Google Adsense Tarayıcı Erişim Sorun ve Çözümü

Google Adsense 2. onay sürecinden sonra, blog veya sitenize eklediğiniz reklam kodu için Adsense den gelen mail yazısında, tarayıcı erişimi sağlanamadı ileti çözümü nedir? Siteniz için Google Adsense onay sürecini tamamladı iseniz, Adsense den gelen mail sonucu sitenize reklam kodu eklemeniz gerektiği söylenecektir. Adsense 1. aşama onay sonucunda dikkat etti iseniz Adsense gadget’inizin uygulamaya açıldığını belirtmiş ve reklam kodunu sitenize eklemeniz söylenir. 

2. Aşamada reklam kodu siteye neden koyulur? Adsense ve reklam verenler arasında gerçekleşen anlaşma gereği, siteniz inceleme dönemindedir. Bu devrede içeriklerinizin hangi okuyucu kitlesine hitap ettiği ve ne sıklıkta talep yarattığı araştırılır. İçerikleriniz kaliteli belli bir kitleye hitap ediyor ve talep yaratıyor ise yaklaşık bir iki hafta içinde, Adsense den tekrar mail gelerek reklam onayınız size bildirilir.

Bu bildirimin ardından birkaç saat içinde reklamlar gösterime geçer. Bu aşamada takip etmeniz gereken çok önemli bir konu vardır. Google Adsense içerik arama ve değerlendirme örümcekleri Google arama örümceklerinden ayrı çalışır. Bu nedenle Adsense, izleme reklamlarınıza tarayıcı sorunlarından dolayı ulaşamayabilir. Sitenizdeki reklam izleme tarayıcı sorunu hakkında, Adsense’nin size gönderdiği bildirim maili geç gelebilir. (Yaklaşık 2 hafta) Böyle bir durum ile karşılaşmamak ve riskleri minimize etmek için yapabileceğiniz işlemleri aşağıda adım adım inceleyerek uygulayın.

Adsense Tarayıcı Erişim için yetkilendirme :

1. Blogger kumanda paneline girin, Kazançlar sekmesine tıklayın ve Adsense hesabınızı açın.
2. Açılan pencerede sağ üst kısımda dişli icon’a tıklayarak ayarları açın.

3. Erişim ve yetkilendirme → Tarayıcı erişimi sekmesine tıklayın. Sarı renkli bir pencere ile karşılaşacaksınız. Burada Giriş bilgisi ekle sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede şu bilgiler görülecektir.
Kısıtlı Dizin veya Kısıtlı URL : Blogger URL’nizi yazın. Örnek : https://adnanguney.blogspot.com
Giriş URL'si : https://adnanguney.blogspot.com/
Giriş yöntemi : Açılır oka tıklayın ve GET ismini seçin
Parametreler : Google hesabınız ile giriş yaptığınızdan Gmail bilgilerini sol tarafa sağ tarafata şifrenizi yazın. En altta görülen 2 pencereyi kaldır sekmesi ile kaldırın.Farklı bloglar için giriş yapacaksanız ve hesabınız aynı ise alt pencereler ile devam edebilirsiniz.
4. Giriş bilgisini test et sekmesine tıklayarak işleminizi test edin.yaptığınız işlem doğru ise açılan pencerede blog’unuzu görmeniz gerekir.
5. Blogunuzu görüyorsanız pencereyi kapatın ve Giriş bilgisi ekle sekmesine tıklayın.
6. Tüm bilgileri girdi iseniz ve pencerede önizlemeyi göremiyorsanız. Ayarları kaydet sekmesine tıklayın. Adsense penceresinde yaptığınız işlem görülecektir. Ancak sağ tarafta taranmıyor ifadesini göreceksiniz.
7. Böyle bir durumda yapacağınız işlem, Taranamıyor ismi altında düzelt ismine tıklayın.
Şöyle bir yazı göreceksiniz “ Web Yönetici Araçları ile sitenizi doğrulamanız gerekmektedir. Henüz yapmadıysanız lütfen sitenizi doğrulayın.” Site doğrulayın mavi yazıya tıklayın ve Web yönetici araçlarına giriş yapın.
8. Doğrulama seçeneklerini göreceksiniz. Dah önceden zaten doğrulama yaptığınızdan Html etiketi seçeneğini seçin DOĞRULA ismine tıklayın. Yeşil bir renk ile doğrulama başarılı olduğunu göreceksiniz.
Önemli NOT: Herhangi bir neden ile tema değişimi yaptığınızda her ne kadar Web araçlarında doğrulanmış olarak görülse de siteniz, Google Adsense tarayıcı örümceği farklı çalıştığından gerekirse doğrulama etiketini siteniz head başlangıç kod altına ekleyin ve doğrulama seçeneğini tekrarlayın.