Ana içeriğe atla

Blogger ile Görüntüleri Kod Kullanmadan Özelleştir

blogger resim özelleştirme ipuçları
Blogger blog’unuza eklediğiniz resim görsellerinizi Css ve jQuery kod kullanmadan yuvarlak resim yapma, istenilen ölçülerde kırpma veya gerçek ölçülerde gösterebilme özelliklerini kullanabilmek için yazının devamını okumaya devam edin. Blogger yazı editörüne yüklediğiniz tüm resimler Google Picasa Web albümlerinde veya Google Plus, ( G+ ) hesap seçeneklerinde bulunan Fotoğraflar bölümümde muhafaza edilir. Bir Google Gmail hesabı açarak neleri ücretsiz kullandığınızın farkında mısınız bilmiyorum! Kullandığımız Blogger gibi bir site yapmaya kalksaydınız bugün ki şartlardaki değeri en az 1000 TL. olduğunu biraz araştırma ile öğrenebilirsiniz. 150 TL.’ye de host imkanı veriyorlar. Ancak en ufak bir atak aldığınızda bu saldırı sonucu anlaşma yaptığınız sağlayıcı sözleşmeyi fesh ederek yayınlarınızın Web de durmasına neden olabilir. Bu nedenle Blogger bloglarınızın değerini çok iyi anlamak gerekir.

Blogger yazı editörüne yüklediğiniz resim URL linkinin üzerinde bazı değişiklikler yaparak hiçbir özel kod kullanmadan resimleri değiştirebiliriz. Blogger’a yüklediğiniz her resim otomatik olarak S1600 piksel ebatlarında link’e dönüşür. Bu linkleri blogger yazı editöründe HTML düzen ismine tıklayarak görebilirsiniz.


Ayrıca okuyun ⇒ Resim editörleri ile ilgili bilgiler.

Örnek 1 :
1800 x 1009 px. 96.8 Kb. ve .Jpg formatında normal resim linkimiz. Resim linkimize tıklayarak tarayıcı yeni sekmede "ornek" isminin solunda S1600 Blogger’un standart varsayılan ölçülerini göreceksiniz.
Yukarıda gördüğünüz linke yeni sekmede açılması için tıklayın. Ne kadar büyük bir resim olduğunu göreceksiniz. Ancak bu resim üzerinde hiçbir kod kullanmadan blog’unuza eklediğiniz resmi biçimlemek için HTML yazı editörü içinde iken S1600 rakamını, S250 olarak değiştirerek resminize istediğiniz özel abatları verebilirsiniz. Resim linkimizi S250 olarak değiştirdikten sonraki görünümü anlamanız için aşağıdaki linke tıklayarak inceleyin.

Örnek 2 :
Orjinal resim boyutunuzun karşılığı olan 250 px. genişlik ve yüksekliği elde ettiniz.

Örnek 3 :
Blogger'a eklediğiniz resim görüntü boyutunu her iki tarafında otomatik kare olarak kesilmiş kırpılmış görüntüsünü elde etmek için, S250 rakamın hemen yanına ( -c ) kırpma işaretini eklediğimizde kare görüntümüz ortaya çıkacaktır. Şu şekilde bir rakam olacak. 
( S250-c )
Aşağıda görüntünün önizlemesini inceleyin.

Örnek 4 :
Blogger ve Google+ Fotoğraflarını yuvarlak daire yapmak için ;
Blogger görüntüleri varsayılan ayarlar ile yuvarlak yapabilmeniz için, S1600-cc olarak ayarlamanız yeterli olacaktır. 1600 rakamını değişik ölçüler kullanarak değiştirebilirsiniz.
Aşağıda verilen örnek linki tarayıcı sekmesinde açarak 1600 rakamını 200,250,300 gibi değiştirip deneyin. ( S1600-cc )

Örnek 5 :
Blogger veya Google Plus Profil kapak resminizi orjinal boyutta yüklemek için :
Kullandığınız resim görüntü link içindeki S1600’ün hemen yanına bir tire ve h harfi ekleyerek Blogger varsayılan boyutu orjinal resim boyutuna dönüştürün. Örnek : ( S1600-h )
Aşağıdaki linke tıklayarak tarayıcı yeni sekmede inceleyin.

Blogger görüntüleri için sitemap mevcut mudur ?
Blogger’un mevcut sitemap yani görüntü site harita oluşturucusu, Xml formatında vardır. Biraz önce eklediğiniz ( -h ) harfinin olduğu yere, ( -g ) eklediğinizde görüntünün sitemap’ının nasıl görüldüğünü aşağıdaki linkten görebilirsiniz. ( S1600-g )

Blog resimlerinizde düzenleme yapabileceğiniz yukarıda anlatılan konuları beğendi iseniz paylaşın. Guney59 paylaşım Adnan Güney’in tamamen ücretsiz yönlendirmesiz Blogger blog’u bu amaçla kurulmuştur. Yeni blog ipuçları yazılarında görüşmek üzere..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …