Ana içeriğe atla

Blogger Blog Id Post Id Image url Veri Hataların Çözümü

Web Yönetici Araçlarına kayıtlı siteniz için yapılandırılmış veri araçları bölümünde blog Id, post Id, image url hataları ile karşılaştı iseniz aşağıda anlatılanları takip ederek site hatalarını çözün. Blogger’un varsayılan şablon değişikliğinden sonra tüm bloglar da mevcut olan blog Id, post Id, image url, hataları henüz giderilemedi. Bu güne kadar düzelmeyen bu etiket hataları her blog da mevcuttur.

Yapılandırılmış veri araçlarından blogunuzu kontrol ederseniz bu hataları görebilirsiniz. Bu hataların giderilmemesi Google arama sonuçlarında yazılarınızın tam olarak tanınmaması anlamına gelmektedir.

İsminden de anlayacağınız gibi, blog Id, post Id, image url, hataları blogunuzu tanımlayan Id, yazılarınızı tanımlayan Id ve resimleri tanımlayan image url, gibi hatalar sonucunda siteniz okunamayan veri durumuna girecektir.

Blogger’un bir seneyi aşkın şablon değişiminden sonra bu konuda birşeyler yapmaması şaşırtıcı olması ile birlikte anlam verilemeyecek bir görünüm sergilemektedir. Google, arama sonuçlarında daha iyi sonuç alabilmesi için yapılandırılmış veri aracı olan schema.org’i kullanmaktadır.

Bu durumun kısaca anlamı, arama sonuçlarında zengin snippet olarak bilinen blog başlık linki altında okuduğunuz yazınızın açıklamasıdır. Yapılandırılmış veri bağlantısını incelediğinizde, Hatom veya diğer veri türlerini görebilirsiniz.

Bu hataları nasıl çözeceğiz ile ilgili kendi başımızın çaresine bakacağız. Çünki! ücretsiz blog kullanıyoruz ve bu iş için kimse zaman harcamayacaktır. Öncelikle aşağıda yapılan açıklamalar ile sitenizi kontrol edin.

Blog Id, Post Id, Image url, veri hataları için site kontrolü :

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın ve sitenizi açın.

2. Diğer kaynaklar ismine tıklayarak, Yapısal veri test aracını açın.

3. Açılan pencerede Url’yi getir menü ismine tıklayın.
4. İçi boş olan pencereye herhangi bir yazınıza tıkladıktan sonra tarayıcıdaki linki kopyalayın ve pencereye yapıştırarak kırmızı renkli Getir ve Doğrula ismine tıklayın ve bekleyin.

5. Test sonucunu sağ tarafta göreceksiniz. Aynı işlemi birkaç yazınız için deneyin. Eğer gerekli düzenlemeleri yapmadı iseniz hatalı kısımları görmeniz gerekmektedir. Bu hataların ne olduğunu yazı başında belirtmiştik. Test aracı sonuçları doğru ise şu şekilde görülecektir.
Yapılandırlmış veri görünümü
6. Test sonuçları yukarıda ilk resim gibi hatalı ise sitenizi düzenlemeye başlayın.
Blog Id, Post Id, Image url, veri hatalarının Düzeltilmesi :

Not: Blogunuzun yedeğini aldınız mı? Her ihtimale karşı mutlaka yedek alın.

1. Aşağıda verilen etiketi (Ctrl+F) yardımı ile bulun.
<meta expr:content='data:blog.blogId' itemprop='blogId'/> 
2. Blog Id, Post Id, hatalarını düzeltmek için, arama sonucu bulduğunuz (blog Id) ve (post Id) her iki etiketi silin. Şablonunuzdaki kodların görünümü şu şekildedir.
3. Şablon kod arama penceresinde arattığımız etiketi tekrar aramak için enter çekin. Aynı etiketleri tekrar göreceksiniz. Bu etiketleri de silin ve blog'u kaydedin.
4. Son olarak ; image_url hatasının giderilmesi için aşağıdaki etiketi bulun. 
<meta expr:content='data:post.firstImageUrl' itemprop='image_url'/> 
5. Bulduğunuz bu etiketi silerek aşağıda verilen etiketi sildiğiniz etiketin yerine yapıştırın.
<meta expr:content='data:post.firstImageUrl' itemprop='image'/> 
6. Blog’unuzu kaydedin. Şimdi tekrar veri araçlarında inceleme yapın. Sonuçların olumlu yeşil olarak ifade edildiğini göreceksiniz.

Daha fazla bilgi için Menü çubuğu Kategoriler sekmesinde Veri araçları ismine tıklayarak diğer konularını inceleyebilirsiniz. Veri araçları ile ilgili sorunlarınızı yorum yazarak çözün.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …