Google Drive ile slayt sunu albümü oluştur

Blogger başlığına Google Drive ile slayt sunu albümü düzenle
Google ürün grubu olan, Google Drive ile blog ana sayfa başlığı, sidebar veya alt sütun kısmında bir aile albümü, yemek tarifi, moble dekarasyon, manzara resmi vs. gibi sunu hazırlayarak sunu resmine bağlantı linki verebilirsiniz. Hayal gücümüzü biraz daha ileriye götürelim ve neler yapabileceğimiz konusunu görelim. Site okuyucunuz blog’unuzdaki güzel yemek resimlerini izlerken, ilgisini çeken bir yemek hakkında bilgi almak için blog resmine tıklayarak yemek ile ilgili blog yazınızı açabilir. Blogger için hazırlanmış birçok özel tema tasarımında gördüğünüz 5 ad. resimden oluşan slaytan daha fazlasını yapabilirsiniz.
Hazırlayacağınız sunu albüm slayt için resim ekleme sınırınız yoktur. Blogunuzda en sevdiğiniz resimleri ekleyip, yazı başlığı, yazıdan küçük bir alıntı ve ilgili yazınıza vereceğiniz sayfa bağlantı linki ile şahaserler yaratabilirsiniz.
Öncelikle,  Blogger Grup Formu Yönetim Ayarları  ile ilgili yazı yorumlarında resim albümü yapılması için soru sorarak bana fikir veren ve kendi blogger sevdanınsokağı formunu oluşturan  +Sevda Şen Ünsev hanıma çok teşekkür ederim. Sizde kendi Google Grup formunu oluşturabilmek için aşağıdaki bağlantıları okuyabilirsiniz.
Böyle değerli bir soru için, bende tüm blogger yazarlarının faydalanabileceği bir yazı hazırlamayı düşündüm. Yazımı kısa tutmak adına Google Drive ile slayt sunu hazırlanması için bazı açıklamaları yazıp, slayt sunumunun nasıl yapılacağını video ile daha kalıcı takip edebileceksiniz. Google Drive ile yapılabilecekleriniz birçok işlem mevcut olup bugüne kadar yazdıklarımı Google Drive kategorisinden okuyabilirsiniz.

Google Drive ile resimli sunu slayt albümü hazırlama :

1. Önce blog yazılarınızdan oluşan güzel resimli yazınızı tarayıcı yeni sekmede açın. Ekleyeceğiniz resmi masa üstüne kaydedin. Veya resim url’sinden farklı kayıt yapın.
2. Video anlatımında sunumuz için iki resim eklenecek.
3. Resim dosyamız için bir isim vereceğiz. Resimden önce başlık yazısını alt yazıyı ve resmi ekledikten sonra resime bağlantı verilecek.
4. Resmin sunum içine yerleştirilmesi, bir sonraki resmi ekleme (sol tarafta eklediğiniz resime tıklayın ve enter çekin, alt kısma yeni bir resim alanı açılacaktır. Tüm resimlerinizi bu şekilde devam ettirerek açabilirsiniz.
5. Resmimiz için sunumda kullanacağımız biçim seçilecek, biçimin uygulama süresi seçilecek ve tümüne uygula veya her resme ait farklı görünüm seçerek değiştirebilirsiniz.
6. Sunum otomatik kaydedildiğinden bir işlem yapmanıza gerek yok.
7. Yaptığımız sunumun önizleme sonucu herşeyiniz tamam ise, Web de yayınlayarak İframe kodu alınacak.  Aldığımız iframe kodunu blogger gadget içine ekleyerek gadgetimizin görülmesi gerektiği bölümü belirleyeceğiz.
8. Gadget içinde bulunan genişlik ve yükseklik ayarları ile oynayarak blog temamızın görünüm boyutunu düzenleyeceğiz.
Gözünüzü korkutmasın, eliniz alıştığında çok kısa sürede bu işlemleri yapabileceksiniz.

Google Drive sunuma başlamak için hazır mısınız ?

1. Google Drive giriş yapın. Üye değilseniz! Google hesabınızı kullanabilirsiniz.
2. Sol üst kısımda Oluştur → Sunu → tıklayın ve albüm için bir isim girin.
Diğer uygulamalar için aşağıdaki videoyu izleyin. YouTube bağlantı linki :