4/29/2016

CCleaner v5.17 Yeni Sürüm İndir


İşletim sistemin de bulunan gereksiz uzantılar, çerezler, atık dosyaları temizleyip, Windows işletim sisteminizi temizleyerek hızlandıran CCleaner’ın v5.17 Nisan 2016 yeni sürümü çıktı. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır.

Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyaları bulup kaldırır.


Ücretsiz CCleaner v5.17 proğramını yüklemek için buradan giriş yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

İşletim sistemi :

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

4/28/2016

Google Android cihaz için Google Takvim Uygulaması Başladı

27.04.2016 tarihinde Google Android cihazlar için Google Takvim uygulaması başlattı.

Blogger ve Web Sitenize Google Takvim Ekleme, başlıklı makalemden sonra 27.04.2016 tarihinde Google Android cihazlar için Google Takvim uygulaması başlattı. Android cihazınıza Google takvim uygulamasını ekleyerek bugünden itibaren sosyal etkinlik ve faaliyetlerinizi ortak bir platformda paylaşabileceksiniz. Google Android cihazlar için Google Takvim uygulaması Gmail’in resmi blogunda, Ürün Müdürü Stella Schieffer tarafından açıklandı. 

Android cihazınızda, Google takvim ile notlarınızı tutabilir, paylaşabilir, doğum günü, bayram, yılbaşı gibi önemli bilgilerinizi tutabilirsiniz.


Google takvim uygulamasında, sizin belirleyeceğiniz birçok ayarları özelleştirerek en etkin biçimde kullanabileceğiniz gelişmiş bir ayar paneli bulunmaktadır.

Google Calendar”, olarak bilinen Android için Google takvim uygulamasını bağlantı linkini açarak yükleyebilirsiniz.

4/26/2016

Blogger ve Web Sitenize Google Takvim Ekleme


Blogger veya web sitenize Google takvim uygulamasını ekleyerek sosyal etkinlik ve faaliyetlerinizi ortak bir platformda paylaşabilirsiniz. Google takvim, uygulamalarını kullanan ziyaretcileriniz takvim etkinliklerinizi kaydetmesi için düğmeler de ekleyebilir. Google takvim, uygulamanızda notlar alabilir, paylaşabilir hatta yakın arkadaşlarınızın doğum günü, bayram, yılbaşı gibi önemli bilgilerini tutmanızda mümkündür. 

Google takvim gadgeti ile istediğiniz kullanıcının, kullanım bilgilerini yetkilendirebilir mesajlar gönderebilir, çekiliş gibi etkinliklerinizi takibe alabilir, canlı görüşme ve görüşme sonuçlarını izlemenizde mümkündür. 

Google takvim uygulamasında, sizin belirleyeceğiniz birçok ayarları özelleştirerek en etkin biçimde kullanabileceğiniz gelişmiş bir ayar paneli bulunmaktadır. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, 

Google takvim uygulamasını nasıl çalıştıracağınız ile ilgili bilgileri aşağıda verilen açıklamalardan takip ederek web sitenizde nasıl kullanabileceğinizi takip edin.

Guney13 Takvim eklenti görünümü

Blogger ve Web sitenize takvim yerleştirme :

1. Google takvim eklemek için Google Takvim'e buradan giriş yapın.

Not: Takviminizi web sitenize eklemek için, eklemeniz gereken kodu yalnızca bilgisayardan alabilirsiniz. Mobil uygulamalardan kod alamayacağınızı hatırlatmak isterim.

2. Sağ üst taraftaki, Ayarlar dişli simgesini açarak, “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.


Takvim dişli ayarlar penceresi

3. Açılan pencerede Takvimler sekmesini açın.


Takvim ayarları → Takvimler, seçenek penceresi

4. Daha önceden oluşturduğunuz bir takviminiz yoksa “Yeni takvim oluştur” seçeneği ile yeni bir takvim oluşturun. Yerleştirmek istediğiniz takvimin adına tıklayın. Bir kaç adet web siteniz varsa her siteniz için ayrı bir isimde bu alandan takvimlerde yapabilirsiniz.

5. Oluşturduğunuz yeni takvim veya kullandığınız eski takvimi yerleştirmek için, “Bu takvimi yerleştir” isminin karşısında bulunan, “Bu kodu web sitenize yapıştırın”.  Rengi, boyutu ve diğer seçenekleri özelleştirin” açıklamaları ile özellikleri değiştirebilirsiniz.


Bu takvimi yerleştir kod penceresi

Bu Takvimi Yerleştirmek için :

Bu kodu web sayfanıza yapıştırarak takvimi web sitenize veya blogunuza gömün. Birden çok takvim yerleştirmek için Özelleştir bağlantısına tıklayın.
 • Blogger için, HTML/javaScript gadgetini kullanabilirsiniz.
 • WordPress için Metin widgetini kullanabilirsiniz.
6. Web sitenize, eklediğiniz takviminiz yalnızca bu takvimi paylaştığınız kişilere görülecektir. Takviminizi tüm ziyaretçilerinizin görmesi için, uygulamanıza izin vererek takvimi herkese görünür yapmanız gerekir.

7. Takvimler sekmesini açtığınızda, oluşturduğunuz ismin hemen sağ tarafında “Paylaşım” ismini göreceksiniz. Tıklayın, “Bu takvimi paylaş” penceresi sizi karşılayacaktır.

8. “Bu takvim herkese görünsün” ve “Yalnızca serbest/meşgul bilgimi paylaş (Ayrıntıları gizle)” seçeneklerini işaretleyin. İstediğiniz kişilerle paylaşmak için ise “Belirli kişilerle paylaş” pencere seçeneğini kullanarak arkadaşlarınızın email bilgileri girebilir, izin düzeyleri kısmındaki pencereyi açarak seçimizi belirleyebilirsiniz.

9. Paylaşım seçeneklerinde tüm işleriniz bittiğinde “Kaydet” butonunu kullanarak yaptığınız işleri kaydedin. 


Bu takvimi paylaş seçenek penceresi

4/22/2016

Wix Yazı Etitöründe Seçili Metine Bağlantı Linki Ekleme

Wix site üzerinde, yazı editörü ile oluşturduğunuz yazı içeriğinizde, önemli olduğunu düşündüğünüz kelime öbeklerine “Metine bağlantı verme” bağlantı linki nasıl verilir?

Wix site üzerinde, yazı editörü ile oluşturduğunuz yazı içeriğinizde, önemli olduğunu düşündüğünüz kelime öbeklerine “Metine bağlantı verme” bağlantı linki nasıl verilir? Wix yazı editörü, Blogger, Wordpress, Tumblr, vs. bloglardan çok farklı çalışmakta olduğundan yazılarınıza ekleyeceğiniz bağlantı link menüsüde farklıdır. Yazı metnine bağlantı oluşturmak için yapmanız gereken işlemleri aşağıda, takip ederek yazılarınıza nasıl bağlantı linki oluşturacağınızı takip edebilirsiniz.

Wix yazı editöründe metine bağlantı linki oluşturma :

1. Wix sitenize giriş yapın.

2. Yazı editörünüzdeki yazınızı açın.

3. Bağlantı oluşturacağınız kelimeyi seçin.

4. Kelime öbeğini seçtiğinizde hemen üst kısımda bir pencere açılacaktır.

Wix yazı editöründe metine bağlantı linki oluşturma

Wix yazı biçimleme penceresi

5. Numara 1 : Link ekleyeceğiniz metni seçin.

Numara 2 : Biçimleme penceresinde “More” isminin yanındaki ok işaretine tıklayarak biçimleme aracını genişletin.

Numara 3 : Biçimleme aracındaki bağlantı simgesine tıklayın. Üst kısımda yeni bir pencere açıldığını göreceksiniz.

Numara 4 : Bağlantı linkini yapıştırın.

Numara 5 : Bağlantınızın, tarayıcı yeni sekmede açılmasını istiyorsanız alt kutucuğu işaretleyin ve “Ok” ismine tıklayın.

6. Yazınıza bağlantı vermek istediğiniz tüm alanları aynı yolu takip ederek metine bağlantı linki verme işlemini tamamlayın.

7. Sağ menüdeki “preview” önizleme ile kontrol edin. Tüm işleminiz bittiğinde yazınız hazırsa yayınlayabilir veya kaydederek Taslak olarak saklayabilirsiniz.

Ayrıca :Wix kategorisindeki tüm yazıları da okuyabilirsiniz.

4/21/2016

Inbox Tek Tıklamayla Web Sayfalarını Kayded veya E-postayla Paylaşın


Google Gmail’in yeni Inbox uygulmasını kullanarak Tek tıklamayla web sayfalarının bağlantılarını daha sonra kullanmak için kaydedin veya e-postayla paylaşın. Google Gmail’in web internet için yeni geliştirdiği Inbox e-posta hizmetini kullanmıyorsanız Google Inbox Yeni Gelen Kutunuz ile şimdi tanışın. 20.04.2016 tarihinde henüz yeni kullanılmaya başlayan “Inbox by Gmail”, Gmail tarafından Inbox, tarayıcı uzantısı ile web internet ortamında sörf yaparken beğendiğiniz web sitelerini bir tıklama ile INBOX’a kaydedebilir veya beğendiğiniz web site yazılarını arkadaşlarınıza E-posta gönderek paylaşabilirsiniz.

Yeni uygulamaya başlayan “Inbox by Gmail”, Gmail tarafından Inbox, isimli Chrome tarayıcı uygulamasını ilk kullandığımda pek bir anlam verememiştim. Ancak olukça havalı ve kullanışlı olan Chrome tarayıcı uzantısını denediğim de oldukça kullanışlı olduğunu gördüm.

Uygulama, internet de gezinirken beğendiğimiz web sitelerini, sık kullanılanlara ekleyerek sonradan takip etme kullanım şeklinin benzeri, Inbox, e-posta hizmetine kayıt edilmesini sağlıyor. Böylece beğendiğiniz web siteleri elinizin altında ve bir kategori isminde toplanıyor. 

Müsait olduğunuz zaman, eklediğiniz tüm web sitelerine bir yerden ulaşarak inceleyip okuduktan sonra silebiliyorsunuz. Uygulamayı aynı Sık kullanılanlara yıldız ekleme gibi düşünebilirsiniz. Aradaki tek fark daha düzgün bir gruplama yapmak ve bu gruplar arasında Inbox e-posta hizmetinde tarayıcınızı kullanmadan dilediğiniz yerde okuyabilme fırsatı yakalayabilmeniz.

Google Gmail hesabını sahip kullanıcıların dikkatlerini dağıtmadan önemli işlerine odaklanabileceği, Gmail ekibi tarafından geliştirilmiş kolayca kullanabileceğiniz yeni bir arayüz.

Gmail adresi olan herkes Inbox by Gmail'i kullanabilir. Gmail hesabınızı veya Inbox hesabınızı aynı anda kullanabilir, istediğiniz zaman Gmail'e geri dönebilirsiniz.

Gmail tarafından Inbox, Chrome Tarayıcı Uzantısı nasıl kurulur?

1. Henüz Inbox ile tanışmadı iseniz, tarayıcınızda inbox.google.com sitesine ulaşmak için bağlantıdan giriş yapabilirsiniz. “Uygulama sadece inbox e-posta hizmetinde çalışmaktadır.”

2. “Gmail tarafından Inbox”, tarayıcı uzantısını bağlantı linkinden giriş yaparak etkinleştirin.

3. Ayrıca Chrome tarayıcı uygulamalar menüsüne inbox eklemek isterseniz bağlantıdan giriş yapabilirsiniz.

Chrome tarayıcı uygulamalar inbox 

4. Inbox uygulamasını kurduğunuzda Chrome tarayıcı sağ üst kısımda görülmeye başlar.


Inbox uygulama görünümü

5. Herhangi bir web site veya blog sayfasında iken icona tıklayın ve Ibox’a kaydet veya E-posta ile paylaş seçeneklerini kullanın. Örnek olarak, Guney59 Paylaşım blogumda iken icona tıkladığımda Inbox kayıt seçeneğinin görünümü.


Inbox kayıt seçeneğinin görünümü

6. Google Gmail Yeni Inbox Ürün Kullanım Bilgileri, başlıklı yazımı Inbox’a kaydettikten sonraki Gmail Inbox kayıtlı web sayfasının görünümünü aşağıdaki resimden inceleyin.


Gmail Inbox kayıtlı web sayfasının görünümü

Oldukça kullanışlı yeni Gmail Inbox Chrome tarayıcı uygulamasını kullanın kesin beğeneceksiniz. Inbox hakkında yazılan tüm yazıları Gmail Inbox kategorisinden takip edebilirsiniz.

Web Yönetici Araçları Meta etiketini Wix Sitesine Eklenme

Wix ile oluşturulmuş sitenizi Web yönetici araçlarına kaydettikten sonra web sitenizin Mülküyetinin size ait olduğunu ispatlamak için, Meta etiketini sitenize eklemeniz gerekmektedir.

Wix ile oluşturulmuş sitenizi Web yönetici araçlarına kaydettikten sonra web sitenizin Mülküyetinin size ait olduğunu ispatlamak için, Meta etiketini sitenize eklemeniz gerekmektedir. Wix üzerinde web sitenizi ekledikten kısa bir süre sonra Web yönetici araçları merkezinden bir e-posta alırsınız. 

Bu e-posta sitenizi doğrulamanız ve site haritası göndermeniz şeklinde bir mesaj içeriğidir. Web sitenizi ekledi iseniz şimdide Wix web siteniz için oluşturulmuş meta etiketini nasıl doğrulayıp onaylatacaksınız aşağıda bu konuyu inceleyelim.

Web site mülkü için alınan meta etiketini doğrulama uygulaması :

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın.

2. Sağ tarafta bulunan Mülkü yönet butonunu ok işaretine tıklayarak açın.

3. Bu Mükü Doğrulayın şeklinde bir ibare göreceksiniz.


Bu Mükü Doğrulayın penceresi

4. Web sitenizi doğrulamak için “Bu mülkü doğrula” ismine tıklayın. Açılan pencerede mülkünüzü doğrulamanıza yarayan alternatif seçenekleri göreceksiniz.

5. Açılan pencerede ikinci seçenek olan “Alternatif yöntemler” ismine tıklayın. Burada en kolay mülk doğrula işlemi için HTML Etiketi kutucuğunu sol kısımdan seçin.


Mülk doğrulama Html etiket penceresi

6. Web mülkünüzü doğrulamanız için kod penceresinde bir meta etiketi göreceksiniz. Bu etiketi kopyalayın. Bulunduğunuz sayfayı kapatmayın. Etiketinizi ekledikten sonra tekrar bu sayfaya döneceksiniz.

7. Wix sitenize giriş yaparak, sitenizi açın.

8. Üst menüde, “Site”, Türkçe diline çeviri oldu ise Yer ismine farenizi yanaştırın ve alt kısımda bulunan Site ayarlarıSite Settings” ismine tıklayın.


Wix Site Ayarları penceresi

9. Açılan pencere sol menüde “SEO” ismine tıklayın, pencereyi kaydırın. “Header Code - Meta Tags” isminin hemen altında bulunan pencereye biraz önce aldığınız meta etiketi yapıştırın.


Header Code - Meta Tags penceresi

10. Üst menüde meta etiketi kaydedin ve Web sitenizi yayınlayın.

11. Meta etiketini aldığınız yere dönerek alt kısımda bulunan, Doğrula butonuna tıklayın. Anlatılan işlemleri doğru yaptı iseniz doğrulamanızın başarılı olduğunu gösteren iletiyi göreceksiniz. Web Yönetici Araçların da web site mülkünüzün artık doğrulanmış bir sahibisiniz.

Yazı hakkında düşüncelerinizi sizde belirtin. Ayrıca beğendiğiniz yazıları paylaşmak ve önermekten çekinmeyin. Wix ile ilgili diğer makalelerde buluşmak üzere, Takipte kalın.

İlgili Makale : Wix Siteni Web Yönetici Araçlarına Ekle

4/19/2016

Wix Siteni Web Yönetici Araçlarına Ekle

Wix ile oluşturulmuş Web site, Google Web Yönetici Araçlarına nasıl eklenir?

Wix ile oluşturulmuş Web site, Google Web Yönetici Araçlarına nasıl eklenir? Wix sitene birkaç makale yazıp yayınladı iseniz site ekleme ile ilgili adımları takip edebilirsiniz. Web sitenizi yeni düzenleyip yazılarınızı yeni yayınladığınızda Google arama sonuçlarında çıkması için bir müddet sabırla beklemeniz gerekmektedir. Yazılarınızın Google bootları tarafından indekslenmesi ve arama sonuçlarında hemen görülür olması için özgün yazı yazmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Arama sonuçlarında makale linklerinizin görülmesi için çok fazla yazı yazmanız gerekmiyor. Değerli bir yazı düzeni ve web kurallarına uyumlu olması yeterli olup, 10 adet boş yazı yazmaktan da önemlidir. Başlangıç olarak, 4,5 adet yazı hazırlamanız ve bunları yayınladıktan sonra Web Yönetici Araçlarına sitenizi kayıt etmeniz, Google’a sitenizin varlığını duyuracaktır. Hazırsanız, Web Yönetici Araçlarına sitenizi nasıl kaydedeceksiniz aşağıda adım adım inceleyelim.

Web Yönetici Araçlarına site kaydının yapılması :

1. Web Yönetici Araçlarına buradan giriş yapın.

2. Sağ üst kısımda bulunan, “Özellik ekle” kırmızı butona tıklayın.

3. Açılan pencerede, “http://” protokol etiket ismi olmadan aşağıdaki örnek gibi wix site linkinizi ekleyin.

Örnek : adnanguney.wix.com/adnanguney

Web Yönetici Araçları Özellik ekle penceresi

4. Yukarıda anlatılan şekilde wix site linkinizi eklediğinizde Web Yönetici Araçları ana sayfada site isminiz ve bir müddet sonra da site resminizi görebileceksiniz.


Web Yönetici Araçları site isim ve resim görünümü

Yukarıda anlatılan makalede, Wix sitenizin Web Yönetici Araçlarına nasıl ekleneceği konusunu inceledik. Henüz işimiz bitmedi.

Bir sonraki konumuzda eklediğiniz sitenizin size ait olup olmadığını, Google Web Yönetici Araçlarından alacağınız meta etiketini Wix sitesine nasıl ekleneceğini inceleyeceğiz. Takipte kalın. Ayrıca, Wix kategorisindeki diğer yazıları da incelemek isteyebilirsiniz.

İlgili Makale :
Web Yönetici Araçları Meta etiketini Wix Sitesine Eklenme

4/18/2016

Wix Site yazıları için Etiket ve Kategori Oluşturma


Wix sitenizde düzenlemiş olduğunuz yazılarınıza, Google arama sonuçlarıSeo” olarakta önemli olan Etiket ve Kategori nasıl hazırlanr? Web site yazılarınıza ekleyeceğiniz etiketler arama motorları tarafından değerlendirilirken, eklediğiniz Kategoriler de okuyucu kitlenize yol gösteren web site içi gezinmeyi kolaylaştırarak makale okunurluğunu arttıran iyi bir gezinme aracıdır.

Etiketler arama motorlarına site yazılarınızın ne ile ilgili olduğunu açıklarken, Kategoriler ise okuyucularınıza aradıklarını bulmaları için yol gösterir. Bunun sonucunda web siteniz arama sonuçlarında daha sık çıkarak sitenizin daha fazla değerli olmasını sağlar.

Wix ile oluşturduğunuz sitenize etiket ve kategori nasıl oluşturulur ile ilgili anlatımı aşağıda adım adım takip ederek web sitenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

İlgili makaleler :

a. Yazı editör Aracı Nerede Bulunur?

b. Wix Yeni Yazı Sayfa Oluşturma ve Sayfa Araçlarını Düzenleme

Wix site yazılarınıza etiket ve kategori oluşturma uygulaması :

1. Wix sitenize giriş yapın ve ücretsiz web sitenizi açın.

2. Sol kısımda bulunan (B) Bloğum ismine tıklayın.

3. Açılan pencerede karşınıza ilk seçenek olan, Blog yöneticisi seçili olarak gelecektir.

4. Sağ taraftaki pencere altında bulunan, “Yeni Blog Mesaj Ekle” ismine tıklayın.Yeni yazı editör pencere görünümü

5. Yeni yazınızı oluşturacağınız, yazı editör penceresi karşınıza gelecektir. Yazınızı hazırladıktan sonra sıra etiket ve kategori oluşturma anlatımına geldi.

Yazı Kayıt, Taslak, Görünüm, Etiket ve Kategori Düzenleme :

Yazınızı nasıl kaydedip, taslak ve önizleme yapabileceğiniz hakkındaki açıklamaları yukarıda verilen bağlantı linkinden takip edebilirsiniz.

1. Sağ tarafta bulunan pencere yazılarınızı taslak olarak kaydetme, yayımlama, önizleme, etiket ve kategori oluşturacağınız araçlar ile donatılmıştır.


Editör etiket ve kategori araçları

2. Tags, Etiket yazan yere tıklayın ve yazınız ile ilgili 10 kelimeyi geçmeyecek şekilde kısa etiket girin. Etiketin ilk baş harfi büyük diğerleri küçük ve kısa olsun.

3. Etiketinizi yazdıktan sonra enter tuşuna tıklayarak ekleyebilir veya yanındaki küçük onay işaretine de tıklayarak ekleyebilirsiniz. Etiket örneği : Wordpress,

4. Categories, Kategoriler, aynı isim olabileceği gibi iki kelimeden de oluşabilir. Yine aynı şekilde, Etiketin ilk baş harfi büyük diğerleri küçük ve kısa olsun.

5. New Category, Yeni kategori, eklemek istediğinizde hemen alt kısımda bulunan mavi renkli

New Category” ismine tıklayarak yeni kategori oluşturabilirsiniz.

Yazı editöründe yaptığınız değişiklikleri “Preview” ismini tıklayarak önizleyebilir, hemen yayınlamak için “Update Post” ismine tıklayabilirsiniz. Wix ile ilgili diğer makaleler  

4/17/2016

Blogger HTTPS Protokolüne Geçiyor Blogunuzu Düzenleyin


Blogger, 30 Nisan 2016 tarihinde tüm bloglar için, HTTPS Protokolüne geçiş yapıyor. HTTPS Protokolüne geçmeden önce blog kullacılarının yapması gereken işlemler nelerdir? Blogger’un Kumanda Panelindeki HTTPS Uyarı Mesajını görmüş olmalısınız! Kumanda panelindeki uyarı mesajı dikkatinizi çekmedi ise, ilgili bağlantı linkini okumanızı tavsiye ederim. Google, 4 Nisan 2016 tarihinde Blogger’un HTTPS uygulamsına geçeceği mesajını tüm blogların kumanda panelinde bir mesaj ile belirtmişti.

İlgili mesajı görmeyen veya dikkat etmeyenler için, açmış olduğunuz blog listelerinin görüldüğü kumanda panel girişini açın. Tüm blogların listelendiği üst kısımdaki ileti mesajını okuyun.


Blog kullanıcıları için ileti mesaj penceresi

Blogger’un, 30 Eylül 2015 tarihin deki resmi blog ileti mesajı olan Online Güvenlik başlıklı makale açıklamasında yer almıştı.

Google sunucuları ile Blogger kullanıcılar arasında, Veri bütünlüğü ve Gizliliğini koruyan HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) güncellemesi yapılmadan önce, blog düzeninde birçok değişiklikler yaparak yeni güncelleme için blogunuzu hazır duruma şimdiden getirebilirsiniz.

Hiçbir değişiklik yapmasanız bile, yeni güncelleme mevcut link ve bağlantılarınızı okumaya devam edecek ve bloglar bu konuda sıkıntı çekmeyecek.

Tüm anlatılanlar buraya kadar doğru ancak! Blog yapılandırma ve Seo olarak konuyu ele aldığımızda işin bir de Web yöneticileri tarafı mevcut. Bugüne kadar yapılandırılmış Http protokol link yapısı ile yeni uygulamaya alınacak, Https link yapısı Web yönetici araçlarında karşımıza sorun olarak çıkacak. Yani, blogunuzda manuel olarak eklediğiniz birçok Http bağlantı yazı linkleri Web yönetici araçlarında sorgulu mesaj olarak karşımıza gelecek. Bu hataları hemen görmenizde mümkün.

Chrome Geliştirici modunda Http ve Https hata denemesi :

1. Blogunuzun, Ana sayfa linkine tıklayın.

2. Blog ,Ana sayfanız açıldıktan sonra, F12 Chrome tarayıcı geliştirici tuşuna basın. Chrome tarayıcı geliştirici penceresi açılacaktır. Resme tıklayarak büyük izleyin.


Chrome tarayıcı geliştirici penceresini inceleyin


3. Geliştirici üst ve alt pencereleri tutarak genişletin. Sağ bölüm üstte hata saysını ve pencere içinde ise örnek bir resim linkini göreceksiniz. 

4. Resim linkinin biri http, ile başlarken diğeri Https ise başlıyor. Bu çift protokol ise tarayıcının hata vermesine neden oluyor. 

Tarayıcı nasıl görürse görsün bana ne diye düşünebilirsiniz. Ancak! Google arama bootlarının da blogunuzu okuyacağı biçim farklı olmayacak ve bunun sonucunda Web yönetici araçlarında bolca hatalar alınacaktır. 

Hata iletisi : "This content should also be served over HTTPS.", Bu içeriğin de HTTPS üzerinden servis edilmesi gerekmektedir.

Şimdiden bunun önüne geçmek için aşağıda anlatılan adımları tatbik ederek minimum hata ile çalışmanıza devam edebilirsiniz.

30 Nisan 2016 için Blog Ayarlarınıda Yapabileceğiniz Düzenlemeler :

1. Blogger kumanda paneli → Yerleşim sekmesini açın.

2. Gadget olarak eklediğiniz, Bağlantı listesi, Sosyal paylaşım eklentileri, Menü çubuğu, resim ve yazı linkleriniz de bulunan HTTP bağlantı linkinin sonuna (s) harfini ekleyin. Bu işlemi sol sağ sidebar ve footer alanındaki tüm bağlantılar için gerçekleştirin. 

Ana sayfada iken tarayıcı penceresindeki link yapısını kontrol ederek yaptığınız değişikleri araştırın. Aşağıda örneği verilen “Bağlantı Listesini Yapılandır” link yapısını inceleyin.

Bağlantı Listesini Yapılandır Gadget görünümü

3. Kumanda panelinde, Arama tercihleri sekmesini açın.

4. Blogunuzda ulaşılamayan linkler (404) için yapılandırma yaptı iseniz link içindeki Http protokolünü Https olarak değiştirin.

İlgili makale : Hatalı Url 404 İçin Sayfa Kullanımı

5. Feedburner, “Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL'si”, RSS bağlantı linkini HTTPS olarak düzenleyin.

Yukarıda anlatılanlar haricinde atladığım yerler varsa sizde yardımcı olmak için yorum yazarak düşüncelerinizi paylaşın.

4/15/2016

Google Keep Notlar ve Liste Oluşturma Uygulaması

Google Keep 20 Mart 2013 tarihinde yayım hayatına başladı ve Eylül 2015 itibariyle, 50 milyon kullanıcı tarafından indirilerek kullanıldı.

Google Keep, Google tarafından geliştirilmiş kişisel bilgilerinizi unutmamak için tasarlanmış çevrim içi ve çevrim dışı çalışabilen gelişmiş bir not alma uygulamasıdır. Google Keep not alma uygulamasını mobil, Android ve iOS işletim sistemlerinizde rahatlıkla ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Google Keep 20 Mart 2013 tarihinde yayım hayatına başladı ve Eylül 2015 itibariyle, 50 milyon kullanıcı tarafından indirilerek kullanıldı.

Google Keep uygulaması ile notlarınızı ve listelerinizi değişik renklere çevirebilir, resim ekleyebilir, belirli saatler için hatırlatma servisini kullanabilir ve hatta hazırladığınız notları paylaşabilirsiniz. Google Keep hakkında wikipedia tarafından oluşturulan bilgilere bağlantı linkinden ulaşarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Notlarınız arasında kaybolmadan etiketler oluşturarak aradığınız notu hemen bulabileceğiniz bir tasarıma sahip, notlarınızı renklere göre de arayabilirsiniz.

Google Keep aracı ile not ve listelerinizi, Google Drive, Dokumanlara veya Word dosyasına dönüştürerek kullanabilirsiniz.

Google Keep aracı ile not ve listelerinizi, Google Drive, Dokumanlara veya Word dosyasına dönüştürerek kullanabilirsiniz.

İlgili Makale : Uygulama Başlatıcı Application Launcher for Drive Nedir?

Düşüncelerinizi, hayal gününüz ile birleştirin. Bir kafeterya da dinlenirken yazmış olduğunuz notları bir blog yazısına dönüştürebilir hatta taslak olarak blogunuza veya sitenize gönderebilirsiniz.

İlgili Makale : Blogger’a Gmail İle Yazı Nasıl Gönderilir

Google Keep Google Gmail sekmesinde kullanılan görevler uygulamasının geliştirilmiş bir versiyonu olup, çevrim dışı olarak da çalışmaktadır. Bu kadar farklı uzantı arasında neden Google Keep diye aklınıza bir soru gelebilir! Google Keep, Google’un geliştirdiği bir uzantı olup, güvenli olması için yeterli bir nedendir. Google keep uzantılarını yüklemek içi ;

Düşüncelerinizi istediğiniz cihazdan aktarın :

1. Android Cihazlar

2. Iphone ve Ipad

3. Chrome Uygulaması

Google Keep ile ilgili Video

Blog İsmini Yayın Link İsminin Sağ Tarafına Alma

Blogger’un, tema yapısından dolayı yeni yazılarınızı yayımlayıp, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşırken blog subdomain olarakta bilinen blog ismi yayın link'inizin sol tarafında görülür.

Blogger’un varsayılan şablon kodlarındaki “Title” etiket yapısını değiştirerek, sol tarafta çıkan blog ismini yayımlanmış makale link’inin sağ tarafına alabilirsiniz. Blogger’un, tema yapısından dolayı yeni yazılarınızı yayımlayıp, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşırken blog subdomain olarakta bilinen blog ismi yayın link'inizin sol tarafında görülür. Sol tarafta görülen blog ismi sizi rahatsız ediyor ise, şablon kodlarında yapacağınız küçük bir değişiklik ile blog ismini sağ tarafa hemen alabilirsiniz.

Blog'unuzun başlık isminin sol tarafta çıkmasından dolayı, Google arama sonuçlarında yazı başlık isminin bir kısmı görülmeyecektir. Seo olarak problem olmayan bu durum okuyucu kitlesinin yazı başlık metnini tam olarak okuyamamasına neden olabilir. 

Çok önemli gibi görülmeyen bu durum okuyucu kitlenizin kısa olan yazı başlığını anlamamasına ve yazınızı past geçmesine sebebiyet verecektir. Sonuç olarak okuyucu kitlenizde ciddi bir azalmaya sebebiyet verebilir. Konuyu daha net anlayabilmeniz için aşağıdaki örnek metni inceleyin.

Yazı başlık isminin sol kısımda görülen format örneği :

1. Aşağıdaki link yapısı Google arama sonuçlarından alınmış olup, dikkat ederseniz sol başta blog ismi ve hemen devamında site yazımızın ismi görülmekte.
Guney59 Paylaşım : Wix Sitenizi Nasıl Silersiniz
guney59.blogspot.com/2016/04/wix-sitenizi-nasl-silersiniz.html


Google arama sonuçlarında sol tarafta çıkan link yapısnın görsel resmi

2. Yukarıda verilen resim ve metin açıklamalarına dikkat ederseniz, blog başlık ismi sol tarafta ve yazı başlık ismi sağ tarafta olmak üzere Google arama sonuçlarında görülmekte.

3. Yazı başlık ismi uzun bir metin olsaydı yazımızın bir bölümü görülmeyecek ve kesik olarak çıkacaktı. Başlık isminin bir bölümünün görülmemesi de yazımızın anlaşılmamasına neden olacaktı.

4. Şablon kodlarımız da yapacağımız küçük bir değişiklik ile blog ismini sağ tarafa, yazı başlık metnini de sol tarafa geçmesini sağlayabiliriz. Blog başlık “title” etiketimizi değiştirdikten sonraki Google arama sonuçlarında çıkan link yapımızı inceleyelim.
Google arama sonuçlarında sağ tarafta çıkan link yapısnın görsel resmi

Blog “Title” Etiket Kümesinin Değişimi :

1. Blogger şablon kodları içinde “Title” etiket yapısını değiştirmek için ilgili adımlar.

Önce blog temanızı her ihtimale karşı yedekleyin. Blogger şablon nasıl yedeklenir? okuyun.

2. Blogger kumanda panelinize giriş yapın. Şablon kodlarınızın üst kısmında bulunan “Title” etiketlerini bulun. Şablon kodlarınızdaki etiket yapısı aşağıda verilen şekilde görülmektedir. Özel blogger şablon kodlarını kapsamamaktadır. Ancak aynı sorunu sizde yaşıyorsanız etiketlerinizi değiştirebilirsiniz.


Blogger varsayılan şablon “Title” etiket kodlarının görünümü

3. Yukarıda resimde gördüğünüz, <title> ile başlayan ve </title> ile biten etiketi seçip silin ve aşağıdaki etiket kodlarını sildiğiniz yere kopyalayıp yapıştırın.

Blog ismini sağ tarafta gösteren etiket kodları :
<title>
   <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;index&quot;'>
    <data:blog.title/>
    <b:else/>
    <data:blog.pageName/>
    | 
    <data:blog.title/>
   </b:if>
  </title>

4. Etiket kodlarını yapıştırdıktan sonra, Blogunuzu kaydedin. Google arama sonuçlarında daha önceki yayınlarınız önbelleğe alındığından yeni sonuçların görülmesi zaman alabilir.

5. Etiket içinde göreceğiniz bu (|) işaretin oldugu yere farklı bir işaret (~) kullanabilirsiniz.

4/14/2016

Chrome 50.0.2661.75 m Beklenen Sürüme Güncellenlendi


Chrome tarayıcının beklenen yeni sürümü olan, 50.0.2661.75 m güncellendi. Bilgisayarınızda kullandığınız Chrome tarayıcınız otomatik olarak kendini güncellemektedir. Ancak! Chrome tarayıcınızın güncelleme bilgilerini kontrol ederek güncellemenin olup, olmadığını hemen kontrol ederek yeni sürümü kullanabilirsiniz. 

Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google, Chrome Tarayıcınız için Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcı sekmeleri önce kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. Görev yöneticisin de İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.


Chrome Tarayıcı Alternatif Sürüm bilgileri

Chrome Tarayıcı Alternatif Sürüm bilgileri Chrome Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgili, Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz.


Google Chrome 50 tarayıcı yeni sürümü

Google Chrome 50 tarayıcı sürümleri ve diğer sürümler hakkında en doğru haberleri alarak, neler yapıldığını aşağıda verilen bağlantıyı açarak resmi sitesinden doğru olanı okuyabilirsiniz. 

Chrome’un resmi bloglarından okuyun :

1. Chrome resmi blogu

2. Chrome, Kararlı Kanal Güncelleme

Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı

( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.

Wordpress’den Yeni WhatsApp, Telegram ve Skype için Paylaşım Düğmeleri


Wordpres 4.5 güncellemesiden sonra, WhatsApp, Telegram ve Skype için yeni Paylaşım Düğmeleri uygulamasını başlattı. Milyonlarca WordPress.com uzantılı blog kullanıcı ve site ziyaretcilerinin sosyal ağlarda mesaj paylaşma uygulamasına bugün üç yeni paylaşım düğmelerini, WhatsApp , Telegram ve Skype daha eklendi.

Açık kaynak kodlardan oluşan Wordpres geliştiricilerini ve katgı da bulunan tüm grubu, takdir ile kutluyorum. Blogger geliştiricilerinin de aynı özveri ile bu tür çalışma içerisinde olmasını umut ediyorum.


Wordpress WhatsApp , Telegram ve Skype uygulaması

Yeni eklenen paylaşım düğmelerini Wordpress panelinden yapamayacağınız için aşağıda anlatımı yapılan ilgli adımları takip etmenizi öneririm.

Wordpress Yeni Paylşım Düğmelerini Kurma :

 1. Wordpress.com siteye buradan giriş yapın.
 2. Sol üst kısımdaki Sitelerim ismine tıklayın ve blogunuzu açın.
 3. Sol kısımda açılan menü içindeki, çatal simgesi “Paylaşma” ismine tıklayın.


Paylaşım pencere görünümü

4. Açılan pencerede şu anda Wordpress.com uzantılı web sitenizde kullandığınız paylaşım butonları çıkacaktır. Menüden, Paylaşım Butonları ismine tıklayarak yeni uygulamaya ulaşın.

5. Karşınıza bir önizleme penceresi, Share This paylaşım butonlarının hemen altında, Paylaşma düğmelerini düzenle ve Daha fazla düğmeleri düzenle, seçeneği gelecektir.

6. Daha fazla düğmeleri düzenle, seçeneğine tıklayın.


Paylaşım butonlarını yapılandırma penceresi

7. Açılan pencerede, WhatsApp , Telegram ve Skype, isimlerine tıklayarak ekleyin ve alt kısımdaki butondan kaydedin. Eklediğiniz her buton üst kısımdaki Daha fazla düğme kutucuğunda çıkacaktır.
İsterseniz düğme yapılandırma alanını kullanarak düğme görünümlerini özelleştirebilirsiniz.

Wordpress.com uzantılı blog paylaşım eklentileri için video açıklamaları

4/13/2016

WordPress 4.5 Sürümü Çıktı


Son yılların en popüler içerik yönetim sistemi olan Wordpress, başarılı güncelleştirmelerinin yanı sıra tema ve eklenti konusunda sunduğu sayısız içerik ile bir blog sitesinden tutun, e-ticaret sitesine kadar birçok amaçla kullanılabiliyor.İnternet genelinde yüzde 25'lik kullanım alanına sahip olan Wordpress'inaçık kaynak kodlu versiyonuda, geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Güncelleme ile gelen yeniliklere göz gezdirdiğimizde, ilk olarak metin içerisinde link verirken karşımıza çıkan pencerenin kaldırıldığı dikkat çekiyor. Artık, satır içi bağlantı verme menüsü sayesinde doğrudan cümlenin altında çıkan kutucağa, link yapıştırabiliyor veya içeriklerimiz arasından arama yapabiliyor.


Wordpress 4.5 sürümüne Yükseltin

Tema özelleştirici üzerinde yapılan değişiklikler sayesinde, artık sitenizinbilgisayar, tablet veya cep telefonunda nasıl göründüğüne anlık olarak bakabiliyorsunuz. Ayrıca, özelleştirici üzerinden logo değişikliği yapmanız artık mümkün.Liste ve başlıklarda kullanılan biçimleme kısa yollarında yapılan değişiklikler ile yatay çizgi ve eklendi. Wordpress altyapısını kullanan bir internet sitesine sahipseniz, yönetim panelinden Wordpress 4.5 sürümüne doğrudan yükseltebilirsiniz.

Önceki yazılarda da bahsettiğimiz ama bir türlü yeni sürümlerle gelmeyen REST API desteği nihayet WordPress çekirdeğine eklendi. Şu commit’i bir kenara not edin, WordPress’in geleceği açısından kilometre taşlarından biri olacaktır. İşler yolunda giderse WordPress 4.5 komple REST uyumlu oldu gibi görünüyor.

Windows 10 1511 Sürüm 10586-218 İş Derleme Sürüm Yükselmesi

Microsoft Windows 10 kullanıcıları için toplu güvenlik güncelleştirmeleri KB3147458 ve KB3147461 bugün 13.04.2016 tarihinde yayınlandı.

Microsoft Windows 10 kullanıcıları için toplu güvenlik güncelleştirmeleri KB3147458 ve KB3147461 bugün 13.04.2016 tarihinde yayınlandı. Windows tarafından gerçekleştirilen bu güncelleştirme, yazılım kalite iyileştirmeleri ve güvenlik düzeltmelerini içermekte olup, İşletim sisteminin yeni özellikleri aşağıda açıklanmaktadır.

Bilgisayarınızın otomatik güncelleme ayarları kapalı ise kontrol edip Windows 10 Update güncelleme aracını kullanarak hemen güncellemeye başlayın. Microsoft Windows 10’u nasıl yükselteceksiniz, teknik donanım gereksinimleri nelerdir, Windows 10 işletim sisteminize (32 bit, 64 bit) göre yükseltme medyası nasıl oluşturacaksınız gibi benzer yazıları Kategoriler sekmesinde bulunan Windows 10 etiketinden inceleyin.


Windows 10 güncelleme ekranı

Windows 10 Önemli değişiklikler şunlardır :

 • Internet Explorer 11, .NET Framework, kablosuz LAN, Microsoft Edge, Windows Update, oturum açma, Bluetooth, ağ bağlantısı, harita uygulamalar, video oynatma, Cortana, USB, Windows Gezgini ve Anlatıcı için geliştirilmiş güvenilirlik.
 • OS restart kadar USB cihazlarının bağlantısı ile sorun giderildi.
 • Bir aygıt uykudan devam eder yazıcıların Geliştirilmiş keşfedilebilirliği.
 • Kilit ekranında Sabit konular.
 • Çift SIM telefonlar görsel sesli posta desteği.
 • Groove müzik ve bir telefonda diğer müzik uygulamalarını kullanarak ses çalma ile sorun giderildi.
 • Revize yaz saati uygulamasıyla ilgili sorun giderildi.
 • Kapatma gecikmeler, Anlatıcı, Cortana, Store uygulamaları satın alma, veri kullanımını dolaşım, video oynatma, yüz tanıma, Bluetooth eşleştirme, Microsoft Kenar, oturum açma, Internet Explorer 11, Canlı Çini güncellemeleri, .NET Framework ve Microsoft Installer Sabit ek sorunlar (MSI).
 • CSRSS'nin güvenlik özelliği bypass ele için geliştirilmiş güvenlik.
 • Güvenlik Hesabı Yöneticisi Uzak Protokol HTTP.sys, ikincil oturum açma, Microsoft Grafik bileşeni, .NET Framework, CSRSS'deki Microsoft Edge, ve Internet Explorer 11 ile sabit ek güvenlik sorunları.
Bu güncelleştirmenin güvenlik düzeltmeleri ve etkilenen dosyaların tam listesi hakkında daha fazla bilgi için bkz KB3147458 .

4/12/2016

Wix Yeni Yazı Sayfa Oluşturma ve Sayfa Araçlarını Düzenleme


Wix sitenizde yeni yazı sayfası “Posts” nasıl oluşturulur konu açıklamalarından sonra, bugün de yeni yazı sayfa araçları nelerdir, sayfa araçları nasıl düzenlenir konusunu inceleyelim. Blogger, Wordpress, Google Sites, Tumblr, blog ve web siteleri hakkında yazdığım birçok yazımdan sonra birçok kişinin ilgisini çeken, Html5 formatındaki Wix ücretsiz site kurulum, Eklenti, Seo, Site düzen ve tasarım gibi yazılım ile ilgili konuları ele alacağım. Wix sitesi hakkında yazılarımı okurken zaman zamanda eleştirilere de rastlayacaksınız.

Makalenin ilk paragrafında her ne kadar açıklama yapılmş olsa da bugünkü konumuzun amacı, yeni yazı sayfasını açtığınızda yazı editöründe yer alan kullanıcı araçlarının nelerden oluştuğu konusunu içermektedir. 

Açıklamalara başlamadan önce, herhangi bir blog yazınızı açın. Blog yazınızı Wix yeni yazı editöründe yayınlamadan taslak olarak nasıl yapılandırılacak adım adım aşağıdan takip edin. Bu bilgileri takip ederek yeni editöre eklenen bir çok servis araçları ile, web sitenizi ciddi çarpıcı hale getirebileceksiniz.

Wix Yeni Yazı Editör Araçları :

İlgili Makale → Yazı editör Aracı Nerede Bulunur?

1. Wix sitenize giriş yapın ve ücretsiz web sitenizi açın.

2. Sol kısımda bulunan (B) Bloğum ismine tıklayın.

3. Açılan pencerede karşınıza ilk seçenek olan, Blog yöneticisi seçili olarak gelecektir.

4. Sağ taraftaki pencere altında bulunan, “Yeni Blog Mesaj Ekle” ismine tıklayın.

5. Yeni yazınızı oluşturacağınız, yazı editör penceresi karşınıza gelecektir. Her yeni yazı oluşturmayı düşündüğünüzde yukarıda anlatılan adımları takip etmeniz gerecektir.Yeni yazı editör pencere görünümü

Taslak olarak üzerinde çalışma yapacağınız yazınız hazırsa devam ediyoruz.

Yazı Başlık, Tarih ve Saat Düzenleme :

1. “Add an engaging titleİlgi çekici bir başlık ekleyin, yazan satıra yazı başlık ismini yazın veya taslak yazınızdan kopyalayın yapıştırın. 
Örnek; Yazı başlığımız : Wix Sitenizde Yeni Yazı Sayfası-Posts Oluşturma

2. Yazınız yeni olduğundan, tarih bilgisi girmeniz gerekmiyor. Yazınızı hemen yayınlamayacak sonradan yayımlayacaksanız bu tarih bilgisini günün tarihi olarak olarak değiştirmelisiniz.

Tarih bilgisinin yanındaki küçük ok işaretine tıklayarak açılan pencereden tarihi değiştirebilirsiniz. Saat rakamlarına tıklayarak saat bilgisini de değiştirebilirsiniz.


Yazı yayım tarih ve saat bilgi penceresi

3. “Author name, optional” Yazar ismini bu alana yazın. Her ne kadar, “optional” seçime bağlı seçenek, yazsa da ilerde Web yönetici araçları ile veri işaretleme yaptığınızda, yazar ismi size gerekli olacaktır. Boş bırakmamanızı öneririm.

Yazı içeriğini Düzenleme :

1. Hemen alt satıra tıklayın. Önce yukarıdaki menüden, Image ismine tıklayın.

2. Açılan pencere ile, bilgisayarınızın masaüstünden resim yükleme (My Images), (Social Images) mevcut hesabınızdaki araçlardan resim yükleme, (Free From Wix), Wix ücretsiz resim yükleme ve (Bigstock Image), Wix ücretsiz resim galerisinde bulunan değişik kategorilerdeki resimleri yükleyebilirsiniz.

NOT: Wix sitesinde ücretsiz 500 MB kullanım alan kapasiteniz olduğunu hatırlatmak isterim. Bu ücretsiz depolama alanı çok olmasa da yazılarınızın yoğunluğuna göre birkaç sene kullanım alanı demektir.

3. Daha önceden yüklediğiniz bir resmi yükleyebilir veya yeni resim eklemek için sağ üsteki Upload Images butonunu kullanabilirsiniz. Mevcut yüklenmiş resminize tıklayın ve sağ altta Apply butonuna tıklayın. Resminizin yazı içine eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Resim Öznitelik alt bilgi girişi Seo :

1. Resime bir kez tıklayın. Açılan üst pencere kısmına site başlık ismini kopyalayıp, yapıştırın.

2. Açıklama metninin sağ kısmında, resmi ortama, sağ veya sola yaslama, link ekleme ve silme seçeneklerini kullanabilirsiniz. (Yukarıda Yazı başlık altındaki resmi inceleyin)

3. Galleri : Beğendiğiniz bir seçeneği ekleyebilirsiniz.

Video : Video ismine tıkladığınızda editör kendi galeriden bir video ekliyor. Videonun hemen üst kısmına kendi video link'ini ekleyerek video görüntülerinizi çalıştırabilirsiniz.

Divider [--] : Resim, Video veya yazı altına görsel çizgi ekler.

HTML </> : Yazı içine bir Html kod eklemenize izin verir. Eklediğiniz kod içinde İframe etiketi varsa kod olarak görülmez, görsel görünüme dönüşür.

Ekleyeceğiniz kod alanı, “Insert HTML/Embed Code” isminin yazdığı yere tıklayın ve açılan pencereye kodları yapıştırarak, Update ismine tıklayın.

Makalenizi yazma ve ekleme :

1. Blog makalenizi kopyala yapıştır veya elle yazabilirsiniz.

2. Yazı içinde biçimleme kullanmak için bir kelime veya kelime öbeğini seçin.

3. Üst kısımda açılan pencere görselini, aynı blogger yazı editörün de bulunan araçlar gibi kullanabilirsiniz.


Wix Yazı Editöründe Yazı Biçimleme

Yazı Kayıt, Taslak, Görünüm, Etiket ve Kategori Düzenleme :

1. Sağ tarafta bulunan pencere yazılarınızı taslak olarak kaydetme, yayımlama, önizleme, etiket ve kategori oluşturacağınız araçlar ile donatılmıştır.


Editör yayım araçları

Puplish : Yayımla

Sav as Draf : Taslak olarak kaydet

Preview : Önizleme

Schedule Post : Zamanlama, Mesajınızı Zamanlama ayarını buradan yapabilirsiniz.

Featured Post : Özellikli yazı, beğendiğiniz yazınıza yıldız ekleyerek yazılar arasında kolayca bulmanıza yarar.

Tags : Etiket eklemenize gereken alan. Etiketiniz uzun olmasın. Yazın ve Enter tuşuna basın.

Categories : Yazınıza kategori ekleyeceğiniz alan.

Wix ile llgili diğer makaleleri buradan okuyabilirsiniz.

Wix ile ücretsiz site kurmayı mı düşünüyorsunuz? Hemen buradan Wix sitesine giriş yaparak kişisel veya Ticari sitenizi birçok ücretsiz şablon içinden seçip, kullanıcı isminizi belirleyip Web de yayımlayabilirsiniz.