Ana içeriğe atla

Seo için Twitter Optimizasyonu

Bilindiği gibi sosyal medya araçlarının bir web site üzerinde popülerliğinin artmasını hızlandırmada çok büyük etkileri vardır. Network Dizayn ekibi olarak bu makalemizde sizlere konu hakkında kısa bilgiler vermeğe çalışacağım ayrıca konuya başlamadan önce Adnan Güney Bey’in paylaşmış olduğu Web siteleri için twitter uygulamaları adlı yazıyıda okumanızı tavsiye ederim. Şimdi gelelim konunun kısa ayrıntısına.

Sosyal medyanın varlığı web siteniz için eşsiz bir penceredir. Bu pencereden çok büyük bir dünyaya bakabilir, bu büyük dünyanın size bakmasını sağlayabilirsiniz. Yerel bir işletme iseniz ve çok büyük dijital pazarlama bütçeniz yoksa yerel SEO için Twitter optimizasyonu hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Bu basit ipuçları sayesinde hem Twitter üzerindeki etkileşiminiz hem de websiteniz için trafiğiniz artacak.

Twitter Bio ile Başlayalım

Twitter arama motoru Google algoritması kadar kompleks olmasa da arama sonuçlarını bir algoritmaya göre sıralıyor. Profil tamamlanma oranı, etkileşim oranı gibi çeşitli kriterlerden geçip sıralanıyor. Üst sıralarda yer alabilmek adına bu basit işlemleri yapmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Web sitenizin Twitter profili için bilgilerin doluluk oranı Google indexlenmesi açısından da önem taşımaktadır.

Yerel SEO için, Twitter profilindeki konum bilgisi telefon numarası önemlidir. Arama motorları kullanıcılarına en doğru sonuçları listelemeye çalışıyor. Bilgileri doğru ve tam olan profillerin de ilk sıralarda çıkmasından daha doğal bir şey yok sanırım.

 • İletişim Bilgileri ( Adı, semt, şehir)
 • Şirket websitesi/blogu vs linkler
 • Bio kısmında 160 karakterlik açıklama
 • Yerel SEO için Retweet Önemi
Twitter üzerinde sosyalleşme ve etkileşim için, düzenli olarak retweet yaptırmanın yerel SEO açısından da önemli olduğunu akılda tutmak gerekiyor. Bunun nedeni ise ; sizin paylaştığınız anahtar kelimeleri içeren tweet arttıkça arama motoru algoritması için bu iyiye yorar ve üst sıralarda çıkartır.

Retweet basit bir işlem gibi görünebilir. Attığınız tweet kaliteli bir içeriğe sahip ve anahtar kelimeleri içeriyorsa retweet edilme şansı daha da artacaktır. Sosyal medya pazarlamasının temelinde yer alan kaliteli içerikler kullanıcılar tarafından kolaylıkla paylaşılabilir.

3 Adımda RT alma ;


 • Hedef kitleye uygun bilgi yazın
 • Özgün kelimeler ve cümleler kullanın
 • Yoğun zaman dilimlerinde tweet atın
 • Etiket Kullanın
Hashtag’’lar yani etiketler başta Twitter olmak üzere sosyal medya üzerinde entegrasyonu sağlayan en önemli araçtır.Bir konu hakkındaki etikete tıklayarak insanların fikirleri görüşlerini çok rahatça görebiliyorsunuz. Anahtar kelimelerinizi etiketler ile kullanarak Twitter’da maximum etkiyi oluşturabilirsiniz.

Kullanıcılar bu terimleri arayacaklar ve anahtar kelimeler sayesinde şirketinize postlar gelecektir.Mesela Twitter üzerinden t-shirt satışı gerçekleştirmeye çalışacaksınız. Kendinize belirleyeceğiniz özgün bir etiket ve anahtar kelimeleri birleştirerek bir etiket oluşturabilirsiniz. Etiketler kullanıcıları RT ettirmek için kullanışlı bir yoldur.Etiketler Twitter üzerinden yeni takipçiler getirerek Google sıralamanızda size üste taşıyacaktır.

En iyi etiket kullanımı ;


 • Sosyal medya hesabınıza dikkat çeker
 • Google sıralamanızı arttırır
 • Satışları, tanınırlığı, etkileşimi arttırır
Bunlar, Twitter hesabınızın optimizasyon’u için temel ip uçlarından sadece bir kaçıdır. Bunları basit ip uçlarını uygulayarak kısa sürede beklediğiniz sonuçları alacaksınız. Pazarlamanın en büyük gücü olan sosyal medyanın en önemli araçlarından olan Twitter üzerinden dijital pazarlamanızı yapabilirsiniz. Burada yazdıklarımız amatörce yapılabilecek işlemlerdi.
Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …