Ana içeriğe atla

Chrome’da Sesli Aramayı Etkinleştirme

Google Chrome gibi hızlı sade ve güvenli bir tarayıcı kullanıyor, Chrome sesli arama özelliğini bilgisayarınıza kurmadı iseniz, Google Chrome Sesli arama özelliğini hemen kurarak diğer birçok özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Google’u herkes sadece bir arama motoru olarak bilir. Google’u bir arama motoru olarak bilmek diğer ürün faaliyetlerini bakıp da görememek teknolojiye ne kadar uzak olduğunuzun bir göstergesidir. Maalesef bazı çevreler beni Google aşığı, fanatiği gibi görebilir. Görmekte de haklıdır. 1998 senesinde Google Web hayatına arama motoru olarak başladığı günden, ğünümüze kadar olan sürede hep Google ve ürünlerinin birçoğu ile birlikte oldum. Geçmiş çok çabuk unutulabiliyor. Google Translate yani dil çeviri olmasaydı Facebook sayfalarına girdiğinizde okuduğunuz sayfalar ingilizce olacaktı. Tabiy ki sadece Facebook bir örnek teşkil etmekte. 

Dünya genelinde okuduğunuz tüm web site sayfa dili sizin anlayamacağınız diller ile yazılacağından küresel Dünya ile bağlantınızda aynı orantı ile az olacaktı. O dönemlerde Microsoft Windows da Bing translate aracını geliştirmeye çalışmaktaydı. Şu anda Sosyal paylaşım sitesi Facebook da Bing translateyi kullanmaya yeni başladı. Neyse bu konulara fazla giriş yapıp konuları dağıtmadan Google Chrome sesli arama konumuza geçelim ve Chrome tarayıcımıza nasıl kurulacağını kurulduktan sonra size vereceğim bir örnekle ne denli etkili olduğunu göreceksiniz. Lütfen aşağıdaki alıntıyı okuyun.

Chrome'da sesli arama ve sesli işlemArama yapmak, yol tarifleri almak, ileti göndermek gibi şeyleri yapmak için Google Chrome tarayıcınızla konuşabilirsiniz. Örneğin, Google'a yarın havanın nasıl olacağını sorabilir veya marketten çamaşır deterjanı almanız için bir hatırlatıcı ayarlamasını sağlayabilirsiniz. Sesli aramayı ayarlama.

Chrome'un son sürümüne güncelleyin.

Chrome'u zaten yüklediyseniz yeni bir sürüm olup olmadığını kontrol etmek için Chrome menüsü Google Chrome Hakkında'yı tıklayın. Chrome'unuz yoksa Google Chrome'u indirebilirsiniz.

Cihazınızda bir mikrofon ayarlayın.

Bazı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda yerleşik mikrofonlar bulunur, diğer bilgisayarlarda ise harici mikrofon kullanılması gerekir. Mikrofonu bilgisayarınızın sistem tercihleri altındaki ses ayarlarında veya denetim masasında test edebilmeniz gerekir Sesli arama başlatma.

Arama kutusunun sağ tarafındaki mikrofon simgesini tıklayın.

Şimdi Konuşun uyarısı görüntülendiğinde arama terimlerinizi söyleyin.
Mikrofon simgesini tıklamanızdan sonra Google, konuşmanızı dinler ve aramanızı başlatır. Sesli Arama işlevi söylediklerinizi anlamazsa, kastetmiş olabileceğiniz terimlerin bir listesini görüntüler ve siz de bunlardan birini tıklayabilirsiniz.
Google Chrome sesli arama uzantısını kurmak için giriş yapın.

Konuyu net anlamanız için aşağıda anlatılanları uygulayın :

Sesli Arama için bilgisayarınıza seslenin “ hesap “ karşınıza yeni Chrome tarayıcı sayfası açılacak en üst kısımda Hesap yazan linki açın. Bu linkten neler öğrenebilirsiniz kontrol edin.
1. Kullanabileceğiniz Hesap makinası
2. Kronometre
3. Yüzde hesaplama
4. İp adresiniz
5. Ekran klavyesi
6. Çekiliş
Dikkat ederseniz kullanabileceğiniz birçok uygulamaya Google Chrome ses cihazında “ hesap” diye seslenerek ulaştınız. Benzer konuları yazı içinde verilen ilgili linklerden takip edebilirsiniz. Google Chrome uzantısını anlatan Youtube video'sunu izleyin. Youtube videolarının Türkçe alt yazılı nasıl izleneceğini öğrenin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …