7/16/2012

Sezen Aksu ( Unuttun mu beni )17 Mayıs 2011 de Youtube’da yayınlanan, Sezen Aksu’nun yorum ve güzel sesinden dinleyeceğiz hüzün, aşk, sevgi dolu şarkısı “Unuttun mu beni” insanı alıp diğer boyutlara götürüyor.Teşekkürler Sezen Aksu.

7/10/2012

Attribution Gadgetini Etkinleştir (Videolu Anlatım)

Attribution (Footer) Alt Bilgi Gadget’ini Aktifleştir
Attribution (Footer) Alt Bilgi Gadget’ini Aktifleştir. Hepimizin bildiği gibi Attribution kaldırılmıyor ve diğer Gadget'ler gibi başka bir yere sürükleyip bırakamıyoruz. İşte bunun çözüm yolu. Blogger Klasik blog’larınızda “Footer” Alt bilgi Gadget’iniz, fare ile taşınamaz, değiştirilemez gibi bir hata ile karşılaştığınızda yapılması gerekenleri videolu anlatımla dahada kolaylaştırarak sizlere sunuyorum. Attribution Aktifleştirme başlıklı bir önceki yazımızda, ne yapmanız gerektiğini anlatmıştım. Yine aynı konuyu günümüz koşulları itibari ile tekrar ele alarak, hiçbir kodu kaldırmadan Footer’da yer alan Attribution gadgetimizi nasıl etkili hale getirmemiz gerektiğini, yapılan işlemleri video’lu, teorik ve pratik olarak birleştirmeyi düşündüm. Umarım birçok arkadaşımızın bu sorununu kökünden çözmüş olmamızdır. Konu ile ilgili anlaşılmayan bir kısım olduğunda lütfen yorum kısmından sorun. 

Yapılacak işlemler :

Adım 1:
Tasarım >> Şablon >> Yedekle ve Geri yükle (şablonunuzun yedeğini alıyorsunuz)
Adım 2:
Yerleşim >> Attribution gadgeti açın >> Gadget adres çubuğunun sonundaki >> Attribution yazısını kopyalayarak bir metin txt dosyasına yapıştırın.
Adım 3:
HTML'yi Düzenle >> Devam Et >> Widget Genişlet (olmasada olur) tıklıyoruz. Klavyeden Ctrl+F tuşlarına basıyoruz. Çıkan arama kutusuna Attribution yazıyoruz. Otomatikman zaten bulacaktır. Koyu renkle işaretlenmiş olarak karşımıza çıkacak. Veya widget atla seçeneklerinden de bulabilirsiniz.
Adım 4:
Kod içindeki ‘true’ yazısını buluyoruz. Bu yazıyı ‘false’ ile değiştirerek kaydediyoruz. Tırnakların yok olmamasına ve aralarının açık kalmamasına dikkat edin.
Örnek Doğru : ‘False’
Yazdığım tırnaklarda, doğru olanda içe dönüktür. Yanlış olanda ise son tırnak ters dönüktür ve arasında boşluk vardır. Tüm kodlama işlemlerinde bu kurallara uymanız doğru işlem yapmanızda büyük etgendir. Attribution Belirttiğim gibi true yazan bölümü silin yerine alttaki örnekteki gibi false yazın. Şablonu Kaydet butonuna tıklayın. Kaydedildikten sonra Sayfa Öğeleri bölümüne dönün. Dikkat ederseniz Attribution alttaki örnekteki gibi bir görüntüye dönüşüyor yani sürükleyip başka bir yere bırakabilirsiniz.
Konu ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

7/08/2012

Mozilla Firefox 14.0 Beta 11 TR

Mozilla Firefox 14.0 Beta 11 TR
Ödüllü tarayıcı Firefox eskisinden çok daha iyi. İnternette güvenle gezin; Firefox sizi virüslerden, casus yazılımlardan ve kendiliğinden açılmaya çalışan can sıkıcı pencerelerden korur. Başarımdaki artışın, kullanımdaki kolaylığın tadını çıkarın.
Mozilla Firefox 14.0 Beta 11 TR

İndirme linki 


7/03/2012

Google chrome özellikleri ve kullanımı

Chrome ico
Kişisel Chrome deneyimlerinizi tüm cihazlarda yaşayarak elinizin altında tutabilirsiniz
Web kullanımınız her zaman yanınızda olsun. Chrome'da oturum açmak yer işaretlerinizin, uygulamalarınızın, geçmişinizin ve diğer ayarlarınızın tüm cihazlarınızda olmasını sağlar. Bir cihazda yaptığınız herhangi bir değişiklik, diğerlerindede güncellenir ve bilgisayarınıza bir şey olsa diye Chrome tarayıcı öğeleriniz güvende kalır. Bu sizin web'iniz. Yanınızda taşıyın. Google gmail de bir hesap oluşturarak google’un tüm ürünlerinden faydalanabilmek için Google gmail hesabı nasıl açılır başlıklı yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz. Google hesabınızı oluşturduktan sonra, Google Chrom’u indirip yeni tarayıcı ile tanışmanız birkaç saniyenizi alacaktır. Kurulum bittiğinde chrome de oturum açmak için sağ üstte bulunan yatay icona tıklamanız yeterli. Chrome’da oturum açma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Google chrome dünya üzerinde kendini kanıtlamış birinci sıralarda kullanıcı kitlesine sahip
konuma gelmiş bir tarayıcıdır. Birçok tarayıcıyı test ederek kullandım içlerinde en hızlı, sade, güçlü, güvenilir, uygulama, uzantı, yer imleri, ayarlar vs. konusunda tüm işlemleri basite indirgemiş kullanıcı dostu tarayıcı diyebileceğim bir internet servisi konumunda. Diğer tarayıcıları kötülemek istemiyorum. Hepsi bir yarış içerisinde. Ancak bizler en rahat olanı seçmek durumundayız. Ben yaptığım inceleme sonucunda Google Crome sürümünü başarılı ve geleceğin dünya birincisi konumunda görüyorum. Bu küçümsenecek bir iddia değildir. 

Yaklaşık 3 senedir tüm istatistiklere baktığımda ve incelediğimde Chrome’un 4. sıradan 2. sıralara çıktığını görüyorum. 1. sıraları zorlayamamasının nedeni olarak da, insanların belli alışkanlıklarından vazgeçemeyişi olduğunu düşünüyorum. Yukarıda kısaca bahsettiğim tüm özellikleri kapsayan bir tarayıcıya geçmek kullanmak, bazı alışkanlıklardan kopmak, hazırcılıktan kurtulmakla eş anlamlı bir bir ön yargı anlamını taşıyor mu bilmiyorum. Benim fikrim bazı ön yargıları atıp yenilikleri denemek. 

Sanki 1995 model bir bilgisayardan bir anda Windows 7 geçmek ve bu geçiş anında yaşanan bocalama gibi. Neyse gelelim asıl konumuza. Bu yazımızda sizlere Google Chrome hakkında küçük anlatımlarda bulunarak Chrome kullanmayan kullanıcıları biraz olsun bilgilendirmek, en azından denemelerini sağlayarak ön yargılardan kurtulmalarına ön ayak olmak amacım.

Chrome’un en çok hoşuma giden tarafı verileriniz, yer imlerini nereye giderseniz gidin, farklı bir bilgisayarda kullansanız gittiğiniz yerde aynı verilerinize ulaşabilmeniz. Bilgisayarınız formatlandığı düşünün. Chrome kurdunuz ve hesaplarınızla giriş yaptığınızda senkronize işlemleri ile tüm verilerinizi ve yer imlerinizi eski kullandığınız şekilde size sunması. Ancak gözardı etmemeniz gereken bir konuda 2. bir kullacı olarak oturum açarak verilerinizi güvende tutmanızda önemli. Bu konuda zaten ne yapmanız gerektiği Yukarıda verdiğim linklerde anlatılmakta. Hepsini tek tek yazmam sizi sıkabilir. Adım adım takip ederek ve bilinçli olarak uygulamanız hem yapacağınız işlemi anlamanıza hemde neyi nerede bulacağınızı kolaylıkla anlamanıza yardımcı olacaktır. Doğrusuda budur. Ezbere yapılan bir işle başarı ve güven sağlayamazsınız. Bilgisayar ve internet kullanıyorsanız, yaşınız ne olursa olsun bazı bilgileri bilmek ve ilk güvenliği kendiniz kurmak zorundasınız. Bunları yapmadığınızda bilgisayar servislerine devamlı para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Chrome kurduktan sonra yapılması gerekenler

Google Chrome kurulumu ve senkronize işlemi nasıl yapılır? Web dünyasında hızlı bir tarayıcı ile internette sörf yapmayı istemeyen herhalde yok gibidir. Google Chrome ile bilgisayarınızda alıştığınız tarayıcıyı değiştirerek, tasarım, hız, sadeliği yaşamayı hiç düşündünüzmü ? Düşünmediyseniz artık düşünmeye başlayın. İnternet kullanan her kullanıcının eski tarayıcısından vaz geçmesi çok zordur. Bende bu geçiş sancısını çeken biri olarak şu anda kullandığım ve vazgeçemediğim Crome tarayıcımdan çok memnun kalmış biri olarak sizlerinde denemesini tavsiye edebilirim. Sonuç olarak arayış ve hızı yakalama amacımızsa Chrome'u deneyerek bakabilir amacınızı araçalarınız haline dönüştürebilirsiniz.

Tarayıcı deneyiminizden sonra eminim farkı anlayacak ve kararınızı vereceksiniz. Yapılması gereken ilk iş Google gmail hesabınız yoksa hemen bir gmail hesabı oluşturmanız. Google Chrome' u bilgisayarınıza kuruyorsunuz.Çok kısa bir sürede kurulur. Bulunduğunuz ülke dilini seçmeyi unutmayın. Chrome kurulumundan sonra yapılması gerekenler nelerdir, inceleyelim ;
1. Gmail bilgilerinizi tamamladınız.
2. Chrome indirdiniz, karşınıza boş bir tarayıcı çıktı.
3. Senkronize yapılmadan önceki Chrome boş sayfa görünümü ile karşı karşıyasınız. Oturum aç yazan yere tıklayarak gmail bilgilerinizle giriş yapıyorsunuz.
Google Chrome otorum aç senkronize et
4. Sağ köşedeki sayfa iconuna tıklayarak ayarlar sekmesini seçin, açılan pencerede Gelişmiş senkronizasyon ayarlarına tıklayın.
5. Yer imlerinizi senkronize edeceğiniz seçeneklerden seçiminizi yapın ve tamam'a tıklayın. 
6. Senkronize (Tamam, her şeyi senkronize et) işlemini başlat seçeneği göreceksiniz.
Chrome senkronize onayı
7. Tüm bu aşamalardan sonra 2 seçenek karşınıza gelecektir.
a. Önceki tarayıcınızdan verilerin alınması senkronize yapılması işlemi
b. Daha önceden kurum kullandıysanız ve sildiyseniz yer imleri bilgileriniz tekrar geri alma imkanının sunulması. Bu kısmı ben çok seviyorum. Defalarca denemeler yaparak silmişimdir, yeniden kurduğımda tüm bilgileri geri getirmesi chrom'u beğenmemdeki en büyük etgen olmuştur. 
c. Sevdiğim diğer yapılanmasıda, nereye giderseniz gidin farklı bir kullanıcı adı ile aynı bilgilerinize bulunduğunuz yerde kullanabilme şansının verilmesi çok iyi düşünülmüş bir seçenek olarak karşımıza çıkmakta olmasıdır. Ancak Google Chrome kurduktan sonra artık herşey otomatik bir tıklama ile aktarılabiliyor.