3/31/2016

Blogger Dışa Aktar İçe Aktar Yedekleme Görünümü Değişti

Blogger’un Yedekleme özelliği olan İçeriği İçe Aktar, İçeriği Yedekle görünüm formatında değişiklik yapıldı.

Blogger’un Yedekleme özelliği olan İçeriği İçe Aktar, İçeriği Yedekle görünüm formatında değişiklik yapıldı. Blogger’un Şablon Tasarımı üzerinde yapılan değişiklerden biri de yedekleme özellik ve görselinin değişimi oldu. Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? 11.01.2013 tarihinde yayımladığım makalemde, farklı bir görüntü ile blogumuzun yedeğini alıyorduk.

Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? 11.01.2013 tarihinde yayımladığım makalemde, farklı bir görüntü ile blogumuzun yedeğini alıyorduk.

Blogger 11.01.2013 tarihli yedekleme görseli

Ancak Blog ayarlarında yapılan değişiklikten sonra, blogunuzu dışa aktarma ve aktarılan dosyayı içe aktarma görsel yapılandırması değişti.

Blogunuzu dışa aktarma, içe aktarma :

Blog makalelerinizin kopyasını dışa aktararak farklı bir blogunuz için içe aktarabiliyorsunuz. Herhangi bir nedenden dolayı blogunuzu silmek istemeden önce bir kez daha düşünün. Yarın bir gün keşke yedek alsaydım, bunca emeğim boşa gitti demektense öncelikli önerim blogunuzu her ihtimale karşı ve fikir değişikliğinde pişman olmamak için tam yedeğini almanızdır.

Blogunuzu dışa nasıl aktarırsınız?

Blogunuzu dışa (bilgisayar masa üstüne) aktardığınızda, yayınlar ve yorumları içeren bir .xml dosyası ile aktarmış olursunuz.

1. Blogger'da oturum açın.

2. Dışa aktarılacak blogunuzu seçin.

3. Sol taraftaki menüde Ayarlar → Diğer'e tıklayın.

4. Üst kısımda, “İçe aktarın ve yedekleyin” seçenek menüsünde, İçeriği İçe Aktar ve İçeriği Yedekle seçeneğini göreceksiniz. İçeriği Yedekle butonuna tıklayarak tüm blogunuzu yedekleyin.

 Üst kısımda, “İçe aktarın ve yedekleyin” seçenek menüsünde, İçeriği İçe Aktar ve İçeriği Yedekle seçeneğini göreceksiniz. İçeriği Yedekle butonuna tıklayarak tüm blogunuzu yedekleyin.

İçeriği İçe Aktar ve İçeriği Yedekle seçeneğinin görünümü

Blog Şablon Yedeğini Alma :

Blogunuzun şablon kopyasını kaydetmek için, sol taraftaki menü seçeneklerinden, Şablon'u seçin ve Yedekle/geri yükle'ye tıklayarak şablon yediğini indirin.

Blog Yayın ve Yorumları Blogunuza Aktarma :

1. Blogger'da oturum açın.

2. Yayın ve yorumları aktarmak istediğiniz blogunuzu seçin.

3. Sol taraftaki menüde, AyarlarDiğer'e tıklayın.

4. Üst kısımda bulunan, Blogu içe aktar'a tıklayın.

5. Bilgisayarınıza indirdiğiniz .xml dosyasını seçin.

6. Yayınla'yı seçin.

Blogunuzu içe aktarma sırasında, açılan pencerede hemen yayınlanmasını istemiyorsanız onayı kaldırmayı unutmayın.

Blogger içeriği içe aktarma penceresi

Not: Blogunuzu içe aktarma sırasında, açılan pencerede hemen yayınlanmasını istemiyorsanız onayı kaldırmayı unutmayın. Bir blogun içe aktarılma işlemi sırasında, dosya boyutu sınırı yoktur, ancak günlük içe aktarma sayısı sınırlı olduğunu hatırlatmak isterim.

                                      Blogger Şablon Yedekleme video anlatımı

Blogger Navbarı Gizleme ve Gösterme Eklentisi


Blogger Navbar gadget’ini ana sayfa ve diğer sayfalarda gezinirken Gizleyip Gösteren, Blogger Navbar gadget eklentisi. Blogger’un Sağa açılıp, Sol tarafta Gizlenen Navbar Eklentisini önceki makalemizde incelemiştik. Bugün ki makalemizde ise, blog ana sayfanızda veya diğer yazı sayfalarınızda devamlı göz önünde duran, Blogger Navbar’ı gizleyen ve sadece maus ile üzerine gelince açılan Blogger Navbarı Gizleme ve Gösterme Eklentisini inceleyeceğiz.

Blogger Navbarın gizlenmesini sağlayan eklenti oldukça basit CSS kodlarından oluşmakta. Aşağıda verdiğim kodları blog şablonunuzun Stil kodları olarak da bilinen CSS bölümüne ekleyerek kullanabilirsiniz. Blogger Navbar gizleme ve gösterme eklentisinin nasıl çalıştığını görmek için Guney13 ve Guney8 test blogumdan inceleyin.

Blogger’un varsayılan Navbar eklentisini bilmeyen yoktur. Blogger Navbar Gadget eklentisi yeni kayıt, tasarım, çıkış, kötüye kullanım bildirimi, sosyal paylaşım iconları ve arama penceresi ile oldukça kullanışlı bir araçtır.

Ancak blog kullanıcılarını psikolojik olarak tedirgin eden bir eklentidir. Blog kullanıcısının devamlı gözünün önünde bulunması nedeni ile, bu eklenti ya kapatılır yada şablon kodlarından silinerek görülmemesi sağlanır.

İlgili makaleler :

Blogger Navbar'ı Kaldır Videolu Anlatım

Blogger Silinen Navbarın Tekrar Kurulumu

Blogunuzu kullanırken Navbar eklentisini görmek istemeyen kullanıcılar için, devamlı göze çarpmasını engelleyen CSS kodlarını blogunuza eklediğinizde Navbar gadgetiniz gizlenerek görülmez oluyor. Maus’u Navbar’ın bulunduğu alana getirdiğinizde ise navbar gadgetiniz tekrar görülür oluyor. Aşağıda konuyu özetleyen gif formatındaki resmi inceleyin.


Blogger Navbar Gizle Göster

Blogger Navbar gadget eklentisini Gizleyip, Göstermek için açıklamaları aşağıda adım adım takip ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Blogger Navbar’ı Gizleme ve Gösterme :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Sırası ile, ŞablonÖzelleştirGelişmiş → Dikey çubuğu kaydırın, CSS Ekle, penceresine aşağıdaki kodları yapıştırın.
#navbar-iframe{opacity:0.0;filter:alpha(Opacity=0)} #navbar-iframe:hover{opacity:1.0;filter:alpha(Opacity=100, FinishedOpacity=100)} 
 

Blogger Navbar’ı Gizleme ve Gösterme Alternatif Kod Ekleme :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Şablon kodlarınızı açın ve CSS Stil kapanış etiketi olarak da bilinen aşağıdaki etiketi CTRL+F Klavye kısa yolu ile arayın.

]]></b:skin>

3. Bulduğunuz etiketin hemen üst kısmına yukarıda verilen kodları ekleyin ve blogunuzu kaydedin. Blog şablonuna ekleyeceğiniz kodların görünümü için aşağıdaki resmi inceleyin.


Blog şablonuna ekleyeceğiniz kodların görünümü


Blogger Navbar Gizleme ve Gösterme eklenti kodları için sorun mu yaşıyorsunuz? Yorum yazarak yardım alabilirsiniz.

3/30/2016

Wix Yeni Geliştirilen Editör Özellikleri


Wix, Web site kullanıcıları için yeni geliştirdiği sezgisel editör özelliklerinin kullanımı hakkında tanım ve açıklamalar. Wix Web geliştiricileri, ücretsiz ve ücretli Wix web site kullanıcıları için yeni Editör özelliklerinin tanıtımın bugün resmi sitesinde duyurdu. Web site tasarımı için artık profesyonel bir fotoğrafçı olmanız gerekmiyor.

Yeni editöre eklenen bir çok servis araçları ile web sitenizi ciddi çarpıcı hale getirebileceksiniz. Yeni Editör, herkes için süper sezgisel ve kolay bir kullanıma sahip özellikler içermekte. Öncelikle tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ederim.


Wix Yeni Editör Tanıtım Video Görseli

Wix yeni editör kullanımında, Photoshop uzmanı olmanıza gerek yok. İstediğiniz özellikleri yeni editörle yapabiliyorsunuz. Örneğin; Web iste başlık kısmına bir resim eklemek istediğiniz de yapılması gereken işlemleri aşağıdan adım adım takip ederek, web sitenizin tasarımını düzenleyebilir, diğer yerleşim alanları üzerinde verilen örnek gibi çalışabilirsiniz.

Wix yeni Editör kullanımı :

1. Wix sitenize giriş yapın ve ücretsiz web sitenizi açın.

2. Sol kısımda bulunan (+) Add, ekleme ismine tıklayarak, en üst kısımda bulunan image, görünüm sekmesini açın.

3. İlk sıradaki Görüntü yükleme seçeneğini seçerek bilgisayarınızdan bir görüntü yükleyin.


Wix Resim Yükleme Penceresi

4. Yüklediğiniz resime tıklarsanız, hemen üst kısmında resminizin tasarımını yapabileceğiniz servis araçlarını göreceksiniz. Bu araçlar ile ilgili görseli ve araçlar ile yapılmasını gerekenleri aşağıda inceleyelim.


Resim Tasarım Araçları

Wix Editörü ile Resminizin Yapılandırması :

1. Dişli ayarlar simgesine tıklayın. Bu kısımda, resminize bir bağlantı linki, bağlantı link açıklaması, resmi yeniden boyutlandırma yapabilirsiniz.

2. Design, Dizayn kalem simgesine tıklayın. Açılan pencerede, resminize farklı görsellerde çerçeve ekleyebilir farklı görseller arasından seçiminizi belirleyebilirsiniz.

3. Crop, kırpma simgesine tıklayın, resmini boyutlandırabileceğiniz farklı bir bölüm ile karşılaşacaksınız. İstediğiniz görselliği ayarladığınızda sağ üst Apply, Uygula ⇃ simgesine tıklayın.

Ayrca Crop Options, Kırpma seçeneklerinden birini de seçebilirsiniz.

4. İmage Filters, Görüntü Filtreler seçeneği, resminizin farklı renklerden oluşmasını sağlayan bir araçtır. Seçiminizi belirleyin.Wix ile Tasarlanmış Adnan Güney Başlık Resmi

5. Animate, Hareketlendirme seçeneği. Web siteniz açılırken resminiz için seçtiğiniz Animasyon geçişlerini yapılandıran efektlerden oluşmaktadır. Zevkinize göre birini seçin.

6. Link simgesine tıklayarak, web sitenize vereceğiniz linkin ne ile ilgili olduğu seçenekler arasından belirleyin.

7. Son seçenek Yardım isminden oluşuyor. Anlaşılmayan yerler için iyi bir tercih olabilir.

8. Resminizin sağ tarafında dikey çubukta, kopyalama, silme, boyutlandırma, hizalama gibi seçeneklerden de yararlanabilirsiniz.

Anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım alabileceğinizi ve yazıyı beğendi iseniz paylaşım yapmayı unutmayın. Ayrıca Wix Web sitesi hakkındaki diğer yazılara da göz atabilirsiniz.


Wix sitenize giriş yapın ve ücretsiz web sitenizi açın.

3/28/2016

Blogger Sosyal Paylaşım Email ve Blog Simgesini Gizleme


Blogger’un varsayılan Sosyal Paylaşım simgelerinden, Email ve Blog butonlarının görünümünü yazı altında gizleyebilirsiniz. Klasik Blogger yazılarınız altında görülen ve Blogger’un kendi icon’u olan (B) Blog ve (M) Email sosyal paylaşım butonlarının hiçbir işe yaramadığını düşünüyorsanız bu paylaşım butonlarını gizleyebilirsiniz.

İzlediğiniz ve takip ettiğiniz bloglar da makale altında yazının çok küçük bir kısmından alıntı yapıp, yazıya link veren diğer bir ismi de Share This Blogger olan bu eklenti butonlarını şablon paylaşım kodlarınızdan nasıl kaldırabilirsiniz?

Blogger şablon stil kodları arasına ekleyeceğimiz küçük bir CSS kodu ile Email ve Blog butonlarını gizlemek için yapılacak işlemleri taip edin.

Blogger Sosyal Paylaşım Butonlarını gizleme :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. ŞablonÖzelleştirGelişmişCSS kodu ekle sekmesini açın.

3. CSS penceresine aşağıdaki kodları yapıştırın. Veya aynı işlemi farklı bir yöntem kullanarak uygulayın.


Blogger Gizlenmiş Paylaşim Butonlarının Görünümü

Alternatif Blogger Sosyal Paylaşım Butonlarını Gizleme :

1. Blogger Şablon kodlarınızda aşağıdaki etiketi bulun.

]]></b:skin> 

2. Bulduğunuz bu etiketin hemen üstüne aşağıda verilen CSS kodlarını yapıştırın ve şablonu kaydedin. Şimdi Ön izleme yaparak gizlenmiş Sosyal Paylaşım butonlarını inceleyin.


CSS Kodlarının Şablon Görünümü

.sb-email {display: none !important;}
.sb-blog{display: none !important;}

3. Blog'unuzu önizleme yaptığınızda Email ve Blog butonlarının artık görülmediğini göreceksiniz. İstediğiniz zaman eklediğiniz kodu kaldırarak blogunuzu eski konumuna alabilirsiniz.

3/27/2016

Batman v Superman Adaletin Şafağı 2016 Fragman


Batman v Superman Adaletin Şafağı 2016 ABD yapımı fantastik filmi, tüm serilerini sevdiğim Batman ve Superman filmi vizyona girerek, Türkçe dublaj alt yazı olarak sinemalar da gösterime başladı. Umarım kısa zamanda Türkçe Dublaj olarak indirip seyrederiz.

Aşağıda filmin fragmanını izleyebilirsiniz. Ne yapırsınız şimdilik fragman ile idare ediyoruz. Film açıklamaları hakkında bilgiler ise şu şekilde.

Türü: Aksiyon, Macera, Fantastik

Orijinal Adı: Batman v Superman: Dawn of Justice

IMDb Puanı: 8.1 (Çok ilginç! Henüz filim yeni vizyona girdi IMDB puanı çok yüksek.)

Yönetmen: Zack Snyder

Oyuncular: Ben Affleck, Henry Cavill, Gal Gadot, Jesse Eisenberg

Ülke: ABD


Batman v Superman : Adaletin Şafağı Türkçe Altyazılı Fragman (2016)
Kaynak :
Copyright © KinoChekc
Copyright © Warner Bros.
All rights reserved.

Konu:

Dünya gerçekte ne tür bir kahramana ihtiyaç duyduğuna karar vermek için çabalarken, kontrolsüz bir şekilde hareket eden süper kahramanın eylemlerinden duyulan endişe, Gotham Şehri'nin sahip olduğu, zorlu ve güçlü, ama yasa dışı, gönüllü koruma görevlisini Metropol'ün modern zamanlardaki en saygı değer kurtarıcısı yapmıştır.

Böylece, Batman ve Superman'in arasındaki savaşla yeni bir tehdit yükselir; insanlık şimdiye kadar görülmemiş büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır.

Yaklaşık 8 yıldır her akşam dinlenmek için kaliteli bir filim izlerim. Umarım Türkçe Dublaj filmi kısa zamanda sitelerde gösterime sunulur. 

AddThis Sosyal Paylaşım Eklentilerini Tek Kod ile Kullanma


AddThis Sosyal Paylaşım sitesinden ekleyeceğiniz bir kod ile ücretsiz dağıtımı yapılan tüm Sosyal Medya paylaşım araçlarını blogunuzda kullanabilirsiniz. Sosyal Medya paylaşım araçları denilince ilk akla gelen sitelerden biride AddThis dir. AddThis Sosyal paylaşım sitesine üye kaydı yapmadı iseniz hemen ücretsiz üyelik işlemlerini başlatarak bir çok aracı ücretsiz kullanabileceksiniz.

Sosyal paylaşım araçları nelerden ibaret diye merak edebilirsiniz. Bunlar, Sosyal medya kategorisin de yer alan, Paylaşım araçları, İzleme araçları ve Önerilen içerik kategorisi altında toplanmış servis hizmetlerinden oluşmaktadır.

Dilediğiniz zaman herhangi bir eklentiyi siteye giriş yaparak kapatabilirsiniz. Guney59 Paylaşım blog’umun temasında kullandığım (Görüntü paylaşım aracı, Üst bilgi sosyal paylaşım aracı, Sidebar da Önerilen içerik, Mobil içerik, Önerilen içerikler alt bilgi, vs.) bu araçları canlı olarak inceleyin. 


AddThis Paylaşım Araçları Yapılandırma Sayfası

AddThis Sosyal Medya Paylaşım Eklenti kurulumu :

1. AddThis sitesine giriş yapın. Üye değilseniz önce Üyelik bilgilerinizi girerek üye olun.

2. Eklentiyi kurmak için buradan giriş yapın.

3. Sol üst köşedeki profilinizden farklı bloglarınız varsa hangi blog ile giriş yapacağınızı seçin.

4. Sağ tarafta bulunan Kurmak (Setup) ismine tıklayın.

5. Açılan pencerede hangi Pozisyonun, görülmesini istediğiniz Grafik şekli seçin. Hizmetler kısmında varsayılan veya kendi sosyal paylaşım yapılandırmanızı tamamlayın.

6. Özelleştirme bittiğinde üst menüden Kodu al ismine tıklayın.


AddThis Kod Alma Ekranı

7. İlk penceredeki kodu kopyalayın ve şablon kodlarınızda bulunan, </ body> etiketini CTRL+F klavye kısa yol tuşu ile bulup, üst kısmına aldığınız kodları yapıştırın. Blogu kaydedin. Bitirdiniz, şimdi yaptığınız uygulamayı kontrol edin.

Tüm ücretsiz araçlar için kod eklemeniz gerekmiyor :

1. Almış olduğunuz, Kodu bir kez blogunuza ekledikten sonra tekrar tekrar her uygulama için kod eklemeniz gerekmiyor.

2. Kullanmak istediğiniz uygulama üzerinde bulunan Kurmak (Setup) butonuna tıklayın ve seçiminizi yapılandırdıktan sonra güncellemeniz yeterli olacaktır.

3. Güncelleme sonucunda hangi aracı seçerseniz seçin eklenti birkaç saniyede çalışmaya başlayacaktır. Yukarıda verilen resimde hangi araçları seçebileceğiniz çerçeve içinde belirtilmiştir.

İlgili makale hakkında anlaşılmayan yerler için yorum yazarak bilgi alabilir, yazıyı beğendi iseniz payalaşabilirsiniz.

3/26/2016

Blogger Menü Gezinme Çubuğu Eklentisi Mavi Turuncu ve Pembe


Blogger, blogunuz için Mavi, Turuncu ve Pembe muhtelif arka plan renkleri ile blog tasarımınızı özelleştirebileceğiniz Menü Gezinme Çubuğu Eklentisi. Blog menü gezinme çubuğunda birçok farklı renkleri kullanabilirsiniz. Bu makalede sadece Mavi, Turuncu ve Pembe renk örnekleri verilmiş olup, aşağıda verilen linkten ayrıca birçok farklı renkleri de kullanabileceksiniz. Menü gezinme çubuğu blogunuz da yoksa kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

Adsense reklamları için de büyük önem taşıyan ve reklam onayı aşamasında red cevabı nedeni olan, Menü gezinme çubuğunu blogunuz için yapılandırın. İster farklı bir menü çubuğu kullanın isterseniz Blogger’un varsayılan menü gezinme çubuğunu kullanın. Ancak her iki seçenekte de kesinlikle bir menü gezinme çubuğunuz olsun.

Menü çubuğu bir süs görseli değil, okuyucularınızın aradıklarını bulmasına yarayan bir araç olduğunu unutmayın. Farklı tasarımlar ile hazırlanmış menü gezinme çubuğu için, menü bardaki Tema tasarım kategorisinin alt kategorisinde bulunan Menü oluştur isminden yararlanabilirsiniz.

Guney59 Paylaşım blog teması için tasarlanmış, ancak zaman içinde değişiklik yapabileceğim Menü Gezinme çubuğu gibi bir eklentiye sahip olmak için aşağıda anlatılanları takip ederek sadece HTML/JavaScript gadget içine eklemek sureti ile kullanabileceksiniz. İlgili adımları takip ederek başlayın.

Blogger Menü Gezinme Çubuğu Eklenti Uygulaması :

1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın ve Yerleşim sekmesini açın.

2. Aşağıda verilen kodları yapılandırmak için kopyalayın ve bir metin dosyasında veya Notepad metin editöründe açın. Kodların bozulmadan kullanılabilmesi için bir metin editörü kullanmayı alışkanlık haline getirin ve her zaman bu çalışmayı tekrarlayın. Bir metin editörünüz yoksa ücretsiz olarak dağıtımı yapılan ve son sürüm Notepad yazılımını kullanabilirsiniz.

Notepad V6.9 Metin Editörü Yeni Sürüm İndir

Blogger HTML/JavaScript gadget içine ekleyeceğiniz kodlar :

<style> 
#agnavbar { 
  background: #0000ff; 
  width: 100%; 
border-top-left-radius: 10px;
border-top-right-radius: 10px;
  color: #FFF; 
    margin: 12px 0; 
    padding: 0; 
    position: relative; 
    border-top:0px solid #960100; 
    height:35px;
}

#agnav { 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav ul { 
  float: left; 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li { 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0;    
} 
#agnav li a, #agnav li a:link, #agnav li a:visited { 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  font:bold 12px Helvetica, sans-serif; 
  margin: 0; 
  padding: 9px 12px 11px 12px; 
    text-decoration: none; 
    border-right:0px solid #E40000;
border-top-left-radius: 10px;
border-top-right-radius: 10px;
} 
#agnav li a:hover, #agnav li a:active { 
  background: #E40000; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  text-decoration: none; 
  margin: 0; 
  padding: 9px 12px 11px 12px;       
}
#agnav li { 
  float: left; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li ul { 
  z-index: 9999; 
  position: absolute; 
  left: -999em; 
  height: auto; 
  width: 160px; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li ul a { 
  width: 140px; 
} 
#agnav li ul ul { 
  margin: -25px 0 0 161px; 
}
#agnav li:hover ul ul, #agnav li:hover ul ul ul, #agnav li.sfhover ul ul, #agnav li.sfhover ul ul ul { 
  left: -999em; 
} 
#agnav li:hover ul, #agnav li li:hover ul, #agnav li li li:hover ul, #agnav li.sfhover ul, #agnav li li.sfhover ul, #agnav li li li.sfhover ul { 
  left: auto; 
} 
#agnav li:hover, #agnav li.sfhover { 
  position: static; 
} 
#agnav li li a, #agnav li li a:link, #agnav li li a:visited { 
  background: #D4D6DC;
  width: 120px;
  color: #01091B; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif; 
  margin: 1px 0 0 0; 
  padding: 9px 12px 10px 12px;
  text-decoration: none; 
z-index:9999; 
border:1px solid #ddd;
-moz-border-radius:4px; 
-webkit-border-radius:4px;  
} 
#agnav li li a:hover, #agnav li li a:active { 
  background: #E40000; 
  color: #FFF; 
  display: block;  
}

#agnav li li li a, #agnav li li li a:link, #agnav li li li a:visited {
  background: #EDEFF4; 
  width: 120px;
  color: #01091B; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
  text-decoration: none; 
z-index:9999; 
border:1px solid #ddd;
  margin: 1px 0 0 -14px;  
} 
#agnav li li li a:hover, #agnav li li li a:active { 
  background: #E40000;
  color: #FFF; 
  display: block; 
}
</style> 
<div id='agnavbar'> 
     <ul id='agnav'> 
      <li> 
       <a href='http://guney59.blogspot.com'>Ana Sayfa</a> 
      </li> 
      <li> 
       <a href='http://guney59.blogspot.com/search/label/Adsense'>Adsense</a> 
      </li> 
      <li> 
       <a href='#'>Dinamik Blog</a> 
      </li> 
   <li> 
        <a href='#'>Tema tasarım ▼</a>
        <ul> 
          <li><a href='#'>Menü Oluştur</a></li> 
          <li><a href='#'>Sekmeli Widget</a></li> 
          <li><a href='#'>Devamını Oku ►</a> 
          <ul> 
          <li><a href='#'>Related Posts</a></li> 
          <li><a href='#'>Linkwithin</a></li> 
          <li><a href='#'>Hesap No</a></li> 
         </ul>
       
</li></ul>
   <li> 
        <a href='#'>Web Araçları ▼</a>
        <ul> 
          <li><a href='#'>Veri Araçları</a></li> 
          <li><a href='#'>Seo ►</a> 
          <ul> 
          <li><a href='#'>Alexa</a></li> 
          <li><a href='#'>Bing</a></li> 
          <li><a href='#'>Feedburner</a></li> 
         </ul>
       
</li></ul>
    <li> 
        <a href='#'>Gmail-Inbox ▼</a>
        <ul>  
          <li><a href='#'>Google Plus </a>
          <li><a href='#'>Google Drive</a></li>
          <li><a href='#'>List1</a></li>
             
          <ul>                    
         </ul>
</li></ul>
      <li> 
       <a href='#'>Blogunu Kur</a>
      </li> 
  <li>
  <li><a href='#'>Google Sites</a></li>
  </li>
      <li> 
       <a href='#'>Forum</a>
      </li> 
   <li> 
       <a href='#'>Bir Soru Sor</a>
      </li>
      <li>
       <a href='#'>İletişim</a>
   </li>
   <li>
       <a href='#'>Gizlilik</a>
      </li>
      <li>
       <a href='#'>Hakkımda</a>
      </li>
     </li></li></li></ul> 
    </div>
 

3. Notepad, Metin editörüne kodları ekledi iseniz, çalışıp çalışmadığını denemek için tüm kodları kopyalayın. YerleşimÜst bilgi altına veya istediğiniz bir kısma eklemek için HTML/JavaScript
gadgetini açarak yapıştırın. Şimdi blogunuzu kontrol edin.

4. Menü çubuğunda bulunan Tema tasarım ismi üzerine mausu getirin. Aşağıya doğru mausu gezdirin ve kontrol edin. Aşağıya ve Yana açılan menüler görülüyor mu?

5. Her şey yolunda ise ve menüler görülüyorsa diğer yapılandırma işlemine geçebiliriz. "Alt ve yan menüler çıkmıyor ise şu adımları uygulayın."


Tema tasarım üzerinde menü açılım testi

6. Blogger şablon kodlarını açın ve aşağıdaki etiketi, Ctrl+F kısayol yardımı ile arayıp bulun.

/* Tabs

7. Yukarıdaki etiketi bulduğunuzda, Tabs içinde bulunan kodları kopyalayın ve metin dosyasında açacağınız yeni sayfaya kaydedin. Sayfayı da bilgisayarınızda bir klasör oluşturarak saklayın. Yarın bir gün fikir değiştirip Blogger varsayılan menü çubuğunu kullanmak istediğinizde elinizde bu kodları tekrar aynı yere ekleyerek kullanabilirsiniz. NOT: Bazı temalarda özel yapılandırma menü çubuğu çalışıyor. Ancak bazılarında çalışmıyor. Bu işlemi bu nedenle yapıyoruz. Kopyalamanız gereken kod alan sınırları aşağıdaki resimde renkli olarak gösterilmiştir. İnceleyin.


Tabs etiketinde kopyalanacak kod kümesi

Blogger Görülmeyen Açılır Menü için bu kodları ekleyin :.tabs .widget ul, .tabs .widget ul {
margin: 0px;
padding: 0px;
list-style: none outside none;
overflow: visible;
}
.tabs-outer {
background: 0 ;
} 

8. Yayıncı Blogger arkadaşlar, blogunuza kod eklemekten korkmayın. Hiçbir kod bilginiz olmasa bile Blog’unuzun yedeğini nasıl alacağını bilmeniz tüm sorunlarınızı çözer. Tüm kodları yanlış ekleseniz bile almış olduğunuz blog yedeğin geri yüklediğinizde eski blog temanıza geri dönersiniz.

Bir blog sahibi ve yöneticisi iseniz, artık kodlar ile oynamak durumunda olduğunuzu hatırlatmak isterim. Blog’a sadece yazı yazmak blogcu olmak demek değildir. Araştırma ve kendinizi zaman buldukca geliştirmeniz gerekir. Hiç zamanım yok demeyin! Damlaya damlaya göl olur unutmayın.

Ayrıca bilgi edinin ⇒ Blogger yedekleme nasıl yapılır

Blogger Menü gezinme çubuğuna eklediğiniz kodların özelleştirilmesi :

1. Eklediğiniz kodlar için çok fazla yapacağınız bir işlem yoktur.

2. background: Kod içinde mavi ile belirtilen, #0000ff, menü çubuğunun arka mavi rengini değiştirmek içindir.

Mavi için : #0000ff

Turuncu için : #ff8000

Pembe için : #ff00bf, renkleri kullanabilirsiniz.

Farklı renkler kullanmak için, buradan giriş yapın ve istediğiniz renk kodunu seçerek kullanın.


Menü çubuğu renk kod seçiçileri

Menü için linklerin yapılandırılması :

1. Metin editörüne eklediğiniz kodları açın ve alt kısma doğru inin. Kod içinde;

2. Kırmızı ile belirtilen linki kendi linkiniz ile değiştirin. Hemen yan taraf ise linkinizin ne olduğunı açıklayan etiket ismi bulunmaktadır. Özellikle bu kısımlara kendi linkimi eklediğim. Siz bu link ve etiket isimlerini kendi blog link ve etiketlerinize göre değişin. Örnek ;

<a href='http://guney59.blogspot.com'>Ana Sayfa</a>

<a href='http://guney59.blogspot.com/search/label/Adsense'>Adsense</a>

3. # : Bu işaretin olduğu diğer yerlere linklerinizi ekleyeceksiniz. (#), diyez işaretini seçin linkinizi yapıştırın.

4. ▼ : Bu işaretin olduğu yerdeki linki değiştirmeden de kullanabilirsiniz. Örneğin, Kategoriler yazarsınız, bir yer belirleyici olabilir. Örnek;

<a href='#'>Kategoriler ▼</a>

5. Yukarıda anlatılan şekilde diğer link ve etiketlerinizi yapılandırın.

6. Menü gezinme çubuğu ile bir alt kısımda bulunan yazılarınız arasındaki boşluğu sıfır düzeyde yapmak isteyebilirsiniz. Yani arada hiçbir boşluk kalmadan kullanmak istenildiğinde verilen kod içindeki “üst kısımda” etiketin değerini (12) sıfır veya 3 px yapabilirsiniz. Etiketimiz;

margin: 12px 0;

Yukarıda anlatılan konular ile ilgili sorun yaşarsanız yorumlar bu amaçla yapılmıştır, Yardım alabilirsiniz. Başarı dileklerimle.

3/24/2016

Blogger Sağa Açılıp Sol Tarafa Gizlenen Navbar Eklentisi


Blogger, Navbar üzerine gelince sağ tarafa açılan, maus çekilince sol tarafta Blog simgesine dönüşen Blogger Navbar eklentisi. Blogger’un varsayılan Navbar eklentisini bilmeyen yoktur. Blogger Navbar Gadget eklentisi yeni kayıt, tasarım, çıkış, kötüye kullanım bildirimi, sosyal paylaşım iconları ve arama penceresi ile oldukça kullanışlı bir araçtır. Ancak blog kullanıcılarını psikolojik olarak tedirgin eden bir eklentidir. Blog kullanıcısının devamlı gözünün önünde bulunması nedeni ile, bu eklenti ya kapatılır yada şablon kodlarından silinerek görülmemesi sağlanır.


Blogunuzu kullanırken Navbar eklentisini görmek istemeyen kullanıcılar için, Navbar gadgetini sol tarafta bir blog simgesine dönüştüren ve devamlı göze çarpmasını engelleyen bir CSS kod eklentisinden bahsetmek istiyorum. CSS kodlarını blogunuza eklediğinizde Navbar gadgetiniz görülmüyor. Bunun yerine sol tarafta sadece Blog simgesini görüyorsunuz. Blogunuzda yeni bir kayıt, tasarım, paylaşım veya çıkmak istediğinizde ise, mausu simge üzerine getirmeniz yeterli oluyor ve Navbar Gadgetinizi yine kullanabiliyorsunuz.

Simge durumundaki Navbarı guney6 test blogumdan inceleyebilirsiniz.


Blogger Navbar Görünümü

Blogger Navbar gadget eklentisini nasıl simge durumuna getirebileceğinizi aşağıda adım adım takip ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Blogger Navbar’ı simge olarak kullanma :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Sırası ile, Şablon → Özelleştir → Gelişmiş → Dikey çubuğu kaydırın, CSS Ekle, penceresine aşağıdaki kodları yapıştırın.
#navbar {
width: 36px;
border-top: 1px solid #888888;
border-right: 5px solid #888888;
position: fixed;
top: 0px;
left: -6px;
background: #fe6602;
border-radius : 0 5px 5px 0;
box-shadow: 0px 1px 3px rgba(0, 0, 0, 0.2);

-moz-transition: all 0.3s linear;
-ms-transition: all 0.3s linear;
-o-transition: all 0.3s linear;
-webkit-transition: all 0.3s linear;
transition: all 0.3s linear;

-moz-transition-delay: 1.3s;
-ms-transition-delay: 1.3s;
-o-transition-delay: 1.3s;
-webkit-transition-delay: 1.3s;
transition-delay: 2.5s;

z-index: 10;
}

#navbar:hover {
width: 96%;

-moz-transition: all 0.6s linear;
-ms-transition: all 0.6s linear;
-o-transition: all 0.6s linear;
-webkit-transition: all 0.6s linear;
transition: all 0.6s linear;
}
 

3. Sağ tarafa açılan Navbar penceresi için tarayıcı dikey çubuğu arasında 4 px. boşluk verilmiştir.

4. Bu boşluk tarayıcı dikey çubuğu kullanırken engel yapmaması için verilmiş olup, isterseniz blog ana sayfanıza Navbarın tam oturmasını sağlayabilirsiniz.

Kod penceresinde iken sağ taraftaki dikey çubuğu kaydırın ve kod içinde mavi ile belirtilmiş olan, width: 96%, yazan rakamı 100 olarak değiştirin. Genişliği 100% yaptığınızda Navbar çubuğu blog temanıza tam olarak oturmuş olacaktır.

CCleaner 5.16 Yeni Sürüm Güncellemesi

Bilgisayar işletim sisteminizin de gereksiz çerezler, atık dosyalar ve gereksiz uzantıları temizleyip, Windows işletim sisteminizi hızlandıran CCleaner 5.16 yeni Mart 2016 sürümü çıktı hemen indir.CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır.

Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyalar bulunarak kaldırılır.

CCleaner 5.16 yazılımında yapılan değişiklikler :

 • Katma Opera GPU ve Uygulama önbellek temizleme
 • Geliştirilmiş Google Chrome temizleme: IndexedDB, Alıntı Yöneticisi DB ve Servis İşçi önbellek
 • Geliştirilmiş Microsoft Kenar Geçici Dosyalar temizlik
 • Güncelleme Google Chrome Tarayıcı yönetimi Plug-in
 • Geliştirilmiş klavye gezinti
 • Güncelleme çeşitli çevirileri
 • Minör GUI iyileştirmeleri
 • Küçük hata düzeltmeleri
Ücretsiz CCleaner proğramını yüklemek için buradan giriş yapabilirsiniz.


Ücretsiz CCleaner proğramını İndir

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

İşletim sistemi :

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

3/23/2016

Photoshop Benzeri Masaüstü ve Mobil Resim Editörü Pixlr


Blog, Masaüstü ve Mobil cihazınızda kullanabileceğiniz, Photoshop benzeri Türkçe dil destekli Pixlr Resim Editörü. Pixlr birçok resim editörleri yerine kullanabileceğiniz çok yer kaplamayan, web tarayıcınızdan çevrim içi, çevrim dışı veya masaüstü çalıştırabileceğiniz Photoshop benzeri bir arayüze sahip başarılı bir resim editörü yazılımı. Pixlr Resim Editör yazılımı ayrıca Türkçe dil desteği sağlaması da yazılımın artıları arasında yer almakta.

Pixlr Resim Editör yazılımı ile büyük boyutlu resimleriniz üzerinden zorlanmadan çalışabilir, efekt, renk düzenleme, katmanlarla çalışma ve Photoshop programından alışık olduğunuz pek çok araçlar ile çalışabilirsiniz.
Pixlr Resim Editör yazılımını ücretsiz indirebilirsiniz.

Pixlr Resim Editör yazılımı için kayıt olmanız gerekmiyor. Bu nedenle dosya büyüklüğü veya çalışma süresi kısıtlamaları gibi sorunlar yaşamıyorsunuz.

Pixlr Web App uygulamaları 

Web App uygulamalarından istediğinizi indirip bilgisayarınız da, web sitenizde resimlerinizi yapılandırın, biçimleyin, paylaşın veya yayımlayın. Pixlr Resim Editör yazılımını kullanmak için buradan Pixlr sitesine giriş yapabilirsiniz.

3/22/2016

Notepad V6.9 Metin Editörü Yeni Sürüm İndir


Web sitenize eklediğiniz kodları düzenleme ve değiştirmek için çalışma yapabileceğiniz Notepad++ V6.9 yeni sürüm metin editör programı çıktı. Metin editörü yazılımı olan, Notepad, birçok kodlama çeşitlerini bünyesinde barındırdığından kodların düzgün söz dizimi içinde olmasını sağlayan bir metin düzenleme editörüdür. Blogger veya Wordpress sitenizde kullanmış olduğunuz birçok özel kodları bozulmadan biçimleyip dizin halinde size sunan Notepad++ metin editörünü kullanmanızı tavsiye ederim.

Notepad++ proğramı her site yöneticisinin elinde olması gereken gelişmiş bir metin editörüdür. Notepad birçok proğramlama dillerini destekler ve ücretsizdir.

Notepad++ programını bilgisayarınıza daha önce yükledi iseniz son versiyonunu kullanmak için, pencereler isminin yanındaki (?) işaretine tıklayıp son sürümü güncelleyin seçeneği ile mevcut sürümünüzü güncelleyin.


Notepad ++ Sayfa Görünümü

Blogger şablon kodlarına ve HTML/JavaScript gadget’inize ekleyeceğiniz kodları, önce Notepad++ metin editörüne yapıştırıp, ilgili düzenlemelerinizi yaptıktan sonra blog şablonunuza düzgün bir şekilde eklemenize yarayan gelişmiş bir metin editörüdür.

Notepad ++ ücretsiz, kaynak kod editörünü Türkçe kullanabildiğiniz gibi birçok dil desteği de mevcuttur. MS Windows ortamında çalışan,GPL Lisans kullanımı ile yönetilmektedir.

Notepad++ V6.9 yeni metin editör programını buradan indirebilirsiniz.

3/21/2016

Blogger Ana Sayfa Yayın Kayıtları Görülmüyor Sorunu


Blogger, Ana sayfa makale yayın kayıt adeti eksik, seçilen yayın kayıtları çıkmıyor ile ilgili sorun ve cevaplar. Blogger kumanda paneli Ayarlar, Yayınlar ve yorumlar, Kayıtlar ismi altında bulunan “En fazla şu kadar göster” kayıt adeti miktarı kadar yazınız blog ana sayfanızda çıkmıyor ve ne yaptı iseniz göremiyorsanız okumaya devam edin. Birkaç yıl öncesine kadar bir günlük olarak tanımlanan Blogger’un bir blog formatından çıkıp, web site görünümüne bürünmesi sonucu Blogger’u artık daha dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Neden?

Blog ile Web site arasındaki tek fark, bir Domain ve Sunucu hizmetidir. Blogger’un Subdomain yani alt Domain olmasından dolayı, isterseniz 20 Tl.’ye bir Domain alıp, sunucu bilgilerini yönlendirerek Web siteniz gibi kullanabilirsiniz.

Blog veya Web siteniz arama sonuçlarında çıkıyor ve okuyucu kitlesi çekebiliyor ise her ne kadar ismi blog olsa da artık web site görevi yapıyor demektir. Bu nedenle de blogunuza gereken önemi vermeniz gerekir.

Blogunuza, rastgele resim, yazı, açıklama, etiket ve başlık isimlerini Google Web yeönetici araçları ve arama sonuçlarına göre düzenlemezseniz ilerde geriye dönemeyecek sorunlar yaşarsınız. Bu sorunlardan biri de Blog Ana Sayfa akışınızda, siz 7 adet makale seçtiğiniz halde, Ana sayfada görülen 2 veya 3 adet makale görülmesi gibi konuları kapsamaktadır. Bog Ana sayfanızda görülmeyen kayıtlı yazınızın neden görülmediğini aşağıda şimdi adım adım inceleyelim.
Blog Makale Kayıt Ayarları doğru yapılandırılmış mı?
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Sırası ile, YerleşimMain sekmesi altında, Blog kayıtlarını açın ve Ana sayfadaki kayıt sayısı seçimini kontrol edin. Seçili değilse, Ana sayfada görülmesini istediğiniz yayın miktarını girin.


Blog Kayıtlarını Yapılandır

3. Kontrole devam ediyoruz. YerleşimYayınlar ve yorumlarKayıtlar sekmesinde, “En fazla şu kadar göster” yayın sayınız işaretli mi? İşaretli ise devam ediyoruz.


Blogger Kayıtlar En fazla şu kadar göster

4. Yazılarınızı tam sayfamı gösteriyorsunuz? Cevabınız evet ise ilk yapmanız gereken işlem yazılarınızda kesme aracını kullanmanızdır.

5. Sorunu çözmek için, Blogger kumanda panelinde bulunan yazı Kayıtlarınızdan son 7 adet yazınızı açın ve kesme işareti ekleyerek blogunuzu kontrol edin.

Blogger yazı kesme nasıl yapılır faydaları nelerdir

5. Yazı kesme aracınız kullanmanız birkaç sayfa için geçerli olabilir, ancak! Diğer yazılarınız için bu kesme işini tek tek yapmanız gerekecektir. Bu durumda çok zor olacağından aşağıda verilen linkten Tüm yazılarınızı nasıl keserek Devamını Oku ifadesini ekleyebilirsiniz inceleyin. Yazı kesmeyi otomatik yaparak Devamı Oku ifadesini eklemek için birçok farklı araç olduğundan tüm yazıları inceleyip beğeneceğiniz bir Devamı Oku eklentisini kullanmanız önerilmektedir.

Yazının Devamını Oku Eklentileri


Yazının Devamını Oku Eklenti Görünümü

6. Yukarıda anlatılan tüm uygulamaları yaptığınız halde, sorununuz çözülmedi ise, Hatayı Blog kayıtlarında arayabilirsiniz. Blog kayıtları kodlarında yanlışlıkla silinen bir kod Ana sayfada yazılarınızın eksik görülmesine neden olabilecek bir işlemdir. Blog kayıtlarındaki kod değişimi ve nasıl yapılacağı video ve yazılı olarak anlatılmıştır. Lütfen aşağıdaki linkten takip edin.

Blogger Şablon Blog-1 Kod Hatası Sorun ve Çözümü


Blog-1 Kodlarının Yapılandırılması

Sonuç : 

Blog Ana sayfadaki yazıların kesilip, Devamını oku eklentisi kullanılmadan uzun olması nedeni ile birçok yazınız görülmeyecek ve çıkmayacaktır. 

Blogger’un Ana sayfada gösterilmesi gereken kayıt sayısı sınırlıdır. Bir tam yazı yaklaşık 4 adet makale boyutundadır. Kesme yada Devamını Oku eklentisi kullanmazsanız yazınızın uzun olmasından dolayı, Blog Ana sayfa akışınızda makaleniz 2 veya 3 adet görülecektir. 

Aslında blog tema hatası gibi görülen ve yazılarınızın Ana Sayfada görülmemesinin en büyük nedenlerinden biri de budur. Sizinde farklı düşünce ve önerileriniz varsa yorum yazarak belirtebilirsiniz.

3/19/2016

Wix Ücretsiz Sitene Instagram Eklentisi Ekle


Wix ücretsiz sitenize Instagram Sosyal paylaşım eklentisi nasıl eklenir? Önemli anlarınızı gerçek zamanlı paylaşmanın hızlı ve eğlenceli bir yolu Instagram eklentisi eklemektir. Sosyal yaşantınızda beğendiğiniz resimleri Instagram Sosyal paylaşım eklentisini kullanarak hızlı bir şekilde Wix Web ücretsiz sitenize göndererek, takipçi ve okuyucularınızın ilgisini çekip, daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Sitenize Instagram Eklentisini ekleyerek, güzel resim ve videolarınızı sergileyin.

Instagram eklentisini bir tıklama ile ekleyin, Wix Web sitenizde kullanmak için 4 farklı tasarımdan birini seçin, Fotoğraf ve  Videolarınızı istediğiniz zaman istediğiniz konumdan yükleyin, Instagram fotoğraf ve video paylaşımlarınıza #Hashtag ekleyin, Instagram renklerini sitenizin stiline uyacak şekilde kişiselleştirin.

Web sitenize Instagram ve benzere yazılımları eklemek için, Instagram Besleme App kullanabilir veya En Popüler Wix App Market eklentileri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.


Instagram Besleme App eklentisi

Boomerang ile Kendi Gif'lerini oluşturma :

Instagram, için gif oluşturmak isterseniz Boomerang, gif yaratıcılarının sitesinden yararlanabilirsiniz.

Boomerang Web Site Videosu

Instagram eklentisi ile Mini Kolaj Yapma :

Instagram eklentisi ekledikten sonra dilerseniz farklı görünümleri Instagram da düzenlemek için bağlantıdan giriş yaparak bilgi edinin.

Wix için Instagram Girişi :

1. Instagram kullanmak için öncelikle üye değilseniz Instagram üyelik işlemini başlatın.
2. Üyelik işlemini Facebook üzerinden yapabileceğiniz gibi, cep mobil numaranızı girerek te gerçekleştirebilirsiniz.
3. Instagram uygulamasını ayrıca giriş yaptığınızda hemen yükleyebilirsiniz.

Wix Sitenize Istagram Eklentisini Ekleme :

1. Wix sitesine giriş yapın. Wix ücretsiz siteniz yoksa ve hemen kurmak istiyorsanız Wix kategorisindeki yazıları okuyarak Ücretsiz Wix Sitenizi Kurmaya Başlayın.
2. Wix sitenize giriş yaptı iseniz, Sitenizi seçip açın. Istagram eklentisini ekleyeceğiniz alanı kaydırın.
3. Sol dikey çubuktaki market simgesine tıklayın. (Wix App Market)
4. Kategorilere tıklayın ve açılan pencerede Sosyal (Social) ismine tıklayarak açın.


Wix App Market eklenti seçimi

5. Açılan eklenti seçeneklerinden, Istagram resmini bulun, Sitene Ekle ismine tıklayarak Wix sitenize widget olarak  ekleyin.

Wix Instagram besleme Widgeti

6. Wix Instagram besleme widgetini görülmesini istediğiniz konuma sürükleyin. Mavi çerçeve içine alınan resim kenar noktaları ile Istagram Widget ebatlarını değiştirerek konumlandırın.


Wix Instagram besleme Widgetinin açılmış görünümü

7. Widget üzerinde yazan ayarları açın. Alt kısımda 3 adet görünüm ve tema yapılandırma seçeneklerine tek tek tıklayarak istediğiniz görünümü elde edene kadar devam edin. Seçiminize bağlı olarak yan tarafta görünümlerin değiştiğini göreceksiniz.
8. Tüm işlemleriniz bittiğinde Wix sitenizin en üst kısmından önizleme yapın ve değişlikler hoşunuza gitti ise işlemi kaydedin.

Wix Site hakkında yazılanları veya farklı Makaleleri takip edebilmek için Abone olun veya izleyin.

3/18/2016

Bilgisayar Arızası Sonucu On Günlük Aradan Sonra


Merhaba, Bilgisayarımda çıkan bir arıza nedeni ile 10 günlük mecburi bir aradan sonra yine sizlerle beraberim. Bilgisayarımda sonucunu bildiğim halde, Bios da yaptığım bir deneme sonucu yaklaşık 10 gün bilgisayarsız kaldım. Tabiy ki bu sonuç benim için çok ağır oldu ve bilgisayarımın pert olmasına sebebiyet verdi. Neyse ki uzun bir arayış sonucu, Asus X550JX model, i7 işlemci, 1TB depolama alanı, NIVIDIA GEFORCE GTX 950M özelliklerin de oldukça sağlam ve yeni nesil bir bilgisayar seçip aldım. Çok seçici biri olduğumdan, Bilgisayar seçimimde bana destek veren ve birebir yardımlarını esirgemeyen NetworkDizayn.com sitesinde de birlikte çalışmalarımızı yürüttüğümüz iş arkadaşım ve dostum Fatih KÖRPE beye de çok teşekkür ederim.


Asus X550JX model, i7 işlemci, 1TB depolama alanı, NIVIDIA GEFORCE GTX 950M

En önemli konulardan biri de 10 günlük boşa geçen bu süre içinde yazılarıma yorum yazan, yaş günü kutlaması yapan Sosyal paylaşım sitelerindeki arkadaş ve dostlarıma cevap yazamadım. 

Tüm dost ve arkadaşlarıma en kısa sürede cevap yazarak bu boş geçen süreyi telefi etmesi açısından şimdiden çok çok teşekkür ederim. Tabiy ki insan böyle zamanlarda dostlarını yanında görmek istiyor. Bahsi geçen konu için ayrıca özellikle soru soran arkadaşlarıma da çok çok teşekkür ederim. Hani derler ya “Dostlar kötü günde belli olur” diye, gerçekten de doğru söylenmiş bir söz.

İlkbahar ve yaza giriş yapacağımız bu günlerde, yeni yazılar ve konularda tekrar buluşmak ümidiyle.

Sevgi ve Saygılarımla

Adnan GÜNEY

3/14/2016

Advanced SystemCare 9.2.0.1106 İndir


Bilgisayar Sisteminizi Gereksiz Dosya, Uzantı ve Uygulamalardan temizleyip hız kazandıran yeni Sistem bakım yazılımı. Bilgisayar Sistem Bakım araçları arasında oldukça başarılı olan Advanced SystemCare’nin, yeni yazılımı 9.2.0.1106 sürümüne güncellendi. Advanced SystemCare bir sistem optimizasyon programını  bilgisayarlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabileceğiniz bir yazılım olmakla beraber. Windows 10 işletim sistemi içinde desteklenmektedir. Sistem bakım yazılımı, bir süre kullandıktan sonra zamanla ağır çalışmaya başlayan bilgisayarınızı ilk günkü kadar hızlı yapabileceğiniz birçok aracı bünyesinde barındıran bir sistem optimizasyon aracıdır. Advanced SystemCare’i bir tıklama ile karmaşık olan sisteminize bakım ve optimizasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Advanced SystemCare optimizasyon araçları arasında kayıt defteri hatalarını düzeltmeye ve gereksiz dosya temizlemeye yardımcı olan araçlar yer almaktadır. Bu tür hata ve gereksiz dosyalar işletim sisteminizin geç açılmasına ve kapanmasına, bilgisayarınızın komutlara geç tepki vermesine sebep olmaktadır.

Advanced SystemCare sistem optimizasyon aracı ile disk ve kayıt defteri birleştirme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede disk performansınız da artmaktadır.
Advanced SystemCare Alet çantası
Advanced SystemCare’nin en belirgin özellikleri arasında, Windows açılışı hızlandırma, Windows işleyişini hızlandırma, tarayıcı koruma araçları tarayıcı eklentisi kaldırma ve engelleme gibi çözümleri bulabilirsiniz.

Advanced SystemCare tarayıcnızı denetler ve ana sayfanızın ve varsayılan arama motorunuzun izinsiz değiştirilmesini engeller. Web internet üzerindeki gezintilerin izlerini otomatik olarak yok eder. Advanced SystemCare bu iyileştirmelerle kalmayıp ayrıca faydalı bir Alet Çantası bölümüne de yer veriyor.

Turbo Güç bölümünü kullanarak oyun veya uygulamalarda bilgisayarınızın performansını yükseltin. Bilgisayarınızın sistem bakımını yapabilmek için tek yapmanız gereken işlem Advanced SystemCare programını indirmek ve kurmak

Advanced SystemCare programını, yazılım ortağı sitesinden ücretsiz olarak İndirebilirsiniz.

3/10/2016

Android 7.0 N Çıktı


Google, Android işletim sisteminin son sürümü olan Android 7.0 N sürümünü indirime sundu. Şimdilik sadece geliştiriciler için yayınlanan Android N ile yeni özellikler ve daha stabil bir sistem geliyor. Android N ile birlikte gelen en büyük yenilik aslında yıllardır saf Android’te beklenen ve Samsung’un uzunca bir süredir kullandığı çoklu pencere özelliği. Bu özellik sayesinde ekran ikiye bölünerek aynı anda iki farklı uygulamanın çalıştırılması sağlanıyor. Yani bir yandan video izleyip diğer yandan sosyal medyaya göz atılabilecek.


Android 7.0 N

Geliştiriciler için Jack isimli derleyiciyi sunan Google, artık geliştirilen uygulamanın Android 2.3 ve üzerinde kullanılabilir hale getirecek. Yani geliştirici her sürüm için ayrı ayrı uğraşmayacak. Belirttiğimiz özelliklerin nihai sürümde olup olmayacağı garanti olmamakla birlikte yeni özelliklerde gelebilir. Ayrıca sizde Android N’in geliştirici programına katılmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Android N sürümünün geliştirici versiyonu Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9, Pixel C, General Mobile 4G ve Android One için kısa süre içerisinde yayınlanacak. Android N’nin geliştiriciler için yayınlanmasının sebebi daha hızlı geri dönüşler alıp sistemin eksikliklerini ve kullanıcı isteklerini daha erken gidermek olduğu açık.

Yenilikler Neler?

 • Çoklu Pencere Özelliği (Multi-Window)
 • Tema Renk Seçimi
 • Tema Desteği
 • Bol Seçenekli Güç Menüsü
 • Navigasyon İşaretleri Düzenleme
 • Bildirim Işığı Ayarları
 • Telefon ve Rehber Arayüzü Değişikliği
 • Dokunarak Uyandırma
 • Ses Tuşları Fonksiyonları
 • Kilit Ekranı Yenilikleri
Google’ın Android N duyurusunun 2016 Mayıs ayında ki I/O konferansında olacağını hatırlatıyoruz ve heyecanla son kullanıcı paketini bekliyoruz..