Ana içeriğe atla

Menü Çubuğu ile Yazı Arası Yatay Boşluk Ayarı

Klasik Blogger Menü çubuğu Navigasyonu ( Navbar ) ile Ana sayfada görülen ilk yazı arasındaki boş satır alan boşluğunu, Blogger şablon kodlarına ekleyeceğiniz küçük bir kod ile istenilen satır yüksekliğine getirin. Yukarıda gördüğünüz ilk resim de menü çubuğu ile yazı arasındaki boşluk abartılı olarak vurgulanmıştır. Aşağıda verilen kodu tarif edilen yere eklediğinizde PX. değerlerini istediğiniz ölçüler ile değişebileceksiniz. Bir önceki anlatılan konumuz ise başlık ile menü arasındaki boşluğun giderilmesiydi. Bu konu ile ilgili yazıyı aşağıda verilen bağlantıdan inceleyerek blogunuzda kullanın.
Aşağıda verilecek kodu ilgili kısma eklediğinizde aşağıdaki resimdeki gibi aralardaki satır boşluklarının giderildiğini göreceksiniz.
Klasik Blogger Menü Çubuğu ile Yazı Arasındaki boşluk ayarı :
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Şablon → HTML’yi Düzenle ile şablon kodlarını açın.
3. CTRL + F ile aşağıdaki etiketi bulun.
/* Tabs
4. Bulduğunuz ilk etiketin hemen altında şu satırları göreceksiniz.
5. Resimde gördüğünüz  “ padding: 0; “ etiketinin hemen altına aşağıdaki CSS kod’unu ekleyin. Alt kısımdaki bu } sağa dönük kulaklı parantezi yanlışlıkla silmeyin.
margin-bottom: -10px;
6. -10px. değeri test edilerek yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi yatay satır boşluğun giderilmiş şeklidir. İstediğiniz değerler ile deneme yapabilirsiniz. Aranın çok açılmasını istiyorsanız (-) işaretini kaldırın.
Buradaki kod ile Adsense içerik politikaları hakkında bir hatırlatma :
Blog’unuzda Adsense reklamı kullanıyor iseniz ve açılır menü isimleri reklam üzerine geliyorsa
ara boşluk giderme işlemi için mutlaka bir mesafe bırakın. Gerekirse Menü çubuğu kod içindeki <lu>...</lu> ile biten kod bağlantılarını reklamlara raslamayan farklı bir alana taşıyın.

Konu hakkında yardım almanız için birşey yazmıyorum. Gördüğüm kadarı ile herkes bu konuları çok iyi biliyor ve uyguluyor. Özellikle yazılarımı kopyalayıp blog'larında yayınlayanlar biraz medeni düşünerek kaynak verirlerse çok memnun olurum. İnternet açık bir okyanus olsada ulaşılamaz değildir. Birgün bencil bir düşünce içerisine girip de, Blog’unuzdaki Adsense reklamlarının kaldırılması veya blogunuzun askıya alınması gibi bir durum yaşatmayı hiç istemiyorum. Umarım mesajımı okuması gerekenler ne demek istediğimi anlamışlardır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …