Blogger Yayın Editöründe Yazı Biçimleme

Blogger Yayın Editörü
Blog yazılarınızı blog editörü dışında farklı editör kullanarak yazıyor iseniz, yazılarınızı blogger’un yazı editöründe mutlaka biçimlendirmeniz gerekir. Teknolojinin gelişmesi ve yön değişmesi sonucu günümüzde, masa üstü bilgisayar, notebook, tabletler ve akıllı tabir edilen mobil cep kullanımının hızla yaygınlaştığını farketmiş olmalısınız. Yaygınlaşmakta olan BT (Bilgi Teknolojisi) gelişmeleri kullanmakta olduğumuz blogger yapısını etkilemektedir. Blogger HTML kaynağını küçültme uygulaması için bu örneği verebiliriz.
Yazılarımızı biçimleyerek HTML kaynağını küçültme için aşağıda bir örnek vererek konunun iyi anlaşılmasını sağlayalım.
Okumakta olduğunuz yazının hazırlandığı araç hakkında bilgi :
Şu anda bu yazı Google Drive dökümanlar ile yazılmıştır.
Yazının Stili : Normal metin
Yazı Tipi : Georgia
Yazı tipi boyutu : 12 px.
Bu yazıyı blogger editör’üne hiç bozmadan taşıyarak, editörde nasıl görüldüğünü bir resim ile görelim. Sonra blogger editör'ünde yukarıda anlatılan biçimlemeyi yaparak yazının aralarında kalan boşlukları görelim.
İlk resmimizde herşey normal gibi görülecek. Ancak biçimleme sonucu aralardaki boşlukları göreceksiniz. Bu boşluklar kodlardan oluşmakta ve bu kodlarında aşırı derecede kaynak tükettiğini daha iyi anlayacaksınız.
Resim 1 : Google Drive dökümanlar ileyazılan yazının blogger editör’ündeki normal görünümü.

Resim 2 : Blogger editöründe aynı yazıyı biçimleyip yukarıda verdiğim yazı font'larını kullandığımızda, yazı aralarının açıldığını görüyorsunuz. Bu açıklık aşağılara kadar devam etmekte ve uzun bir alanı kapsamakta. Biçimleme yapmamış olsa idik örnek 50 satırdan oluşan yazımız bir mobil telefonda 150 satır olarak okunmaya çalışılacak hatta okunayamayacak URL hatası verebilecekti.
Neden : 50 satırı biz normal görüyoruz.Ancak HTML modunda baktığınızda bu boş satırların yerini kodlar oluşturmakta. Bu durumda veri yoğunluğu yaratarak tarayıcıları zorlamakta. Güçlü bir teknolojiye sahip bir mobil telefon çok rahatlıkla yazıyı okuyabildiği halde, gelişmemiş bir telefon yazıyı okumakta zorlanacak ve URL hatası verecektir.
URL hatasını biz nerede göreceğiz : Web yönetici araçlarına giriş yaptığımızda akıllı mobil telefonlar sekmesine bakın. Sunucu hatası 503 veya bulunamayan 404 kod sekmesinde görebilirsiniz.Bu nedenle bundan sonra yazılarımızı kesin optimize etmemiz gerekiyor.Her bir nokta, bir dijit karakter oluşturmakla beraber, dijit'i oluşturan yazı fontlarını da eklerseniz bir cümlelik yerde 2 cümle gibi çıkabilecek kodlamının olacağını hatırlatmak isterim.Her iki resmi incelediğinizde aralarındaki satır boşluklarını daha iyi anlayacaksınız.
Guney59 Paylaşım Blog'una 02 Ocak 2014 tarihinde yazar Adnan Güney tarafından yazılmıştır.