Ana içeriğe atla

Blogger ile Kolayca Yazı Resim Video Hazırlama

Blogger yazarlarının bilgilerini tazeleyip, yeni Blogger kullanıcılarına yol gösterecek, blog yazı başlığı, yazı içeriği, kelimelere bağlantı linki verme, resim, video, etiket, arama açıklaması ve sosyal paylaşım iconlarını kullanarak paylaşım ile ilgili konular. Aşağıda anlatılan konular kendinizi kontrol etmeniz ile birlikte,Google aramalar, Web yönetici araçları ve Seo ile ilgili bağlantıları içermektedir. Yukarıda anlatılan konu başlıklarını sırası ile görelim.
Yazınız için başlık seçimi :
1. Blogger kumanda panelinde yeni yayın olarak ilk başladığımız yerdir. Yazınızı en iyi özetleyen birkaç kelimeyi geçmeyecek şekilde yapılandırmak gerekir.
2. Başlık penceresindeki Bağla sekme başlığında bulunan (B) harfine kadar olan başlık uzunluğu çok normal bir başlık seçeneğidir. Başlık, ara boşluk ve karakter sayımı yapamadığımızdan 300 px. genişliğindeki bu kısmı geçmeyecek şekilde, yazı içeriğinizi özetleyen bir başlık açıklaması olmalıdır.
3. Yazı editörü kumanda panelindeki (F) harfi ile yazı font ayarı yapabilir yazı tipi boyutu çift (T) harfi ile büyütüp küçültebilirsiniz. En iyi seçim : Yazı tipi : Georgia, yazı tipi boyutu da normal seçimdir. Yaklaşık 10px, 11px yazı boyutuna tekamül eder.
4. Yazı içeriğinizde ilgili alanları ayırmak için alt başlık isimlerini (B) kalın belirtebilirsiniz. Kalın belirtilen alanlar Google arama bootları tarafından izlenirler. Aşırıya kaçmayın.
5. Başlık kelimelerinin ilk harfi büyük olabilir. Ancak tüm harflerin büyük olması doğru değildir.
Yazı içerik kullanımı :
1. Yazınızın editördeki il 2,5 satırlık cümle aralığı arama motorlarınca ilk okunan kısımdır. İlk cümlelerin blog yazınızın tümünü açıklayan kelimelerden oluşmasına ve başlık ile uyumlu kelimelerden olmasına özen gösterin.
2. Yazınızı tanımlayan kısa bir anlatım ile cümlenizi bağlayın. Yazı biçimlemesi ile tamamlayın.
Yazınıza resim ekleme :
1. Tüm yazılarınız da mutlaka görsel nitelikte bir resim olması önemlidir. Google Picasa ve Google Plus Fotoğraflara blog post yazılarınız otomatik kaydedilir. Google Görseller seçeneğinde arama yaptığınızda sizinde resimleriniz burada çıkar. İçeriklere eklenen resimler yaklaşık %10 civarında sitenize okuyucu kitlesi oluşturur.
2. Resim alt nitelik tanımının kullanılması için, resime tıklayın özellikler kısmında 2 ad. çıkan metin penceresine resmi tanımlayan kısa bir açıklama girin. Yaptığınız işlem aynı zamanda resimleri etiketlemek ile eş değerdedir.
3. Google arama ile herhangi bir konuyu arayan okuyucu kitlesi için eklediğiniz kelimeler okuyuculara öneri olarak sunulur. Resim ile ilgili açıklamaları Resim Editörlerinden inceleyin.
Yazınızdaki kelimelere bağlantı linki verme :
1. Bağlantı linki, ilgili yazı cümlenizdeki konuyu daha geniş anlatan kelimeler için okuyucuya yol gösteren linklerdir. Ancak okuyucular bu tür bağlantıları zul görür ve pek te tıklamazlar. Bağlantı linklerini incelemediklerinden dolayıda birçok konuyu tam olarak anlayamazlar. Umarım bu alışkanlık ilerde değişir.
2. Bağlantı linkleri abartılı olmadığı sürece, Google örümcekleri çok sever. Çünki yazınızı daha değerli ve anlamlı kılar. Abartılı olmadan 4/5 ad. farklı ve anlamlı bağlantı verin.
3. Bağlantı vereceğiniz kelimeyi seçin, bağlantı vereceğiniz yazı sayfasını yeni sekmede açın ve tarayıcınızdaki linki bağlantı penceresine yapıştırıp çalışıp çalışmadığını mutlaka test edin.
4. Bağlantı link penceresinde iki seçenek mevcuttur. Yeni sekmede açma ve Nofollow, yani linkin arama örümcekleri tarafından takip edilmemesini istediğiniz bağlantılar için kullanılır.
5. Yazılarınızı düzenlemek için açtığınızda bağlantı linkinin yeni pencerede açılma ayarları sıfırlanır. Bu konuyu unutmayın.Bağlantı linkini yeniden yapılandırmanız gerekir.
Yazınıza etiket ismi verme :
1. Blogger ile yazdığınız yazılarınıza verdiğiniz hiçbir etiket’in Google arama örümcekleri tarafından okunmayacağını unutmayın. Blogger şablon kodlarına, Blogger tarafından eklenen kodlardan dolayı etiketlerin okunmaması için yapılandırılmıştır.
2. Etiketler kategori oluşturmanıza yarayan bir araçtan farksızdır. Birçok yazınıza bir kelimeye link vererek açılmasını sağlayabilirsiniz. Etiket linki şu şekildedir.
Eklentiler : Bir etikettir. Buradaki mantık şudur. Eklentiler ismindeki kelimeyi guney59 blog’un da ara listele veya aç.
Yazınız için Arama açıklaması ekleme :
1. Blogger yazı editörü sağ kısımda bulunan arama açıklaması, yazınızı özetleyen yukarıda bahsettiğim 2,5 satırdan oluşan cümlelerden oluşur. Bu açıklamaları bu pencereye yapıştırabilirsiniz. Google arama örümcekleri blogger’a özel bu penceredeki cümleleri kullanarak arama sonuçlarında gösterebilir. Hiçbir açıklama yazmasanız bile ilk satırlarınız tanımlanır.
2. Blog’unuz için, Web araçlarını en iyi şekilde kullanmanızı öneririm. Bugün değer vermeden baktığınız blog’unuz yarın çok değerli bir blog olabilir. Geriye dönük işlem yapmak çok zor olduğundan blog’unuza gereken önemi göstermeyi unutmayın.
3. Blogger arama açıklama penceresi görülmüyor ise şu ayarları kontrol edin.
Blogger kumanda paneli → Ayarlar → Arama tercihleri → Meta etiketler, penceresini açın ve blogunuzu tanımlayan kısa bir açıklama yazın.
Sosyal paylaşım iconları :
1. Tüm yazınızı yazdıktan sonra ilk paylaşan siz olun. Yazılarınız paylaşılmaz ise okuyucularınızın bilgisi olamaz. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan tüm yazılarınız ile okuyucu kitlenizi genişletebilirsiniz.
2. Ayrıca Google Chrome tarayıcı uzantısı olan AddThis eklentisini kullanarak sosyal paylaşım icon’larınızı daha geniş olarak kullanabilirsiniz.
Blog yazı editöründe YouTube video nasıl eklenir :
Blog editörüne YouTube video’su nasıl eklenir ile ilgili linki inceleyin. YouTube ile ilgili diğer konuları okuyun. Biraz uzun gibi görülen ancak her blog yazarının bilmesi gereken çok önemli konuları mümkün oldukca kısa yazarak sizlerle paylaştım. Umarım faydalı olmuştur.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …