1/31/2014

Şablon Read More İsmini Türkçe Değiştir

Read more ismini Türkçe nasıl değiştiririm
Blogger Özel şablonları içinde bulunan READ MORE, yani DEVAMINI OKU, ifadesini şablon kodlarınız arasından birkaç adımda değiştirin. Blogger’un bizlere sunduğu hazır şablonları kullanmayarak özel şablon seçimi yapan blog yazarlarımız blog ana sayfada görülmekte olan Devamını Oku (Read More) ismini değiştirmek isteyebilir. Techtown özel blogger şablon teması ile başladığım yazılarımda şablon özelleştirme konularını ele alıyor ve açıklamaları blogum da yayınlıyorum. 

Techtown şablon paylaşım butonu yükleme

Sosyal profil iconlarının yapılandırılması
Blogger için özel şablon kullandığınızda Şablon içinde bulunan Sosyal paylaşım butonlarını Picasa sunucunuza yükleyerek blog hızınızı arttırın. Blogunuza özel şablon yükledi iseniz şablonunuz yani temanızın, Sosyal paylaşım icon linkleri başka bir sunucuya yüklenmiş demektir.Blogunuz her açılışıda sosyal paylaşım iconları size ait olmayan sunucu üzerinden yüklenir. Diğer sunucudaki bir arıza veya bakım sosyal paylaşım iconlarının görülmemesine neden olabileceği gibi blogunuzun diğer sunucuyu algılayamamasından dolayı blog açılışında geçikmeler yaşayabilirsiniz.

1/30/2014

Blogger Techtown Şablonu

Blogger Techtown Şablonu nasıl kurulur
Blogger teması olarak kullanabileceğiniz 2 sütunlu, Wordpres kod sistemi ile kodlanarak blogger temasına uyarlanmış duyarlı Techtown Blogger özel şablonu. jQuery slider, açılır Menüler, 3 sütun altbilgi ve Sekmeli Widget, arka plan beyaz , 468x60 banner veya Adsense reklamını kullanabileceğiniz gadget alanı ile oluşturulmuş hızlı blogger özel şablonu. Sekmeli Widget nedir? 3 gadget’in bir gadget olarak birleştirilerek yer kazanılmasıdır. Bir gadget içinde popüler yayınlar, Kategoriler (etiketler), Blog arşivinden oluşur.Yani 3 gadget’in kapladığı yükseklik alanı, bir gadget olarak tasarlandığından tema alanından tasarruf sağlanmıştır.

Blogger İzleyici Gadgeti İçin Önemli Bilgiler

İzleyiciler Gadgeti İçin yapılması gerekenler nelerdir
Google Friend Connect hizmeti olan İzleyiciler gadget'i hakkında yaptığım araştırma izlenimlerim bu gadgetin çok kısa süre sonra tamamen devre dışı bırakılması yönündedir. Google Friend Connect neden devre dışı bırakılabilir diye düşünebilirsiniz! Google+ İzleyiciler gadget’i Google’un üzerinde durduğu en önemli projelerden biridir. Web sitelerinin iç ve dış link bağlantı yapılanmasını izlediğimizde Google+ İzleyiciler gadgeti ile ilişkilendirildiğini göreceksiniz.

1/29/2014

Kendi Paylaşım İconunu Özelleştir

AddThis Sosyal paylaşım sitesinden aldığınız sabit paylaşım düğmelerini özelleştirerek kendi istediğiniz düğmeleri blog’unuz da kullanabilirsiniz.Yeni ve eski blogger yazarları olarak blog’larımıza Addthis Sosyal paylaşım sitesinden aldığımız hazır paylaşım düğmelerini kullanırız. Sitede verilen hazır kodu gadget’inize eklemek sorunlarınızı çözebilir. Ancak bizlere verilen bu hazır düğmeler haricinde kendi istediğimiz düğmeleri de alarak bloglarımız da kullanabiliriz. 
Bu yazıda AddThis paylaşım düğmelerini nasıl özelleştirip blog’unuza ekleyeceksiniz adım adım inceleyelim. Her zaman olduğu gibi ;
1. AddThis sitesine buradan giriş yapıyoruz.Üye değilseniz kesin üyelik işlemlerini yapılandırın.
2. Hisse Düğmeleri Share kırmızı butona tıklayın.
3. Açılan pencerede, karşınıza paylaşımları özelleştirme yapabileceğiniz sayfa gelecektir.

Bu sayfada iken ;
4. Sol tarafta düğme seçeneklerinden istediğinizi seçin veya düğme üzerinden tutarak sağ tarafa sürükleyin. Sağ taraftaki simgelerden beğenmediğiniz varsa, üzerine basılı tutun ve sol tarafa sürükleyin.
5. Yapacağınız işlemler üst ön zileme penceresinde simge olarak değişerek karşınıza gelecektir. 
Seçim işlemleriniz bitti ise diğer aşamaya geçelim.

AddThis paylaşım düğmelerinin Blog’a eklenmesi :

NOT: Her ihtimale karşı Blog yedeğini alabilirsiniz.
1. Blogger kumanda paneline buradan giriş yapın.
2. Şablon → HTML’yi düzenle ile şablon kodlarınızı açarak Ctrl+F arama kısa yolu ile aşağıdaki kodu bulun


<div class='post-share-buttons'>

3. Bulduğunuz bu kodun hemen altında resimdeki (</div>) gibi bu etiketin hemen altına AddThis den aldığınız kodu yapıştırın. Eklediğiniz kod resimdeki görüldüğü gibi olmalıdır.
AddThis paylaşım kodunun blogger şablondaki görünümü
4. AddThis paylaşım seçeneğinize göre blog’unuza eklediğiniz Sosyal paylaşım düğmelerinin son görünümü şu şekilde olacaktır. Resmi inceleyin.
Ayrıca Blogger Özel şablonları özelleştirme ile ilgili konuları blog menü çubuğunda veya kategoriler sekmesinde bulunan Tema tasarım ismine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
Sosyal paylaşım düğmelerini yapılandırın

1/28/2014

Dinamik Blogger Online Sayaç Eklentisi


Dinamik Blogger Online Sayaç nasıl kurulur
Dinamik Blogger kullanıcıları blog’una Online ziyaretci takip sayacı ekleyebilir mi? Evet, Dinamik blog’unuza Online takip sayacı eklenir.Blogger’un özel tasarımı olan Dinamik blogger kullanıcıları, birçok eklentilerden maalesef mağdur durumdadırlar. Ancak yaptığım bir araştırma sonucu Online hareketli okuyucu takip sayacını ekleyebilecekler. Blogunuza ekleyebileceğiniz birçok alternatif görseller arasından seçinizi yapmanız ve eklentiyi sidebar gadgetlerine taşımanız yeterli olacaktır.

Chrome Güncelleme 32.0.1700.102 m


Google Chrome tarayıcı
Google Chrome tarayıcı 32.0.1700.72 m, yeni sürümü bilgisayarınızda güncelleyin.Geliştiriciler tarayıcı güncellemelerinde, yeni bir uygulama ekleme veya eksik bir uygulamayı düzeltmek için versiyonlarını güncellerler. Yeni güncellemeleri son rakam ve harflerinden anlayabiliriz.

1/27/2014

Blogger Blogspot Tr Sorunları Düzeliyor

Blogspot Tr Sorunları
Blogger’un, 21 Ocak 2014 tarihinde Türkiye de başlayan Blogspot.tr uzantı sorunları 27 Ocak 2014 tarih itibari ile düzelmeye başladı. Google’un blogspot.com subdomain linkinin sonuna, Ülkeyi temsil eden Tr uzantısını getirmesi sunucu veri akışını etkilemişti. Çok doğal olarakta birçok eklenti ve gadgetler çalışamaz duruma geldi. Blogger yazarlarının en çok sevdiği izleyiciler gadgeti ve site sıralama trafiğini ölçümleyen Alexa verileri yok oldu.
Türkiye de Blogger yazarları mağdur, okuyucular ise şaşkın bir bekleyiş içerisindeydi. Bununla da kalmayıp şarkı besteler gibi kodlar yazıldı dağıtıldı.
Yani sonuç olarak herkes birşeyler yapmaya çalıştı. Ancak değişmeyecek bir gerçek vardı. O da, Google’un blogspot.tr uzantısı için başlattığı bu çalışmaları, siteler tarafından hazırlanan hiçbir kod durduramayacağı gerçeğiydi. Blogspot.tr uzantısını kodlar ile gizlemek veri akışında birçok hatalara neden olabileceğini ne yazık ki unutan bazı arkadaşlarımız olduğu gibi destekleyen yazarlarımızda oldu. 26 Ocak 2014 tarih ve sabah 05,00 saatinde başlayan gelişmeler 27 Ocak 2014 sabah saatlerinde etkisini göstermiş olmalıki Alexa verilerinde bir gün önce 23 milyon olan veri göstergesi şu anda 3,5 milyonlara kadar geriledi. Bu şu anlama gelmektedir. Önümüzdeki birkaç gün içinde tüm eski verileri, eskiden olduğu gibi görebileceğiz. Sabah olması nedeni ilemi, bilinmez ancak şu anda Blogger açılışı çok hzılı ve internet adeta uçuyor.Umarım bu hız devam eder.

27 Ocak 2014 saat 07,13 Alexa Blogspot com uzantılı verinin resmi.
Alexa Blogspot com uzantılı verinin resmi.
27 Ocak 2014 saat 07,15 Alexa Blogspot com tr uzantılı verinin resmi.

1/26/2014

Eposta Takibi Submit İsmini Türkçe Yap

Submit adının değişimi nasıl yapılır
Feedburner hizmeti olan Follow by Email blog okuyucu takip gadgeti üzerinde yazılı olan Submit ismi Türkçe Gönder olarak nasıl değiştirilir. Blog gadgetlerimiz arasında bulunan “Follow by Email” E-Posta ile takip et başlık yazısını elle değiştirebiliyoruz. Gönder anlamına gelen “Submit” ismini ise blog şablon kodları içinde bularak değiştirme imkanına sahibiz. Bu işin sırrı ne derseniz biraz yabancı dil bilmek yeterli olabiliyor. Biraz yabancı dil ve kod bilgisi ile blog içinde gördüğünüz tüm isimleri yerlerini tam tespit ederek sizde değiştirebilirsiniz.
E-Posta ile takip et Submit ismini Gönder olarak nasıl değiştireceksiniz;
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Şablon HTML’yi düzenle ile şablonu açın.
3. Ctrl+F klavye kısa yolu ile aramayı açın ve Submit yazarak aratın.
4. Submit isminde birkaç tane kelime bulacaktır. Siz şu kodu bulacaksınız. “Value” değer anlamına gelen kodun yanındaki Submit ismini Gönder olarak yazın ve blog’u kaydederek yeni sekmede önizleme yapdığınızda submit isminin değiştiğini göreceksiniz.

Gönder
NOT: Şablon kodunuzda, Gönder ismi çerçeve içine alınarak resimde belirtilmiştir inceleyerek blog’unuza uygulayın. Submit ismini Gönder ile değiştikten sonraki gadget görüntümüzü aşağıda inceleyelim.
Submit isminin değiştirilmesi
Ayrıca Blogger Özel şablonları özelleştirme ile ilgili konuları blog menü başlığında ki, Tema tasarım sekmesine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Özel temada yazı düzenle iconunu göster

Blogger hızlı yazı düzenleme kalem simgesi nasıl gösterilir

Blogger şablon harici, özel şablon kullanıyor şablon'unuz da yazı sayfanızı düzenleyen kalem icon’nu görülmüyorsa, görülür yapabilirsiniz.Blogger şablonu haricinde birçok özel şablonları kullanıyoruz. Yazımızı okumak için açtığımızda yazıyı düzenlemeye yarayan kalem simgesi birçok özel şablonlarda görülmüyor. Yazınızı düzenlemek için kumanda paneline giriş yaparak kayıtlar sekmesinde yazıyı bulup düzeltmek bayağı sıkıcı ve zaman alıcı bir iştir. Özel şablon da görülmeyen yazı düzenleme kalem iconunu yazı paylaşım iconlarının hemen yanında göstermek için yapılması gereken işlemleri inceleyerek blog'unuzu aktifleştirip zamandan tasarruf edin.

Blogger özel şablon’a kalem simgesi nasıl eklenir :

1. Blogger kumanda paneli blog kayıtları sekmesini açın ve hızlı düzenlemeyi göster seçeneğinin işaretli olduğunu doğrulayın.İşaretli değilse işaretleyin.

Blogger hızlı düzenleme

2. Blogger özel şablonunuzu açın, ctrl+f klavye yardımı ile şu kodu bulun.
<b:include data='post' name='shareButtons'/>

3. Bu kodun hemen altına aşağıdaki kodu ekleyin.

<b:include data='post' name='postQuickEdit'/>

4. Blog’u önizle yapın yazı düzenleme simgesini görüyor iseniz kaydedin.

Özel blog şablon içinde, kod şu şekilde görülmelidir. Şablon'unuzda bu kod varsa sayfa düzenleme simgesi zaten görülüyor demektir birşey yapmanıza gerek yoktur.

Blogger hızlı yazı düzenleme şablon kodu görünümü

Yukarıda anlatılan konu hakkında Blogger yardım formunda yardımlarını esirgemeyen Syn. +Cüneyt Özdemir bey’e sabırla yaptığımız çalışmadan dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Arkadaşlar benim de bizzat içinde bulunduğum, Blogger yardım form çalışmalarına katılın. Bildiklerinizi paylaşarak birçok insana yardımcı olun,yardım alın kendinizi geliştirin.

Adnan Güney’in Klasik Blog’unu görmek ister misiniz? Sizinde bu tasarım gibi ücretsiz bir blog’unuz olabilir.Tek yapmanız gereken Özel temalar için yazdığım yazıları takip etmenizdir. Nasıl takip edeceksiniz? Sidebar’a mausu yanaştırın Subscribe ve izleyiciler gadgetine e-mail bilgilerinizi yazın veya Google+ gadget’ine kendinizi ekleyin.

Ayrıca Blogger Özel şablonları özelleştirme ile ilgili konuları blog menü başlığında ki, Tema tasarım sekmesine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

1/25/2014

Blogger Techmix Özel Şablonu

Techmix Özel Şablonu
Wordpress şablon kodları ile hazırlanmış duyarlı, jQuery slider, açılır Menüler, 3 sütun altbilgi ve Sekmeli Widget ile oluşturulmuş blogger özel şablonu.Şablonun arka plan rengi tonlamalı gri, başlık ve menu çubuğu mavi renk tonları ile sadeleştirilmiş. Blogger blog’lar için tasarlanmış şablonu, çok kısa sürede Türkçe diline çevirerek, menü çubuğunu kendinize göre tasarlayabilirsiniz.Şablon kullanımı hakkında tasarımcının sitesinden gerekli bilgiler verilmesi bir ayrıcalık.

1/24/2014

Blogger için Google Dns Ayarları

Blogger sorunları için Google Dns Ayarları
Subdomain (Alt domain) Site sahipleri son zamanlarda yaşanan internet sorunlarının geçiş çözümü için Google DNS ayarlarınızı yapılandırın. Konunun başında Subdomain olarak yazdım. Nedenini araştırdığımızda koskoca ormanda aslan’ın karşısında duran bir ceylan gibiyiz. Aslan gibi görülen zavallı kedicik ile uğraşmanın tek yolu Google DNS ayarlarınızın nasıl yapılandıracağınızdan geçmektedir.

CCleaner v4.10 Yeni Sürüm Çıktı

CCleaner
Bilgisayar bakım proğramı CCleaner v4.10 yeni veri temizlik sürümü güncellendi. CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha fazla istikrar ve performanslı bir sistem elde edersiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.

1/23/2014

Notepad++ V6.5.3 Sürüm Güncelemesi

Notepad++ V6.5.3 indir
Notepad++ V6.5.3 gelişmiş metin editörü, her blog yazarının elinin altında olması gereken proğramın, yeni sürüm güncellemesi . Notepad++ V6.5.2 sürümü elinizde varsa güncelleyebilirsiniz. 21 Ocak 2014 tarihinde Blogger’un TR uzantısına geçisinden sonra bazı uygulamalarda aksamalar oluştuğundan mevcur sürümü güncelleyemezseniz aşağıda link vereceğim. Notepad Birçok proğramlama dillerini destekleyen ücretsiz bir program.

1/21/2014

Blogspot Uzantısı Tr oldu ayarları ellemeyin

Blogger
Blogger, Blogspot link uzantı sonuna, 21 ocak 2014 tarih itibari ile TR eki getirildi. Blog ayarlarında çalışmayan uygulamalar için ayarlarınızı ellemeyin.Com uzantısı sonuna eklenen .tr birçok blog için sorun yarattı. Blog temanızda bazı gadget, yazı ve eklentiler görülmeyebilir. Böyle bir konu için panik yapmayın ve ayarlarınız ile oynamayın.

Facebook İconunu Chrome Tarayıcına Ekle

Chrome tarayıcına facebook iconunu ekle
Bilgisayar, Google Chrome tarayıcı uygulamanıza Facebook İcon’u ekleyerek sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’a giriş işlemlerinizi kolaylaştırın.Hızlı, sade ve güvenli Google Chrome tarayıcıya sahipseniz şanslısınız. Google Web Mağazasında Facebook uzantısına izin verdiğinizde Facebook İcon’u Chrome tarayıcı imleme çubuğu, uygulamalar sekmesine eklenecektir. Tarayıcınıza Facebook yazarak siteye girme işlemi gibi eski uygulamaları artık unutun. Araç çubuğunda uygulama sekmesine tıklayın, karşınıza çıkan Facebook icon'una tıklayın ve uzantının kolaylığından faydalanın. Google web mağazasında Facebook yazarak bulamayacağınız uzantı icon’unu kurmak için yapılması gereken işlemleri takip ederek kurulumu tamamlayın.

Facebook İcon'unun uygulamalar çubuğuna kurulumu :

1. Google web mağazası, Facebook İcon’u için buradan giriş yapın.
2. Uzantıya izin verin.
3. Uygulamalar sekmesine (sol üst kısımda) tıklayın. Facebook iconu karşınızda tadını çıkarın.

1/19/2014

Sitenize Pinterest Widgeti Ekleyin

Pinterest widget eklentisi
Pintest sitesinden yeni bir Widget eklentisi ! Sitenize Pinterest Widgeti ekleyerek okuyucularınıza hoş dakikalar yaşatın. Pinterest yayın resimlerinizden oluşan bu widget’i blog gadgetleriniz arasına almak isteyeceğinize eminim. Tasarım ve görselliği göze çok hoş gürülen bu witget’in özellikleri incelediğimizde. Widget üzerinde 6 resim mevcut.Okuyucunuz herhangi bir resim üzerine tıkladığında, yeni pencere açılıyor ve Pinterest board’ına yani tahtasına gönderebiliyor. See on Pinterest yazısına tıkladığında yeni bir sekmede pano içindesiniz.
Blog İp ucu : Beğendiğiniz herhangi bir blog’un yazısını kendi pin panonuzda yeni kategori başlıklı bir dizin panosu oluşturarak toplayabilirsiniz.

Pinterest Widgeti oluşturmak için yapılacak işlemler :

1. Pinterest sitesine giriş yapın.
2. Pinterest sitesine üye değilseniz buradan ilgili yazıyı okuyarak üye olabilir bir başlangıç yapabilirsiniz.
3. Sağ üst kısımda bulunan kımızı sekmeye tıklayın “profil ve pinlerin sekmesine tıklayın.
4. Panonuz açılacaktır. Profil çerçevenizde <> şu kod işararetine tıklayın.
5. Açılan penceredeki kodu kopyalayın.
6. Blog > gadget ekle> Html/JavaScript gadget’inize kodu ekleyin ve blogu kaydedin.
7. Pinterest widget yapılandırmaması için giriş linki.
Artık havalı bir gadgetiniz mevcut. Yazıyı beğendi iseniz paylaşın.
Pinterest hakkındaki yazıları okuyup ilgili vidoları izlemek için “Pinterest” etiketine tıklayın.

1/17/2014

AdSense politikasıyla ilgili SSS

Blog ve site yayınlarından kazanç sağladığımız, Adsense biz yayıncıların sorunları ile ilgili sıkca sorulan sorulan (SSS) hakkında blog sitesinden tanıtım yaptı. 16 Ocak 2014 Perşembe günü, Adsense’nin yardım sitesinden yaptığı bu açıklamaları hepimizin okuması gerekiyor. Blog ve sitelerimiz için yaşanan problemleri soru ve cevap şeklinde bir araya getirip açılır pencere sistemi ile bizleri sunmakta. 

Sıkılmadan çok kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz. Hiçbiryerde bulamayacağınız bu açıklamalar için sizlere kısa başlıklar vereceğim. Yaşadığınız sorun ve sormak isteyip de cevap bulamadığınız her konu anlatılmakta. Google Adsense çalışma grubunu hiç gördünüz mü bilmiyorum. Merak ediyor iseniz sayfa hakında düşünce ve beğenilerinizi paylaşabileceğiniz ve Adsense ekip resmini görebileceğiniz sayfa linki.  Google Adsense çalışma ekip resmini sizlere buradan verebilirdim. Ancak Google içerik ve hizmet politikaları gereği sayfa alıntıları telif hakları içerdiğinden dolayı sadece link olarak giriş bilgisini veriyorum.

AdSense politikaları sıkca sorulan sorular içindekiler :

1. Bölüm: Site içeriği
2. Bölüm: Reklam uygulaması
3. Bölüm: Mobil cihazlarla ilgili konular
4. Bölüm: İtirazlar ve ihlal bildirme
5. Bölüm: Diğer kaynaklar
AdSense politikaları sıkca sorulan sorular içindekiler Giriş Linki  Tüm sorularınız için yardım alabileceğiniz ;

Adsense Google+ Gruplar

1/16/2014

Adobe reader sürüm güncellemesi 11.0.06

Adobe reader eni sürüm
Adobe Reader XI 11.0.5 ücretsiz Pdf proğram sürümünüzü, yeni 11.0.06 güncel sürüm ile güncelleyerek proğramlarınızı güncel tutun. Neden güncelleme gerekir? Güvenlik ve geliştirilmiş işlevsellik. Güncellemeler PDF dosyaları aracılığıyla kötü niyetli saldırılara karşı sisteminizi korur. Adobe Reader, yazılımı PDF belgerini yazdırma, okuma proğramıdır.

Tumblr Çevrelerden Bahsetme Özelliği

Tumblr blog mention Özelliği
Mikroblog sitesi olan popüler Tumblr blog’una çevrelerden bahsetme (mention) özelliği eklendi. Gogle Plus yorumlar içinde kullanılan (+) plus işaretinden sonra çevre isimlerini ekleme veya yazı editöründe (+) plus işaretinden sonra çevre profillerinin görülmesi sonucu gibi ekleme özelliği getirildi. 

Kimlerin e-posta göndereceğini kontrol et

Google, ürünlerinde tek hesaptan tüm hesap kullanımını devreye almasının ardından, Google+ çevreler ile Gmail hesabını da birleştirdi. Google Gmail ayarlar seçeneklerine yeni eklenen “Google+ profiliniz yoluyla size kimler e-posta gönderebilir?”seçeneğinin kullanımı.Google Gmail hesap ayarlarınızda yapabileceğiniz değişiklik ile, size kimlerin e-posta gönderip göndermeyeceğini belirleyip, Gmail hesabınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

1/15/2014

Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

Google Chrome Tarayıcı
Bilgisayarımızda Tarayıcı olarak kullandığımız,çeşitli Google Chrome sürümleri mevcuttur.Bu sürümler hangileridir? Biz hangi sürümü kullanıyoruz? Bilgisayar ve internet kullanan herkes mutlaka bir tarayıcı kullanmak zorundadır. Bende hızlı, sade ve anlaşılır arayüzü ile Google Chrome kullanıyorum. Google arama sonuçlarında, tarayıcı indirmek istediğimizde karşımıza ilk gelen Chrome tarayıcı sürümü indirip kuruyoruz.
Peki! Chrome tarayıcı bir tane mi? İşte bu sorudan hareket ederek Chrome tarayıcıların aynı olmadığını küçük bir araştırma sonucunda sizlerle paylaşıyorum. 5 Ad. Google Chrome tarayıcı sürümü mevcut ve istediğinizde bu linklerden arzu ettiğinizi indirebiliyorsunuz. 
Chrome tarayıcıları incelediğimde karşımıza şu sonuçlar çıkıyor.
1. Google Chrome Stable :
Kararlı sürüm olarak bilinmekte. Google aramalarda Chrome tarayıcı yazdığımızda karşımıza çıkan ilk tarayıcı bilgisidir. Tarayıcı geliştiricilerinin test ettikten sonra, son kullanıcıya sunulan sürümdür.
Yani şu anda kullandığınız sürümdür.
Açılımlı bağlantı indirme linki :
http://www.google.com/chrome
2. Google Chrome Beta :
Test amaçlı son kullanıcıya sunulmayan yeni özellikleri bünyesinde barındıran sürümdür. Kararlı sürüm kapsamında değildir.
Açılımlı bağlantı indirme linki :
http://www.google.com/landing/chrome/beta/
Not: Bu sürümü denemek için indirmek istediğinizde en alt kısımda ülke dilinizi seçmeyi unutmayın.
3. Google Chrome Dev :
Chrome Geliştirici sürümü olup, çok sık güncelleme yapılan, yeni özellikleri bünyesinde barındıran çok fazla hata alınabilecek tarayıcı sürümüdür.
Bu sürümdeki amaç kullanıcı hatalarını tespit edip, gerekli düzenlemeleri yaparak Chrome beta sürümüne entegre edilir.
Açılımlı bağlantı indirme linki :
http://www.google.com/chrome/eula.html?extra=devchannel
4. Google Chrome Canary :
Yeni özelliklerin ilk olarak test edildiği sürümdür. Sonuçlar geliştirici kanalına aktarılır.
Açılımlı bağlantı indirme linki :
http://tools.google.com/dlpage/chromesxs
Not: Bu sürümü denemek için indirmek istediğinizde en alt kısımda ülke dilinizi seçmeyi unutmayın.
5. Google Chromium :
Günde birkaç kez güncellenen açık kaynak kullanımlı sürümdür. Google tarayıcı özelliklerini içermeyen özel tanımlamalar mevcuttur.
Açılımlı bağlantı indirme linki :
https://www.google.com/intl/tr/chrome/browser/
Yukarıda gördüğünüz gibi Google Tarayıcı sürüm noktaları belirtilmiştir.Bu sürümler arasında bizlerin kullanacağı tek sürüm kararlı sürümdür. Ben araştırmacıyım denemeler yapmak isterim derseniz arzu ettiğiniz sürümü indirebilirsiniz.

Chrome Güncellemesi 32.0.1700.76 m

Google Chrome tarayıcı 32.0.1700.72 m, yeni sürüm güncellemesi ardından 76 m versiyon güncellemesine geçiş yaptı. Geliştiriciler tarayıcı güncellemelerinde, yeni bir uygulama ekleme veya eksik bir uygulamayı düzeltmek için versiyonlarını güncellerler. Yeni güncellemeleri son rakam ve harflerinden anlayabiliriz.

1/14/2014

Chrome Dikey Çubuk Tarayıcı Yeniliği

Google Chrome 32.0.1700.72 m, yeni sürüm güncelleme sonucu, yeni tarayıcı dikey çubuğunun duyarlı çalıştığını görmüş olmalısınız. Html5 uygulamalarına devam eden, Google Chrome tarayıcı gelecekte bizlere ne gibi yenilikler sunacak merak konusu olmaya başladı.

Yazar Kafenin Kopya İçerik Desteği

Hürriyet gazetesi uygulaması olan yazar kafe kopya içerik yayınlara artık izin mi veriyor? 08 ocak 2014 tarih ve Türkiye saati ile ÖS: 20:14 de yazılan (5 gün önce) Chrome Güncellemesi 32.0.1700.72 m konulu yazımı birebir kopya yaparak linkleri kaldıran ve kaynak belirtmeyen, Onur Turalı yazar arkadaşımızı koskoca gazeteyi ayakta uyuttuğu için tebrik ederim. Com uzantılı, Wp alt yapılı blogger sitesinde Seo, webmaster, hacking, Dmca ve telif hakları gibi etiketleri görünce gülmekten başka bir şey aklıma gelmedi.
Gazeteyi atlatmakla kalmamış Alexa ve Google dizinlerinden tam not almış arama sonuçlarında Yazar Kafe ismi altında 3 gün önce yani ben yazımı yayınladıktan 2 gün sonra aynı yazıyı virgülüne kadar yayınlamış. Sağolasın arkadaşım.Bari biraz emek verip de 2 adet virgül koysaydın.
Onur Turalı yazar arkadaşımızın yazdığı kendince özgün kopya yazısına bakıp yazar kafesi için oy vermek isterseniz sizlere link verim.
Onur Turalı’nın kopya özgün linki:
Söyleyecek başka laf bulamıyorum.Pes yani.Bu iş bu kadar basit demekki. Kopyala yapıştır yayınla birde arkana Hürriyet gazetesi yazar kafe’i al ve özgün yazar diye kendini lanse et.
Umarım bu açıklamadan sonra Hürriyet yazar kafe adam gibi içerikleri kontrol eder ve gereğini yapar.
14 Ocak 2014 tarihinde Adnan Güney tarafından ÖÖ : 00:26 'da yazılmıştır.

1/13/2014

TeamViewer 9 Yeni Sürüm İndir

Teamviewer 9.0.24848 Ücretsiz net üzerinden bilgisayar veya sunucu ile bağlantı kuran gelişmiş uzak masaüstü proğramının yeni sürümü. Tanıdıklarınızdan yardım alabileceğiniz veya yardım edebileceğiniz kullanımı kolay bir araçtır. İşyeriniz ve evinizden pc’nize bağlanıp kişisel dosya transferi yapabilir dosya üzerinde değişiklikler sağlayabilirsiniz.

1/12/2014

Site İsmi Pinterest Sitesine Nasıl Eklenir

Pinterest'e site nasıl eklenir
Pinterest sitesi 2012 yılında sitesini güncellemiş, 2014 Ocak ayı içinde, site dil ve ülke ayar seçeneklerine Türkçe desteği sağlamıştı. Pinterest’e bir kez daha teşekkür ederim. Blog yazılarımda, Pinterest site doğrulama ve Analytics için yapılması gereken uygulamaları açıklamıştım. Pinterest’in sitesini yenilemesi sonucu, Pinterest profil sayfanıza blog/ site ekleme uygulaması da kolaylaştı.

1/10/2014

Google Gibi Getir Kullanımı Değişti


Web Yönetici araçları ile sitenizi Google dizine gönderme ve hatalı URL’nizi düzenleme sonucu dizine gönderme seçeneğinde değişiklik yapıldı. Google dizine gönderme işleminde yaptığı değişiklikten sonra site ve yazılarınızı dizine gönderme işlemi sonucu kırmızı şerit gönderme hatasını görebilirsiniz. 

Eski uygulamada otomatik işaretli gelen pencere seçenekleri artık seçenek tercihlerini işaretlediğiniz de dizine gönderiliyor. Blog içeriğinin, 503 sunucu veya diğer kod hataları alması sonucu, yazı URl’sini Google gibi getir seçeneği ile göndermek istediğinizde açılan pencerede URL ve URL ile tüm bağlantılı sayfalar seçeneğinin boş olduğunu aşağıdaki resimde inceleyin.


URL seçeneğini işaretlemediğiniz de, karşınıza kırmızı bir şerit çıkacak ve gönderme işlemi hatalı olarak göreceksiniz. Url’i işaretleyin ve dizine gönderin. Url işaretlenmiş resmi inceleyin.

1/09/2014

Site İçin Yapısal Veri İşaretleme
Site’mizin içerik veri yapısını, Google arama sonuçlarına tanıtan yapısal veri işaretleme web aracı nasıl kullanılır? 2013 yılı yazı içeriklerimde Schema nedir , veri işaretleme Schema.org , Blogger html kaynağını küçültme , Blogger için resim uzantısının önemi , ve resimlerimizi boyutlandırmanın Seo etkileri konularında bilgi vermiştim. Bugün sizlere site sayfamız için yapısal veri işaretlemeyi nasıl kullanacağız bu konuyu inceleyelim. Yapısal veri işaretleme Web Yönetici Araçları panelinde bizlerin kullanımına sunulan bir Google hizmetidir. Web Yönetici Araçlarını inceledi iseniz mutlaka görmüşsünüzdür. Ancak kullanmamış olabilirsiniz. Web Yönetici Araçlarında yapısal veri işaretlemeyi kullanmanın çok kolay olduğunu sizde görecek ve hemen uygulamaya başlayacaksınız.
Web Yönetici Araçları Yapısal Veri İşaretleme :

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın ve blogunuzu seçerek açın.

2. Diğer kaynaklar sekmesine tıklayın.

3. Yapısal veri işaretleme yardımcısına tıklayın.

4. Sitenizden herhangi bir sayfa URL’sini kopyalayın. Açılan pencerede web sitesi seçili olarak gelecektir.

5. Seçeneklerden Makale ismini seçin ve hemen alt kısma kopyaladığınız URL’ yapıştırın.


Kategoriler : Yazınızın altında bulunan kategorileri tek tek seçip ekleyin. Açılan pencerede etiket göremezseniz sağ taraftaki pencere altında eksik etiketleri ekle yazısından tamamlayabilirsiniz.

Makale bölümü : Yazınızı tanımlayan kısa bir açıklama seçin

Makale gövdesi : Tüm yazıyı seçebilir veya seçmesenizde kısa açıklama yeterli olacaktır.

8. Veri işaretleme sırasında uyarı işareti görürseniz işarete tıkladığınızda uyarıyı yok sayabilirsiniz.Veya yan tarafta x işaretine tıklayarak etiketi kaldırabilirsiniz.

9. Etiketleme bittiğinde Html oluştur’a tıklayın. Açılan pencede size sarı ile işaretlenmiş bir yazı verecektir.Bu yazıyı kopyalayın ve sayfanızın html kaynağına alt kısma yapıştırıp kaydedin. Google aramalarda yazınız html kaynağına eklediğiniz ismi tanımlayarak veri işaretlemenizi algılayacaktır. Veri işaretleme sonuçlarını daha sonra kullanmak isterseniz html veri kaynağını indirip saklayabilirsiniz.Veri işaretlemeleriniz web araçlarında 1 ay kalır ve sonra silinir. Çok fazla detaylara girmiyorum. Veri işaretlemeyi anlayıp uygulamayı kullanmanız şimdilik yeterli olacaktır. Birkaç tane veri işaretleme yaptığınızda bu işlemi zevkle yapmaya başlayacaksınız. Her veri işaretlemede hatalarınızı görecek ve daha mantıklı yazı yazmaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz. Bir sonraki yazımız çoklu sayfalar ile veri işaretleme ve grub oluşturma nasıl yapılır ile ilgilidir. Takipte kalın. Konu hakkında sorularınız mı var ? Yorumlarda belirtebilirsiniz.
Web Yönetici Araçları Yapısal Veri İşaretleme video’sunu izleyin :

1/08/2014

Chrome Güncellemesi 32.0.1700.72 m

Google Chrome
Google Chrome tarayıcı 32.0.1700.72 m, yeni sürümü güncellendi.Google Chrome tarayıcı Dünya genelinde en hızlı istikrarlı çalışan bir tasarım harikasıdır. Chrome tarayıcı yeni sürüm güncellemesinden sonra, Blogger dikey kaydırma çubuğuna dikkat ederseniz duyarlı görünüm şeklinde olduğunu fark edebilirsiniz. Geliştiricilerin Chrome Tarayıcı için yapılan yeniliklerin blogger içinde geçerli olması, acaba! HTML5 uygulamasına mı geçiliyor şeklinde düşündürüyor. HTML5 kodlama sistemi ile çalışan, Türkçe dil desteğinide sitesine ekleyen Wix.com sitesini örnek olarak belirtebiliriz. Duyarlı tasarım olarak bilinen HTML5 uygulamalarını merak edip öğrenmek isteyenler Wix.com sitesinden ücretsiz blog kurabilirler.
Google Chrome tarayıcı için kategoriler sekmesinde Tarayıcılar, Chrome sorunlar, Chrome uzantılar, etiketini incelemeniz sağlıklı çalışmalarınız için önemlidir. Ayrıca Google Chrome tarayıcı önbelliği nasıl temizlenir başlıklı yazımı okuyarak yardım alabilirsiniz.Google Chrome kullanmıyorsanız denemenizi öneririm. Google Chrome özelliklerini inceleyin.
Google Chrome kendi sitesinden indirmek için giriş.

Site Veri İşaretleyicisi Nedir

Veri işaretleyici sitenizin Google bilgi grafiği ürünlerinde daha iyi sunulmasını için, içerik veri kalıbını anlatan fareyle işaretleme Web Yönetici Aracıdır.Site başlık yazısı, başlık url, resim, tarih, gibi veri niteliği taşıyan tüm işlemleri farenizle işaretleyerek siteniz hakkında bilgi verirsiniz. İçerik verilerini sitenizi en iyi tanımlayan tanıtım aracı olarak düşünebilirsiniz.

1/06/2014

Wix Com Sitesi de artık Türkçe


HTML5 kod yapılandırması ile çalışan Wix.com sitesi de artık Türkçe yayına başladı. Pinterest , Dısqus , gibi sitelerin dillerini Türkçe yapması üzerine, Türkiye de yaşayan birçok blog kullanıcısı artık HTML5 formatındaki blogları rahatca kullanabilecekler.Pinterest site dilininTürkçe olması için blogumda 3 yazı yazmıştım.

15 Aralık 2013 tarih ve Türkiye saati ile 19:49, Pinterest Dünya Haritasında Türkiye Yok Mu ? Yazının 2 gün sonraki sonucu, 17 Aralık 2013 tarih ve Türkiye saati ile gece 02:42, Pinterest Site Ayarlarında Türkiye Artık Var şeklinde devam etmiştim. Evet Türkiye Ülke olarak artık Pinterest sitesine eklenmişti. Benim için çok büyük bir sevinç olmuştu. Ancak bu sevincimi birkaç arkadaşımdan başka anlayabileni de göremedim. 

Bu durum konulara ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyordu. Oysa büyük gazeteler haberi hiçbir katgı sağlamadan spot manşetten yayınladı. Bu konuyu fazla irdelemeyeceğim.Çünki artık herkes aynaya bakmasını bilmeli ve gerçek yüzünü görmeli. 

Diğer büyük sevincim ise, çok uzun süre geçemden gelen e-mailim de gördüm. Pinterest Ülkemizi (Türkiye) eklemekle kalmadı, Ülke dilimizi de devreye soktu ve bunu bir mailinle tarafıma iletti.Gelen e-mail Pinterest Türkçe Yayınına Başladı şeklindeydi. Bu konuyuda sizlere Türkiye saati ile gündüz, 19 Aralık 2013 tarih ve gündüz 15:44 sularında yazarak aktardım. 

Yazımdaki tepkileri incelediğimde yine aynı kişiler ve sevgi paylaşımı ile karşılaştım. Acı ve üzücü sözlerle içinizi karartmak istemiyorum. Ancak bu tarihten sonra insanlara bakış ve davranış tarzımı değiştirdim. “Ne verirsen onu alırsın” Web karşılığı Word Wide Web olarak insanları görmeye başladım.Neyse bu düşünceler artık bana ait ve kimseyi bağlamadığına göre, kimseninde bir kaybı yok demektir.
Wix.com Artık Türkçe ve HTML5 formatında, aynı Blogspot gibi subdomain olarak yazarlarını bekliyor.Kaynak e-postam, 06 Ocak 2014, Türkiye saati 11:28 ile ilgili bilgiler. Pinterest ve Wix site yöneticilerine almış oldukları kararlardan dolayı birkez daha teşekkür ederim. Çok yakın zamanda Wix com sitem ve site yapılandırması hakkında arzu eden yeni yazılarımı okuyabilir.

Tumblr Blog StatCounter Sayaç Eklentisi


Tumblr blog sayaç eklentisi
Tumblr micro blog’unuz için günlük, haftalık, aylık, blog girişlerini gösteren sayaç eklentisi. Blogger gibi gadget ekleyemediğiniz Tumblr blog’unuzun şablon içinden kodlar yardımı ile birçok eklentiyi eklemeniz mümkündür.Blog girişlerinizi an an takip edebilmek için StatCounter sayaç eklentisini Tumblr blog kodlarınız arasına nasıl ekleyeceğiz yazımızın devamında göreceksiniz.Eklediğiniz kod blog alt kısmında sol tarafta görülecektir.
Kodu ekledikten sonra önizleme ile kontrol edin ve sonra kaydedin. Tumblr blog istatiklerini tam görmek için sayaç sekmesine tıklamanız yeterlidir.Yeni bir sekmede açılan pencerede günlük hareketleri kontrol edebilirsiniz.
Tumblr Blog sayaç eklentisi için uygulama adımları:
Not: StatCounter sitesi dil desteği verdiğinden ingilizce isimlerini yazmıyorum.
1. StatCounter sites’ine giriş yaparak üyelik hizmetlerini tamamlayın.
2. Tumblr blog bilgilerini hazırlamak için Proje ekle yazısına tıklayın.
Proje Url : http://guney59.tumblr.com/ Tumblr linkinizi yazın
Proje başlığı : Tumblr site başlık isminizi yazın. Örnek : Guney59 Paylaşım
Proje Grubu : Tumblr veya kendinize göre bir tanımlama seçin.
Ülke dili : Seçin
Zaman dilimini : Seçin Alt kutuyu işaretlemeyin.
3. Sağ tarafta sayacımızı oluşturalım. 3 ad. seçenek mevcut.
a. Görünür sayaç
b. Görülmeyen sayaç.Sadece resim icon’u görülür.
c. Gizli sayaç. Sizden başkasının görmemesini istiyorsanız seçebilirsiniz.
4. Alt kısımda haftalık, aylık, veya istemiyorsanız (none) seçeneklerini belirtin.
5. En alt kısımda proje ekle iconuna tıklayın. İlk olarak projemizi oluşturacağız ve sonra projemizi yapılandıracağız. Yeni penceremiz açıldı ve ekleyeceğimiz kodumuz hazırlandı.Bundan sonraki aşamalar zaten Türkçe olarak adım adım anlatılmakta.Ancak çok kısa bir özetle size bilgi vermek isterim.
Tumblr blog Html kodlarına giriş yapın.Size verilen kodu ( </body> ) kodunun hemen üst kısmına yapıştırın ve blog’u kaydedin
6. Kodu ekledikten sonra alt sekmede kod’unuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sayacınızın adet kısmını değiştirebilir veya ilk kurduğunuzdan dolayı devam ettirebilirsiniz. Menü kısmında proje sekmesine tıklayın.İngiliz anahtarına tıklayın.Açılan pencerede sayacı özelleştir kısmından arzu ettiğiniz biçimde özelleştirme yapabilirsiniz.
Sorun mu yaşıyorsunuz ? Yorumlar da açıklama yaparak yardım alabilirsiniz.