Blogger Blog Nasıl Kurulur Videolu Anlatım

Bloger Blog Açma
Google ürünlerinden Blogger ile Blog açmak çok basittir. Google Gmail hesabınız varsa 5 dakika bile sürmeden bir blog sahibi olabilirsiniz. Blog sahibi olduğunuzda kendinize ait olan her konuyu paylaşarak web ortamına aktarabilir kendi kütüphanenenizi oluşturabilirsiniz. En önemlisi hiçbir yaş sınırı olmadan geleceğe adınızı işleterek 2 yıl önceki resim, şiir, edebi eser, aile fotoları, sevdiğiniz filim görseli, videolarınızı gibi birçok paylaşımlarınızı web ortamında saklayarak bir arşiv oluşturmanız mümkündür.

Birçok meslek dalı vardır. Size fikir vermesi için bu meslekleri kısaca yazacağım. Sadece hayal gücünüzün harekete geçmesini sağlayacak size fikir verecek bir örnekle başlamak istiyorum. Bu örnekten sonra çok kısa kazırladığım blog açma videosunu izleyebilirsiniz.

Her meslek alanının yazmaya değer bir konusu vardır ;

Öğretmen, işçi, memur, sanatkar, emekli, boşda gezer işsiz (işsizler için önemle kendilerini web de tanıtabilirler ) bankacı, reklamcı, networkcu, ev hanımı vs bu kadarı herhalde yeterli olacaktır.

Örneklerimizden iki tanesini yazıyorum ;

Öğretmen : Blog açarak boş kaldığı zamanlarda web ortamını da öğrenip geliştirmesini sağlayacak bir uygulamadır. Pozisyonu eğitimcidir. Bu potansiyelini her an aktif potansiyel haline getirebilir. Öğretmen ve öğrencileri ile kaynaşma sağlayacak fikir alışverişlerinin oluşabileceği yazılar yazabilir. Yazıları aynı zamanda toplum için de izleyici bulacaktır.

Yapacağı çalışma ile kendine bir arşiv oluşturarak kaynak yaratabilir. Bu kaynağı iler ki senelerde alacağı bir domain ile para kazanmak için de kullanabilir. Basit bir açıklama yaptım.Siz artık hayal gücünüz ile bu düşünceleri genişletebilirsiniz.

Ev hanımı : Çalışmayan birçok ev hanımı vardır. Ev işlerini, yemek, terzilik, örgü gibi becerilerini yazabilir. Hatta biraz daha geliştirelim yaptığı işleri kendi çevresine veya topluma satarak para da kazabilir. Bu işi şu anda yapan birçok bayan blogcu arkadaşımız mevcuttur. Blog çalışmalarınıda çok güzel ve hızlı bir şekilde geliştirmektedirler. Blog çalışmalarını bayanlar çok hızlı kavrayarak, hayal güçleri ile birçok yenilik getirebiliyorlar. Örneğin bir blogu, bir anda yemek odasına, moble dekarasyonuna çevirebiliyorlar.

Herhalde bu kadar açıklama sizleri bir noktaya getirmiştir. Şimdi bir blog açmak için gereken süremizi kullanarak ne yapılması gerek kısa bir açıklamadan sonra video ile besleyelim ve yeni hayata başlamanızı sağlayalım. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Yapılacak işlemler :

1. Google Gmail hesabınızla giriş yapın. Gmail hesabınız yoksa gamil hesabı nasıl açılır inceleyerek hemen hesap açabilirsiniz.
2. Gmail hesabınız varsa ve şimdiye kadar blogger ile blog açmadı iseniz hesap açma penceresinin sol altında blogger resmini göreceksiniz buraya tıklayarakta giriş yapabilirsiniz.
3. Google hesabınız ile emailinizi açtığınızda siyah araç çubuğu (Gbar) Daha fazlası sekmesinde Blogger yazısına tıklayarakda giriş yapmanız mümkündür.

Google Gmail Gbar blogger sekmesi
Blogumuzu nasıl açacağız :
1. Yeni blog sekmesine tıklayın
2. Üst kısma blog başlığı dediğimiz bir isim giri (daha sonra değişebilirsiniz.
3. Hemen alt kısımda blog URL’si olacak blog adınızı gireceksiniz. Burada şuna dikkat edin Blog Url sini değiştiremezsiniz bir kere giriş yapabilirsiniz. onun için iyi bir isim seçin.
4. Seçeceğiniz isimde (ş,ç,ğ,ı,) bu gibi harfler kullanılmaz unutmayın.
5. Blog URL nizi yazdığınızda bir başkası tarafından kullanılmıyorsa sağ tarafda onay işaretini göreceksiniz.
Blogumuzun başlık ismini ve URL kısmını yazdık deavma sekmesi ile devam ediyoruz.
6. Açılan pencereden herhangi bir şablon seçebelirsiniz. Hiçbir seçim yapmazsanız otomatikman Dinamik blog teması yüklenecektir.Daha sonra değişim yapabilirsiniz.
yaklaşık bir hafta bu konuyu peşpeşe işleyerek yazıları bir yerde tutmaya çalışacağım. Bir hafta içinde tüm alanlar hakkında tek tek ne yapılacak yazacağım ve video ilede destek vereceğim. Bu nedenle yazılarımı takip etmenizi öneririm.
Yazılarımı takip edebilmeniz için blogumun en alt sağ sekmede açılan menü altında (Subscribe) Abone Ol penceresinde email’inizi yazıp (Submit) Gönderme ile takibe alabilirsiniz. Veya buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.
Sonuç :
1. Blogger Blog başlık ismimizi oluşturacağız
2. Blogger Blog için kendi alan adımızı (URL) oluşturacağız.
3. Temamızı seçeceğiz veya otomatik açılan temayı kullanacağız.
Bir sonraki yazımda blog yapılandırmaları ile devam edeceğim. Takip edin İzlemede kalın. Görüş ve isteklerinizi yorumlarda belirtin lütfen.
Örnek :
Blog Başlığımız : Blogunu Kur olsun
Blog URL linkimizde : guney6 olarak belirleyeceğim.bir başkası bu ismi almadı ise kuruluma bu şekilde başlayacağız.
Sonuç URL’miz : http://guney6.blogspot.com/

Blogger Blog nasıl açılır videomuzu izleyelim