Ana içeriğe atla

Blogger Tarih Bilgisini Gizleme

Blogger Ana sayfada yazıların üstünde görülen tarih bilgisini gizleyip, devamını oku ile yazı sayfasını açtığınızda gönderen yazar satır hizasına görülmeyen tarih bilgisini tekrar göstererek, Blog’unuzu hızlandırabilir hemde temanızı sadeleştirebilirsiniz. Blog’um da anlatılan bu yöntemleri kullandığınızda, modem'in veri bant genişliğini koruyarak blog hızını arttırabilir, temanızın daha derli toplu olmasına yardımcı olabilirsiniz. Konuyu basitce anlattığımda neden bu kadar çok önem verdiğimi anlayacaksınız.
Blogger Ana sayfanızda 7 ad. post mesaj veya daha fazla yazınız vardır. Ben size sadece 7 ad yazı için bir örnek vereceğim. Siz hesap makinanız ile blog tema yapınıza göre kendi değerlerinizi hesaplayarak gerekli düzenlemelerinizi yapın.
1. Mevcut tarih yazısının Px. ebatlarını görelim ve bunların ne kadar yer kapladığını anlayalım. Aşağıdaki tarih rakam ve harflerin boyutları. Resmi inceleyin.
2. 560 px. genişlik x 12 px. yüksekliğinde yer kaplamakta.
560 px. genişlik x 7 ad. yazı tarih başlığı = 3.920 px.
12 px. yükseklik x 7 ad. yazı tarih başlığı =     84 px.
Total : ⇒ 4004 px. Ne kadar küçük bir alan diy mi?
Tarayıcınız önbellekte bu bilgileri tutmamış olsaydı, bilgisayarınızı her açtığınızda bu kadar bilgi yeniden okunacaktı. Bilgilerin yeniden okunması blog’unuzu yavaşlatacak,  modem’iniz verileri tekrar indirmesi gerekeceğinden kısa zamanda kotalı bir internet kullanıyor iseniz kotanızın bitmesine neden olacaktı. İşte önbellek dediğimiz teknoloji sisteminin faydaları bunun gibi şeyler ile dolu. Gelelim bu kısa bilgiden sonra asli konumuz olan ;

Blog İpuçları ⇒ Kod ekleme işlemlerinde mutlaka blog’unuzun yedeğini alın.
Blogger tarih bilgisinin ana sayfada gizlenmesi :
Canlı Demo
1. Blogger kumanda panel'inize giriş yapın.
2. Şablon kodlarınızı açın ve aşağıdaki kodu bulun. CTRL+F ile aratabilirsiniz.
]]></b:skin>
3. Bulduğunuz kodun hemen üstüne aşağıdaki kodu yapıştırın.
.date-header {display :none !important;}
4. Blogunuzu ön izleme yaptığınızda Ana sayfadaki tarih bilgilerinin gizlendiğini göreceksiniz.
5. Tarih bilgilerinin lazım olabileceğini düşünerek, Blogger kumanda panelinde yerleşim sekmesine tıklayın ve Blog kayıtlarını açın.
6. Blog kayıtlarında → Zaman satırı yanındaki açılır oka tıklayarak lazım olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir tarih zaman formatını seçin.
Blog kayıtları yanındaki onay tiklerini kaldırarak da diğer formatların görülmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak biz ana sayfada yer tutmaması için tarih bilgisini gizledik. Böylelikle normal doğal yapıyı bozmadan yarın istediğiniz zaman eski konuma alabileceksiniz.

Konu hakkında anlaşılmayan bölümler için yorum yazarak yardım alın.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.




Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …