Ana içeriğe atla

Google+ Özel URL Kullanımına Başladı

Google Plus Profil ve Sayfa URL'si hakkında açıklamalar


Google, Google+ Özel URL uygulamasını başlattı.Google+ uygunluk gereksinimlerinizde problem yoksa, site sayfalarınız için Özel URL kullanabileceksiniz.Özel URL, profil veya sayfanıza bağlanan hatırlanması kolay kısa web adresinden oluşmaktadır. Daha önce kullandığımız sayısal rakamlardan oluşan bağlantı linki Google’un belirlediği sayfa bağlantıları ile ilişkilendirilerek yeni görünüme çevrilmiş olarak karşımıza geliyor. Konunun anlaşılması için bir örnekle açıklama yapalım.
Eski Sayfa bağlantısı :


https://plus.google.com/114021536527450214647 (örnek rakamsal sayılar)
Yeni sayfa bağlantısı :


https://www.google.com/+guney59blogspot (Örnek bağlantı link'i)


Yeni uygulama kişisel kullanımlardan çok Ticari kullanımlar için sayfa açmış işletmelerin sayfalarının tanınmasında büyük fayda sağlayacak. Sayısal rakamlardan oluşan ticari kullanımlı A firması gerekli şartları yerine getirmiş ise, sayfa ismi firma ismi olarak görülebilecek. Web ortamında kendini ifade edebilme özelliğine kavuşurken diğer taraftan markalaşmayı ön plana çıkarmış olacaktır.


Google+ Sayfalar’ı düne kadar göz ardı eden birçok kişinin bundan sonra sayfalara adeta saldıracağını düşünüyorum. Google+ gibi büyük bir platforumda G+1 almak, arama sonuçlarında bedava reklam yapmak kadar önem taşımaktadır. Google Plus’un yapısını bugüne kadar çözemeyenlerin bu aşamadan sonra kesin çözeceklerini düşünüyorum. Şahsi düşüncem çok kısa zamanda Facebook kullanıcılarının da Google Plus’a akın edeceği yönündedir.


Facebook platformunda hiçbir ürün yoktur.Google platformunda ise her bir kullanım özelliği ürünlerle desteklenmektedir. Bu konuda fazla söze gerek yok diyorum. Farklı bir düşünce varsa sizde görüşlerinizi belirtebilirsiniz.


Google+ profil veya sayfanıza önceden atanan URL yi değiştirme olanağına sahipsiniz. Özel URL’ler, Google+ Kullanıcı içeriği ve Davranış politikalarına ayrıca Google+ özel URL kullanım şartlarına uygun şekilde kullanılması gerektiğini hatırlatmak isterim.


Özel URL alınması için gereken özellikler :→ Google Hesabının çok iyi durumda olması


→ on veya daha fazla takipçi


→ Hesabınızın 30 günden eski veya daha eski bir hesap olması


→ Profil fotoğraflı olması (Tanınma amaçlı)
Yerel Google+ sayfaları için uygunluk :


Doğrulanmış bir yerel işletmenin olması
Yerel olmayan Google+ sayfaları için uygunluk :


Bir Web Sitesine bağlı olması


Özel URL’nizi Google+ ile alınması için yukarıda belirtilen özelliklere uygun olunması gerekmektedir. Bu özelliklere vasıfsanız Google+ sayfa veya profilinizin üst kısmında bildirim görmeniz gerekir.


→ Bildirim görülüyorsa özel URL al düğmesine tıklayarak başlayın.


→ Özel URL almak için alternatif olarak, Profil sayfanızda hakkında sekmesini açın, Google+ URL’nizin altında talep et bağlantısına tıklayın.


→ Onaylanmış URL görürsünüz. Birkaç seçenek görüyorsanız beğendiğinizi seçin. URL’i özelleştirmek isterseniz sizden birkaç harf ve rakam eklemeniz gerektiği uyarısı yapılabilir.


→ İlgili seçenek kutusunu işaretleyin ve Hizmet Şartlarını kabul edin.


→ URL değiştir’e tıklayın. Hesabınızın cepten doğrulanmasını seçebilirsiniz.


→ Ceb onayı seçtiğinizde açılan pencerede cep telefonunuzu girin.


→ Google hizmetlerinde sizi bulabilmeleri için ilgili kutuyu seçin


→ Size gönderilecek olan kodu cebinizden kontrol ederek kodu kutuya girin ve doğrulama işlemini tamamlayın.


→ Yapılan işlemin onaylanması sonucu seçiminiz olan URL Google+ Sayfa ve Profilinize bağlanmış olur.URL'niz onaylandıktan sonra, değiştirme isteğinde bulunamacağınızdan dolayı, seçimlerinizi dikkatlice yapın ve ONAY verin.
ÖZEL İPUCU :


Kullanıcıların profil URL’sini biliyorsanız, URL'nin sonuna aşağıda örneği verilen anahtar kelimeleri kullanarak Google+ Profiline veya Google+ Sayfa bölümlerine hızlı bir şekilde erişebilmeniz mümkündür.


Örnekler :


google.com/+ozelURL/posts


google.com/+ozelURL/about (hakkında)


google.com/+ozelURL/photos (fotoğraflar)


google.com/+ozelURL/videos (videolar)


google.com/+ozelURL/plusones (artı birler)
Özel URL'nizi değiştirme


Özel URL'nizin büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirmek istiyorsanız şu adımları uygulayın:


Google+ profilinizin "Bağlantılar" bölümüne gidin.


Biçimlendirmede düzenleme yapmanıza olanak tanıyan bir kutu görünür.


URL'nin kendisini değil yalnızca büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirebileceğinizi unutmayın.


Politikalarımızı ihlal eden bir özel URL ile karşılaşırsanız lütfen profil bildirme konulu makaleye göz atın.


Kaynak Google Yardım

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …