9/29/2016

SGK Samsun İl Müdürlüğü Yeni Hizmet Binası Atakum’a Taşındı

Samsunlu vatandaşlar için önemi büyük olan “SGK” Samsun, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü yeni çalışma hizmet alanı olan Atakum Deniz Evleri Mahallesi'ne taşındı.

Tüm gece boyu araç ve gereçlerini taşıyarak yapımı tamamlanan SGK İl Müdürlüğü bugün ilk çalışma mesaisi için hazır konuma getirildi.

Ünal Kaya, “Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü” taşınma ile ilgili verdiği mesaj ise;
“ Vatandaşlarımız İlk adım İlçesinde bulunan eski binamıza gitmesinler. Orada artık hiçbir hizmet verilmiyor. Tüm araç gereç ve sistemler Atakum ilçemizdeki yeni binamıza gece boyu çalışılarak taşındı. Bugün, ilk mesaimize başladık. Hiçbir sorunumuz olmadan tüm sistemler çalışır vaziyette” şeklinde olmuştur.

SGK, Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü Yeni Adresi:

Deniz Evleri Mahallesi 228’inci sokak No: 6 Atakum/Samsun → Samsun (SASKİ yanı)

9/27/2016

Google’un Gizlilik Verileri Arama Cevapları Nasıl Çalışıyor?

Google,u tanımlayan Gizlilik, Verileriniz, Kontrolü eline alma, Reklamlar nasıl çalışır ve Daha güvenli internet, başlıklı makalesi ile privacy.google.com web sitesinde Google’u yanlış değerlendirenler için açıklama yapıyor.
Google,u tanımlayan Gizlilik, Verileriniz, Kontrolü eline alma, Reklamlar nasıl çalışır ve Daha güvenli internet, başlıklı makalesi ile privacy.google.com web sitesinde Google’u yanlış değerlendirenler için açıklama yapıyor. Birçok ürüne damgasını vurarak dünya devleri arasında yerine alan, Güvenlik ve Gizliliğe büyük önem veren Google hakkındaki güvensizliği biraz olsun bertaraf edip, düşüncelerinizi değiştirecek web site yazılarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Web sitesini incelediğimizde Google hakkındaki düşünceleri değiştirebilecek Genel bakış kategorisinde altı menü başlık ve açıklamaların yer aldığını görüyoruz. Menü başlıkları ise şu şekilde sıralanıyor.

 1. Gizlilik
 2. Verileriniz
 3. Kontrolü Eline Alma
 4. Güvenliğiniz
 5. Reklamlar Nasıl Çalışır?
 6. Daha Güvenli İnternet
Google, privacy.google.com web sitesine giriş yaptığınızda yukarıda verilen maddeleri kısaca şu alıntı yazılar ile makaleyi aşağıya kaydırarak daha geniş bir şekilde okuyabilirsiniz.

Genel Bakış:

Gizlilik:

Veriler, her gün size daha iyi hizmetler sunabilmemizi sağlıyor. Bu nedenle, verileri gizli ve güvende tutmaya önem veriyoruz ve kontrolünü size bırakıyoruz.

Verileriniz:

Hangi bilgileri topladığımızı ve kullandığımızı anlamanızı istiyoruz. Google hizmetlerini kullandığınızda bize güvenerek verilerinizi sağlarsınız. Size daha iyi hizmet sunabilmek için hangi bilgileri topladığımız ve bunları nasıl kullandığımız konusunda açık olmak bizim sorumluluğumuzdur.Topladığımız üç ana bilgi türü burada açıklanmıştır:

Kontrolü Eline Alma:

Gizliliğinizi yönetmek için gereken kontrollere sahipsiniz.Hizmetlerimizi mümkün olduğunca yararlı hale getirmek için verileri kullanırız, ancak toplayacağımız ve kullanacağımız veri türlerine siz karar verirsiniz. Gizliliğinizi ve güvenliğinizi yönetmenize yardımcı olacak kullanımı kolay araçlara hızlı bir şekilde erişebilmeniz için Hesabım'ı oluşturduk. Aşağıdaki ayarları inceleyerek verilerinizin, Google hizmetlerinden nasıl en iyi şeklide yararlanmanızı sağlayabileceğine karar verebilirsiniz.

Güvenliğiniz:

Yaptığımız her şeyde güvenliğiniz ilk sırada gelir. Verileriniz güvenli değilse gizli değildir. Bu nedenle, Arama, Haritalar ve YouTube gibi Google hizmetlerinin dünyanın en gelişmiş güvenlik altyapılarından biri tarafından korunmasını sağlarız.

Reklamlar Nasıl Çalışır?

Kişisel bilgilerinizi hiç kimseye satmayız. İşimizin büyük bir kısmı hem Google hizmetlerinde hem de bizimle iş ortaklığı yapan web sitelerinde ve mobil uygulamalarda reklamların gösterilmesine dayanır. Reklamlar, hizmetlerimizi herkes için ücretsiz olarak sunabilmemize yardımcı olur. Verileri bu reklamları size göstermek için kullanırız, ancak adınız, e-posta adresiniz ve ödeme bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi satmayız.

Daha Güvenli İnternet:

İnternet'i herkes için daha güvenli bir yer yapmaya yardımcı oluruz. Sadece kendi kullanıcılarımızın değil, aynı zamanda bir bütün olarak çevrimiçi dünyanın faydalandığı güvenlik teknolojilerini geliştirme konusunda uzun bir geçmişe sahibiz. Hizmetlerimizi daha güvenli hale getirmek için bir teknoloji oluşturduğumuzda, bunu herkesin yararına paylaşma fırsatları buluruz. Zaman içinde tehditler değiştiğinden, uyarlanabilir, ileriye dönük önlemlerimiz diğer şirketlerin izlediği yolu inşa eder.
Yukarıda verilen resimler, Kaynak: https://privacy.google.com/# Google web sitesinden alınıştır. Ayrıca ilgili konuyu anlatan tanıtım videosunu da izleyebilirsiniz.

Blogger Http ve Https Yönlendirme Tarayıcı Resim Link Hataları

Blogger, kumanda panelinde, Http ve Https yönlendirmesi yaptı iseniz Chrome tarayıcınızı kontrol edip yazılarınıza eklediğiniz resim hatalarını düzeltin. Blogger, için kısa bir süre önce, Blogspot Alanını Https Protokolüne Getirme konulu makalemizi yayımlamıştım. İlgili makalede, Https’nin, internet tarayıcı veri güvenliği anlamına gelmekte olup, gönderilen verilerin bütünlük ve gizliliğini koruyan bir şifreleme sistemi olduğu konusu incelenmişti. 

Blogger, Https yönlendirmesi yapıldığı sırada yazılarınıza eklediğiniz bazı resimler için tarayıcınızı incelediğinizde hatalı resim linki görebiliyorsanız bu linkleri düzeltebilirsiniz. Hatalı resim linklerini görmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Chrome tarayıcıyı, “Developers” geliştirici modülünde incelediğinizde; aşağıdaki resim gibi hatalar ile karşılaşabilirsiniz. "Resmi büyük incelemek için tıklayın"

Web Sitenizi İncelemek İçin Chrome Tarayıcı Developers’ı Açma;

1. Blogger Ana sayfanızı açın.

2. Ana sayfanız açıkken, F12 klavye kısa yol tuşuna basın. 


3. Yukarı verilen resimde gördüğünüz gibi, yazılarınıza eklediğiniz resim link hatalarını görüyorsanız, sorunu anlayabilmeniz için Google Translate dil çevirisini açarak hatalı ilk satırı kopyalayın ve ülke dilinize göre çeviri yapın.
Örneğin, ilk satırı kopyalayıp incelediğimizde şöyle bir açıklama ile karşılaşacaksınız. Bu açıklama sizin web siteniz için farklı olacaktır.

"Karışık İçerik: 'http://guney59.blogspot.com.tr/' de sayfa HTTPS üzerinden yüklendi, ancak güvensiz bir görüntü 'http://1.bp.blogspot.com/-bHMZHH_2E7U/ViEoUhgXCOI/AAAAAAAAgRA/ talep edildi -7T46kbU_yE / s400 / blogger-sayfalar-erkek,% 25BCs% 25c3% 25BC.jpg 25c3% '. Bu içeriği de HTTPS üzerinden servis edilmelidir."


4. İlgili resim uzantısına bakın ve ilgili yazınızı bulmaya çalışın.

Yazı İçindeki Resim Linkinin Düzeltilmesi:

1. Bulduğunuz yazınızdaki hatayı düzeltmek için yazı editörünü açın.

2. Sol üst kısımdaki HTML ismine basın. Şu anda yazılarınızı HTML kodları ile görmeniz gerekir.

Blogger Yazı Editörü HTML Sekmesi;

3. HTML yazı kodları içinde ilk resim linkini inceleyin. HTTP ile başlıyor ise, HTTPS olarak protokolün önüne (s) harfini ekleyin.

4. Oluştur sekmesine tıklayarak yazınızı güncelleyin.

5. Blog ana sayfanıza tekrar tıklayarak tarayıcınızı geliştirici modülünde açıp kontrol edin. Biraz önce gördüğünüz linkin orada olmadığını göreceksiniz. Ayrıca hatalı olarak belirtilen sağ üst köşedeki rakamların da düştüğünü ayrıca izleyebilirsiniz.

9/26/2016

Yahoo, Web Portalının Hacklendiği Doğrumu?

Dünyanın en büyük portallarından Yahoo, yaklaşık 500 milyon kullanıcısına ait bilgilerin hacklendiğini kabul eden açıklamasını duyurdu. Yahoo web sitesinden sızıntı olarak yayılan bu haberleri kabul ederek Hacklendiği duyurusunu kısa sürede açıklayacağı bildirilmişti.

Yahoo, micro blog olarak bilinen Tumblr resmi blog sayfasında yayımladığı 2014 yılında 'devlet destekli' bir korsan veya korsan grubu tarafından gerçekleştirildiğini tahmin ettikleri saldırı sonrası 500 milyondan fazla kullanıcının hesap bilgilerine ulaşıldığını belirtmişti.

Hacker’lar tarafından ele geçirilen bilgiler arasında isim, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihleri, gibi bilgilerin şifrelenmiş veya şifrelenmemiş güvenlik soruları ile cevaplarının olabileceği bilgisine yer vermiş.
Saldırı sonucu şirket, korumasız şifrelerin, kredi kartı veya banka hesap bilgilerinin ise korsanların eline geçmediğini vurguladı. Yahoo'dan yapılan açıklamada Yahoo ağında şu anda herhangi bir sorunun tespit edilmediği, sızıntı konusunda soruşturmanın devam ettiği ifadeleri kullanılmış.

Yakın bir zamanda 'Peace' isimli bir bilgisayar korsanının Yahoo kullanıcılarına ait 200 milyon hesap bilgisini satmaya çalıştığı yönünde haberler gündeme gelmişti. Bu konuda şirket tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Şirketin yapmış olduğu en son hacklenme konusundaki açıklamada ise yaşananların çok daha büyük boyutlarda olduğunun göstergesiydi.

Yahoo bu konuda yasal kurumlarla birlikte çalışıldığını ifade ediyor. Ancak yapılan saldırının arkasında bir devletin olduğu düşüncesinede yer vererek bu konuda tam bir açıklamada bulunmuyor.

CNNMoney de yayımlanan habere göre, bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük siber saldırı olarak kabul edilen olay sonrası Yahoo, 2014'ten bu yana şifrelerini değiştirmemiş kullanıcılarına şifrelerini hemen değiştirmelerini tavsiye etti. 

Tavsiyeleri arasında başka bir mail hesabına geçiş yapın veya güvenlik seçeneklerini değerlendirin. Yahoo hesabı bulunan kullanıcılar daha güvenli hizmet veren diğer alternatifleri de deneyebilir veya Yahoo'nun sağladığı güvenlik seçeneklerini de değerlendirebilirler.

Yahoo, web sitesinde bir hesabınız varsa hemen giriş yaparak bilgilerinizi değiştirin.
Yahoo giriş bilgilerinizi değiştirdiğinizde belirlediğiniz e-posta hesabınıza bildirim gelecektir. İlgili bağlantıya tıklayarak yeni şifreniz ile giriş yapın.

9/22/2016

Instagram’ın Yeni Güncellemesi ve Özelliği

Instagram’ın yeni güncellemesi ile yayımladığı yazısında kullanıcılar içerikleri taslak olarak "Save Draft" kaydedebilecekler.
Instagram’ın yeni güncellemesi ile yayımladığı yazısında kullanıcılar içerikleri taslak olarak "Save Draft" kaydedebilecekler. Günümüz teknolojisinde Sosyal medya, kullanıcıların kendi aralarında içerik paylaşım veya grup etkinlikleri haricinde de birçok alanda faaliyet gösterebiliyor. Sosyal medya platformları gibi birçok sponsorluk anlaşmaları, kurumsallaşmış şirketler için marka reklam amacı gibi çeşitli teşvik ve kampanyaların oluşmasına zemin hazırlayabiliyor.

Sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram da bu anlamda markaların en çok başvurduğu alan olarak yerini alıyor. Instagram ise bulunduğu konumun seviyesini devam ettirebilmek için, ticari rant elde etmeye çalışan kurumsal şirketler ile bireysel müşterilerin isteklerine yönelik böylece yeni bir güncelleme yayımlamış oldu.
Instagram, Ubergizmo'da yer alan habere göre Ağustos2016 ayında kullanıcıların kendilerine gelen mesajları taslak olarak kaydetmelerini sağlayan "Save Draft" özelliğini duyurmuştu. Kullanıcıların taslak olarak kaydettikleri içeriği geri getirebilmelerini sağlayan özellik, yayınlanan yeni güncelleme ile tüm kullanıcılara sunuluyor.

Instagram, kullanıcılarının "Save Draft" taslağı kaydetme özelliğini kullanmaları oldukça kolay. Kullanıcıların yeni bir içerik oluşturmalarının ardından, içeriği yayımlamayıp ilgili, "Back (Geri)" tuşuna basarak uygulama tarafından sağlanan otomatik kayıt özelliğine sahip olabiliyor.
Taslak olarak kaydedilen içeriğe ulaşmak isteyen kullanıcılar, "Library (Kütüphane)" bölümünden kaydedilen içeriğe ulaşabiliyorlar.

İçeriklerin filtreleme sistemine sahip olması nedeni ile, bir başlık, kişi, konum veya kullanıcı etiketine sahip olması durumunda taslak olarak kaydedilebilecek.

Kullanıcılar ayrıca değişiklik yaptıkları fotoğraf ve video yayımlarını taslak olarak kaydedip, arzu ettiği bir zaman diliminde daha sonra taslak içeriğini yayımlayabilecekler.

9/21/2016

Fiat Chrysler Üretim Hatası Araçları Geri Çağırıyor

Fiat Chrysler, dünya genelinde 1,9 milyon araçta tespit edilen yazılım hatasının tespit edilmesi sonucu muhtelif araçları geri çağırıyor.
İtalyan ve Amerikan ortağı otomobil üreticisi firma Fiat Chrysler, dünya genelinde 1,9 milyon araçta tespit edilen yazılım hatasının tespit edilmesi sonucu muhtelif araçları geri çağırıyor.

Üretici firmanın yaptığı yazılı açıklamada, hatalı bilgisayar yazılımından kaynaklanan sorunun, hava yastıkları ve emniyet kemerlerinin kaza anında işlevlerini kaybetmesine yol açabildiği belirtiliyor.

Tespit ettikleri araçlarda ise 3 kişinin ölümüne ve 5 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği tahmin ediliyor
Fiat Chrysler’in, Ar-Ge çalışmaları sonucu, tespit ettikleri araçlarda ise 3 kişinin ölümüne ve 5 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği tahmin edilen hatanın ABD'de 1,4 milyon ve diğer ülkelerde yarım milyon civarında aracı etkileyebileceği haberi vurgulanıyor.

Fiat Chrysler, firma yönetimi hatalı yazılıma sahip araç modelleri arasında 2010-2014 üretimi Chrysler Sebring, Dodge Caliber, Avenger, Jeep Patriot ve Compass marka arazi araçların yer aldığı bildiriyor.

9/17/2016

CCleaner 5.22 Yeni Sürüme Güncellendi İndir

CCleaner bilgisayar Windows işletim sisteminize bakım yaparak sistemini ilk günkü hızına ulaştırmasını düşünen kullanıcılar için geliştirilmiş gereksiz çerezler, atık dosyalar ve gereksiz uzantıları temizleyen bir programdır. Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok insanın bir numaralı tercihi olan CCleaner bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını içerisinde barındırmaktadır.

CCleaner’ın 5.22 yeni sürümü, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır. 


Cleaner’ın bakım bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyalar bulunarak kaldırılır.

CCleaner temizlik programında yapılan değişiklikler:

CCleaner Artı Yönleri:
 • Sürekli geliştirilen tarama kapasitesi.
 • Türkçe dil desteği sunması.
 • Yıllardır güvenilirliğini koruyan güvenli bir sistem temizleme aracı olması.
 • Ücretsiz ve sınırsız kullanım imkanı tanıması.
CCleaner Eksi Yönleri:
 • Çok kullanılan bazı programlar için temizleme desteği sunmaması.
Ücretsiz CCleaner proğramını yüklemek için buradan giriş yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler:

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

Sistem gereksinimleri:

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

Ayrıca ilgili video izleyin.

9/14/2016

Paint Net 4.0.12 Resim Editörünün Yeni Final Sürümü

Paint.Net Resim Editörü 4.0.12 yeni final sürümü güncellendi. Windows, işletim sistemi Paint programından daha gelişmiş versiyonu olan, Paint.Net Resim Editörünü kullanarak Site başlığı, Arka plan resmi, Banner, Logo, işlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Paint.Net Resim Editörü Windows, işletim sisteminde bulunan Paint programından daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Web sitenize eklemeyi düşündüğünüz resimlerinize, efekt, yeniden boyutlandırma, transparan görünümler tanımlayabileceğiniz bir yazılımdır.

Paint net’in en büyük eksikliği farklı ülkelere ait dilleri çok fazla desteklememesidir. Ancak! Gelişmiş Paint net resim editörünü Türkçe kullanabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Daha önce işletim sisteminize, Paint NET programını kurdu iseniz, aşağıda verilen bağlantı linkinden programı indirip, kurarak ücretsiz kullanabileceksiniz.
Paint NET ücretsiz resim editörü programını, işletim sisteminize kurmadı iseniz kurulum aşamalarını takip ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.6 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1/Win10, 
Üretici: Paint.NET

Kurulum uygulaması :

1. Paint.NET programını önce indirip kurun.

Paint.NET İndir ,

→ Alternatif Kurulum için indir Paint.NET

2. Programı Türkçe çeviri yapmak için indirin.

Paint.NET Türkçe çeviri İndir

Yukarıda verilen dosyaları kurduktan sonra, son yeni sürümü kurmak için Buradan giriş yaparak yazı satırında bulunan indirme linki ile bilgisayarınıza dosyayı indirin, zip’ten çıkarın ve çıkan dosyayı çalıştırın. 
Türkçe kurulumu yukarıdaki dosyadan daha önce yapmış olduğunuzdan yeni kurduğunuz Paint NET resim editör yazılımı Türkçe olarak karşınıza çıkacaktır. Paint NET resim editör yazılımını nasıl kullanacağım, ben bilmiyorum diyorsanız biraz emek vererek buradan öğrenebilirsiniz.

9/11/2016

Google Plus (Google+) Tasarımı Yenilendi

Google, Sosyal paylaşım Platformu olan Google Plus (Googel+) tasarımı kısa bir süre önce yenilendi. Koleksiyonları, Toplulukları kullanma ile birlikte Ana sayfa akışını görme yeni tasarım ile değişiyor. Ancak! Google Plus’un eski ve yeni tasarımları arasında geçiş yaparak dilediğinizi kullanabilirsiniz. Google Plus’un güvenlik seviyesinin en üst derecede olduğunu kabul edenlerden birisi iseniz farklı Sosyal paylaşım sitelerine giriş için Uygulamaları Google Oturum ile Açma şansına da ayrıca sahipsiniz. 
Yeni Tasarım Google+’ya Geçme
Kaynak resim: Google Plus
Not: Bazı Sosyal paylaşım sitelerinde ticari yarış devam ettiğinden Google Plus ile Oturum Açma butonunu göremezsiniz.

Yeni Tasarım Google+’ya Geçme:

1. Google hesabınız açık değilse, hesabını aktif edin.

2. Google Plus’a giriş yapın.

3. Sol taraftaki sidebar kenar sütunundaki dikey çubuğu aşağıya kaydırın.
4. Yeni Google+'yı deneyin seçeneğini tıklayın. Not: Bazı özellikler yeni Google+'da bulunmamaktadır.

5. Yeni Google+'yı deneyebilirsiniz. Sorun yaşadığınızı düşünüyor veya yeni Google+ hoşunuza gitmedi ise, klasik Google+'ya geri dönmek için sol alt köşesindeki Klasik Google+'ya dön yazı linkine tıklayarak dönebilirsiniz.

6. Klasik Google+'ya yalnızca bir bilgisayar kullanarak geri dönebilirsiniz. Bu şu anlama gelmektedir. Farklı bilgisayarlarda Goog+ kullanıyorsanız her kullandığınız bilgisayar için Klasik Google+'ya dön yazı linkine tekrar tıklamanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler:

Google Plus Web Site Sayfası Nasıl Açılır

Blogger Google+ Ayarlar

9/09/2016

Google’un Chrome Pil Tüketimi ve Hız Hakkındaki Açıklaması

Google, Chrome tarayıcı Pil Tüketimi ve Hızı hakkında yapılan eleştirileri cevapladı. Google, web tarayıcısı Chrome’un geçen seneye göre daha iyi olduğunu kanıtlıyor.
Google, Chrome tarayıcı Pil Tüketimi ve Hızı hakkında yapılan eleştirileri cevapladı. Google, web tarayıcısı Chrome’un geçen seneye göre daha iyi olduğunu kanıtlıyor. Google web tarayıcıların ticari bir yarış sergilediği günümüzde eleştirilere neden olan konuları geçmişte bırakarak geleceğin daha iyi ve hızlı bir web tarayıcı olacağını Chrome’un resmi blog gönderisinde net olarak açıklıyor.

Google, hız göstergesi anlamındaki Speedometer gibi araçlarla test edildiğinde Chrome Windows ve Android’e göre %15 önceki senelere göre daha hızlı olduğunu belirtiyor. Bu hızları görsel video ile destekleyerek aradaki farkı YouTube'da hızlandırılmış bir video ile de kullanıcılara anlatmaya çalışıyor.

İzleyeceğiniz video da 2015 senesindeki Chrome 46 sürümü ve 2016 senesindeki Chrome 53 yeni sürüm güncellemesi ile daha uzun pil ömrü elde edebileceğini ispatlıyor. Video test sonuçlarında Vimeo, Facebook ve YouTube gibi sitelerden videolar açılıyor. 


Chrome tarayıcı, bir senelik sürümüne kıyasla 2 saat 12 dakika daha uzun pil ömrü sunumunu gösteriyor. Ayrıca, Chrome for Mac tarayıcı pil kullanımının %33 daha çok iyileştirildiğini anlatıyor. Tüm bu test ortamında "video seyretmek, fotoğraflara bakmak ve sayfaları kaydırmak" gibi araçların dahil edildiği belirtiliyor.

Konuyu toparlarsan Chrome Tarayıcı 53.0.2785.89 güncelleme sonrasında ki ve hatta yeni bir güncelle “Chrome Tarayıcı Sürüm 53.0.2785.101 m” daha yapıldı. 


Aralık 2016 ayında ise Flash desteği alan tüm sitelerde uygulama tamamen sonlandırılarak Chrome Tarayıcının HTML5’e tam geçiş sağlanacağını belirtmek gerekiyor.

9/07/2016

WordPress 4.6.1 Yeni Sürüme Güncellendi

WordPress, bazı güvenlik açıklarını kapamak için bugün, 07 Eylül 2016 tarih itibari ile WordPress 4.6.0 sürümü güncelleyerek yeni sürüm olan WordPress 4.6.1 Sürüme geçti.
WordPress, bazı güvenlik açıklarını kapamak için bugün, 07 Eylül 2016 tarih itibari ile WordPress 4.6.0 sürümü güncelleyerek yeni sürüm olan WordPress 4.6.1 Sürüme geçti. WordPress Geliştiricilerinin “Developers” üzerinde çalışmalar yaptığı 15 adet açık, çekirdek yapıdan çıkarılarak WordPress’in 4.6.1 Sürüme geçtiğini kullanıcılarını topluca mail göndererek bildirdi. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarını inceleyebilirsiniz.

WordPress site kumanda paneli, http://www.siteismi.com/wp-admin/about.php, link yolunu izlediğinizde WordPress hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

WordPress hakkında penceresini açtığınızda aşağıda verilen başlıklar ile karşılaşacaksınız.

 • Akıcı güncellemeler
 • Doğal yazı tipleri
 • Düzenleyici iyileştirmeleri
 • Kaputun altında
Ayrıca aşağıda WordPress 4.6 Pepper Tanımı “Introducing WordPress 4.6 Pepper” başlıklı video anlatımını Türkçe alt yazılı izleyebilirsiniz. Video Türkçe alt yazı ile izlemek için açılan pencerede bardaki “CC” isme tıklayın ve Dil seçiminden “TrTürkçe ismine seçin.

Blogger DatePublished ve DateModified Hatalarını Düzeltme

Web yönetici araçları, Yapısal veri test aracı ile Blogger Ana sayfa linkini kontrol ettiğinizde “datePublished” ve “dateModifiedTarih zaman biçimleri ile ilgili hatalar alacaksınız. Hataları hemen düzeltmek için okumaya devam edin.

Bogger geliştiricileri blog şablonu üzerinde yaptıkları yeniliklerden dolayı belirli dönemlerde blog kullanıcıları farklı hatalar ile yüz yüze kalmak zorunda kalıyor. Tabi, bu hataları blog kullanıcısı fark edebilirse anında müdahale edebiliyor. Yoksa ilerleyen zaman için de bu hatalar hat saflara kadar çıkabiliyor.

Bogger geliştirici grubunun son çalışmalarından sonra alınan hatalar arasında “datePublished” ve “dateModifiedTarih zaman biçimleri ile ilgili hataları sayabiliriz.

Ancak alınan hata mesajı bununla da sınırlı olmayıp “Missing: home Location,” “Eksik: Ev Konum” Türkçe diline dönüştürülmüş başlık etiket ismi ile de karşımıza çıkıyor. 
Missing: home Location, Eksik: Ev Konum ile ilgili hata ise en kısa zamanda yazı halinde okuyucularımıza sunulacaktır. Sizde ilk çıkan yazılardan hemen haberdar olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken işlem hemen Abone olma işlemini yapmanızdır.

Yukarıda görsel olarak verilen resimde dikkat ederseniz yazının yazıldığı Tarih zaman biçimleri kısmındaki, “03:30 (03:30 değeri tarih/zaman olarak anlaşılamıyor.” ifadeyi göreceksiniz. Daha fazla bilgi için, Tarih/zaman biçimleri hakkındaki detayları inceleyebilirsiniz.

Bogger, “DatePublished” ve “DateModified” Hatasını Düzeltmek için;

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Sırası ile, Ayarlar Dil ve Biçimlendirme, sekmesini açarak aşağıda test edilerek denenmiş ayarların aynısını resmi inceleyerek uygulayın.

Yukarıda anlatılan işlemleri yaptığınızda, blogunuzda çıkan tarih ile ilgili hataların düzeldiğini göreceksiniz. PageSpeed Insights test aracına giriş linki ile denemelerinizi yapabilirsiniz. Önce blog ana sayfanızı sonrada, makale linkinizi test edin.
PageSpeed Insights test aracı ile yapılan inceleme sonuçları

9/06/2016

Blogger’a Eklenen Yeni Kaydırma Çubuğu Scrollbar

Scrollbar sekmesini kısaca açıklamak gerekirse “Scrollbar sekmesi” Kaydırma çubuğu anlamını ifade etmektedir.
Blogger yönetim panelindeki blog kumanda panelini incelediğiniz de, Blogger Geliştiricilerin “Develepors “ yeni dikey Scrollbar eklediklerini göreceksiniz. Bloggar’a yeni eklenen Scrollbar sekmesinin belki de farkında değilsiniz. Aklınıza Scrollbar sekmesi nedir diye bir soru gelebilir. Scrollbar sekmesini kısaca açıklamak gerekirse “Scrollbar sekmesiKaydırma çubuğu anlamını ifade etmektedir.

Benzer makale : Dinamic Blog Sidebar Yazılar için Scrollbar

Blogger, Dinamik görünümünde Sidebar’a Dikey kaydırma çubuğu “Scrollbar”eklentisi nasıl düzenlenir?
Scrollbar, Kaydırma çubuğunu görebilmeniz için sol menüden herhangi isme tıklayın. Açılan pencerede aşağıda verilen resimdeki gibi Scrollbar Kaydırma çubuğunu göreceksiniz. 
Scrollbar, Kaydırma çubuğunu görebilmeniz için sol menüden herhangi isme tıklayın.
Gelecek yıllarda Blogger’un daha da değişeceğini düşünüyorum. Blogger gelişimi ile ilgili düşüncelerinizi siz de burada paylaşın.

9/04/2016

Wordpress.Com İçin Feedburner Rss İle Abone Olma Eklentisi

WordPress.com kendinden barındırmalı web siteleri için, “Feedburner Rss ile Abone Ol” uygulaması. Hiçbir eklenti yüklemeden Feedburner Rss ile Abone olma kodlarını web sitenizde kullanabilirsiniz.
WordPress.com kendinden barındırmalı web siteleri için, “Feedburner Rss ile Abone Ol” uygulaması. Hiçbir eklenti yüklemeden Feedburner Rss ile Abone olma kodlarını web sitenizde kullanabilirsiniz. Feedburner Rss ile Abone ol uygulaması, Feedburner’in URL link kalıbı, CSS Stil dosyaları, kendinize ait Feedburner Uri isminiz ve ve tarayıcı yeni sekmede açılan Popup kodlarından oluşmaktadır.

Web sitenize eklenti kurmadan kodları bir metin widged’i ile kullanabilirsiniz. Kodları eklediğinizde web sitenizin mevcut menü çubuğu renkleri ile otomatik uyum içinde çalışır. Kod içinde mevcut olan CSS Stil dosyalarındaki Genişlik ve Yükseklik ayarlarını isterseniz kendi zevkinize göre tanzim edebilirsiniz.

İlgili Makale: WordPress Sitesi İçin Eklentisiz Takip Etme Uygulaması

Yukarıda verilen “İlgili Makale” linkine giriş yaparak ayrıca web sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alan Sosyal Takip Etme simgelerini, “Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Pinterest” WordPress sitenizde eklenti kurmadan da kullanmanız mümkün. Feedburner Rss İle Abone Olma Uygulaması için DEMO 


Bu makalede, Okuyucu kitlenizin web sitenizi takip edebilmesi ve abone olabilmesi için, web sitenize nasıl ekleneceğini aşağıda adım adım takip edin.

Feedburner Rss ile Abone Ol Uygulama Açıklamaları:

1. WordPress web sitenize giriş yapın.

2. WordPress yönetim paneli, GörünümBileşenler’i açın.

3. 
Abone olma,uygulama kodlarını eklemek için sol tarafta bulunan hazır widget kısmından “Metin” sekmesini açın, uygulamayı ekleyeceğiniz Sidebar veya Footer alanını seçin ve aşağıdaki kodları metin penceresine yapıştırın.

Öneri: Ekleyeceğiniz kodları önce bir metin editör dosyasına yapıştırıp, aşağıda açıklaması yapılan link isimlerini değiştirin.

Abone Ol Uygulama Kodları:

<form action="https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify" method="post" onsubmit="window.open('https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=adnanguney/adnan', 'popupwindow', 'scrollbars=yes,width=550,height=520');return true" style="border: 1px solid #ccc; padding: 3px; text-align: center;" target="popupwindow">
Eposta Adresini Gir ( RSS ) →<br />
<input name="email" style="width: 245px;" type="text" /><br />
<input name="uri" type="hidden" value="adnanguney/adnan" /><input name="loc" type="hidden" value="en_US" /><input type="submit" value="Abone ol" /><br /></form>
<center><a 

4. Kod içinde mavi ile renklendirilmiş Feedburner sosyal profil isimlerini kendi profil isimleriniz ile değiştirin. Link ismini değiştirme örneğini inceleyin.

Örnek: uri=adnanguney/adnan, adnanguney/adnan, ismini kendi link isminiz ile değiştirin. Aynı değişimi diğer mavi link için de uygulayın.

5. Kırmızı ile belirtilen, Genişlik ve Yükseklik ebatlarını ihtiyaç duyarsanız değiştirin.

Abone olma, uygulamasını artık hiçbir eklenti kullanmadan sitenizde kullanın. Uygulama hakkında anlaşılmayan yerler için yorum yazarak bilgi alabilir, yazıyı beğendi iseniz arkadaşlarınız ile paylaşabilir, yeni makalelerden haberdar olmak için Abone olabilirsiniz.

WhatsApp'ın Facebook Veri Paylaşımı Nasıl İptal Edilir

WhatsApp'ın yeni ilkelerini kabul ettiyseniz Facebook ile ilişkili Veri Paylaşımını iptal edebilirsiniz.
2014 yılında Facebook’un WhatsApp'ı satın alması her iki web sitesinin veri paylaşımında bulunacağının bir göstergesiydi. WhatsApp'ın yeni ilkelerini kabul ettiyseniz Facebook ile ilişkili Veri Paylaşımını iptal edebilirsiniz. WhatsApp'ı hatırlarsanız Facebook 16 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Facebook, ürün gamını geliştirmeye çalışırken, veri paylaşımıyla ilgili Gizlilik konusunda daha çok dikkatli davranarak bu sorumluluğunun farkında. Bu neden ile WhatsApp şirketi çok merak edilen “SSS” konuları yeni FAQ sayfasında cevaplamaya çalışmakta.

Facebook ile WhatsApp’ın işbirlik içerisinde olmasının nedeni, hedefli reklamların gösterilmesinin sağlanması. Yani işin ucunda Facebook kullanıcılara WhatsApp’ın üzerinden ulaşılabilmesi için yeni yollar bulup ticari gelir payı sağlamak yatıyor.

Bu açıklamalara paralel olarak WhatsApp mesajlarınız, konuştuğunuz kişilerle uçtan uca şifreli olarak iletilmeye devam edilecek ve iki hizmet arasında paylaşılmayacak. Ancak, her ihtimale karşı izleyebileceğiniz bir yol daha var.

WhatsApp bilgi verilerinizi Facebook ile paylaşmayı durdurabilirsiniz:

Facebook'un WhatsApp verilerinize ulaşmasını istemiyorsanız, bu paylaşımı devre dışı bırakabilirsiniz. WhatsApp'ın yeni ilkeleri devreye girdiğinde, "Hesap bilgimi paylaş" bununla ilgili bir ekranla karşılaşacaksınız.
WhatsApp bilgi verilerinizi Facebook ile paylaşmayı durdurabilirsiniz:
Burada metnin alt tarafındaki kutucuğun işaretini kaldırın ve "Kabul et'e" tıklayarak paylaşımı kapatabilirsiniz.

Yeni ilkeleri kabul ettiyseniz, endişe etmeyin. WhatsApp’ı açın veAyarlarHesapHesap bilgilerimi paylaş, yolunu izleyerek ilgili kutucuğun işaretini kaldırın. 


Yeni ilkeleri önceden kabul ettiyseniz, onu kapatmak için 30 gününüzün var olduğunu unutmayın. Sadece WhatsApp kullanıyor ve Facebook hesabınız yok ise, hiçbir şey yapmanız gerekmediğini notlarınız arasına alabilirsiniz.

9/01/2016

Windows 10 Masaüstü Simgelerini Bulma ve Düzenleme

Microsoft Windows 10 işletim sistemi ilk yüklendiğinde veya Windows 10 sıfırlandığında Masaüstü simgeleri varsayılan olarak görülmez. Görülmeyen Masaüstü simgeleri nasıl etkinleştirilir inceleyin. Günlük yaşantımızın büyük bir bölümü iş yerinde geçer. Bu neden ile evde geçen zamanımız kısıtlı ve çok önemlidir. Microsoft Windows 10 işletim sistemini ilk defa yüklendiğinizi veya bilgisayarı sıfırladığınızı düşünürsek ve Masaüstü simgesi lazım olduğunda bu simgeleri de göremediğinizde yorgunluk ve sinirlilik hat safhaya ulaşmış olur.

Böyle üzücü bir durum yaşamamanız için Windows 10 işletim sisteminizde Masaüstü simgesini kısa zaman içinde nasıl bulabilirsiniz aşağıda adım adım takip edebilirsiniz.

Windows 10 Masaüstü Simgelerini Düzenleme:

1. Windows 10, BaşlatAyarları açın ve Kişileştirme ismine tıklayın.
2. Açılan pencerede, Temalar sekmesini açın. Sağ tarafta "Masaüstü simge ayarları" seçeneğini göreceksiniz. Tıklayın..
3. Bilgisayarınız için, özelleştirebileceğiniz Windows 10 Masaüstü simgelerinden görülmesini istediklerinizi seçin ve Tamam ismine tıklayarak aktifleştirin. 
Bu işlemden sonra artık Windows 10 Masaüstü simgeleri sizin için sorun olmaktan çıkarak sizin emriniz altında işlem yapacaktır.

Chrome Tarayıcı 53.0.2785.89 Beklenen Sürüme Güncellendi

Chrome tarayıcı temiz bir yeni sürüm yüklemesi yapmanız için önce arka planda çalışan tüm tarayıcı sekmeleri kapatmanız gerekmektedir.
Google Chrome tarayıcı 53.0.2785.89 m birçok değişikliklerin yapıldığı yeni sürüme güncellendi. Chrome tarayıcınızı kontrol ederek son kararlı ve değişiklerden oluşan yeni sürümü hemen yükleyin. Chrome tarayıcınızda sorun yaşıyorsanız, temiz bir kurulum yaparak daha hızlı ve kararlı sürüme yükleyebilirsiniz. 

Chrome tarayıcı temiz bir yeni sürüm yüklemesi yapmanız için önce arka planda çalışan tüm tarayıcı sekmeleri kapatmanız gerekmektedir. 

Ve sonra, Bilgisayarınızın görev yöneticisini açın. Görev yöneticisin de İşlemler sekmesini açın ve Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Google Chrome tarayıcı 53.0.2785.89 m birçok değişikliklerin yapıldığı yeni sürüme güncellendi. Chrome tarayıcınızı kontrol ederek son kararlı ve değişiklerden oluşan yeni sürümü hemen yükleyin.
Geçmişte, Chrome tarayıcı için Web video, oyun ve animasyon için Adobe Flash Player’in önemli rolü olmuştur. 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren (bugün) web siteleri, gelişmiş güvenlik, düşük güç tüketimi ve tarayıcının daha hızlı olabilmesine imkan tanıyan HTML5 sayfa yükleme süreleri gibi teknolojileri barındırabilen servisler kullanıma başlamıştır.

Chrome tarayıcı Flaş uygulamasının kaldırılacağını daha önceki yazımda belirtmiştim. HTML5 Chrome tarayıcı uygulaması Eylül 2016 tarihi itibari ile başlamış olup, kullanımı daha hafif ve hızlı, pil ömründen tasarruflu, yayıncılar için sayfa yükleme hızının farklılığını yaşayacaklar.

Aralık 2016 ayında ise Flash desteği alan tüm sitelerde uygulama tamamen sonlandırılarak HTML5’e tam geçiş sağlanacağı belirtilirken bu geçiş sürecinde Adobe ile çalışmaların devam edeceği belirtilmektedir.

Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgili, Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz.

Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı
( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-64bit için ) Google Chrome’u İndirin.