2/29/2016

Dinamik Blogger Adsense Reklamı Çıkmıyor Sorun ve Cevabı


Dinamik Blogger görünümlü bloglar da Adsense reklam görülmüyor. Nedeni, sonuçları ve yapmanız gerekenler. 2015 yılı sonuna kadar sorun yaşanmayan Blogger şablon seçeneklerinden olan Dinamik Blogger görünümlü blogunuz için Google Adsense reklamlarının görülmesi artık çok zor. Uzun zamandır benimde kullandığın Dinamik blog gerçekten birçok işlevi yapamasa da en sevdiğim şablonlar arasında yer almaktaydı. 

Birçok hata ve eksikliklerine rağmen yaklaşık 3 yıl bu şablonu kullandım. Dinamik blog kullanan arkadaşlarımın Adsense onayından sonra uzun bir süre reklamlarının çıkmadığını bizzat blogların da yönetici olarak kalarak izledim. Sorunu çözmek için inceleme yaptım. Ancak 6 aydır devam eden bu sorun blogun değişemeyen hastalığı duruma geldi. 


Test amaçlı Dinamik blog olarak kurduğum eski tarihli bloglarım da Adsense reklamı çalışırken arkadaşlarımın bloglarında çalışmadığı görmek üzücüydü.

Bu üzücü durumu bizzat Dinamik blog kullanıcılarına daha net açıklayabilmek için aşağıda vermiş olduğum Dinamik blog linklerinden inceleyebilirsiniz. Linkleri açtığınızda Adsense reklamlarının çalıştığını göreceksiniz.

1. guneytes2 2. guney9 3. guney11


Dinamik Blogger görünüm, çalışan Adsense reklam görsel örneği

Yeni açtığım ve yaklaşık bir aydır üzerinde deneme yaptığım Dinamik blogger görünümünde maalesef ne yaptı isem Adsense reklamı çalışmadı. Blogger Adnan Güney ismi ile açtığım Dinamik blogu linkten inceleyebilirsiniz. Ancak beni bıktıran Blogger geliştiricilerinin bu tutarsız ve bilgi vermeden işlerine devam etme davranış biçimi sonucu Dinamik Blogger’u 2 gün sonra Klasik bloga dönüştüreceğim. Artık yeter dedim. Bu kadar duyarsızlık olamaz ve olmamalı. Yaptığım denemelerden biraz bahsetmek isterim.

Dinamik Blogger Adsense reklamının görülmesi için denemeler :

1. Dinamik blogger şablon, Blogger taslak blogunun olduğu 1999 senesine dönüştürülerek tüm şablon temizlendi. Olayı tekrar görüntülemek için şu anda aynı işlemi yeniden yapıyorum ve aldığım sonuçları aşağıda resimliyorum.


Blogger Taslak görünümü Yıl 1999 Draf Blogger


Draf Blogger şablon görünümü yıl 1999

2. Yukarıda yapılan işlemler sonucu tüm şablon kodları silindi ve eski blogger görünümlü şablon kodları istemci tarafında kaydedildi. Bu blogu yayında görüntüleme ve gösterme şansınız maalesef yok. Blogu görülür yapmak için herhangi bir şablon kullanmam gerekiyor ve bende tekrar sıfır bir şablon olarak Dinamik Blogger şeçip devam ediyorum.

3. Şablon kodlarına girerek Widget kodları varsayılana döndürüldü. Şablon kodları biçimlendirildi.

4. Adsense kazançlar panelinde bulunan Adsense hesabına geç tıklanarak Adsense ile senkronize sağlanmaya çalışıldı. Bakın alınan şablon kod hataları ne çıktı. Kısaca 500 Internal slot hatası. 


Adsense hesabı 500 Internal slot hatası

5. Tüm bu denemeler bir günde yapılmadı. Bir ay boyunca aynı denemeler devam etti, değişen hiçbir şey olmadı.

Sonuç :

Dinamik Blogger saf Java kodları ile oluşturulduğundan, Adsensenin reklam kodlarında bulunan geri bildirim amaçlı Java kodlama ve takip sistemi Dinamik Blogger Java kodları ile çakışıyor ve çalışmıyor.

Ayrıca Dinamik Blogger’a birçok eklenti eklenemediğini birçok yazımda belirtmiştim. Dinamik Blogger’un %90 hızlı çalışmasının nedenlerinden biri de eklentilerin eklenememesidir.

Bu durumda yapılacak tek seçenek kalıyor. Dinamik Blogger kullanmayacaksınız. Yada kullanacaksanız bu varsayılanları kabul edeceksiniz. 

Dinamik Blogger ile devam edeceksiniz, hangi eklentileri ekleyebileceğiniz konusunda yazdığım makalelere Menü çubuğundan veya Kategoriler sekmesinde Dinamik Blogger isminden ulaşabilirsiniz. 

Dinamik Blogger hakkında yardım almak için ilgili makale altında yorum bırakabilirsiniz.

2/26/2016

Google Drive Dokümanlar ile Sesli Yazma Özelliği Başladı


Google Drive Dokümanları kullanarak sesli yazma özelliğini 20.Eylül 2015 tarihinde başlatmıştı. Yeni eklenen sesli komut ile yazma özelliği ise bugünden itibaren başlatıldı.7 Mart 2016 tarihinde, Google App, geliştiricilerinin çalışmalarınını tamamlama sonrasında tamamen birçok araçları Google Drive Dokümanlarda, klavye kullanmadan kullanabileceksiniz. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Dokümanları Türkçe olarak kullanabilecek miyim? Evet Google Drive doküman aracını kullanırken Türkçe kullanabilirsiniz.

Google Drive Dokümanları kullanarak sesli yazma özelliğinin nasıl kullanılır?

Google App geliştiricileri tarafından birçok aşamaları tamamlanan sesli yazma özelliğini ayrıca blog editörü gibi düşünerek yazılarınızı yazmak içinde kullanabilirsiniz.
Google Drive Dokümanlar sesli yazma özelliği

Ayrıca konu ile ilgili detaylı makaleler :

Blogger Blog Yazı Editörü kullanımı

Google Drive Dökümanları Blog Editörü Olarak Kullanmak

Google Drive Dökümanlarla Neler Yapabilirsiniz

Daha fazla detayların açıklanacağı sonraki makalemizi okumadan önce Metninize noktalama işareti eklemek için şu ifadeleri kullanabilirsiniz. (7 Mart 2016 tarihinden sonra)

Noktalama işareti ekleme :

 • Period (Nokta)
 • Comma (Virgül)
 • Exclamation point (Ünlem işareti)
 • Question mark (Soru işareti)
 • New line (Yeni satır)
 • New paragraph (Yeni paragraf)
Not: Noktalama işaretleri özelliği Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Rusçada kullanılabilmektedir.

NOT: Tüm bu özellikleri bilgisayarınızda Chrome tarayıcı çalışırken kullanabileceğinizi hatırlatmak isterim. Google’un bizlere sunduğu ücretsiz birçok uygulamayı kullanmaya devam edin ve yaşamın tadını çıkarın.

Son yapılan yenilikler için tam videoyu izleyin 

CCleaner v5.15 Ücretsiz İndir


CCleaner v5.15 en son ücretsiz sürümü güncellendi hemen indirin. CCleaner bilgisayarınızdaki gereksiz çerez, atık dosya ve uzantıları temizleyen en iyi sistem bakım araçlarından biridir. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır.

Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyalar bulunarak kaldırılır. Zaten bir CCleaner Profesyonel kullanıcı iseniz kurulum otomatik olarak güncellenir.

Ccleaner ücretsiz programın kurulum aşamaları :

1. CCleaner proğramını yükleyebilmek için buradan giriş yapın.

2. Giriş yaptığınız sayfanın alt kısmında üç farklı indirme seçeneği göreceksiniz.

3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programı masa üstüne kaydedin.
Ücretsiz CCleaner proğramını yükle

4. Masa üstüne indirdiğiniz programa tıklayın, kurulum aşamasında iken ilk karşınıza çıkan dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kuruluma devam edin.

5. Kurulum aşamaları penceresini hızlı geçmeden dikkat edin. Birkaç seçenek göreceksiniz. Onaylı olarak karşınıza gelen istemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın.

6. Başlangıç program girişinde yazılımın otomatik açmasını istemiyorsanız bu seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan kısımdır. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolanızı yazmanız gerekeceğinden, Ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.

7. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacaktır. CCleaner’ın yeni sürümü ile bilgisayarınızın veri atıklarını hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğim konular.

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

Sistem gereksinimleri :

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

2/25/2016

Facebook Paylaşım Resim Sorunu ve Çözümü

Web site makalenizi Facebook da paylaşırken yazı resminiz görülmüyor, bulanık bir resim çıkıyor veya resminiz hiç görülmüyor mu? Web sitelerinin makale paylaşımında son günlerde sorun haline gelen görülmeyen resimleri nasıl görülür yapabilirsiniz aşağıda adım adım takip edin.


Facebook sosyal paylaşım sitesi daha önce düzenlemiş olduğunuz sayfaları, hafızasına (cache) aldığından dolayı siz makalenizi paylaşmak istediğinizde, makalenizin son düzenlenmiş şeklini değil cache`teki halini göstermeye çalışıyor. Tabi zamanla yeni bilgileri hafızasına alıp yeniliyor ama o an için sizin isteğiniz resimleri ön belleğe alamıyor.

Bu ön bellek hatasını düzeltmek adına ,bizlerinde yapabileceği bir şeylerin olması gerektiğini düşünüyorum. İşte bu noktada karşımıza Facebook Debuggergeliştirici sayfası devreye giriyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Facebook debugger resim hatalarını düzenleme işlemini gerçekleştiriyor.

Hata kaynağını bir link belirleyip resim ile anlatmaya çalışalım:

İlk olarak debugger sayfamıza giriş yapıyoruz (debugger sayfası) ve hata ayıklamak için istediğimiz linki boş alana yapıştırıyoruz ve debug düğmesine tıklıyoruz. (Unutmadan, debugger sayfasına giriş yapmanız için facebook kullanıcı girişi yapmış olmanız gerekiyor.)
Karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor. Gördüğünüz gibi yolunda gitmeyen birşeyler var. Show existing scrape information düğmesine tıklayarak şuan hafızada birşey varsa ve hata neyse onu görüntüleyebilirsiniz.

Veya fetch new scrape information düğmesine tıklayarak cache`i yani hafızadaki bilgileri yenileyebilirsiniz. (Bazen bu işlemi tekrar tekrar yapmanız gerekebilir. )
Son olarak ikinci fotoğrafta anlattığım fetch new scrape informationdüğmesine bir sonuç elde edeceksiniz. Sayfamızla ilgili tüm bilgiler burada gösteriliyor. Hangi meta etiketler kullanılmış veya hata varsa hatalar nelerdir hepsini görüntüleyebilirsiniz. En sonda da facebookta paylaşmak istediğiniz içeriğin nasıl gözüktüğünü izleyebilirsiniz.

Çok fazla detay alabileceğiniz bu sayfada ön belleği temizlemek için fetch new scrape information butonuna basmanız bile bellek temizlemeye yetecek ve güncel fotoğrafları istediğiniz siteden facebook üzerinden paylaşıp amacınıza ulaşmış olacaksınız.

2/23/2016

Google Hesabınız Güvende mi?


Google hesap bilgilerinizi kontrol ederek, hesabınızın Güvende ve Erişen olup olmadığını kontrol edin. Google, her ne kadar güvenlik sistemine önem verip bu konuda devamlı gelişim içinde olsa da, siz kendi güvenliğinize ne kadar önem veriyor, bu konuda ne biliyor ve önlem alıyorsunuz? Güvenlik önlemi, kişinin hesabına veya bilgisayarına atak, saldırı yapıldıktan sonra alınan bir önlem değildir. Tam tersi saldırı ve atak yapılmadan önce alınması gereken bir sistem önlem kontrolüdür. 

Güvenlik konusunu çok etkileyici bir şekilde anlatmak gerekirse; aşağı yukarı her gün günlük kullandığınız Sosyal paylaşım sitesi Facebook da zaman geçirmektesiniz. Facebook sosyal paylaşım sitesi de, Google hesap güvenliği gibi birçok sistem aracını kullanıcı ayarlar bölümünde barındırmaktadır. 

Şimdi şu soruyu kendinize sormalısınız! Facebook Güvenlik ayarları nerede bulunur? Güvenlik ayarları ne işe yarar? Güvenlik ayarları nasıl kullanılır?

Güvenlik konusunda daha fazla bilgiye, Facebook için, arama penceresine “facebook güvenlik” Google için, “google güvenlik” yazarak, menü çubuğu ve sidebar kenar sütunundaki sekmeli gadget menüsü Kategoriler sekmesinde ilgili başlık isimlerinden ulaşabilirsiniz.
Arama pencere görünümü

Google, Hesabım sayfasını ziyaret edip güvenlikle ilgili aylık hatırlatmalar almayı tercih edebilirsiniz.

Google Hesap Özetinin alınması için uygulama :

1. Gmail veya Inbox hesabınızı açın.

2. Sağ üstteki profil fotoğrafınıza tıklayın. 

3. Açılan pencerede "Hesabım" düğmesine tıklayın.
Google profil hesabım penceresi

4. “Hesabınızı tek bir yerden kontrol edin, koruyun ve güvenliğini sağlayın” penceresine şu anda ulaşmış bulunmaktasınız.

5. Bu pencerede, "Kişisel bilgiler ve gizlilik" sütun başlığına tıklayın.
Kişisel bilgiler ve gizlilik sütunu

6. Sayfayı aşağı kaydırarak alt sıralardaki "Hesap Özeti" başlığını bulun ve "Gösterge tablosu'nu görüntüle" ismine tıklayın.
Google Hesap Özeti

7. Gösterge tablosu'nu görüntüle, ismine tıkladığınızda Güvenlik nedeni ile Şifre girmeniz istenecektir. Daha önceden mobil onayını seçti iseniz, cep telefonunuza rakamlardan oluşan bir mesaj gelecektir. Cep telefonunuzu yanınıza alın ve gelen rakamları pencereye yazarak giriş yapın.

8. Google Hesap özeti bölümüne hoş geldiniz. Bu sayfada Google ürünlerindeki en son hesap etkinliklerini göreceksiniz. Google hesabınızda bir başkasının dolaşıp, dolaşmadığından emin olmak için her ay bu sayfaya göz atabilirsiniz.
Google Hesap özeti sayfası

Her ay bu sayfayı açmadan, sayfada bulunan "Hesap hareketlerimi kontrol etmem için bana aylık hatırlatıcılar gönder" kutucuğunu işaretleyin, her ay e-mail postanızı alarak gerekli kontrol ve incelemenizi yapın.

Wix Sitesinde Posta Kutusu Oluşturma


Ücretli Wix site kullanıcıları posta kutusu, mail bilgilerini yapılandırarak wix sitesin de kullanabilir mi? Wix posta kutusu nasıl yapılandırılır? Wix ile site kurmayı düşünen birçok kullanıcı site yapılandırma işlemine geçtiğinde en önemli yaşadığı zorluklardan biri de e-posta hizmetlerinin sunulduğu Posta kutusudur. Posta kutusunu yapılandırmak zor mudur? Hayır zor değildir. Ancak bu işlemi yapmanın bir karşılığı vardır.

Wix sitesi yayına başladığından bu güne kadar birçok gelişim sağladı. Ancak bu gelişim ve yapılandırmayı tamamen ticari olarak düşünmek gerekir ki bu da çok doğaldır.

Açık kaynak yazılımı ile Dünya sıralamaları arasında yer alan WordPress ile bir Domain ve Sunucu aldığınızda Domain aldığınız sağlayıcınızın oluşturduğu mail giriş bilgilerini sunucu ayarlarınızdan yapılandırarak çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Her yiğidin yoğurt yemesi farlıdır misali, Wix sitesi de kendine özgü uygulamaları kullanmaktadır. Öncelikle Wix sitesinde, Posta kutusu nerede bulunur bu konuyu inceleyelim ve diğer detaylara geçelim.

Wix sitesinde Posta kutusu nerede bulunur?

1. Wix sitesine giriş yapın.

2. Açılan pencere üst menüde Abonelikler ismini göreceksiniz. Maus’u bu isim üzerine getirin.

3. Posta kutuları ismini göreceksiniz, tıklayarak açın.
Wix Posta kutuları menüsü

4. Açılan pencerede “Bir Kişiselleştirilmiş posta kutusu alın” yazısını göreceksiniz. Üzgünüm bu açıklama hiç de iyi görülmüyor. Açıklamaları okuduğunuzda, Wix sitesinin Google ile yapılan anlaşma sonucunda Posta kutusunun ücretli olduğu fark edeceksiniz.
Kişiselleştirilmiş posta kutusu alın penceresi

5. “Bir Kişiselleştirilmiş posta kutusu alın” ifadesinin ne anlama geldiğini merak ediyor olmalısınız bakın aşağıdaki resimde posta kutusu almanın maliyetleri nedir inceleyin. Hemen eklemek istiyorum. Google hesabı açarak, Google’un bizlere kullanmamız için ücretsiz verdiği uyguları düşünün ve aradaki farkı anlayarak neler kazandığınızı değerlendirin.

Kişiselleştirilmiş posta kutusu fiatları

Kişiselleştirilmiş posta kutusu alıp kullanma:

Posta kutusu satın alıp kullanmayı düşünüyorsanız aşağıda anlatılanları takip ederek, domain sağlayıcınızdan aldığınız bilgiler ile yapılandırmaya çalışabilirsiniz.

MX kayıtlarını eklemek veya güncellemek için:

1. Wix hesabınızda oturum açın.

2. Abonelikler sekmesi zerine gelin Etki alanı için tıklayın.

3. İlgili alanın yanındaki ok işaretine tıklayarak genişletin.

4. Posta kutularına tıklayın.

5. MX ayar kayıtlarınızı yapılandırma veya değiştirmek için tıklayın.

6. E-posta Sağlayıcısı açılır menüsüne tıklayın ve diğer seçin.

7. Başka ekle tıklayın, yeni bir MX kaydı ekle veya var olan bir kaydı düzenleme sonrası tamama tıklayın.

NOT:
MX kaydı, bir adres değil, bir IP numarasıdır. MX kayıt örneği: mx1.biz.mail.yahoo.com

MX kayıtlarınızı girerken sadece küçük harfleri kullanın.

Wix sitesine etki alanınız bağlı ve size ev sahipliği yapıyor ise MX kayıtları kontrol edilir.

MX kayıtlarından emin değilseniz, bunları yapılandırmak için geçerli e-posta barındırması için wix sitesi ile irtibata geçin.Son olarak, E-posta kayıdınızın doğru yapılandırılması için, CNAME kaydının bir MX kaydı, A veya CNAME kaydı ile eşleştirilmiş MX kaydını eklemeden önce eklenmelidir.

Ayrıca bizimle irtibata geçerek, bir Wordpress site kurabilir, kurulum aşamaları sonrasında sitenizi yapılandırma konusunda yardım alabilirsiniz. Buradan barındırma hizmet paketlerini seçebilir, daha Profosyonel site talebinde de bulunabilirsiniz. Siz hayalinizdeki siteyi düşünün bizimle irtibata geçin sitenizi biz tasarlayalım.

İletişim bilgilerine Ref: Adnan Güney, yazarak hizmet paket ve isteklerinizi belirtin. Daha fazla bilgi için Destek bilgilerine ulaşın inceleyin.

2/21/2016

Blogger Yazı Altında çıkan Benzer yazılar çift görüntüyü düzeltme


Blogger, blog makale altında çıkan Benzer yazılarRelated posts” çift eklenti görüntüsü nasıl düzeltilir? Blog okuyucu kitlenize farklı yazılarınızı öneren “Related posts” Benzer yazılar eklentisi kullanırız. Blog okuyucunuz, herhangi bir makaleyi okurken son satıra geldiğinde yazı altında diğer yazılarınızı incelemesi için öneri mahiyetinde makalenize uyumlu yazı önerileri çıkmaktadır. Bu eklentinin ismi Benzer yazılar diğer ismi ise “Related posts” olarak bilinmektedir.

Blog Tema tasarımınızı düzenlerken daha önceden eklemiş olduğunuz Benzer yazılar eklenti kodlarını silip farklı bir Related posts eklentisi kullanmış olabilirsiniz. Ancak! sildiğinizi sandığınız benzer yazılar kodlarından geride bazı artıklar kalabilir. Sildiğinizi sandığınız bu kod artıkları bir süre sonra Web yönetici araçlarında karşınıza “Engellenen kaynaklar” olarak çıkacaktır. Web yönetici araçlarında karşınıza çıkan benzer yazıları Engellenen kaynaklar bölümünde nasıl düzeltebileceğinizi aşağıda adım adım inceleyelim.
Web yönetici araçlarında Engellenen benzer yazılar için görsel

Web yönetici araçları blog tasarımınızdaki hatalı kodu tespit etti ve bize bildirdi. Ancak siz ne kadar Web yönetici araçlarını kullanıyor ve bu bilgilerden haberdar oluyorsunuz? Bu konuyu kendi kendinize sorgulamanızı tavsiye ederim. Şu anda bilmediğiniz ancak zamanı geldiğinde mutlaka kesin bilmeniz gereken bu konuları öğrenecek ve hataları düzeltmek isteyeceksiniz. Yazımıza devam edelim ve hatanın önce Web yönetici araçlarında nasıl bulunacağını görelim sonrada nasıl düzelteceğimizi anlayalım.

Web yönetici araçlarında Engellenen kaynağın tespiti :

1. Web yönetici araçlarına giriş yapın.

2. Sırası ile adımları takip ederek, Engellenen kaynaklara ulaşın. Google dizini → Engellenen kaynaklar, ismine tıklayın. Yaptığınız kontrol sonucu herhangi bir hata almamış olabilirsiniz ancak bu durum hata olmayacağı anlamına gelmemektedir. Devamlı bu menüleri kontrol edin.

3. Engellenen kaynaklar ismine tıkladığınızda sadece tek bir link görebilirsiniz. Bu sizi aldatmasın. Resmi inceleyin.
Web yönetici araçları, Engellenen kaynak linki

4. Bu linki açın ve tekrar tıklayın. Blogunuza eklediğiniz eklenti özelliğine göre, yukarıda ikinci resimde verilen görüntüye benzer linklerinizi göreceksiniz.

NOT: Bu aşamadan sonra yapacağımız işlemde her makalede link göremeyebilirsiniz. Veya her makalenizin kod kaynağında da görülebilir. Şunu unutmayın gördüğünüz linklerden birinde dahi olsa arayacağımız hata linki diğer sayfalarınıza bağlantı verdiğinden dolayı karşınıza her çıktığında bulduğunuzu silmeniz gerekecek.

5. Açılan sayfada herhangi bir linke tıklayın. Karşınıza düzenleme yapabileceğiniz pencere gelecek. Bu düzenlemeyi nasıl yapacağız okumaya devam edin.
Web yönetici araçları, Hatalı link düzeltme penceresi

Hatalı linkin makalede düzeltilmesi :

1. Açılan penceredeki Kaynak linkini yeni sayada açın.

2. Yazı altındaki kalem simgesi “Yazıyı düzenle” ile yazınızı yeni sekmede açın.

3. Sol köşeden HTML ismine tıklayarak makalenin kaynak kodlarını açın ve örnekte verdiğim gibi hatalı linki bulun ve silin blogunuzu önizleme yapın ve yazınızı güncelleyin. 
Yazı editöründeki hatalı link görünümü

Biraz önce açtığınız yazınızı F5 ile yenileyin ve artık çift görülen benzer yazıların görülmediğini göreceksiniz. Yazı hatanızı gördüğümüz pencereye dönün ve Google gibi getir ismine tıklayarak yazı için yaptığınız değişiklikleri Google Web yönetici araçlarında beyan edin. 
Makaleyi beğendi iseniz paylaşın, takipte kalın.

2/20/2016

Blogger şablon Kodlarında Yapılan Yenilikler


Blogger geliştiriciler, blog şablon kodlarında yaptıkları son yenilikleri Gadget nitelik açıklaması ile devam ediyor. Son zamanlarda dikkat etti iseniz Adsense gadgetini açtığınızda reklamların görüldüğü pencere içinin boş olduğunu fark edeceksiniz. Hatta zaman zaman reklamlarınızın görülmediğini de gözlemlemiş olabilirsiniz. Örneğin kullanmış olduğum Dinamik Blogger Blogger Adnan Güney, Adsense reklam onayı olduğu halde reklamlar görülmemekte.

Diğer bir örnek ise, blogunuzu açtığınız ana sayfa kumanda paneline giriş yapın Blogu görüntüle sol taraftaki ok işaretine tıklayın açılan pencerenin dikey çubukla kaydırıldığı izleyin. Birkaç tane blogunuz varsa bu işlemi diğerleri ile deneyin. Birinde kaydırma çubuğu görülürken diğerinde kaydırma çubuğunun görülmediğini deneyerek inceleyin. Bu çalışmaların kısa süreceğini panik yapmamanız gerektiğini vurgulamak isterim. Kısa zamanda hepsi düzelecek ve eski durumuna dönecektir.

Ücretsiz olarak kullanıma sürülen Blogger’un bu çalışmalarının arkasında farklı bir düşünceler olabilir. Yapılan bu çalışmaların nerede ise WordPress blog ayarlarına geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Kişisel düşüncem, Blogger’u iki farklı platformda çalıştırabilirler. Birincisi yine ücretsiz ve alt domain Subdomain (blogspot.com) olarak çalıştırmak. Diğer seçenek ise, domain.com URL yapısı ile çalıştırmak. domain.com özel alan adı ve düşük bir ücret ile çalışmalar devam edebilir.

Wordpress de olduğu gibi geliştiricilerin sağladığı eklentiler ile devam ettirilebilir. Aynı işlem şu anda bloglarımız da gadgetler ile devam ettiriliyor. Blogger gadgetleri açtığınızda yıllardır değişmeyen 28 ve 29 adet gadget sayısının değişmediğini ancak bunlarda da iyileştirme yapıldığını gözlemlemişsinizdir. Dikkat ederseniz Şablon modülüne yeni eklenen farklı bir temanın da olmadığını biliyoruz.

Henüz tam sonuçlar hakkında bir açıklama yapılmasa da, bir şeylerin yapıldığı kesin. İlerleyen zaman içinde yapılmak istenenleri yaşayacağız. Sizlerin de farklı düşünce ve görüşleri varsa yorum kısmından belirtebilirsiniz. Son zamanlarda Blogger üzerinde yapılan değişikleri aşağıdaki resimlerden inceleyebilirsiniz.
Gadget nitelik açıklaması

Adsense boş gadget pencere görünümü

Adsense çalışan gadget pencere görünümü

Blogger ana sayfada görülen dikey kaydırma çubuğu

Blogger ana sayfada görülmeyen dikey kaydırma çubuğu


Blogger değişmeyen gadget sayısı

2/19/2016

Google Gmail ve Inbox İzin Ayarı Nasıl Yapılandırılır


Google, Gmail ve Inbox mail servis sistem yapısı gereği, tarayıcınızda görülen iç içe girmiş üçgen şeklindeki İzin verme istemi nasıl yapılandırılır? Google hesabınız ile giriş yaptığınız mail hizmetlerinde zaman zaman iç içe geçmiş izin yetkisi isteyen üçgen simgesi çıkmaktadır.

Bilgisayarınızın tarayıcı penceresinde çıkan bu izin talebi, ( Bu sayfa bir servis işleyici yüklemek istiyor ) cümlesi ifade etmektedir. Bilgisayar kullanan birçok kullanıcının bu simgeden haberi dahi olmadığını yakın çevrelerimde yaptığım araştırma sonucu biliyorum.

Maus’u simgenin üzerine getirdiğinizde bu ifadeyi okuyacaksınız. Bu ifadeyi biraz daha açalım ve yardım formundaki bu yazıyı inceleyelim.

Web sitesi içerik ayarlarını yapma

Chrome'un çerezler, resimler ve eklentiler gibi şeyleri nasıl işleyeceğini içerik ayarlarınızda belirleyebilirsiniz. Bu ayarlar, web sitelerinin size hangi içeriği göstereceklerini ve tarama yaptığınız sırada hangi bilgileri kullanabileceklerini kontrol eder.
Üçgen simge alt nitelik tanımı, “Bu sayfa bir servis işleyici yüklemek istiyor”

Chrome tarayıcı içerik ayarlarınızda izin verme :

1. Chrome tarayıcı penceresinde bulunan üçgen Simgeye tıklayın, “İzin ver” seçeneğini seçin.

Chrome tarayıcı penceresindeki izin verme penceresi

2. Resimde görülen alt bağlantı linkine tıklayarak, Protokol işleyicileri → Etkin protokol işleyicileri, Site başlık isminin altındaki pencereyi genişleterek açın ve inbox.google.com linkini seçip alt kısımdan Bitti ile devam edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra güvenle mail görüntüleme gönderme vs gibi işlemlerinize devam edebilirsiniz.
Protokol işleyicileri penceresi

3. Windows 10 kullanıcısı iseniz Bitti ismine tıkladığınızda ayarlarınız kaydedilemeyecek ve Windows 10 ayarlardan yetki verilme mesajı alacaksınız.
Varsayılan ayarlarınızı düzenleme

4. Varsayılan ayarlarınızı düzenlemek için, Ayarlar → Sistem → Varsayılan uygulamalara gidin. 
E-Posta → Varsayılan, Google Chrome veya kullandığınız mail sistemini seçin.
Varsayılan ayarlar E-Posta seçimi

Google Chrome tarayıcıda içerik ayarlarını yapılandırma :

Yukarıda anlatılan, Chrome tarayıcı E-Posta izin simgesini göremiyor ve bu ayarların olup olmadığını merak ediyorsanız farklı bir takip sistemi yapabilirsiniz.

1. Chrome tarayıcı sağ üstteki üç çizgili simgeye tıklayın ve sırası ile adımları takip edin.

2. Ayarlar → Gizlilik → İçerik ayarları (Dikey çubuğu kaydır) → İşleyiciler → İşleyicileri yönet, ismini açıp ayarlarınızı kontrol edin ve yukarıda anlatılan şekilde yapılandırın.
Google Chrome tarayıcı İşleyicileri yönetme ayarları

Google Chrome, Web sitesi içerik ayarlarını yapılandırma ile daha fazla bilgi için okuyabileceğiniz makaleler bölünü bakabilirsiniz.

2/18/2016

Dinamik Blogger Menü Görünümü Nasıl Kaldırılır


Dinamik Blogger’un Menü görünümleri olan, Sidebar, Klasik, Katlamalı kart, Dergi, Mozaik, Anlık görüntü, Zaman slaytı, nasıl kaldırılır? Dinamik Blogger şablon özelliği gereği 7 adet farklı görünüme sahiptir. Seçiminize bağlı olarak kullandığınız Dinamik Blogger görünümü haricindeki Sidebar da görülmeye devam eden diğer görünümleri kaldırabilirsiniz. Canlı İncele 

Görünümlerin kaldırılması sonucu tarayıcı açılış hız yükü de bir miktar rahatlayarak daha hızlı açılacaktır. Ancak! ilerde fikrinizi değiştirip diğer menü görünümlerini de aktifleştirmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle endişe duymayın. Şablon kodlarınıza ekleyeceğiniz CSS kodlarını bulunduğu yerden kaldırdığınızda eski görünümleriniz tekrar çalışmaya başlayacaktır.

Uzun süreden Dinamik Blogger şablon kodlarına bakmamıştım. Son zamanlarda yapılan değişikler sonucu (bu bilgiler maalesef açıklanmıyor) şablon kodlarında ön yükleme kodlarının değiştiğini fark ettim. 

Bu neden ile Menü görünümünü kaldırmasanız bile Dinamik Blogger kullanıyor iseniz aşağıda açıklamaları verilen kodlar ile yeni kodları değiştirmenizi öneririm. Öncelikle menü görünümlerinin önceki ve sonraki durumlarını inceleyelim.
Dinamik Blogger mevcut menü görünümleri 
Uygulama sonrası Dinamik Blogger menü görünümü

Yukarıda verilen ilk resimde dikkat ederseniz sidebarda 7 adet farklı “Sidebar, Klasik, Katlamalı kart, Dergi, Mozaik, Anlık görüntü, Zaman slaytı, Dinamik Blogger görünümünü göreceksiniz. Şablon kodlarına ekleyeceğimiz kod sonucunda bu görünümler kaldırılarak Ana Sayfa isminin baş kısma geçtiğini göreceksiniz. Dinamik blogunuzu tek görünümlü kullanmak gibi düşünceniz varsa aşağıda verilen kodlar ile bu değişimi yapabileceksiniz.

Öncelikle menü görünümlerini değiştirmek istemiyor, ancak! Dinamik Blogger’a eklenen yeni kodları kullanmak istiyorsanız şablon kodlarınız da bulunan aşağıdaki eski kodları bulun. Eski kodları nasıl bulacaksınız? Hata ihtimali nedeni ile blogunuzun yedeğini alın.

Şablon kodlarınızı açın ve sağ tarafftaki dikey çubuğu en alt kısma çekin.

 [ -->*  </body>  *<--] 

Yukarıdaki etiketi bulun ve aşağıda şu anda kullandığınız eski kodları inceleyin.

Dinamik Blogger Eski Kodlar :
<script language='javascript' type='text/javascript'>
   setTimeout(function() {
    blogger.ui().configure().view();
   }, 0);
  </script> 

Şablon kodlarınızda bulduğunuz bu kodları seçerek aşağıda verilen yeni önyükleme kodları ile değiştirin. Değişim etiket alanı bilgi için mavi ile gösterilmiştir.

Dinamik Blogger Yeni Kodlar :
<script language='javascript' type='text/javascript'>
   window.onload = function() {
    blogger.ui().configure().view();
   };
  </script> 

Şablon kodlarınızda bulduğunuz bu kodları seçerek aşağıda verilen yeni önyükleme kodları ile değiştirin.

Yukarıda anlatılan işlemin haricinde, hem yeni kodları kullanmak, hemde Dinamik Blogger görünümleri kaldırmayı düşünüyorsanız kaldırdığınız kodların yerine aşağıdaki kodları ekleyin.

Yeni kodları ekleme ve Menü görünümlerini kaldırma kodları :
<script language='javascript' type='text/javascript'>
 window.onload = function() {
  blogger.templates().compile(
    blogger.templates().template("Header").raw()
      .replace(/{block:HasViews[\s\S]*block:HasViews}/,""));
  blogger.ui().configure().view();
 };
</script> 
 

Dinamik Blogger kodlarınıza eklediğiniz kodların görünümünü aşağıda inceleyin. Dinamik Blogger menü görünüm seçeneklerine geri dönmek istediğiniz de, yukarıda verilen kodlardaki mavi renk ile belirtilen kısmı seçerek silin ve blogu kaydedin.
Eklenen ve istendiğinde silinecek kod görünümü

Yukarıda yazılanlar içinde anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım alabilir, Dinamik Blogger hakkındaki makaleleri menü çubuğundaki isme tıklayarak okuyabilirsiniz.

2/17/2016

Blogger Makale Etiketi Nasıl Oluşturulur

Blogger ile oluşturulmuş blog yazılarına bağlantı veren etiket (tag) nasıl oluşturulur? Etiketin makalenizdeki Seo etkisi nedir? Blog yazarları, hazırlamış olduğu makalesini yayımlamadan önce, arama sonuçlarında “SEO” çıkabileceğini düşünerek yazısına birçok etiket ekler. Web siteleri için çok doğal olan bu durum Blogger için doğal değildir. Blogger yazı editöründe hazırlamış olduğunuz makalenize ekleyeceğiniz etiketler ne yazık ki Google tarafından endekslenmemektedir. Durum böyle olunca gereğinden fazla eklediğiniz anlamsız etiketler de blogunuz için bir çöp deposundan farksız olacaktır.

İlerleyen zaman içinde Blogger yapılandırmasını anladığınızda, çok fazla eklediğiniz bu etiketleri kaldırmayı düşüneceksiniz. Bu durum hem zamanınızı alacak hemde canınızı sıkacaktır. pişmanlık duyacağınız bu uygulamayı yaşamamak için Etiket yapılandırmasını, etiketi neden eklediğimizi ve nerede kullanacağımız gibi konu açıklamalarını okuyarak kendinize yeni bir sayfa açabilirsiniz.

Yazı Etiketleriniz neden endekslenmez?

Makale etiketlerinizin endekslenmediğini yukarıda bahsetmiştik. Bakın neden etiketlerinizin endekslenmediği adım adım takip ederek öğrenin.

Web Yönetici araçlarına buradan giriş yapın.

→ Sırası ile ilgili adımları takip edin. Açılan sayfada, Taramarobots.txt Test Aracı, ismine tıklayın.

→ Sağ tarafta açılan penceredeki “Disallow: /search” etiketine dikkat edin.

Disallow : İzin verme

search : Arama

Sonuç : Blogunuzda “search” arama ile başlayan tüm etiketler Google robots.txt Test Aracı tarafından engellenmektedir. Google arama sonuçlarında çıkabileceğini düşündüğünüz kelimeler ile çok fazla etiket oluşturdu iseniz blogunuzu çöp verileri ile doldurmaya başladınız demektir.
Google robots.txt Test Aracı Disallow: /search etiketinin görseli

Blogger Makalemizde Etiketleri neden kullanırız?

→ Blog makalenizde, aynı özelliğe sahip yazdığınız yazıları bir isim (Etiket) altında toplayarak bir Grup oluşturabilirsiniz. Web siteniz için oluşturduğunuz bu grubun diğer ismine kısaca Kategori diyoruz. Etiketleri kullanarak menü çubuğunda diğer adı ile “Gezinme çubuğu” bir link kalıbı kullanarak birçok yazılarınızı etiket sayesinde toplamanız mümkündür. Bu neden ile Etiketleri kullanırız.

Blog Etiketleri hangi alanlarda kullanılır?

1. Statik (tek sayfadan oluşan, yayın akışına başka yazı eklenemeyen) Sayfalarda Etiket kullanamazsınız. Bu sayfaların yapılandırmasında sadece tanım amaçlı sayfalar kullanılır. Örneğin : Hakkında, Hakkımda, İletişim, Hesap bilgileri, gibi.

Statik (Sabit-kalıcı bağlantı) Sayfalar nerede bulunur?

Blogger, Kumanda paneli → Sayfalar, bölümündedir. 
Statik Sayfalar bölüm görüntüsü

2. Statik sayfalar haricinde Etiketinizi kullanabileceğiniz alanlar ise ;
→ Blogger, Kumanda paneliYerleşimGadget Ekle Sayfalar, seçeneğini ile bir gadget eklediğinizde, menü çubuğu (Gezinme çubuğu) oluşturmanız mümkündür. Oluşturduğunuz, Sayfa gadget penceresinde, biraz önce bahsettiğim statik sayfalarınızı işaretleyebilir, Harici bağlantı seçeneklerini kullanarak Menü çubuğu yapabilirsiniz.
Yerleşim → Gadget Ekle → Sayfalar gadget görünümü

3. Harici bağlantı ekle : Harici bağlantı eklemek için öncelikle link bağlantı yapılandırmasını bilmeniz gerekir. Etiketlerimiz de tam olarak bu ve benzeri gadget yapılandırmasında devreye girmektedir. Öncelikle link yapılandırma kalıbımızı inceleyelim.

Yayınlanmış makale link ana kalıbımız :

http://guney59.blogspot.com.tr/search/label/………. (Etiket eklenecek noktalı alan)

Link kalıbımızın anlama şudur. Guney59 ismindeki blogun (etiketi yazmadık) şu etiketi ara ve aç, Şimdi de Link kalıbımıza Etiketimizi ekleyerek bakalım.

http://guney59.blogspot.com.tr/search/label/Adsense

Yukarıdaki açıklama gibi yazmamız gerektiğinde ise şöyle bir anlam ifade etmekte ;

Guney59 ismindeki blogun Adsense ismindeki etiketini ara ve belirlenen yazı sayısı kadar aç. Dikkat ederseniz link olduğu kadar, “search/label/” etiketleri bir komut içeriyor.

→ Harici bağlantı ekle ismine tıklayın, açılan pencerede etiketinizin ismine göre aşağıda resimde görüldüğü gibi link kalıbınızı ekleyin. Eklediğiniz linki maus ile tutun ve görülmesini istediğiniz yere sürükleyip bırakın ve kaydedin.

→ Harici bağlantı ekle ile 20 Adet link ekleyebilirsiniz.

→ Pencerenin üstüne Etiket ismi, Alt kısma linki ekleyin.
Harici bağlantı ekleme pencere görünümü

4. Yukarıda anlatılan yöntem ile Bir bağlantı listesi de oluşturabilirsiniz. izlenecek yol ;

→ Blogger kumanda paneli → Yerleşim → Gadget ekle → Bağlantı listesi, gadgetini açın.
Blogger Bağlantı listesi

→ Yukarıda anlatıldığı gibi Blogger bağlantı listesini oluşturun.
Blogger Bağlantı listesi ile oluşturulmuş gadget yapılandırması 

Blogger Etiket, oluşturma ile sorun mu yaşıyorsunuz? Yorum yazarak yardım alabilirsiniz. Makaleyi beğendi iseniz paylaşın, ayrıca blogunuz da kaynak belirterek kullanabilirsiniz. Kaynak nasıl belirtilir? Yazıdan bir bölüm alınır, ilgili yazıya makale linki kaynak olarak verilir.