2/28/2015

Google Arama Sonuçlarını Mobil Görünüm ile Değiştiriyor

Google, 2014 yılında çalışmalarını başlattığı Arama Sonuçları ile ilgili mobil kullanım ve Yapılandırılmış veri araçlarını 2015 senesi için devreye alarak Arama Sonuçları için Mobil kullanımını değiştiriyor. Google resmi sitesinde, 26 Şubat 2015 tarihinde “Daha fazla mobil dostu arama sonuçları” başlık ismi ile yaptığı açıklamada, Arama Sonuçları, arama algoritmasının Mobil uyumlu web sitelerinin üst sıralarda çıkacağını ve uygulamanın 21 Nisan 2015’de değişeceğini açıkca ifade ediyor. 

Google arama sonuçlarında mobil kullanım ve mobil web dostu siteler ne anlama geliyor. Uygulamanın başlangıç tarihi itibari ile, %100 mobil uyumlu web siteleri dünya genelinde arama sonuçlarında üst sıralarda listelenerek görülecek olmasıdır. Web yönetici araçları, Tarama, Akıllı telefon ve özellikli telefon menü sekmeleri mobil uygulamalar için yapılan bir test aşamasıydı. 

Bu test aşama sonuç ve verileri günümüz teknolojisinin Mobil araçlar ile kullanımının yoğunlaşması rekabetci ticareti de beraberinde getirerek Mobil’in web siteleri için ön plana çıkmasına neden oldu. Mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış siteler arama sonuçlarında Pozitif yer bulurken uygulamaya ayak uyduramayan siteler Negatif olarak etkilenecekler.

Yani arama sonuçlarında alt sıralara kadar inebilecekler. Web site sahipleri Google algoritma ve kuralları için ne kadar uyumlu olup olmadıklarını, buradan giriş yaparak Mobil uyumluluk testi yapabilir ayrıca siteniz için Mobil kullanılabilirlik sonuçlarını ilgili linkten görerek gerekli iyileştirme ve düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Açılan sayfada sitenize tıklayın mobil hatalarınızı görün.

Ayrıca ilgili konular ⇒

Microsoft'un ücretsiz yazılımları

Herkes Microsoft'u Windows işletim sistemi ve Office uygulamaları ile bilir. Ama aslında ücretsiz olarak indirebileceğiniz çok sayıda Microsoft yazılımı mevcut. Üstelik bu yazılımlar da Microsoft'un kalitesine sahipler. İşte bunların en önde gelenleri ve en çok işe yarayanları.

1- Microsoft Office Web Apps

Microsoft'un en cömert ücretsiz hizmetlerinden biri bu olsa gerek. Artık Office Word, Excel, PowerPoint ve OneNote'un esas özelliklerini internet tarayıcınızdan kullanabiliyorsunuz.
Windows Live ID'niz ile giriş yaptığınızda yeni dosyalar oluşturmak, veya Windows Live SkyDrive hesabınıza PC'nizdeki dosyaları yüklemek çok kolay.

2- Windows Live Mail

Bu program için en iyi e-mail aracı diyebiliriz. Windows 7 kullanıcılarının vazgeçilmezi. Microsoft Outlook Express ve Windows Mail'e göre daha gelişmiş. Diğerlerinden farklı olarak, çok sayıda e-mail hesabını iyi idare ediyor, e-mail'lerinizi akıllıca organize ediyor.

VPN Teknolojisi Nedir

VPN teknolojisi nedir; internet'te "özgürleşmenizi" nasıl sağlıyor? İşte çok özel VPN makalemiz. VPN (Sanal Özel Ağ) terimini daha önce birden çok kez duydunuz, ancak şimdiye kadar kullanmanız gerekmedi. Veya nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz için zahmet etmek istemediniz. Bu yazımızda VPN'nin nasıl çalıştığından, ona neden ihtiyacınız olduğuna, ücretli ve ücretsiz VPN hizmetlerine ve sunduklarına değineceğiz.

VPN nedir ?

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmışı olan VPN, basit bir anlatımla internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu özel bilgisayar ağı, örneğin yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN'ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanında VPN'ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından (yasaklı web siteleri ve IP'ler gibi) da kurtarırlar.

VPN'lerle bağlantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelendiğinden, meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler.

Peki o halde niye herkes VPN kullanmıyor ?

İyi, hızlı ve kesintisiz bir VPN hizmeti için genellikle aylık bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bağlantınız farklı bir bilgisayar üzerinden yönlendirileceğinden, çoğu durumda normaldeki internet bağlantınız kadar hızlı olmayabilir. Ancak bunları aştığınızda faydalarının, eksilerinden fazla olduğunu fark edebilirsiniz.

2/26/2015

Twitter’in Resmi WordPress Plugins Eklentisi Yayınlandı

Wordpres, Twitter kullanıcıları için tasarlanan, Twitter’in resmi WordPress eklentisiPlugins” 26.02.2015 tarihli 1.0.0 güncellemesi yayın hayatına başladı. Twitter için tasarlanan, Wordpres.org site eklentisini yazıyı tasarladığım şu dakikalarda 2,235 kişi indirmiş olup, wordpress, 3,9 ve 4.1.1 son sürümü ile uyumlu olmak üzere ilgili linkten eklentiyi bulabilirsiniz.

Ücretsiz olarak dağıtılan Wordpress eklentisi sitenizin görünümüne uyumlu olarak oldukca geniş kullanım alanı sunuyor. Paylaşım düğmeleri, gömülü Tweets, Twitter tarafından otomatik oluşturulan endexli biçinlendirme kullanımı ve Twitter izleyici sayınızın artmasına yardımcı olan takip düğmeleri gibi optimize araçlarını web sayfanıza Wordpress API’leri ile entegre imkanı sunuyor.
Uygulamalarını incelediğimizde ; Gömülü Tweet, Gömülü Twitter video, Tweet düğmesi, Twitter kartları, Twitter Analytics, İzleme düğmeleri, Twitter reklamları dönüşüm izlemesi gibi raçları içermekte.

Ayrıca GitHub üzerinden bağımsız geliştiricileri davet ederek eklentiye katkıda bulunmalarını istiyor. Konu ile ilgili Wordpress Geliştirici sitesinden daha geniş bilgi almanız için bir göz atabilirsiniz. Twitter’in Wordpress resmi eklentisi, 3. parti eklentileri devre dışı bırakarak konuyu daha resmi boyuta taşıması web’de gelişim adına oldukca başarılı bir adım olmuş. Darası Blogger gadget eklentilerini geliştirenlerin başına diyelim.

Vpn sizin için gerekli mi

VPN, sizi normalde bağlanamadığınız bir ağa güvenle bağlamakla görevlidir. VPN birkaç farklı amaçla kullanılmaktadır:
- Okul veya iş ağına uzaktan ulaşmak için. Bu durumda VPN hizmeti, okul veya iş yeri tarafından sağlanır.
- Yasaklı web sitelerine giriş için. VPN sunucuları farklı konumlarda bulunabildiğinden ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden, engelli web sitelerine erişmenize izin verir.
- Torrent indirmek gibi yasal veya yasadışı indirmeler için. Bittorrent’te gerçek güvenlik sağlamanın tek yolu, VPN’lerdir.
- Gizliliği ve güvenliği artırmak için. Tüm iletişiminizi ve bağlantılarınızı meraklı gözlerden korumak için VPN gibi bir hizmetten faydalanmanız gereklidir. Bir kafede şifresiz bir ağa bağlandığınızda, VPN sayesinde güvensiz ağın açıklarından etkilenmezsiniz.
- Ülkelere özel hizmetleri kullanmak için. Örneğin ABD’ye özel Netflix’i normal şartlarda Türkiye’den kullanmanız mümkün değil.
– VPN’yi kullanma nedeniniz, yukarıda saydıklarımızın birkaç tanesi birden de olabilir.

En iyi VPN hizmeti, sunduğu işlevler, sunucunun konumu, bağlantı protokolü ve fiyat konusunda iyi bir denge kuran hizmettir. Tek bir VPN hizmetinin ismini verip, en iyisi olduğunu söyleyemeyiz, çünkü bu onunla ne yapacağınıza bağlı. Çok sık dosya indirecekseniz, daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir; bunun yanında amacınız konum kısıtlamalarından kurtulmak, yasaklı siteleri açmaksa daha uygun fiyatlı seçenekleriniz var.

İşte VPN hizmetlerinde bakmanız gereken özellikler :
Protokol: VPN hizmetlerini araştırırken SSL/TLS (bazen OpenVPN olarak da adlandırılır), PPTP, IPSec, L2TP gibi farklı VPN türlerine rastlayacaksınız. Protokollerin kendilerine has avantaj ve dezavantajları var ancak güvenlik araştırmacıları, tüm bu protokollerin yeterli güvenliği sağladığını, normal bir kullanıcıya pek yansımadıklarını söylüyorlar.

Çıkış konumları: VPN hizmetinin bulunduğu konum, onu neden kullandığınıza bağlı olarak sizin için önem kazanabilir. Örneğin İngiltere’deki bir TV kanalını izlemek istiyorsanız ve bu kanalın web sitesi, sadece İngiltere’ye hizmet veriyorsa, VPN hizmetinizin sunucularının İngiltere’de bulunmasına dikkat edin. ABD’deki sunucular, ABD kanunlarına tabi olduklarından yetkililer istediğinde kullanım verilerini onlara aktarabilirler. Ücret ödeyeceğiniz bir VPN hizmetinin farklı konumlarda hizmet verdiğine dikkat edin.

Günlük kaydı: VPN’ye bağlandığınızda, aktarılan veriler konusuna VPN sağlayıcınıza güveniyorsunuz demektir. Bağlantınız, onu gözetlemek isteyenlere karşı korumada olsa da, aynı VPN’yi kullanan sistemler, özellikle VPN yöneticisi, verilerinizi günlük dosyalarına kaydedebilir. Bu herhangi bir VPN’ye üye olmadan önce sağlayıcının günlük kaydetme politikalarına göz atın. Bazı sağlayıcılar günlük kaydetmeyebiliyor. ABD’deki VPN hizmetlerinin günlük kaydetmek zorunda olduğuna dair bazı söylentiler var. Bu doğru olmasa da ülke yönetimi, günlük tutanlardan bu bilgileri her zaman isteyebiliyor.

Zararlılardan koruma işlevleri: VPN kullanmak, tam anlamıyla güvende olduğunuz, her şeyden korunduğunuz anlamına gelmez. HTTPS’yi mümkün olduğunca kullanmaya devam etmeli, indirdiğiniz dosyalara dikkat etmelisiniz. Bazı VPN hizmetleri (özellikle mobil hizmetler), sizi virüs ve trojan’lara karşı koruyabiliyorlar.

Mobil uygulama: VPN için para harcayacaksanız, onun her yerde, tutarlı bir biçimde çalışmasını isteyeceksinizdir. Önde gelen hizmetler, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için çözümler sunuyorlar. Hem telefonunuzda, hem de laptop’unuzda VPN kullanmak için iki ayrı hizmete para ödememeye dikkat edin.

Ücretsiz VPN sağlayıcılarının etkinliğinizi kaydetmesi ve size reklam göstermesi muhtemeldir. Size gösterilen reklamlarda gezinti alışkanlıklarınızın kullanılma olasılığı da yüksektir. Bunun yanında ücretsiz hizmetler, daha az çıkış noktası sunarlar. Gizlilik konusuna verdikleri önem de ücretliler kadar yüksek değildir. Ancak arada sırada kullanacaksanız, para harcamadan da işinizi görecek bir VPN bulabilirsiniz.

Ücretli VPN’ler gizliliğinizi daha çok ciddiye alırlar. Genellikle reklam göstermezler. Etkinliğinizi kaydedip kaydetmemeleri ise hizmetten hizmete değişmektedir. Bir çoğu, satın almadan önce denemeniz için ücretsiz deneme hizmeti sunarlar. Ancak ücretli bir VPN kullanmanın yasaları çiğnemek gibi davranışları haklı kılmadığını da unutmamak gerekiyor.

TorVPN (ücretsiz ve ücretli)
Platformlar: Windows, OS X, Linux, iOS, Android
Protokol: SSL (sitede OpenVPN olarak anılıyor), PPTP ve tam SSH tünelleme
Bulunduğu ülke: Macaristan, çıkış sunucuları Macaristan’da
Günlük kaydı: Bant genişliği kullanımı ve ödeme detaylarınız dışındaki bilgileri kaydetmiyor.
Fiyatı: Ayda 1GB’a kadar ücretsiz, Premium hesaplar 5GB için ayda 7 dolardan başlıyor. 100GB için ayda 38 dolar ödemeniz gerekli.

WiTopiaa (ücretli)
Platformlar: Windows, OS X, Linux, iOS, Android, webOS, Chromebook’lar.
Protokoller: SSL, PPTP, IPSec ve L2TP (256 bit güvenlikle)
Bulunduğu ülke: ABD. 10 ABD eyaletinde, Latin ve Güney Amerika’da, Asya’da, Avustralya’da, Avrupa’da, Afrika’da ve Orta Asya’da çıkış sunucuları var.
Günlük kaydı: WiTopia, kullanıcılarıyla eşleştirilebilecek bilgiler kaydetmiyor, günlükleri haftalık olarak siliyor. Sadece kayıt bilgilerini ve ödeme detaylarını saklıyor.
Fiyat: Şifreleme ve kullanılan protokollere göre yılda 50 – 70 dolar arasında değişiyor.

Private Internet Access (ücretli)
Platformlar: Windows, OS X, Linux, iOS, Android
Protokoller: SSL, PPTP, IPSec, ve L2TP. DD-WRT yüklü veya Tomato router’larla çalışacak biçimde ayarlanabiliyor (SSL/OpenVPN).
Bulunduğu ülke: ABD merkezli hizmetin Kanada, İngiltere, İsviçre, Romanya ve Hollanda’da çıkış sunucuları var
Günlük kaydı: Etkinliğinizi kaydetmiyor, paylaşımlı IP kullanıyor, verilerinizi gizli tutma sözü veriyor. Fiyat: Ücretler ayda 7 dolardan ve yılda 40 dolardan başlıyor.


Yazar Hakkında :
Bu yazı networkdizayn.com site yönetimi tarafından hazırlanmıştır.

2/24/2015

CCleaner 5.03 Bilgisayar Temizlik Proğram Yeni Sürümü

Bilgisayarınızın atık dosyalar, çerezler ve gereksiz uzantıları temizleyen CCleaner v5.03 yeni sürümü çıktı. CCleaner ücretsiz proğramı, yeni arayüz görünümü ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silip sisteminizde kapsamlı bakım yaparak daha fazla istikrar ve performans sağlıyan bir araçtır. CCleaner yeni sürümünde sistem içine disk analiz aracını ekleyerek sürücünüz de çok fazla yer kaplayan dosya türlerini görüp sistem performans durumunu ölçebilir bilgisayarınızı etkileyen atık dosyalarınızı görerek gerekli düzenlemelerini yapabilirsiniz.

Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok insanın bir numaralı tercihi olan CCleaner bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını içerisinde yer almakta olup başka bir proğram kullanma ihtiyacını sizlere hissettirmiyor. Bilgisayar Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcıların öncelikli tercihi olan CCleaner'ı kullanmasını tavsiye ederim.

Ücretsiz CCleaner proğramının aşağıda verilen linkten masa üstüne kurulumu :

1. İndirme linkini açın. Yeni bir pencerede açılacaktır.

2. CCleaner ücretsiz sütununun alt kısmında 3 farklı indirme seçeneği mevcut olup dilediğinizi seçebilir veya Priform ismine tıklayın birkaç saniye bekleyin. Bilgisayar masa üstü kayıt penceresinin açıldığını göreceksiniz. Proğramı masa üstüne kaydedin.

3. Masa üstündeki proğrama tıklayın ve dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kurulum aşamalarına devam edin.

4. Kurulum aşamaları penceresinde iken birkaç seçenek göreceksiniz. İstemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın. Başlat proğramlarında otomatik açmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan yerdir. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolonuzu yazma zorundasınız. Yok ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.

5. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacak. Kurulum aşamalarını bitirdiniz. CCleaner’in yeni sürümünü kendi sitesinden indirip, bilgisayar veri atıklarınızı hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğram her ülke dilinde yazılmış olması ve kullanımı çok basittir. Şimdi İndir
İlgili ⇒ CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

Sürüm Notları

 • v5.03.5128 (24 Şubat 2015)
 • Eklendi Google Chrome IndexedDB temizleme. 
 • Windows 10 Geliştirilmiş uyumluluk (9926 build). 
 • Geliştirilmiş Firefox ve Google Chrome oturumu temizlik. 
 • Başlangıç ​​aracı Geliştirilmiş Unicode desteği. 
 • Geliştirilmiş klavye navigasyon ve kısayolları. 
 • Güncelleme çeşitli çeviriler. 
 • Küçük GUI İyileştirmeler . Küçük hata düzeltmeleri.

2/21/2015

Google’un Web Site Bağlantıları için Gelişmiş Arama Kutusu Özelliği

Google, 5 Eylül 2014 tarihinde, Web site bağlantıları için Arama Kutusu özelliğini başlattı. Yeni uygulama kullanıcıların kendisinin veya kullanıcının site arama sayfası arama kutusunda aradıklarını daha kolay bulmasını amaçlıyor. Web internet ortamı için yapılan her türlü aramalarda sitelere bağlantı veren Arama Kutusu, Google’a arama filitreleri için veri sağlarken kullanıcılar içinde aramalarda kolaylıklar sağlıyor. Chrome tarayıcınızda herhangi bir kelimeyi ararken aradığınız kelimelerin önem ve değerine göre açılan arama kutusu aradığınız kelimeye özel filitreleme yaparak arama sonuçları için dağa doğru sonuçlar üretebiliyor.

Google webmaster Central Blog sitesinde geliştirilmiş arama kutusu, Site bağlantıları , Google’un arama sonuçları hakkında daha fazla gelişmiş açıklamalar sunmakta olup okunması gereken yazılar arasında yer almaktadır.

Google’un arama sonuçlarında yazılarınıza değer katan onları arama sonuçlarına taşıyan Aramada noktalama işaretleri, simgeler ve operatörler site aramaları ile ilgili kullanılması gereken işaretleme dilini de az çok bilmeniz, fikir edinmeniz gerekmektedir.

Google. arama sonuçlarında Wordpress sitelerinin Seo olarak ön planda görülmelerinin nedeni, Wordpress site geliştiricileri açık kaynak ve eklentiler ile çalıştıklarından arama sonuçlarını daha iyi değerlendirip, elde ettiği bilgileri testler ile geliştirerek hazırladıkları eklentileri Wordpress kullanıcılarına önermelerinden kaynaklanmaktadır. Blogger, blogspot uzantılı subdomain bloglar için maalesef geliştirici modülü bu kadar aktif değildir.

Bugünden başlayarak, Google arama sonuçlarında siteniz için site arama kutusunun görülmesi için aşağıda anlatılanları kontrol edin. Eksik bir uygulama varsa bu uygulamaları tamamlayın.

Not: Bu eksikliklerin tamamlanması arama sonuçlarında arama kutusunun görüleceği garantisini vermez. Bu değerlendirmenin sonuçları site eksikliklerinin tamamlanması Google Geliştirici sitesindeki kod’un sitenize eklenmesi ve 2 hafta bekledikten sonra Google’un onayına göre değerlendirmeye alınmaktadır.

1. Siteniz Web yönetici araçlarına kayıtlımı. Kısa süre önce Web yönetici araçları açılan tüm blogger blog’ları otomatikman Web yönetici araçlarına eklemektedir. Ancak siz yine kontrol edin ve emin olun. Siteniz Web yönetici araçlarına kayıtlı değilse sitenizi kaydedin.

2. İşinizi sağlama almak için sitenizin web mülkünün nasıl alınacağını web mülkünün nasıl ekleneceğini inceleyerek ileride olabilecek hatalara karşı blog’unuza ekleyin.

3. Web yönetici araçları, Tarama, Tarama hataları, sekmesinde URL hatalarını düzenli olarak kontrol edip, ilgili bağlantı hatalarını düzeltiyor musunuz.

4. Sitenizde uygulamanın çalışabilmesi için, Google Özel Arama kutusu olması gerekir. Ayrıca Google Özel Arma Kutusunu nasıl yapılandıracağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

5. Google’un Web site bağlantıları için gelişmiş Arama Kutusu özelliği, schema.orgWebSite ile potentialAction biçimlemesini JSON-LD, mikro veya RDF olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın tam olarak ayrıntılarını geliştirici sitesinden de inceleyebilirsiniz.

6. Verilerinizin doğru olup olmadığını Yapısal veri test aracı kullanarak test edebilirsiniz. Verilerinizi yapılandırmadı iseniz, site navigasyon menü çubuğunda Veri Araçları isminden giriş yaparak nasıl yapılandırmanız gerektiği konusunda bilgi edinin.

Test sonucu :
7. Site aramaları için Otomatik tamamlama-biçimlendirme kullanabilirsiniz

Uygulamın kodları :

<script type="application/ld+json">
{
  "@context": "http://schema.org",
  "@type": "WebSite",
  "url": "http://guney59.blogspot.com/",
  "potentialAction": {
   "@type": "SearchAction",
   "target": "http://guney59.blogspot.com/search?q={search_term_string}",
   "query-input": "required name=search_term_string"
  }
}
</script>
Biçimleme :
1. Yukarıda verilen kodları sitenizin [ </head> ] kapanış kodunun üstüne ekleyin.
2. Hedef, ( Target ) search_term_string ( Arama terimi dizesi ) belirtin. Boş bırakırsanız Google normal arama sonuçlarını getirir.

3. Site Arama kutusunun görülmemesini istiyorsanız Geliştirici sitesinde alt kısımdaki meta etiketini kullanabilirsiniz. Meta etiketi [ <head> ] açılış etiketinin altına eklenir.

2/20/2015

Blogger Blog Yapılandırılmış Statik Veri Sayfanın Kaldırılması

Blogger, blog yayıncısı iseniz Web yönetici araçlarını kullanmayı bilmeniz gerekir. Web yönetici araçlarında statik sayfa veri hatası alıyor kaldıramıyor ve sayfalar devamlı karşınıza çıkıyorsa ne yapmanız gerektiğini aşağıda inceleyin. Blogger statik sayfalar tek sayfadan oluşan, okuyucuya bilgi, gizlilik, hakkında coğrafi konum bilgisi vererek, okuyucunun ne yapması gerektiğini anlatan Navigasyon sayfalardan oluşur. Bu düşünce mantığı ile birçok statik sayfalarda Gönderen Yazar ismi görülmez. Hatta sayfalar seçeneğinde hazırladığınız içeriğin alt kısmında paylaşım butonlarının görülmemesi için seçenekte mevcuttur. Yazı editöründe sağ taraftaki seçeneklere tıklayarak izin verme veya vermeme gibi pozisyonları belirtebilirsiniz.
Hakkında, gizlilik, forum, iletişim gibi yayınlamış olduğunuz statik sayfalar için, Web yönetici araçları, Arama görünümü, Yapılandırılmış veri, sayfasını açtığınızda blog’unuz için yayınladığınız statik sayfa veri hatalarını veri türleri kategorisindeki Hatom seçeneğinde görebilirsiniz. Statik sayfalar için genel olarak veri hataları Hatom seçeneğinde bulunur.

Aşağıda slayt olarak verilen ve açıklaması yapılan konuları takip ederek devamlı karşınıza gelen statik sayfa veri hatasını düzeltin. Her bir resmin açıklaması aşağıda verilmiştir. Resim ve konu hakkında verilen açıklamalerı takip edin.

Resim 1. Statik sayfa için hataların görüldüğü Hatom veri sayfası.
Hatalı Statik sayfa ve diğer Arşiv sayfaları bu kısımda görülür.

Resim 2. Yapılandırılmış veri sayfasında iken Hatom ismine tıklayın. Açılan pencerede örnek: hatalı olan, kaldırılamayan İletişim sayfasını göreceksiniz.Hatalı veri iletişim resmini inceleyin.

Resim 3. çalışma yapacağınız örnek: İletişim linkine tıklayın. Siz hatalı olan kendi linkinize tıklayıp açacaksınız. Resimde iletişim linkini ve hemen alt kısımda “Canlı verileri test et” butonuna tıklayarak blog’unuz da hata varmı gözlemleyin. Hatalı olan veri türleri sıralanacaktır.

Resim 4. Hatom Veri testinizin sonucunda “Tamamı sorunsuz” onay işaretini görebilirsiniz. Ancak bu sayfalarınızda gereken düzenlemeler yapılmadı ise hatalı veri türleri de çıkacaktır. Verilerinizdeki hataları nasıl düzenleyebileceğiniz hakkında ilgili linklere buradan veya yazımızın sonundaki linkten giriş yaparak gereken düzenlemenizi yapabilirsiniz. Okuyacağınız bu bağlantı linkleri ile ilgili daha net ve güncel yazılar yakında tekrar yazılacaktır. Takipde olun.

Resim 5. Örnek verdiğimiz İletişi sayfa linkini test etmek sol taraftaki “Veri işaretleyici ismi üzerine maus getirin ve yeni sekmede açın. Açılan pencerede Veri işaretleme butonuna tıklayın. İçi boş bir pencere açılacaktır. Bu pencereye veri linki aktarmak için, bir önce açtığımız Canlı veri test pencere üstündeki linki sağ seçenek ile kopyalayın ve diğer sekmedeki tipik url yazısının altına yapıştırın. Hemen alt kısımdaki ok ile genişletin Makaleleri seçin ve Tamam seçeneği ile verinin okunmasını bekleyin. İlk seçeneğin işaretli olmasına dikkat edin.

Resim 6. Veri işaretleme bittiğinde örnek verdiğim gibi ilk açılan sayfa İletişim olacaktır. İletişim ismini maus ile üzerine gelerek seçin. Pop-up yan tarafta açılan seçeneklerden Başlık yazan isme tıklayın. Burada artık veri işaretlemesi yapabileceğimiz bir yer yoktur. Çünki bir yazı yazmadık resim eklemedik, gönderen ismi de görülmüyor. Sağ üst kısımda eksik verileri tamamlayacağımız bir seçenek vardır. Ancak statik sayfa olduğundan bu alanı doldurduğumuzda hatalı veri devamlı karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle sadece başlık ismini işaretleyeceğiz. Bazen veri işaretleyici otomatik isim getirebilir bu isim doğru ise silmeyin ilerle ile devam edin.

Resim 7. Verdiğimiz örnekteki İletişim isminin işaretlemesinden sonra, veri aracı sizin için ana sayfada bulunan statik diğer sayfalarıda karşınıza getirebilir. Bu sayfaları kontrol edin. Hata yoksa ilerle ile devam edin. Hatalı gördüğünüz bir sayfa varsa biraz önce anlatıldığı gibi işaratlemeye devam edin. Sol tarafta işaretlediğiniz yerler maus ile bakıldığında turuncu bir renk ile gösterilir. Bu işaretleme yapıldığı anlamındadır. Sağ taraf ise yapılan işaretleminin önizlemesidir. Sol kısımda yaptığınız işaretlemeler sağ kısımda adım adım görülür.

Özel notlar : Veri işaretleme sonuçlarında sayfanız yerine boş bir robot resmi çıkabilir. Bu olmayan bir sayfa veya sildiğiniz bir sayfa için çıkan görüntüdür. Sağ üst seçeneklerde sayfayı kaldır ismine tıklayarak boş olan sayfanın tekrar tekrar önünüze gelmesini önleyin.

İşaretlemeniz devam ederken arşiv sayfalarınız da karşınıza çıkabilir. İlk işaretleme bir sonraki veri için veri algılaması oluşturur. Bu neden ile işaretlerken işaretlediğiniz yerleri sağa sola fazla kaydırmayın. Kaydırma yaparsanız veriler eksik çıkar ve bunalırsınız. Veri işaretleme ile ilgili birçok konu başlığı Veri Araçları kategorisinde mevcuttur. Zaman bulamayan arkadaşlar zaman buldukca bu yazıları okumasını öneririm. Arkadaşlar Blogger artık eskisi gibi bir yazı bir resim ekleme pozisyonundan çıktı. Artık Web aramalarda görülmek belli bir saygınlığı ve değeri blog’unuza kazandırmak istiyorsanız bu kuralları öyle yada böyle bilmek zorundasınız. Veriler ile ilgili konuları okuyarak anlayamadığınız yerleri ilgili konu altında yorum yazarak yardım alabilirsiniz. Mevcut konular haricinde iletişim formunu kullananlara çok özel olmadığı sürece cevap verilmediğini lütfen unutmayın.

Konu ile ilgili linkler :
Link 1. Blogger Eksik Update Veri Sorun ve Çözümü
Link 2. Blogger hCart yapısal veri hata sorunu

Yukarıda verilen ön bilgilere dayanarak şimdi aşağıda görsel slayt’ı izleyebilirsiniz. Google Drive ile hazırlanmış slayt hoşunuza gitti ise Google Drive ile slayt sunu nasıl yapılır okuyabilirsiniz
.

2/18/2015

Blogger Tr uzantısının Blogger ve Alexa için Veri Etkileri

Türkiye için hatırlarsanız, Blogger’un blogspot.com kullanımı 21 Ocak 2014 tarihinde değişti. Tr uzantısı sonucunda, Pagerant sonuçları, Alexa verileri blogger eklentileri gibi birçok sorunu beraberinde getirdi. Blogger gadgetlerinde örneğin hepiniz hatırlarsınız. Google friend Connec izleyiciler gadget’i, sayfalar menü çubuğu gibi muhtelif eklentilerde çalışmaz duruma gelmişti.

Yaklaşık bir yılı aşkın bu süre içinde birçok Blogger kullanıcılarının blog değerleri değiştiğinden elde ettikleri haklarıda yok oldu. Yani al baştan bir yıl yeniden bir yapılanma içine girildi. “rel='canonical” meta etiketi kullanarak her ne kadar hataları düzenlemeye çalışsakta eklediğimiz meta etiketi geçici bir süre için biraz faydalı oldu. Özel domain kullananlar bundan etikilendimi ? Maalesef etkilenmedi. Bu durumda inanın çok üzücü bir durumdu. blogspot.com uzantısından, blogspot.com.tr uzantısına geçiş ortamındaki kayıplar bizleri 3. sınıf pasaport taşıyan kullanıcılar durumuna soktu.

Tr uzantısına neden geçtik ? Buda Dünya genelinde dönen fırıldakların diğer boyutu olup mevcut hükemetlerin kararsız bilinçsiz uygulamalarından kaynaklandı. Google tr uzantısını yapmasaydı belkide hiçkimse blog ana sayfasını açamayacak ve çalışma yapamayacaktı. Bu çelişkiler içinde bu günki yaşantımıza kadar geldik. Dünya genelinde web sitelerinin trafik sıralamasını yapan Alexa’nın, Tr uzantısına geçtiğimizde bloggerlar için tüm verilerin altüst olmasına ve sıfırdan başlamasına neden oldu. Seo çalışması yapan yayıncı arkadaşlar bu söylediklerimin ne anlama geldiğini çok daha iyi anlayacaklardır.

Blogger’un blogspot.com kullanımı 21 Ocak 2014 tarihinde değişmeden önceki veriler ile bir yıl sonraki verileri size canlı olarak aktarim. bu arada yaşanan büyük kayıpları sizde canlı olarak resimde görün. Not: Yazı içinde verdiğim bağlantılar içindeki resimler her ne hikmetse görülmüyor. Ancak ilgili yazıları diğer bağlantılarada taşıdığımdan elimde mevcut olan resimleri aşağıda göreceksiniz.

1. Alexa Uzantısı İle Dünya Site Trafiğini Öğren , başlıklı yazımdan alıntı yaptığım resmi aşağıda inceleyin. 28 Ocak 2013 Alexa verilerinin görüntüsü ;

Resimde dikkat ederseniz ;
 • Alexa trafik rank : 122.935
 • Alexa Türkiye sıralaması trafik rank : 1.915
 • Alexa site linking yani backlink ad. : 95
2. 18.02.2015 tarih itibari ile aradan geçen süredeki Alexa verilerine şimdi bakalım.
3. 18.02.2015 Alexa verilerini inceleyelim :
 • Alexa trafik rank : 155.681
 • Alexa Türkiye sıralaması trafik rank : 2.835
 • Alexa site linking yani backlink ad. : 60
Alexa site linking yani backlink ad. : 60 Aradan geçen bir yıl içinde Alexa verilerinin düşmesi gerekirken havada uçtuğunu görebilirsiniz. Tabiy ki bu durumu sizlere anlatabilmek için kendi verilerim üzerinden yazdım. Sizde kendi verilerinizi görüp değerlendirmenizi yapabilir neler kaybedildiğini anlayabilirsiniz.kaybedilenler sadece bunlar ile kısıtlı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Google Pagerank değerleri de herkesde olduğu gibi kuş oldu uçtu gitti. E, ne yapalım! sağlık olsun. İşin ucunda ölüm yok ya. Yaşadığımız hayatta en iyi öğretmen zamandır. Ancak !! O da öğrencisi yok eder.


Alexa Trafik Widged’ini tarayıcınıza nasıl ekleyeceksiniz ?

Çok basit olan bu eklentiyi kurmak için ;
→ Uzantı almak için Google Web Magazasında Alexa için giriş yapın.
→ Chrome’a ekle tıklayın ve izin verin. Üyeliğiniz yoksa üyelik işlemlerini yapın.
Uzantıyı kurdu iseniz tüm siteler hakkında artık karar verebilecek durumdasınız demektir.
Ayrıca okuyun ⇒ Blogger Blogspot Tr Sorunları Düzeliyor, bakın nasıl düzelmiş!!

2/16/2015

Usb Bellek ile Windows 8 Kurulumu

Windows 8’i yüklemek istiyorsunuz, ancak onu yüklemek için bir DVD sürücüye sahip değilsiniz. Endişe etmeyin, elinizdeki ister bir Windows 8 DVD olsun, ister ISO imaj dosyası, Microsoft’un ücretsiz aracını kullanarak yükleme dosyalarını bir USB sürücüsüne aktarabilir, böylece Windows 8’i USB belleğinden yükleyebilirsiniz. Bu işi nasıl yapılır aşağıda inceleyelim. Microsoft’un resmi “Windows 7 USB/DVD Download Tool” adlı aracı ile bir Windows 8 USB diski hazırlamanız mümkün. İhtiyacınız olan en az 4GB boyutlu bir USB bellek. USB belleğin içinde bulunan her şeyin silineceğini aklınızda bulundurun.

Öncelikle bir Windows 8 ISO dosyası oluşturun

Windows 8’i USB belleğe kopyalamak için Windows 8 diskinden bir ISO imaj dosyası oluşturmanız gerekecek. Elinizde bir Windows 8 ISO dosyası varsa onu kullanabilirsiniz. Aksi halde ImgBurn gibi bir araçla Windows 8 DVD’sinden bir ISO imajı oluşturun.

Windows 7 USB/DVD Download Tool’u indirin ve çalıştırın

Şimdi Windows 7 USB/DVD Download Tool’u yüklemeniz gerekiyor. Aracın ismi sizi endişelendirmesin, Windows 8’de de işinizi görüyor. İndirdikten sonra aracı çalıştırın ve sahip olduğunuz (veya oluşturduğunuz) ISO dosyasını seçin.

USB cihazınızın türünü seçin ve devam edin. USB belleğin PC’nize takılı olduğundan emin olduktan sonra onu listeden seçin ve Begin Copying düğmesine tıklayın. İşlem birkaç dakika sürecektir. Aracın işi bittiğinde “Backup completed” mesajını alacaksınız.

Windows 8’i yükleyin

Artık Windows 8’i USB sürücünüzden yükleyebilirsiniz. Windows 8’i şu anki Windows’unuzun üstüne yüklemek istiyorsanız, USB diskinizi PC’nize takıp içerisindeki setup.exe’yi çalıştırabilirsiniz.

Windows’un yüklü olmadığı bir bilgisayarda USB sürücüden önyükleme yaparak kurulumu başlatabilirsiniz. Bunun için BIOS’unuzda önyükleme sırasını değiştirmeniz, USB sürücünün önyükleme önceliğini artırmanız gerekecektir.

Yazar Hakkında :
Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe bey tarafından yazılmıştır.

2/15/2015

AddToAny Paylaşım Platform Maus Sağ Tıklama Güncellemesi

AddToAny Sosyal Paylaşım Platformu, Google Chrome uzantısı 12 Şubat 2015 tarihinde 3.0 yeni sürüm güncellemesine geçerek AddToAny + icon’unu kullanıcıları için maus sağ düğme tıklama seçeneğini etkinleştirdi. AddToAny site yönetiminden değerli arkadaşımız Pat Diven II ile daha önce yaptığımız görüşme sonucunda yeni versiyonda kendilerine önerdiğim maus sağ tıklama özelliğini paylaşım icon’unu eklediğinden dolayı çok teşekkür ederim. AddToAny Sosyal Paylaşım Platform eklentisini, Blogger kullanıcıları gadget olarak Wordpress kullanıcıları ise eklentiyi yükleyerek hızlı şekilde kullanabilirler.

AddToAny, Google Chrome tarayıcı uzantısı yeni versiyonunda canlı renk ve seçiminize bağlı herhangi bir kısıtlama yapmadan seçenekleri göstermesi de oldukca başarılı bir çalışma sağlamış. Arz ve Talep, var olduğu sürece bizlerin istekleri bitmeyecek, geliştiricilerin de yeni versiyon ve sürümler ile bizlere sunumları devam edecektir. Önerilerim arasında olan Blogger, blog ve diğer web siteleri için gadget ve eklenti formatı ile gönderme özelliği, özellikleri özelleştirme gibi seçenekler sunan AddToAny Sosyal Paylaşım Platformunun sunduğu alternatif birçok seçenekleri inceleyip beğendiğiniz uygulamayı blog’unuza göndererek kullanın. Birçok seçeneklerden oluşan, Sosyal paylaşım icon’larını bir tıklama ile ekleyin eklediklerinizi yine bir tıklama ile kaldırın. 

AddToAny sosyal paylaşım platformunun hangi web siteleri için gadget eklenti hizmeti verdiğini görmek için Buton isminden, ayrıca Sıkca Sorulan Sorular, SSS linkinden giriş yaparak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

AddToAny sosyal paylaşım platformu kullanım ve sürüm hakkındaki gelişmeler ile ilgili yazılarım devam edecek. Kurulum aşamlarında sorun yaşarsanız yorum yazarak yardım alabilirsiniz. Takipte olun, güncel kalın.

2/14/2015

Blogger Menü Çubuğu Nasıl Düzenlenir

Blogger’un varsayılan şablon görünümleri ile şık renklerden oluşan, üzerine gelince değişen renk gösteren menü çubuğu, diğer ismi ile menü sekmesi statik sayfa linkleri ve etiket sistemi ile nasıl yapılır? Yeni blogger ve eski blogger yayıncı arkadaşlarımız aşağıda açıklaması yapılan menü sekmesinin nasıl yapıldığını okuyarak bloglarını özelleştirebilirler. Blogger kumanda panelinde Sayfalar iki isimden oluşmaktadır. Sayfaların nerede olduğunu ne işe yaradığını bilmiyorsanız, aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz. Sayfaların ne olduğunun bilindiğini kabul ederek nasıl özelleştireceksiniz okumaya devam edin.

Blogger sayfalar ile ilgili bilgiler

Blogger’un sayfalar menü sekmesinin özelleştirilmesi :
1. Blogger → Şablon seçeneklerinde basit görünüm ismi kısmında bulunan ilk turuncu renkli şablon üzerinden anlatımıza devam edelim. (Bu bir örnektir. Her türlü şablon için geçerlidir.)
2. Blogger kumanda paneli şablon seçeneğinde iken Özelleştir ismine tıklayın.
3. Açılan pencerede Gelişmiş seçeneğine tıklayın.
4. Sağ tarafta dikey seçenekler arasında Sekme metni ve Sekme arka planı isimli 2 ad. seçeneğimiz menü sekmesine kumada eden kısımdır.
5. Bu 2 ad seçenek şablon kodlarında içinde /*Tabs etiket isminin altında yer alır. Şablon özelleştirme kısmında yaptığınız tüm işlemler bu kısımda kod olarak değişim gösterir. Şimdi bu iki seçeneği inceleyelim.
6. Sekme metni : Sekme metni için 3 ad. seçenek mevcut olup, bazı temalarda bu seçenekler değişebilir. Bu seçenekleri incelediğimiz de;
Yazı tipi : Yazı font’unu değiştirebileceğiniz birçok alternetif sunar. Mevcut olanı kullanabilir veya herhangi biri ile değiştirebilirsiniz. Bu seçenekleri kullanırken hatalı bir seçeneğe tıklarsanız çekinmeyin. Hemen alt kısımda (sekme metni üzerinde yapılan değişikleri sil) seçeneği ile varsayılan eski konuma alabilirsiniz.
Metin rengi : Seçmiş olduğunuz yazı font’unun rengini değiştiren seçenektir.
Seçilen renk : Seme çubuğunda seçilmiş alan kısmında haricinde görülmesini istediğiniz rengi belirler. Yukarıda verilen resimde Turuncu renk görünümlü basit şablon kullanımı için yazı ve renk kodları aşağıda verilecektir. Blog’unuzda aynı özellikleri kullanabilirsiniz.
7. Sekme arka planı : Turuncu görünümlü şablon için burada 2 ad seçenek mevcuttur.
Arka plan rengi : Yatay sekme çubuğunuzun komple görünümünü sağlayan renk seçim kısmıdır. Bir renk belirleyin yada aşağıdaki özelleştirmeyi kullanın.
Seçilen renk : Menü çubuğunuzda bir etiket ismi üzerine maus’u yanaştırdığınız zaman değişen reng görünümünü belirler. şablon kodlamalarındaki diğer adı (Li)Hover olarak bilinir.
Açıklama : (li) : Tek satırlık etiket linkidir. (lu) : Açılır etiket link kodlama ismidir.
Tüm yapmanız gereken bu iki seçeneği dilediğiniz gibi özelleştirerek şık bir menü sekmesi elde edebilirsiniz. Bunun için herhangi bir kod bilgisine bile ihtiyaç duymazsınız.
Yukarıda gördüğünüz turuncu ve mavi renklerden oluşan menü çubuğu ayarları için ;
1. Sekme metni :
Yazı tipi : Arial 14 px, Metin rengi : #f9f9f9, Seçilen renk : #0000ff
2. Sekme arka planı :
Arka plan rengi : #0000ff, Seçilen renk : #ff9900,

Ayrıca okuyabileceğiniz bilgilerBlogger Gelişmiş Ayarlar Hakkında genel anlatım.

2/13/2015

Google Drive Ekstra 2GB Ücretsiz depolama alanı Nasıl Alınır?

Google Drive, online internet, güvenli internet kutlama günü nedeni ile Google hesabı olan herkese sınırlı bir süre için, 17 Şubat 2015 tarihine kadar 2GB Ücretsiz bulut depolama alanını hesabını doğrulayan herkese veriyor. Google Drive, Dünya genelinde milyonlarca insanın kullandığı en popüler bulut depolama servislerinden biridir. Google hesabı olan herkesin sınırlı bir süre için, 17 Şubat 2015 tarihi son olmak şartı ile müracat ederek, hesaplarını doğrulayan kullanıcılarına mevcut kullanımda olan Google Drive 15GB. bulut depolama alanın üzerine 2GB. daha eklenerek sonsuza kadar depolama alanını yükseltiyor. Google’un, Güvenli İnternet Günü kutlamasından yararlanmak için hesap ayarlarınızı gözden geçirmek için birkaç dakika ayırmanız yeterli oluyor.

Ücretsiz depolama alanını nasıl alacaksınız ?

Google, Google Drive ücretsiz depolama alanı almak için aşağıdaki linkten giriş yapın. 2 dakika bile sürmeyecek hesabınızı hızlı ve güvenli olarak tamamlayın.

Google hesabınızı güvenli doğrulayın ücretsiz depolama kazanın

→ Google hesabınıza giriş yapın ve hesap bilgilerini kontrol edin. yanlış ise düzeltin. Tüm yazılanlar doğru ise alt kısımdaki Hepsi bitti butonuna tıklayın.
Google hesap bilgilerini kontrol edin
→ Sizi yeni bir pencere karşılacak. Son etkinliğinizi kontrol edin altındaki yazıyı okuyun. Ters giden bir işlem yoksa alt kısımda iyi görünüyor veya birşeyler yanlış gidiyor seçeneklerini göreceksiniz. iyi görünüyor ise butona tıklayarak devam edin.
→ Sonraki pencerede izin verdiğiniz hesapları kontrol edin. İstemediğiniz bir uygulama varsa sağ taraftaki kaldır seçeneği ile hesabı kaldırın. Son olarak, Tamamlandı butonuna tıklayın.
Google hesap adımları onaylayın
Sonuç : Tüm işlemleri bittiğinde yeşil onaylanmış bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu tüm işlemlerin doğru yapıldığı anlamındadır. 2GB. depolama alanının hesabınızda yürürlüğe girmesi için 28 Şubat 2015’de gelecek email’i bekleyin. Dikkat ederseniz 2 dakika olarak belirtilen işlem aslında 30 saniye bile sürmemektedir. İnternet güvenliğiniz için gerekli olan doğru adımları uyguladınız. Yeni bulut depolama alanınız hayırlı olsun. İnter güvenliğ, güvenli çevrimiçi kalmak için daha fazla araç ve ipuçlarını bulabileceğiniz Google Güvenlik Merkezi sitesini ziyaret edin.
Google hesabı yeşil onayı ile bitirin.

2/11/2015

Canlı Veri Test Aracı Hakkında - Web Yönetici Araçları

Google, Web Yönetici Araçları, Yapılandırılmış veri, hentry, hatom, Blogposting, gibi blog yazılarınızdaki veri türü hatalarını gösteren Canlı verileri test et aracı sorunsuz çalışmaya başladı. Google, Web Yönetici Araçları, 21.01.2015 tarihinde yeni uygulamaya aldığı canlı verileri test etme aracı tam olarak çalışmuyordu. Ancak 2 gündür, 08.02.2015 tarih itibari ile canlı veri test etme aracı ile yayınlarınızdaki hataları, hatasız test edebileceksiniz. 

Blog yayınınızdaki hataları düzeltmeniz için, ( Google Web Yönetici Araçları yapılandırılmış veri, veri türlerindeki hatalar ) mevcut sistem artık şu şekilde çalışacak. 

Google, Web Yönetici Araçları, Canlı verileri test et aracı ile ilgili adımlar :

2. Site/Blog’unuzu açın.
3. Arama görünümü → Yapılandırılmış veri yolunu takip edin.
4. Açılan veri türleri sayfasında hatalı bir URL üzerine tıklayın.
5. Canlı verileri test et mavi butona tıklayın.
6. Yapılandırılmış canlı veri test sayfasının Google Develeopers sayfasına taşındığını göreceksiniz. Yeni yapılandırma sayfasını görmek için Google Develeopers Testing Tool girişi.

Google, Web Yönetici Araçları, Canlı verileri test et aracını herhangi bir yayın url'si ile test ederek çıkan sonuçları görebilirsiniz. Blog yayınlarınız ile ilgili çıkabilecek hataları incelediğinizde ( 1. Hentry, 2. Hatom, 3. Blogposting, ) veri türü hataları ile karşılaşabilirsiniz. Bu veri öğelerindeki hataları incelediğiniz ise şu bilgiler karşınıza çıkacaktır.
1. image_url:
2. blogId:
3. postld:
Google, Web Yönetici Araçları, Canlı verileri test et aracı sonuç resmi :
Blog yayın url’nizin canlı test sonuçları ( Eksik: author, Eksik: updated ) gibi sonuçları verebilir. Bu hataları gidermediğiniz sürece, Google arama sonuçlarında çıkma olasılığınız çok azdır. Okuyucu kitlenizin artması ve Google’un yayınlarınızı hatasız arama sonuçlarında gösterebilmesi için bu hataların giderilmesi gerekir. Eminim Türkiye de Blogger yayıncılarının %80’i bu konuya gereken önemi vermiyor. Umarım artık gereken önem verilir.

Ayrıca okuyun : Web Yönetici Araçları Veri İşaretleyicisinin Önemi

Aşağıda verilen linkler ile yapılan çalışma sonuçlarını aşağıda verilen resimde görebilirsiniz.
Yukarıda anlatılan konuların düzeltilmesi ile ilgili açıklayıcı bilgiler içeren yazılar aşağıda verilmiştir. Ayrıca her iki yazı güncellenerek yenisi yazılacaktır. Yeni basitleştirilmiş yazı yayınlanana kadar bu yazılardan bilgi alabilirsiniz.
Blogger Eksik Update Veri Sorun ve Çözümü
Blogger hCart yapısal veri hata sorunu

2/10/2015

Güvenli Şifre Oluşturma Yöntemleri

Teknolojinin insan hayatına büyük oranda hakim olduğu günümüz çağında güvenlik zafiyetlerinin de büyük sorunlara yol açtığını bilmekte ve önlem almaya devam etmekteyiz. Saldırganların kullanıcıyı maddi ve manevi açıdan zarara uğratabilecek her türden şifreye ulaşmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Banka kart şifreleri, sosyal medya şifreleri, Premium üyelik şifreleri gibi birçok önemli şifrelerimiz sürekli tehdit altında. Bu tehditlere önlem açısından yapabileceğimiz birkaç şey var bunlardan başlayalım istiyorum önce.

Gerek sosyal medya üzerinden gerekse birçok web site üzerinden artık üyelik işlemlerinde sürekli şifreleri kullanır olduk. Fakat yaptığımız işlem unutulması zor olan kolay bir şifre bulup ezberci bir mantıkla sürekli o şifreyi kullanmamız ali123, ali35, gibi kalıplaşmış şifreler devamlı sizin güvenliğinizi tehlikeye sokacaktır. Fakat böyle değil de şifrenin de bir şifreleme olduğunu bilerek bu mantıkla yaklaştığımız zaman güvenlikli kırılması zor şifreler oluşturabiliriz. Şöyle somut bir örnekle açıklayayım; Önce bir şifre şablonu oluşturup bunu şifreleyelim. Şifre şablonumuz şu şekilde olsun ;

Sana ne benim şifremden bu cümle klavyede hangi karakteri ifade edebilir > Soru İşareti veya Ünlem ( ?/!)
Babamın Yaşı > (45)
Ebeveynlerimin baş veya son harfleri> ab
Kardeşlerimin baş veya son harfleri>cde
Annemin Yaşı > 38
Unutmayacağımız bir karakter>@

Bu kriptografi şablonunu kripto ettiğimiz zaman yani şifrelediğimiz zaman kırılması çok zor olan bir şifre oluşmuş olacak ve şablonu zihnimizde tuttuğumuzda unutsak bile çözmemiz çok kolay olacak şimdi bu şablonda sıralamayı değiştirelim ki iyice zorlaşsın.
!ab45cde38@
Sıralamaya baktığımızda ve sürekli aklımızda bu sıralamayı tuttuğumuzda veya şablonunu bir yere kaydettiğimizde hiçbir zaman şifremizi unutmayız ve kırılması çok zor olur daima bu yöntemle şifre oluşturduğumuzda en büyük güvenlik önlemlerinden bir tanesini almış oluruz.

Bildiğiniz üzere internet üzerinde bazı web sitelerinde üyelik işlemleri yaparken Generate Strong Password yazısıyla karşılaşırsınız burada söylemek istediği kırılması zor bir şifre oluşturun. Fakat o şifreyi aklınızda tutmanız bir hayli zor olacaktır bu yüzden yukarıda anlatılan tekniği kullanırsanız saldırganlardan bir anlamda korunmuş olursunuz ve şifreleriniz sağlam olur.
Yazar Hakkında :
Bu yazı Mücahit Eraslan, networkdizayn.com site yönetimi tarafından hazırlanmıştır.

2/07/2015

Dikey ve Yatay Facebook Stili Açılır Menü Oluşturun

Blog’unuz için, Facebook mavisi renk stil’i görünümde dikey ( vertical ) ve yatay ( horizontal ) görünüme sahip menü çubuğunu yerleşim panelinde gadget olarak ekleyerek açılır menü sekmesi olarak kullanabilirsiniz. Açılır menü çubuğu eklentisini kullanabilmeniz için şablon kodlarına küçük bir kod daha ekleyeceğiz. Blogger’un varsayılan şablonlarında açılır menü yapılandırmasını yapılandıracak kodlar maalesef halen Blogger tasarımcıları tarafından yapılmadığından böyle yamalar ile idare edeceğiz. Blogger şablon kodlarında menü sekmesi tek satır olarak yapılandırılmış ve bu kodlar da Blogger için Google sunucularında barındırılmaktadır. Bu kodlara müdehale etme şansımız olmadığından terzi yaması gibi kod üreterek blog şablonumuzu yamayıp kullanıyoruz. 

Bu arada belki bir Blogger geliştirici veya tasarımcısı bu yazıyı okurda utanarak bu işe bir el atar düşüncesi ile devamlı yazıyorum. Yama işimize devam ederek bugün dikey ve yatay Facebook mavi stil ile Açılır Menü Oluşturmayı nasıl yapacağımızı aşağıda takip ederek kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Arzu ettiğiniz bir format ile menü sekmesini dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Blogger için açılır menü sekmesinin kurulum aşamaları :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Kumanda panelinde yerleşim gadget ekle sekmesini açın, Html/javaScript gadget’ini açın.

3. Aşağıda verilen kodları gadget içine ekleyin ve kaydedin.

4. Eklediğiniz gadget’i blog kayıtları yerleşiminin üst kısmına sürükleyerek konumlandırın.

Html ve Css kodları hepsi bir aradadır. Sadece gadget içine kodları yapıştırın.
<style> 
#agnavbar { 
  background: #3B5998; 
  width: 100%; 
 
  color: #FFF; 
    margin: 10px 0; 
    padding: 0; 
    position: relative; 
    border-top:0px solid #960100; 
    height:35px;
}

#agnav { 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav ul { 
  float: left; 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li { 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
    
} 
#agnav li a, #agnav li a:link, #agnav li a:visited { 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  font:bold 12px Helvetica, sans-serif; 
  margin: 0; 
  padding: 9px 12px 11px 12px; 
    text-decoration: none; 
    border-right:0px solid #627AAD;
} 
#agnav li a:hover, #agnav li a:active { 
  background: #627AAD; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  text-decoration: none; 
    margin: 0; 
  padding: 9px 12px 11px 12px; 
       
}
#agnav li { 
  float: left; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li ul { 
  z-index: 9999; 
  position: absolute; 
  left: -999em; 
  height: auto; 
  width: 160px; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li ul a { 
  width: 140px; 
} 
#agnav li ul ul { 
  margin: -25px 0 0 161px; 
}
#agnav li:hover ul ul, #agnav li:hover ul ul ul, #agnav li.sfhover ul ul, #agnav li.sfhover ul ul ul { 
  left: -999em; 
} 
#agnav li:hover ul, #agnav li li:hover ul, #agnav li li li:hover ul, #agnav li.sfhover ul, #agnav li li.sfhover ul, #agnav li li li.sfhover ul { 
  left: auto; 
} 
#agnav li:hover, #agnav li.sfhover { 
  position: static; 
} 
#agnav li li a, #agnav li li a:link, #agnav li li a:visited { 
  background: #EDEFF4; 
  width: 120px; 
  color: #3B5998; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif; 
  margin: 1px 0 0 0; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    text-decoration: none; 
z-index:9999; 
border:1px solid #ddd;
-moz-border-radius:4px; 
-webkit-border-radius:4px;
  
} 
#agnav li li a:hover, #agnav li li a:active { 
  background: #627AAD; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  
}

#agnav li li li a, #agnav li li li a:link, #agnav li li li a:visited {
  background: #EDEFF4; 
  width: 120px; 
  color: #3B5998; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    text-decoration: none; 
z-index:9999; 
border:1px solid #ddd; 
  margin: 1px 0 0 -14px;  
} 
#agnav li li li a:hover, #agnav li li li a:active { 
  background: #627AAD; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
}
</style> 
<div id='agnavbar'> 
     <ul id='agnav'> 
      <li> 
       <a href='#'>Ana Sayfa</a> 
      </li> 
      <li> 
       <a href='#'>Hakkında</a> 
      </li> 
      <li> 
       <a href='#'>İletişim</a> 
      </li> 
   <li> 
        <a href='#'>Kategoriler ▼</a>
        <ul> 
          <li><a href='#'>Sub Page #1</a></li> 
          <li><a href='#'>Sub Page #2</a></li> 
          <li><a href='#'>Sub Page #3</a> 
          <ul> 
          <li><a href='#'>Sub Sub Page #1</a></li> 
          <li><a href='#'>Sub Sub Page #2</a></li> 
          <li><a href='#'>Sub Sub Page #3</a></li> 
         </ul> 
</li> 
         </ul> 
      </li>
     </ul> 
    </div>


Açılır menü çubuğunun açılır olması için ekleyeceğimiz Css Yama kodları :

1. Blogger şablon kodlarını açın ve aşağıdaki etiketi Ctrl+F kısayol yardımı ile aratarak bulun.

/* Tabs

2. Bulduğunuz yukarıdaki etiketin hemen altındaki kod bitimine aşağıdaki Css kodlarını ekleyip blog’u kaydedin. Bu kodlar Blogger menü çubuğunu açılır konuma getiren yama kodlarıdır.

.tabs .widget ul, .tabs .widget ul {
margin: 0px;
padding: 0px;
list-style: none outside none;
overflow: visible;
}
.tabs-outer {
background: 0 ;
} 
 
3. Css kodlarının ekleneceği kısmı tam anlayabilmeniz için aşağıdaki resmi inceleyin.
4. Resime dikkat ederseniz, “/* Columns” ismini göreceksiniz. Tabs, etiketinin içindeki kodların bittiği yerde böyle bir isim olacak. Bu isim blog şablonlarına göre değişebilir. Ancak Tabs kodlarının başladığı ve bittiği son kısmı resimde gösterdim. Gösterdiğim alt kısımda bulunan etiketin hemen üs kısmında bir boşluk yaratın ve kodları ekleyin.

Yayıncı Blogger arkadaşlar. Kodlardan çekinmeyin. Hiçbir kod bilginiz olmasa bile Blog’unuzun yedeğini nasıl alacağını bilmeniz tüm sorunlarınızı çözer. Tüm kodları yanlış ekleseniz bile aldığınız yedeği geri yüklediğinizde eski blogger konumunuza dönersiniz. 


Artık kodlar ile oynamak durumunda olduğunuzu hatırlatmak isterim. Blog’a sadece yazı yazmak blogcu olmak demek değildir. Araştırma ve kendinizi zaman buldukca geliştirmeniz gerekir. Hiç zamanım yok demeyin! Damlaya damlaya göl olur unutmayın.

Ayrıca bilgi edinin ⇒ Blogger yedekleme nasıl yapılır

Gadget içine eklediğiniz kodların özelleştirilmesi :

1. Eklediğiniz kodlar için çok fazla yapacağınız bir işlem yoktur.

2. background: #3B5998 menü çubuğunun arka mavi rengini değiştirmek içindir.

3. # : Bu işaretin olduğu yerlere linklerinizi ekleyeceksiniz.

4. Diğer açıklama kısımları mavi ile renklendirilmiştir.

5. Sub Page #1 : ilk açılan menülerdir. Etiket ismi buraya yazılır.

6. Sub Sub Page #1 : Açılır ismin yan açılır sekmesidir. Diğer etiket ismi buraya yazılır.

7. Satır linki olan ( <li><a href='#'>Sub Page #1</a></li ) kalıbı kopyalayıp bir alt satıra yapıştırarak çoğaltabilirsiniz.

8. Ana sayfa gibi farklı bir isimde kategori açmak için böyle bir kalıbı kopyalayın ve hemen alt satıra yapıştırarak isimleri ve linki değiştirdiğinizde yeni bir menü sekmesi yaratmış olursunuz.
Kalıp :

<li>
<a href='#'>Ana Sayfa</a>
</li>


Yukarıda anlatılan konular ile ilgili sorun yaşarsanız yorumlar bu amaçla yapılmıştır. Yardım alabilirsiniz. Başarı dileklerimle, kolay gelsin. Demo görmek isterseniz sayfanın alt kısmındaki menü sekmesine bakabilirsiniz. DEMO

2/06/2015

Web Yönetici Araçları Veri İşaretleyicisinin Önemi

Veri işaretleyicisi, Google’un Web Yönetici Araçları ile indexlenmiş , yazıların veri işaretleyicisi ile veri işaretlemesi yapılmış web sitelerinin arama sonuçları ve Google’un bilgi grafiği gibi ürünlerinde okuyucuya kaliteli bilgi sunan bir araçtır. Dünya genelinde tüm bilgilerin verilerden oluşturulduğu gerçeğine ne kadar inanırsak, bu bilgilerinde verilerden oluşturulduğunu daha iyi kavrayabiliriz. Google’un en büyük özelliklerinden biri evrensel arama motoru olmasıdır. Durum böyle olunca, Google arama sonuçları algoritma kalitesinin en yüksek seviyede olması gerekir. Web Yönetici Araçları, Veri işaretleyicisi de bu algoritmalardan biridir. 

Her ne kadar ücretsiz blogger veya web sitesi kullanıyor olsakta web kurallarına uymak ve gereğini yerine getirmek zorundayız. Google’un Web Yönetici Araçları Veri işaretleyicisini bir yayıncı olarak anlayarak bilinçli kullanmak zorundayız. İlk yayın hayatına başlayan yayıncılar sitelerine gereken önemi vermezler. Zaman ile çoğalan yazılar ve yazıya bağlı hatalar bir süre sonra yerini arama sonuçlarında neden görülmüyorum? Siteme neden kimse gelmiyor gibi söyleşilere bırakarak daha da çıkmaz bir hal alabilir.

Yukarıda verilen resime dikkat ederseniz sol taraftaki resimde yazar isminin yanında bir ünlem işareti göreceksiniz. Hemen yan tarafındaki resim de ise bu ünlem işareti yok olmuş resmi göreceksiniz. Bu iki resim için kısa bir açıklama yaparak, Web Yönetici Araçları Veri işaretleyicisinin önemine değinelim.

Hatalı bir ürünü satmak, tanıtmak veya bilerek övmek ister misiniz ? Bu mümkün değildir. Kimse böyle yanlış bir uygulamaya girmez. Şimdi yukarıda sol taraftaki hatalı bir yazıyı ürün olarak düşünün. Yazılarımız zaten bizlerin bir üründür. Ve bu üründeki hatayı düzeltmeniz için size bir araç verilmiş olduğunu ancak sizinde bu aracı kullanmadığınızı varsayalım. 

Google’un da sizin ürünlerinizi okuyucu kitlesine sunan büyük bir şirket olduğunu varsayarsak. Sizin ürününüz hatalı olduğundan okuyucu kitlesine sunulmayacak ve önerilmeyecektir. Buradaki kayıp yayıncı yazarların olacaktır. Bu örnekten yararlanarak bugünden itibaren Web Yönetici Araçları Veri işaretleyicisinin önemini çok daha iyi anlamanız gerektiğini düşünüyorum. Konuyu çok daha geniş tutarak boyutlandırabiliriz. Ancak uzun yazıların insanları sıktığını, bunalttığını hatta zamanları olmadığını biliyorum. 

Bu neden ile, Web Yönetici Araçları Veri işaretleyicisi ile ilgili zaman bulduğunuz sürece blog menü çubuğundaki Veri Araçları kategorisindeki yazıları incelemenizi, hatta hemen uygulamaya başlamanızı tavsiye ederim. Kısa bir süre sonra web sitenizin daha verimli ve aktif olduğunu görerek, veri işaretleyicisi ile ilgili konulara daha fazla zaman ayıracağınıza eminim. Konu hakkında sorularınız varsa yorumlarda belirtip yardım alabilirsiniz.
Ayrıca okuyun ⇒ Veri araçları hakkında geniş bilgiler.

2/05/2015

Chrome Tarayıcı 40.0.2214.111 m (64-bit) Yeni Sürüme Geçti

Google Chrome tarayıcı 40.0.2214.111 m (64-bit) yeni sürümü güncellendi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncelleyebilirsiniz. Google Chrome tarayıcı 40.0.2214.111 m (64-bit) yeni sürümün daha hızlı, kararlı ve güvenli olduğunu kurulumdan sonra hissedeceksiniz. Bilgisayarınız 64 bit işletim sistemini destekliyor ise Google Chrome tarayıcının yeni sürümünü hemen kurabilirsiniz. 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız yeni sürüm için güncellemenizi yapın. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatarak → İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Arka planda çalışmıyorsa eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz.
Google Chrome tarayıcı 64 bit sürümünü bulamazsanız aşağıdaki linkten başlangıç dosyası ile kurulum aşamalarına geçebilirsiniz. Kendi bilgisayarımda çalıştırdığım kurulum başlangıç dosyasını Google Drive yükleyip bağlantı linkini sizlere veriyorum. Kurulum dosyasını açtığınızda üst kısımdan indir ismine tıklayarak masa üstüne indirin ve zipten çıkararak kuruluma başlatın. Kurulum direk, Google Chrome sunucularından yapılmaktadır.

Google Chrome 64-bit indirme linki : İNDİR

Ayrıca okuyabileceğiniz yazılar ⇒ Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü
Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

AddToAny Sosyal Paylaşım Platformu

Blogger, blog ve diğer web siteleri için gadget formatı ile gönderme özelliği sunan AddToAny Sosyal Paylaşım Platformunun sunduğu alternatif birçok seçenekleri inceleyip beğendiğiniz uygulamayı blog’unuza göndererek kullanın. Birçok seçeneklerden oluşan, Sosyal paylaşım icon’larını bir tıklama ile ekleyin eklediklerinizi yine bir tıklama ile kaldırın. AddToAny isminin ne anlama geldiğini merak ettim ve çıkan sonuç şu şekilde ; Herhangi birini ekle, veya beğendiğini ekle gibi türetebiliriz. Sizin de bildiğiniz gibi, Türkçe çok kapsamlı ve değişik anlam ifade eden bir dil. AddToAny sosyal paylaşım platformu, 2006’nın mart ay’ında çalışmalarına başlamış ve günümüze kadar gelmiş.

AddToAny ile nasıl tanıştım : Konuyu kısaca site isimlerini vermeden anlatmaya çalışim.  Adnan Güney isimli Wordpress sitemde kullandığım paylaşım eklentisinin aktivitesini pek beğenmiyordum. Chrome tarayıcımda kullandığım diğer paylaşım uzantısını siteme kurmak istediğimde eklentinin henüz test edilmediği, yani site alt yapısı ile uyumlu olmadığı yazıyordu. Film izlerken beğendiğim bir film’i paylaşmak istedim ve paylaşmaya başladım. İnanın tam olarak istediğim bir paylaşım yaptım ve bu paylaşımın hangi platform olduğuna baktığımda işte, AddToAny ile tanıştım. Sizlerin de bildiği gibi sinama gösterimi yapan sitelerin birçoğu Wordpress tabanlıdır. Bu düşünce ile araştırarak AddToAny tarayıcı uzantı ve site eklentisini siteme kurdum. Uzantının bir eksiği vardı. O da maus’un sağ tıklama özelliğine kendini eklememesiydi. Site ile iletişime geçerek durumu kendilerine bildirdim. Gelen cevapta en kısa sürede eklentinin güncelleştirilmesi ile bu eksikliğin giderileceği bilgisi geldi. Kullanıcılarına bu kadar hızlı ve duyarlı verilen cevap gerçekten hoşuma gitti. Şu anda blog’larım da, Blogger’un sosyal paylaşım butonlarını kullanırken diğer paylaşımları da AddToAny Chrome tarayıcı uzantısını kendime göre özelleştirdim ve kullanıyorum. Sizde farklı ve verimli bazı uzantı ve eklentileri kullanmak isteyebilirsiniz.

AddToAny sosyal paylaşım platformunun hangi web siteleri için gadget eklentisi hizmeti verdiğini görmek için Buton isminden, AddToAny Chrome tarayıcı uzantısını kurmak için ise bağlantı linkini kullanabilirsiniz. Bazı konuları açıklayan SSS isim linkinden giriş yaparak daha fazla bilgi almanız da mümkün.

Sosyal paylaşım eklentisini blog'unuza gadget veya manuel nasıl kuracağınız konusunda tereddütleriniz mi var ! Blogger gadget ve manuel kurulum aşamalarını okuyun.

Giriş yaptığınız sayfada, “Blogger Widget İnstallmavi buton’a tıklayıp blog’unuzu seçin ve göndere tıklayarak kurulum aşamasını bitirin. AddToAny sosyal paylaşım seçenekleri sayfasında sağ tarafta kullanacağınız seçeneğe tıkladığınızda seçiminiz sol kısma aktarılır. Sağ tarafta seçiminizi çerçeve içinde görürsünüz. Çerçeve içindekine tıkladığınızda seçiminizi kaldırmış olursunuz. Tüm ekleme işiniz bittiğinde alt kısımda Close diğer ismi ile Yakın mavi butona tıklayarak yaptığınız işlemi kaydedip kullanmaya başlayın. İnsanları tekel oluşumlar değil, global gelişimler geliştirir. Sizde Global düşünmeye çalışın.

Not: Tüm işlemelerinizi yakın seçeneği ile kaydedin. Hemen yan tarafta Ayarlamak ismi ile bulunan buton yaptığınız işlemi sıfırlayan Reset buton'udur. Türkçe çeviri sizi yanıltmasın.