Ana içeriğe atla

Nrelate Resimlerini Ana Sayfadan Gizleme

Nrelate benzer yazılar eklentisi
Wordpres eklentilerinden olan, Nrelate benzer yazılar eklenti (plug-ins) resimlerinin blog ana sayfa yazı altında görülmemesi ve devamını oku ismine tıklandıktan sonra açılan sayfada benzer yazıların görülmesini sağlayan uygulama. Linkwithin benzeri, Nrelate benzer yazılar eklentisi Wordpress eklentileri grubunda yer almaktadır. Linkwithin eklentisinde yapamadığınız birçok özelleştirmeyi, resim ebatlarını belirleme, stil seçimi (dikey, yatay, farklı resim görsel biçimleri), 16 ad. ile sınırlı link gösterimi, başlık ismi ve yazı açıklamaları gibi birçok özelleştirmeyi kumanda panelinden kendiniz belirleyebilirsiniz. İlgili seçenekleri belirleyip kaydettiğinizde blog’unuz da saniyeler içinde güncelleşir.
En önemli özelliklerinden biri de yazınız ile ilgili bağlantıları eşleşecek şekilde güncel olarak okuyucularınıza sunmasıdır. Linkwithin mi ? Nrelate mi ? kullanmalıyım diye bir soru kafanıza takıldı ise özellikle önerilerim arasında Nrelate kullanmanızı tavsiye ederim. Nrelate sitesine nasıl üye olabileceğiniz, eklentiyi nasıl kullanıp güncelleme yapabileceğiniz hakkındaki yazılarımı aşağıdaki kategori linkinden inceleyebilirsiniz.
Blog’unuza Nrelate eklentisini ekledikten sonra resim ve yazıların Ana sayfada gizlenmesi :
1. Blogger kumanda paneline giriş yaparak şablonunuzu açın.
2. Blogger yerleşim sekmenize eklenen gadgetinizi açın ve gadget’in üst link kısmının sağ tarafındaki HTML ID numarasına bakın. Örneğin : HTML3, Bu işlemi şablon kodlarınız içinde Nrelate eklentisini çabuk bulabilmek için yapıyoruz.
3. Şablon üst menüde Widget atla seçeneğini ok tuşuna tıklayarak genişletin ve demin verdiğimiz örnek gibi (HTML3 sizde farklı bir isim olabilir) tıklayın. İlgili kodun olduğu yere gittiğinizi göreceksiniz.
4. Farklı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız CTRL +F ile ( nrelate ) ismini aratın. Aynı yeri bulacaksınız.
Gizleme kodunu nereye ekleyeceksiniz :
1. Aşağıdaki kodu kopyalayın.Resimdeki Sarı renkli yerleri incelerek açıklamaları okuyun.
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>

2. Aşağıda verdiğim etiketin hemen altına yukarıda verilen kodu yapıştırın ve blogu kaydedin.
<!-- only display title if it's non-empty →
3. Kaydetme işlemi sonucunda şablon menü satırında bir hata iletisi alacaksınız. Örneğin : 1475 satır numarası vs….. son kısma bakın ( </b:if> ) kapanış etiketini size sunacaktır.
Anlamı : 1475 satır numarasına gidin ve son ksımda verilen ( </b:if> ) bu etiketi yapıştırın ve blogu kaydedin. Kayıt sonrası hatanın giderildiğini göreceksiniz. Blog'unuzu önizleme yapın. Nrelate benzer yazılar resim ve açıklamaların görülmediğini göreceksiniz.
4. Yazınızda atlama aralığı olan, Devamını Oku ismine tıklayın. Nrelate eklentiniz yazınızın sonunda çıkacaktır. Yaptığımız işlemin CANLI DEMOSU
Ana sayfadan resimleri neden gizliyoruz :
→ Blog ana sayfanızda 7 yazınızın olduğu düşünelim. Nrelate benzer yazılar eklentisinde de 4 ad. resmin 100 x 100 px. ebatlarında olduğunu farz edelim.
→ Ana sayfanızı siz, okuyucunuz veya Google arama motorları tarama amaçlı giriş yaptıklarında tarayıcı için fazladan okunan bir resim kümesi görecektir. Bu ne anlama gelmektedir.
→ 7 ad. yazınızın, atlama aralığı ile Devamını oku eklenti altında 4 resim toplamında 28 ad resmin okunması ve bu okuma için modem, tarayıcı, Blogger ve Google için KB. cinsinden harcanan veri miktarının ortaya çıkması demektir. Google’un blog’unuzu okuması için harcadığı kilobayt miktarını Web Yönetici araçlarına giriş yaparak → Tarama → Tarama istatistiklerinden öğrenebilirsiniz.
→ Sınırlı, kotalı bir internet sağlayıcısı kullanıyor iseniz, kotanızın kısa sürede biteceğini söyleyebilirim. Benim İnternetim sınırsız diye düşünmeyin. İnternet faturanızı incelerseniz AKN ifadesini göreceksiniz. Her ne kadar faturanızda sınırsız yazsada yaklaşık 60 GB. doldurduğunuzda İnternetiniz yavaşlayacaktır. 60 GB. 700 MB. civarındaki yaklaşık 85 filme eşittir. Diğer kullanım faktörlerini de eklerseniz ne demek istediğim çok açıkca ortaya çıkacaktır.
Ayrıca ⇒ Blog’unuzun Tema Tasarımını özelleştirmek istiyorsanız ilgili bağlantıyı okuyabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …