4/30/2015

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 

Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulum :

1. Paint.NET İndir ,

2. Paint.NET Türkçe çeviri İndir

Resimlerin arka plan görüntüsünü nasıl transparan yapacaksınız :

1. Kurulum işlemi sonucunda, Paint.NET ücretsiz programınızı açın.

2. Aşağıda görülen resim gibi bir resim seçim.

3. Resime dikkat ederseniz arka plan görüntüsünün beyaz olduğunu fark edebilirsiniz. Alt ve sağ dikey çizgiler resmi daha iyi anlayabilmeniz için özellikle bırakılmıştır.


Arka plan görüntüsü beyaz zemin
4. Paint.net resim editörü ile arka plan görüntüsünün şeffaf görülmez yapılmış görüntüsü.
Arka plan şeffaf görülmez durumu

Resimlerin arka plan görüntüsünün şeffaf görülmez yapılması :

1. Biraz önce açmış olduğunuz Paint.net resim editörünüze masa üstündeki resmininiz tutup sürükleyin ve bırakın.

2. Sol üst köşede sihirbaz çubuğuna benzeyen simgeye tıklayın ve resminizin beyaz görülen alanına tıklayın.

3. Bilgisayarınızdaki Del klavye tuşuna tıklayın. Seçmiş olduğunuz resmin arka plan görüntüsünün silindiğini göreceksiniz. Şimdi de yaptığımız işlemin kaydedilmesi ile ilgili konuları inceleyemeye başlayalım.
Şeffaf resimlerin masa üstüne kaydedilmesi işlemi :
1. Sol üst köşeden Dosya simgesine tıklayarak, Farklı kaydet seçeneğini açın.

2. Dosya adı : Dosya adını yazarken mümkün olduğunca Türkçe karakter yazmayın. İlerde farklı bir sunucu kullanabilir site açabilir yazılarınızı taşıma gibi br çalışma yapma durumunuz olabilir. Bu taşıma sırasında yeni açtığınız site kodlamasından dolayı resimlerinizin görülmeme durumu ortaya çıkabilir.Böyle bir durum yaşamamak için şimdiden önlem almanızı tavsiye ederim.

Kayıt türü : .Png uzantısını seçtikten sonra masa üstüne kaydedebilirsiniz. Kayıt türü için verilen açıklama resmini inceleyin.
Kayıt türü için verilen açıklama 

Resim ebatlarının ayarlanması : Menü çubuğunda Resim → Yeniden boyutlandır seçeneğini seçip ebatları düzenleyin.
Resim ebatlarının ayarlanması

4/29/2015

Google Drive Yanlışlıkla Silinen Sayfaları Geri yükle

Google Drive, Google Drive Dökümanlar sayfanızda yaptığınız çalışmaları yanlışlık sonucu silmiş olabilirsiniz. Yanlışlıkla sildiğiniz Google Drive dökümanlar sayfanızı kısa süre içinde geri alabilirsiniz. Google Drive dökümanlar sayfa içinde çok önemli yazdığınız notların nasıl geri alınabileceğini aşağıda adım adım takip ederek böyle bir sorunu nasıl çözebileceğiniz hakkında bilgileri inceleyin.

Google Drive yanlışlık ile silinen çalışma sayfalarının geri yüklenmesi :

1. Google Drive’e Google hesabınız ile giriş yapın.
2. Yanlışlık ile sildiğiniz birçok sayfayı bulabilmek için sol üst kısımdaki Dosya menüsüne tıklayın.
3. Düzeltme geçmişini görüntüle ismine tıklayın. Sağ köşede geçmişte kullandığınız tüm yazılarınıza ait tarih sıralı bilgiler sıralanacaktır.
4. Tarihlere göre sıralanan sayfalara tıklayarak aradığınızın hangi sayfa olduğunu belirleyin.
5. Sayfada çıkan ilk yazı şu anda kullandığınız yazıdır. Diğer seçeneklere tıklayarak açılan sayfaları kontrol edin.
6. Aradığınız sayfayı bulduğunuz da, sayfanın altında, Geri yükle seçeneğine tıklayarak yanlışlıkla sildiğiniz sayfanızı geri yükleyip kullanmaya başlayabilirsiniz.
Konu ile ilgili farklı görüş ve bilgilerinizi siz de yorum penceresine yazarak, İnsanlara yardımcı olmanın mutluluğunu yaşamayı deneyebilirsiniz.

4/28/2015

Pinterest ile Tampon Sosyal Paylaşım Platformu Birleşti

Pinterest sosyal paylaşım sitesi ile içerik paylaşım sitesi Tampon diğer ismi ile Buffer birleşti. Birleşimin haberini, Pinterest okuyucu kitlesine e-posta kanalı ile duyurmaya başladı. Ücretsiz 5 ad. sosyal paylaşım sitelerine yetki verdiğinizde Pinterest ile birleşen Buffer (Tampon) paylaşım aracını kullanarak içeriklerinizin otomatik paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Buffer hakkındaki yazılan daha önceki yazılarımı aşağıda inceleyerek abone olabileceğiniz gibi buradan giriş yaparak Buffer sitesinde üyelik işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak diğer yazılarımı incelediğimde Tampon sitesi direk üyeliği Pinterest sitesi ile bütünleştirmiş. En iyi kayıt sistemi nedir diye sorarsanız, Chrome tarayıcı uzantısı olarak ekleyebileceğiniz bufferapp.com Chrome tarayıcı uzantısını eklemenizi öneririm. 3. maddede link mevcuttur.
Tampon diğer Türkçe ismi Buffer olan paylaşım sitesinin ücretsiz ve ücretli çalışmaları mevcut. Ancak dikkatimi çeken önemli bir nokta var. Pinterest sitesinde devamlı 7 gün deneme şeklinde karşımıza bir yazı çıkıyor. Sizde böyle bir mesaj ile karşılaşırsanız Ücretsiz Tampon kullanımı için aşağıda verdiğim linkleri inceledikten sonra Tampon hakında bilgi sahibi olup, üye olun ve ücretsiz kullanımın tadını çıkarın. 

Tampon ile ilgili diğer konular :

1. Blog Yayınlarını Google+ Sayfanda otomatik Paylaş
2. Buffer Link Hatası Tekrar Gönderme Seçeneği
3. Buffer Chrome Uzantısı Yükle
4. Buffer Sosyal Medya Yazı paylaşım Eklentisi
5. Blog Yazı Yayınında Buffer Paylaşım Farkını Deneyin
6. Blogger ile Blog yazınızı Genel olarak Paylaşma
Pinterest her ne kadar ücretsiz sosyal paylaşım sitesi olsa da, sponsor olarak bazı ticari konuları düşündüğümüzde Tampon eklentisini ücretli kullanım için zorunlu kılabilir. Buffer’in şu anda Facebook, Twitter, Linkedin, App.net.Google+ sosyal paylaşım kullanımı için ücretsiz hizmetleri mevcut. 
Çok fazla yazı paylaşmıyorsanız yaklaşık 15 yazıya kadar gönderi yapıyor. Diğer yazılar için ise gönderme kuyruğuna ekleyerek sunucuları boşaldığında listeye ekleyerek gönderiyi tamamlıyor. Google Chrome tarayıcı uzantısını ekledikten sonra Pinterest sitesinde herhangi bir resim üzerine mausu yanaştırın Tampon simgesini göreceksiniz. Simgeye tıklayarak paylaşım yapabilirsiniz. Bir tıklama ile aynı anda 5 ad. ayrı sosyal paylaşım sitesine içerik gönderebiliyorsunuz. Buda bir teknolojik gelişim ve ayrıcalık demektir.

4/27/2015

Esnew Sesli Sohbet Paneli

Esnew sesli sohbet paneli, gelişen ve güncellenen sesli sohbet sitelerinde kullanılan yeni sesli chat tema yazılımı. Dış görünüşü + portal script’i ile Seo dostu sesli chat Soft Panel başarılı kodlama çalışmaları ile hazırlanmış hızlı çalışan sayfa yenilemelerinde %60 oranla diğer sesli chat panellerinden üstün olarak dizayn edilmiştir. Bu paneller gibi güzel İnternet sayfalarına ilginiz var ise İnternet sitenizi bir kaç saat içerisinde aktif hale sokabilirsiniz.

CANLI DEMO

Esnew Sesli Sohbet Paneli’in Başlıca Özellikleri :


 • Yeni Özel Hareketli Dönerek Gelen Giriş Teması + Gelişmiş Efectler 
 • Gelişmiş yönetim paneli ile yüksek görsellik
 • Farklı Galeri ve Resim Efectleri + hızlı Animasyon ekleme
 • Bütün tarayıcılar ile uyumlu, eski tarayıcılar ile çalışabilirlik
 • Gelişmiş Tema Yönetimi, farklı renk seçenekleri ile sesli chat panellerinde yüksek farklılık oluşturur
 • Kullanıcı banlama, Ip takip sistemleri ile geliştirilmiş ve daha basit anlaşılır hale getirilmiştir.
 • Panel çok hızlı ve daha çabuk açılabilir hale getirilmiş. Yavaşlama ve kasma sorunları uygulanan teknik çalışma sonucu yok edilmiştir.
Birçok iş alanları ile ilgili tema yazılım ve şablon çalışmarımız devam etmektedir. İlerleyen zaman içinde alt yapısı biten farklı temaları da incelemenizi tavsiye ederim.

Sonix Panel 2015

Bu makale de sizlerin de bildiği gibi devamlı gelişen ve güncellenen sesli sohbet sitelerinde kullanılan, yeni sesli chat panel yazılımı üzerinde inceleme yapacağız. Dış görünüşü + portal script’i ile Seo dostu sesli chat Soft Panel. Başarılı kodlama tekniği ile hızlı çalışan ve sayfa yenilemelerinde %60 oranla diğer sesli chat panellerinden daha üstün olarak dizayn edilmiş. Sizlerin de bunun gibi güzel İnternet sayfalarına ilginiz var ise bizlere ulaşarak İnternet sitenizi bir kaç saat içerisinde aktif hale sokabilirsiniz.

CANLI DEMO

Sonix Panel 2015’in Başlıca Özellikleri :


 • Yeni Özel Hareketli Dönerek Gelen Giriş Teması + Gelişmiş Efectler İçerir
 • Gelişmiş yönetim paneli ile yüksek görsellik
 • Farklı Galeri ve Resim Efectleri + hızlı animasyon ekleme
 • Bütün Tarayıcılar Desteği eski tarayıcılarınız ile de çalışabilirlik
 • Gelişmiş Tema Yönetimi farklı renk seçenekleri ile sesli chat panellerinde yüksek farklılık
 • Kullanıcı banlama ip takip sistemleri geliştirilmiş ve daha basit anlaşılır hale getirilmiştir
 • Panel çok hızlı ve daha çabuk açılabilir hale getirilmiş olup, yavaşlama ve kasma sorunları yoktur.
Birçok iş alanları ile ilgili tema yazılım ve şablon çalışmarımız devam etmektedir. İlerleyen zaman içinde alt yapısı biten farklı temaları da inceleyebilirsiniz.

4/26/2015

WordPress Google Plus Yorum Eklentisi

Wordpress’in kendi yorum eklentisi ile birlikte Google Plus yorum eklentisini Wordpress 3.taraf yorum penceresi olarak kullanabilirsiniz. Google ürünlerinden biri olan Google Plus yorum pencere kodlaması henüz diğer siteler için açık olarak dağıtılmıyor. Ancak Wordpress Geliştiriciler, (Developers) Google Plus yorum kodlarını 3. taraf wordpress eklenti olarak geliştirip Wordpress eklentiler (plugings) alanından kullanıma sunuluyor.

Şahsi düşüncem, Google+ yorumların kullanımı sadece yorum yazmak ile sınırlı olmayan gelişmiş kendi içinde topluluklar ile kaynaşma sağlayan, diğer ürünler ile bütünleşmiş tam faaliyet gösteren Seo ile uyumlu bir platform düzeyindedir. Tahminime göre diğer 3. taraf sitelere kodların dağıtımın serbest olmamasının nedeni de bundan kaynaklanmakta olup, çok kararlı bir davranış sergilemektedir. 

Google+ yorumların kendi içindeki birçok ürün ile birleştirilmesi yazılan yorumların diğer ürünler de gezinirken dahi görülür olma ve cevap yazılabilme özelliğine birde Seo'nun önemini kattığımızda ne denli geniş kapsamlı bir uygulama olduğunu anlamamak mümkün değildir. Birçok Blogger kullanıcılarının halen Blogger’un hantal yorum penceresini kullanmakta ısrar etmelerine bir anlam veremediğim gibi, Google+ yorumları kullanmamalarına şaşıyorum. Google+ yorum formunun kullanılmamasını bilinçsizlik, endişe, deşifre olarak görenler için şunu hatırlatmakta fayda görüyorum. 

Hangi yorum uygulamasını kullanırsanız kullanın hepsi kamuya açık ve serbesttir. En iyisi varken kısıtlı imkanları kullanmak sadece endişe, korku ve bilgisizlikten kaynaklanan bir dürtüdür. Bu korkulardan kurtularak, Teknolojinin ücretsiz olarak bizlere imkan tanıdığı uygulamaları kullanmaktan çekinmeyin. Korku ve endişe ile çalışmalarınızı yapıyorsanız yapılan çalışmanın hiçbir değeri olmadığının bilinmesi ilk bilmemiz gereken web kurallarından biridir.

Google+ yorum formunu web sitenizde kullandığınızda yorum yazmak isteyen okuyucu kitlenizin mutlaka Google hesabının olması gerekir. Neden! Google+ yorumlar için Google üyelik giriş ve hesap olması gerekiyor diye bir soru aklınıza gelebilir. Her ne kadar ücretsiz bir site kullanıyor olsanız da yorumlara yazılan gizli kodlar, boot saldırıları, kötü amaçlı yazılım ve yönlendirmeleri siz kontrol etmiyorsunuz. 

Tüm bu olumsuzlukları Google kendi bünyesinde sizin adınıza kontrolü sağlıyor ve sizin huzur içinde çalışma yapmanıza olanak veriyor. Ücretli web site kullanıcıları bu anlattığım konuları çok daha net anlayacaklardır. Google+ yorum penceresine kötü amaçlı bir kullanıcı yorum yazdığında yorum size gelmeden Spam havuzun da boğuluyor. Wordpress sitelerinde birçok koruma eklentisi olsa da bazen farklı atakların yaşandığı dönemlerde özel koruma programları satın alınarak güvenlik sağlanabiliyor. 

Google hesabınız varsa Google+ yorumlar için bir giriş yapmanız gerekmiyor. Hemen yorum penceresini kullanarak yorum yazabiliyorsunuz. Okuyucu kitlenizin daha fazla sayılara ulaşması ve Dünya ile bütünleşik evrensel çalışabilmeniz için Google+ yorum platformunu kullanmanızı öneririm. Blogger yayımcı ve Wordpres ücretli web site kullandığımdan dolayı sizlere Google+ yorumların nasıl görüldüğünü anlatan adnanguney.com sitemdeki herhangi bir sayfaya bakmanızı tavsiye edebilirim. Yukarıda anlatılanları canlı gözle görüp kararınızı bu doğrultuda verin.

Bazı web sitelerin de okuyorum. Google dayatma ile tekel oluşturarak bizleri ürün kullanımın da Google hesabı açmaya zorluyor. Bu kişilere verilecek tek cevap şudur. 

Hangi site'ye üye olmadan giriliyor? Üye olarak girilen siteye onay vererek tüm iç hizmet ve güvenlik koşullarını kabul ediyorsunuz. Teknoloji ile Ticaretin buluştuğu Evrensel yaşamda Web siteleri, güvenlik ve kitleyi elinde tutmak ister. Bunu yapmayan bir site varsa lütfen yazın bende öğrenim. Olur ya bazı konularda bilgimiz olmayabilir. Bende öğrenmiş olurum. Yazılarım bazı okuyucular tarafından katı görünebilir. Ancak Adnan Güneyin de yaşadığı bu güzel Dünyamızda hiç bir şey yumaş ile yumuşatılıp güzellik kazandırılmış değildir. Bu neden ile beni de maruz görün lütfen.

Wordpress sitenize Google+ Yorum eklentisinin kurulumu :

1. Wordpress sitenize giriş yapın.
2. Eklentiler seçeneğine tıklayın.
3. Yeni ekle ismine tıklayın ve Google Plus Comments Evolved WordPress ismini aratın. Veya buradan eklenti sayfasına ulaşın. Google Plus Comments Evolved WordPress için yorum eklenti sayfasının görünümü aşağıda verilen resim gibidir.

4. Kurmuş olduğunuz eklenti Google+ yorumlar haricinde Facebook, Wordpress, Disqus, hesabınıza giriş yaparak yorum yazma imkanı tanıyor. Eklenti ayarlar kısmından virgül ile isim yazarak istediğiniz site yorum penceresini etkin kılabilirsiniz. 
Google+ yorum form kullanmanın ne denli önemli olduğu hakkında yukarıdaki yazımda biraz olsun bahsettim. Neyi kullanmanız gerektiği konusunda son karar sizlere aittir. Ayrıca ; Google+ yorum ve Wordpress yorum penceresini de aynı anda kullanabilirsiniz.

4/25/2015

Google Fotoğraflar Yakında Drive’ım Bölümüne Aktarılacak

Google Fotoğraflar öğelerinizi Drive’ım bölümünde görmek ister misiniz? Blog’unuza eklediğiniz tüm resimleri kısa bir süre sonra Google Drive,ım panelinde Google Fotoğraflar ismi ile göreceksiniz. Google Drive çalışmalarının devam ettiği bu süre içinde Blogger blog’unuza eklediğiniz resimleri Google Drive uygulama paneli içinde hemen görmek isteyebilirsiniz. Google Fotoğrafların otomatik geçiş süreci bitene kadar Fotoğraflarınızı Google Drive hemen geçirmek istenler için aşağıda anlatılan adımları uygulamaları yeterli olacaktır. Google Fotoğraflarınızı hem Google+ da hemde Google Drive’ım da görüntüleyerek istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Fotoğraf veya videolarınız için Google Drive’ım da Google Fotoğraflar klasörü oluşturarak organize edebilirsiniz.
İlgili :
Fotoğraflarınız her iki yerde de muhafaza edileceğinden herhangi bir problem yaşamazsınız. Ancak fotoğraf veya videolarınızı silerseniz her iki yerden de silinebileceğini hatırlatmak isterim. Google Plus panelinizde Fotoğraflar ismi ile giriş yaptığınız kısımda blog içerikleriniz için yüklediğiniz resimler bulunur. Bu bölümden veya Google Drive panelinden sildiğiniz fotoğraflar her iki şekilde de silineceğinden bu konuya gereken önemi göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca aşağıda yazılanlara dikkat etmeniz gerekmektedir.
Not: Google+'da bir fotoğraf düzenlerseniz, yaptığınız düzenlemeler yalnızca Google+'daki fotoğrafta görünür; Drive klasörüne kaydettiğiniz fotoğrafta görünmez. Düzenlediğiniz fotoğrafın Drive klasörünüzde görünmesini sağlamak için, Google+'da düzenlenen fotoğrafı indirin ve Drive klasörünüze yükleyin. Daha geniş bilgi sahibi olmak isterseniz buradan giriş yaparak detayları okuyabilirsiniz.

Google Fotoğraf öğelerini, Google Drive’ıma aktarmak için ;

1. Google Drive panelinize giriş yapın.
2. Sol sütundaki Google Fotoğraflar ismine tıklayın.
3. Drive’ıma Klasör ekle butonuna tıklayın. Fotoğraflarınız kısa sürede görülür olacaktır.

4/24/2015

Chrome Yeni Yer İşaretleri Uygulaması

Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız, Chrome Apps’nin yeni uygulaması olan yıldız simgeli Yer işaretleri ikonunu görmüş olmalısınız. Google Chrome tarayıcı yer işareti yıldız simgesi şeklinde tarayıcı penceresinde sağ köşede yer almaktadır. Yıldız icon’lu Chrome tarayıcı yeni yer işareti ile tanışmadı iseniz şimdi yıldıza tıklayın ve tanışın. Yıldız simgesine tıkladığınız da açılan pencerede YER İŞARETİ KOYULAN TÜM ÖĞELER ismine tıklayın. Chrome tarayıcı Yeni Yer İşareti hakkında bilgi sayfasını göreceksiniz. Bilgi sayfasında, yeni yer işaretlerinize hoş geldiniz! karşılamasının hemen altında şu başlık açıklamalarını okuyarak Anladım ismine tıklayın ve yeni yer işaret simge'nizin size sunduğu imkanları kullanmaya başlayın.

Açılan sayfadaki başlıklar ;

 • İstediğiniz şeye yıldız ekleyin,
 • Aradığınız şeyleri kolayca bulun,
 • Düzenli kalın,


SÜRPRİZ :  Artık yeni yer işaretlerini, yeni bir siteye bakar gibi inceleyerek gezinti yapıp tadını çıkarın. 
Sağ tarafta yer alan dişli simgesine tıklayarak görünüm ve diğer ayarları, yer işaretlerinize eklediğiniz konuları bulmak için arama penceresini, yer işaretlerini dışa ve içe aktarma ayarlarını, sorunlarınız için geri bildirim ismini kullanabilirsiniz. Aradığınız bir uygulamanın üzerine tıklayın Chrome tarayıcı yeni sekmede açarak araştırmalarınıza devam edin. Yeni yer işaretleri çok hoş bir görüntüye sahip ben çok beğendim. Sizde beğendi iseniz görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

CCleaner 5.05 sürümü çıktı

Bilgisayar işletim sisteminde atık dosya, çerezler ve gereksiz uzantıları temizleyen CCleaner’ın 5.05 yeni sürümü çıktı. CCleaner, işletim siteminizi hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını içerisinde yer almakta olup başka bir program kullanma ihtiyacı duymazsınız. Bilgisayar Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcıların öncelikli tercih olan geliştirilmiş CCleaner programını kullanmasını tavsiye ederim. Bakım araçları arasında yer alan CCleaner’ın 5.05 yeni sürümünde Windows 10 (10049 build) en son sürümü için destek eklenmiş olup, çok kısa bir süre sonra dağıtımı yapılacak olan Windows 10 işletim sitemi yükseltme içinde bir alt yapı oluşturulduğu gözden kaçmıyor. Ayrıca Tarayıcılardan Internet Explorer, Firefox, Opera, için başlangıç ​​öğesi algılama, önbellek ve geçmiş temizliği gibi tarayıcı gelişim programı içine eklenmiş. 

CCleaner Free, Ücretsiz program kurulum aşamaları :

1. CCleaner proğramı giriş yapın.
2. CCleaner sayfanın alt kısmında 3 farklı site indirme seçeneği göreceksiniz.
3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programını masa üstüne kaydedin.
4. Masa üstündeki programa tıklayın, dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kurulum aşamalarına devam edin.
5. Kurulum aşamaları penceresinde birkaç seçenek göreceksiniz. İstemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın.
6. Başlangıc programında otomatik açmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan yerdir. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolanızı yazmanız gerekeceğinden! Ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.
7. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacaktır. CCleaner’ın yeni sürümü ile bilgisayarınızın veri atıklarını hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğim konular.
İlgili : CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?
CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma
CCleaner ücretsiz program, her ülke dilinde yazılmış olması nedeni ile kullanımı çok basittir. CCleaner hakkındaki sürüm notlarını açılan sayfadan okuyarak bilgi edinebilirsiniz.
NOT : Kurulum aşamasında IE tarayıcı araç çubuğuna Google Araç çubuğu seçeneği işaretli olarak gelmektedir. Seçeneği kaldırmazsanız bu eklentiyi de kullanabilirsiniz. Seçeneği kaldırmayıp kurduğunuz açılan sayfanın altında Google Araç çubuğunu Etkinleştir seçeneği ile aktif duruma getirin.

4/23/2015

100. Yılında Adım Adım Gelibolu 3D ile İncele

Gelibolu
Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Muhabereleri için hazırlanmış fedakar ve kahramanlık hikayelerinin cereyan ettiği Gelibolu yarımadası için özel tasarlanmış 3D teknolojisi ile 360 Derece panoramik görüntüleri inceleyin. Gelibolunun 100. yıl kutlaması nedeni ile Google Google Türkiye resmi blogun da yayımlanan, birçok farklı ülke insanlarını bir araya getirerek barışın sembolü haline dönüşen Gelibolu’u Google Cultural Institute ve Street View’un 3D teknolojisi ile hazırlanmış 360 Derece panoramik görüntüleri izleyebelirsiniz. Tüm Kahramanlarımıza Allahtan rahmet dilerim.

Türkiye’ye ilk kez getirilen Trekker Teknolojisi ile 81 noktada adım adım kaydedilip dijital ortama aktarılan görüntüler. 

Proje kapsamında Arı Burnu’ndan Conk Bayırı’na, Türk, Yeni Zelanda ve İngiliz askerlerinin şehitliklerine kadar Gelibolu Yarımadası’nın her bir noktası ziyaret edilerek, 3D görüntü kalitesiyle online dünyaya aktarıldı. Ziyaretçiler 360 derecelik panoramik bakış açısı ile şehitlikleri, mezarlıkları ve anıtlarını görüntüleyebilecekler.

Bu özel coğrafyanın dijital ortama aktarılmasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın yanı sıra, İngiliz Milletler Topluluğu Şehitlikler Komisyonu (Commonwealth War Graves Commission), Avustralya Büyükelçiliği ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği ile işbirliği yapıldı.
Kaynak : Google Türkiye Resmi Blog’u

4/22/2015

WordPress 4.1.2 Yeni Sürüm Güncellemesi

WordPress 4.1.2 Yeni Sürüm
Worpress 4.1.1 sürümü güncellendi. Wordpress 4.1.2 sürümüne geçtiğini eklentiler bölümündeki güncelleştirme kısmında görebilirsiniz. Wordpress 4.1.1 sürümünde bulunan 21 güvenlik açığının, Wordpress yeni 4.1.2 sürümüne geçirilmesi ile giderildiği ifade ediliyor.

Wordpress yeni sürümünde performans iyileştirme ile birlikte kullanıcılarının medya deneyimini de geliştirerek kullanıcı yazı yazarken dikkatinin dağılmaması ve rahatsız olmaması için yan uygulamaları açılır kapanır hover pozisyonu ile desteklemişler . Ayrıca kullanıcılarına wordpress kumanda panelinde yeni sürüm bilgisi ile birlikte Yirmi Onbeş mobil uyumlu temayı ücretsiz öneriyor.

En yeni varsayılan tema, Yirmi Onbeş’in, temiz görünümlü blog odaklı bir tasarıma sahip olması ile birlikte Google’s Noto yazıtip ailesi ile kusursuz bir dil desteği gelişmiş tipografi çalışmaları sayesinde her ekran boyutunda okunabilirlik özellik sergilediği ifade ediliyor. İçeriğiniz ister telefonda, ister tablette, ister dizüstü, ister masaüstü bilgisayar olsun her zaman merkezde görülür.

Wordpress 4.1.2, performans iyileştirmeleri ve diğer özellikleri ile birlikte, kullanıcıları için yazma deneyimini geliştirmeye odaklanmış sürümü kumanda panelinde FTP girişi yaparak veya zip olarak indirip yükleyebilirsiniz. Sonuç olarak yine küçük bir taşlama yapmadan yazımı sonuçlandırmak istemedim.

Sonuç : Tüm gelişmeler güzel ancak bizim Blogger geliştiricileri uyuyorlar mı ? Tüm Html kodlarında birçok değişikler yapabildiğimize göre yeni temalar veya eklentiler hakkında ne bir yazı nede bir yenilik, maalesef yok. Google’un ürününü kullanıyoruz ve bu gelişimleri bizde görmek istiyoruz. Sizde benim gibi düşünüyorsanız görüşlerinizi lütfen belirtin.

En iyi eklentileri görmek için :
1. Wordpress kumanda paneline giriş yapın.
2. Eklentiler → Yeni ekle → Öne çıkan-popüler-Önerilen-Favoriler bölümünde görebilirsiniz.

Microsoft Security Essentials kullanımı

Security Essentials
Microsoft Security Essentials, Windows işletim sistemi için bilgisayarınızı Antivirüs, truva atları, solucanlar ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma amaçlı Orjinal Microsoft Windows kullanıcılar için geliştirilmiş ücretsiz bir yazılımdır. Microsoft Security Essentials'ı kullanırken hiçbir şey yapmanıza gerek duymazsınız. Arka planda çok fazla yer kaplamadan çalışarak güncellemeleri günde birkaç kez otomatik kontrol eder ve bilgisayarınızı yavaşlatmaz.

Bilgisayar görev çubuğunun en sağında bildirim alanında bulunan Microsoft Security Essentials simgesine baktığınızda mevcut durumunuzu takip edebilirsiniz. Bu takip sistemi üç renklerden oluşmaktadır. Yeşil, herşeyin yolunda olduğunu; Sarı, bilgisayarınızın potansiyel olarak korumasız olduğunu ve Kırmızı, bilgisayarınızın risk altında olduğu göstermektedir. Gördüğünüz bu renkler, Sarı ve Kırmızı olduğunda simgeye tıklayarak ilgili ayrıntıları görerek harekete geçebilirsiniz. Yapılan tehdidin kaldırılması için en iyi seçim Bilgisayarı temizle seçeneğini belirlemektir. Diğer eylemlere kısaca göz atalım.

Tehditleri algılama ve uygulama :

1. Bilgisayarınızda algılanan tehditleri otomatik silmek isterseniz, Microsoft Security Essentials proğramını açın.
2. Ayarlar sekmesine tıklayın ve Varsayılan Eylemleri seçin

Sistem taraması :

1. Microsoft Security Essentials’ı açın. Giriş→ Hızlı tarama veya Tam tarama seçeneklerinden birini belirleyin ve Şimdi tara seçeneği ile devam edin.
2. Hızlı tara seçeneği virüslerin saklanma ihtimalinin yüksel olduğu her yerde arar ve bulur. Bilgisayarınızın durumunu için en iyi seçenektir.
3. Bilgisayarınızda, virüs veya casus yazılım bulaştığını düşünüyor veya şüphe ediyorsanız Tam tarama seçeneğini önerilerim arasındadır. Tam tarama seçenegi daha fazla güç gerektirdiğinden bilgisayarınız biraz yavaşlayabilir. Ancak sorunları bulma açısından çok iyi bir öneridir. Sorunların bulunması için tüm sistem içinde arama yapacaktır.

Tarama işlemlerini zamanlama :

1. Microsoft Security Essentials programı ile zaman ayarı yaptığınızda, seçeneklerinize göre bilgisayarınızı otomatik olarak tarar.
2. Zaman ayarını değiştirmek için ; Ayarlar sekmesi → Zamanlanmış tarama yan sütundan tarama türü, günü ve saati değiştirebilirsiniz.

Sabit sürücü ve daha fazlasını tarama :

1. Bilgisayarınızın sabit sürücü haricinde, USB sürücülerine de virüs bulaşabileceğini düşünerek harici sürücüleri de taramak faydalıdır.
2. Microsoft Security Essentials programını açın. Ayarlar sekmesinde → Gelişmiş → Çıkarılabilir sürücüleri tara seçeneğine tıklayın. Tarama her başladığında bilgisayarınıza bağlı olan sürücülerde taranacaktır.
3. Microsoft Security Essentials yazılım kurulum sonrasında, Giriş sekmesindeki Şimdi tara seçeneği ile bilgisayarınızın ilk taramasının yapılması önerilir.

Microsoft Security Essentials, Ücretsiz Koruma yazılımını orjinal Windovs kullanıcıları bağlantı linkini inceleyerek bilgisayarına indirip hemen güvenlik sistemine geçebilir

4/20/2015

Blogger Blogunu Mobil uyumlu ve Hızlı Düzenleme İpuçları

21 Nisan 2015 Google Mobil uyumluluk süresinin son günü. Web site niteliğindeki Blogger ile oluşturulan blogunuzun Google arama sonuçlarında hatasız, hızlı ve mobil uyumlu çalışabilmesi için küçük ipuçları. Mobil uyumlu bir web site görünümü, kullanıcının mobil cebinde iken yatay kaydırma yapmadan dikey kaydırma ile siteleri hızlı ve doğru bir formatta görebilmesidir. Blogger şablon kodlarınızı açıp incelerseniz blogger genişlik ayarlarının sabitlendiğini ve bu kodların da yıllar öncesinden beri olduğunu anlayabilirsiniz. 

Bu kodlama aynı zamanda şablon mobil görünüm önizleme bölümündeki muhtelif temalar ile de desteklenmiş kullanıcının yapacağı hatalar burada bulunan temalar sayesinde pozitif duruma çevrilmesi sağlanmıştır. Ancak şablon özelleştirme bölümündeki genişlik ve sidebar ayarları tamamen kullanıcının insiyetifine bırakılmış. Zaman çok kısa olması nedeni ile günlerdir yazılan çizilen anlatılan uzun uzun konular için zamanınız yoksa aşağıda anlatılan işlemleri blogunuz da kontrol ederek hızlı ve mobil uyumlu duruma getirin.

Blogger blogunu Mobil uyumlu ve hızlı yapma ipuçları :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Şablon → Mobil → Dişli çark tıklayın ve üst kısımdaki ilk seçeneği seçerek mobil görünüm aktif değilse aktif duruma getirin.
3. Mobil şablonu seçin : Bu kısımda Blogger’u ilk kurduğunuzdaki ayarlarlar varsayılan olarak gelmektedir. Bu ayarları değiştirdi iseniz Varsayılan olarak belirleyin. Önizleme yapın görünüm sizce doğru ise kaydedin. Doğru bir görünüm elde edene kadar temalar arasında gezinin. Uygun temayı yakaladığınızda kaydedin.
4. Blog’unuzun olması gereken şablon değerleri : Siz ne kadar büyük tema kullanırsanız kullanın şablon kod'larınıza eklenen özel mobil kodlar olması gereken değerleri gösterecektir.
Olması gerekenler nedir ? Merak ediyorsanız şu adımları takip edin. Şablon → Html’yi düzenle seçeneğini açın.
5. <head> başlangıç altındaki kodları incelediğiniz de şablonun 1100 Px. genişliğini geçmeyecek scala tabir edilen kodlamalar ile belirlendiğini görebiliriniz. Yani bu kodlar scala 1.0 minimum ve maximum, görüntülenme (viewport) değerleri ile komut olarak belirlenmiştir. Blogger şablon kod görüntüsüne tıklayıp aşağıdaki resmi inceleyin.
6. Blogger şablon → Özelleştir → Genişlikleri ayarla, Maximum genişlik 1100 px. geçmeyin.
7. 2 sütunlu sidebar kullanıyorsanız verilen genişlik boyut ayarını değiştirmeden sidebar genişliğini düzenlemeye çalışın. Genişlik ayarı olan 1100 px. değeri sabit olduğu sürece sidebar genişliği genel genişliği etkilemeyecek tema kendi içinde büyüyüp küçülecektir. Genişlik ve sidebar boyut resmini tıklayarak inceleyin.
8. Web siteniz bu ölçülerde kaldığı sürece Google Mobil uyumluluk teslerini geçebilirsiniz.
Blogger şablon kodları sayesinde blogunuzu ne kadar büyük yaparsanız yapın mobil görünüm ile uyumlu olacaktır. Ancak temanın büyük olması tarayıcı açılış hızını etkileceğinden birçok mobil cep telefonlarında görülemeyecek, bunun sonucu Web yönetici araçları → Arama trafiği → mobil kullanabilirlik bölümünde hatalı url olarak karşınıza çıkacaktır.

Sitenizin hızlı açılması ve mobil uyumluluk ipuçları :

1. Mümkün oldukca gereksiz aşırı eklentilerden kaçının.
2. Tarayıcıları zorlayan çok büyük resimler eklemeyin. Büyük resim ekleyecekseniz mutlaka resimlerinizi sıkıştıran siteleri kullanın.
3. Ana sayfanızda tarayıcıları etkileyen ses eklentileri gibi Javascript kodlardan kaçının.
4. Blog ana sayfanıza eklediğiniz haber sitelerinin banner resimleri web sitenize hiç değer katmadığını tam tersi banner’ini eklediğiniz sitelere link vererek kendi değerinizi düşürdüğünüzü bir kez daha hatırlatmak isterim. Banner veya haber sitelerinin görselleri ile arama sonuçlarında üst sıralarda görülmeniz sitenizin üst sıralara taşındığının ifadesi olmamakla beraber organik olmayan bir seo çalışması niteliği taşımaktadır. Sonuçlarda çıkan yazıya tıkladığınızda gidilen sayfa haber siteleridir. Bu durumda haber sitelerine çalışmış olmaktasınız. Karar ve sonuçlara katlanmak da sizin özgür düşünceniz ile sonuçlanacaktır.

Yukarıda anlatılan basit adımları takip ederek gereken düzenlemeleri yaptı iseniz ; Web site Hız ve Mobil uyumluluk testlerini kullanarak kendinizi sınayın.
PAGESPEED VE MOBIL UYUMLULUK TEST :
PageSpeed Insights Test Aracı
Mobil Uyumluluk Test Aracı

4/19/2015

VPS Sunucu Nedir?

Günümüzde bilgisayarların hardware olarak bilinen fiziksel kaynaklar açısından çok gelişmiş olması bir fiziksel bilgisayar içerisine birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan virtualization programlarının çıkmasına yol açmıştır. Böylece ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara (sunucuya) virtualization programı kullanarak çok sayıda bilgisayar kurabilirsiniz.

Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşırlar. Örnek olarak 10 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 1 GB ram kullanan 10 bilgisayar kurulabilir. Bu kurulan bilgisayarlar gerçekte fiziksel bir görünüme sahip olmadıkları için sanal bilgisayar olarak adlandırılırlar. Kapasiteleri dahilinde gerçek bilgisayardan işlev açısından farkları yoktur. Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve değişik programlar çalıştırabilirsiniz.

VPS "virtual private server" teriminin kısaltmasıdır. "Sanal kişisel sunucu" olarak Türkçeye çevrilir. Sanal kelimesinin açıklamasını yukarıda açıklamıştık. Kişisel kelimesinin anlamı ise işlevsel olarak aslında bağımsız bir bilgisayar oluşturulmuş olmasından gelir. Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve değişik programlar çalıştırabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi aynı fiziksel sunucu içerisine birden fazla sanal bilgisayar kurulabilir. Eğer kaynaklar bir sanal bilgisayara atanmazsa bu sanal bilgisayar tarafından kullanılmayan kısım diğer sanal bilgisayara devredilebilir.

İlk paragraftaki örnekte 10 GB ram kapasitesine sahip fiziksel sunucunun 1 GB ram’ini sanal bir bilgisayara ayırabilirsiniz. Ancak bu adanmamışsa bu bilgisayar 512 MB ram kullanırken başka bir sanal bilgisayar diğer 512 MB kısmını kullanabilir. Atama yapılmışsa bu bilgisayar 512 MB ram kullansa bile 1 GB yarı dolu yarı boş şekilde çalışır ve başka sanal bilgisayarın bu bölümü kullanması mümkün olmaz. VPS terimi cpu, hard disk ve ram gibi kaynakları kendine atanmış olmayan, kullanılmadığında diğer sanal bilgisayarlar arasında paylaşılabilen, sanal bilgisayar anlamındadır. Fiziksel bilgisayarlardan farkları düşük bir performans kaybıdır. Web, e-mail, dns sunucusu gibi orta ölçekli bilgisayar gücü gerektiren işlerde kullanılırlar. Elektrik, yer, kurulum ve bakım esnasında iş tasarrufu sağlarlar. Bu tasarruf aylık kiralama bedellerinde indirim olarak görülür. Düşük performans kaybı sizi çok etkilemiyorsa VDS lerden daha ucuz kira bedelleri vardır.

4/17/2015

Blogger Wordpress Tumblr Sitene Instagram Ekleme


Teknoloji gelişimi ile artan talepler arasında yaygınlaşan Instagram resim paylaşım özelliğini Blogger/blogspot, Tumbl, Wordpress, gibi web sitelerinizde eklenti olarak kullanarak okuyucu kitlenize güzel deneyimler yaşatabilirsiniz. Blog/Site okuyucu kitleniz web sitenize giriş yaptığında gönderdiğiniz güncel resimleri sitenizden takip edebilir. 
Instagram eklentisini kullanmıyorum ancak şahsımın kullanmaması kullanılmayacağı anlamını taşımamaktadır. 

Instagram uygulamasını şöylede düşünebilirsiniz. Bir eğlence, davet, toplantı, düğün veya yeni yıl kutlamasındasınız. Bulunduğunuz ortamda çektiğiniz birbirinden güzel resimlerinizi eve dönüşünüzde sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayan yok gibidir. Davetten dönüşünüz geç olacağından çektiğiniz resimleri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşımınız da geç ve zor olacaktır.

Ancak çektiğiniz bu resimleri saniyeler içinde instagram hesabınıza giriş yaparak web sitenizde görülmesini sağlayabileceğiniz gibi okuyucu takipçilerinizi de arttırabilme şansını yakalamış olabilirsiniz. Teknolojinin bu özelliklerinden yararlanmak için ;

Blogger, Wordpress.com ve Tumblr instagram eklenti kodları nasıl eklenir :

1. Instagram eklentisi için buradan giriş yapın. 

2. Açılan sayfa içinde siteniz için yapılandırma bölümünü doldurun. Chrome tarayıcı kullanıyorsanız açılan sayfada, Google Chrome bulunduğunuz dil seçeneklerine göre çeviri yapacağından ayrıca bir açıklama yapmak istemedim. 

3. Sayfanın üst kısmından üyelik girişi yapabilirsiniz. Aşağıda göreceğiniz resimde Türkçe yapılandırma açıklamaları mevcut olup farklı tarayıcı kullanıcıları verilen resimdeki açıklama bilgilerinden yararlanabilirler. Resime tıklayarak büyük inceleyin lütfen.


4. Daha önceden oluşturulan resimler için ön izleme bölümü mevcut olup, kodlar üzerindeki seçeneklerden değişiklik yaptığınızda ön izleme seçeneği ile seçiminizi kontrol edebilirsiniz. 

5. Eklenti seçeneklerinde işleminiz bitti ise, Kod Oluştur butonuna tıklayarak aşağıda görülen resim gibi bir iframe kodları oluşturulur.

6. Instagram iframe eklenti kodlarını kopyalayın. 

7. Blogger kumanda panelinize giriş yaparak gadget ekle seçenekleri yardımı ile Html/JavaScript gadget’ine kopyaladığınız kodları yapıştırıp kaydedin.  

Gadget’e bir başlık ismi verebilirsiniz. Blogger yerleşim bölümünde görülmesini istediğiniz alana sürükleyerek konumlandırın ve yaptığınız işlem için blog’unuzu kaydedin

8. Giriş yaptığınız mevcut sayfanın en altında bulunan nasıl yapılır? YouTube link bağlantılarını izleyerek anlamadığınız yerler hakkında görsel bilgi alabilirsiniz.

Video talimatları kontrol edin!

Tumblr | Wordpress.com | BLOGGER / BLOGSPOT

4/16/2015

Web Siteniz Mobil Uyumlu mu?

21 Nisan’dan sonra, Google arama’daki sıralama sonuçları, Google’un daha fazla cep dostu olması sonucu etkisini göstermeye başlayacak. Mobil uyumluluk test aracı ile sitenizi tekrar kontrol edin. Siteler için geçerli olan Mobil Uyumluluk değişikliği dünya genelinde tüm dillerde yapılan mobil aramaları etkileyerek, Google Arama sonuçları üzerinde büyük etki sahibi olacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Kullanıcılar, cihazları için optimize edilmiş, alakalı ve yüksek kaliteli arama sonuçlarına ulaşabilmesi için, ………..blogspot.com.tr site ve diğer sitelerinizin bu değişikliğe hazır olup olmadığını bir kez daha kontrol etmek için ;
Mobil uyumluluk testi yapın

"Sitem zaten mobil cihazlar için optimize edilmiş. Bir şey yapmam gerekiyor mu?

Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir siteniz zaten varsa bile, biraz vakit ayırıp Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanarak sitenizin sayfalarını tekrar kontrol edin. Ayrıca, mobil cihazlar üzerinden daha fazla para kazanmaya yönelik en iyi uygulamaların ele alındığı AdSense Birden Çok Ekran Uygulama Kılavuzu'nu da inceleyin.

Sitem mobil uyumlu değil. Sitemi mobil uyumlu hale getirmeye nasıl başlarım?

Mobil uyumlu siteler kılavuzu başlamanız için size yardımcı olabilir. Diğer yandan, Web Yöneticisi Araçları hesabınıza giriş yapıp Mobil Kullanılabilirlik Raporundan yararlanarak siteleriniz genelindeki mobil kullanılabilirlik sorunlarının tam bir listesini görebilirsiniz. Ayrıca AdSense Birden Çok Ekran Başlangıç Kılavuzu'nu inceleyebilir ve destek almak için Web Yöneticisi Merkezi Forumlarında soru yayınlayabilirsiniz."

Blogger Blog Id Post Id Image url Veri Hataların Çözümü

Web Yönetici Araçlarına kayıtlı siteniz için yapılandırılmış veri araçları bölümünde blog Id, post Id, image url hataları ile karşılaştı iseniz aşağıda anlatılanları takip ederek site hatalarını çözün. Blogger’un varsayılan şablon değişikliğinden sonra tüm bloglar da mevcut olan blog Id, post Id, image url, hataları henüz giderilemedi. Bu güne kadar düzelmeyen bu etiket hataları her blog da mevcuttur.

Yapılandırılmış veri araçlarından blogunuzu kontrol ederseniz bu hataları görebilirsiniz. Bu hataların giderilmemesi Google arama sonuçlarında yazılarınızın tam olarak tanınmaması anlamına gelmektedir.

İsminden de anlayacağınız gibi, blog Id, post Id, image url, hataları blogunuzu tanımlayan Id, yazılarınızı tanımlayan Id ve resimleri tanımlayan image url, gibi hatalar sonucunda siteniz okunamayan veri durumuna girecektir.

Blogger’un bir seneyi aşkın şablon değişiminden sonra bu konuda birşeyler yapmaması şaşırtıcı olması ile birlikte anlam verilemeyecek bir görünüm sergilemektedir. Google, arama sonuçlarında daha iyi sonuç alabilmesi için yapılandırılmış veri aracı olan schema.org’i kullanmaktadır.

Bu durumun kısaca anlamı, arama sonuçlarında zengin snippet olarak bilinen blog başlık linki altında okuduğunuz yazınızın açıklamasıdır. Yapılandırılmış veri bağlantısını incelediğinizde, Hatom veya diğer veri türlerini görebilirsiniz.

Bu hataları nasıl çözeceğiz ile ilgili kendi başımızın çaresine bakacağız. Çünki! ücretsiz blog kullanıyoruz ve bu iş için kimse zaman harcamayacaktır. Öncelikle aşağıda yapılan açıklamalar ile sitenizi kontrol edin.

Blog Id, Post Id, Image url, veri hataları için site kontrolü :

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın ve sitenizi açın.

2. Diğer kaynaklar ismine tıklayarak, Yapısal veri test aracını açın.

3. Açılan pencerede Url’yi getir menü ismine tıklayın.
4. İçi boş olan pencereye herhangi bir yazınıza tıkladıktan sonra tarayıcıdaki linki kopyalayın ve pencereye yapıştırarak kırmızı renkli Getir ve Doğrula ismine tıklayın ve bekleyin.

5. Test sonucunu sağ tarafta göreceksiniz. Aynı işlemi birkaç yazınız için deneyin. Eğer gerekli düzenlemeleri yapmadı iseniz hatalı kısımları görmeniz gerekmektedir. Bu hataların ne olduğunu yazı başında belirtmiştik. Test aracı sonuçları doğru ise şu şekilde görülecektir.
Yapılandırlmış veri görünümü
6. Test sonuçları yukarıda ilk resim gibi hatalı ise sitenizi düzenlemeye başlayın.
Blog Id, Post Id, Image url, veri hatalarının Düzeltilmesi :

Not: Blogunuzun yedeğini aldınız mı? Her ihtimale karşı mutlaka yedek alın.

1. Aşağıda verilen etiketi (Ctrl+F) yardımı ile bulun.
<meta expr:content='data:blog.blogId' itemprop='blogId'/> 
2. Blog Id, Post Id, hatalarını düzeltmek için, arama sonucu bulduğunuz (blog Id) ve (post Id) her iki etiketi silin. Şablonunuzdaki kodların görünümü şu şekildedir.
3. Şablon kod arama penceresinde arattığımız etiketi tekrar aramak için enter çekin. Aynı etiketleri tekrar göreceksiniz. Bu etiketleri de silin ve blog'u kaydedin.
4. Son olarak ; image_url hatasının giderilmesi için aşağıdaki etiketi bulun. 
<meta expr:content='data:post.firstImageUrl' itemprop='image_url'/> 
5. Bulduğunuz bu etiketi silerek aşağıda verilen etiketi sildiğiniz etiketin yerine yapıştırın.
<meta expr:content='data:post.firstImageUrl' itemprop='image'/> 
6. Blog’unuzu kaydedin. Şimdi tekrar veri araçlarında inceleme yapın. Sonuçların olumlu yeşil olarak ifade edildiğini göreceksiniz.

Daha fazla bilgi için Menü çubuğu Kategoriler sekmesinde Veri araçları ismine tıklayarak diğer konularını inceleyebilirsiniz. Veri araçları ile ilgili sorunlarınızı yorum yazarak çözün.

4/15/2015

Dlvr.it Sitesinde Blog İçeriklerinizin Yayınlanması

Dlvr.it sitesi, blogcu ve yayıncıların sosyal ağ ve yeni kanallara erişimi genişleterek otomatik içeriklerin yayımlandığı bir sosyal paylaşım sitesidir. Site yazılarınızın sosyal paylaşım sitelerinde otomatik paylaşılmasını düşünebilirsiniz.
Dlvr.it, Google, Bing ve Yahoo dahil olmak üzere tüm büyük arama motorları ile ilişkili olup, SEO etkisi ile arama optimizasyonu sağlar. Bu optimize içerisinde sosyal, cep ve tabletler, genişletilmiş dağıtım gibi servisleri de mevcuttur. Google Chrome tarayıcınızda dlvr.it site uzantısını da kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için dlvr.it blog girişi.

Dlvr.it site girişi için takip edilecek adımlar :

1. Dlvr.it sitesine giriş yaparak üyelik işlemlerinizi tamamlayın.
2. + Add Route alanına giriş yaparak blog url’nizi ve Rss akış linkinizi ekleyin.
3. Kumanda panelindeki menüleri inceleyerek siteyi tanımaya çalışın.
4. 5 ad blog ve 3 ad. de sosyal paylaşım linki ekleme hakkınız vardır.
5. Eklediğiniz blog link’inin üzerine maus’u getirdiğinizde düzenleme ayarlarını göreceksiniz. Eklediğiniz blogların arasında kullanmak istemediğinizi silip bir yenisini ekleyebilirsiniz.
6. Şimdi, Dlvr.it site kumanda panel görünüm resmini aşağıdan inceleyelim.
7. Üyelik, blog kayıt, Rss ve sosyal paylaşım sitelerinizi ekledikten sonra yayınlarınızı Dlvr.it sizin adınıza paylaşıma sunarak belirli zamanlarda sonuç istatiklerini e-posta ile size göndermeye başlayacaktır.

Soft Panel v1 + Portal 2015

Değerli Okurlarımız öncelikle herkese merhaba; Bu makalemizde sizlerinde bildiği gibi devamlı gelişen ve güncellenen sesli sohbet sitelerinde kullanılan yeni bir sesli chat yazılımı üzerinde duracağız. Dış görünüşü + portal scripti ile seo dostu sesli chat Soft Panel sizlerle. Gerçekten valid kodlaması ile hızlı çalışan sayfa yenilemelerinde %60 oranla diğer sesli chat panellerinden üstün olarak dizayn edilmiştir.

sizlerinde bunun gibi güzel web sayfalarına ilginiz var ise bizlere ulaşarak web sitenizi bir kaç saat içerisinde aktif hale sokabilirsiniz. bunun dışında sizlerinde bildiği gibi değerli çalışmaları ile seo konusunda uzmanlaşmış ekibimizin başında olan Adnan GÜNEY' Bey ilede yazılımın dış kabuğunda bulunan portal üzerinden makale , backlink, organik seo içerikleri hakkında hizmet alma şansınız bulunmaktadır. Ciddi anlamda sitenizin google ve tüm arama motorları üzerinde güzel yerlere gelmesi Adnan Bey'in çalışmaları ile sizlere 3 4 ay mesafe uzaklıkta. Bunun dışında soft paneli bizlere ulaşıp açık kaynak kodlu olarak satın alma şansınızda bulunmaktadır. Tüm soru ve sorunlarınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.


Başlıca Özellikler
 • Yeni Özel Hareketli Dönerek Gelen Giriş Teması + Gelişmiş Efectler İçerir 
 • Gelişmiş yönetim paneli ile yüksek görsellik 
 • Farklı Galeri ve Resim Efectleri + hızlı animasyon ekleme 
 • Bütün Tarayıcılar Desteği eski tarayıcılarınız ilede çalışabilirlik. 
 • Gelişmiş Tema Yönetimi farklı renk seçenekleri ile sesli chat panellerinde yüksek farklılık oluşturur. 
 • Kullanıcı banlama ip takip sistemleri geliştirilmiş ve daha basit anlaşılır hale getirilmiştir. 
 • Panel çok hızlı ve daha çabuk açılabilir hale getirilmiştir. Yavaşlama ve kasma sorunları yoktur.

Soft Paneli inceleye bilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz CANLI DEMO

Birlikte çalışmalara başladığımız sevgili arkadaşım Fatih Körpe bey'e böyle güzel bir yazı için çok teşekkür ederim. Canlı Demo ve benzer temalar için çalışmalarımız devam edecek. Ayrıca, Wordpress tabanlı site kurmak isteyen tüm arkadaşlarımızı da düşünerek elimizden geldiğince sunucu fiyatlarını düşürerek, Blogger yayımcı faaliyetleri haricinde site kurmak isteyenlere cazip fiyatlar sunmaya çalıştık. Sunucu fiyatları hakkında bilgi alarak, kendi sitesini kurma düşüncesi içerisinde olan arkadaşlarımız ilgili linkten inceleme yaparak geleceği düşünebilirler. Düşüncelerinizi gerçekleştirmek isteyen arkadaşlarımız benimle irtibata geçebilirler.

Yazar Hakkında :
Bu yazı networkdizayn.com site yönetimi ve yazarı Fatik Körpe bey tarafından yazılmıştır

4/14/2015

AVG AntiVirus 2015 Free-Ücretsiz

AVG AntiVirus 2015 ücretsiz indir
AVG AntiVirus Free-Ücretsiz 2015 diğer AntiVirus programları gibi güvenilir, az yer kaplayan, bellek kullanımını bir önceki sürüme oranla azaltan yeni sürümüyle karşımızda. Tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulan ücretsiz AVG AntiVirus proğramını bilgisayarınıza kurarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Daha önce AVG AntiVirus proğramı kullandı iseniz 1991 yılından beri çalışma ve gelişimleri hakkında az çok bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Ücretsiz AVG AntiVirus proğramı 2015 yılı yeni sürümü ile daha hızlı tarama ve performans sunduğunu iddia ederken, ayrıca sahte program antivirüs yazılımlarını tanıma konusunda geliştiğini açıklıyor. Kullanımı ücretsiz olması, düşüncelerinizi yanıltmasın.

Yerleşik koruma kalkanı, casus yazılımlara karşı anti-spyware özelliği, e-posta tarayıcı, güvenlik eklentileri, istek üzerine veya otomatik tarama ve testler gibi seçenekler ile mümkün olan en üst düzey korumayı sizlere ücretsiz sunan bu yazılım bilgisayarınızın performansında da hiçbir yavaşlamaya sebep olmadan verimli bir şekilde çalışabiliyor.

AVG Antivirus 2015 Özellikleri:


 • Ödüllü virüs temizleme ve önleme sistemi
 • Daha hızlı ve akıllı tarama
 • Gelişmiş gizlilik denetimleri
 • Virüs, tehdit ve zararlı yazılımları tespit edip durdurur
 • Güvenli olmayan bağlantıları ve dosyaları durdurur
 • Ücretsiz mobil koruma
 • Casusluğu ve veri hırsızlığını önler
 • Silinen dosyalarınızdan geriye hiçbir iz bırakmaz
 • Gizli dosyalarınızın güvende kalmasına yardımcı olur
 • Bilgisayarın hızlı çalışmasına yardımcı olur
 • Kolay uygulanabilir tavsiye ve uyarılar
Bilgisayar güvenliğiniz için, ücretsiz AVG Antivirus programını AVG iş ortağı tamindir.com sitesine giriş yaparak yeşil renkli indirme linkinden kısa sürede indirip güncelleyerek kullanabilirsiniz.