Ana içeriğe atla

Blogger Eklentilerinde Resim Linki Değiştirme-Sesli İzle

Blog’unuza eklediğiniz eklentilerin içinde bulunan resimleri kendi sunucunuz olan Google Plus Fotograflar paneline kaydederek blog’unuzun açılışını hızlandırın. Blog yazılarınızı okumak isteyen okuyucularınız, sayfaların hızlı yüklenmesi sonucu daha fazla sayfa okuma imkanı tanıyarak okuyucularınızın blog’unuz da daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz. Web sayfaları hızlı açılan siteleri, arama bootları çok hızlı okudukları için severek index’leyip arama sonuçlarına taşırlar. Arama sonuçlarında yazılarınız görülürken, yazılarınıza eklediğiniz resimleriniz de ayrıca Google görsellerde sitenize okuyucu taşırlar. Bu yazım da sizlere iki konu hakkında bilgi aktaracağım. Bu bilgileri dikkate alarak aşağıda anlatılanları uygulamaya başlayıp sitenizi hızlandırabilecek adımları takip edin.

Eklenti ve Yazı içindeki resimleri Optimize etmek için ;

1. Eklenti içindeki resimleri kendi sunucunuza yükleyerek resmin link’ini alma
2. Yazı içinde kullandığınız büyük boy resimlerin sıkıştırılarak kullanılması
Yukarıda verilen 2 maddelik başlıkları aşağıda tek tek inceleyerek uygulamaya geçelim.

Eklenti içindeki resimleri kendi sunucunuza yükleyerek resmin link’ini alma :

Blogger gadget'lerine eklediğiniz herhangi bir eklentinin içinde bulunan resimleri kendi sunucunuz olan Google Plus → Fotograflara yüklemek için ;
  • Blogger kumanda panelini açın.
  • Yeni ekle ile yazı sayfasını açın.
  • Eklentinizi Notepat veya bir Metin dosyasına yapıştırın. Metin dosyasında iken eklenti içindeki resim linkini kopyalayın ve tarayıcıya yapıştırarak açın. Resim üzerinde iken farklı kaydet seçeneği ile masa üstüne yapıştırın.
  • Masa üstünde iki adet dosya oluşturabilirsiniz. Bu dosyalardan biri örneğin sosyal eklenti resmi orjinal resim olsun, diğer dosya ismi de sosyal eklenti resmi optime edilmiş resim olsun.
  • Bu işlemi neden yapıyoruz? Birazdan aşağıda resim optimize etmeyi anlatacağım. Resimleri optimize ederken orjinal resmin son kısmına alt tire opt uzantısı eklenecek. Yani resmin biri orj diğeri sıkıştırılmış ve optimize edilmiş duruma gelecek. Her iki resmi biraz önce anlatılan iki dosya içine koyarak karışıklığı önleyebiliriz.

Metin editörünün kullanımı :

Sizlere önerim, Windows’un mevcut metin editörü haricinde çok kullanışlı olan Notepat metin editörü kullanmanızdır. Aynı anda biri orj. diğeri çalışma yapabileceğiniz kodları yan yana iki sayfa açıp kullanabilmenizdir. Hatta okuyarak kafanızın karışmaması için birde sesli video anlatımı yapmayı düşündüm. Resimlerin optimize edilmesine de kısaca değinerek videolu sesli anlatıma geçip izlemenizi tavsiye ederim.

Yazı içinde kullandığınız büyük boy resimlerin sıkıştırılarak kullanılması :

Resimlerimizi optimize edebilmek için ben, webresizer.com sitesinin online resim editörünü kullanıyorum. Sizde farklı bir resim editörü kullanıyorsanız anlatımı pekiştirebilirsiniz.
Blogger’un ana sayfadaki yazılarının görüldüğü alan yaklaşık 600 veya 700 px. genişliğindedir. Çok büyük resimleriniz olabilir. Ancak blog’unuzun açılışında resimler yavaş yavaş okunuyorsa şunu bilmenizde fayda var. 


Sıhhatli bir blog yapısına sahip değilsiniz. Fiber internet kullanıyor olabilirsiniz. Çok hızlı bir açılış sayfasına da sahip olabilirsiniz. Ancak şunu unutmamakta fayda görüyorum. Kullanıcıların % kaçı fiber kullanıyor? Mobil cep görünürlük açılış hızı nedir? Bu bilgileri düşünerek çalışma yapmak verimli olmaktır.
Şimdi aşağıda anlatımı yapılan sesli vido da, E-posta gadget eklentisi içindeki bir resmin optimize edilmesini ve eklenti içine eklenmesini göreceğiz. 

Ayrıca büyük bir resmi de nasıl optimize ederek boyutunu görsel özelliklerinden kaybetmeden kaydedeceğiz inceleyeceğiz. Bu konuda hazırladığım video’u izleyerek sizde neler yapabileceğiniz hakkında bilgi alırken kendi bilgileriniz ile pekiştirip daha iyisini yapmaya başlayacaksınız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …