Kayıtlar

Ocak, 2014 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Şablon Read More İsmini Türkçe Değiştir

Resim
Blogger Özel şablonları içinde bulunan READ MORE, yani DEVAMINI OKU, ifadesini şablon kodlarınız arasından birkaç adımda değiştirin. Blogger’un bizlere sunduğu hazır şablonları kullanmayarak özel şablon seçimi yapan blog yazarlarımız blog ana sayfada görülmekte olan Devamını Oku (Read More) ismini değiştirmek isteyebilir. Techtown özel blogger şablon teması ile başladığım yazılarımda şablon özelleştirme konularını ele alıyor ve açıklamaları blogum da yayınlıyorum. 
CANLI DEMO

Techtown şablon paylaşım butonu yükleme

Resim
Blogger için özel şablon kullandığınızda Şablon içinde bulunan Sosyal paylaşım butonlarını Picasa sunucunuza yükleyerek blog hızınızı arttırın. Blogunuza özel şablon yükledi iseniz şablonunuz yani temanızın, Sosyal paylaşım icon linkleri başka bir sunucuya yüklenmiş demektir.Blogunuz her açılışıda sosyal paylaşım iconları size ait olmayan sunucu üzerinden yüklenir. Diğer sunucudaki bir arıza veya bakım sosyal paylaşım iconlarının görülmemesine neden olabileceği gibi blogunuzun diğer sunucuyu algılayamamasından dolayı blog açılışında geçikmeler yaşayabilirsiniz.

Blogger Techtown Şablonu

Resim
Blogger teması olarak kullanabileceğiniz 2 sütunlu, Wordpres kod sistemi ile kodlanarak blogger temasına uyarlanmış duyarlı Techtown Blogger özel şablonu. jQuery slider, açılır Menüler, 3 sütun altbilgi ve Sekmeli Widget, arka plan beyaz , 468x60 banner veya Adsense reklamını kullanabileceğiniz gadget alanı ile oluşturulmuş hızlı blogger özel şablonu. Sekmeli Widget nedir? 3 gadget’in bir gadget olarak birleştirilerek yer kazanılmasıdır. Bir gadget içinde popüler yayınlar, Kategoriler (etiketler), Blog arşivinden oluşur.Yani 3 gadget’in kapladığı yükseklik alanı, bir gadget olarak tasarlandığından tema alanından tasarruf sağlanmıştır.

Blogger İzleyici Gadgeti İçin Önemli Bilgiler

Resim
Google Friend Connect hizmeti olan İzleyiciler gadget'i hakkında yaptığım araştırma izlenimlerim bu gadgetin çok kısa süre sonra tamamen devre dışı bırakılması yönündedir. Google Friend Connect neden devre dışı bırakılabilir diye düşünebilirsiniz! Google+ İzleyiciler gadget’i Google’un üzerinde durduğu en önemli projelerden biridir. Web sitelerinin iç ve dış link bağlantı yapılanmasını izlediğimizde Google+ İzleyiciler gadgeti ile ilişkilendirildiğini göreceksiniz.

Kendi Paylaşım İconunu Özelleştir

Resim
AddThis Sosyal paylaşım sitesinden aldığınız sabit paylaşım düğmelerini özelleştirerek kendi istediğiniz düğmeleri blog’unuz da kullanabilirsiniz.Yeni ve eski blogger yazarları olarak blog’larımıza Addthis Sosyal paylaşım sitesinden aldığımız hazır paylaşım düğmelerini kullanırız. Sitede verilen hazır kodu gadget’inize eklemek sorunlarınızı çözebilir. Ancak bizlere verilen bu hazır düğmeler haricinde kendi istediğimiz düğmeleri de alarak bloglarımız da kullanabiliriz. 
Bu yazıda AddThis paylaşım düğmelerini nasıl özelleştirip blog’unuza ekleyeceksiniz adım adım inceleyelim. Her zaman olduğu gibi ;
1. AddThis sitesine buradan giriş yapıyoruz.Üye değilseniz kesin üyelik işlemlerini yapılandırın.
2. Hisse Düğmeleri Share kırmızı butona tıklayın.
3. Açılan pencerede, karşınıza paylaşımları özelleştirme yapabileceğiniz sayfa gelecektir.
Bu sayfada iken ;
4. Sol tarafta düğme seçeneklerinden istediğinizi seçin veya düğme üzerinden tutarak sağ tarafa sürükleyin. Sağ taraftaki simgelerden beğenmedi…

Dinamik Blogger Online Sayaç Eklentisi

Resim
Dinamik Blogger kullanıcıları blog’una Online ziyaretci takip sayacı ekleyebilir mi? Evet, Dinamik blog’unuza Online takip sayacı eklenir.Blogger’un özel tasarımı olan Dinamik blogger kullanıcıları, birçok eklentilerden maalesef mağdur durumdadırlar. Ancak yaptığım bir araştırma sonucu Online hareketli okuyucu takip sayacını ekleyebilecekler. Blogunuza ekleyebileceğiniz birçok alternatif görseller arasından seçinizi yapmanız ve eklentiyi sidebar gadgetlerine taşımanız yeterli olacaktır.

Chrome Güncelleme 32.0.1700.102 m

Resim
Google Chrome tarayıcı 32.0.1700.72 m, yeni sürümü bilgisayarınızda güncelleyin.Geliştiriciler tarayıcı güncellemelerinde, yeni bir uygulama ekleme veya eksik bir uygulamayı düzeltmek için versiyonlarını güncellerler. Yeni güncellemeleri son rakam ve harflerinden anlayabiliriz.

Blogger Blogspot Tr Sorunları Düzeliyor

Resim
Blogger’un, 21 Ocak 2014 tarihinde Türkiye de başlayan Blogspot.tr uzantı sorunları 27 Ocak 2014 tarih itibari ile düzelmeye başladı. Google’un blogspot.com subdomain linkinin sonuna, Ülkeyi temsil eden Tr uzantısını getirmesi sunucu veri akışını etkilemişti. Çok doğal olarakta birçok eklenti ve gadgetler çalışamaz duruma geldi. Blogger yazarlarının en çok sevdiği izleyiciler gadgeti ve site sıralama trafiğini ölçümleyen Alexa verileri yok oldu.
Türkiye de Blogger yazarları mağdur, okuyucular ise şaşkın bir bekleyiş içerisindeydi. Bununla da kalmayıp şarkı besteler gibi kodlar yazıldı dağıtıldı.
Yani sonuç olarak herkes birşeyler yapmaya çalıştı. Ancak değişmeyecek bir gerçek vardı. O da, Google’un blogspot.tr uzantısı için başlattığı bu çalışmaları, siteler tarafından hazırlanan hiçbir kod durduramayacağı gerçeğiydi. Blogspot.tr uzantısını kodlar ile gizlemek veri akışında birçok hatalara neden olabileceğini ne yazık ki unutan bazı arkadaşlarımız olduğu gibi destekleyen yazarlarımızda …

Eposta Takibi Submit İsmini Türkçe Yap

Resim
Feedburner hizmeti olan Follow by Email blog okuyucu takip gadgeti üzerinde yazılı olan Submit ismi Türkçe Gönder olarak nasıl değiştirilir. Blog gadgetlerimiz arasında bulunan “Follow by Email” E-Posta ile takip et başlık yazısını elle değiştirebiliyoruz. Gönder anlamına gelen “Submit” ismini ise blog şablon kodları içinde bularak değiştirme imkanına sahibiz. Bu işin sırrı ne derseniz biraz yabancı dil bilmek yeterli olabiliyor. Biraz yabancı dil ve kod bilgisi ile blog içinde gördüğünüz tüm isimleri yerlerini tam tespit ederek sizde değiştirebilirsiniz.
E-Posta ile takip et Submit ismini Gönder olarak nasıl değiştireceksiniz;
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Şablon HTML’yi düzenle ile şablonu açın.
3. Ctrl+F klavye kısa yolu ile aramayı açın ve Submit yazarak aratın.
4. Submit isminde birkaç tane kelime bulacaktır. Siz şu kodu bulacaksınız. “Value” değer anlamına gelen kodun yanındaki Submit ismini Gönder olarak yazın ve blog’u kaydederek yeni sekmede önizleme yapdığınızda sub…

Özel temada yazı düzenle iconunu göster

Resim
Blogger şablon harici, özel şablon kullanıyor şablon'unuz da yazı sayfanızı düzenleyen kalem icon’nu görülmüyorsa, görülür yapabilirsiniz.Blogger şablonu haricinde birçok özel şablonları kullanıyoruz. Yazımızı okumak için açtığımızda yazıyı düzenlemeye yarayan kalem simgesi birçok özel şablonlarda görülmüyor. Yazınızı düzenlemek için kumanda paneline giriş yaparak kayıtlar sekmesinde yazıyı bulup düzeltmek bayağı sıkıcı ve zaman alıcı bir iştir. Özel şablon da görülmeyen yazı düzenleme kalem iconunu yazı paylaşım iconlarının hemen yanında göstermek için yapılması gereken işlemleri inceleyerek blog'unuzu aktifleştirip zamandan tasarruf edin.
Blogger özel şablon’a kalem simgesi nasıl eklenir : 1. Blogger kumanda paneli blog kayıtları sekmesini açın ve hızlı düzenlemeyi göster seçeneğinin işaretli olduğunu doğrulayın.İşaretli değilse işaretleyin.

2. Blogger özel şablonunuzu açın, ctrl+f klavye yardımı ile şu kodu bulun.
<b:include data='post' name='shareButtons'…

Blogger Techmix Özel Şablonu

Resim
Wordpress şablon kodları ile hazırlanmış duyarlı, jQuery slider, açılır Menüler, 3 sütun altbilgi ve Sekmeli Widget ile oluşturulmuş blogger özel şablonu.Şablonun arka plan rengi tonlamalı gri, başlık ve menu çubuğu mavi renk tonları ile sadeleştirilmiş. Blogger blog’lar için tasarlanmış şablonu, çok kısa sürede Türkçe diline çevirerek, menü çubuğunu kendinize göre tasarlayabilirsiniz.Şablon kullanımı hakkında tasarımcının sitesinden gerekli bilgiler verilmesi bir ayrıcalık.

Blogger için Google Dns Ayarları

Resim
Subdomain (Alt domain) Site sahipleri son zamanlarda yaşanan internet sorunlarının geçiş çözümü için Google DNS ayarlarınızı yapılandırın. Konunun başında Subdomain olarak yazdım. Nedenini araştırdığımızda koskoca ormanda aslan’ın karşısında duran bir ceylan gibiyiz. Aslan gibi görülen zavallı kedicik ile uğraşmanın tek yolu Google DNS ayarlarınızın nasıl yapılandıracağınızdan geçmektedir.

CCleaner v4.10 Yeni Sürüm Çıktı

Resim
Bilgisayar bakım proğramı CCleaner v4.10 yeni veri temizlik sürümü güncellendi. CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha fazla istikrar ve performanslı bir sistem elde edersiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.

Notepad++ V6.5.3 Sürüm Güncelemesi

Resim
Notepad++ V6.5.3 gelişmiş metin editörü, her blog yazarının elinin altında olması gereken proğramın, yeni sürüm güncellemesi . Notepad++ V6.5.2 sürümü elinizde varsa güncelleyebilirsiniz. 21 Ocak 2014 tarihinde Blogger’un TR uzantısına geçisinden sonra bazı uygulamalarda aksamalar oluştuğundan mevcur sürümü güncelleyemezseniz aşağıda link vereceğim. Notepad Birçok proğramlama dillerini destekleyen ücretsiz bir program.

Blogspot Uzantısı Tr oldu ayarları ellemeyin

Resim
Blogger, Blogspot link uzantı sonuna, 21 ocak 2014 tarih itibari ile TR eki getirildi. Blog ayarlarında çalışmayan uygulamalar için ayarlarınızı ellemeyin.Com uzantısı sonuna eklenen .tr birçok blog için sorun yarattı. Blog temanızda bazı gadget, yazı ve eklentiler görülmeyebilir. Böyle bir konu için panik yapmayın ve ayarlarınız ile oynamayın.

Facebook İconunu Chrome Tarayıcına Ekle

Resim
Bilgisayar, Google Chrome tarayıcı uygulamanıza Facebook İcon’u ekleyerek sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’a giriş işlemlerinizi kolaylaştırın.Hızlı, sade ve güvenli Google Chrome tarayıcıya sahipseniz şanslısınız. Google Web Mağazasında Facebook uzantısına izin verdiğinizde Facebook İcon’u Chrome tarayıcı imleme çubuğu, uygulamalar sekmesine eklenecektir. Tarayıcınıza Facebook yazarak siteye girme işlemi gibi eski uygulamaları artık unutun. Araç çubuğunda uygulama sekmesine tıklayın, karşınıza çıkan Facebook icon'una tıklayın ve uzantının kolaylığından faydalanın. Google web mağazasında Facebook yazarak bulamayacağınız uzantı icon’unu kurmak için yapılması gereken işlemleri takip ederek kurulumu tamamlayın.
Facebook İcon'unun uygulamalar çubuğuna kurulumu :1. Google web mağazası, Facebook İcon’u için buradan giriş yapın.
2. Uzantıya izin verin.
3. Uygulamalar sekmesine (sol üst kısımda) tıklayın. Facebook iconu karşınızda tadını çıkarın.

Sitenize Pinterest Widgeti Ekleyin

Resim
Pintest sitesinden yeni bir Widget eklentisi ! Sitenize Pinterest Widgeti ekleyerek okuyucularınıza hoş dakikalar yaşatın. Pinterest yayın resimlerinizden oluşan bu widget’i blog gadgetleriniz arasına almak isteyeceğinize eminim. Tasarım ve görselliği göze çok hoş gürülen bu witget’in özellikleri incelediğimizde. Widget üzerinde 6 resim mevcut.Okuyucunuz herhangi bir resim üzerine tıkladığında, yeni pencere açılıyor ve Pinterest board’ına yani tahtasına gönderebiliyor. See on Pinterest yazısına tıkladığında yeni bir sekmede pano içindesiniz.
Blog İp ucu : Beğendiğiniz herhangi bir blog’un yazısını kendi pin panonuzda yeni kategori başlıklı bir dizin panosu oluşturarak toplayabilirsiniz.
Pinterest Widgeti oluşturmak için yapılacak işlemler :1. Pinterest sitesine giriş yapın.
2. Pinterest sitesine üye değilseniz buradan ilgili yazıyı okuyarak üye olabilir bir başlangıç yapabilirsiniz.
3. Sağ üst kısımda bulunan kımızı sekmeye tıklayın “profil ve pinlerin sekmesine tıklayın.
4. Panonuz açılac…

AdSense politikasıyla ilgili SSS

Resim
Blog ve site yayınlarından kazanç sağladığımız, Adsense biz yayıncıların sorunları ile ilgili sıkca sorulan sorulan (SSS) hakkında blog sitesinden tanıtım yaptı. 16 Ocak 2014 Perşembe günü, Adsense’nin yardım sitesinden yaptığı bu açıklamaları hepimizin okuması gerekiyor. Blog ve sitelerimiz için yaşanan problemleri soru ve cevap şeklinde bir araya getirip açılır pencere sistemi ile bizleri sunmakta. 
Sıkılmadan çok kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz. Hiçbiryerde bulamayacağınız bu açıklamalar için sizlere kısa başlıklar vereceğim. Yaşadığınız sorun ve sormak isteyip de cevap bulamadığınız her konu anlatılmakta. Google Adsense çalışma grubunu hiç gördünüz mü bilmiyorum. Merak ediyor iseniz sayfa hakında düşünce ve beğenilerinizi paylaşabileceğiniz ve Adsense ekip resmini görebileceğiniz sayfa linki.  Google Adsense çalışma ekip resmini sizlere buradan verebilirdim. Ancak Google içerik ve hizmet politikaları gereği sayfa alıntıları telif hakları içerdiğinden dolayı sadece link olara…

Adobe reader sürüm güncellemesi 11.0.06

Resim
Adobe Reader XI 11.0.5 ücretsiz Pdf proğram sürümünüzü, yeni 11.0.06 güncel sürüm ile güncelleyerek proğramlarınızı güncel tutun. Neden güncelleme gerekir? Güvenlik ve geliştirilmiş işlevsellik. Güncellemeler PDF dosyaları aracılığıyla kötü niyetli saldırılara karşı sisteminizi korur. Adobe Reader, yazılımı PDF belgerini yazdırma, okuma proğramıdır.

Tumblr Çevrelerden Bahsetme Özelliği

Resim
Mikroblog sitesi olan popüler Tumblr blog’una çevrelerden bahsetme (mention) özelliği eklendi. Gogle Plus yorumlar içinde kullanılan (+) plus işaretinden sonra çevre isimlerini ekleme veya yazı editöründe (+) plus işaretinden sonra çevre profillerinin görülmesi sonucu gibi ekleme özelliği getirildi. 

Kimlerin e-posta göndereceğini kontrol et

Resim
Google, ürünlerinde tek hesaptan tüm hesap kullanımını devreye almasının ardından, Google+ çevreler ile Gmail hesabını da birleştirdi. Google Gmail ayarlar seçeneklerine yeni eklenen “Google+ profiliniz yoluyla size kimler e-posta gönderebilir?”seçeneğinin kullanımı.Google Gmail hesap ayarlarınızda yapabileceğiniz değişiklik ile, size kimlerin e-posta gönderip göndermeyeceğini belirleyip, Gmail hesabınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

Resim
Bilgisayarımızda Tarayıcı olarak kullandığımız,çeşitli Google Chrome sürümleri mevcuttur.Bu sürümler hangileridir? Biz hangi sürümü kullanıyoruz? Bilgisayar ve internet kullanan herkes mutlaka bir tarayıcı kullanmak zorundadır. Bende hızlı, sade ve anlaşılır arayüzü ile Google Chrome kullanıyorum. Google arama sonuçlarında, tarayıcı indirmek istediğimizde karşımıza ilk gelen Chrome tarayıcı sürümü indirip kuruyoruz.
Peki! Chrome tarayıcı bir tane mi? İşte bu sorudan hareket ederek Chrome tarayıcıların aynı olmadığını küçük bir araştırma sonucunda sizlerle paylaşıyorum. 5 Ad. Google Chrome tarayıcı sürümü mevcut ve istediğinizde bu linklerden arzu ettiğinizi indirebiliyorsunuz. 
Chrome tarayıcıları incelediğimde karşımıza şu sonuçlar çıkıyor.
1. Google Chrome Stable :
Kararlı sürüm olarak bilinmekte. Google aramalarda Chrome tarayıcı yazdığımızda karşımıza çıkan ilk tarayıcı bilgisidir. Tarayıcı geliştiricilerinin test ettikten sonra, son kullanıcıya sunulan sürümdür.
Yani şu anda kullandığ…

Chrome Güncellemesi 32.0.1700.76 m

Resim
GoogleChrome tarayıcı 32.0.1700.72 m, yeni sürüm güncellemesi ardından 76 m versiyon güncellemesine geçiş yaptı. Geliştiriciler tarayıcı güncellemelerinde, yeni bir uygulama ekleme veya eksik bir uygulamayı düzeltmek için versiyonlarını güncellerler. Yeni güncellemeleri son rakam ve harflerinden anlayabiliriz.

Chrome Dikey Çubuk Tarayıcı Yeniliği

Resim
Google Chrome 32.0.1700.72 m, yeni sürüm güncelleme sonucu, yeni tarayıcı dikey çubuğunun duyarlı çalıştığını görmüş olmalısınız. Html5 uygulamalarına devam eden, Google Chrome tarayıcı gelecekte bizlere ne gibi yenilikler sunacak merak konusu olmaya başladı.

Yazar Kafenin Kopya İçerik Desteği

Resim
Hürriyet gazetesi uygulaması olan yazar kafe kopya içerik yayınlara artık izin mi veriyor? 08 ocak 2014 tarih ve Türkiye saati ile ÖS: 20:14 de yazılan (5 gün önce) Chrome Güncellemesi 32.0.1700.72 m konulu yazımı birebir kopya yaparak linkleri kaldıran ve kaynak belirtmeyen, Onur Turalı yazar arkadaşımızı koskoca gazeteyi ayakta uyuttuğu için tebrik ederim. Com uzantılı, Wp alt yapılı blogger sitesinde Seo, webmaster, hacking, Dmca ve telif hakları gibi etiketleri görünce gülmekten başka bir şey aklıma gelmedi. Gazeteyi atlatmakla kalmamış Alexa ve Google dizinlerinden tam not almış arama sonuçlarında Yazar Kafe ismi altında 3 gün önce yani ben yazımı yayınladıktan 2 gün sonra aynı yazıyı virgülüne kadar yayınlamış. Sağolasın arkadaşım.Bari biraz emek verip de 2 adet virgül koysaydın. Onur Turalı yazar arkadaşımızın yazdığı kendince özgün kopya yazısına bakıp yazar kafesi için oy vermek isterseniz sizlere link verim. Onur Turalı’nın kopya özgün linki: http://www.onurturali.com/2014/01/g…

TeamViewer 9 Yeni Sürüm İndir

Resim
Teamviewer 9.0.24848 Ücretsiz net üzerinden bilgisayar veya sunucu ile bağlantı kuran gelişmiş uzak masaüstü proğramının yeni sürümü. Tanıdıklarınızdan yardım alabileceğiniz veya yardım edebileceğiniz kullanımı kolay bir araçtır. İşyeriniz ve evinizden pc’nize bağlanıp kişisel dosya transferi yapabilir dosya üzerinde değişiklikler sağlayabilirsiniz.

Site İsmi Pinterest Sitesine Nasıl Eklenir

Resim
Pinterest sitesi 2012 yılında sitesini güncellemiş, 2014 Ocak ayı içinde, site dil ve ülke ayar seçeneklerine Türkçe desteği sağlamıştı. Pinterest’e bir kez daha teşekkür ederim. Blog yazılarımda, Pinterest site doğrulama ve Analytics için yapılması gereken uygulamaları açıklamıştım. Pinterest’in sitesini yenilemesi sonucu, Pinterest profil sayfanıza blog/ site ekleme uygulaması da kolaylaştı.

Google Gibi Getir Kullanımı Değişti

Resim
Web Yönetici araçları ile sitenizi Google dizine gönderme ve hatalı URL’nizi düzenleme sonucu dizine gönderme seçeneğinde değişiklik yapıldı. Google dizine gönderme işleminde yaptığı değişiklikten sonra site ve yazılarınızı dizine gönderme işlemi sonucu kırmızı şerit gönderme hatasını görebilirsiniz. 
Eski uygulamada otomatik işaretli gelen pencere seçenekleri artık seçenek tercihlerini işaretlediğiniz de dizine gönderiliyor. Blog içeriğinin, 503 sunucu veya diğer kod hataları alması sonucu, yazı URl’sini Google gibi getir seçeneği ile göndermek istediğinizde açılan pencerede URL ve URL ile tüm bağlantılı sayfalar seçeneğinin boş olduğunu aşağıdaki resimde inceleyin.

URL seçeneğini işaretlemediğiniz de, karşınıza kırmızı bir şerit çıkacak ve gönderme işlemi hatalı olarak göreceksiniz. Url’i işaretleyin ve dizine gönderin. Url işaretlenmiş resmi inceleyin.

Site İçin Yapısal Veri İşaretleme

Resim
Site’mizin içerik veri yapısını, Google arama sonuçlarına tanıtan yapısal veri işaretleme web aracı nasıl kullanılır? 2013 yılı yazı içeriklerimde Schema nedir , veri işaretleme Schema.org , Blogger html kaynağını küçültme , Blogger için resim uzantısının önemi , ve resimlerimizi boyutlandırmanın Seo etkileri konularında bilgi vermiştim. Bugün sizlere site sayfamız için yapısal veri işaretlemeyi nasıl kullanacağız bu konuyu inceleyelim. Yapısal veri işaretleme Web Yönetici Araçları panelinde bizlerin kullanımına sunulan bir Google hizmetidir. Web Yönetici Araçlarını inceledi iseniz mutlaka görmüşsünüzdür. Ancak kullanmamış olabilirsiniz. Web Yönetici Araçlarında yapısal veri işaretlemeyi kullanmanın çok kolay olduğunu sizde görecek ve hemen uygulamaya başlayacaksınız.
Web Yönetici Araçları Yapısal Veri İşaretleme :

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın ve blogunuzu seçerek açın.

2. Diğer kaynaklar sekmesine tıklayın.

3. Yapısal veri işaretleme yardımcısına tıklayın.

4. Sitenizden herha…

Chrome Güncellemesi 32.0.1700.72 m

Resim
Google Chrome tarayıcı 32.0.1700.72 m, yeni sürümü güncellendi.Google Chrome tarayıcı Dünya genelinde en hızlı istikrarlı çalışan bir tasarım harikasıdır. Chrome tarayıcı yeni sürüm güncellemesinden sonra, Blogger dikey kaydırma çubuğuna dikkat ederseniz duyarlı görünüm şeklinde olduğunu fark edebilirsiniz. Geliştiricilerin Chrome Tarayıcı için yapılan yeniliklerin blogger içinde geçerli olması, acaba! HTML5 uygulamasına mı geçiliyor şeklinde düşündürüyor. HTML5 kodlama sistemi ile çalışan, Türkçe dil desteğinide sitesine ekleyen Wix.com sitesini örnek olarak belirtebiliriz. Duyarlı tasarım olarak bilinen HTML5 uygulamalarını merak edip öğrenmek isteyenler Wix.com sitesinden ücretsiz blog kurabilirler.
Google Chrome tarayıcı için kategoriler sekmesinde Tarayıcılar, Chrome sorunlar, Chrome uzantılar, etiketini incelemeniz sağlıklı çalışmalarınız için önemlidir. Ayrıca Google Chrome tarayıcı önbelliği nasıl temizlenir başlıklı yazımı okuyarak yardım alabilirsiniz.Google Chrome kullanmıy…

Site Veri İşaretleyicisi Nedir

Resim
Veri işaretleyici sitenizin Google bilgi grafiği ürünlerinde daha iyi sunulmasını için, içerik veri kalıbını anlatan fareyle işaretleme Web Yönetici Aracıdır.Site başlık yazısı, başlık url, resim, tarih, gibi veri niteliği taşıyan tüm işlemleri farenizle işaretleyerek siteniz hakkında bilgi verirsiniz. İçerik verilerini sitenizi en iyi tanımlayan tanıtım aracı olarak düşünebilirsiniz.

Wix Com Sitesi de artık Türkçe

Resim
HTML5 kod yapılandırması ile çalışan Wix.com sitesi de artık Türkçe yayına başladı. Pinterest , Dısqus , gibi sitelerin dillerini Türkçe yapması üzerine, Türkiye de yaşayan birçok blog kullanıcısı artık HTML5 formatındaki blogları rahatca kullanabilecekler.Pinterest site dilininTürkçe olması için blogumda 3 yazı yazmıştım.

15 Aralık 2013 tarih ve Türkiye saati ile 19:49, Pinterest Dünya Haritasında Türkiye Yok Mu ? Yazının 2 gün sonraki sonucu, 17 Aralık 2013 tarih ve Türkiye saati ile gece 02:42, Pinterest Site Ayarlarında Türkiye Artık Var şeklinde devam etmiştim. Evet Türkiye Ülke olarak artık Pinterest sitesine eklenmişti. Benim için çok büyük bir sevinç olmuştu. Ancak bu sevincimi birkaç arkadaşımdan başka anlayabileni de göremedim. 
Bu durum konulara ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyordu. Oysa büyük gazeteler haberi hiçbir katgı sağlamadan spot manşetten yayınladı. Bu konuyu fazla irdelemeyeceğim.Çünki artık herkes aynaya bakmasını bilmeli ve gerçek yüzünü görmeli. 
Diğer büyü…

Tumblr Blog StatCounter Sayaç Eklentisi

Resim
Tumblr micro blog’unuz için günlük, haftalık, aylık, blog girişlerini gösteren sayaç eklentisi. Blogger gibi gadget ekleyemediğiniz Tumblr blog’unuzun şablon içinden kodlar yardımı ile birçok eklentiyi eklemeniz mümkündür.Blog girişlerinizi an an takip edebilmek için StatCounter sayaç eklentisini Tumblr blog kodlarınız arasına nasıl ekleyeceğiz yazımızın devamında göreceksiniz.Eklediğiniz kod blog alt kısmında sol tarafta görülecektir. Kodu ekledikten sonra önizleme ile kontrol edin ve sonra kaydedin. Tumblr blog istatiklerini tam görmek için sayaç sekmesine tıklamanız yeterlidir.Yeni bir sekmede açılan pencerede günlük hareketleri kontrol edebilirsiniz.
Tumblr Blog sayaç eklentisi için uygulama adımları: Not: StatCounter sitesi dil desteği verdiğinden ingilizce isimlerini yazmıyorum. 1. StatCounter sites’ine giriş yaparak üyelik hizmetlerini tamamlayın. 2. Tumblr blog bilgilerini hazırlamak için Proje ekle yazısına tıklayın. Proje Url : http://guney59.tumblr.com/ Tumblr linkinizi yazın Proj…