10/31/2014

Blogger için DMCA Ücretsiz CopyRightBar Eklentisi

DMCA eklentileri
Klasik Blogger, görünümlü blog’unuzun ana sayfasında alt bilgi atıf ( Attribution ) gadget olarak gördüğünüz gadget’in hemen altına uygulamaya yeni başlatılan isim, site linki, tarih, rozet çeşitleri ve bar renklerini özelleştirebileceğiniz, yeni CopyRightBar eklentisi. Tercihinize bağlı olarak DMCA’nın ücretsiz rozet’ini veya atıf gadget’inizin hemen altında konumlandırıp özelleştirebileceğiniz otomatik genişlik ayarlı CopyRightBar eklentisini kullanabilirsiniz.
Öneri : 1. Menü başlık çubuğunuza statik bir Gizlilik sayfası açın. İnternette birçok örneğini görebileceğiniz bir yazı düzenlemesi yapın. Bu yazınızın hemen altına DMCA rozetini ekleyin.
2. Atıf gadget alt bilginin hemen altına CopyRightBar eklentisi ekleyin.
İlgili yazılar ⇒  a.  Blogger için Ücretsiz DMCA Rozeti
                             b.  Blogger Telif Hakkı ve DMCA Hakkında İpuçları
Digital Millennium Copyright Act, Dünya genelinde DMCA olarak tanınmakta olup, Web İnternet ortamını kirletenlere karşı kurulmuş, Amerikan yasaları ile desteklenen kurumsal bir şirkettir. Siz de bu uygulama içinde yerinizi alarak bir başlangıca adım atın. Blog’unuza DMCA ücretsiz CopyRightBar uygulamasını nasıl ekleyeceksiniz ? Uygulamayı Göster
Resmi büyük izlemek için tıklayın
DMCA ücretsiz CopyRightBar’ın Blogger’a eklenmesi ile ilgili adımlar :
1. DMCA sitesine giriş yapın.
2. Önce üyelik işlemlerinizi tamamlayın. (E-Posta ve şifreniz)
3. Rozet eklemek için, yukarıdaki, İlgili yazılar (a) maddesini okuyun.
4. Daha önce başvuru da bulundu iseniz aşağıdaki adımları takip ederek CopyRightBar eklentisi ekleyin.
5. CopyRightBar.com eklentisini yapılandırmak için bağlantı linkinden giriş yapın.
Firme ismi : Blog ismini yazın
WebSite URL : Blog’unuzun linkini yazın
Telif  başlangıç tarihi : Blogunuzu ilk açtığınız tarihi girin.
Seçilmiş koruma rozeti : Değiştire tıklayarak beğendiğiniz bir rozet seçin.
Çerçeve, Metin, Arkaplan renklerini dilediğiniz gibi özelleştirin. Hemen alt kısımda yaptığınız seçimin önizlemesini görebilirsiniz.
DMCA ücretsiz CopyRightBar’ın Blogger’a eklenmesi :
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Yerleşim → Gadget ekle → HTML/JavaScript gadget’i açın, kopyaladığınız kodları yapıştırın ve atıf gadget’inin hemen altına sürükleyip blog’unuzu kaydedin.
3. Herhangi bir onay beklemeyin. En geç 24 saat içinde eklediğiniz kod indexlenecektir.
4. DMCA sitesine üyelik bilgileriniz ile giriş yapın. İsminizin bulunduğu açılır menüden farklı konu isimlerine tıklayarak neler olduğunu inceleyin. Eklediğiniz kodu silmediğiniz sürece siteniz takip altında olacaktır. Google’un DMCA ile birlikte çalıştığını unutmayın.
Ayrıca okuyun ⇒ Blogger Telif hakkı ihlali iddialarıyla raporlama seçenekleri.
Rozet uygulamasını canlı görmek için menü çubuğundaki Gizlilik ismine bakabilirsiniz.
Ayrıca ⇒ Web Spam bildirim aracı da kullanabilirsiniz.

Google’un resmi sitesinde DMCA kural dışı çalışanların son durumunu incelemek için, “Google Şeffaflık raporu” sitesini inceleyin.

10/30/2014

Blogger için Ücretsiz DMCA Rozeti


Web site veya Blogger, kullanıcıları için, içerik kopyacıların korkulu rüyası olan, ücretsiz DMCA rozetini (badge) blog gadget’inize ekleyerek emek düşmanı içerik kopyalama yapanlara göz dağı verip biraz olsun dur diyebilirsiniz. Yazı başlık ve açıklama içinde yer alan DMCA kelimesini buradan okuyarak Wiki daha fazla bilgi sahibi olun. Kısaca DMCA kelimesinin anlamını Telif haklarını koruma yasası olarak düşünebilirsiniz. 

Blog içerik ve resimleriniz bilinmeyen kişilerce kopyalanıp, kendi sitelerinde kendi yazıları gibi gösteriliyor ve Google arama sonuçlarında aynı yazıya sahip farklı siteler özgün içeriğiniz olduğu halde ilk sıralarda çıkıyorsa ; biraz daha göz dağı vererek mücadele edebilirsiniz.

İlgili ⇒ Blogger Telif Hakkı ve DMCA Hakkında İpuçları

DMCA’nın, diğer bir ismi “Digital Millennium Copyright Act “ olarak bilinir. Dünya genelinde Web İnternet ortamını kirletenlere karşı kurulmuş bir işleyiştir. Sizde bu işleyiş içinde yerinizi alarak bir başlangıca adım atabilirsiniz. Google’un resmi sitesinde, “Google Şeffaflık raporu” ile ilgili geniş bilgilere ulaşabilirsiniz. Blog’unuza DMCA ücretsiz rozeti nasıl ekleyeceksiniz aşağıda adım adım inceleyelim. 

DMCA ücretsiz rozetin Blogger’a eklenmesi ile ilgili adımlar :

1. DMCA sitesindeki badge bölümüne giriş yapın.

2. Önce üyelik işlemlerinizi tamamlayın. (E-Posta ve şifreniz)

3. Yan kısımdaki Web siteniz için muhtelif rozet resimlerini göreceksiniz. Dikey çubuğu aşağıya kaydırın ve beğendiğiniz bir resime tıklayarak kodları yan taraftan alın.

DMCA Rozet kod’unun Blogger’a eklenmesi :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. YerleşimGadget ekleHTML/JavaScript gadget’i açın ve biraz önce kopyaladığınız kodları yapıştırın ve uygun gördüğünüz bir alana sürükleyip blog’unuzu kaydedin.

3. Herhangi bir onay beklemeyin. En geç 24 saat içinde eklediğiniz kod index alacaktır. Blogunuza  eklediğiniz kodları silmediğiniz sürece siteniz takip altında olacaktır. Google’un DMCA ile birlikte çalıştığını unutmayın.

Ayrıca okuyunBlogger Telif hakkı ihlali iddia raporlama seçenekleri.

4. DMCA sitesine üyelik bilgileriniz ile giriş yapın. İsminizin bulunduğu açılır menüden farklı konu isimlerine tıklayarak neler olduğunu inceleyin. Uygulamayı canlı görmek için menü çubuğundaki Gizlilik ismine bakabilirsiniz. 

Ayrıca ⇒ Web Spam rapor bildirim aracı 'nı da kullanarak temiz bir web dünyasına katgı da bulunabilirsiniz.

10/29/2014

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.
Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir. [ Wiki ]
Emek vererek hazırlamış olduğu YouTube video’usu için, Hasan TUR Bey’e sonsuz teşekkürler. Kaynak :
İstiklal Marşı, Dalgalanan bayrak, Cumhurbaşkanlığı senfoni Orkestrası.

Chrome 38.0.2125.111 m (64-bit) Tarayıcı Sürümü

Chrome 64-bit Windows ve Mac güncellemesi ve Chrome Tarayıcı 64-bit Yayın Hayatına Başladı yazımın hemen ardından, Google Chrome 38.0.2125.111 m (64-bit) tarayıcı Sürümünü güncelledi. Normal kurulum olan Chrome tarayıcıdan biraz daha hızlı, kararlı ve güvenli olduğunu kurulumdan sonra hissedebilirsiniz. Bilgisayarınız 64 bit işletim sistemini destekliyor ise aşağıda verdiğim bağlantıdan Google Chrome 38.0.2125.111 m (64-bit) tarayıcı yeni sürümü kurabileceksiniz.
Temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatarak → İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Arka planda çalışmıyorsa kurulum aşamalarına başlayın. Google Chrome 64-bit kurulum dosyasını, Google arama sonuçlarında bulabilmeniz biraz zor olacaktır. Bu nedenle kendi bilgisayarımda çalıştırdığım kurulum başlangıç dosyasını Google Drive yükleyip bağlantı linkini sizlere veriyorum. Dosya boyutu çok küçük olup 860 KB. boyutundadır. Kurulum dosyasını açtığınızda üst kısımdan indir ismine tıklayarak masa üstüne indirin ve zipten çıkararak kuruluma başlatın. Kurulum direk, Google Chrome sunucularından yapılacaktır.
Google Chrome 64-bit indirme linki : İNDİR
Chrome setup rar indirme link görünümü

10/28/2014

Site ve Blog Chat Eklentisi Tlk İo

Web Site veya Blog ana sayfada okuyucularınızın canlı olarak muhtelif soru sorabileceği, muhabbet edebileceği hatta resim ve bağlantı gibi bazı eklentileri de kullanabileceği Chat Sohbet odası eklentisi. tlk.io sitesinin çok basit bir giriş ve girişe bağlı olarak size verdiği widget eklentisini sitenize ekleyerek okuyucularınız ile canlı sohbet edebilirsiniz. Canlı sohbet eklentisinin basit kurulumu ve Twitter ile bağlantılı olması nedeni ile sitenizden çıkmadan Twitter arkadaşlarınız ile de görüşmeler sağlayabiliyorsunuz. CANLI DEMO Not: Yukarıda resmini gördüğünüz ve test blogunda şu anda aktif olan gadget zaman içinde test blogundan silinebilir, bilgilerinize.
Eklenti açıklamaları :
Eklenti kodları içinde bulunan genişlik ( width ), ayarının 100% olması sidebar genişliğini otomatik ayarlayabiliyor. Dilerseniz %’de değerlerini düşürebilirsiniz. Yükseklik ( height ) otomatik 400 px. değerlerinde temanızın yükseklik ayarlarına göre değerleri düşürüp yükseltip temanızın boyutlarına göre düzenleyin. Eklentiyi ilk kez kurduktan sonra kodlar içinde bulunan ( channel="isim" ) isim sizin Twitter isminizden oluşmakta olduğunu göreceksiniz. Son kısımdaki (script async) blogunuz ile istemci arasındaki veri alışverişini sağlarken (embed.js ) görüntünüzü, ("text/javascript") kodlarıda yazı biçimlemenizi düzenliyor. Tlk İo Chat Sohbet odası eklentisinin kısaca tüm açıklamalarından sonra sitenize kurulum aşamalarına artık geçebiliriz.
Tlk İo Chat Sohbet odası kurulum aşamaları :
1. http://tlk.io/ sitesine giriş yapın. Sizi şu şekilde bir pencere karşılayacak. Ayrıca sitedeki diğer ilgili anlatımları inceleyin. http://tlk.io/ Channel
Karşılama ekran görüntüsü :
Karşılama ekran görüntüsü
2. Channel yazan kısma Twitter isminizi yazın. İsim yazmak zorunda değilsiniz. Ancak etkileşimli bağlantı kurmak istiyor iseniz eklenti uygulamasına bazı izinleri vermeniz çalışmalarınızı kolaylaştırır. Yeni bir pencere açılacak burada eklentinin kaldırıldığını belirten bir yazı göreceksiniz. Sitenin bazı değişiklikler yaptığı belli sorun değil devam ediyoruz.
3. Açılan pencerede sağ tarafta Twitter profil yanındaki bulut simgesine tıklayın ve bu kanaldaki mesajları kaldır ismine tıklayarak yeni bir başlangıca adım atalım.
4. Profil resminize tıklayın. Pencerede bildirimler, sesler şeklinde iki seçenek mevcut. Noktalar sola yaslanmış ise açık konumdadır. Hemen alt kısımda farklı renklerde daireler göreceksiniz. Bunlar gadget başlık rengini değiştiren uygulamadır. Herhangi birini seçin.
Chat Sohbet odası ayarlar resmi :
5. Ayarları yaptıktan sonra boş bir yere tıklayın.Tarayıcınızda masaüstü bildirimleriniz görülsün mü ? Şeklinde sizden izin isteyecektir. Blog’unuz dışında bir işle uğraşırken herhangi bir bildirimde sesli uyarı almak için izin verebilirsiniz. Uygulama tamamen kararınıza bağlı.
6. Sayfayı aşağıya kaydırın, Gömmek (Embed) yazan kısımdaki Embed koduna al ismine tıklayın.
Kodların yapılandırılması :
Kanal adı : Twitter kanal ismini yazın. Örnek : guney59 kanalın görüntü linki şu şekilde olacaktır. ⇒ http://tlk.io/guney59
7. Bitirdiniz. Sağ taraftaki kod içinde yapmış olduğunuz ayarları görebilirsiniz.
Sitenize Chat Sohbet odası kodlarının eklenmesi :
1. Sitenize giriş yapın. Biraz önceki kodları kopyalayın.
2. Sırası ile, Yerleşim → Gadget ekle → HTML/JavaScript gadget’ini açın ve aldığınız kodu yapıştırarak blog’unuzun uygun bir alanına sürükleyip konumlandırın.
3. Blog’unuzu önizleyin. Gadget üzerindeki 3 yatay çizgiye tıklayın. Burada online kişi sayısını görebilirsiniz. Aynı bildirim başlık üstündeki daire içinde de mevcuttur. Ayrıca silmek istediğiniz sohbet yazılarını pencere içindeki küçük nokta üzerine maus'u yanaştırın açılan pencere de delete ismi ile silme işlemi yapabilirsiniz.
Uygulama Gizlilik şartları hakkında :
Şartları: Sitenize tlk.io ekleyerek, aşağıdaki şartları kabul: Bu sohbet hizmeti "olduğu gibi" koşulları altında sağlanır. Bu değişebilir ya da önceden haber vermeden kesilecektir. Bu hizmetin yaratıcıları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Wordpress siteleri için eklenti (pluging) bağlantısı :
Yukarıda okuduğunuz yazı Twitter okuyucu arkadaşımız Siret Uslu bey’in isteği üzerine düzenlenmiş olup kendilerine teşekkür ederim. Sizde, Guney59 Paylaşım Blog’unda bir istekte bulunabilir veya Misafir yazar olabilirsiniz.

Blogger Turuncu Renkli Gadget Başlık Eklentisi

Blogger, blog temalarının varsayılan gadget başlık (title) açıklama arka plan rengi sade bir görünüme sahiptir. Gadget başlık arka plan rengini Turuncu, link bağlantılarını mavi ok ile gösteren eklenti ile blog temanızı özelleştirin. Blog’unuz da kullanabileceğiniz birçok özel tasarım şablonları Temalar ismi ile ve bu temaları özelleştirebileceğiniz tasarım ile ilgili konuları da Tema tasarım bağlantı linkini inceleyerek farklı blog temaları kurabilirsiniz.

Yukarıda verilen resimde Turuncu renkli gadget eklentisini görüyorsunuz. Zaman zaman test blog’umda çalışmalar yaptığımdan bu renkleri farklı görebilirsiniz. Mevcut Turuncu renkli gadget başlığının nasıl görüldüğünün Canlı demosunu inceleyin.

Tema tasarımı ile ilgili konularda anlaşılmayan yerleri yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz. Blog’unuzun gadget başlık arka plan rengini nasıl değiştireceksiniz ve hangi CSS kodlarını kullanacağız aşağıda adım adım inceleyelim.
2. Blogger’a giriş yapın. Blog kodlarımızın bulunduğu, Şablon→ Html’yi düzenle’i açın.
3. Ctrl+F arama özelliği ile aşağıdaki kodu bulun.
]]></b:skin>
4. Yukarıda bulduğunuz kodun hemen üstüne aşağıdaki kodları ekleyin.
/* Sidebar Content---G59P Gadgets title------------------------------- */
.sidebar{margin:0 0 10px 0;font-size:13px;color:#000000;}
.sidebar a{text-decoration:none;color:#000000;}
.sidebar a:hover{text-decoration:none;color:#4FC4F6;}
.sidebar h2, h3.widgettitle{background:url(https://lh6.googleusercontent.com/-nM3KRli14g8/VE0FEjXyPvI/AAAAAAAAb7o/lz2kTcAjybE/w1-h35-no/turuncu-gp-1x35.png) left top repeat-x;border-bottom:2px solid #4FC4F6;color:#FFF;font-size:16px;line-height:16px;font-family:Oswald, sans-serif;font-weight:normal;text-decoration:none;text-transform:none;margin:0 0 10px;padding:10px 10px 9px;}
.sidebar ul{list-style-type:none;list-style:none;margin:0px;padding:0px;}
.sidebar ul li{background:url(http://4.bp.blogspot.com/--IG7WrDdOP8/Uw9eGoMv0mI/AAAAAAAALiQ/6hFItDKZO9g/s1600/widget-list.png) left 3px no-repeat;margin:0 0 8px;padding:0 0 9px 12px;}
.sidebar .widget{margin:0 0 15px 0;padding:0;color:#000000;font-size:13px;}
.main .widget{margin:0 0 5px;padding:0 0 2px}
.main .Blog{border-bottom-width:0}
.widget-containerist-style-type:none;list-style:none;margin:0 0 15px 0;padding:0;color:#000000;font-size:13px}
Özelleştirme :
1. Yukarıda .sidebar ul li ,yazan satırdaki link, link listenizin sol baş kısmına küçük bir ok işareti ekler.
3. Mavi renkli ok simgesini istemiyor iseniz, bağlantı linkini silebilirsiniz. Parantez ile başlayan ve parantez ile biten linki silin. url (link……)
4. Ok işaret linkini sildiğiniz halde, ana sayfada görülüyorsa ( CRTL+Üstkarakter+R ) veya
( CRTL+F5 )  klavye tuşlarına basarak ön belleği yenilediğinizde ok işaratleri görülmeyecektir.

10/27/2014

Blog Yazılarını Google Dizinine Göndermenin Önemi

Blogger, blog yazılarınızı, Google dizinine ilk ekleyen kişinin kendinizin olması arama sonuçlarında ilk sıralarda görülebilmeniz, Google Web Yönetici Araçlarını doğru kullanmanız ile orantılıdır. Blog yazarlarının yardım forumlarında sıkca sordukları soruların başında blog’umun yazıları arama sonuçlarında neden çıkmıyor ? Yazımı çalmışlar çalan kişi arama sonuçları listesinde benim yazımın en üstünde, gibi sorular ile doludur.
Zaman ayırıp Web internet Dünyasını biraz kurgularsanız birçok pislikleride görebilirsiniz. Bu kişiler arasında izinsiz yazı kopyalayan, Rss’den yazı çeken, özel boot proğramları ile yazı çeken kişiler vs. gibi birçok örneğe şahit olabilirsiniz. Blog’unuzda bir yazı yazıp gerekli düzenlemeleri yapabiliyorsanız siz bir webmaster’sınız. Artık bazı uygulamaları bilmek, anlamak veya araştırmak zorundasınız. Güvenlik tek tarafın kollaması ile oluşmaz. Her iki tarafın birbirini kollaması, gereken önlem ve bildirimlerin doğru zaman ve zeminde yapılabilmesi ile oluşur.

Bu oluşımlardan biride, yazılarınızı yazdıktan ve yayınladıktan sonra Web Yönetici Araçların da Robots.txt test aracı ile engelleme veya hata olup olmadığını kontrol ettikten sonra Google Dizinine ilk gönderen kişinin sizin olması son derece önemlidir. Hiçbir şey yapmadan herşeyi karşıdan beklemek, boş bir sayfaya benzer ve hiçbir değeri yoktur. Bu duruma düşmemek ve blog’unuzu değerli kılmak için yapabileceklerinizi aşağıda belirtiyorum. Lütfen kendinize zaman ayırın ve bunları uygulayın.
Yazınızı yayınlamadan önce yapılacak kontroller :
1. Yazınız içinde belirttiğiniz tüm bağlantı linklerini önce test edin. Linke tıkla → Değiştir→ test için bağlantıya tıklayın. Link açılıyor ve doğru adresi gösteriyor mu ?
2. Resimlerinizi Google arama bootları tanımazlar. Mutlaka resime tıklayarak resminizi tanımlayan kısa bir açıklama yazın.
3. Resimlerinize vereceğiniz kısa açıklamalar Google görseller tarafından farklı bir Google bootları tarafından taranırlar ve görsellere eklenirler. Görseller okuyucu kitlenizi %10 civarında arttırır. Bu durum herhalde sizin içinde önemlidir!
4. Yazı bağlantı linklerinizin Google bootlarınca okunmamasını istiyorsanız link bağlantı test kısmında yeni sekmede aç isminin hemen altında Nofollow penceresini işaretleyin. Nofollow,
bu linki takip etmemesini Google bootlarına anlatan bir penceredir.
5. Etiketler : Blogger yazı editöründe yazınıza verdiğiniz etiketler, blogger’un kendine özgü şablon kodlarından dolayı dizine edilmezler. Bu nedenle bu penceyi bol kepçe etiketler ile doldurmayın. Aşırı etiketlemeler Spam olarak algılanır. Etiketleri makul ölçüde kısa tutun.
6. Arama açıklamaları : Yazını Google arama sonuçlarında tanıtan alandır ve çok önemlidir.
Siz bu alana açıklama yazmasanız dahi, google arama örümcekleri en makul yazıyı tanımlar ve ekler. Blog’unuz birçok resimden oluşuyor ve yazı çok azsa arama sonuçlarından ümidi kesebilirsiniz. Çünki değeri olmayan bir varlığın vitrini de olmaz.
Yazınız bittikten sonra Web Yönetici Araçlarında yapılacak işlemler :
1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın.Yazınızı göndereceğiniz ilgili blog’unuzu açın.
2. Yazınızı hatalara karşı test etmek için ; TaramaRobots.txt test aracına tıklayın.
3. Şimdi yazınızı yayınlayın. Yayınladığınız yazınızın tarayıcıdaki şu kısmı kopyalayın ve Robots.txt test aracı penceresine yapıştırın.
Kopyalanması gereken alanı anlamanız için aşağıdaki linki inceleyin ;
http://guney59.blogspot.com.tr/ 2014/10/dinamik-blogger-gadget-icerik-arka-plan.html
4. Yukarıda renkli belirttiğim kendi linkinizi kopyalayın. ( / ) slash işareti kopyalanmayacak.
5. Test ismine tıklayın. Yeşil renkli Allow onay işaretini görüyorsanız her şey yolunda demektir.
Yazınızın URL’sinde bir problem olmadığını gösterir. Yazınız da bir problem olsaydı yukarıdaki pencerede size mesaj olarak bildirilecekti.
Yazınızı Google Dizinine gönderme :
1. Yukarıda anlatılanları tam olarak okudu iseniz bu kısmın önemini daha iyi anlayacaksınız.
Konuyu anlayamadı iseniz yazıyı lütfen tekrar okuyun.
2. Biraz önce anlatılan yazı linkini tarayıcıdan tekrar kopyalayın. Adımları takip edin.
Tarama → Google gibi getir, pencereye yapıştırın ve Getir ismine tıklayın. Link taranacak alt kısımda işlem bitince Dizine gönder seçeneği görülecektir.
3. Dizine gönder ismine tıklayın. Açılan pencere seçeneğinde sol üst kısmı işaretleyin ve gönderin. Birkaç dakika içinde yazı linkiniz Google Dizinine gönderilir.
Not: Dizine gönderilen her linkin dizine ekleneceği veya arama sonuçlarında görüleceği garantisi verilmez. Bu işleyişin Google Algoritma proğramları tarafından yürütüldüğü unutmayın.
Yeni bir yazıyı öyle yada böyle farklı yöntemler ile dizine gönderen ve dizin de kabul gören yazılar arama sonuçlarında ilk gönderen tarafından listelenir. Bu kısma lütfen dikkat edin.
Yazı size ait olabilir ancak listenen link ve site farklı olabilir. Konuyu anlayamadı iseniz tekrar okumanızı önemle tavsiye ederim. Ayrıca yukarıda anlatılan benzer birçok konuyu Seo, Web araçları, Veri araçları verilen bağlantılardan okuyabilirsiniz.