Kayıtlar

Şubat, 2016 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Dinamik Blogger Adsense Reklamı Çıkmıyor Sorun ve Cevabı

Resim
Dinamik Blogger görünümlü bloglar da Adsense reklam görülmüyor. Nedeni, sonuçları ve yapmanız gerekenler. 2015 yılı sonuna kadar sorun yaşanmayan Blogger şablon seçeneklerinden olan Dinamik Blogger görünümlü blogunuz için Google Adsense reklamlarının görülmesi artık çok zor. Uzun zamandır benimde kullandığın Dinamik blog gerçekten birçok işlevi yapamasa da en sevdiğim şablonlar arasında yer almaktaydı. 
Birçok hata ve eksikliklerine rağmen yaklaşık 3 yıl bu şablonu kullandım. Dinamik blog kullanan arkadaşlarımın Adsense onayından sonra uzun bir süre reklamlarının çıkmadığını bizzat blogların da yönetici olarak kalarak izledim. Sorunu çözmek için inceleme yaptım. Ancak 6 aydır devam eden bu sorun blogun değişemeyen hastalığı duruma geldi. 

Test amaçlı Dinamik blog olarak kurduğum eski tarihli bloglarım da Adsense reklamı çalışırken arkadaşlarımın bloglarında çalışmadığı görmek üzücüydü.

Bu üzücü durumu bizzat Dinamik blog kullanıcılarına daha net açıklayabilmek için aşağıda vermiş oldu…

Google Drive Dokümanlar ile Sesli Yazma Özelliği Başladı

Resim
Google Drive Dokümanları kullanarak sesli yazma özelliğini 20.Eylül 2015 tarihinde başlatmıştı. Yeni eklenen sesli komut ile yazma özelliği ise bugünden itibaren başlatıldı.7 Mart 2016 tarihinde, Google App, geliştiricilerinin çalışmalarınını tamamlama sonrasında tamamen birçok araçları Google Drive Dokümanlarda, klavye kullanmadan kullanabileceksiniz. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Dokümanları Türkçe olarak kullanabilecek miyim? Evet Google Drive doküman aracını kullanırken Türkçe kullanabilirsiniz.

Google Drive Dokümanları kullanarak sesli yazma özelliğinin nasıl kullanılır?

Google App geliştiricileri tarafından birçok aşamaları tamamlanan sesli yazma özelliğini ayrıca blog editörü gibi düşünerek yazılarınızı yazmak içinde kullanabilirsiniz.
Google Drive Dokümanlar sesli yazma özelliği Ayrıca konu ile ilgili detaylı makaleler : → Blogger Blog Yazı Editörü kullanımı

Google Drive Dökümanları Blog Editörü Olarak Kullanmak

Google Drive Dökümanlarla Neler Yapabilirsiniz

Daha f…

CCleaner v5.15 Ücretsiz İndir

Resim
CCleaner v5.15 en son ücretsiz sürümü güncellendi hemen indirin. CCleaner bilgisayarınızdaki gereksiz çerez, atık dosya ve uzantıları temizleyen en iyi sistem bakım araçlarından biridir. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır.

Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyalar bulunarak kaldırılır. Zaten bir CCleaner Profesyonel kullanıcı iseniz kurulum otomatik olarak güncellenir.
Ccleaner ücretsiz programın kurulum aşamaları : 1. CCleaner proğramını yükleyebilmek için buradan giriş yapın.

2. Giriş yaptığınız sayfanın alt kısmında üç farklı indirme seçeneği göreceksiniz.

3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programı ma…

Facebook Paylaşım Resim Sorunu ve Çözümü

Resim
Web site makalenizi Facebook da paylaşırken yazı resminiz görülmüyor, bulanık bir resim çıkıyor veya resminiz hiç görülmüyor mu? Web sitelerinin makale paylaşımında son günlerde sorun haline gelen görülmeyen resimleri nasıl görülür yapabilirsiniz aşağıda adım adım takip edin.


Facebook sosyal paylaşım sitesi daha önce düzenlemiş olduğunuz sayfaları, hafızasına (cache) aldığından dolayı siz makalenizi paylaşmak istediğinizde, makalenizin son düzenlenmiş şeklini değil cache`teki halini göstermeye çalışıyor. Tabi zamanla yeni bilgileri hafızasına alıp yeniliyor ama o an için sizin isteğiniz resimleri ön belleğe alamıyor.

Bu ön bellek hatasını düzeltmek adına ,bizlerinde yapabileceği bir şeylerin olması gerektiğini düşünüyorum. İşte bu noktada karşımıza Facebook Debuggergeliştirici sayfası devreye giriyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Facebook debugger resim hatalarını düzenleme işlemini gerçekleştiriyor.
Hata kaynağını bir link belirleyip resim ile anlatmaya çalışalım: İlk olarak debugge…

Google Hesabınız Güvende mi?

Resim
Google hesap bilgilerinizi kontrol ederek, hesabınızın Güvende ve Erişen olup olmadığını kontrol edin. Google, her ne kadar güvenlik sistemine önem verip bu konuda devamlı gelişim içinde olsa da, siz kendi güvenliğinize ne kadar önem veriyor, bu konuda ne biliyor ve önlem alıyorsunuz? Güvenlik önlemi, kişinin hesabına veya bilgisayarına atak, saldırı yapıldıktan sonra alınan bir önlem değildir. Tam tersi saldırı ve atak yapılmadan önce alınması gereken bir sistem önlem kontrolüdür. 
Güvenlik konusunu çok etkileyici bir şekilde anlatmak gerekirse; aşağı yukarı her gün günlük kullandığınız Sosyal paylaşım sitesi Facebook da zaman geçirmektesiniz. Facebook sosyal paylaşım sitesi de, Google hesap güvenliği gibi birçok sistem aracını kullanıcı ayarlar bölümünde barındırmaktadır. 
Şimdi şu soruyu kendinize sormalısınız!Facebook Güvenlik ayarları nerede bulunur?Güvenlik ayarları ne işe yarar?Güvenlik ayarları nasıl kullanılır?

Güvenlik konusunda daha fazla bilgiye, Facebook için, arama pencere…

Wix Sitesinde Posta Kutusu Oluşturma

Resim
Ücretli Wix site kullanıcıları posta kutusu, mail bilgilerini yapılandırarak wix sitesin de kullanabilir mi? Wix posta kutusu nasıl yapılandırılır? Wix ile site kurmayı düşünen birçok kullanıcı site yapılandırma işlemine geçtiğinde en önemli yaşadığı zorluklardan biri de e-posta hizmetlerinin sunulduğu Posta kutusudur. Posta kutusunu yapılandırmak zor mudur? Hayır zor değildir. Ancak bu işlemi yapmanın bir karşılığı vardır.

Wix sitesi yayına başladığından bu güne kadar birçok gelişim sağladı. Ancak bu gelişim ve yapılandırmayı tamamen ticari olarak düşünmek gerekir ki bu da çok doğaldır.

Açık kaynak yazılımı ile Dünya sıralamaları arasında yer alan WordPress ile bir Domain ve Sunucu aldığınızda Domain aldığınız sağlayıcınızın oluşturduğu mail giriş bilgilerini sunucu ayarlarınızdan yapılandırarak çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Her yiğidin yoğurt yemesi farlıdır misali, Wix sitesi de kendine özgü uygulamaları kullanmaktadır. Öncelikle Wix sitesinde, Posta kutusu nerede bulunur bu …

Blogger Yazı Altında çıkan Benzer yazılar çift görüntüyü düzeltme

Resim
Blogger, blog makale altında çıkan Benzer yazılar “Related posts” çift eklenti görüntüsü nasıl düzeltilir? Blog okuyucu kitlenize farklı yazılarınızı öneren “Related posts” Benzer yazılar eklentisi kullanırız. Blog okuyucunuz, herhangi bir makaleyi okurken son satıra geldiğinde yazı altında diğer yazılarınızı incelemesi için öneri mahiyetinde makalenize uyumlu yazı önerileri çıkmaktadır. Bu eklentinin ismi Benzer yazılar diğer ismi ise “Related posts” olarak bilinmektedir.

Blog Tema tasarımınızı düzenlerken daha önceden eklemiş olduğunuz Benzer yazılar eklenti kodlarını silip farklı bir Related posts eklentisi kullanmış olabilirsiniz. Ancak! sildiğinizi sandığınız benzer yazılar kodlarından geride bazı artıklar kalabilir. Sildiğinizi sandığınız bu kod artıkları bir süre sonra Web yönetici araçlarında karşınıza “Engellenen kaynaklar” olarak çıkacaktır. Web yönetici araçlarında karşınıza çıkan benzer yazıları Engellenen kaynaklar bölümünde nasıl düzeltebileceğinizi aşağıda adım adım …

Blogger şablon Kodlarında Yapılan Yenilikler

Resim
Blogger geliştiriciler, blog şablon kodlarında yaptıkları son yenilikleri Gadget nitelik açıklaması ile devam ediyor. Son zamanlarda dikkat etti iseniz Adsense gadgetini açtığınızda reklamların görüldüğü pencere içinin boş olduğunu fark edeceksiniz. Hatta zaman zaman reklamlarınızın görülmediğini de gözlemlemiş olabilirsiniz. Örneğin kullanmış olduğum Dinamik Blogger Blogger Adnan Güney, Adsense reklam onayı olduğu halde reklamlar görülmemekte.

Diğer bir örnek ise, blogunuzu açtığınız ana sayfa kumanda paneline giriş yapın Blogu görüntüle sol taraftaki ok işaretine tıklayın açılan pencerenin dikey çubukla kaydırıldığı izleyin. Birkaç tane blogunuz varsa bu işlemi diğerleri ile deneyin. Birinde kaydırma çubuğu görülürken diğerinde kaydırma çubuğunun görülmediğini deneyerek inceleyin. Bu çalışmaların kısa süreceğini panik yapmamanız gerektiğini vurgulamak isterim. Kısa zamanda hepsi düzelecek ve eski durumuna dönecektir.

Ücretsiz olarak kullanıma sürülen Blogger’un bu çalışmalarının a…

Google Gmail ve Inbox İzin Ayarı Nasıl Yapılandırılır

Resim
Google, Gmail ve Inbox mail servis sistem yapısı gereği, tarayıcınızda görülen iç içe girmiş üçgen şeklindeki İzin verme istemi nasıl yapılandırılır? Google hesabınız ile giriş yaptığınız mail hizmetlerinde zaman zaman iç içe geçmiş izin yetkisi isteyen üçgen simgesi çıkmaktadır.

Bilgisayarınızın tarayıcı penceresinde çıkan bu izin talebi, ( Bu sayfa bir servis işleyici yüklemek istiyor ) cümlesi ifade etmektedir. Bilgisayar kullanan birçok kullanıcının bu simgeden haberi dahi olmadığını yakın çevrelerimde yaptığım araştırma sonucu biliyorum.

Maus’u simgenin üzerine getirdiğinizde bu ifadeyi okuyacaksınız. Bu ifadeyi biraz daha açalım ve yardım formundaki bu yazıyı inceleyelim.
Web sitesi içerik ayarlarını yapma Chrome'un çerezler, resimler ve eklentiler gibi şeyleri nasıl işleyeceğini içerik ayarlarınızda belirleyebilirsiniz. Bu ayarlar, web sitelerinin size hangi içeriği göstereceklerini ve tarama yaptığınız sırada hangi bilgileri kullanabileceklerini kontrol eder.
Üçgen simge …

Dinamik Blogger Menü Görünümü Nasıl Kaldırılır

Resim
Dinamik Blogger’un Menü görünümleri olan, Sidebar, Klasik, Katlamalı kart, Dergi, Mozaik, Anlık görüntü, Zaman slaytı, nasıl kaldırılır? Dinamik Blogger şablon özelliği gereği 7 adet farklı görünüme sahiptir. Seçiminize bağlı olarak kullandığınız Dinamik Blogger görünümü haricindeki Sidebar da görülmeye devam eden diğer görünümleri kaldırabilirsiniz. Canlı İncele

Görünümlerin kaldırılması sonucu tarayıcı açılış hız yükü de bir miktar rahatlayarak daha hızlı açılacaktır. Ancak! ilerde fikrinizi değiştirip diğer menü görünümlerini de aktifleştirmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle endişe duymayın. Şablon kodlarınıza ekleyeceğiniz CSS kodlarını bulunduğu yerden kaldırdığınızda eski görünümleriniz tekrar çalışmaya başlayacaktır.

Uzun süreden Dinamik Blogger şablon kodlarına bakmamıştım. Son zamanlarda yapılan değişikler sonucu (bu bilgiler maalesef açıklanmıyor) şablon kodlarında ön yükleme kodlarının değiştiğini fark ettim. 
Bu neden ile Menü görünümünü kaldırmasanız bile Dinamik Blogger…

Blogger Makale Etiketi Nasıl Oluşturulur

Resim
Blogger ile oluşturulmuş blog yazılarına bağlantı veren etiket (tag) nasıl oluşturulur? Etiketin makalenizdeki Seo etkisi nedir? Blog yazarları, hazırlamış olduğu makalesini yayımlamadan önce, arama sonuçlarında “SEO” çıkabileceğini düşünerek yazısına birçok etiket ekler. Web siteleri için çok doğal olan bu durum Blogger için doğal değildir. Blogger yazı editöründe hazırlamış olduğunuz makalenize ekleyeceğiniz etiketler ne yazık ki Google tarafından endekslenmemektedir. Durum böyle olunca gereğinden fazla eklediğiniz anlamsız etiketler de blogunuz için bir çöp deposundan farksız olacaktır.

İlerleyen zaman içinde Blogger yapılandırmasını anladığınızda, çok fazla eklediğiniz bu etiketleri kaldırmayı düşüneceksiniz. Bu durum hem zamanınızı alacak hemde canınızı sıkacaktır. pişmanlık duyacağınız bu uygulamayı yaşamamak için Etiket yapılandırmasını, etiketi neden eklediğimizi ve nerede kullanacağımız gibi konu açıklamalarını okuyarak kendinize yeni bir sayfa açabilirsiniz.
Yazı Etiketleri…