Ana içeriğe atla

Web Yönetici Araçlarında Hatalı URL’i Tek Seferde Kaldırma

Adnan Güney abim ile beraber güzel bir paylaşımda bulunalım dedik ve beraberce bu yazıyı sizlerle paylaşıp bilgimizi tazeleyelim istedik. Öncelikle Google arama sonuçlarından hatalı web sayfalarını kaldırmak sitenizin sağlığı için önemlidir. Site içeriğini yeni bir Domain’e taşıyıp, eski siteniz için de farklı sayfalara yer veriyorsunuz veya bazı sayfaları sildiğinizi de düşünelim. Böyle bir durumu yaşadığınız süreçte Arama Örümcekleri belli aralıklarla sayfanızı ziyaret edip içerikleri indekslediğinde önceden indekslenmiş sayfalar bulunamıyorsa bu sayfaların hepsi kayıt altına alınmış demektir. Bu esnada sunucunuz hizmet kesintisi oluşturduysa sitenizin sayfalarına da ulaşamayacaktır. 404 sayfa hatası olarak isimlendirilen bu hata sitenizin arama sonuçlarında alt sıralara düşerek değer kaybetmesine neden olur. Google web yöneti araçları arama sorgularına baktığınızda gösterim oranlarınızın düştüğünü görebilirsiniz. Böyle bir durum için neler yapabilirsiniz.

Hatalı URL’nin kaldırılması için şu adımları uygulayabilirsiniz :

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın. Site kaydınız yoksa okumaya devam edin.
2. Site Ekle kısmından yönetmek istediğiniz URL adresini girin.
3. Daha sonra sitenin sizin yönetiminizde olduğunu Google’a belirtmeniz için site doğrulama işlemini yapmanız gerekiyor. Sitenizi en basit şekilde doğrulayabilmeniz için site için verilen doğrulama önerilerinden web arayüz seçeneğini indirip, indirmiş olduğunuz dosyayı sitenizin kök dizinine koymanız veya verilen bir html meta etiketini index sayfanız içinde belirtilen alanlara yapıştırmanız gerekiyor. Bu işlem sonucunda site doğrula seçeneğine tıklayarak sitenizin doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

5. Aynı sayfada iken, indirme butonunu tıklayarak tüm sayfaları Excel sayfasına alın. CrawlErrorsList_siteadı.xlsx veya .xls şeklinde bir dosya oluşacaktır.6. Bu dosya üzerinde bazı formüller ile dosya adını net olarak elde edelim. E, sütunundaki bilgileri alıp hepsini web site kökünde yer alan Robots.txt dosyasına yapıştıralım. Bu formülleri sırası ile, B1,C1,D1 ve E2 alanlarına yazıp, alt satırlara kopyalıyoruz. Bu işlem çok fazla URL hatası alan siteler için kolaylık sağlayacaktır. Eğer hata sayınız fazla değilse excel işlemini atlayabilirsiniz.
7. Robots.txt dosyamıza, Disallow formatında URL ekleme
8. URL kaldırma isteğinde bulunma
Site yapılandırma→ Tarayıcı erişimi üzerinden URL’leri kaldır sekmesine gelip, Excel de D sütundaki alanları tek tek yapıştırıp, sayfa arama sonuçlarından ve bellekten kaldırmak için istekte bulunuyoruz. Excel den Web Gezgini arayüzüne veya tam tersi geçişlerde SHIFT + ALT kombinasyon ile tuşlara basarsanız sayfalar arasında hızlı geçiş sağlarsınız. Bu özellikle çok fazla URL sayfası hatası durumunda kolaylık sağlar.
9. Tüm bu işlemler tamamladığında Tanılamalar→ Tarama Hataları sekmesinde tüm hatalı URL’leri seçip Düzeltildi olarak olarak işaretleyelim. Gösterim satırına kadar seçme yapabileceğinizden bu işlemleri Göster satır 500 şeklinde işaretleyip tüm sayfalarınız için yapmanız gerektiği hatırlatayım.

Sonuç ; Bir sonraki boot taramasında tüm 404 URL hataları sıfırlanacaktır. Arama sorgularından sitenizin gösterim sayısının artığını gözlemleyebilirsiniz.

Robots.txt ile ilgili bir kaç ipucu:

Eğer robots.txt de bir problem olduğunu düşünüyorsanız ; Google ve Diğer Arama Motorları Robots.txt dosyasını UFT-8 formatında olmasını tercih eder. Bazen PHP işlemleri ile oluşturulan dosyalarda UFT-8 formatı BOM denilen Byte Order Mark ï »¿ işareti dosyanın başına eklenir, bu dosyanın Unicode yani evrensel bir karekter seti gösterdiğini belirtir. Robots.txt BOM içermeyecek şekilde oluşturulmalıdır. Notepad++ gibi bir arayüz ile robots.txt dosyasını açın ve UFT BOM dönüştür seçeneği ile kaydedin. Gereksiz boş satırları silin. Resmi formata göre, sitemaptan önce Allow: / kullanmak tavsiye edilir.
Bir başka nokta Boot sitenizi, site haritanız doğrultusunda hemen indekslemeyebilir sabır gösterip beklemelisiniz. Ben 3-4 gün içerisinde kısmi olarak indekslemenin başlayacağını düşünüyorum. Kalıcı bağlantınızın formatına bağlı olarak yani / sonlandırma kullandıysanız “Bir dizin olarak algılandı; belirli dosyaların farklı kısıtlamaları olabilir” uyarısı sayfanızın indekslenmeyeceği anlamında değildir.
Başka bir nokta ;
User-agent: * Disallow: /
sitenin tamamı Boot motorları tarafından engellenir. Eğer sadece
User-agent: * Disallow:
yazdığımızda yani / kullanmaz isek bu Allow: veya Allow: / yazılımlarına eşdeğerdir. Bootlar siteye erişebilir. 

Bir kuralın tüm dosyaları ve dizinleri etkilemesini istiyorsak / kullanalım.
Dosyaları veya dizinleri ayrı ayrı belirtmek için ;
/dizi/dosya.html /dizi/ornek/ 
Formatını da kullanabilirsiniz.
Yazar Hakkında :
Bu yazı networkdizayn.com site yönetimi tarafından yazılmıştır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …