Ana içeriğe atla

Google Arama Sonuçlarında Arama Kutusunu Gösterme

Google arama sonuçlarında web sitenize bağlantılı Arama kutusu oluşturarak kullanıcıların makalenize daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda verilen kodları site şablon kodlarına ekleyerek arama sonuçlarında görülecek olan arama kutusunda yapılan sorgulama sonucunda okuyucu kitleniz içeriklere hızla bir şekilde ulaşabilecek. Google arama sonuçlarında, Arama kutusunun nasıl bir şey olduğunu mu merak ediyorsunuz? Aşağıda görülen resimde Google arama sonuçları ve Arama kutusu dikdörtgen çerçeve içinde belirtilmiştir. 
Web siteniz için, Google’un arama sonuçlarında Arama kutusu gibi bir eklentiye sizde sahip olabilmeniz için aşağıda anlatılanları adım adım takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Google arama sonuçları, Arama kutusunun görülmesi için uygulamalar:

1. Google Arama kutusunun görülmesi için öncelikle, Web sitenize Google Özel Arama gadget’ini eklemeniz gerekir.
2. Wordpress siteleri için de aynı kurulumu yapabilmeniz için kendinize ait bir sunucunuz olması lazımdır. Sunucunuz var ise kurulum aşamalarını takip ederek sitenize Arama kutusu kodlarını ekleyebilirsiniz. Veya Wordpress eklentisini ekleyerek, Arama kutusu kurabilirsiniz.
3. Web siteniz için, Google özel arama kodlarını önce sitenize ekleyin.

İlgili makaleler:

Blogger İçin Google Özel Arama Kutusu

Wordpress Sitene Özel Google Arama Motoru Nasıl Eklenir


Google Özel Arama Penceresini Yapılandırma


4. Web sitenize Google özel arama kutusu ekledi iseniz diğer adımlara geçebilirsiniz.

5. Aşağıda verilen JSON-LD, schema.org biçimlendirme kodunu kopyalayın ve bir metin dosyasına yapıştırın.
<script type="application/ld+json">
{
 "@context": "http://schema.org",
 "@type": "WebSite",
 "url": "http://guney59.blogspot.com/",
 "potentialAction": {
  "@type": "SearchAction",
  "target": "https://guney59.blogspot.com/search?q={search_term_string}",
  "query-input": "required name=search_term_string"
 }
}
</script> 

Schema.org, JSON-LD kodların özelleştirilmesi:

1. Mavi renk ile belirtilen linklerin olduğu yere kendi web sitenizin linklerini metin dosyanızda değiştirin.
2. Web sitenizde ilerde olabilecek değişikler için metin dosyanızı kaydedin ve saklayın.
3. Metin dosyanızda ki kodları kopyalayın.
4. Web sitenizde şablon kodlarını açın, Ctrl+F klavye arama kısa yolu ile [ </body> ] gövde kapanış etiketini aratarak bulun. Bulduğunuz etiketin hemen üstüne gelecek şekilde metin dosyanızda ki kodları yapıştırın ve kaydedin.
5. Uygulamaları doğru yaptığınızı kontrol etmek için, Yapılandırılmış Test Aracı ile kontrol edin. Doğru bir uygulama sonucunda Yapılandırılmış Test Aracı sonuçları, Tamamı sorunsuz olarak görülecektir. Yapılandırılmış Test Aracı sonuçları için aşağıdaki resmi inceleyin.


6. Uygulama sonuçlarını görebilmek için yaklaşık bir hafta beklemeniz gerekeceğini unutmayın. Ayrıca ; Google Arama Sonuçlarında Sosyal Profillerini Göster ile ilgili makaleyi de okuyabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …