Ana içeriğe atla

Google Captcha reCaptcha Wordpress Plugins Nasıl Eklenir

Captcha reCaptcha
Web internet ortamında kötü amaçlı web sitelerini engellemek, Spam’a karşı üst düzey koruma sağlamak için Google tarafından geliştirip web sitelerinin kullanımına ücretsiz sunulan yeni güvenlik sistemi. Google tarafından geliştirilen Captcha ve reCaptcha iki versiyondan oluşmakta. İlk versiyon olan Captcha harf doğrulaması sistemini kullanırken diğer versiyonu olan reCaptcha tek tıklama ile birkaç saniyede çok daha kolay onay verebilmekte. Google’un reCaptcha resmi sitesinde, Gelişmiş güvenlik, Kullanım kolaylığı, Değer yaratma, slogonları ile ücretsiz olarak karşımıza çıkmakta. 
Google işini sağlama alarak olabilecek her türlü spam kaçaklarını önlemek için 2. versiyon olan reCaptcha çalışırken olası durumlar için Captcha harf doğrulama sistemini de şu anda kullanımda tutuyor. Kısa bir süre sonra Captcha uygulaması kaldırılarak reCaptcha’nin tek çalışması devreye girecek. İnsanlar için kolay botlar için zor olan bu sistemin eklentisi temanızın renklerine uyumlu olabilmesi için beyaz ve siyah renk kullanım özelliğine sahip. AdnanGuney.com Wordpress alt yapılı sitemde canlı örneğini görebileceğiniz reCaptcha’i ayrıca aşağıdaki resimde inceleyin.
Google reCaptcha Wordpress eklentisinin kurulum aşamaları :
1. Google tarafından ücretsiz olarak verilen, Captcha ve reCaptcha Wordpress eklentisini kullanabilmeniz için 2 ad anahtar numaraları almanız gerekir. Bunları almak için ;
2. Google reCaptcha kayıt sitesine giriş yapın.
3. Giriş yaptığınız pencerede Etiket, ve Etki isimlerini göreceksiniz.
4. Etiket kısmına dilediğiniz bir isim girin. Örnek : adnanguney.com
5. Etki ismi domain bilginizdir. Örnek : adnanguney.com, net, org, biçimleri ile kullandığınız siteler varsa alt alta linkleri sıralayarak tek bir anahtar kodlarını kullanabilirsiniz. Bir siteniz varsa tek giriş yapın. Daha sonra farklı siteler kurduğunuzda aynı paneli kullanabilirsiniz.
6. İsimleri tamamladığınızda kayıt sekmesine tıklayın. Yeni bir pencere açılacak size iki ad. keys verecektir. 1. Site key, 2. Secret key
7. Şimdi Wordpress sitenizin kumanda panelini açarak, Eklentiler→ Yeni yükle → Arama penceresine “ Captcha ve reCaptcha ” yazarak eklentiyi aratın ve beğendiğiniz birini inceleyerek yükleyin. Alternatif olarak benim kullandığım Wordpress reCaptcha eklentisini indirin yükleyin. Eklentiyi etkinleştirin.
8. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra kumanda panelindeki sol dikey kaydırma menü çubuğunda “ No Captcha ve reCaptcha ” ismi ile göreceksiniz. Bu isme tıklayarak sayfayı açın. Biraz önce aldığınız, Site key ve Secret key değerlerini pencereye girin ve alt kısımdan yaptığınız işlemi kaydedin. Yeni eklentiniz tamamlandı ancak ayarları tamamlamadık.

Ekran ayarları (Display Settings) :
1. Sitenizde çalışmasını istediğiniz bölüm ayarlarıdır.
2. Bu ayarlar 3 bölümden oluşmaktadır ;
Login form: Siteye üye ve admin giriş sayfası. Burada admin girişi olduğunda temanızın eklenti özelliklerine göre sitenizde kasma veya açılmama sorunu yaşabilirsiniz. Site kumanda panelini iki sekmede açmanızı tavsiye ederim. Bu bölümde bir proplem yaşarsanız diğer sekmedeki kumanda panelinde eklentiyi hemen etkisizleştirin ve Admin paneli işaretini kaldırarak diğerlerini işaretleyin.
Registration Form: Siteye üye olma sayfası
Comment Form: Siteye yorum yapan kullanıcılar için yorum bölümü

Genel ayarlar (General Settings) :
Tema rengi : Açık yada koyu belirleyin.
Dil : Otomatik ayarlıdır ellemenize gerek yok. Hata mesajı otomatiktir ellemeyin.

Yukarıda anlatılan konularda tüm resimleri vermiyorum. Nasıl birşey olduğunu yukarıda verdiğim liklere giriş yaptığınızda resimleri ve ilgili açıklamaları göreceksiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …