7/31/2015

Microsoft Windows 10 Yükseltme Dağıtımı Başladı

Microsoft Windows 10 Yükseltme
Microsoft Windows 10 işletim sistemi, 29 Temmuz 2015 tarih ve gece 22.00 de, yükselme dağıtım işlemine başladı. Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınıza nasıl yükleyeceksiniz adım adım inceleyelim. Tatilde olduğumdan 29 Temmuz 2015 tarih ve gece 22.00 de, fark ettiğim windows yükselme işlemi için herhangi bir posta iletisi yapılmıyor. Bilgisayarınızın araç çubuğunda bulunan Windows 10 icon’unu ile kurulum işlemi başlatılıyor. Windows işletim sistemi için daha önceden başvuru yaptı iseniz başlat çubuğunuzda bu icon’u görebilirsiniz.
Windows 10 kategorisindeki diğer makaleler ;

Windows 10 işletim sistemini yükseltmek için uygulama adımları :

1. Bilgisayarınızın başlat araç çubuğunda bulunan Windows icon’u üzerinde iken maus'a sağ tıklayın.
2. Windows Update’e Git seçeneğine tıklayın.
Windows Update

3. Açılan pencerede, 1986,5 MB olarak belirtilen Windows 10’a yükselt seçeneğini göreceksiniz. Amacımız hemen yükseltmek olduğuna göre, Başlarken seçeneğini tıklayarak açın.
4. Sizi ; Microsoft Windows işletim sistemi yazılım lisans koşulları başlıklı bir yazı karşılayacak. Kurulum aşamalarına başlamak için, Windows lisans koşullarını Kabul edin.
5. Windows’un lisans koşullarını kabul ettikten sonra, yükseltme işleminizin hazır olduğunu gösteren bir pencere ile karşılaşacaksınız. Sağ alt kısımdaki Yükseltmeyi şimdi başlat butonu ile devam edin.
6. Bilgisayarınızın yazılım ve donanım bilgileri okunduktan sonra siyah bir ekran görselinde kurulum aşamaları başlamış olacak. Görmüş olduğunuz ekranın alt kısmında ;

1. Dosyalar kopyalanıyor,
2. Özellikler ve sürücüler yükleniyor,
3. Ayarlar yapılandırılıyor,

Seçenekleri yanındaki veri okuma yüzdeleri bittiğinde, Microsoft Windows 10 işletim sistemi bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra karşınıza çıkmış olacak. Kurulum aşamasında bilgisayarınız birkaç kez yeniden başlatılacak. Bilgisayarınızın potansiyel hızına göre yaklaşık 2 saat’lik bir bekleme durumu yaşayacaksınız. Bu süre içinde herhangi bir ayar ile oynamayın. Sabırla kurulumun bitmesini bekleyin.
7. Bilgisayarınızın kurulum aşamalarına geçmeden önce speedtest.net sitesinde Download Speed ve Upload Speed değerlerini bir yere not alın. Windows 10 kurulum’undan sonra aynı test’i tekrar kontrol ederek her iki işletim sistemi arasındaki farkı kontrol edebilirsiniz. Microsoft Windows 10 işletim sisteminiz hayırlı olsun.

7/28/2015

Google+ Fotoğraflar Kapanarak Google Fotoğraflar Olarak Çalışacak

Google Fotoğraflar
Google, Blog, Web site ve kişisel olarak paylaştığınız Google+ Fotoğraflar servis hizmeti kapatarak, görevini Google Fotoğraflar uygulaması olarak değiştiriyor. Sınırsız HD fotoğraf ve video depolama alanı sunan Google Fotoğrafların yeni uygulaması ile Google görsel içerikleri depolama konusunda oldukça önemli bir adım attığını Android ve İos uygulamalarıyla da kullanıma başladığını söyleyebiliriz. 

Yeni uygulama Google+ Fotoğraflar uygulamasından bağımsız olarak kullanıma sunulmuş olup, 1 Ağustos 2015 tarihinde tamamen kaldırılarak yerini Google Fotoğraflar uygulamasına geçilecek.

Aşağıda yeni Google Fotoğraflar uygulamasının tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Everest Ultimate Edition v5.50.2127 Türkçe Ücretsiz İndir

Everest Ultimate Edition bilgisayar işletim sistemi, donanım, yazılım ve sisteminiz hakkında en ince ayrıntılarına kadar bilgi alıp, html formatında kaydedebileceğiniz bir yazılımdır. Everest Ultimate Edition yazılımı artık farklı bir isimle “Aida64” anılmakta ve ücretli olarak satışı yapılmaktadır. Everest Ultimate Edition yazılımı, bilgisayarınızın tüm sistemi hakkında bilgi alabilir, bu bilgileri html formatında kaydedebilir, yazıcınızdan çıktısını alabilir veya bilgi ve yardım amaçlı herhangi birine e-posta olarak gönderebilirsiniz.

Donanımsal olarak işlemci, anakart, ekran kartı, bellek, depolama birimleri, sürücüler, ses kartı, monitör, klavye, fare ve birçok aygıt hakkında oldukça ayrıntılı bilgi sağlayabilirsiniz.

Karşılaştırmalı test yapma imkanı sunan yazılımla özellikle bellek ve işlemciniz için testler yapabilir, diğer bellek ve işlemciler arasındaki yerlerini görebilirsiniz.

Everest Ultimate Edition yazılımı taşınabilen bir program olduğundan USB falsh disk’inize de kopyalayıp istediğiniz bir bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Aşağıda verilen bağlantıyı indirin. Masa üstüne ve USB falsh disk’inize ayrı ayrı yapıştırın. Proğramı zipten çakarın. Çıkan dosyada bulunan Everest icon’una tıklayarak çalıştırıp bilgisayarınızın tüm özelliklerini öğrenin. Ayrıca bilgisayarınızda Everest icon’una tıklayarak bir kısa yol oluşturup kullanabilirsiniz. 
Everest Ultimate Edition yazılımını şimdi İNDİR'in ve bilgisayar sistem bilgilerinizi incelemeye başlayın.

7/25/2015

Blogger Şablonunda Mobil Görünüm Ayarı Kapatılırsa Ne Olur?

Blogger şablon kodlarında istemci tarafından biçimlendirilen Mobil ayarlar kapatılıp, etkisizleştirildiğinde blog’unuzda ne gibi değişimler yaşarsınız adım adım inceleyin. Google Arama sonuçlarında web sitenizin Mobil görünümünü düzenleyen Css ve Html kodları Google sunucularında (istemci) Blogger ürünü için barındırılıp, Blogger geliştiricileri tarafından yönetilir. Her ne kadar Blogger, Blogspot uzantılı blog şablonlarımızda kodlar üzerinde değişiklikler yapılsa da birçok kodlama sunucu istemci tarafından izin verildiği sürece kullanılabilmektedir. Google istemci tarafındaki, sunucularda saklanan asli Blogger kodlaması dışında eklenen sakıncalı bir kod iletisi “BX” hata şeklinde bir uyarı vererek blog yöneticisini uyararak, hata anında ne yaptığınızı soran bir ileti kodu alırsınız. Geri bildirim ile bu hata kodlamasını bildirerek hatanın düzeltilmesini sağlamakla beraber yapılan bu işlem aynı zamanda sunucu güvenliği için de değerlendirilir.
Bu nedenle, Blog şablon kodlamasında 2 ad. seçenek bulunur. Bu seçenekler Blogger temanızın Google Web arama sonuçlarında görülmesi veya görülmemesi şeklinde Evet ve Hayır seçeneklerini içerir. Bu seçenekleri şimdi adım adım inceleyerek ne yapmanız gerektiği konusunda karar vermenizi kolaylaştıralım.

Blogger, Blogspot Mobil Ayarlar Nerede Bulunur?

1. Blogger, Yerleşim, Şablon sekmesine tıklayın.
2. Açılan pencerede sol tarafta, Şu anda Blog’da ve sağ tarafta Mobil isimlerini göreceksiniz.
3. Mobil isminin alt kısmında bulunan dişliye tıklayın. Mobil kurulum için Evet ve Hayır iki seçeneği göreceksiniz.

Blogger, Mobil Görünüm Evet Seçeneğini Seçtiğinizde Ne Olur?

1. Blogger temanızın Google Mobil arama sonuçlarında sağlıklı görülmesini sağlamış olursunuz.
2. Blogger, şablon özelleştirme bölümünde blog temanız 1100 Px. genişlik ayarı ile arama sonuçlarında görülmesi için sabitlenmiştir.
3. Blog, genişlik ayarını siz 1500 Px. yapsanız bile Mobil görünüm, blog şablon kodlarınız da 1100 Px. olarak sabitlendiğinden arama sonuçlarındaki Mobil görünüm 1100 Px. üzerinden işlem görecektir.
4. Blog'unuzun mobil görünümünü evet olarak seçtiğinizde sidebar veya diğer eklentiler görülmez, gizlenerek blog’unuzun hızlı açılmasını sağlar.
5. Blog'unuzun yerleşim, şablon mobil ayarlarında Evet seçeneğini seçerek PageSpeed Insights Test Aracı ile Mobil ve Masa üstü hızınızı kontrol edebilir Mobil görünümünüzü inceleyebilirsiniz. Evet seçeneği seçilmiş örnek Mobil görünüm.

Blogger, Mobil Görünüm Hayır Seçeneğini Seçtiğinizde Ne Olur?

1. Temanınız mobil görünüm ile uyumlu olmayışı, hızlı açılmayan bir blog’unuzun olması sonucu, Google arama sonuçlarında çıkmayacak bunun sonucu olarak da okuyucu kitleniz azalacaktır.
2. Blog temanız, sidebar ve diğer menü eklentilerinin tamamı görüleceğinden dolayı mobil görünürlük masa üstü görünüm formatında olacağından iç içe bağlantılar ile anlaşılmaz bir format sergileyecek.
3. Google, Arama Sonuçları Mobil Görünümü 21 Nisan 2015 tarihinde değiştirdi. Bu süre Web sitelerinin arama sonuçlarında sitelerin mobil görünüm için gereken geçiş dönemiydi ve uygulamaya başlandı. Bu süreci değerlendiren siteler, arama sonuçlarında daha fazla ön plana çıkarak sitelerinin okunurluğunu artırıp okuyucu kitlesini genişletmeyi başardılar.
4. Mobil görünürlüğü dikkate almayıp aman sende ne olur şeklinde düşünenlerin ise okuyucu kitlesinde büyük bir düşüş yaşandı.
5. Ancak! Şu gerçeği unutmamak lazım. Google arama sonuçlarında çıkmak için sadece Mobil uyumluluk yeterli değildir. Web yönetici araçları, Yapılandırılmış veri, veri işaretleme servisi de kullanılarak yazılarınızın doğruluğu, hatalı URL kontrolü gibi bazı işlemlerinde teyit edilmesi gerekir. Web siteniz için Veri işaretlemin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız resimli ve video’lu anlatım yapılan makalelerin yer aldığı menü çubuğundaki Veri araçları konularını inceleyerek web sitenizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.
Blogger şablon Mobil uygulamasında, Hayır seçeneği seçildiğinde blog ana sayfanızın nasıl görüleceği ile ilgili mobil görünüm.
6. Blog’unuzun yerleşim, şablon mobil ayarlarında Evet seçeneğini seçerek PageSpeed Insights Test Aracı ile Mobil ve Masa üstü hızınızı kontrol edebilir Mobil görünümünüzü inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler :

Google Arama Sonuçlarında Sosyal Profillerini Göster
Google Arama Sonuçlarında Arama Kutusunu Gösterme

7/24/2015

Chrome 44.0.2403.89 m Sürüme Güncellendi

Google Chrome tarayıcı 44.0.2403.89 m ( 32-bit ) yeni sürüme güncellendi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 
Arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üst 3 çizgili Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir.

Ayrıca okuyabileceğiniz makaleler :

Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü
Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

7/22/2015

Microsoft Office için Google Drive eklentisi

Bilgisayarınızın Windows işletim sisteminde yüklü olan, Word, Excel, PowerPoint gibi Microsoft Office belgelerinizi, Google Drive’in yeni eklentisi ( plug-in ) ile artık açıp kullanabileceksiniz. Microsoft Office belgeleriniz için, Google Drive eklentisini yükleyerek bilgisayarınıza yeni boyutlar kazandırmaya başlayın. Microsoft Office, Word, Excel, PowerPoint gibi belgelerinizi Google Drive depolama alanını kullanarak açmak için yapılması gerekenleri aşağıda takip edin.

1. Microsoft Office için Google Drive eklentisini İNDİRİN

2. Yukarıda verilen bağlantı linkini açtığınızda karşınıza ; Google Drive Hizmet şartları gelecek.

3. Hizmet şartlarını, kabul edip yükleyin. “Kabul Et ve Yükle” butonuna tıklayın.
4. Yüklemiş olduğunuz eklenti, Google Drive de depolanan Office dosyalarınızın kullanımını kolaylaştıracaktır.Microsoft Office ve Google Drive hakkında yazılan makale, 21 Temmuz 2015 tarihinde Google Drive resmi blog’un da yayınlanmış olup, daha fazla bilgi almak istiyorsanız buradan giriş yapabilirsiniz.

7/21/2015

Adobe Flash Player Yeni Sürümü ile Güvenlik Açıklarını Düzeltti

Güvenlik açıkları bulunan Adobe Flash Player, 18.0.0.203 ve 18.0.0.209 sürümlerindeki güvenlik açıklarını yaptığı düzenlemeler ile kapatarak güvenirliliği arttırdı. Adobe Flash Player 18.0.0.203 sürüm güncellemesi ile birçok açıklarını kapamıştı. Ancak kısa bir süre önce, Mozilla Firefox’un yapılan güncellemeyi yeterli bulmaması üzerine araları açılmış Mozilla Firefox tarayıcıda Adobe Flash Player kullanılmayacağı ile ilgili gerginlik devam ediyordu. 

Bu durumu düzeltmek için kolları sıvayan Adobe, Adobe Flash Player 18.0.0.209 sürümünü tekrar güncelleyerek gerginliği gidermeyi başardı. Adobe Flash Player 18.0.0.209 yeni sürümü ile güvenlik açığı tamamen kapatılmış durumda. 

Adobe Flash tarayıcıda nasıl devre dışı bırakılır başlıklı makalemden sonra Flash Player’i bilgisayarınızdan kaldırdı iseniz ve tekrar kurmak isterseniz aşağıdaki bağlantıdan en son Flash Player sürümünü bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz.
Adobe Flash Player İNDİR

7/19/2015

Microsoft Windows 10 için Temiz bir Kurulum Yapma


29 Temmuz 2015 tarihinde kurulumu gerçekleşecek olan Windows 10 için Microsoft’un yaptığı açıklamada temiz bir kurulum için acele edilmemesi sabırla beklenilmesi gerektiği ifade ediliyor. 29.07.2015 tarihinde Ücretsiz dağıtımı yapılacak olan, Windows 10 kurulumunu yapacakların acele etmemesinin arkasındaki gerçeği ise Windows 10 aktivasyon bağlantısının kaybedilme riski olarak belirtiyor. 

Windows’un erken sürümleri olarak bilinen Insider Windows 10 için yalnızca Windows Update ile güncellemelere izin veriyor. Temiz bir kurulum için acele etmeden sabırla beklemeli ve Microsoft Windows 10 Update güncellemesini bilgisayarınıza yükleyerek kurulum aşamalarını bitirmelisiniz. 

Microsoft Windows 10 Update güncellemenizi kurduktan sonra, Windows işletim sisteminizde daha önceki işletim sistemleri gibi artık disk’inizi silmenize, yeniden oluşturmanıza ve biçimleme yaparak temiz bir kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. 

Windows, Ayarlar → Güncelleştirme ve kurtarma → Sıfırla, seçeneğini takip edip, Sistemi sıfırlayıp, Sabir sürücünüzü silip → veya Tüm sabit sürücüleri sil → Yalnızca Windows'un kurulu olduğu sabit sürücüyü sil adımlarını izleyip, Dvd’siz, Usb’siz format atabileceksiniz. Takip edilen bu yol sayesinde temiz bir Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınıza kurmuş olacaksınız.

7/16/2015

Adobe Flash Tarayıcıda Nasıl Devre dışı Bırakılır

Web tarayıcı eklentilerinden biri olan Adobe Flash’ın yazılım hatası yüzünden çerezler yardımı ile bilgisayar korsanları tarafından kullanıldığı söylentileri üzerine bazı tarayıcılardan kaldırılıyor. Adobe Flash ile ilgili çıkan haberlerden sizde rahatsız oluyor ve bu eklentiyi kaldırmayı düşünenlerden biri iseniz Adobe Flash eklentisini tarayıcınızdan nasıl kaldırılacağı hakkındaki makaleyi okuyarak Adobe Flash eklentisini tarayıcınızdan kaldırabilirsiniz. Ancak, Adobe Flash birçok medya aracını çalıştıran bir uygulama olduğunu, 18. sürüm güncellemesi ile bu açığın giderildiğinin açıklandığını hatırlatmak isterim. Adobe Flash sürümünden rahatsızsanız Adobe Flash’ın nasıl kaldırılacağını aşağıda takip edebilirsiniz.

Chrome tarayıcıdan Adobe Flash kaldırma :

Chrome tarayıcınızda yeni bir sekme açın “ chrome://plugins/ “ bağlantısını tarayıcı penceresine yapıştırın. Eklentiler ismi ile açılan sayfada, Adobe Flash Player - Sürüm: 18.0.0.209 ismini bularak alt kısımdaki Devre dışı bırak linkine tıklayabilir veya onayı kaldırabilirsiniz.

Firefox tarayıcıdan Adobe Flash kaldırma :

Firefox, Eklentiler listesini açmak için tarayıcınızın Araçlar menüsünden " Eklentiler " i seçin. Açılan pencerede, Shockwave Flash bulun, ve etkisizleştirin. Eklentiyi kullanmanız gerektiğinde etkinleştirebilir veya Etkinleştirmek için sor seçeneğini seçebilirsiniz.

Internet Explorer tarayıcıdan Adobe Flash kaldırma :

Internet Explorer, tarayıcınızın ana ayarlar menüsünden " Eklentileri yönet " seçeneğini seçin. " Shockwave Flash Object " seçin veya devre dışı bırakın.

Safari tarayıcıdan Adobe Flash kaldırma :

Safari tarayıcı kullanmadım. Ancak bu tarayıcı için edindiğim bilgiler doğrultusunda, Safari menüsü altında Tercihler sekmesini açarak güvenliği seçin. Internet eklentileri seçeneğinde " Web sitesi ayarları seçenekleri " seçeneğini seçin. Sol taraftaki menüden Adobe Flash Player'ı seçin ve sağdaki açılır menüden " blok " seçeneğini seçin. Flash kullanmanız gerekiyorsa Flash'ı etkinleştirmek için " Sor " seçeneğini de seçebilirsiniz.

7/14/2015

Plüton Cüce Gezegenini Bugün Yakından Görün

1930 yılında keşfedilen ve cüce gezegen olarak adlandırılan Plüton’un, Nasa tarafından 9 yıl önce uzaya gönderdiği New Horizons uzay aracının çok yakın mesafeye ulaşması sonucu görülebilecek. Plüton cüce gezegeninin yıl dönemi nedeni ile Chrome tarayıcınızı ilk defa açtığınızda Google’un Doodle ile karşılaşmışsınızdır. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi Plüton gezegeninin yüzeyine yapacağı bugüne kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştirecek.
Güneş sisteminin dışında bulunan Plüton’un yörüngesine giren New Horizons uzay aracı 12 bin 500 kilometre uzaklıktan çekimlerin yapılacağını açıklıyor. 19 Ocak 2006 tarihinde Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla Hubble Uzay Teleskobu ile görüntüler çekilmiş. Güneş sisteminin cüce gezeni olarak bilinen Plüton hakkında henüz çok fazla bilgi mevcut değil. ( Wiki : Plüton )

New Horizons’un en yakın mesafeye ulaşarak gezegenin resimlerini çekecek. Çekilen bu resimler gezegenin bugüne kadar çekilen ilk net resimleri olacak. Bu resimlerin tamamaen görülmesi ise 16 ay gibi uzun bir süreye yayılacak.

7/13/2015

Google Arama Sonuçlarında Arama Kutusunu Gösterme

Google arama sonuçlarında web sitenize bağlantılı Arama kutusu oluşturarak kullanıcıların makalenize daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda verilen kodları site şablon kodlarına ekleyerek arama sonuçlarında görülecek olan arama kutusunda yapılan sorgulama sonucunda okuyucu kitleniz içeriklere hızla bir şekilde ulaşabilecek. Google arama sonuçlarında, Arama kutusunun nasıl bir şey olduğunu mu merak ediyorsunuz? Aşağıda görülen resimde Google arama sonuçları ve Arama kutusu dikdörtgen çerçeve içinde belirtilmiştir. 
Web siteniz için, Google’un arama sonuçlarında Arama kutusu gibi bir eklentiye sizde sahip olabilmeniz için aşağıda anlatılanları adım adım takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Google arama sonuçları, Arama kutusunun görülmesi için uygulamalar:

1. Google Arama kutusunun görülmesi için öncelikle, Web sitenize Google Özel Arama gadget’ini eklemeniz gerekir.
2. Wordpress siteleri için de aynı kurulumu yapabilmeniz için kendinize ait bir sunucunuz olması lazımdır. Sunucunuz var ise kurulum aşamalarını takip ederek sitenize Arama kutusu kodlarını ekleyebilirsiniz. Veya Wordpress eklentisini ekleyerek, Arama kutusu kurabilirsiniz.
3. Web siteniz için, Google özel arama kodlarını önce sitenize ekleyin.

İlgili makaleler:

Blogger İçin Google Özel Arama Kutusu

Wordpress Sitene Özel Google Arama Motoru Nasıl Eklenir


Google Özel Arama Penceresini Yapılandırma


4. Web sitenize Google özel arama kutusu ekledi iseniz diğer adımlara geçebilirsiniz.

5. Aşağıda verilen JSON-LD, schema.org biçimlendirme kodunu kopyalayın ve bir metin dosyasına yapıştırın.
<script type="application/ld+json">
{
 "@context": "http://schema.org",
 "@type": "WebSite",
 "url": "http://guney59.blogspot.com/",
 "potentialAction": {
  "@type": "SearchAction",
  "target": "https://guney59.blogspot.com/search?q={search_term_string}",
  "query-input": "required name=search_term_string"
 }
}
</script> 

Schema.org, JSON-LD kodların özelleştirilmesi:

1. Mavi renk ile belirtilen linklerin olduğu yere kendi web sitenizin linklerini metin dosyanızda değiştirin.
2. Web sitenizde ilerde olabilecek değişikler için metin dosyanızı kaydedin ve saklayın.
3. Metin dosyanızda ki kodları kopyalayın.
4. Web sitenizde şablon kodlarını açın, Ctrl+F klavye arama kısa yolu ile [ </body> ] gövde kapanış etiketini aratarak bulun. Bulduğunuz etiketin hemen üstüne gelecek şekilde metin dosyanızda ki kodları yapıştırın ve kaydedin.
5. Uygulamaları doğru yaptığınızı kontrol etmek için, Yapılandırılmış Test Aracı ile kontrol edin. Doğru bir uygulama sonucunda Yapılandırılmış Test Aracı sonuçları, Tamamı sorunsuz olarak görülecektir. Yapılandırılmış Test Aracı sonuçları için aşağıdaki resmi inceleyin.


6. Uygulama sonuçlarını görebilmek için yaklaşık bir hafta beklemeniz gerekeceğini unutmayın. Ayrıca ; Google Arama Sonuçlarında Sosyal Profillerini Göster ile ilgili makaleyi de okuyabilirsiniz.

7/12/2015

Google Arama Sonuçlarında Sosyal Profillerini Göster

Google arama sonuçları profil alanında, yapılandırılmış veri biçimleme kullanarak web site sosyal paylaşım profillerinizin görülmesini belirleyebilirsiniz. Facebook, Twitter, Linkedin, Google+, Instagram, YouTube gibi sosyal paylaşım profillerinizi, Google arama sonuçları profil alanında göstermek için sosyal profillerinizin doğrulanması gerekir. 

Belirtiğiniz sosyal profiller, Google Algoritmaları gereği kullanıcıların sorgularına yanıt olarak en uygun olanları gösterilmektedir. Web sitenize yapılandırılmış biçimle eklemek için açık standart olan schema.org ve JSON-LD biçimlendirme format'ı kullanılmaktadır. 

Web sitenize kodları ekleyip yapılandırılmış veri test aracı ile doğruluğu teyit edilip, web sitenizin indekslemesi sonucunda arama sonuçları profil alanında sosyal profiller görülmeye başlar. 

Aşağıda verilen yapılandırılmış veri kodlarını sitenize eklendikten sonra arama sonuçlarında sosyal profillerin görüntüsünü yukarıdaki örnek resim gibi görebilirsiniz. Sosyal profillerin arama sonuçlarında görülmesinin Google'un inisiyatifin de olduğunu lütfen unutmayın. 
Web sitenize ekleyeceğiniz kodlar, kodların yapılandırılması ve kodların doğruluğunu teyit eden test aracı için ilgili adımları takip edin.

Sosyal Profiller İle İlgili Yapılandırılmış Veri Kodları:

<script type="application/ld+json">
{ "@context" : "http://schema.org",
 "@type" : "Person",
 "name" : "Güney59 Paylaşım",
 "url" : "http://guney59.blogspot.com",
 "sameAs" : [ "http://www.facebook.com/guney59paylasim",
   "http://twitter.com/guney59",
   "http://www.linkedin.com/in/guney59",
   "http://plus.google.com/114021536527450214647"] 
}
</script>
Yukarıda verilen kodlar içinde bulunan mavi renkli etiket linklerini kendi sosyal profil ve blog linki ile değiştirin. Mevcut örneği iyice inceleyin. Kodlar içindeki bilgiler eksik veya fazla olduğunda yapılandırılmış veri işaretlemesi hatalı mesaj iletisi verecektir.

Sosyal Profil Veri Kodlarını Ekleme: 

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. ŞablonHtml’yi Düzenle, ile kodlarınızı açın ve [ </body> ] gövde kapanış etiketini bulun. Ctrl+F ile aratabilirsiniz.
3. Kapanış etiketinin hemen üst kısmına kodları ekleyin ve kaydedin. Kodların eklendiği alanı görmek için resmi inceleyin.
Şablon → Html’yi Düzenle, ile kodlarınızı açın ve [ </body> ] gövde kapanış etiketini bulun. Ctrl+F ile aratabilirsiniz.
4. Yapmış olduğunuz işlemlerin doğru olup olmadığını test etmek için, blog linkini girin ve Yapılandırılmış veri test aracı ile kontrol edin.
Yapmış olduğunuz işlemlerin doğru olup olmadığını test etmek için, blog linkini girin ve Yapılandırılmış veri test aracı ile kontrol edin.
5. Uygulamayı adım adım takip ederek tam ve eksiksiz yaptı iseniz, Yapılandırılmış veri test aracı, sonuçlarında hiçbir hata iletisi almamış olacaksınız. Yukarıda hatasız yapılan işlem sonuçlarını gösteren Yapılandırılmış veri test aracı resim sonuçlarını inceleyin.

7/10/2015

Chrome Tarayıcı Facebook Kısa Yol Uygulaması

Facebook sayfanıza hemen giriş yapmak için tarayıcı arama çubuğuna yazı yazmadan şifre girmeden bir tıklama ile Facebook sitesine giriş nasıl yapılır ile ilgili açıklamalar. Günlük yaşantımızda Facebook sosyal paylaşım sitesini kullanmayan yok gibidir. Facebook sosyal paylaşım sitesine giriş yapıp resim video gibi araçları dostlarınız ile paylaşmak için tarayıcınızdan Facebook sitesini aratıp, açılan sayfada siteye birde şifre girmek gibi uzun süreyi bir tıklama ile kısaltabilirsiniz. Bu kısa süreyi hemen kullanabilmek için aşağıda anlatılan adımları takip ederek uygulamaya hemen başlayın. Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için, hızlı, sade ve güvenli Google Chrome tarayıcı kullanmanızı öneririm.

1. Google Chrome tarayıcı 32 bit işletim sistemi için buradan indirip kurabilirsiniz.

2. Chrome tarayıcınızı kurduktan sonra, devamlı şifre girmemek için bir kez tarayıcınızı yapılandırmanız gerekir. Şifre ayarlarını yapılandırmak için ; Sağ üst araç çubuğunda bulunan, 3 yatay çizgili yaprak şeklindeki icon’a tıklayın.

3. Ayarlar ismine tıklayın.

4. Sağ taraftaki dikey çubuğu aşağıya indirerek, Gelişmiş ayarları göster linkine tıklayın.

5. Şifreler ve Forumlar başlık ismini bularak, Web şifrelerimi kaydetmeyi öner seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu seçenek işaretlendiğinde giriş yaptığınız web siteleri için giriş bilgilerinin kaydedilip kaydedilmemesi hakkında bir ileti alırsınız. Kaydet seçeneğini seçtiğinizde birçok siteye defalarca şifre ve mail bilgilerinizi tekrar yazmadan bir tıklama ile giriş yapabilirsiniz. Bu özelliğin en büyük avantajlarından biri de, ilerde bilgisayarınıza format atıldığında, Chrome tarayıcı hesap bilgilerinizi girip açtığınızda tüm eski bilgilerinizin kaybolmadan hiçbir yerde aramadan giriş yapabilmenizdir. Bu kadar işlevsel bir uygulama küçümsenemez. Birçok kullanıcı bu uygulamayı kullanmaktan çekinir. Şunu unutmamak gerekir. Bir tek güvenlik sistemi vardır. O da sizin sağlam ve kuvvetli şifre oluşturmanız ve bu bilgileri kimse ile paylaşmamanızdır.

6. Chrome tarayıcı uygulamalarından bir olan, Facebook tarayıcı uygulamasını buradan ekleyin. Mobil Android kullanıyorsanız eklentiyi eklediğiniz üst kısımda ayrıca bağlantıdan kurabilirsiniz.
7. Facebook tarayıcı uygulamasını ekledikten sonra, Facebook sitesine giriş kısa yol uygulaması tarayıcı uygulamalar araç çubuğunuza eklenecektir. Facebook site girişi için eklediğiniz uygulamanın görüntüsü aşağıda gördüğünüz resim gibidir.
8. Chrome tarayıcı ayarlarından şifre kaydetmeyi yaptınız, Facebook tarayıcı uygulamasını eklediniz. Chrome tarayıcı, Uygulamalar araç çubuğunu açıp Facebook icon’una tıkladığınızda tarayıcı sekmesinde şifre ve mail bilgilerinizi girmeden Facebook sitesine giriş yapabilirsiniz. Konu hakkında tereddüt ve yardım ihtiyacı hissederseniz yorum yazarak bilgi alabilirsiniz.

7/08/2015

Microsoft Windows 10 Duvar Kağıdı Nasıl Tasarlandı

Microsoft Windows, 29 Temmuz 2015 tarihinde lisanslı kullanıcılarına bir yıllık ücretsiz vereceği Windows 10 işletim siteminin Duvar kağıdı ile ilgili yaptığı çalışma ve testlerini hiç merak ettiniz mi? Altı üstü bir resim değil mi şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak, tasarımına büyük paralar ödeyerek günlerce üzerinde çalışmalar yaptığı Microsoft’un Windows 10 duvar kağının hazırlanma sürecindeki aşamaları aşağıda verilen video’yu izlediğiniz de çok daha net anlayabileceksiniz. 

Büyük emek harcanarak hazırlanan Microsoft’un Windows 10 duvar kağıdı 29 Temmuz 2015 tarihin de son rutujları bitmiş olarak karşımıza çıkacak. Windows 10 işletim sistemi için sarf edilen bu kadar çaba,Microsoft’un Windows 10 için ne kadar önemli olduğunun açıkça bir ifadesidir. 
Microsoft Windows 10, masa üstünü grafik tasarımcıları hazırlamıyor. Çalışma alanında ünlü art direktör ve fotoğraf sanatçısı Bradley G Munkowitz tasarlıyor. Bradley G Munkowitz 3 günlük çalışma sonucunda Windows'u logosunu ışık, gölge ve lazer teknoloji araçlarını kullanarak farklı bir desen yaratıyor. Microsoft’un Windows 10 duvar kağıdı ile ilgili yapılan titiz çalışmaların evrelerini inceleyin.

7/07/2015

Google Adsense Reklam’ı için Gadget Kod Ekleme Açıklamaları

Adsense Reklam’ı için Gadget Kod Ekleme
Google Adsense reklamları için, 1. aşamada reklam kodu onayı alındığında Web sitenize Adsense kod’unun yerleştirilmesi için ilgili açıklamalar. Birçok blog ve web site kullanıcılarının kafasını karıştıran Google Adsense reklam kodu yerleşiminin nasıl yapılacağı, kaç adet Adsense kodu ekleneceği, Adsense kodunun blog veya siteye eklendikten sonra neden Adsense kullanım paneline giriş hatası alındığı ve Adsense reklamlarının henüz onaylanmadığı gibi mesajın açıklamalarını aşağıda adım adım takip edebilirsiniz.

#Adsense, Google’un en değerli kuruluşlarından biridir. Ancak Google’un faaliyetleri ile Adsense faaliyetlerinin birlikte çalıştığını düşünmek en büyük hata olacaktır. Adsense kazançları için web sitelerini Google’un arama bootları değil, Adsense’nin denetim bootları test ederler. Web sitelerinde reklam verenler için yayınlanacak reklamlar için, toplanan veriler Adsense’nin onay verip vermemesinde büyük etkendir. Diğer bir anlatım ile bu durum #ticari arz ve talep’i oluşturmaktadır. Adsense reklam yerleşimini bu mantık ile değerlendirirseniz, Google Adsense reklam kodu yerleşiminin nasıl yapılacağı konusuna başlayabiliriz.

Google Adsense reklam kod yerleşim açıklamaları :

1. Blog kullanıcıları için, birinci aşamada reklam koymanız için onay verildiğinde, Adsense kumanda paneli kullanım için açılır. Size sadece bir reklam kodu ekleyebileceğiniz yetki verilir.

2. Yerleşim, gadget ekleme alanında Adsense gadget’ini eklediğiniz andan itibaren Adsense sitesindeki kullanım paneliniz kapanır. İkinci bir reklam eklemek istediğinizde Gadget izni yok veya Adsense reklamı yerleştirilemedi gibi bir hata alırsınız.

3. Bu durum gadget hatası değildir. Sadece Adsense reklamının eklenmesi sonucu birinci aşamadaki onay sürecinizin başladığının bir ifadesidir. Artık Adsense sitesindeki kumanda panelini ikinci onayı alana kadar açamaz ve giremezsiniz.

4. Onay süreci blog’unuzun güncelliği, reklam verenlerin takip ve talebi, içerik ve hizmet politikalarını takip edip etmediğinizin test edildiği durumun başlaması demektir.

5. Adsense, birinci onay sürecini geçene kadar reklamlarınız görülmez ve gadget içi boştur.

6. Bu boş alanda Adsense reklamın çalışıp çalışmadığını Google Chrome kullanıyorsanız geliştirici modunda kontrol edebilirsiniz. Boş olarak görülen alan üzerinde iken, maus sağ tıklayın ve Öğeyi denetle ismine tıklayarak geliştirici modunu açın. Açılan pencerede kodlar üzerinde iken mausu gezdirin. Reklam eklendiğinizi düşündüğünüz alanın karardığını göreceksiniz. Şimdi bu kodların olduğu yerde ADS ismini görmeniz lazım, inceleyin. Script kod linkinde, “Show ads impl js” olarak yazmaktadır. Bu etiket uzantısı, reklamınızın eklendiğini ifade etmektedir. İlgili etiket resmini inceleyin.


7. Web sitenize ekleyeceğiniz Adsense reklam kodunun bir adet olması yeterlidir.

8. Google, Adsense birinci veya ikinci onay süreciniz biraz geç olabilir. Maalesef, Ülkemizde Adsense için #oynanan oyunlar bu sürecin uzamasına onayın gecikmesine neden olmuştur. Sabırla beklemeli ve bu bekleyiş içerisinde #özgün yazı ve web kurallarına uymanızı tavsiye ederim.

9. Web sitenize eklediğiniz reklam kod gadget’ini kesinlikle kaldırıp tekrar reklam talebinde bulunmayın. Adsense sitesinden email'inize gelecek olan mesajı bekleyin. Gelen mesaj yazısı doğrultusunda eksikler varsa tamamlayıp tekrar müracaat edebilirsiniz.


10. Adsense reklam #onay süreci sırasında en çok yapılan hatalar, reklam kodunun kaldırılması ve yeniden başvurulardır. Kesinlikle Adsense’nin email mesajını almadan bu tür bir hataya düşmeyin. Böyle bir hata yaparsanız onay sürecini uzatmış olmakla birlikte kafanız karışarak hataları tekrarlamış olursunuz.

Ayrıca ; Google Adsense Başvurunuzu Kabul Edemiyoruz Soru ve Cevaplar ile ilgili #makaleyi de okumak isteyebilirsiniz.

7/05/2015

Notepad V6.7.9 Metin Editörü İndir

Notepad Metin Editörü
Bilgisayar, Windows işletim sisteminizde Web sitenize ekleyeceğiniz kodları düzenlemek, değiştirmek için çalışma yapabileceğiniz Notepad++ V6.7.9, metin editör programı. Notepad, metin editörü birçok kodlama çeşitlerini bünyesinde barındırdığından kodların düzgün söz dizimi içinde olmasını sağlayan bir metin editörüdür. Blogger veya Wordpress sitenizde kullanmış olduğunuz birçok özel kodları biçimleyerek dizin halinde size sunan Notepad++ metin editörünü kullanmanızı tavsiye ederim.

Notepad++ proğramı her site yöneticisinin elinde olması gereken gelişmiş bir metin editörüdür. Notepad birçok proğramlama dillerini destekler ve ücretsizdir.

Notepad++ programını bilgisayarınıza daha önce yükledi iseniz son versiyonunu kullanmak için, pencereler isminin yanındaki (?) işaretine tıklayıp son sürümü güncelleyin seçeneği ile mevcut sürümünüzü güncelleyin.

Blogger şablon kodlarına ve HTML/JavaScript gadget’inize ekleyeceğiniz kodları, önce Notepad++ metin editörüne yapıştırıp, ilgili düzenlemelerinizi yaptıktan sonra blog şablonunuza düzgün bir şekilde eklemenize yarayan gelişmiş bir metin editörüdür.

Notepad ++ ücretsiz, kaynak kod editörünü Türkçe kullanabildiğiniz gibi birçok dil desteği de mevcuttur. MS Windows ortamında çalışan,GPL Lisans kullanımı ile yönetilmektedir.

Notepad++ V6.7.9 yeni metin editör programını buradan indirebilirsiniz.

7/03/2015

Blogger Özel Tasarım Johny Jijay Film Galeri Şablonu

Johny Jijay Film Galeri Şablonu
Blogger, özel tasarım duyarlı, kırmızı ve siyah renk tonlaması ile oluşturmuş, başlık kısmında yazı linki, tarih, yorum sayısı ve filim açıklama yazısını gösteren 5 ad. slider, açılır kategori menü çubuklu, Johny Jijay isimli Film galeri şablonu. Blogger özel tasarım Johny Jijay film şablon slider’ın hemen alt kısmında yayımlanmış soldan sağa 5 ad. film üst kısımda 5 ad. film de alt kısımda olmak üzere toplam 10 ad. film gösterebiliyor. Maus ile film üzerine gelindiğinde film gizlenerek yerini film başlık ismi, tarih, film kategorisi ve filmin kısa bir açıklaması bulunuyor. Filmlerin hemen altında farklı filmleri görebileceğiniz sayfa navigasyon ile desteklenmiş.

Şablon gövdesindeki yazı bölümünün görünümü.

Blogger özel tasarım Johny Jijay film şablonunun, alt footer bölümü, 5 ad. sütundan oluşmakta olup, en alt kısımda tasarımcının telif ve lisans koşullarını taşıyan bağlantı linkleri bulunmaktadır. Özel tasarım Blogger şablonları kullandığınızda alt footer bölümündeki bağlantıları silmediğiniz sürece ücretsiz kullanabilirsiniz. Önerim, Blogger özel tasarım hangi şablonu kullanırsanız kullanın tasarımcının bağlantı linklerini silmemenizdir. Ücretsiz olarak dağıtımı yapılan bu tür şablonlarda bağlantıların silinmemesi tasarımcının emeğine saygı duymak ile özleştiği kadar, aynı zamanda telif hakları da içerir. Özel tasarım şablonu nasıl kullanmanız gerektiği hakkında geniş bilgiyi buradan giriş yaparak inceleyebilirsiniz. 
5 ad. sütundan oluşturulmuş Footer alanı :

7/02/2015

Chrome Sesli Arama İle Yazı Yazmadan İstediğinizi Aratın

Google Chrome tarayıcı, Sesli arama özelliğini kullanarak klavyenizde yazı yazmadan Filim, Dizi, Belgesel, Moda, Müzik, günün spot haberlerine sesli arama yaparak tarayıcınızdan ulaşın. Google’un, Voice Search Chrome tarayıcı sesli arama özelliği her arama yaptığımızda gözümüzün önünde durur. Ancak Voice Search sesli arama özelliğini kullanmaz veya belli bir yaş ortalamasından sonra bilgisayar kullanmaya çalışan insanlara yardımcı olması açısından öneride dahi bulunmayız. Bu yazıyı yaşadığım gerçek bir olay ile bağdaştırarak ne kadar önemli ve değerli olduğunu sizlere aktarmak isterim.

Kısa bir süre önce kışlıktan, kiralık olarak tuttuğum yazlığa taşındım. Yazlıkta birçok komşum 65 yaş ortalamasında. Bilgisayar kullanmasını bilmiyor. Onlara bilgisayar kullanması öğretiyor ne yapmaları gerektiğini teorik ve pratik yaşatarak hayata daha fazla bağlantılı olmalarını sağlıyor. Bu çalışmalar arasında, dostlarım benden bilgisayarlarına gazete, belgesel günlük haberleri takip edebilmeleri için bir istekte bulundular. Bu isteklerini bilgisayar masa üstüne birçok site bağlantı kısayollarını ekleyerek yapabilirdim. 


Ancak, Google Chrome Voice Search sesli arama özelliği kullanımını kendilerine öğreterek sorunun kökünden çözülmesini sağladım. Onlar sesli arama özelliğini kullanarak istedikleri bulduklarında bu duruma çok sevindiler. Sevinçleri gözlerinden okunuyor ve çok mutlu oldular. Siz de insanlara yardımcı olarak bu mutluluğu birlikte yaşayabilirsiniz. Bilmeyen arkadaşlar için, Google Chrome Voice Search sesli arama özelliğini nasıl kullanacağız aşağıda adım adım görelim.

Google Chrome Voice Search sesli arama özelliğini kullanma :

1. Google Chrome Voice Search sesli arama özelliğini iki şekilde de kullanabiliriz.
2. Google Chrome tarayıcımızda boş bir sekme açarak, arama penceresi içinde bulunan mikrofon simgesine tıklayıp, gereken izni vererek.
3. Google, Chrome Web Mağazasın da Chrome tarayıcı uzantısı olan “Chrome Voice Search” tarayıcı uzantısını tarayıcımıza ekleyerek. Chrome Web Mağazasın da arama yaptığınızda bulmanız gereken simge şu şekildedir.


Introducing Voice Search for your computer
Bilgisayarınız için Sesli Arama Tanıtım Videosu

Sekmeli Widged Nedir? Neden Sekmeli Widget Kullanılır?

Sekmeli Widged Nedir?
Web sitelerinde sol ve sağ kenar çubuğu sidebar sütun alanında görülen, Popüler yazılar, Kategoriler, Blog Arşivi, Gadget - Widged eklentilerine kısaca Sekmeli Widged ( Tabbed Widged ) ismi veriyoruz. Sekmeli widged web site ve blog’larda neden kullanılır? Sekmeli widged Popüler yazılar, Kategoriler, Blog Arşivi, gibi önemli gadget eklentilerinin sidebar sütun alanında çok fazla yer kaplamasını önleyen tek bir menü ismine tıklayarak açılarak gadget uzantılarını göstermesinden dolayı web sitelerinde yer kazanma amaçlı kullanılır.

Web sitenizde sekmeli widged kullanmadığınızda Popüler yazılar, Kategoriler, Blog Arşivi, gibi eklediğiniz gadgetler aşağıya doğru uzun bir alan oluşturur. Oluşan bu uzun alandan yararlanmak için, Html ve Css kodları ekleyerek 3 ad. isimlerden oluşan yan yana sıralı isimlere tıkladığınızda açılır hale gelen bir görüntü verip alanı boşaltarak sütunu kısaltabiliriz. Bu sayede yer kaplamayan boşalan bu alanlara daha farklı eklentiler ekleyerek değerlendirilebilir.

Sekmeli Widget eklentisi, blog ana sayfanızda toplam yazınızın bittiği yerden sonra görülen uzun gadget eklentilerini toparlar, aynı zamanda çirkin görünümü de yok eder.

Sekmeli widget’i nasıl kullanabilirsiniz?

Sekmeli widget eklentisi kurmak için yapılması gerekenler, aşağıdaki kategori bağlantı yazısında verilmiştir. ilgili kategori yazılarını açarak değişik anlatımlı yazıları inceleyip blog şablon'unuz da kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler : Sekmeli Widged Kategorisi

Önemli not: Şablon kodlarınızda Jquery kütüphanesinin kodları varsa eklenti çalışacaktır. Aşağıda verilen jquery kütüphanesinin kodları yoksa veya eski sürüm ise eski kod linkini kaldırıp, yeni kodları ekleyerek kullanmanız tavsiye edilir. Bu kodlar blog şablonuna eklenmediğinde Sekmeli Widget eklentiniz çalışmayacaktır. 
Sekmeli Widged Jquery Kod linki ; Google Drive'e yüklüdür açın.

Jquery kodları nereye konulur :

1. Blog şablonunuzu açın.  </b:skin> etiketini bulun ve hemen altına ekleyin. Kod linkinin şablon içine eklenmiş resmini inceleyin. Anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım alabilirsiniz.

7/01/2015

Internet Download Manager Try v6.23-Ücretsiz Türkçe İndir

Internet Download Manager v6.23, Internet Explorer 11, Mozilla Firefox, Google Chrome, farklı tarayıcılar ve Windows 10 ile uyumlu geliştirilmiş Try ücretsiz sürümü. Internet Download Manager programı video, filim, program indirme yazılımı olup, Google’un Chrome tarayıcı için önerdiği yazılımlar arasında yer almaktadır. Internet Download Manager (IDM) programının 5 kat hızlı indirme özelliğini bilmeyen yok gibidir. internet bağlantı sorunları yaşasanız dahi indirmekte olduğunuz program, video vs. internet bağlantınız düzeldiğinde indirme işlemine kaldığı yerden devam ederek görevi tamamlar.

Birçok farklı indirme seçeneklerini deneyerek telif hakkı içeren programı indirerek kullanmak yerine, Internet Download Manager programını kendi sitesinden Try olarak indirip kullanabilirsiniz.

Internet Download Manager programını indirip bilgisayarınıza kurabilmek için buradan giriş yapın ve Try Internet Download Manager’i bilgisayarınıza indirip kullanın.