Kayıtlar

Ağustos, 2016 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Astronomlar Yıldızlardan Güçlü Uzaylı Sinyaller Alıyor

Resim
Güçlü Uzaylı Sinyallerin varlığını, “Seti” (Search for Extra-Terrestrial Intelligence;) (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) Astronomlar dünya dışı gezegenden aldıklarını belirtiyorlar. Astronomlar yabancıların iletişim kurma amaçlı olabileceğini düşündükleri gizemli radyo sinyali devamlı kaydediyor. Çok güçlü olarak alınan bu sinyalleri Rus radyo teleskobu olarak isimlendirilen Ratan-600’ün yakaladığı tespit edilmiş. Kayıt altına alınan bu sinyaller şimdiden pek çok spekülasyon yaratmış durumda. Kaynak olarak algılanan bu güçlü sinyaller geleceğin teknolojik zeki yaşam beyinlerinin başlangıcı olabilir.
Bilim kurgu kategorisinde izlediğimiz fantastik, anime, vs birçok filmler her ne kadar hayal ürünü gibi görülse de, gerçek yaşanmış, hayali düşüncelerin kurgulanarak günümüz teknolojisi ile harmanlanmış ve film haline getirilmiş formlar olduğunu bir kez daha iyi düşünmek gerekir.
95ışık yılı “wiki” uzaklıkta ve HD 164595 yıldızının yörüngesinde bulunan HD 164595b gezegeninden güçlü siny…

Blogger Kullanıcıları İçin Sosyal Takip Et Eklentisi

Resim
Blogger, blogunuz için yazılan makaleleri okuyucularınız, sosyal paylaşım sitelerinde ve bağlantılı olarak blogunuz da takip etmesini sağlayan Sosyal Takip Etme eklentisi. Bu makalenin farklı anlatımları ile kendinden barındırılmayan Wordpress.com ve kendinden barındırılan Wordpress web siteleri için nasıl ekleneceği ile ilgili kullanım şeklinden bahsetmiştim.

Şu anda okuyacağınız bu makalede ise Sosyal Takip Et eklentisi Blogger temanız da nasıl kullanılacağı anlatılacak.

Blogger için, “Takip Et” sosyal takip etme eklentisini, Sidebar veya Footer, alanında kullanabileceksiniz. Web sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alan Sosyal Takip Et simgeleri, “Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Pinterest” ve Blogger kullanıcılarının kullandığı Feedburner RSS ile “Abone Ol” resim link'i ve sosyal paylaşım isimlerinden oluşturulmuştur.

Okuyucu kitlenizin web sitenizi takip edebilmesi ve abone olabilmesi için, “Takip Etme” sosyal eklentisini web sitenizde nasıl kullanacağınızı adım adı…

Chrome Tarayıcı İle Açılmayan Microsoft sayfası İçin Çözüm

Resim
Google, Chrome tarayıcı kullanıcıları Microsoft sayfalarını açarken sorun yaşıyorsanız Microsoft web sayfasının açılması için yapılması gerekenleri adım adım okuyun. Uzun bir süre Google Chrome tarayıcı kullanıcısı olarak Google Haberler “Google News” web sitesinde rastladığım “Chrome Tarayıcı İle Açılmayan Microsoft sayfası İçin Çözüm” yanlış anlatılmış bir haber hakkında doğru olanı sizlere aktarmak isterim.

İlgili web sitesi herhalde Google’un Chrome tarayıcısını kullanmıyor ve haberi haber olsun mantığı ile doğru yanlış incelemeden yayımlıyor. İşin ilginç tarafı ise, bu haber “Google News” Google Haberler sayfasında çıkıyor. 
Maalesef neye güveneceğimizi neye inanacağımız bir kez değil en az beş kez düşündükten sonra gerçek kararı vermemiz gerekiyor. Önce mesajdan bir alıntıyı, sonrada mesajdaki hatalı anlatımı düzelterek doğru bilgileri sizlere aktarım.
Google Haberler “Google News” Web Sitesindeki Alıntı Haber:Aşağıda verilen haber bölümünde hiçbir değişiklik yapılmadan olduğu gib…

Google Sites Web Siteniz İçin Farklı Yorum Penceresi Kullanma

Resim
Google Dokümanlar ile oluşturulmuş Google Sites web sitenize, farklı bir yol izleyerek yayınlanmış yazılar için, okuyucunuzunYorum yazabilmesine imkan sağlayabilirsiniz. Google Sites web site Sayfa ayarlar sekmesinde yer alan “Yorumlar” eklentisi yazarın onayı olmadan yorumlara izin verilmediğini Google Sites web sitesi kullanan tüm yazarlar bilmektedir. 
Bu neden ile, Gogle Sites web sitelerinde yorumlara rastlamanız mümkün değildir. Bu durum Google Drive kullanımındaki Dokümanlara sizin izin vereceğiniz kullanıcılara Doküman göndermeye benzer.
Google Sites Yorum pencere görseli Google Sites, Doküman ve APP’ler ile oluşturulduğundan (JS) Java Script kodlara izin vermemektedir. Bu neden ile Google Sites’e ekleyeceğiniz kodların kesinlikle Html kodları veya kendi APP’lerinden olması gerekir.

Google Sites kullanıcılarının en çok zorladıkları konulardan biri de yorum pencere eklenti ve paylaşım düğmelerinin (JS) Java Script kodları kullanılamadığından dolayı istenilen görsel ve sosyal pay…

Wordpress.com İçin Eklentisiz Takip Et Uygulaması

Resim
Wordpress.com alt domainli kendinden barındırmalı olmayan web siteleri için, “Takip Etme” sosyal uygulamasını hiçbir eklenti yüklemeden link ile, Sidebar ve Footer, alanında kullanabilirsiniz. Wordpress, kendinden barındırmalı web siteleri için, “Takip Etme” sosyal uygulama kullanımını bir önceki yazımda bahsetmiştim. Wordpress.com alt domain ile başlayan Wordpress blog’ların eklenti yükleyemediklerini biliyoruz.

Web sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alan Sosyal Takip Et simgeleri, “Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Pinterest” ve Blogger kullanıcı kitlesinin kullandığı Feedburner RSS ile “Abone Ol” simge linki oluşturarak Wordpress.com sitenizde eklenti kurmadan kullanabilirsiniz. DEMO

Bu makalede, Okuyucu kitlenizin web sitenizi takip edebilmesi ve abone olabilmesi için, “Takip Etme” sosyal uygulamasını web sitenize nasıl ekleneceğinizi aşağıda adım adım okuyabilirsiniz.
Takip Etme Uygulama Açıklamaları:1. Wordpress web sitenize giriş yapın.

2. Wordpress yönetim paneli, Görü…

Wordpress Sitesi İçin Eklentisiz Takip Etme Uygulaması

Resim
Wordpress, kendinden barındırmalı web siteleri için, “Takip Etme” sosyal uygulamasını hiçbir eklenti yüklemeden link ve CSS kodları ile, Sidebar ve Footer, alanında kullanabilirsiniz. Web sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alan sosyal takip edilme simgeleri, “Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Pinterest” ve Blogger kullanıcı kitlesinin kullandığı Feedburner RSS ile “Abone Ol” simge linki oluşturarak Wordpress sitenizde eklenti kurmadan neden kullanmayasınız?

Web sitelerine ne kadar çok eklenti kurarsanız, web site hızınız kurmuş olduğunuz eklenti sayısına göre daha da yavaşlayacaktır. Her ne kadar kurmuş olduğunuz eklentileri silseniz dahi, Web sitenizin sunucu tarafında bulunan veri tabanın da kurmuş olduğunuz eklentinin kalıntıları kalıp, şablon boyutu daha da artarak çok fazla veri alanı olmasına neden olacaktır. 

Kısaca bir düşünürsek, sosyal eklentileri kullanma adına, AddThis, AddToAny, Jetpack, ve temanızın da eklentilerini hesaplarsak birçok eklenti JS kodları kullan…

CCleaner v5.21 Yeni Sürüme Güncellendi

Resim
Bilgisayar işletim sistemin de depolanmış gereksiz çerez, uzantı, ve atık dosyaları temizleyip Windows işletim sistemini hızlandıran CCleaner’ın v5.21 yeni sürümü çıktı. Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı arasında yer alan, ücretsiz olarak dağıtımı yapılan CCleaner’ı hemen indirerek kullanabilirsiniz. CCleaner sistem bakım aracı ile Kayıt defteri ve diğer atık dosyaları temizleyerek bilgisayarınızı ilk günkü kadar hızlı duruma getirin.

Milyonlarca insan tarafından kullanılan ödüllü Pc Optimizasyon bakım aracı yavaşlayan bilgisayarınızı, tek tıklama ile hızlandırıp güveli bakım taraması gerçekleştirmektedir.

Ücretsiz CCleaner v5.21 proğramını İndirmek için buradan giriş yapabilirsiniz.

İşletim sistemi :
Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

İlgili Makaleler :
CCleaner proğramını nasıl kullanacağız

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

Windows 10’u Yüklemek İçin Son Şansınız Ücretsiz İndirin

Resim
Microsoft, Windows 10 yükseltmesini durdurmuştu. Ancak, Microsoft'un resmi sitesinden Windows 10’u halen ücretsiz olarak indirip yükleme şansına sahipsiniz. Microsoft, Windows 10 yükseltmesini durdurdu ise nasıl yükleyeceğiniz konusunda kuşku duyabilirsiniz. Ancak, Microsoft'un sitesindeki açık sayesinde Windows 10’u bu açık kapanana kadar yükleme dosyasını bilgisayarınıza indirip Windows 10’a geçiş sağlayabilirsiniz.

29 Temmuz tarihinin son gün olduğunu bir önceki makalemde belirtmiş konunun önemini anlatmıştım. Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 sürümlerine sahip olan kullanıcılar ücretsiz Windows 10 yükseltmesinden faydalanabiliyordu. Ancak ücretsiz yükseltme geçtiğimiz aylarda sona ermişti. Windows 10 işletim sistemi yükseltmesinin son günlerinden yararlanmak isteyenler aşağıda verilen bağlantı linkinden bu açık kapatılmadan önce kurulumu (exe) dosyasını indirip yararlanabilirler. 

İlgi Makale:Windows 10 Yükleme Medyası Oluşturma Windows 10 yükseltme dosyası, windows10upgrade…

Blogger Blog resimleri Nerede Nasıl Bulunur

Resim
Blogger, blog yazılarınıza yüklediğiniz resimler nerede barındırılır? Blog makalerine yüklenen resimleri gün, hafta, ay ve yıl olarak nasıl bulunur. Birçok blogger yazarlarının da bildiği gibi blog makalelerine eklenen resimler “fotograflar” eskiden Picasa resim albümlerine yüklenmekteydi. Değişen teknoloji ve yeniliklere uyum sağlayamayan Picasa resim barındırma web sitesi, Google tarafından emekliye çıkarılarak, Picasa’nın görevlerini Google Drive bulut depolama servisine bıraktı. 

Google Drive Microsoft şirketinin Ofis programları gibi (Word, Exel, Slayt, vs.) birçok alanda doküman hizmetini tek bir servis ile çok rahat bir şekilde yürütebilmekte. Yani hiçbir Office programı kullanmadan tüm işlemlerinizi Google Drive ile (Word, Exel, Slayt, Resim, çalışmalarını) tek bir yerden yürütebilirsiniz.

Blogger, Blogspot alt domain ismi ile açılan tüm blog yazılarına yüklenen resimler de şu anda Google Drive 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına yüklenerek depolanmaktadır. 5 yıl önce yüklediğin…

Google Plus Çevre Takipçilerini Farklı Bir Gruba Taşıma

Resim
Google Plus Çevrelerinizde bulunan “Takip ettikleriniz” kişileri belirlediğiniz farklı bir grup ismine taşıyabilir veya çevrelerinizden tamamen kaldırabilirsiniz. Google Plus Çevreler ilk kurulduğunda renkli ve taşınabilir daireler içinde yer alıyordu. Teknolojinin gelişimi ile birlikte eski görünümlü daireler yok olarak yerini seçenekler ile belirlemeye bıraktı. Dolayısı ile Google Plus sayfasını kasmaması için sürükleme ve muhtelif efektleri çalıştıran komut dosyaları da azaltılmış ve yerini seçim yaparak değiştirme yeteneğine bıraktı. 

Google Plus profil sayfasında Çevreler “circles” ile takipçi gruplarınızın yerlerini değiştirmek veya tamamen kaldırmak için yapmanız gereken işlemleri aşağıda takip ederek “Takip ettikleriniz” seçeneğinde ne yapmanız gerektiğini okuyabilirsiniz. Google Plus Çevre Takipçilerini Farklı Bir Gruba Taşıma veya Kaldırma:1. Google Plus sayfasına giriş yapın.

2. Sol dikey menüde Kullanıcılar ismine dokunan.

3. Üst menüden “Takip ettikleriniz” ismine tıklayın.

4.…

WhatsApp Messenger İphone Adroid Windows Mac İndir

Resim
WhatsApp Messenger, İphone, Adroid, Windows Phone, Windows (32 bit), Windows (64 bit) ve Mac için arkadaş ve dostlarınız ile ücretsiz mesaj, video, fotoğraf gönderebileceğiniz Windows Masa Üstü uygulaması. WhatsApp Messenger, ücretsiz olup, sms ücreti ödemeden arkadaşlarınız, aileniz ve iş konusunda mesaj alışverişi sağlayan bir platform uygulamasıdır.

WhatsApp Messenger, e-posta ve web taramasını sağlayan aynı internet veri paketinizi kullandığından, mesajlar için hiçbir maliyeti yoktur ve böylece arkadaşlarınızla rahatça bağlantıda kalabilirsiniz. Normal mesajlaşmaya ek olarak, WhatsApp kullanıcıları gruplar oluşturup, birbirlerine sınırsız görüntü, video ve ses mesajları gönderebilirler.

Metin mesajlarının dışında resim, video ve ses dosyalarını da göndermenize veya almanıza olanak sağlayan uygulama gerçekten oldukça kullanışlıdır.

WhatsApp Messenger ile aynı anda tek bir arkadaşınız veya birden çok arkadaşınız ile grup sohbetleri de gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. WhatsApp Messe…

Youtube Video İzlerken Alt Yazı Dil Çeviriyi Kullanmak

Resim
Farklı Ülke dilleri ile YouTube da video izlerken izlediğiniz video’u daha iyi anlayabilmeniz için video alt bağlantı çubuğunda yer alan Alt yazı Dil çeviri sekmesini nasıl kullanabiliriz? YouTube sitesinde İzlediğiniz birçok video yaşadığınız ülke dilinde olabilir. Ancak zaman zaman ve çokta ilginç farklı ülkelerin videoları da hoşunuza gidebilir.

Bu videoları görsel olarak ve anlamadığınız bir dilde izlemek videonun ana temasının ne olduğunu bilmeden bakmaya benzer. Oysa, Google geliştiricileri tarafından “Alt yazılar” ismi ve kitap yaprağı şekline benzeyen simge ile anlamsız gibi gördüğünüz bu videoları anlamlı şekle getirerek daha çok ilgi ile izlemeniz mümkündür.

Birçok kişi Video Alt yazı sekmesini kullanmasını bilebilir. Ancak ben bu yazımda bilmeyenler için video izlerken alt yazı sekmesini kullanarak kendi ülke diline nasıl çevrilebileceğini anlatmak istiyorum.

"Unutmayın, okunmamış veya görülmemiş her yazı ve görsel yenidir. Yeni olan her konu incelendiğinde özelliğini k…

Wordpress CSS3 Hover Efektli Takip Etme Eklentisi

Resim
Wordpress kendinden barındırmalı web siteleri için, tamamen CSS3 stil kodları ile oluşturulmuş Takip Butonları üzerine maus getirildiğinde farklı bir renk gösteren “Hover” sosyal Takip Etme eklentisi. Hover efektli sosyal “Takip Et” eklenti kodları içinde web site hızını etkileyecek hiçbir jQuery, Java Script kodları bulunmamaktadır. Eklenti tamamen saf CSS3 stil kodlarından oluşmakta. Hover efektli Sosyal Takip Etme kotlarını aşağıda incelediğinizde sadece stil, ul ve li, link yapısını göreceksiniz. 
Sosyal medya hesaplarınızdaki takipçi sayınızı arttırmak ve ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için Hover efektli Sosyal Takip Etme eklentisini kullanabilirsiniz. Kendinden barındırmalı Wordpress sitelerinin kullanabileceği bu eklentiyi aynı zamanda, Blogger blogunuza, Yerleşim → Gadget ekle → HTML/JavaScript gadget içine bu yazıdan ekleyip kullanabileceksiniz
Blogger için DEMO Eklenti görünümü. 
Kendinden barındırmalı Wordpress sitenize eklemek için, metin widget’ini seçip kodları yapış…

DOTA2 6.87 Güncellemesi Genel Yenilikler

Resim
Valve Sonunda Beklenen Güncellemeyi Yaptı. Büyük bir beklentiyle beklenen güncelleme DOTA'ya geçtiğimiz günlerde geldi. Güncellemede birkaç yeni oyun içi item eklemesi, haritada değişiklikler, kahramanlara nerf ve bufflar yapıldı. Oyunu oynayan çoğu oyuncu bu güncellemeyi pek sevmemiş gibi gözüküyor bazı karakterlerin zaten güçlü iken aşırı güçlenmesi ve oyunun metasını tamamen altüst etmesi de başka bir kötü yanı... 

Haritadaki yenilikler çok detaylı olduğu için açıklamamız uzun sürer yeni güncelleme ile ilgili yeniliklere buradan bakabilirsiniz http://www.dota2.com/687 fakat genel olarak yenilikleri açıklayacak olursak,
Genel Yenilikler ve Değişiklikler-Rank sisteminde yeniliğe gidildi, artık pick kısmından önce 15 saniyelik ban oylaması kısmı olacak her kişi kendisi bir hero banlama oylaması hakkına sahip olacak.

-Scan adlı yeni bir harita yeteneği eklendi bu yetenek ile haritada küçük bir alan içinde bile olsa düşmanlarınızı görebilirsiniz, en çok rosh pit ve smoke ganklarda işe …

Blogger Statik Sayfalar İçin Site Haritası Gönderme

Resim
Blogger, bloglar sitemap.xml site haritası göndererek, tüm mesajları içeren bir bağlantı liste dosyası oluşturuyordu. Ancak Statik sayfa site haritası dosyası mevcut değildi. Bugünden sonra Statik Sayfalar için Site Haritası gönderebileceksiniz. Maalesef hepimizin çok iyi bildiği atom.xml veya rss.xml ile oluşturulan “sitemap” site haritası ile Statik sayfa dosyaları göndermenin bir yolu yoktur. 
Blogger Statik Sayfalar denilince bir çok yeni blog kullanıcıları, Statik Sayfaların ne olduğunu merak edebilir. Blogger, Sayfalar sekmesinde oluşturulan Hakkında, İletişim, Forum, gibi tek gösterimli sayfalara Statik sayfalar diyoruz. Sayfalar ile ilgili bir konuda daha bilgi vermekte fayda görüyorum. Gizlilik ve Hesap no gibi özel statik sayfalar site haritası olarak gönderilemiyor.

Blogger, blogspot statik sayfalar için site haritası, /sitemap-pages.xml etiket şeklindedir. Blog statik sayfalarınız için arama motorlarına bu etiket ile site haritasını gönderebileceksiniz. Statik Sayfalar Hakkı…