Silinen Eski URL’i Yeni URL’ye Yönlendir


Blogger ile yazdığınız popüler yazılarınızı, herhangi bir neden ile sildi iseniz 404 sayfa bulunamadı hatasınını diğer popüler yazınıza yönlendirebilirsiniz. Blog yazılarında zaman zaman konu başlık isimlerini farklı nedenlerden dolayı değiştiririz. Başlık ismi değiştiğinde, konu başlık link'ide değişir. Bu durum Web yönetici araçları ve Google arama sonuçlarında, (SEO) linkinize tıklandığında 404 sayfa bulunamadı hatası vermektedir.
Yazı içeriğiniz değişmediği halde başlık ismi değiştiğinden dolayı, arama sonuçlarında bulunamayan sayfanızda yeni link başlığına yönlendirmek için yapılabilecek basit adımlar mevcuttur.
Örneğin :
“Üzümlü Kek Tarifleri” başlıklı yazınızı yanlışlıkla “Üzümli Kek Tarifleri” şeklinde yazdığınızı düşünelim. Yani ü harfi yerine i harfi yazıldı ve yazınızı yayınladınız. Yazınız arama sonuçlarında görülmeye başladı. Bir müdted sonra, arkadaşınız sizi uyardı ve başlık isminin yanlış olduğunu ve düzenlemeniz gerektiğini söyledi. Popüler yazınızı düzenlediniz ve yayınladınız. Ancak popüler yazınızın URL’si halen Web de hatalı URL olarak gezeceğinden 404 sayfa bulunamadı hatasını alacaksınız. İşte böyle bir durum yaşadığınızda yapılması gereken Özel yönlendirme işlemlerini adım adım uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki Özel yönlendirme pencere resmini inceleyin.

Özel yönlendirme nasıl yapılır
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Ayarlar → Arama tercihleri sekmesine tıklayın.
3. Hatalar ve yönlendirmeler→ başlığı altında, Özel yönlendirmeler→ Düzenle tıkla.
4. Yukarıda 2 ad. pencere açılacaktır. Bu pencereler şunlardır.
Kaynak : Eski hatalı URL girişi yapılacak. Ters sılaç (/) işaretinden sonrasını
koyacaksınız. Şu şekilde bir görüntü olacak.
Hedef : Yanlış bağlantıyı doğru bağlantıya yönlendiren URL.
Kaynak kısmına koyulacak yanlış URL :
/2014/02/üzümli -kek -tarifleri.html
Hedef kısmına koyulacak doğru URL :
/2014/02/üzümlü -kek -tarifleri.html
5. Daha fazla URL hatalarını bu şekilde düzenleyebilirsiniz.
Bu tür bazı Url hatalarınızı yönlendirebilirsiniz. Sizlere Web yönetici araçlarını devamlı kullanmanızı ve deneyimlerinizi geliştirmenizi öneririm. Web yönetici araçları çok zor gibi görülen ancak kısa zamanda alışarak zevk alabileceğiniz bir araçtır. Hataları düzelttikce daha fazla kullanma ihtiyacı duyacağınıza eminim.