Pinterest Yeni Görünümü Hakkında

Pinterest Yeni Görünümü
Pinteres Türkiye saati ile 19.Mart 2013 tarihinde site görselini değiştirerek yeni görünümüne geçiş yaptı. Pinterest’in bu değişimle birlikte, Blog kullanıcılarının uzun zamandır beklediği Profil sayfada gözüken blog URL eklentisini tamamlamış oldu.
Artık Blog adresiniz profilinizde görülebilecek ve tıklandığında web sayfasına geçiş yapabileceksiniz. Aslında işin diğer boyutu, subdomain sahibi blogların, Pinterest yayınlarının arama motorlarınca gözükmesinin istenmesi idi. Ve sonuç gerçekten güzel ve adaletli oldu. 
Peki Pinterest ne gibi yenilikler yaptı birazda ona bakalım.
1. Kendine özgü, bar eklentisinde sol tarafa kategoriler sekmesi almış, tıpkı Google Chrome tarayıcı ayarlarındaki gibi üç çizgili sekmeyi kullanmış. Maus!u üzerine götürdüğünüzde açılır konumda, kategoriler bağlantısını eklemiş. Aynı işlem Chrome sekmesinde mevcut tek farkı kullanım alanı.
2. Kategoriler sekmesinin hemen yanına arama kutusunu koymuş
3. Sağ köşede, profil resminiz bulunmakta.Maus'u yanaştırdığınızda yine açılır bir görünümle ayarlar sekmenize ulaşıyorsunuz.
4. Orta kısımda kendi site ismi görseli değişmemiş olduğu gibi duruyor.
Yukarıda anlatılan eklentinin resmini görelim
Kategori ve Arama Kutusu
Amblemi
Ayarlar Sekmesi
Pinterest barPinterest Pinterest site görünüm değişimi

5. Profil sayfanıza tıkladığınızda Board (Kurulları) diğer adı ile bana göre Gadgetler görülmekte. Kurulları sürükle mantığı ile yerlerini değiştirebilirsiniz. Kurullar sekmesi adını aslında kategorilerden almakta.Blog'a uyarlayarak anlatmak gerekirse mantığı şu ! Gadget açtığınızda gadget'e verdiğiniz isimden oluşuyor. Pinterest kullanımında açtığınız bu kurul (gadget) içine, pin it yani gönderme iconu ile içerik yayınlarınızı gönderiyorsunuz.Hangi kurula, yani gadgete yayın gönderirseniz o gadget içinde tüm içerikleriniz toplanıyor.Gadgeti açtığınızda gönderdiğiniz tüm yayınlar içerisinde sergileniyor. Kısaca mantık bu.
Pinterest boardlarını (kurul), (gadget)görelim.
Pinterest kurullar
6. Benim için en önemli konu, Blog URL’mizin profile eklenmesi. Blog’umun URL adresi Profilimde görülene kadar yazı yazmamaya karar vermiştim. Şu anda Blog URL’ mi profilimde görebiliyorum. Pinterest konusunda artık yazı yazabilirim. Pinterest Yeni Görünüm ile Blogger URL Onayı , hakkında sizlere bildirimde bulunmuştum. ilgili yazı linkine tıkladığınızda profil görünümünü inceleyebilirsiniz.
Konuyu küçük bir resimle geçiştiriyorum.
Pinterest profil Blogger Url eklentisi
7. Kurullar üzerine mausu yanaştırdığınızda ön kapak resmini değiştirmenize olanak veren “kapak değiştirme” yazısına raslayacaksınız.Tıklayın ve istediğiniz bir resmi ön kapak olarak ayarlayın.
Pinterest Ön kapak resmini değiştirme
8. Kurul üzerinde düzenleme sekmesine tıkladığınızda kapak iç yazısında birçok değişim yapabilirsiniz.Kurulunuzu silmemeye dikkat edin geri alamazsınız.
 Kurul üzerinde düzenleme
9. Pinterest hakkında tüm bilgileri profilinizde bulunan yardım merkezine tıklayarak, bütün konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Profil ayarları
Yukarıda kısaca Pinterest hakkında bilgi verdim. Pinterest geleceğin Sosyal paylaşım sitelerinden biridir.Henüz üye değilseniz giriş yaparak kayıt olmanızı tavsiye ederim. 2013 senesinde, Google Algoritmaları ve SEO Arama Motoru optimizasyonu Sosyal Paylaşım siteleri ile ilişkiler üzerine yapılandırılmıştır.
Sizde bu yapılanmada yer almak, Blog içeriklerinizi üst sıralarda görmek istiyorsanız, Google Plus, ve Sosyal Paylaşım sitelerine gereken önemi vermeye bakın. Google Pagerank ve Dünya sıralamaları artık bu trendler üzerinden hesaplanacaktır unutmayın.
Konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın.