Ana içeriğe atla

Google Dizini Engellenen Kaynaklar-Web Yönetici Araçları

Google, Web Yönetici Araçları Webmaster Tools site araçlarına kısa bir süre önce “Engellenen Kaynaklar” isminde bir alt menü sekmesi ekledi. Google’un, Web Yönetici Araçları servisini çok sık kullanan site yazar ve yayıncıları arkadaşlar eklenen bu yeni menüyü görmüş olmalılar. Bugüne kadar bu menüyü fark etmedi iseniz, buradan ilgili adımları takip ederek ulaşabilirsiniz. Web Yönetici Araçları → Google Dizini → Engellenen Kaynaklar. Kendi blog’umda da 13 ad. “Engellenen Kaynaklar” hatasına rasladım. Ancak yeni eklenen menünün blog üzerindeki davranışlarını izlemek için ellemedim. Uzun bir süre ellemediğim bu hatalar belli bir noktada durakladı. Bu hataları incelediğimde bakın neler buldum. Bu arada Web Yönetici Araçları API’lerinin tamamen yenilendiğini de hatırlatmak isterim.

Web Yönetici Araçları, Google Dizini, Engellenen Kaynaklar ile ilgili açıklamalar :

1. Google, Web Yönetici Araçlarına giriş yapın.
2. Google Dizini → Engellenen Kaynaklar menüsüne tıklayın.
3. Açılan sayfada, hatalı linkleri göreceksiniz. Herhangi bir linke tıklayın.
4. Pop-Up açılan ve size yol gösteren bir pencere ile karşılaşacaksınız. Öncelikle tüm yazıları okuyarak ön fikir edinmeniz ileride oluşabilecek hataları düzeltmeniz için size temel oluşturacaktır.
5. Pencerenin en üst kısmına bakın. Engellemeye neden olan açıklama link olarak bu kısımda mevcuttur. Bu kısmı bir ipucu olarak kabul ederseniz hatayı kısa zamanda bulur düzeltirsiniz. Hemen alt kısımlarda 3 madde başlığı altında yol gösteren açıklamalar mevcut. Her bir açıklamanın sağ kısmında, Google gibi getir, Ana makinayı doğrula, Robots.txt test aracı isimleri Google mavisi ile seçici konumunda görülmektedir.

En alt kısımda konuyu özetleyen üç isim göreceksiniz bunlar :

A. URL
B. Kaynak
C. Robots.txt
Açıklamalarını aşağıda vereceğim engellenen hatalı linkimizin resmini inceleyin. Bu açıklama size örnek olması için anlatılmıştır. Engellenen linkler sizde farklı görülebilir ancak engellenen hatalı linklerin düzeltilme mantığı aynıdır.

Engellenen linklerin açıklaması

Engellenen linkimizin neden engellediğinin inceleyelim :

A. URL : URL kısmında yazı başlık ismine verilen linki görüyorsunuz.Bir hata görülmüyor. Öncelikle burada linkinize tıklayın. Yeni bir sekmede yazı sayfanız açılacaktır. Yazı sayfanız açıldığı için ister istemez kafanız karışacaktır. Kafanız karışmasın, bu sadece sayfanızın kontrolü ile ilgiliydi ve açıldığı için hatanın burası olmadığı gördünüz. Örnek olarak resimde gördüğünüz link şu şekildedir.

URL → http://guney59.blogspot.com/2014/10/dinamik-blogger-gorunumleri-devre-ds.html

B. Kaynak : Engellemeye neden olan linkin hedefidir. Yani kaynağı budur. İkinci link örneğimiz de şu şkildedir.

Kaynak → https://feedburner.google.com/fb/images/pub/feed-icon32x32.png

Burada dikkat ederseniz sayfamızın engellenmesine neden olan link yapısını görebilirsiniz. Bu bir resim linkidir. Feedeburner Rss besleme icon linkidir. Linke tıkladığınızda Rss icon resmini göreceksiniz. Hemen biraz önce açtığımız sayfamızı inceleyerek bu resmi arayacağız. Bakın bu Rss besleme 32x32 icon resmi nerede aşağıdaki resmi inceleyin.

Bu link neden engellenen sayfa oluşturdu :
1. Kısa süre önce Google Web yönetici araçları Robots.txt test aracı servisini güncellemiş ve site haritası olarak ; blogurlniz/sitemap.xml formatı ile kullanmaya başlamıştı. Site robots test aracını, Web yönetici araçları→ Tarama→ Robots.txt test aracı isminden görebilirsiniz.

Sitemiz için gönderdiğimiz eski site haritası ve yeni site harita gönderisi hakkında ilgili bilgileri bağlantı linkinden görebilirsiniz. Eskiden eklediğiniz birkaç linkten oluşan 500 er dilimlik site haritası yerine tek linkten tüm yazı sayfalarınızı artık gönderme şansına sahipsiniz.

Rss iconu, Feedburner eklentisi olduğundan dolayı resim kendi sunucularında barındırılmaktadır. Site haritamızı değiştirdiğimizden dolayı, Feedburner ile olan eklenti bağlantısını da değiştirmiş olduk. Ancak bazı yerlerde Feedburner ile olan ilişkilerimiz devam ediyor. Hemen alt sıradaki son Robots.txt açıklamsınıda incelediğinizde bize ait olmayan bir site boot’unun olmadığını engellemenin de bu neden ile yapıldığı ilişkisini kurabilirsiniz. Alt kısımdaki Url'i inceleyelim.

C. Robots.txt : Engelleme sayfasındaki link 
→ https://feedburner.google.com/robots.txt

Bu link ile ilişkimiz yoktur. Linke tıkladığınızda size doğrulamnız gereken sekmeler açacaktır. Sunucular size ait olmadığından hiçbir doğrulmada yapamazsınız. Burada link size hata kaynağının ne olduğunu anlatan kısımdır.
Sayfa Engellemesinin kaldırılması için ilgili adımlar :
1. Sayfadaki resim link’i başka bir sunucuda olduğundan bu icon resmini önce kendi blog'unuza kaydedip linkini alıp kullanmanız gerekir.
2. Diğer seçenek bu resmi kullanmıyorsanız silmeniz veya kendinizin barındırdığı farklı bir resim kullanmanızdır.
3. Yukarıda anlatılan seçenekleri bitirdiğinizde yazı sayfanızı güncelleyin.
4. Google gibi getir ismine tıklayın ve linkinizi gönderin. Bir süre sonra engellemelerin yok olduğunu göreceksiniz. Yukarıda anlatılanlar hakkında kafanızın takıldığı konuları yorum penceresinde sorarak yardım alabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …