Facebook’da Güvenlik Açığı! Şifrelerinizi Yenileyin


Alınan bilgiler doğrultusunda, Facebook sosyal paylaşım sitesinde Güvenlik açığı tespit edilmiş olup, Facebook kullanıcılarının şifrelerini acilen değiştirmesini öneririm. Güvenlik ile ilgili yapılan bir araştırma sonucunda Facebook sosyal paylaşım sitesinde arka kapı yerleşimi olarak nitelendirilen bir çalışmanın yapıldığı belirtiliyor. Web internet ortamının çokta güvenli olmadığını düşünürsek küçük, büyük harf ve numaralardan oluşan şifrelerin değiştirilmesi atılacak ilk adım olabilir. Şifreleme işleminde, şifrenizi hatırlamak için kesinlikle profilinizi belirleyen kelime ve rakamları kullanmayın. (Doğum tarihi, isim kısaltma gibi,)

Mutlaka, büyük, küçük harfler ve profilinizi yansıtmayan uzun rakam veya semboller kullanın.

Devcore’dan Orange Tsai takma isimli bir siber korsan kötücül yazılımcı olarak tanınıyor. Bu korsanın Facebook üzerinde bir arka kapı yerleştirmiş olabileceği düşünülmüş. Bu düşünce çerçevesinde yapılan güvenlik araştırmaları sonucu, Facebook sunucularında yer alan bir güvenlik açığının kullanılarak Facebook sunucularına sızıldığı ve Facebook çalışanlarının e-posta hesaplarına, kişisel verilerine sızılmış olduğu hatta Facebook’un sanal toplantılarının takip edilerek şirket hakkında bilgilerin kayıt altına alındığı saptanmış.

Orange Tsai, 21 Nisan 2016’da çok yakın bir tarih de, Facebook’a bir saldırı düzenlemiş ve kendi blog yazısında akıllım bunu nasıl gerçekleştirdiğini anlatmış. Orange Tsai takma isimli sanal korsanın bıraktığı arka kapı izleri takip edilerek durum kısa zamanda anlaşılmış.

Saldırı, her ne kadar Facebook kurumsal yapısına yapılmış olsa da Facebook kullanıcılarının uyanık olmaları ve tedbiri elden bırakmamaları gerektiğini yineleyen güvenlik şirketleri, mutlaka Facebook hesaplarının güvenlik kontrollerini gözden geçirerek, şifrelerin değiştirilmesini tavsiye ediyorlar.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Blogger Açılır Menü Oluşturma

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows 10 ve 8.1’de Oturum Parolasını Kaldırma

Aynur Nur - Acı Kaybımız

Windows Update 80240016 Hatasını Düzeltme

D-Smart Web İnternet Bağlantı Sorun ve Çözüm Ayarları