12/31/2015

2016 Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Merhaba; 2016 yeni yıla girmeye çok az bir zaman kaldı. Blog ve Web siteme destek vererek beni onurlandıran tüm dost ve arkadaşlarıma çok çok teşekkür ederim. 

2016 yılının Blogger için yeni bir doğuş olacağını düşünüyorum.Umarım bu düşüncelerimde yanılmamışımdır. Yarın bir gün Blogger’u bir Wordpress blog gibi görürseniz sakın şaşırmayın. 

Blogger için hiçbirşey yapılmamış gibi görülse de, Şablon kodlarında, Web yönetici araçlarında ve veri işaretle hizmetinde birçok yenilikler yapıldığını görüyoruz. 

Bu değişimler boşuna değildir. Bizlere henüz açıklanmayan bir projenin alt yapısı olabilir. Gelişmeleri bekleyip göreceğiz. Siz de görüşlerinizi, düşündüklerinizi yorum yazarak belirterek, bu gelişimi hızlandırabilirsiniz.

2016 yılının huzurlu, barış ve sağlıklı geçmesi dileklerimle..

Adnan GÜNEY

Paint.Net 4.0.8 Resim Editörü Ücretsiz İndir

Paint.Net ücretsiz (Free) Resim editörü 4.0.8 güncellendi. Paint.Net Site başlığı, Arka plan resmi, Banner, Logo, düzenleme resim editörüdür. Web sitenizdeki resimlerinize, efekt, yeniden boyutlandırma, transparan görünümleri tanımlayabileceğiniz bir yazılımdır. Paint.NET, Bilgisayar işletim sisteminde kullandığınız Windows Paint programının daha fazla geliştirilmiş ücretsiz resim düzenleme yazılımıdır.

Paint.NET programının arayüz dili İngilizcedir. Ancak Paint.NET proğramını kurduktan sonra aşağıda verdiğim diğer yazılımı çalıştırdığınızda Türkçe olarak kullanabileceksiniz.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.6 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Paint.NET Bilgisayarınızda daha önceden kurulu ise, Paint.Net 4.0.8 yeni sürüme güncellemek için hemen açın. Güncelleme olduğu iletisini göreceksiniz. Install Now ismine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz. Paint.NET 4.0.8 Resim Editör yazılımında neler değişti, yenilendi merak edenler için bağlantı linki.
Install Now tıklayıp kuruluma başlayın
Lisans: Ücretsiz
İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1/Win10

Üretici: Paint.NET

Paint.NET ücretsiz resim editör proğramı için yardıma ihtiyaç duyarsanız yukarıdaki üretici linkini tarayıcınızda açıp. Yardım bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kurulum uygulaması :

1. Paint.NET programını önce indirip kurun.

Paint.NET İndir , Alternatif Kurulum Paint.NET

2. Programı Türkçe çeviri yapmak için indirin.

Paint.NET Türkçe çeviri İndir

Blogger Http ve Https Protokol Sonucu Çalışmayan Eklentiler

Blogger, Ana sayfanızı güzelleştirmek çekici kılmak için beğendiğiniz birçok üçüncü parti eklenti ve Gadget’i doğru eklediğinizi düşünüyorsunuz. Ancak eklentiniz çalışmıyor mu? Blogger kumanda panelinizde 29 adet üçüncü taraf olmayan, Temel kategorisinde gadget eklentisi mevcuttur. Diğer kategori sekmesinde ise binlerce gadget eklentisi mevcut olup bunlar üçüncü taraf geliştiriciler tarafından tasarlanmış gadgetlerdir. Bunun anlamı Temel sekmesinde bulunan 29 adet gadgetin kullanımına Google’un onay vermiş olmasıdır. Diğer sekmesinde bulunan gadgetler ise üçüncü taraf geliştiriciler tarafından hazırlanmış gadgetler serisini ifade etmektedir. 

Gadgetler komut dosyaları içerirler. Dikkat ederseniz blog yazınızı ön izlemek için açtığınızda bazı eklentileri (örneğin; Adsense) göremezseniz. Google Friend Connect İzleyiciler gadgeti de üçüncü taraf geliştiriciler tarafından hazırlanmış gadgetler serisin de yer almaktadır. 

Google Friend Connect İzleyiciler gadgetini eklemek istediğinizde üst kısımda bu uyarı mesajını görebilirsiniz. Ancak Ocak 2016 yılının ilk haftasında, Google Friend Connect İzleyiciler gadget güncellemesinde yapılan yenilikleri görebileceğiz. Bu güncelleme sonucunda herhalde Google Friend Connect İzleyiciler gadgeti, mevcut 29 adet gadget serisine eklenerek 30 adet olarak karşımıza çıkacaktır.

Blogger üçüncü taraf geliştiriciler gadget görünümü
30 Eylül 2015 tarihinde Google, Blogger için Https Güvenlik Güncellemesini Etkinleştirdi. Bu etkinleştirmenin sonucunda blogunuzun Http Protokolünü, Ayarlar → Temel → Https ayarları bölümünden HTTPS olarak değiştirdi iseniz, eklemiş olduğunuz eklentilerin güvenlik içinde ve doğru çalışması için uygulamanız gereken bazı kurallar mevcuttur.
HTTPS Ayarları → HTTPS Kullanılabilirliği
Blogunuzda kullandığınız eklentiler daha önce çalışıyor, şimdi çalışmıyorsa HTTPS ayarlarında değişiklik yaptı iseniz aşağıda anlatılanları tatbik ederek gadget, widget eklentilerinizi çalıştırabilirsiniz.

Blogger çalışmayan eklentilerini çalıştırmak için uygulama :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Yerleşim modülünde iken çalışmayan eklenti gadgetini açın.

3. Eklentinizin blogunuz ile uyumlu çalışmasını sağlayan blog Url’nizdeki Http protokol etiketinin hemen yanına (s) harfini ekleyerek gadgeti kaydedin ve ön izleme yapın. Örnek ; 

Eski URL : http://guney59.blogspot.com

Yeni URL : https://guney59.blogspot.com

4. Blogger özel tasarım şablon kullanıyorsanız, yukarıda anlatıl işlem için Şablon kodlarınızda URL’nizi bulun ve değiştirin.

Ayrıca okunacak makaleler :

Blogger Https İçin Arama Kutusu ve Sosyal Profil Veri Ayarları

Blogger Şablonda Kod Nasıl Bulunur 

Canlı bir örnekleme yapmak gerekirse, https://adnanguney.blogspot.com blogumun sidebarına eklediğim Veri Araçları Slider eklentisinde Blog URL görünümünü aşağıda inceleyin. Http URL ile çalışmayan slider, Https Url’sini değiştirdiğimde çalışıyor. Sizde bogunuz da bazı denemeler yaparak sonuçları yaşamaya çalışın.

12/30/2015

DNS (Domain Name System) hakkında Bilgiler


Web internet protokolündeki, Web siteleri URL ve IP adresi ile tanılanırlar. Web internet kullanıcıları, web sitelerini bulabilmeleri için URL, kullandığımız bilgisayarlar ise IP adreslerini kullanırlar. Bilgisayar kullanıcıları tarayıcılarında araması yaparken, örneğin; (http://www.adnanguney.com) DNS (Domain Name System) ise aranılan bu URL’yi IP adreslerine dönüştürerek bilgisayarınızın örnekteki adnanguney.com sunucusunu kolayca bulmasını sağlar. Yani, bilgisayarınız DNS sunucusuna bir istek gönderir. DNS sunucusu da aranılan URL'yi IP adresine dönüştürerek bilgisayarınızda bulmanızı sağlar.

URL’nin son kısmında (Com, Net, Org, vs.) yazan nedir?

Üst düzey etki alanı adı, wiki (TLD) “Top-level domain” ile bilinen URL'nin son bölümü web sitelerinin türünü belirlemektedir. Üst düzey etki alan adı, (TLD) “Top-level domain” için örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Üst düzey etki alanı (TLD) ve açıklaması :

.com : Ticari (iş) sitesi

.net : İnternet yönetim sitesi

.org : Kar amacı gütmeyen kuruluşlar

.gov : Devlet birimleri

.edu : Eğitim kuruluşları

DNS dinamik güncelleştirme nedir?

Bazı bilgisayarlar internete her bağlandığında farklı bir IP adresi alır. Internet servis sağlayıcıları, wiki (ISS) birçok müşterisine bu şekilde hizmet vermek için birkaç IP adresi kullanabilirler. Bu durumda, bilgisayarınızın Internet'teki adresi sürekli değişeceğinden bir web sitesi barındırıyorsanız, ISS'niz IP adresini değiştirse bile web sitesinin adını değiştirmek istemiyeceksiniz. Bu durumda, DNS dinamik güncelleştirme, web sitenizin, sabit adıyla değişen IP adresi arasındaki ilişkiyi sağlayıp otomatik Internet'te bulunmasını kolaylaştırmış olacak.

DNS veya IP adresini nasıl bulunur?

İnternetinizin bağlı olduğunu varsayarak, DNS adını veya IP adresini aramak için;

1. Windows 10 hariç, diğer işletim sistemi için, Başlat düğmesine tıklayın. Arama kutusuna Komut yazın ve çıkan sonuç listesinde Komut ismine tıklayın.

2. Açılan komut pencere satırına, “nslookup” yazıp, bir boşluk bırakın. IP adresi veya etki alanı adını yazın (örneğin, nslookup adnanguney.com) ve Enter tuşuna basın.

Windows Komut Yöneticisi

DNS önbelleği nedir?

Web tarayıcınızda web adresi yazıp enter çektiğinizde, DNS sunucusuna sorgu gönderilir. Sorgulama başarılı olduğunda ise web sitesi açılır. Sorgulama başarılı olmadı ise bir hata iletisi görürsünüz. Bu işlemin sonucunda başarılı ve başarısız sorguların kaydı, bilgisayarınızda DNS önbelleği denilen geçici bir depolama konumunda depolanmaktadır.DNS, DNS sunucusuna sorgu göndermeden önce önbelleği denetler ve bu sorguyla eşleşen bir kayıtı bulursa, sunucuya sorgu göndermek yerine bu kaydı kullanır. Bu, durumun çalışma prensibi sorgu işlemlerini hızlandırarak, ağ ve Internet trafiğini azaltır.

DNS önbelleğinin içeriğini nasıl görebilirim?

1. Windows 10 diğer işletim sistemi için, Başlat düğmesine tıklayın. Arama kutusuna Komut yazın ve çıkan sonuç listesinde Komut ismine tıklayın.

2. Açılan komut pencere satırına, “ipconfig /displaydns” yazıp.

DNS önbelleğini nasıl temizlersiniz?

DNS önbelleğini temizlemek, DNS'nin önbellekte depolanan bilgileri kullanmak yerine DNS sunucusuna sorgu göndermesine neden olur. Yönettiğiniz web sitelerinde değişiklik yaparken ya da yazdığınız web adresinin doğru olduğunu bildiğinizde yinelen hatalar alıyorsanız, DNS önbelleğini temizlemek isteyebilirsiniz.

1. Başlat düğmesini tıklatın.

2. Arama kutusuna komut istemi yazın.

3. Sonuç listesinde, Komut İstemi'ni sağ tıklatın ve Yönetici olarak çalıştır'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

4. Komut satırında “ipconfig /flushdns” yazın.

12/29/2015

Blogger Image Etiket Veri Hatasının Düzeltilmesi

Blogger şablon kodlarınızda bulunan iki adet “image” resim, görüntü, çift etiket veri hatasını Yapılandırılmış Veri Test Aracı kullanarak tespit edip düzeltin. Blogger Publisher şablon Etiket Veri Hatasının Düzeltilmesi ile bağlantılı olarak çalışan Image Etiket Veri Hatasını nasıl düzeltebileceğiniz hakkındaki açıklamaları aşağıda takip ederek düzeltebilirsiniz.

Blogger, blog Url’nizi Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğinizde, Publisher, yayıncı, yayımcı, yayıncı logo ve URL, yayıncı logo yükseklik ve genişlik veri hatalarının nasıl düzeltileceğini önceki makalemizde açıklamıştık. Bugün de farklı bir etiket hatası olan “Image” hatasını nasıl çözebilirsiniz bu konuyu ele alacağız.

Önemli : Öncelikle, Blogger şablon kodlarınızın yedeğini alın. Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? başlıklı makaleyi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Blogger Image Etiket Veri hatası

Blogger, Image hatalı veri etiketinin düzeltilmesi :

1. Blogger ana sayfa link'inizi (URL) tarayıcı penceresinden kopyalayın ve önce test edin.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı

2. Blogger kumanda paneline giriş yapın. Şablon ismine tıklayın ve yukarıdan öncelikle şablon kodlarınızı yedekleyin.

3. Şablon ismine tıklayarak şablon kodlarını açık konuma getirin.

4. CTRL+F kısa yol arama yardımı ile aşağıdaki etiketi aratın.

itemprop='image' 
5. Arama sonucunda benzer birkaç etiket bulacaksınız. Sizin bulmanız gereken etiket örneği aşağıdaki format ile aynı olmalı. 
<meta expr:content='data:post.firstImageUrl' itemprop='image'/>
6. Bu etiketi bulduğunuza emin iseniz, etiketi seçin ve silin. Blog şablonunu kaydedin Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile tekrar test edin.

7. Bulduğunuz Etiketin doğru olup, olmadığından emin değilseniz, Bir önceki Publisher Etiket Veri Hatasını düzeltme ile ilgili verdiğim resimdeki kodları aradığınız etiketin hemen üst kısmında görebilirsiniz. Resmi inceleyin.

8. Resimde görülen kodun hemen altında bu etiketi göreceksiniz. Şimdi silebilirsiniz.

Silmeniz gereken etiket grubu görseli
Tüm işlemleri tamamlayıp, Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğinizde Tamamının sorunsuz olduğunu görebilirsiniz.
Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile son kontrol sonuçları 

http://adnanguney.blogspot.com.tr/ kendi blogumda yapılan test sonuçlarını görmek için, URL’i kopyalayın ve yukarıda verilen Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol edin. Veya şu anda okudunuz blogumuda kontrol edebilirsiniz.

12/28/2015

Blogger Publisher Şablon Etiket Veri Hatasını Düzeltme

Blogger, blog Url’nizi Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğinizde, Publisher, yayıncı, yayımcı, yayıncı logo ve URL, yayıncı logo yükseklik ve genişlik veri hataları nasıl düzeltilir. Yapılandırılmış Veri Araçları ile ilgili blogunuzu test ettiğinizde önceki yazılarımda Blog Id, Post Id, Image url, Headline, image, dateModified, publisher, mainEntityOfPage, etiket hatalarından bahsetmiştik. Bugün de farklı bir etiket hatası olan “publisher” hatasını nasıl çözebilirsiniz bu konuyu ele alacağız.

Yapılandırılmış veri test aracını kullanarak blog şablon kodlarımızdaki “publisher” etiket ismini düzeltme işlemine başlamadan önce, Blogger şablon kodları Web sitenizin yedeğini alın. Web sitenizin yedeğinin nasıl alınacağını, Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? başlıklı makaleyi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.
Blogger Yapılandırılmış veri test aracı kullanılarak alınan “publisher” veri hatası.


Yapılandırılmış veri publisher hata görünümü

Blog şablon Publisher hatalı etiketin düzeltilmesi :

1. Blogger ana sayfa link'inizi Tarayıcı penceresinden kopyalayın ve önce test edin.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı

2. Blogger kumanda paneline giriş yapın. Şablon ismine tıklayın ve yukarıdan öncelikle şablon kodlarınızı yedekleyin.

3. Şablon ismine tıklayarak şablon kodlarını açık konuma getirin.


4. CTRL+F kısa yol arama yardımı ile aşağıdaki etiketi aratın.
BlogPosting 
5. İlk bulduğunuz etiketin üstünde “header” yazısı varsa tekrar aratın, ikinci arama sonucunda üst kısımda “nextprev” etiketini göreceksiniz. Temanızın yapısına göre bu isim değişebileceğini hatırlatmak isterim. İkinci bulduğunuz etiket sarı ile belirlenmiş olması gerekir. Bulduğunuz etiketin hemen alt kısmına resimde görüldüğü şekilde aşağıdaki etiket kalıbını kopyalayıp yapıştırın blogu kaydedin. Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol edin. Publisher etiket grubunun görünümü büyük inceleyin
Etiket kod grubu :
<div itemType='https://schema.org/WebPage' itemprop='mainEntityOfPage' itemscope='itemscope'/>
<!-- Image opened -->
<b:if cond='data:post.firstImageUrl'>
<div itemprop='image' itemscope='itemscope' itemtype='https://schema.org/ImageObject'>
 <meta expr:content='data:post.firstImageUrl' itemprop='url'/>
 <meta content='700' itemprop='width'/>
 <meta content='700' itemprop='height'/>
 </div>
  </b:if>
<!-- Image is closed -->
<!-- logo opened -->
 <div itemprop='publisher' itemscope='itemscope' itemtype='https://schema.org/Organization'>
  <div itemprop='logo' itemscope='itemscope' itemtype='https://schema.org/ImageObject'>
   <meta content='https://4.bp.blogspot.com/-RT24fsqDtYw/ViVxcqTajsI/AAAAAAAAgTQ/Q3zUqy5iDD4/s1600-r/adnan-muzeyen%2B%25281120%2Bx%2B172%2529.jpg' itemprop='url'/>
   <meta content='600' itemprop='width'/>
   <meta content='600' itemprop='height'/>
  </div>
  <meta expr:content='data:blog.title' itemprop='name'/>
 </div>
<!-- Logo closed --> 

Etiket kod grubu açıklaması :

1. Kırmızı ile belirtilen alandaki resim linkini, kendi blog (header) başlık linkiniz ile değiştirin. 

Blog başlık resim linki nasıl alınır?

2. Blog başlık resmine mausu getirin. Chrome tarayıcı için, Sağ klik “Resim adresini kopyala” ile resim linkini alarak kod içinde değiştirin.

3. Kod içinde verilen genişlik ve yükseklik ayarlarını değiştirmeyin. Neden! değişmeyecek Okuyun.. ⇒

4. Kod içinde verilen genişlik ve yükseklik ayarları Google’un önerdiği değerlerdir.

5. Uygulama, başlık resmi bulunan adnanguney.blogspot.com blogum da denenmiştir. Eklenen etiket kod grubu sayesinde alınan sonuçlar aşağıda resim ile ayrıca belirtilmiştir.
Eklenen etiket kod grubu sonuçları
Anlaşılmayan bir yer varsa yorum yazarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca, Blogger veri işaretleme ve etiketler ile ilgili makaleleri Veri Araçları kategorisinde bulabilirsiniz.

12/27/2015

CCleaner 5.13 İndir-Windows

Bilgisayar işletim sisteminizde, çerezler, kullanılmayan atık dosyalar ve gereksiz uzantıları temizleyip, Windows işletim sisteminizi hızlandıran CCleaner 5.13 yeni sürümü çıktı. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. CCleaner, son sürümünde Windows 10 için Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) konusunda değişikler yaptığını kendi web sitesinde açıkça belirtiyor.

CCleaner 5.13 yazılımında yapılan değişiklikler :

 • Geliştirilmiş Windows 10 Registry temizleme
 • Geliştirilmiş Krom Uzatma ve Önbellek temizleme
 • Windows 10, UAC geliştirilmiş
 • Geliştirilmiş Otomatik Güncelleme denetleme süreci
 • Geliştirilmiş algılama ve taşınabilir tarayıcılarda temizleme
 • Geliştirilmiş yerelleştirme ve dil desteği
 • Minor GUI geliştirmeleri küçük hata düzeltmeleri
CCleaner proğramını yükleyebilmek için buradan giriş yapın.

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

Sistem gereksinimleri :

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

12/25/2015

Blogger MainEntityOfPage Şablon Kod Hatasını Düzelt

Blogger, MainEntityOfPage şablon kodlarındaki eksik veri etiket hatasını Web araçları Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile tespit edip, nasıl düzeltebilirsiniz. Blogger’un şablon etiket kodlarında yapılan değişiklikler Blogger’u farklı bir blog konumuna mı dönüştürüyor? Konuya Objektif bakıp değerlendirdiğimizde iyileştirme gibi görülen bu yeni etiketlerin ortaya çıkması her ne kadar canımızı sıksa da, ilgili konuyu Subjektif düşündüğünüzde Blogger’un bir Wordpress blog için ilerlediği anlamını taşıyabilir mi? Veya farklı bir düşünce ile değerlendirdiğimizde Blogger ücretli bir blog olabilir mi? 

Her iki düşüncede bence olabilir. Siz de düşüncelerinizi belirterek, tartışma başlatabilirsiniz. Blogger şablon kodlarına eklenen yeni etiket grupları bir Web sitesinde kullanılan verileri anımsatıyor. Zaman içinde bu gelişmeler bizlere açıklanmasa da yaşayıp görebileceğiz. Ancak yapılan tüm çalışmaların izleri, Blogger’un web site oluşumunu anımsatıyor.

Diğer yazılarımda belirttiğim Blog Id, Post Id, Image url, Headline, Veri hatalarına image, dateModified, publisher, mainEntityOfPage, ismi ile yeni etiketler grupları eklendi. 

Bugün, Yapılandırılmış veri test aracını kullanarak blog şablon kodlarımızdaki “MainEntityOfPage” etiket ismini “Bir makale sayfası birincil konu olduğunda Makale sayfasının standart URL’sini belirtme” nasıl düzeltebileceğimizi göreceğiz. Çalışmalarınıza başlamadan önce Blogger şablon kodları Web sitenizin yedeğini alın. Web sitenizin yedeğinin nasıl alınacağını, Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? başlıklı makaleyi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.
MainEntityOfPage etiket hatasının görünümü

Blog şablon MainEntityOfPage hatalı etiketin düzeltilmesi :

1. Blogger ana sayfa link'inizi Tarayıcı penceresinden kopyalayın ve önce test edin.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı

2. Blogger kumanda paneline giriş yapın. Şablon ismine tıklayın ve yukarıdan öncelikle şablon kodlarınızı yedekleyin.

3. Şablon ismine tıklayarak şablon kodlarını açık konuma getirin.


4. CTRL+F kısa yol arama yardımı ile aşağıdaki etiketi aratın. 
entry-content
5. İlk bulduğunuz etiketin üstünde “header” yazısı varsa tekrar aratın, ikinci rama sonucunda “header” etiketini göreceksiniz. Bulduğunuz etiketin hemen alt kısmında “hasjumplink” etiketini görüyorsanız doğru yerdesiniz. Bulduğunuz etiket grubunun son kısmında bulunan “articleBody” etiketinin /*..  '> ..*/ hemen altına aşağıdaki etiketi kopyalayıp yapıştırın ve blogu kaydedin. Şimdi tekrar Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol edin.
Ekleyeceğiniz MainEntityOfPage etiket grubunun görünümü
<div itemscope='itemscope' itemprop="mainEntityOfPage" itemType="https://schema.org/WebPage"/>

Devamını Oku eklentisi kullanıyorsanız etiketi nasıl bulursunuz :

1. Yukarıda 4. madde ile arattığınız etiket ile şablonda arama yapın. Aynı etiketten bu defa 3 adet etiket göreceksiniz. En son bulduğunuz etiketin hemen altında Read More veya Devamını Oku kodlarının olduğunu göreceksiniz. Önce resme tıklayarak tarayıcınızın yeni sekmesinde açılmasını sağlayın.

Devamını Oku şablon kodlarında etiket bulma

Resim üzerinde kullanılan numaraların açıklamaları :

1. Aratmış olduğunuz etiket sarı renk ile işaretlenmiştir. Etiketin hemen üst kısmında “photos floats” ismi bulunur. Temanıza göre bu isim değişebilir.

2. Eklemeniz gereken yukarıdaki etiket grubu sırası.

3. Kodların hemen alt kısmında ( p ) satır komutu veren etiketi göreceksiniz.

4. En alt satırda ise “readmoreDevamını Oku ismi görülmektedir.

Bağlantı linki verdiğim büyük resmi, tarayıcı yeni sekmede incelediğinizde bu bilgileri görebileceksiniz. 

Düzeltilmiş etiket grup resmi

Kodları eklemeniz gereken satır :

Resimde gördüğünüz 2 numaralı alana verilen etiket kodlarını ekleyin. Blogunuzu kaydedin ve test aracı ile kontrol edin. Anlaşılmayan bir yer varsa yorum yazarak yardım alabilirsiniz.
Blogger veri işaretleme ve etiketler ile ilgili makaleleri Veri Araçları kategorisinde bulabilirsiniz.

12/24/2015

Blogger Şablon dateModified Etiket Hatasının Düzeltilmesi

Blogger şablon kodlarındaki (dateModified) etiket hatasını Web yönetici araçları Yapılandırılmış Veri Test Aracı (Structured Data Testing Tool) ile tespit edip hatalı etiketin düzeltilmesi. Blogger geliştiricilerinin yaptığı çalışma ve yeniliklerden sonra gün geçmeden hatalı veri etiketlerinin de isimleri farklı olarak karşımıza geliyor. Bir önceki makalemde belirttiğim Blog Id, Post Id, Image url, Headline, gibi Veri hatalarına image, dateModified, publisher, mainEntityOfPage, ismi ile yeni etiketler grupları eklendi. 

Bu hatalar ile ilgili yaptığım araştırma sonuçları içinde doğru olanları da sizlere aktarıyorum. Yapılandırılmış veri test aracını kullanarak blog şablon kodlarımızdaki Yayınlanma Tarihi, dateModified hatalı etiketin nasıl düzeltileceğini inceleyeceğiz. 

Blogger şablon kodlarınızda hangi çalışmayı yaparsanız yapın öncelikle Web sitenizin yedeğini alın. Web sitenizin yedeğinin nasıl alınacağını, Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? başlıklı makaleyi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi, dateModified hatalı etiket

Blog şablonundaki dateModified hatalı etiketin düzeltilmesi :

1. Blogger ana sayfa link'inizi Tarayıcı penceresinden kopyalayın ve önce test edin.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı

2. Blogger kumanda paneline giriş yapın. Şablon ismine tıklayın ve yukarıdan öncelikle şablon kodlarınızı yedekleyin. 


3. Şablon ismine tıklayarak şablon kodlarını açık konuma getirin.

4. CTRL+F kısa yol arama yardımı ile aşağıdaki etiketi aratın.

timestampISO8601 
5. Aynı etiketten olup olmadığını anlamak için tekrar aratın. Arama sonucunda aynı etiketten iki adet olduğunu göreceksiniz. 

a. İlk bulduğunuz etiketlerden oluşan grup kalıbı, Makalenin şu Tarih ve saat de ilk olarak yayımlanmasını (ISO 8601 formatında) ifade etmektedir.

b. İkinci bulduğunuz etiket, Makalenin şu Tarih ve saat de en son, (ISO 8601 formatında) değiştirildiğini ifade etmektedir.

Sonuç : Bu iki etiket grubu arasında bir mantık kurmaya çalışırsak, Google arama sonuçlarına bilgi veren bu veriler, yayıncının makaleyi ilk yayımlama tarih zaman damgasını, diğeri ise yayımlanmış yazının üzerinde yapılan değişiklikler sonucundaki tarih zaman damgası verilerini iletmektedir. Blog şablon kodlarına eklenen bu iki değerin yayınlanmış yazı ve değişiklik yapılmış yazı arasındaki tarih zaman bilgisini Google’a veri olarak ilettiğini düşünebiliriz.

6. Sizin bulmanız gereken etiket ise; (b) şıkkında ifade edilen ikinci arama sonucunda bulacağınız etiket grubudur.

İkinci etiket grubunu bulunca ne yapmanız gerekiyor?

1. Aşağıda kalıp olarak verilen etiket grubunun baş kısmına sarı ile işaretli yeri kopyalayın ve şablon kod grubunun baş kısma yapıştırın.

2. Aynı işlemi son kısımdaki sarı renk ile belirtilen etiket için uygulayın ve şablonu kaydedin. NOT : işaretli olan tırnakları da kopyaladığınızdan kesinlikle emin olun.

Etiket Grup kodları :

<span itemprop='dateModified'><a class='timestamp-link' expr:href='data:post.url' rel='bookmark' title='permanent link'><abbr class='published' expr:title='data:post.timestampISO8601' itemprop='datePublished'><data:post.timestamp/></abbr></a></span> 
Şablon kodlarına eklenmiş etiket resim linkini inceleyin.
Tüm işlemler bittiğinde Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile son kontrolleri yaptığınızda dateModified hatalı etiketin düzeldiğini görebilirsiniz.
Düzeltilmiş hatalı dateModified etiketi

Alternatif kullanım :

Aynı işlemi alt kısımda bulunan “datePublished” ismine bir boşluk vererek “dateModified” etiketini ekleyerek de yapabilirsiniz. Sarı ile işaretli yeri inceleyin. Sonuç aşağıdaki gibi görülecektir.


( datePublished dateModified )
<a class='timestamp-link' expr:href='data:post.url' rel='bookmark' title='permanent link'><abbr class='published' expr:title='data:post.timestampISO8601' itemprop='datePublished dateModified'><data:post.timestamp/></abbr></a> 
Yukarıda anlatılan her iki etiket ekleme formatından birini kullanabilirsiniz. Sonuç olarak etiket hatası düzelecektir. Bir sonraki sorunlar da görüşmek üzere..

12/23/2015

Tumblr Bloguna Duyarlı Dikey Yatay Related Posts Eklentisi

Tumblr Micro Blog ana sayfa yazılarınızın altına alternatif seçenekler ile Duyarlı Mobil, dikey, yatay, akıllı ilgili mesajlar Related Posts Widget eklentileri nasıl eklenir? Tumblr blogunuz için beğendiğiniz eklenti seçeneklerini kullanmanın zevkini yaşarken para kazanmayı da düşünebilirsiniz. Mevcut blog sisteminizde Adsense reklamları aktif çalışıyorsa hiç tereddüt etmeden eklemiş olduğunuz eklenti sayesinde de kazancınızı ikiye çıkarabilirsiniz. Kulağa hoş gelen bu sözlerden sonra Tumblr blogunuza muhtelif seçeneklerdeki eklentileri nasıl eklemeniz gerektiğini ilgili adımları takip ederek uygulayabileceksiniz.

Duyarlı Mobil, dikey, yatay, akıllı ilgili mesajlar Related Posts Widget eklenti seçenekleri Limk sitesi tarafından blog ve Web siteleri için tasarlanmış bir hizmettir.

Akıllı ilgili mesajlar Related Posts Widget eklenti kurulumu :

1. Widget eklentisine başlamadan önce Blog veya Micro Blog Tumblr web sitenizi kayıt edebilmeniz için yayıncı Limk sitesine giriş yapın.
2. Limk sitesinde site kaydınızı nasıl yapacağınızı buradaki linkten öğrenebilirsiniz.
3. Site kaydınızı yaptıktan sonra kırmızı renkli butonlarda yazan eklenti tercihlerini inceleyin. Beğendiğiniz eklenti butonuna tıklayarak açılan pencerenin sol kısmında Tumblr iconuna tıklayın. Daha önceden blogger blogunuza eklentiyi ekledi iseniz üst menüde Siteler ismini göreceksiniz tıklayın.
Limk menü çubuğu seçenekleri
4. Açılan pencere sağ üst kısımda +Site Ekle butonunu açın ve Tumblr micro blogunuzun Url’sini yazıp ileri butonuna tıklayın.

5. Bir müddet bekleyin. Tumblr Micro Blog başlığı, Rss URL ve Site URL dahil olmak üzere üç adet pencere açılacaktır. İleri butonu ile devam edin.

Tumblr site ekleme pencere görünümü
6. Açılan pencere sol kısımda bulunan Tumblr iconuna tıkladığınızda Tumblr micro blog için üretilen kodları göreceksiniz.
Kullandığınız blogu seçin

Tumblr Micro Bloguna kod ekleme adımları :

1. Tumblr micro blogunuz açın.

2. Sağ üst köeşe de Tema düzenle ismine tıklayın.

3. Özel tema, (sizin temanız için farklı bir isim çıkabilir) Html’i düzenle ismine tıklayın.

Tumblr blog Html düzenleme seçeneği
4. CTRL+F klavye arama fonksiyonu ile gövde kapanış </body> etiketini aratın. Biraz önce sizin için hazırlanmış Widget Loader kodlarını kopyalayın ve verdiğim etiketin üst kısmına yapıştırın. Aradınız kodu göremiyorsanız maus orta tekeri aşağıya doğru kaydırın. Alt kısımda siyah gölgeli etiketi göreceksiniz.
Widget Loader kodlarının şablon içinde görünümü
5. Kodları eklediğinizde Ön izlemeyi güncelleyin. Size verilen diğer widget seçeneklerini Dikey ve Yatay Widget tutucu etiketlerden hangisini kullanacaksanız seçimizi yapın ve etiketi eklemek için ilgili adımları takip edin.
Widget tutucu etiket seçenekleri
6. Şablon kodlarınız da CTRL+F arama özelliğinden çıkmadı iseniz aşağıdaki etiketi aratın.
{/block:Posts}
7. Aramış olduğunuz etiketten iki adet olabilir. Bulduğunuz etiketin hemen üstünde Article ve Footer ismini göreceksiniz diğerinde ise PemalinkPage isimleri ile karşınıza çıkacaktır. Siz Article ve Footer isminin altındaki etiketi kullanacaksınız.

8. Seçinize bağlı widget tutucu etiketini anlattığım şekilde aratıp bulduğunuz etiketin hemen altına yapıştırın, Ön izlemeye tıklayın ve kaydedin.

Widget tutucu etiketin eklenmiş görüntüsü
9. Tüm işlemleri doğru yaptı iseniz Tumblr micro blogunuzun yazı altında eklentinin çalıştığını görebilirsiniz..
Limk yatay widget eklenti görünümü
Blogger, Tumblr micro blogunuza eklemiş olduğunuz Yatay, Dikey ve Duyarlı Widget eklentileri Rss akışlarından yazı çektiğinden dolayı hemen görülmeyebilir. Bir müddet sonra yazılarınızın tamamı görülmeye başlayacaktır.

Güncel makalelerden haberdar olmak için blogu takip edebilir, arkadaşlarınıza önerebilir, Google+ Sayfa, Google+ Topluluk ve Google izleyici gadgeti ile takip edebilirsiniz. Anlaşılmayan yerler için yorum yazarak destek alın. Guney59 paylaşım blogu sizin blogunuz… Uygulamayı canlı görmek mi istiyorsunuz? Tumblr inceleyin.

12/22/2015

Avast 2016 Free Pc Mac ve Android için Antivirüs İndir

Avast 2016 yeni ücretsiz yazılımı ile bilgisayarınızı Virüs ve Kötü Amaçlı yazılımlardan ücretsiz koruma altına alın. Tüm Windows işletim sistemleri için güncelleştirilmiş yeni Avast 2016 versiyonunun pek çok geliştirilmiş özellikleri ve Windows 10 uyumlu Windows güncelleme bildirimleri bulunuyor. Avast’ın yeni 2016 versiyonu eski sürümlerine göre daha hızlı ve kararlı. Avast ücretsiz 2016 yeni versiyonu, Virüsler, Casus yazılımlar, devamlı güncelleme ile en iyi koruma, Deepscreen, Yazılım güncelleme, Takip edilmeme, Kimlik hırsızlığı ve Site onaylama, Akıllı Tarama, Yazılım güncelleme, Https tarama, Ev ağı güvenliği gibi birçok hizmeti de beraberinde getiriyor. 

Rakiplerini geride bırakan Avast’ın yeni ücretsiz 2016.11.1.2245 sürümünü kullanarak bilgisayarınızı hemen güvenlik altına şimdi alın.
Avast Free 2016 Antivirüs Programı

İşletim Sistemi: WinXP/Win7/Win8/Win8.1/Win10

Avast her dakika arka planda çalışarak program veri dosyalarını devamlı güncel tutmakta. Avast hakkında Avast forum sitesine giriş yaparak sorun ve sorularınız için yardım alabilirsiniz. 
Avast forum sitesi
2016 yılına girerken Sizin için önerilen ücretsiz yeni Avast Antivirüs yazılımını şimdi İNDİRİN

Google Friend Connect İzleyiciler Gadget Güncellemesi

Google Friend Connect İzleyiciler Gadget eklentisi 11 Ocak 2016 tarihinde yeni arayüz ile günceleniyor. İzleyici sayınızda eksilme mi var? Okuyucularınızın sizi terk ettiğini mi düşünüyorsunuz? Google Friend Connect Gadget eklentisinde okuyucu kitle sayısındaki düşüş ve eksilmelerin nedenini aşağıda okumaya devam edin.

2011 yılında emekliliği düşünülen, Google Friend Connect Blogger profilini kullanıyordu. Gelişen teknoloji ile birlikte alınan son kararlar ve kullanıcıların geri bildirimleri sonrasında devamlılığı sağlandı. Google Plus İzleyiciler eklentisinin geliştirilmesi sonucunda Google Friend Connect üçüncü parti eklenti durumuna düştü. Blogger kumanda paneli yerleşim sekmesinde Gadget ekleme seçeneğini açarsanız 29 adet gadget arasında göremezsiniz. Bunun nedeni, üçüncü parti eklentiler arasında yer almasından kaynaklanmaktadır.

İnceleyin : Yerleşim → Gadget ekle → Diğer → İzleyiciler Gadgeti
Google Friend Connect üçüncü taraf geliştirici gadgeti

Google Friend Connect Okuyucu sayısında neden azalmalar oldu:

Google Plus Sosyal paylaşım platformunun devreye girmesi ile birlikte Google Gmail hesabı da ön planı çıktı. Eskiden Blogger hesabı kullanılıyordu. Blogger hesap seçeneği yerini şimdi Google Gmail hesabı olarak yer değiştirildi. Bu değişim sonucu 11 ocak 2016 tarihinden itibaren Google Friend Connect izleyici gadgetini kullanarak blogları takip etmek isteyenler artık bir Google hesabını kullanmak zorunda. 

Çalışmaların yapıldı bu günlerde okuyucu kitlenizdeki düşüşün nedeni de yapılan bu çalışmadır. Okuyucu kitlenizi bu konuda bilgilendirerek Google hesabı kullanmalarını şimdiden teşvik edip, bilgilendirici iletiler gönderebilirsiniz.

11 Ocak 2016 tarihinin haftasında, Twitter, Yahoo, Orkut veya diğer OpenId sağlayıcıları ile blog takibi yapan okuyucuların oturumları sonlandırılıyor. 

Bunun sonucunda okuyucu takip sayınızda azalmalar oluşacaktır. Tüm bu iyileştirmeler sonucunda Google Friend Connect halen üçüncü taraf geliştiriciler arasında yer almaya devam edecek mi? İzleyip göreceğiz.

12/19/2015

Blogger Yatay Dikey Duyarlı Related Posts Widget Eklentileri

Blogger, sidebar ve mobil, blog widgetler serisine ekleyebileceğiniz Duyarlı Widget, Yatay Widget, Dikey Widget ve Akıllı ilgili mesajlar (Related Posts) eklentileri. Limk site ismi ile 2013 yılında kurulan şirket Widget eklentileri ile yayıncılara vermiş olduğu hizmetin haricinde reklamverenlere de hizmet sunabilen bir içerik dağıtım ve keşif platformu. Siteyi incelediğimizde dikkatimizi çeken ilginç konulardan biri de CEO’su (Genel Müdür) Oğuz Serdar bey ve Kurucu Özer Dolekoglu gibi Türk girişimcilerin olması. Daha önce hazırladığım yazılarımda ismi geçen Zemanta’nın ortaklar arasında yer alması oldukça dikkat çekici. Öncelikle Türk girişimci arkadaşlarımıza başarılar dilerim. Onlara destek vermek için sizlerin de beğeneceğini düşündüğüm widget seçeneklerinden Sidebar Yatay Widget (Horizontal Widget) eklenti kurulumuna geçelim. Limk sitesine giriş yaparak Widget galerisini inceleyip beğendiğiniz Widgetleri seçip kullanabilirsiniz.
Sidebar Yatay Widget (Horizontal Widget) eklentisi

Yatay Widget (Horizontal Widget) eklenti kurulumu 

Yatay Widget yazı yerleşiminde okuyucuların ilgisini yakalamak için tasarlanmış olup, sitenizin tasarımını otomatik eşleştirmekte.

1. Yatay Widget eklentisini kurabilmeniz için Limk sitesine giriş yapın.

2. Kırmızı renkli Yatay widget ismine tıklayın ve önce üyelik bilgilerinizi tamamlayın.
Üyelik bilgilerinizi tamamlayın
3. Açılan pencere de Blog/Web site Url’nizi girdiğinizde, Site başlığı, Site Rss Url'si otomatik eklenecektir. Next butonu ile devam edin.
Widget Kurulum hazırlığı
4. Açılan pencere Adım 1 bölümünde iken, Widgeti Yükleyin ismine tıklayın. Tarayıcı yeni sekmede açılan widget içinden blogunuzu seçin ve Widget'i ekleyin.
Sayfa Öğesi Widget'i ekleyin
5. Aynı yöntemi kullanarak Blogger, Wordpress, Tumblr bloglarınıza eklentiyi ekleyebilirsiniz.

6. Limk Widget eklenti seçimlerini değiştirmek için menü çubuğundaki Widgetler ismine tıklayabilirsiniz.

7. 50 $ Reklam geliri bonusu ile gelir elde edebilirsiniz. Gelirinizi an ve an takip edecek kumanda paneline girip durumunuzu öğrenebilir, kazançlarınız hakkında SSS kısmından bilgi alabilirsiniz. İnceleyin kontrol edin, araştırın.
Gelir, kazançlar ve Widget Ayarları

12/18/2015

Bing - Webmaster Tools Çoklu Site Haritası Gönderme

Web site, arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmak için, Bing Webmaster Tools Web Yönetici Araçlarında çoklu yazıların site haritası nasıl gönderilir? Web site içeriklerinizin Google arama sonuçlarında çıkması ve okuyucu kitlenizi artırmak için nasıl Google Webmaster Tools’u kullanıyorsak, Bing Webmaster Tools’u kullanarak da okuyucu sayınızı ikiye katlayabilir arama sonuçlarında daha fazla görünürlük sağlayabilirsiniz. Bu makalede önemli bir konuya dikkatinizi çekmek isterim! Google Web Yönetici Araçlarında RSS 2.0, Atom 0.3, Atom 1.0 gibi eskiden xml formatında site haritası metin dosyaları kullanırdık. Son yapılan değişiklerden sonra blog yazılarımızın site haritasını tek link olarak göndermeye başladık. Bing Webmaster Tools’u kullanarak site haritası göndermeyi düşünüyorsanız ilgili adımları aşağıdan takip edebilirsiniz.

Bing Webmaster Tools’a Site Haritası Gönderme :

1. Bing Webmaster Tools sitesine giriş yapın. Bing Web Yönetici araçlarında siteniz kayıtlı değilse, önce Bing Web sitesine kayıt işlemlerinizi tamamlayın ve 1. maddedeki linkten giriş yapın. Bing Web Yönetici araçlarına sitenizi nasıl ekleyeceksiniz okuyun.

2. Sol menü seçeneklerinden Sitemi yapılandır → Site haritalarına tıklayın.

Sitemi yapılandır Site haritaları

3. Açılan pencerede işlem yapmadan önce bir metin dosyası açın ve aşağıdaki linki yapıştırın.

https://guney59.blogspot.com/atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500

4. Blogunuz da https protokolü kullanıyorsanız, URL kısmındaki (s) harfinin ekli olduğunu kontrol edin. Blog ismini (domain) kendi blog URL’niz ile değiştirin.

5. Blog yazılarınızın kaç adet olduğunu önce kontrol edin. Blogger kumanda paneliKayıtlarYayınlananlar, isminin yanında yayın sayınız görülmektedir.

6. Blog yayın sayınıza göre 500 adetlik dilimlerde göndermek için aşağıda verilen kalıpları tek tek metin dosyasına kopyalayıp, 3 ve 4’inci maddede anlatılan şekilde değiştirin.

Blog Site haritası (Sitemap) Kalıpları :

atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=501&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=1001&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=1501&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=2001&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=2501&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=3001&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=3501&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=4001&max-results=500
7. Yukarıda anlatılanları tatbik etti iseniz, Site haritası gönder penceresine yayın sayınız kadar site haritası linklerini yapıştırıp gönderin. Tüm işlemleri doğru yaptı iseniz Blog Site Haritanız işleme alınacak ve sağ tarafta başarı olarak beklemeye alınacaktır.

Gönderilen (Sitemap) Site Haritası sonuçları

12/17/2015

Windows 10 Sürüm 1511 İş Derleme 10586.29 Güncellemesi

Microsoft Windows 10 Insider ve kullanıcı geri bildirim iletilerini değerlendirerek Windows 10 Sürüm 1511 İş Derleme 10586.29 yazılımını Aralık 2015 tarihinde günün şartlarına göre güncelledi. Windows 10 yazılım geliştirme ve güncelleme programına katılan Windows Insider kullanıcıları, windows 10’un son kullanıcılarından önce sistem programı hakkında ön izleme derlemesi alarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi alabilen topluluklardan oluşuyor. Sizde, Windows 10 yenilik ve gelişmeler hakkında meraklı iseniz bir Insider olabilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemi yükseltme dağıtımına 29 Temmuz 2015 tarihinde başlatmıştı.
29 temmuz 2015 tarih ve 16 Aralık 2015 tarihleri arasında geçen sürede bilgisayar kullanıcıları için büyük önem taşıyan İnternet bağlantı yazılımı Wi-fi donanım (sarı ünlem işareti, bağlantı kopmaları, sınırlı bağlantı) gibi sorunları da çözümlemiş oldu. 

Bilgisayarınıza Windows 10 yeni işletim sistemi kuruyorsanız, kesinlikle daha önce kullandığınız donanım yazılımlarını kurmaya çalışmamanızı öneririm. Daha önceden kullandığınız mevcut donanım yazılımları Windows 10 işletim sistemi ile güncel ve uyumlu olmadığından bilgisayar sisteminizde kararsız çalışmaya neden olacaktır. 

Güncellenmemiş eski donanım yazılımınızı kurmaya çalıştığınızda uyumlu olmadığı iletisini göreceksiniz. İyi haber ise Bilgisayarınız için gerekli olan en son güncellenmiş donanımların kurulumu Windows 10 işletim sisteminizin kurulum aşaması sırasında sağlanmasıdır. Bu bilgileri takip ettiğinizde Windows 10 işletim sisteminizde hiçbir yazılım çakışması yaşamazsınız.

Windows 10 işletim sistemi Donanım Yazılım kontrolü :

1. Windows 10 Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın.

2. ÖzelliklerAygıt Yöneticisi, isimlerine tıklayarak, bilgisayarınızda kurulu olan tüm donanımları görebilirsiniz.
Aygıt Yöneticisi Donanım bilgileri
Windows 10 işletim sistemine yükseltme yaptıktan sonra, ekmeği fırıncıdan al deyiminden hareket ederek öğrenmek istediğiniz tüm bilgi ve yenilikleri Windows 10'u Kullanmaya Başlayın başlıklı resmi sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Windows 10 hakkında hangi bilgileri göreceksiniz;

Hoş Geldiniz, Windows 10’u yakından tanıyın, Microsoft Edge, Başlat menüsü ipuçları, Yardım alma, Yenilikler, Arama ve yardım, Öğeleri ayarlama, Bağlanın, Başlangıç, Windows Hello, Microsoft Edge, Xbox uygulaması, Eğlence, Office, Kişiselleştirme ve ayarlar, İçerik kaydetme ve eşitleme, Uygulamalar ve bildirimler, Continuum ve dokunma, Erişim Kolaylığı.

Windows 10 İpucu : Windows 10’u yakından tanıyın, videosunu izlerken video kumanda araç çubuğundaki (CC) simgesine tıklarsanız kendi Ülke dilinizde alt yazıları da okuyabilirsiniz.

12/16/2015

WordPress Windows Masaüstü Uygulama Kurulumu


WordPress 4.4 sürüm ve yeni temanın yayımlanması ve ardından, Windows Masaüstü WordPress uygulaması başlatıldı. Bu makalede WordPress Masaüstü Windows uygulama kurulum aşamalarını adım adım inceleyeceğiz. Öncelikle WordPress.com ve Jetpack eklentilerini kullanan Web siteleri WordPress Windows Masaüstü uygulamasını desktop.wordpress.com adresinden indirebilir. Bu uygulama ile WordPress Masaüstü Windows uygulamasını kullanmaya başladığınızda herhangi bir tarayıcı kullanmadan masaüstünden web sitenizi yönetebileceksiniz. WordPress’in yeni Masaüstü Windows uygulaması ile çevrim dışı yazma, yeni makaleler, bildirim ve takipcilerinizi yönetin.
WordPress Windows masaüstü kurulum uygulaması :
1. Masaüstüne indirdiğiniz dosyayı zipten çıkarın ve çalıştırın.
2. Zipten çıkarma işlemi sonrasında dosya içindeki setup ismine tıklayıp çalıştırın.

Zipten çıkarılmış dosya görünümü
3. Masa üstün de WordPress.com iconu göreceksiniz. Kurulum bittiğinde WordPress giriş paneliniz açılacak. Daha önceden wordpress.com girişiniz varsa bilgilerinizi girin veya site giriş bilginiz ile giriş yapın. 

WordPress Windows masaüstü giriş paneli
4. WordPress Windows masa üstündeki kumanda panelinize giriş yaptığınızda internete bağlı olmasanız da yazınızı düzenleyebilir resimlerinizi ekleyebileceksiniz.
5. Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, Başlat ismine tıkladığınızda sol kısımda WordPress iconu görülecektir. İconu sürükleyerek sağ bölümdeki kullanım alanına taşıyın.
Windows 10 Başlat Uygulama Görünümü