11/29/2013

Blogger Faviconunu Kendin Tasarla

Blogger Favicon’unu Nasıl Tasarlanır
Blogger, Blog’unuz için favicon resmini kendi bilgisayarınızda kendiniz tasarlayıp blog’unuza yükleyerek kullanmak ister misiniz? Kulağa hoş gelen bir cümle olduğunu duyar gibiyim. Hiçbir yere bağımlı kalmadan, istediğiniz bir şekli bilgisayarınız ve point proğramını kullanarak hazırlayıp blog’unuza yükleyebilirsiniz.Artık favicon yüklemek için herhangi bir site biçimine ihtiyacınız kalmayacak. Bu işlemi nasıl yapacağız adım adım aşağıda sizlere anlatacağım.Hemen hatırlatmakta fayda görüyorum.
Bu işlemi yaptığınızda artık bilgisayarınızda birçok yazı resim şekil yapabilecek ve blog resimlerinize özgün kendi tasarımlarınızı hazırlayabilecek bir gelişim sağlayacaksınız. Değişik konularda yapacağınız çalışmalar size pratik kazandırarak hayal gücünüzü harekete geçirecektir. Bize lazım olabilecek malzemeler neler?
1 Çorba kaşığı Bilgisayar
1 Çorba kaşığı Point
Bol miktarda hayal gücü
Favicon’umuza vereceğimiz birazda sevgi tabi
Favicon’umuzu yükleyeceğimiz sitede biçimlendikten sonra kullanacağımız icon
Evet güldüğünüzü görür gibiyim. İşin içine biraz mizah katmak istedim. Ama malzemelerimiz bunlar.Hoşunuza gitti mi ? Hadi başlayalım ve yaptığınız tasarımdan ve emeğinizden büyük zevk alın.Bu arada Favicon İnternet tarayıcı sekmelerinde gördüğümüz küçük iconlara verilen isimdir. Favoriler kelime ailesinden olup, İcon kelimesi (resim, harf vs.) ile birleştirilerek fav+ico =favico olmuş, İco uzantısı ile de kullanılabilirliği sağlanmıştır. Favicon’un tarayıcı sekmesindeki görünümü aşağıdaki resim gibidir.

Favicon’un tarayıcı sekmesindeki görünüm tanıtımı
Favicon’unumuzu yapmaya başlamak için aşağıdaki adımları takip edin;
1. Bilgisayarınızın sol kısmında bulunan ;
Başlat → Tüm Proğramlar → Donatılar → Paint icon’una tıklayın.
2. Açılan pencerede, yeniden boyutlandır (1) numaraya tıklayın3. En boy oranının yanındaki işareti kaldırın
4. Piksel’i işaretleyin ve hemen alt kutucuklara yatay 100, dikey 100 yazın tamam tıklayarak çıkan kutucuğu renklendireceğiz.

5. Açılan pencerede sağ üstten arka fon için kendinize bir renk seçin ve tıklayın. Üstte gördüğünüz resimdeki 2 numaralı resim boyacısına tıklayarak beyaz sayfa üzerine tekrar tıkladığınızda seçtiğiniz rengin çıktığını göreceksiniz. Şimdide bir harf seçerek bu şablona aktaracağız. Örnek benim kendime seçtiğim harf ( G ) olsun aşağıda bunu nasıl yapacağız görelim.
6. Yukarıda resimde işaretli olan 3 nolu (A) harfine tıklayın ve renklendirdiğiniz kısma tekrar tıklayın ayarlanır bir pencere çıkacaktır.Burda şuna dikkat edin pencere dışına çıkmadan işlemleri yapın.Yani yanlışlıkla pencere dışında bir yere tıklamayın.
7. Pencere içine bir harf yazın örnek (G) , harfi seçin saü üst kısımda istediğiniz rengi seçerek tıklayın.Harf seçtiğiniz rek olacaktır. Harfi yapılandırmak için çizgilere mausu yanaştırın taşınabilir işaret çıktığında Gadget taşır gibi ortalama yapın. Buraya kadar yapabildi iseniz yaptığımız işi kaydedeceğiz.Yapamadı iseniz tekrar deneyerek yapmaya çalışın.Sol üst kısımda geri alma seçenekleri vardır.Fazla geri lama şansınız yoktur dikkatli kullanmaya bakın. Yaptığımız işlem şu şekilde görülecektir.

8. Sol üstte mavi bir sekme göreceksiniz yanında ok işareti olan tıklayın farklı kaydet seçeneği ile .jpg formatında her hangi bir isimde masa üstüne kaydedin. Yukarıdaki resimde numara vermedim ancak görülüyor bakın lütfen.
9. Masa üstüne kaydettiğiniz resmi biçimlemek için Favicon Generator sitesine giriş yapıyoruz. Dosya seç sekmesi ile biraz önce kaydettiğimiz resmi seçiyoruz. Hemen altında 16x16, 32x32, 64x64 ebatlarından istediğinizi belirleyin. Hemen alt kısmında Favicon oluştur tıklayarak dosyayı masa üstüne kaydedin. Masa üstüne kaydettiğiniz resim görülmez olduğunu hatırlatmak isterim. Mausu üzerine götürdüğünüzde gereken bilgileri okuyabilirsiniz.

10. Artık bitti şimdi blog’umuza favicon’umuzu yüklemeye sıra geldi. Biraz zor gibi gelebilir.Ancak bu işlemleri anlarsanız birçok resim yapma özelliklerinide çözmüş olacaksınız.
→ Blog paneline giriş yapın
→ Yerleşim → Sık kullanılan simge → Düzenle tıklayarak masa üstünde görülmeyen resmi seçin ve yükleyin. Bitirdiniz.Yüklediğiniz resim Google sunucularında barınacağından hemen görülmeyecektir. Dinamik blogger da uzun sürdü.Ancak Klasik blog’a yüklendikten 10 dk sonra görülmeye başladı. yapacak birşey yok bırakın bir müdted sonra tarayıcı sekmenizde görülmeye başlayacaktır.

Dinamik Blog Linkwithin İçin Mobil Ayarlar

Dinamik Blogger Linkwithin İçin varsayılan Mobil Ayarların yapılandırılması
Dinamik Blogger LinkWithin benzer yazılar (relate) eklentisini kurduktan sonra blog ayarlarında mobil ayarlarınızı yapılandırın.Linkwithin eklentisi, Dinamik Blogger Gadget’leriniz de çalışmayan bir eklentidir. Linkwithin eklentisini, Dinamik Blogger da çalıştırmak için yazı bağlantısına tıklayarak Dinamik blog’unuzda kullanın. Dinamik Blogger benzer yazılarınız altında çıkan LinWithin bağlantı ismini CSS kodu ile de görülmez yapabilirsiniz.Ayrıca, script kod’u olarak eklediğimiz, LinkWithin “You might also like” Şunlarda hoşunuza gidebilir yazısı İngilizce ise Türkçeye çevirin.

Alexa Uzantısı İle Dünya Site Trafiğini Öğren

Chrome Web mağazası Alexa uzantısı
Blogger için, Alexa trafik site kaydını incelemiştik, tüm Dünya sitelerini incelememize yarayan Alexa trafik uzantısını nasıl kurup kullanacağız inceleyelim.Dünya üzerindeki tüm site değerlerini görerek, siteler hakkında fikir edinmek blog yazarları için neden önemlidir?Alexa hakkında, öncelikle birçok site sahibinin önem vermediği, hatta karaladığı ancak son söz olarak vazgeçilemeyecek bir sitenin olduğunu yazılarının sonuna ekleyen yazarlar çok fazladır. çok uzun yazarak sizleri bunaltmayacağım.

11/28/2013

Blogger İçin Alexa Site Kaydı Nasıl Yapılır

Alexa Site Kaydı Nasıl Yapılır
Alexa ’nın yeni görünümlü sitesinde, site kaydetme, site bilgilerini düzenleme, Alexa trafik widget’ini sitenize eklemek için yapılması gereken adımlar.Yakın zamana kadar birçok site, görünümlerini değiştirdi.Yeni yıla yeni görünümlerini tamamlamış olarak giriş yapacaklar. Çok doğal olarak blog’larınıza eklediğiniz widgetlerin eklenti sekmeleri de yerlerini değiştirmiş oldu. Bu nedenle Alexa Witged eklentileri hakkında eski anlatımlarımız da güncelliğini yitirmeye başladı. Bende sizlere yardımcı olması açısından, Alexa kaydı ve Widget’i için yapılması gerekenleri aşağıda adım adım sıralıyorum.

11/27/2013

Firefox Tarayıcının Kurtuluşu

Mozilla Firefox
Chip.tr sitesinde, Mozilla'nın Firefox tarayıcısını Google kurtardı başlıklı haberi oldukca ilgi çekici. Tarayıcılar arasındaki rekabetin 2014 senesinde dahada hız kazanacağı kesin.
Firefox’un yayınlanan yeni raporunda "tarayıcı yarışında hala varım" sözleri, Google’un Mozilla'a yaptığı fon desteği kafaları karıştıracağa benziyor.

Chip.tr sitesinin konu hakkındaki açıklamaları ve Vakfın raporunu şu şekilde özetlenmiş.
Mozilla'nın yeni yayınladığı yıllık raporu, vakfın gelirlerinin bir yıl öncesine göre neredeyse ikiye katlandığını gösterdi. Bu gelirlerin büyük bölümünün kaynağı ise Google'ın Mozilla'ya yaptığı fon desteği.Perşembe günü yayınlanan rapora göre Mozilla, 2012 takvim yılında 311 milyon dolar gelir elde etti. Bu, şirketin 2011'dek gelirlerini yüzde 90.2 artırdığı anlamına geliyor. Mozilla, gelirlerini direkt olarak geliştirdiği yazılımlardan elde etmiyor. Zaten Firefox ve diğer Mozilla ürünleri de ücretsiz olarak indirmeye sunuluyor. Vakfın önemli gelir kaynakları arasında Firefox'un dahili arama kutucuğu için ödeme yapan şirketler var.Mozilla, sadece Google değil, Amazon, Bing/Microsoft, eBay, Yahoo!, Yandex gibi birçok şirketle arama ortaklığının bulunduğunu söylüyor. Ancak yine de vakfın gelirlerinin sıçrayışında en büyük payın Google olduğunu herkes biliyor.157 milyon doları, bir başka deyişe gelirlerinin yüzde 50'sini yazılım geliştirme ve program hizmetleri için harcayan Mozilla'nın fazlasıyla eli açık bir vakıf olduğunu hatırlatmakta da fayda var.
Kaynak : chip.com.tr

Dinamik Blogger Görünüm Sorun ve Çözümleri

Dinamik Blogger Görünüm Sorunlarını nasıl çözersiniz
Blogger, Dinamik Blog görünüm sorunları yaşıyor, nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.Dinamik blog, Klasik blog yapısından çok farklı bir kullanıma sahiptir.Sayfa görünümü gibi statik sayfaları bünyesinde çok fazla barındırmaz.Çok fazla eklentilere izin vermediği için her zaman hızlı sade ve kullanışlıdır. Blogger bir zevk meselesidir. Ancak arama sonuçlarında çok hızlı index aldığından tercih nedeni olmaya aday bir şablondur.

11/26/2013

CCleaner v4.08 Çıktı Ücretsiz PC Optimizasyonu


Bilgisayar bakım proğramı CCleaner v4.08 veri temizlik sürümünü güncelleyin. Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğramın her ülke dilinde yazılması ve kullanımı basit.

11/25/2013

Blogger İçin Sitemap Sorunun Çözümü

Blogger Sitemap nasıl gönderilir
Blogger, blog site haritası gönderme sorunu yaşıyorsanız yazının devamını okuyarak sorunlarını çözebilirsiniz.Google’un Blogger forumlarında, blogger ile yeni blog oluşturmuş yazar veya eski blog yazarlarının site haritası gönderme konusunda sorun yaşadıklarını görüyor ve inceliyoruz. Google’un ürünlerinden olan, Web yönetici araçları , Blogger , Google Gmail ve Chrome yardım forumlarında bulunuyorsanız zaman zaman beni görebilirsiniz. Sizlerde bu forumlara katılarak insanlara yardımcı olabilir veya bilgi edinebilirsiniz.

11/24/2013

Dinamik Blogger Tarih İconu Renk Değişimi

Dinamik Blogger Tarih İconu Renk Değişimini yapılandırmak için gereken adımlar
Dinamik Blogger’a tarih nasıl eklenir konusunu görmüştük.Bugün, eklediğimiz tarih icon’unun rengini "hover" nasıl değiştireceğimizi inceleyelim. Google’un ücretsiz olarak bizlere imkan tanıdığı Blogger Blogspot uzantılı blogları kullanmaktayız. Açık kod kaynaklı blog şablonunuzda istediğinizi yapabileceğiniz tüm özellikler mevcuttur. Peki ya Wordpress!
Çok güzel bir blog yapısı olmasına rağmen kullanım özgürlüğü sunmaması en büyük eksilerinden birini oluşturuyor. 
Bu eksiklik tercih nedeni olmasını zayıflatıyor.
Her iki blog kendi blog uzantıları ile birbirleri ile rakip çalışmalarına devam ediyor.
Onlar yarışlarına devam etsinler biz bugün Dinamik Blogger yazı başlıklarımızın sol tarafında bize rehberlik eden tarih icon'umuzu nasıl reklendireceğiz, maus üzerine gelince (renk değişimi) hover renk görünümünü nasıl elde edeceğiz bu adımları incelemeye devam edelim. Dinamik blog’unuza yapacağınız bu değişim tasarımızı daha da güzelleştirecektir.
Dinamik Blogger yazı başlık kısmına tarih neden ekliyoruz :
Yazdığınız yazıların hangi tarihe ait olduğunu bilmek ve bu tarihi takip etmek, kendi bilginiz dışında blog okuyucularınıza yazının hangi tarihte yazıldığını, eski/yeni şeklinde bilgi veren çok işlevsel bir uygulamadır.
Yazdığınız yazıları, blog kayıtlar sekmesinden de görebilirsiniz. Ancak amacımız blog ana sayfamızdan ayrılmadan hem kendimizin, hemde okuyucularımızın yazının güncel olup olmadığı konusunda bilgi vermektir.
Çok fazla yazı yazamayacak konumunuz olabilir. Ancak SEO olarak da ilerlemeniz için özgün yazılarınızı takip etmenizi sağlar.
Dinamik Blogger, sade tema görünümünüze renk kadar. Biliyorsunuz Dinamik Blog’lara çok fazla eklenti ekleyemiyoruz.
Dinamik Blog’unuza ekleyebileceğiniz eklentileri menüde sizlere ( Dinamik Blogger ) kategorisindeki, etiket sekmesinde topluyorum. Merak eden blog kullanıcıları bu etikete tıklayarak Dinamik Blogger hakkında yazılan tüm yazıları görebilirler.
Basit bir görsel olarak görebileceğiniz Tarih İcon’u eklentisi için yazacaklarım bunlarla sınırlı değil ancak konuyu çok dağıtmamak amacı ile yukarıda anlatılanları bilmeniz bile yeterli bir çalışma başlangıcı olacaktır.
Dinamik Blogger İcon yapılandırmamıza hadi başlayalım :
1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın
2. Şablon → Özelleştir tıkla
3. Gelişmiş → Tarih Şeridi tıkla
4. Sağ tarafda açılan pencerede iki seçenek bulunmakta
Color : Mevcut ana sayfanızda devamlı görülecek olan renk paletidir. şablondoki renkleri, önerileri ve ok işaretine tıklayarak diğer renklerden beğendiğiniz seçin. Örnek şu anda blog’umda görebileceğiniz renk seçimim Mavi olsun. Seçiminiz sonucu önizlemede görülecektir.
Bağlantı vurgulama rengi : Mausu tarih üzerine getirdiğiniz zaman mavi rengin seçimize bağlı olarak görünümünü değiştirecektir. Yine örneğimde olduğu gibi burayada kırmızı renk seçeceğim. Önizleme kısmındanda seçimlerimi kontrol edeceğim.
Evet tamamladım ve blog’a uygula diyerek blog ana sayfama dönüyorum.
Yapılan uygulamada ana sayfamızda tarih İcon'u Mavi oldu. Maus ile baktığımızda da kırmızıya dönüştü.
Aşağıdaki ve yukarıdaki resimleri incelediğiniz de,Tarih icon’umuzdaki değişimleri göreceksiniz.

Gelişmiş → Tarih Şeridi
Dinamik Blogger Tarih İcon’u renk değişimi ile ilgili sorun yaşarsanız yorumlarda belirtebilir konu hakkında yardım alabilirsiniz.

11/23/2013

Dinamik Blogger Şablon Hata Kodunun Kaldırılması

Dinamik Blogger Şablon tema çözümü
Dinamik Blogger Görünüm hatası, Menü, Gadget ve Tema renklerimizin görülmesi için daha önceden eklediğimiz kodun kaldırılması hakkında açıklama. Blogger'un şablon yenilikleri hakkında bir önceki yazımda sizlere bahsetmiş, gadgetler de yapılan yenilikleri anlatmıştım.
Blogger şablonun da yapılan yenilikten dolayı Haziran ayında Dinamik blogger ana sayfa ve tema görsellerinde değişimler yaşamış, temalarımızın normal çalışmadığını gördüştük.

11/22/2013

VLC Media Player Ücretsiz İndir 2.1.1

VLC Media Player Free Yükle
Bilgisayarınıza eklediğiniz şarkı, video görsellerini oynatabilecek codek yapısına sahip, ücretsiz VLC Media Player 2.1.1 proğramı.VLC (Açılımı VideoLAN Client) tam işinize yarayacak ücretsiz bir medya oynatıcı. Program en popüler ses ve video formatlarını MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, ve OGG, hatta DVD ve VCD’leri bile hiçbir sorun çıkarmadan oynatabilme özelliğine sahip.

Dinamik Blogger Arşiv Gadget Yenilikleri

Dinamik blogger arşiv gadgetinin çalışma biçimi
Dinamik Blogger Arşiv gadgetinde yapılan yenilik sonucu okuyucularınıza yazılarınız aylık, günlük link biçiminde sıralanarak sunuluyor.Dinamik Blogger Arşiv gadgetinde yapılan bu iyileştirmeyi klasik blog kullanıcıları maalesef kullanamıyorlar. Klasik blog arşivinizdeki yazılarınıza tıklandığında hangi aya aitse ana sayfada gösterilmesini istediğiniz yazı miktarı kadar görülebiliyor.

Dinamik Blogger kullanıcıları için yapılan bu iyileşitme oldukca yararlı ve etkili olduğunu söyelemeden geçemiyorum.Blogger Develepor yenilikleri gadget ve şablonlar ile başladı , Google Plus Rozetleri , Dinamik Blogger Atıf gadgeti , ve İzleyiciler gadget’ininin çalışmaması gibi değişimler gösterdi.
Dinamik Blogger Arşiv gadgetini kullandığınızda yukarıda gördüğünüz resimdeki şekilde bir görünüm elde edebilirsiniz.Bence çok kullanışlı olan Arşiv gadget’ini eklemedi iseniz hemen ekleyin.
Dinamik Blogger Arşiv gadgetini eklemek için ;
Yerleşim → Gadget ekle → Blog arşivi yolunu izleyerek gadgetinizi aşağıda gördüğünüz resimdeki şekilde yapılandırın.
Blog arşiv gadgetinin yapılandırması
Dinamik Blogger Arşiv gadgetinde yazıları görmek için ilgili ay kısmındaki ok işaretine tıkladığınızda yazı linkleriniz görülmeye başlayacaktır.

Yahoo Site Sayfasını Yeniledi

Yahoo
Yahoo, tüm sitelerin gelişimi gibi kendi sitesinde de değişim yaparak yeni site ara yüzünü başlatmış.Yahoo Türkiye sitesine baktığımızda çok fazla değişim göremiyoruz. Yahoo asli ana sayfasına baktığmızda renk tonlarında, mobil hizmetlerinde ve kendine özgü slider görsellerinde bir canlılık olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Arama motoru devlerinden biri olan Yahoo ben de burdayım dercesine 2014 senesi içinhazırlığını tamamlamış görülüyor.

Dinamik Blogger İzleyiciler Gadgeti Kaldırıldı

Dinamik blogger İzleyiciler gadget'i
Google Friend Connect kapanıyor mu ? Dinamik Blogger kullanıcıları İzleyiciler gadget’ini artık kullanamayacaklar. Google Friend Connect görevini artık Google Plus’a devrediyor. Google’un uzun zamandır çalışmalarını tamamladığı Google+ Followers (Google plus izleyicileri) bu görevi devralmış durumda. Klasik blogger kullanıcıları izleyiciler gadget eklentisini şu anda kullanabiliyorlar.

11/20/2013

Dinamik Blogger Atıf Gadgetinin Yeni Görünümü

Dinamik Blogger Atıf Gadgeti
Blogger, Dinamik Blog Gadget ve Şablon yeniliklerine , Atıf Gadget’ini ana sayfada göstererek bir yeniliği daha gerçekleştirdi. Klasik blog ana sayfa (footer) alt kısımda görmeye alıştığımız Atıf gadget’ini Dinamik blog kullanıcılarının kullanımına sunması oldukca iyi bir gelişme.

11/19/2013

Adsense Yeni Ana Sayfa Tanıtımı

Adsense Yeni Ana Sayfa Tanıtımı yaparak yayıncılar ile bütünleşmeye çalışıyor.
Google Adsense yeni Ana Sayfasını tanıtımına başladı. Blogger kumanda panelinde Kazançlar sekmesinde Adsense hesabınıza giriş yaptığınızda sizi karşılayan bir mesaj penceresini göreceksiniz. Adsense yeni tanıtım penceresinde şu şekilde anlatım bulunmakta.

Yeni AdSense ana sayfası tanıtımı. "Bize ilettiğiniz görüşler doğrultusunda, AdSense hesabınızın "Ana Sayfa" sekmesine yeni bir görünüm kazandırdık. Giriş yaptığınızda, önemli günlük bilgilere odaklanmış, daha anlaşılır ve daha modern bir tasarımla karşılaşacaksınız. Bu yeni deneyimin zaman tasarrufu sağlamanıza ve hesabınızı daha verimli şekilde yönetmenize yardımcı olmasını umuyoruz."

Adsense yeni ana sayfa
Aşağıda "Yeni ana sayfayı deneyeceğim"i tıklayarak yeni ana sayfayı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra eski ana sayfaya ihtiyaç duyabileceğinizi düşünüyorsanız endişelenmeyin. Dilediğiniz zaman eski sürüme geri dönebilirsiniz. 
⟲ Bu pencereyi bir daha gösterme, Merak ediyoruz ve “Yeni ana sayfayı deneyeceğim” sekmesine tıklıyoruz. Son zamanlarda birçok değişimler söz konusu olduğundan neler olduğunu görmek lazım.

Adsense ana sayfasının gadget biçimindeki sayfa küme görünümü
Yeni ana sayfa Adsense’nin bir önceki farklı sekmelere tıklayarak ulaştığınız bilgileri şimdi tek sayfada tüm bilgilerin toplanmasından ibaret.Yani bir sayfada şu seçenekleri görebiliyorsunuz.
  • Tahmini kazançlar 
  • Performans - bugün şimdiye kadar 
  • En iyi ülkeler 
  • En iyi platformlar 
Yukarıda her bir kategori alt kategorileri ile kümeleştirilerek tek sayfadan ulaşım kolaylaştırılmış. Ana sayfaya dikkat ederseniz Blog gadget ekleme seçeneklerine çok banzemekte. Yan yana ve alt alt alta dizilenmiş gadgetler görüntüsü vermekte. Her küme içinde ulaşmak istediğiniz bilgilere verilen linklere tıklayarak gitmeniz mümkün.
Yeni Adsense Ana Sayfa görünümüne geçmek için blog kumanda paneli kazançlar sekmesine tıklayarak Adsense hesabınıza giriş yaptığınızda size karşılayan yeni ekranı göreceksiniz.
Adsense, yeni ana sayfa görünümünü diğer sekmeler ile bir araya getirilerek daha işlevsel bir kullanım sunmuş.Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Windows 7 için Yeni Internet Explorer 11

Internet Explorer 11 Windows 7 için yeni sürümünü çıkardı
Microsoft'un son sürüm tarayıcısı Internet Explorer 11’i artık Windows 7 işletim sistemlerinde kullanılabileceksiniz. Yakın zamana kadar Windows 8 ve üstü işletim sistemlerinde çalışmakta olan Internet Explorer 11 tarayıcıyı gelişmiş windows işletim sistemlerinde kullanmak mümkün. Kısa süre önce Internet Explorer 10 tarayıcıyı sürümünü devreye almıştı. Ancak bu sürümde de bazı eksikler olduğunu söyleyebilirim.

11/18/2013

Blogger Blog Otomatik Ping Kullanma

Blog yazılarınızı farklı sitelere tanıtabileceğiniz birçok ping sitesi mevcuttur.Ping siteleri arama motorları tarafından sıkça ziyaret edilen sitelerdir. Blog’unuzun hızlı indexlenmesi için bu siteri kullanabilirsiniz.

Blog yazılarınızı farklı sitelere tanıtabileceğiniz birçok ping sitesi mevcuttur.Ping siteleri arama motorları tarafından sıkça ziyaret edilen sitelerdir. Blog’unuzun hızlı indexlenmesi için bu siteri kullanabilirsiniz. Blog’unuzu bu istelere gönderme işelmi ile arama motorlarına benim sitem bu demeniz okuyucu sayınızıda artıracaktır. Ping siterini kullanmak yasak değildir.Sadece kullanırken dikkat etmeniz gereken konular vardır.

Bu kurallara uymak ve gereği gibi kullanmak en doğru seçimdir. SEO olarak büyük önem taşıyan Pingleme konusunu aşağıda takip ederek uygulayabilirsiniz. 


Farklı Pingleme Site Link Örnekleri :

http://pingomatic.com/
http://blogsearch.google.com.tr/ping
http://googleping.com/
https://www.pingler.com/
http://www.pingmyblog.com/

Önemli Not: Çok fazla Ping göndermek sakıncalıdır. Site değeri olmayan Ping sitelerini kullanmayın.
Ping nedir ? Blog başlığı, Blog Ana Sayfa Url ve Rss Url ‘nizi gönderebileceğiniz blog tanımlanma veya önemli yazı linklerinizi arama motorlarına sizin adınıza gönderen site uygulamasıdır. Ping atarak blog’unuzun hızlı indexlenmesini sağlarsınız. Yukarıda verdiğim örneklerde 1. sırada yer alan pingomatic.com sitesi , Wordpress vakfı tarafından kullanımda olan bir uygulamadır.

Pingomatic Sitesini nasıl kullanacaksınız ;

1. Pingomatic Sitesinde üyelik sistemi yoktur herkes kullanabilir.
3. Siteyi incelediğinizde
Blog Adı : Blog başlığınızı yazacaksınız
Blog Ana Sayfası : Blog’unuzun Url’sidir.
Örnek : https://guney59.blogspot.com/
Rss bilgileri : Blog’unuzun Rss bilgisidir. İsteğe bağlı kullanım.

Rss bilgilerinizi nerde bulabilirsiniz :

Ayarlar → Diğer → Kayıt içerik takibini yeniden yönlendirme URL’si yazan kısımda bulunur. FeedBurner bilgileriniz yoksa buradan okuyarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
4. Ping hizmetleri sekmesinde Tüm yazısına tıklayarak, alt kısımda listelenen siteleri seçin
5. Yan tarafta bulunan Özel Hizmetleri işaretleyin. Ping gönder tıkladığınızda blog’unuz pinglenmiş demektir.
6. Yaptığınız işlemlerin kalıcı kalması için, ping gönderdikten sonra en altta yedekle seçeneğine tıklayarak yazdığınız URL’lerin yedeklenmesini sağlarsınız.
Bir sonraki ping işleminiz de aynı bilgileri yazmanıza gerek kalmaz. Defalarca siteyi gidip işlem yapmaktansa, blog’unuzda şu işlemleri uygulamanız size kolaylık sağlar. Aşağıda anlatılanlar Klasik ve Dinamik Blog’lar için geçerlidir.
→ Blog kontrol panelinize giriş yapın
→ Yerleşim →Gadget ekle → Bağlantı listesini açın
Başlık kısmına herhangi bir isim yazın. Örnek : Web çantam
Yeni site adı : Ping veya Pingomatik diye bir isim yazın
Yeni site URL’si : Aşağıda verdiğim linki yapıştırın ve gadgeti kaydedin.
Yeni site adına tıkladığınızda Pingomatik yeni bir sekmede açılacaktır.
Daha önceden yedekleme yaptığınızdan dolayı, siz sadece Ping Gönder sekmesine tıklayın. 

http://pingomatic.com/" target="_new

Ping Gönderme işleminde dikkat edilecek hususlar :

1. Ping’i yeni bir yazı yayınladıktan sonra yukarıda anlatılan şekilde gönderin.
Ping gönderdikten sonra 2. bir ping göndermeyin.
2. Kurallarına uyarak Ping göndermenin en büyük faydalarından biride şudur.

Bu konu çok önemlidir okumadan geçmeyin.
Yazınızı yayınladıktan sonra, herhangi bir site sahibi yazınızı kopyalayıp sitesinde siz index almadan önce yayınlarsa arama sonuçlarında onun yazısı ilk çıkacaktır. 

Arama motorları her web siteri için farklı algoritmalar uygular ve bu bilgilerde geliştirilmiş olduğundan sizin hangi saat de yayın yaptığınızı dahi algılayarak o saatlerde sitenizi indexler. 

Bu anlatılan tam bir sonuç değil, sadece bir açıklamadır. Bu algoritmalar yazınızın çokluğu, yazdığınız saatler vs. gibi verileri de depolarlar. 

Düşünün blog’unuzda tarih saat damgası mevcuttur. Yaptığınız her işlemin Google veri sunucularında kayıtları vardır. Bu kayıtlar üzerinde birçok seneryo yapılıp değişken algoritmalar hazırlanarak, Google bootları proğramlanabilir.
3. Ana Sayfa URL’le linkiniz ile Ping gönderdiğinizden indexlenmemiş sayfalar indexlenir. Belirli bir süredir ping göndermedi iseniz ve arama sonuçlarında çıkmayan yazı bağlantısı URL’niz varsa bu URL’yi de gönderebilirsiniz. Ancak hemen arkasında tekrar Ana Sayfa URL’lenizi göndermemek şartı ile.

11/17/2013

Google Chrome Tarayıcı Güncellemesi

Chrome Tarayıcı Güncelleri
Google Chrome tarayıcı 31.0.1650.57 m güncelledi. Dinamik blogger kullanıcıları kesin güncelleme kontrolu yapsın.Blogger kumanda panel iconları görülmeyen Blog kullanıcılarının dikkatine. Google Chrome tarayıcı 31.0.1650.48 m güncellemesini 14.11.2013 tarihinde gerçekleştirmişti. Değişim yama niteliğindeki .57 m olarak yapıldı. Chrome güncelleme değişimi Klasik blog’larda bir farklılık yaratmadı. Ancak Dinamik blog yazı kalem iconu ve kumanda paneline giriş ev görünümlü (Home) iconlarının görülmemesine neden oldu. 

Blogger Google Plus Rozet Eklentileri

Google Plus Rozet Eklentileri


Google Plus geliştirici sitesinde, çok farklı biçimlemelerdeki Rozet widgetlerini görüp blog’unuza kod olarak ekleyerek özelleştirin. 

Birçok blogger yazarının Google (Geliştirici) Developers sitesini bilmediğini düşünerek, Google Developers sitesini tanımanız ve bu siteden beğendiğiniz farklı Google Plus rozet kodlarını alıp blog’larınız da kullanmanız mümkündür. Google Plus rozet veya beğendiniz diğer eklentileri kullanmanız da hiçbir sakınca yoktur.

Google Plus eklentileri blog okuyucularınızın artmasına yardımcı olan araçlardır. Blogger’un gadget olarak kullanıcılarının hizmetine sunduğu Google+ Followers, Google+ Badge (rozet), +1 buton araçları mevcuttur. Bu üç seçenegi gadget ekle kısmında zaten kullanıyorsunuz. 

Bunların hazırlandığı ve hizmetinize sunulduğu kaynak site Google Developers sitesidir. Aynı zamanda sitede kendinizi geliştirebilecek birçok araç da mevcuttur. Sitede Rozet türlerini özelleştirerek kullanabilirsiniz. Sitede, Google Plus Profil, Sayfa ve Topluluklar, Gayrimenkul türleri, Google+, oturum açma ve birçok değişik uygulamaya rastlamak mümkün. Google Developers sitesine giriş yaptığınızda Google+ Rozet için bir örnek vererek işe başlayalım.
Adnan Güney Google Plus Badge

Google+ Rozet nasıl oluşturulur :

Sitede beğendiğiniz kutucuklara tıklayarak seçiminizin ön izlemesini yapın. Kendi Rozetinizi oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin ;
2. İlginç değil mi ? Blog’unuzun rozeti karşınızda görülüyor. Şimdi bunu özelleştirme nasıl yapacaksınız bu işlemleri inceleyelim.
Google+ User: Açtığınız, Blog sayınız fazla ise burdan seçim yapın
Features (Özellikler) : İcon seçeneği ve Rozet seçeneği
Loyout (Düzen) : Portrait (Portre) veya Landscape (Manzara) yani resim solda açıklama sağ tarafta Width (Genişlik) : Ortada ki çubuğu sağ veya sola taşıyarak genişlik ayarı yapın.
Color theme (Tema rengi) : Blog temanızın siyah ve açık renkli olduğu düşünülerek seçiminizi belirleyeceğiniz bölüm Cover Photo (Fotoğraf kapağı) : Eneblad (Etkin) Disabled (Etkin değil)
Arka planda resminizin etkin olup olmadığına karar veriyorsunuz.
Tagline (Slogan) : Eneblad (Etkin) Disabled (Etkin değil) Blog profil altında yaptığınız kısa açıklamanın görülüp görülmeyeceğini belirler.
Language (Dil seçimi) : Ülke dilini seçin
3. Tüm özelleştirmeleriniz bitti ise sağ tarafta bulunan kodu kopyalayın, Yerleşim → Gadget ekle → HTML/JavaScript yolunu izleyerek yapıştırın. Blog’unuzu kaydedin bitirdiniz.

Google Geliştirici sitesi

4. Google Plus için diğer uygulamaları inceleyin. Uygulama mantığı yukarıda verdiğim örnek gibidir.
5. Diğer uygulamalarda, Google Plus özel profil URL değişimi yaptı iseniz ‘https://’ girişini unutmayın.
Örnek : https://www.google.com/+AdnanGüney55
6. Farklı görünümler seçebilir zaman zaman değişim yapabilirsiniz. Google Developers sitesinde birçok uygulama mevcuttur. Siteyi tarayıcı yer imlerine kaydedin. Yukarıda anlatılan konuyu sevdi iseniz düşüncelerinizi sizde bir yorum yazarak belirtin.

11/16/2013

Google Şeffaflık Rapor Güncellemesi

google şeffaflık raporu
Google 2010 yılından beri internet üzerinde gereksiz saldırılara karşı korunma konusuna yardımcı olacak çalışma sürecini başlattı. Google şeffaflık raporu sitesinde düzenli olarak bu verileri yayınlamakta. Siteyi incelediğinizde çok büyük rakamların varlığı karşısında dehşete düşmemek elde değildir.Google’a Dünya çağında yapılan müracatlar %106 oranında
seyretmekte olduğunu sitesinde belirtiyor. Belirtilen rakamlar hakkında bilgiler ise şu şekilde sıralanmakta.

11/15/2013

Blogger Gadget ve Şablon Yenilikleri

Blogger Yenilikleri
Blogger’un Gadgetler ve Şablon uygulamalarında birkaç gündür yaptığı değişimleri farkettiniz mi ? Blogger kısa süredir bu değişimlerine devam ediyor.
Kontrol panelinde gadget renklendirmesi, resimlerin veya yazıların üzerine gelince sınır çizgilerindeki mavi tonlama, yorum penceresindeki renk uyumu vs gibi bazı değişimleri uyguluyor. Google Plus Badge kimlik kartlarında da bu değişimleri fark etmiş olmalısınız.Birkaç örnek vererek bu değişimleri inceleyelim.

11/14/2013

Adsense Reklamı Türkçe Görülmüyor Sorunu

Google Adsense reklam biriminiz blog yayınlarında, Türkçe görülmüyor ve bundan rahatsız oluyorsanız, Reklamınızı düzenlemenin bir kaç yolu vardır. Birçok blog yazarı, blog sayfalarında yabancı menşeli İngilizce reklamların görüldüğünü ve bundan rahatsız olduklarını belirtmektedir. Bilerek veya bilmeyerek Adsense reklam gösterim ayarlarını değiştirmiş olabilirsiniz. Adsense reklamları genel olarak varsayılan ayarlar ile reklam gösterimi sunarlar.
Siz bu ayarları istediğiniz şekilde değiştirebilir kaldırabilir hatta Adsense reklamlarını iptal edebilirsiniz. Tüm bu ve benzeri konuları profil hesabınızın olduğu ayarlardan değiştirme yetkiniz mevcuttur. Google ve Adsense hesabınızın olduğu düşünerek, reklam ayarlarınıza aşağıdaki linke tıklayarak ulaşıp, istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.
https://www.google.com/settings/u/0/ads/authenticated
Google ayarlar için reklam sayfasına girdiğinizde karşınıza çıkacak seçeneklerden istediğiniz değişimleri yapın. 

Bu seçenekler nelerdir?

1. Web genelinde Google reklamları
2. Cinsiyet
3. Yaş
4. Diller
5. İlgi alanları
6. Engellenen reklam verenler
7. Google reklamlarını devre dışı bırakma
Ayrıca yapabileceğiniz bazı ayarlarda mevcuttur. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın → https://www.google.com/webmasters/tools/home
→ Sağ üst de dişliye tıklayın
Web Yönetici Araçları tercihlerine tıklayın
→ Açılan sayfada seçeneklerinizi belirtin
Web yönetici araçları ayarlar sekmesi
Adsense hesabınıza giriş yaparak Reklamlara izin ver Reklamları engelle seçeneklerini de kullanabilirsiniz.
→ Ana Sayfa → Hesap ayarları → kişisel ayarlar → Görüntüleme dili
Ayrıca reklam verenlerin reklam gösterime sunduğu reklam üstüne mausu yanştırdığınız da görülen reklam iptalini kullanmanız da mümkündür.
Aşağıda reklam ayarlarına sizi götürecek uygulamanın resmi görülmektedir inceleyiniz.
Adsense reklam işaretlerini kullanma

Google Chrome 31.0.1650.48 m Güncellemesi

Google Chrome, sürüm 31.0.1650.48 m web tarayıcı güncellemesine geçti. Google tarayıcı güncellemesi neden önemlidir? Güncellemeler, yeni eklentiler ve iyileştirmelerin habercisidir. Bir önceki sürüm içindeki eksiklikler ve çağın gerektirdiği kodlamalar yeni sürüme aklenerek tarayıcınızın sağlıklı çalışmasına yardımcı olan faktörlerdir.

11/13/2013

Blogger Devamını Oku İfadesini Sağ Tarafa Alma

Blogger yazının devamını oku uygulaması
Blogger , Ana Sayfa yazı içeriğinden sonra, Devamını Oku, ifadesini sağ tarafa yaslayabilmek için uygulanması gereken bazı adımlar mevcuttur. Blogger kontrol panelinde Devamını Oku ifadesini sağ veya sol tarafa alabileceğimiz seçenek kutucuklarının mevcut olmadığını biliyoruz. Blogger yardım dosyalarında da böyle bir açıklamalara ne yazık ki raslamanız mümkün değil. Blogger için bu uygulama çok mu zordur ? Zannetmiyorum! Her nedense
blogger kullanıcılarının işini kolaylaştıracak bu tür uygulamalara pek bakılmadığını tüm blog kullanıcıları bilmektedir. 

Blog yazılarınızı yazdıktan sonra, okuyucularınıza sayfanın Devamını Oku » ifadesini ekleyebilmeniz için, atlama aralığını kullanmanız gerekmektedir. Atlama aralığı, yazı kesme olarak da adlandırıldığını duymuşsunuzdur. Atlama aralığı, yazdığınız yazıda seçiminize bağla olarak belirlediğiniz kısımdan itibaren başlar. Klasik blogger kullanıcıları bu uygulamayı kullanabilir. Maalesef Dinamik blog da bu uygulama çalışmamaktadır. Yazılarınızda atlama aralığını kullanmak sayfa hızınızı arttıracağından SEO Arama Motoru Optimizasyonu içinde çok önemlidir.
Devamını Oku » Yazısını Sağ tarafa almak için uygulama adımları :
Herşeyden önce blog yedeğinizi almayı unutmayın. Ekleyeceğiniz kod ile problem yaşamayacaksınız.Ancak tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır.
2. Şablon → HTML’i düzenle tıklayın
Şu kodu CTRL+F arama özelliği ile bulun. Yaklaşık sol tarafta 670. satır sıralarında da görebilirsiniz. Temalarda farklılık gösterebilir.
</head

Devamını oku atlama aralığı kod uygulaması
3. Bu kodun hemen üstüne aşağıdaki kodları yapıştırın.
<style>
.jump-link{
font-family:'arial',helvetica,verdana,monospace;
text-decoration:none; 
margin:0 0 0; 
padding:0 0 0;
float:right;
font-size:14px;
}
.jump-link a{
font-size:13px;
color:#2662DF;
font-weight:normal;
} 
.jump-link a:hover{
color:#D93F46;
}
</style>
Kodları özelleştirme :
font-family : Yazı ailesini değiştirir
font-weight : Normal ve kalın olarak değişebilirsiniz.kalın yapmal için, ( bold ) yazın
font-size : Yazı boyutunu değiştirmek için 14, 15, gibi
float : Yazı sağda veya solda left
hover color : Yazının arka plan rengini değişir herhangi bir renk kodu kullanabilirsiniz.
Yukarıda verilen değerlerde istediğiniz renk kodları ve rakamları değiştirerek deneme yapmak için yaptığınızı kaydedin ve önizlemede kontrol edin. Beğendinizi son kez kaydedin blog’unuza dönerek yaptıklarınızı kontrol edin.

11/12/2013

Blogger Videogamer Şablon

Wordpress Altyapılı Videogamer Şablon
Videogamer Bloglar Oyun şablonu duyarlı, 2 sütun,  siyah,  jQuery Slider, Açılır menüler,
468 x 60 başlık banner, 4 Sütun altbilgi, sekmeli Widget gibi  Özelliklerden oluşmakta. Wordpress alt yapısı ile oluşturulmuş,  Oyun tutkunu Blogger kullanıcılarının vazgeçemeyeceği şablon grupları arasında yer almakta.

Wordpress 3.7 Türkçe Sürümü

Wordpress 3.7 Türkçe
Wordpress 3.6 sürümü ardından 3.7 sürümünü İng. olarak çıkarmıştı.Yeni Wordpres Türkçe 3.7.1 sürümüde çıkararak kullanıcılarına sundu.
Wp yeni sürümü ile birlikte 11 açık barındıran eski sürümünü yeni sürümle düzeltmiş oldu. Ücretsiz olarak blog kullanıcılarına yeni sürüm hakkında bilgi sunmayan Wordpress’in bu tutumunu açıkcası beğenmiyorum. 

11/11/2013

Blogger FashionGlamour Pembe Şablonu

Blogger FashionGlamour Şablonu Duyarlı Wordpress alt yapılı
Blogger FashionGlamour Teması , Moda anlamına gelen pembe rengi seven bayan Blogger için düşünülmüş Wordpress alt yapılı duyarlı bir şablon. FashionGlamour Moda blogları için Duyarlı, 2 Sütun Blogger Şablon Query Slider, Açılır Menüler, 3 Sütunlar Altbilgi, Sekmeli Widget ve Diğer Özellikleri ile kullanımınızı bekliyor.

iGoogle

iGoogle gadgetler
2005 yılında web ve mobil uygulamalarını ilk başlatan Google ürünlerinden biridir. Chrome ve Android gibi platformlarda çalışan modern uygulamalardan sonra, iGoogle 1 Kasım 2013 tarihinde kullanımdan kaldırılmıştır.31 Temmuz 2012 tarihinde iGoogle’un mobil sürümü kaldırılmıştı. Google’un resmi site açıklamasın da Gmail, Google Takvim, Google Finans,
Google Drive, Google Bookmarks ve Google Görevler, Google ürünlerinde depolanan kişisel verilerin tümü bu ürünler üzerinden kullanılmaya devam edeceğini belirtmekte. Yani döküman ve etkinlik erişimize devam edebileceksiniz.

11/10/2013

Blogger Rudo Şablonu

Blogger Şablonlar
Mavi tonları sevenler için tasarlanmış Rudo Blogger şablonu, Wordpress alt yapısı ile tasarlanmış duyarlı, jQuery Slider, Açılır Menü ve sekmeli widget özellikleri arasında yer alıyor. Wordpress alt yapısı ile tasarlanmış duyarlı şablon özelliklerini incelediğimizde
İki sütun, jQuery Slider, Açılır Menüler, 468 x 60 Başlık Banner, 4 Sütun Altbilgi, Sekmeli Widget, Mavi tonlama, Sağ Kenar Çubuğu, Üst Gezinti için uyarlanmıştır 1 Kenar Çubuğu, sosyal paylaşım iconları ve sağ tarafta bulunan üzerine gelince renk değiştiren yazının

11/09/2013

Google Önizleme İle Robot Engellemesini Kontrol Etme

Google Robot Engellemesini Kontrol Etme
Web Yönetici Araçları , Anında Önizleme Aracını kullanarak sitenizde Robotlar tarafından engellenen içerik ve kod linklerini, Ön İzleme seçeneğini kullanarak  neler olduğunu görebilirsiniz. Google Robotlar’ı tarafından engellenen ve Web Yönetici Araçları Site Haritasında karşımıza çıkan, Robotlar tarafından engellendi ifadesi birçok blog kullacısının merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

YouTube Yorumlarda Yapılan Değişiklikler

Google+ Yorumlar ve YouTube Yorumları

YouTube video yanıt özelliğini 12 Eylül 2013 tarihinde kapatacağını resmi sitesinden bildirmişti. Google’un ürünleri arasında bulunan YouTube yeni yorum ve yanıt sistemini Google+ yorumlar ile birleştirdi ve bu özelliği ile yeni bir başlangıca imzasını attı. Dikkat edilecek olursa Google ürün ve sitelerinin hepsinde Google+ yorumlar etkin durumdadır.

11/08/2013

Adsense En Başarılı Reklam Biçimleri

Adsense Reklam Biçimleri
Google Adsense, İki aşamalı onay sürecini geçti iseniz reklam performansınızı optimize etmeye başlayabilirsiniz. Geniş reklam boyutları, uzun reklam gösterim okuma birliğinin kolay olması açısından en iyi performans gösteren seçenektir. Blog okuyucularınız içerikleri bölüm şeklinde, yani birkaç kelime ve satır olarak algılama özelliğine sahiptirler. İnsanların bu okuma özelliği dar reklamlardan ziyada geniş reklamlara ilk bakışta gördüğünü anlama ve okuma açısından büyük önem taşır. (Görseli rahat görme ve metinleri okuma)

Blog’unuz da reklam biçimlemesi olarak bilinen geniş reklam boyutları doğru yere konulduğun da tıklanma oranınız artacağından, kazançlarınız da ona paralel olarak artacaktır.

Adsense reklam gösterimi ve tıklanma oranının arması konusunda, Dünya genelinde yaptığı araştırma sonucunu şu reklam boyutları ile önermekte.
En iyi sonuç veren reklam boyutları :

→ 336x280 Büyük Dikdörtgen,
→ 300x250 Orta Boy Dikdörtgen,
→ 728x90 Leaderboard
→ 160x600 Geniş Dikey

Yukarıda anlatılan reklam boyutları en iyi performans olmasına rağmen, blog tasarımı, sayfa görsellerinde değişimlerden dolayı en uygun reklam boyutunu sizin belirlemeniz gerekir. Bu şu anlama gelmektedir. Kullanmakta olduğunuz tema tasarımının sidebar genişliği, sayfa genişliği, yazı satır genişliklerini ayarlama şansınız varsa sorun yoktur. 


Ancak Blog dışı bir tema tasarımı kullanıyor iseniz. Genişlik ayarlarını yapamıyor olabilirsiniz. Günümüzde hazır olarak kullanıma sunulan tema şablonlarının çoğunda genişlik ayarlarının yapılamadığını biliyoruz. Örnek olarak header başlık kısmında size verilen belirli bir ölçü dışına çıkma şansınız yoktur.

Bu örnek ile resim ve reklam boyutunu aşağıda görüyorsunuz. (468x60) Banner yazan kısma reklam kodunu farklı koyma şansınız yoktur.

İki ad yan yana reklam koymaktansa önerilen ebatlardaki bir geniş reklam koymak en iyi seçenektir. Ayrıca ;

Reklam boyutları hakkında geniş bilgi edinebilir,

YouTube Türkçe dil çeviri butonu nasıl kullanılır hakkındaki yazıları da okuyabilirsiniz.

Adsense İki Aşamalı Onay Süreci

Google Adsense İki Aşamalı Onay Süreci hakkında bilgiler
Blogger ile Blog açtınız, Goggle Adsense ile para kazanmak istiyorsunuz. Adsense 2 aşamalı onay süreci için ne yapmanız gerekiyor. Adsense 2. aşama neden geçilemiyor?
Yukarıda özetlediğim satırların çok kısa olması sizi aldatmasın. Eskiden Adsense den reklam almak bu kadar zor değildi. Ancak şu anda web’i kirleten bu kadar insan olduktan sonra Google Adsense’ninde bazı önlemler alması çok doğaldır.

Blog yazarı bir arkadaşımın verdiği linki incelediğimde gözlerime inanamadım. Adsense satılık 75 $ 50 $ vs gibi açık arttırma pazarı kurulmuş.
İnsanlar bir şirketin uygulama açıklarını yakalayarak bu işlemi de para karşılığında satmalarını inanın halen kafam almıyor. Bu insanlar ya saf yada Google’u çok saf zannediyorlar. Google yattığın yatağın baş ucundaki lambanı görecek kadar sana yakın.Ancak bunu ne yapar ne yaptırır. Kuralları ağırdır.Henüz bu kuralları tadmayanlar, tatdıklarında çok geç kalmış olacaklar. Çünki Web dünyasında kara liste diye kavram vardır.Bu listeye girdi iseniz tüm Dünya üzerinde size kapılar kapanır. Umarım çok kısa sürede akıllarını başlarına alırlar.
Adsense kayıdınızı yapmadan önce bazı şartları sağladığınızı kontrol edin.
1. 18 yaşını doldurmanız kesin. Bu yaşta değilseniz anne ve babanızın hesabı ile işlem yapabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur.Tüm sorumluluk ailenizdedir unutmayın.
2. Blog’unuzda porno, şiddet türü içerik olmaması gerekmektedir
3. Irkcı, propaganda, kişisel yaşamı açıklama, şahıs ve kuruluşlar hakkında özel gizlilik taşıyan içerik yayınların olmaması gerekir.
4. Tütün, içki, telif içeren resim, video, warez yayın, uyuşturucu özendirme niteliğinde yazılar, alkol, ilaç, silah, kitap, gibi içerikler olmamalı
5. Yasal olmayan veya başkalarının yasal haklarını ihlal edecek içerik olmamalı
6.Google gizlilik , Hizmet şatları , kalite yönergeleri, içerik polikalarına uyumlu olmalı
Tüm bu konular daha fazla madde içermekte. Ancak ön plana çıkanları burada aktarmakta fayda görüyorum.
Yukarıda anlatılan konulara uyum sağlıyor iseniz 2 aşamalı Google Adsense işlemine başlayabilirsiniz.Tabi tüm konular bunlarla da sınırlı değildir. Aşamalar içinde diğer konular hakkında bilgi verilmektedir.
Adsense Onay Süreci 1. Adım
1. Blog yazılarınız hazır, yerleşim yapılmış yayıncı reklamları için hazır durumda ise ;
→ Blog kumanda paneli → Kazançlar→ Adsense’e giriş yapın
NOT: Blog hesabınızla giriş yapmaya özen gösterin. Farklı hesaplarla giriş yaptığınızda yayıncı hesabınızın uyuşmadığı mesajı alacaksınız.
2. Başvurunuz esnasında S.S.S. Türkçe harf kullanmayın (ü,ç ş,ğ) gibi. Türkçe karakter kullanırsanız hata mesajı ile karşılaşırsınız.
3. Başvuru sonucunda yaklaşık bir hafta içinde ilk onayı, (olumlu, olumsuz) alacaksınız. Posta hesabınıza bilgi gelecektir. Spam klasörünü her ihtimale karşı kontrol etmeyi unutmayın. Blog onayı olumlu ise sizden reklam birimi oluşturarak blog’unuza eklemeniz istenir.
Adsense Onay Süreci 2. Adım
1. Reklam oluşturmak için, Google Adsense hesabınıza giriş yapın.
→ Kazançlar → Kumanda panelini görüntüle → Reklamlarım → Reklam birimleri → Yeni reklam birimi sekmesine tıklayın

Adsense reklam
2. Reklam biriminiz için bir isim seçin ve kaydederek eksiksiz kod’u alın.
Bir adet reklam kod’u almanız yeterlidir. Bu işlemde ki amaç reklam verenlerin ve Google Adsense’nin sitenizdeki içerikleri, görselleri inceleyerek reklama uygun nitelikte olup olmadığının araştırılmasıdır.
3. Aldığınız kodu Blogger kumanda paneli → Yerleşim → Gadget ekle → HTML/JavaScript Gadget yolunu takip ederek ekleyip kaydedin.
Blog önizlemesi yaptığınızda gadgeti eklediniz kısımda boş bir yer göreceksiniz. Görsel olarak iyi görülmese de artık bir hafta bu işleme katlanacaksınız.
4. Adsense ve Reklamverenlerin incelemesi tamamlandığında 2. onayı aldığınızda, size e-posta bilgisi gelir. Artık birkaç saat sonra blog’unuzda boş olan kısımda reklamların çalıştığını görebilirsiniz.
Blog ziyaretcileriniz reklamlara tıklama sonucu paranız size ait Adsense hesap panelinizde birikmeye başlar.
5. Blog reklam gösterimi başlaması ile tüm işlerden kurtulduğunuz sanmayın.
Artık Google Adsense takibindesiniz. Hesab açarken bir anlaşma imzaladığınızı ve bu yönergeleri kabul ettiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Bu kurallar dışına çıktığınızda Adsense reklamlarınızın askıya alınabileceğini aklınızdan sakın çıkarmayın.
6. 3. taraf reklam kullanabilirsiniz. Tabiii ! Nasıl ? Google Adsense kurallarına uyumlu olarak. 3. taraf reklamına okuyucunuz tıkladığında uygun olmayan kurallara ait bir sayfaya gitmemesi gerekir.
7. 3. taraf reklamlar ile Adsense reklam karışımı yapmayın.
Google Adsense uzmanları blog’unuzda yaptıkları test sonucunda en uygun reklam yerleşimini tespit etmişlerdir.
Google Adsense reklamlarınız sitenizde ne kadar zaman sonra görüntülenmeye başlar konusunda geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.
Google Adsense resmi sitesinde yayınlanan, Yeni Yayıncı Başvuru Süreci hakkında bilgiler.
Reklam Kodunu Sayfanıza Yapıştırma konusunda bilgiler.
Siteniz Google Adsense için uygun mu ? İnceleyin.
Google Adsense Türkçe Grup forumların da yardım almayı veya yardımcı olmayı düşünüyorsanız ziyaret etmenizi tavsiye ederim.