Ana içeriğe atla

Google Sites Web Siteniz İçin Farklı Yorum Penceresi Kullanma

Google Dokümanlar ile oluşturulmuş Google Sites web sitenize, farklı bir yol izleyerek yayınlanmış yazılar için, okuyucunuzun Yorum yazabilmesine imkan sağlayabilirsiniz. Google Sites web site Sayfa ayarlar sekmesinde yer alan “Yorumlar” eklentisi yazarın onayı olmadan yorumlara izin verilmediğini Google Sites web sitesi kullanan tüm yazarlar bilmektedir. 

Bu neden ile, Gogle Sites web sitelerinde yorumlara rastlamanız mümkün değildir. Bu durum Google Drive kullanımındaki Dokümanlara sizin izin vereceğiniz kullanıcılara Doküman göndermeye benzer.
Google Sites Yorum pencere görseli
Google Sites, Doküman ve APP’ler ile oluşturulduğundan (JS) Java Script kodlara izin vermemektedir. Bu neden ile Google Sites’e ekleyeceğiniz kodların kesinlikle Html kodları veya kendi APP’lerinden olması gerekir.

Google Sites kullanıcılarının en çok zorladıkları konulardan biri de yorum pencere eklenti ve paylaşım düğmelerinin (JS) Java Script kodları kullanılamadığından dolayı istenilen görsel ve sosyal paylaşımların yapılamamasıdır.

Ancak, Google Sites kullanıcıları için, Yorum eklentisi kullanılamıyorsa bu eksikliği farklı bir yolla nasıl kapatabiliriz düşüncesi ile bu makaleyi yazmayı düşündüm. 

Bu düşünce nasıl gelişti?

Blogger kullanıcı arkadaşım kısa bir süre önce, Google Sites web sitemdeki bir makaleye yorum yazmıştı. E-mailime gelen makale yorum bilgisini, kullandığım blog sitemden geldiğini düşündüm ve kendisine cevap yazdım. 

Makaledeki sorularını cevaplarken dikkatimi çeken en önemli konu Google Plus ana sayfasına düşen yazının, Google Sites AdnanGuney59 isimli web siteme ait olduğunu fark ettim. Bu düşünce ile Google Sites sahibi kullanıcılarının “Google Sites Web Siteniz İçin Farklı Yorum Penceresi Kullanma” başlık isimli yazıyı yazmayı planladım.

Google Sites Yorum Pencere Kullanımındaki Eksiklik :

1. G+1 Buton yardımı ile hem paylaşım yapılabiliyor hemde yorum yazılabiliyor. En büyük eksiklik yazı altında soruların ve verilen cevabın görülmemesi.

2. Makale altında yorum penceresinin olması okuyuculara yol göstermesi açısından çok faydalı bir uygulama. Ancak çokta sorun teşkil eden bir konu değil.

3. İlgili yazı arama sonuçlarında çıkabiliyor. Google Plus sosyal paylaşım ana sayfasına düşebiliyor ve okuyucu her şekilde yazıya ulaşabiliyor. Bana göre sorun teşkil etmiyor. Bu konudaki düşüncelerinizi sizde paylaşırsanız mutlu olurum.

Sonuç olarak; “Google Sites için G+1 butonunu nasıl oluşturup ekleyeceğiz aşağıda adım adım takip ederek Google Sites (Wiki) Web sitenizde sizde kullanabileceksiniz.

Google Sites G+1 (+1 Düğmesi) ekleme:

1. Google sites, sitenize giriş yapın.

2. Herhangi yayınlanmış bir yazınızı açın. 

3. Sağ üst menüde önce dişliye (Diğer işlemler m) tıklayarak, Sayfa ayarlarına dokunun.
4. Açılan Sayfa ayarları penceresinde “Eklere izin ver”, “Yorumlara izin ver” tikleri kaldırın.
5. Yukarıda anlatılanları tamamladığınızda, aynı menüde kalem simgesi, Sayfayı düzenle simgesine tıklayarak açın. Şu anda makale sayfanız açılmış durumda ve sayfayı aşağıya kaydırıp en alt kısımda sol köşeye fare ile tıklayıp seçin.

6. Sol üst menüde “Ekle” ismine tıklayarak, “+1 +1 Düğmesi” ismine tıklayın.

7. Buton eklenecektir. Butona tıklayarak “Dişli” simgesinden özelleştirme ayarlarını açıp, butonunuzu yapılandırabilirsiniz.
Google Sites +1 Düğmesi Özellikleri Penceresi

Okuyucularınızın Yorum Yazması İçin Açıklama Bilgisi Ekle: 

1. Eklenti üst kısma şu açıklama veya düşündüğünüz bir açıklamayı yazabilirsiniz.

Yorum Ekle :
Yazı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda verilen (G+1) Butonuna tıklayarak açılan pencere üst kısımda bulunan Yorum penceresine yazabilirsiniz. Yorum, makale yazarına e-mail olarak gider ve sorularınız kısa zamanda cevaplanıp Google Plus Platformunda görülmeye başlar. Bilgi için >>

Lütfen Spam yorum bırakmayın.
2. Yukarıda verilen örnek yorum açıklamasını çerçeve içine alabilir veya sade olarak kullanabilirsiniz.

Google Sites Yorum Açıklama Pencere Görünümünü İnceleyin.
Google Sites ile ilgili kategorileri bağlantı linkinden inceleyebilir, yazıyı beğendi iseniz bana destek vermek için paylaşabilir veya yazılan ilk makalelerden haberdar olmak için Abone Olma eklentilerini kullanabilirsiniz.

Google Sites Yorum uygulaması için Canlı görsele ihtiyaç duyuyorsanız uygulama sayfasını Buradan inceleyebilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …