Ana içeriğe atla

Google Drive ile slayt sunu albümü oluştur

Blogger başlığına Google Drive ile slayt sunu albümü düzenle
Google ürün grubu olan, Google Drive ile blog ana sayfa başlığı, sidebar veya alt sütun kısmında bir aile albümü, yemek tarifi, moble dekarasyon, manzara resmi vs. gibi sunu hazırlayarak sunu resmine bağlantı linki verebilirsiniz. Hayal gücümüzü biraz daha ileriye götürelim ve neler yapabileceğimiz konusunu görelim. Site okuyucunuz blog’unuzdaki güzel yemek resimlerini izlerken, ilgisini çeken bir yemek hakkında bilgi almak için blog resmine tıklayarak yemek ile ilgili blog yazınızı açabilir. Blogger için hazırlanmış birçok özel tema tasarımında gördüğünüz 5 ad. resimden oluşan slaytan daha fazlasını yapabilirsiniz.
Hazırlayacağınız sunu albüm slayt için resim ekleme sınırınız yoktur. Blogunuzda en sevdiğiniz resimleri ekleyip, yazı başlığı, yazıdan küçük bir alıntı ve ilgili yazınıza vereceğiniz sayfa bağlantı linki ile şahaserler yaratabilirsiniz.
Öncelikle,  Blogger Grup Formu Yönetim Ayarları  ile ilgili yazı yorumlarında resim albümü yapılması için soru sorarak bana fikir veren ve kendi blogger sevdanınsokağı formunu oluşturan  +Sevda Şen Ünsev hanıma çok teşekkür ederim. Sizde kendi Google Grup formunu oluşturabilmek için aşağıdaki bağlantıları okuyabilirsiniz.
Böyle değerli bir soru için, bende tüm blogger yazarlarının faydalanabileceği bir yazı hazırlamayı düşündüm. Yazımı kısa tutmak adına Google Drive ile slayt sunu hazırlanması için bazı açıklamaları yazıp, slayt sunumunun nasıl yapılacağını video ile daha kalıcı takip edebileceksiniz. Google Drive ile yapılabilecekleriniz birçok işlem mevcut olup bugüne kadar yazdıklarımı Google Drive kategorisinden okuyabilirsiniz.

Google Drive ile resimli sunu slayt albümü hazırlama :

1. Önce blog yazılarınızdan oluşan güzel resimli yazınızı tarayıcı yeni sekmede açın. Ekleyeceğiniz resmi masa üstüne kaydedin. Veya resim url’sinden farklı kayıt yapın.
2. Video anlatımında sunumuz için iki resim eklenecek.
3. Resim dosyamız için bir isim vereceğiz. Resimden önce başlık yazısını alt yazıyı ve resmi ekledikten sonra resime bağlantı verilecek.
4. Resmin sunum içine yerleştirilmesi, bir sonraki resmi ekleme (sol tarafta eklediğiniz resime tıklayın ve enter çekin, alt kısma yeni bir resim alanı açılacaktır. Tüm resimlerinizi bu şekilde devam ettirerek açabilirsiniz.
5. Resmimiz için sunumda kullanacağımız biçim seçilecek, biçimin uygulama süresi seçilecek ve tümüne uygula veya her resme ait farklı görünüm seçerek değiştirebilirsiniz.
6. Sunum otomatik kaydedildiğinden bir işlem yapmanıza gerek yok.
7. Yaptığımız sunumun önizleme sonucu herşeyiniz tamam ise, Web de yayınlayarak İframe kodu alınacak.  Aldığımız iframe kodunu blogger gadget içine ekleyerek gadgetimizin görülmesi gerektiği bölümü belirleyeceğiz.
8. Gadget içinde bulunan genişlik ve yükseklik ayarları ile oynayarak blog temamızın görünüm boyutunu düzenleyeceğiz.
Gözünüzü korkutmasın, eliniz alıştığında çok kısa sürede bu işlemleri yapabileceksiniz.

Google Drive sunuma başlamak için hazır mısınız ?

1. Google Drive giriş yapın. Üye değilseniz! Google hesabınızı kullanabilirsiniz.
2. Sol üst kısımda Oluştur → Sunu → tıklayın ve albüm için bir isim girin.
Diğer uygulamalar için aşağıdaki videoyu izleyin. YouTube bağlantı linki :

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …