10/31/2013

Mozilla Firefox Eklentiler Nasıl Güncellenir

Firefox yan uygulama güncelleme kontorlü
Mozilla Firefox tarayıcı kullanıyorsanız , eklentilerin zaman zaman güncellenmesi gerektiğini bilmeniz gerekir.Eklentiler tarayıcı verimliğini arttıran proğram güncellemelerden oluşurlar. Firefox tarayıcı eklentilerinin bilgisayar ile uyumlu olup, olmadığını anlamak için yapılması gereken bazı adımlar mevcuttur.

Mozilla Firefox 25 İndir - Popüler İnternet Tarayıcısı

Mozilla Firefox Yükle - Popüler İnternet Tarayıcısı Sürüm 25
Mozilla Firefox - daha hızlı, daha güvenli, kullanımı kolay ve sportif bir görünüm, bu en son sürümü Firefox web tarayıcısı yenilik için yeni bir standart yaratıyor. Mozilla Firefox proje XUL kullanıcı arayüzü dili kullanılarak yazılmıştır ve çapraz platform olacak şekilde tasarlanmış. Mozilla tarayıcı bileşenini yeniden tasarlanmış. Hızlı küçük ve kullanımı kolay ve sekmeli tarama, pop-up pencere engelleme yeteneği gibi diğer Web tarayıcıları üzerinden pek çok avantajı sunmakta.

10/30/2013

Google+ Özel URL Kullanımına Başladı

Google Plus Profil ve Sayfa URL'si hakkında açıklamalar


Google, Google+ Özel URL uygulamasını başlattı.Google+ uygunluk gereksinimlerinizde problem yoksa, site sayfalarınız için Özel URL kullanabileceksiniz.Özel URL, profil veya sayfanıza bağlanan hatırlanması kolay kısa web adresinden oluşmaktadır. Daha önce kullandığımız sayısal rakamlardan oluşan bağlantı linki Google’un belirlediği sayfa bağlantıları ile ilişkilendirilerek yeni görünüme çevrilmiş olarak karşımıza geliyor. Konunun anlaşılması için bir örnekle açıklama yapalım.
Eski Sayfa bağlantısı :


https://plus.google.com/114021536527450214647 (örnek rakamsal sayılar)
Yeni sayfa bağlantısı :


https://www.google.com/+guney59blogspot (Örnek bağlantı link'i)


Yeni uygulama kişisel kullanımlardan çok Ticari kullanımlar için sayfa açmış işletmelerin sayfalarının tanınmasında büyük fayda sağlayacak. Sayısal rakamlardan oluşan ticari kullanımlı A firması gerekli şartları yerine getirmiş ise, sayfa ismi firma ismi olarak görülebilecek. Web ortamında kendini ifade edebilme özelliğine kavuşurken diğer taraftan markalaşmayı ön plana çıkarmış olacaktır.


Google+ Sayfalar’ı düne kadar göz ardı eden birçok kişinin bundan sonra sayfalara adeta saldıracağını düşünüyorum. Google+ gibi büyük bir platforumda G+1 almak, arama sonuçlarında bedava reklam yapmak kadar önem taşımaktadır. Google Plus’un yapısını bugüne kadar çözemeyenlerin bu aşamadan sonra kesin çözeceklerini düşünüyorum. Şahsi düşüncem çok kısa zamanda Facebook kullanıcılarının da Google Plus’a akın edeceği yönündedir.


Facebook platformunda hiçbir ürün yoktur.Google platformunda ise her bir kullanım özelliği ürünlerle desteklenmektedir. Bu konuda fazla söze gerek yok diyorum. Farklı bir düşünce varsa sizde görüşlerinizi belirtebilirsiniz.


Google+ profil veya sayfanıza önceden atanan URL yi değiştirme olanağına sahipsiniz. Özel URL’ler, Google+ Kullanıcı içeriği ve Davranış politikalarına ayrıca Google+ özel URL kullanım şartlarına uygun şekilde kullanılması gerektiğini hatırlatmak isterim.


Özel URL alınması için gereken özellikler :→ Google Hesabının çok iyi durumda olması


→ on veya daha fazla takipçi


→ Hesabınızın 30 günden eski veya daha eski bir hesap olması


→ Profil fotoğraflı olması (Tanınma amaçlı)
Yerel Google+ sayfaları için uygunluk :


Doğrulanmış bir yerel işletmenin olması
Yerel olmayan Google+ sayfaları için uygunluk :


Bir Web Sitesine bağlı olması


Özel URL’nizi Google+ ile alınması için yukarıda belirtilen özelliklere uygun olunması gerekmektedir. Bu özelliklere vasıfsanız Google+ sayfa veya profilinizin üst kısmında bildirim görmeniz gerekir.


→ Bildirim görülüyorsa özel URL al düğmesine tıklayarak başlayın.


→ Özel URL almak için alternatif olarak, Profil sayfanızda hakkında sekmesini açın, Google+ URL’nizin altında talep et bağlantısına tıklayın.


→ Onaylanmış URL görürsünüz. Birkaç seçenek görüyorsanız beğendiğinizi seçin. URL’i özelleştirmek isterseniz sizden birkaç harf ve rakam eklemeniz gerektiği uyarısı yapılabilir.


→ İlgili seçenek kutusunu işaretleyin ve Hizmet Şartlarını kabul edin.


→ URL değiştir’e tıklayın. Hesabınızın cepten doğrulanmasını seçebilirsiniz.


→ Ceb onayı seçtiğinizde açılan pencerede cep telefonunuzu girin.


→ Google hizmetlerinde sizi bulabilmeleri için ilgili kutuyu seçin


→ Size gönderilecek olan kodu cebinizden kontrol ederek kodu kutuya girin ve doğrulama işlemini tamamlayın.


→ Yapılan işlemin onaylanması sonucu seçiminiz olan URL Google+ Sayfa ve Profilinize bağlanmış olur.URL'niz onaylandıktan sonra, değiştirme isteğinde bulunamacağınızdan dolayı, seçimlerinizi dikkatlice yapın ve ONAY verin.
ÖZEL İPUCU :


Kullanıcıların profil URL’sini biliyorsanız, URL'nin sonuna aşağıda örneği verilen anahtar kelimeleri kullanarak Google+ Profiline veya Google+ Sayfa bölümlerine hızlı bir şekilde erişebilmeniz mümkündür.


Örnekler :


google.com/+ozelURL/posts


google.com/+ozelURL/about (hakkında)


google.com/+ozelURL/photos (fotoğraflar)


google.com/+ozelURL/videos (videolar)


google.com/+ozelURL/plusones (artı birler)
Özel URL'nizi değiştirme


Özel URL'nizin büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirmek istiyorsanız şu adımları uygulayın:


Google+ profilinizin "Bağlantılar" bölümüne gidin.


Biçimlendirmede düzenleme yapmanıza olanak tanıyan bir kutu görünür.


URL'nin kendisini değil yalnızca büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirebileceğinizi unutmayın.


Politikalarımızı ihlal eden bir özel URL ile karşılaşırsanız lütfen profil bildirme konulu makaleye göz atın.


Kaynak Google Yardım

Twitter Sayaçlı Takip Buton Eklentisi

Twitter Sayaçlı Takip Buton Widget'ini Bloguna ekle
Sitenizden ayrılmadan okuyucu kitle sayısını takip edebileceğiniz sayaçlı Twitter Buton’unu kenar çubuğunuza Gadget olarak ekleyebilirsiniz.Twitter sitesinde sizi takibe aldıklarında, takip bilgisi E-mail hesabınıza bilgi olarak gelir. Sitenizden ayrılmadan Sayaçlı Twitter Butonu sayesinde sayacınızdaki rakamların değişimini kontrol ederek, sizi ekleyen okuyucu sayısındaki artışları izleyebilirmeniz mümkündür. Sidebar kenar çubuğunuza, Twitter Sayaçlı Takip Buton’unu eklemek çok kolaydır.Twitter Sayaçlı Takip Buton eklentisini eklemek için yapılmaası gereken işlemleri adım adım takip edip Gadget’imizi oluşturalım.

Twitter Sayaçlı Takip Buton’unun Gadget olarak eklenmesi :

1. Aşağıda vermiş olduğum kodumuzu kopyalayın
2. Blog kumanda paneline giriş yapın
3. Yerleşim sekmesine tıklayın
4. Gadget ekle tıklayın ve açılan pencerede,
5. HTML/JavaScript Gadget sekmesini açın
6. Biraz önce kopyaladığımız kodu yapıştırın

Kodun özelleştirilmesi :

→ Kod içinde gördüğünüz mavi renk ile belirttiğim iki ad. (guney59) yazısını kendi Twitter Id’inizle değiştirin. Örnek : https://twitter.com/guney59
7. Tüm işlemler bittiğinde gadget’inizi kaydedin ve önizleyin.
Twitter sayaçlı buton eklentinin çalıştığını ve takip sayısını görmüş olmalısınız.
Blog’uma destek vermek için kodlarda silinti yapmazsanız memnun olurum. Birçok blog kullanıcısına sizde destek vermek istiyorsanız bağlantıyı paylaşın.Güle güle kullanın.
Twitter gadgetinin blogu eklenmiş görseli
<a href="https://twitter.com/guney59" class="twitter-follow-button" count="false" lang="tr">Takip et: @guney59</a>
<script>!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src="//platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,"script","twitter-wjs");</script>
<div style="font-size: 10px;text-align:center;">By <a href="http://guney59.blogspot.com/2013/10/twitter-sayacl-takip-buton-eklentisi.html"target="_blank"> Adnan Güney Gadgeti Al</a></div>

10/29/2013

Bloglovin Site Kaydı Nasıl Yapılır

Bloglovin Site Kaydı
Web Sitesi sahibi iseniz birçok Sosyal Etkinliklere katılmak zorundasınız. Bloglovin Sitesi de, Google reader gibi gelişmiş uygulamalarından biridir.Bloglovin site uygulamasına katıldığınızda, Google reader emsali okuyucu kitlesi ve üye kaydı uygulamalarından faydalanma şansını yakalıyorsunuz. Web geniş bir kitleye hitap ettiğinden aynı uygulama özelliklerine sahip bir çok site bulunmaktadır. Bloglovin uygulamalarını kendimde kullandığımdan bu site konusunda size bilgi akışı sağlamaya çalışıyorum. Uygulamalar hakkında verilen bilgilerden dolayı herhangi bir siteye katılmak zorun da değilsiniz. 

Ancak bu bilgiler ileride size yardımcı olabileceğinden bir kenarda notunuzda kalmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Sizlerinde önerileriniz var ise yorumlarda fikir verip insanlara yardımcı olabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir konuyu bu arada hatırlatmak istiyorum.Bloglarınıza yazılan yorumlar yazdığınız yazılara benzerler.Okuyucu kitleniz konu hakkında yazılarınızdan bilgi aldığı kadar olumlu yada olumsuz yorumlarda yazılanları da okurlar. Dolayısı ile mantıklı yapılan bir yorum SEO açısından önemli olduğu kadar, okuyucunuzu sitenizde tutmasından dolayıda Analistik hesaplarınızda verilerin daha işlevsel olmasına reklam verenlerin sitenizi hedeflemesine olanak tanır. 

Bu işlem sonucu reklam verenlerin daha kaliteli reklam teklifi vermesini sağlar. Reklamlarınız kaliteli olması tıklanma oranını arttırdığı gibi reklam kazancınızı da yükselterek daha çok para kazanma şansına sahip olursunuz.Sizlere çok basit bir yazı için birçok konu başlığı vererek yazımı tamamlamaya çalışıyorum. Bu şu anlama gelmektedir. 

Yazı yazma konusunda zorluk çeken birçok yazara önerim. Yazı konu başlığını bulun ve yazmaya başlayın. Yazarken birçok konun yazı içinde geçtiğini göreceksiniz. Burda size düşen görev bu başlıkları örneğin Google Gmail hesabınızda bulunan Görevler sekmesine not alın.  Aldığınız bu notlar ile zaman içinde geniş bir konu yaratarak konu bulmada zorlanmayacaksınız.Gevezeliği bırakarak asli konumuz olan ; Bloglovin sitesinde site kaydınızı nasıl yapacaksınız bu konuyu inceleyelim.
Blog veya sitenizin Bloglovin’e kaydının yapılması için size vereceği onay kodunu sitenize nasıl ekleyeceğiniz hakkında uygulanacak adımlar.
1. Bloglovin giriş yapın. Üye değilseniz ilk olarak üye kaydınızı tamamlayın.
2. Profil resminizin üstüne mausu yanaştırın açılan pencerede Blogunuzun (Your Blog ) yazısına tıklayın.
3. Açılan pencerede Talep Blog (Claim Blog) tıklayın.
Resim 1. Bloglovin Taleb Blog (Claim Blog)
Bloglovin sitenizi tanıması için gereken meta etiketinin alındığı pencere
4. Bloglovin verilerinizi işleme alabilmesi için blog başlık ismini veya URL yapıştırın. Hemen alt kısımda ekleyeceğiniz sitenizin görseli çıkacaktır.
Site bağlantısının yapılandırması için açılan pencerede yapılacak işlemler
5. Site görselini kontrol edin, bağlantı doğru ise sitenize eklemeniz için pencere içinde verdiği kodu kopyalayın. Aşağıda bu kod ve site ile ilgili görsel resimde anlatılanlar gösterilmektedir. Lütfen inceleyin ve okumaya devam edin.
Bloglovin Site doğrulama kod'ununun alınması
6. Kopyadığınız site doğrulama kodunu eklemek için blog yazılarınızdan herhangi birine veya ilk yazınıza eklemek için yazınızı açın.HTML moduna getirin ve aldığınız kodu yapıştırın. Oluştura tıklayarak yazınızı güncelleyin.
7. Bloglovin dönün ve Talep Blog (Claim Blog) yazısına tılayarak blogunuzun varlığının kabul edilmesini sağlayın. Blog’unuzun eklendiğini göreceksiniz.
8. Pencere sağ kısımda blog bilgilerini düzenle yazısına tıklayarak gerekli olduğunda bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Blogger Mashable Paylaşım Gadget Eklentisi

Blogger Mashable Paylaşım Gadget Eklentisini Blog'una Kur.
Blogger Mashable stil’i sosyal paylaşım eklentisini, Facebook Fan sayfası , Google plus , öneri düğmesi , Twitter takip düğmesi , RSS , LinkedIn ve E-Posta aboneliği hepsi bir arada tek bir gadget içinde kullanabilirsin.Gadget olarak kullanılan bu eklenti Mashable sosyal çubuğu olarak da adlandırılmakta. Blog’unuza ekleyeceğiniz eklenti hakkında fikir almak için lütfen demo'u inceleyiniz.

Blogger Mashable stil’i sosyal paylaşım eklentisini, için takip edilecek adımlar :

1. Blog kumanda paneline giriş yapın
2. Yerleşim → Gadget ekle → HTML/JavaScript penceresini açın ve aşağıdaki kodu ekleyerek kaydedin.
Gadget penceresine ekleyeceğiniz kod özelleştirme hakkındaki açıklamaları verilen kodun hemen alt kısmından okuyarak blog’unuza uygulayabilirsiniz.
<style> 
/* Social Widget */ 
#MBT-mashable-bar { 
  border: 0; 
  margin-bottom: 10px; 
  margin: 0 auto; 
    width:300px; 
} 
.fb-likebox { 
  background: #fff; 
  padding: 10px 10px 0 10px; 
  border: 1px solid #D8E6EB; 
  margin-top: -2px; 
    height:80px; 
} 
.googleplus { 
  background: #F5FCFE; 
  border-top: 1px solid #FFF; 
  border-bottom: 1px solid #ebebeb; 
  border-right: 1px solid #D8E6EB; 
  border-left: 1px solid #D8E6EB; 
  border-image: initial; 
  font-size: .90em; 
  font-family: "Arial","Helvetica",sans-serif; 
  color: #000; 
  padding: 9px 11px; 
  line-height: 1px;} 
.googleplus span { 
  color: #000; 
  font-size: 11px; 
  position: absolute; 
  display:inline-block; 
  margin: 9px 70px;} 
.g-plusone {  float: left;} 
.twitter { 
  background: #EEF9FD; 
  padding: 10px; 
  border: 1px solid #C7DBE2; 
  border-top: 0;} 
#mashable { 
  background: #EBEBEB; 
  border: 1px solid #CCC; 
  border-top: 1px solid white; 
  padding: 2px 8px 2px 3px; 
  text-align: right; 
  border-image: initial;} 
#mashable .author-credit {} 
#mashable .author-credit a { 
  font-size: 10px; 
  font-weight: bold; 
  text-shadow: 1px 1px white; 
  color: #1E598E; 
  text-decoration:none;} 
#email-news-subscribe .email-box{ 
  padding: 5px 10px; 
  font-family: "Arial","Helvetica",sans-serif; 
  border-top: 0; 
  border-right: 1px solid #C7DBE2; 
  border-left: 1px solid #C7DBE2; 
  border-image: initial; 
  height:35px;} 
#email-news-subscribe .email-box input.email{ 
  background:#FFFFFF; 
  border: 1px solid #dedede; 
  color: #999; 
  padding: 7px 10px 8px 10px; 
  -moz-border-radius: 3px; 
  -webkit-border-radius: 3px; 
  -o-border-radius: 3px; 
  -ms-border-radius: 3px; 
  -khtml-border-radius: 3px; 
  border-radius: 3px; 
  border-image: initial; 
  font-family: "Arial","Helvetica",sans-serif;}  
#email-news-subscribe .email-box input.email:focus{color:#333}  
#email-news-subscribe .email-box input.subscribe{ 
  background: -moz-linear-gradient(center top,#FFCA00 0,#FF9B00 100%); 
  background: -webkit-gradient(linear,left top,left bottom,color-stop(0,#FFCA00),color-stop(1,#FF9B00)); 
  background: -moz-linear-gradient(center top,#FFCA00 0,#FF9B00 100%); 
  -pie-background: linear-gradient(270deg,#ffca00,#ff9b00); 
  font-family: "Arial","Helvetica",sans-serif; 
  border-radius:3px; 
  -moz-border-radius:3px; 
  -webkit-border-radius:3px; 
  border:1px solid #cc7c00; 
  color:white; 
  text-shadow:#d08d00 1px 1px 0; 
  padding:7px 14px; 
  margin-left:3px; 
  font-weight:bold; 
  font-size:12px; 
  cursor:pointer; 
  border-image: initial;} 
#email-news-subscribe .email-box input.subscribe:hover{ 
  background: #ff9b00; 
  background-image:-moz-linear-gradient(top,#ffda4d,#ff9b00); 
  background-image:-webkit-gradient(linear,left top,left bottom,from(#ffda4d),to(#ff9b00)); 
  filter:progid:DXImageTransform.Microsoft.Gradient(startColorStr=#ffffff,endColorStr=#ebebeb); 
  outline:0;-moz-box-shadow:0 0 3px #999; 
  -webkit-box-shadow:0 0 3px #999; 
  box-shadow:0 0 3px #999 
  background:-webkit-gradient(linear,left top,left bottom,color-stop(0,#ffda4d),color-stop(1,#ff9b00)); 
  background:-moz-linear-gradient(center top,#ffda4d 0,#ff9b00 100%); 
  -pie-background:linear-gradient(270deg,#ffda4d,#ff9b00); 
  border-radius:3px; 
  -moz-border-radius:3px; 
  -webkit-border-radius:3px; 
  border:1px solid #cc7c00; 
  color:#FFFFFF; 
  text-shadow:#d08d00 1px 1px 0}  
#other-social-bar { 
  background-color: #D8E6EB; 
  box-shadow: 0 1px 1px #FFFFFF inset; 
  padding: 0px; 
  font-family: "Arial","Helvetica",sans-serif; 
  font-weight:bold; 
  overflow: hidden; 
  border: 1px solid #B6D0DA; 
    height:37px; 
} 
#other-social-bar ul {list-style: none outside none; padding-left: 4px;} 
#other-social-bar .other-follow { 
  float: left; 
  color:#1E598E; 
  overflow: hidden; 
  height:20px; 
  padding:5px; 
  width: 270px;} 
#other-social-bar .other-follow ul { 
  list-style: none outside none; 
  padding-left: 4px;} 
#other-social-bar .other-follow ul li { 
  font-size: 12px; 
  font-weight: bold; 
  display:inline; 
  border:0; 
  text-shadow: 1px 1px white;}  
#other-social-bar .other-follow ul li a { 
  font-size: 12px; 
  color:#1E598E; 
  font-weight: bold; 
  display:inline; 
  text-shadow: 1px 1px white;} 
#other-social-bar .other-follow li { 
  font-size: 12px; 
  font-weight: bold; 
  display:inline; 
  border:0; 
  text-shadow: 1px 1px white;} 
#other-social-bar .other-follow li a { 
  font-size: 12px; 
  color:#1E598E; 
  font-weight: bold; 
  display:inline; 
  text-shadow: 1px 1px white;} 
#other-social-bar .other-follow li.my-rss { 
  background: url('http://3.bp.blogspot.com/-sR72SM_Wets/TwHZG9y4hXI/AAAAAAAAFv8/0bP2R3Qkl8c/s400/rss-16x16.png') no-repeat transparent; 
  line-height: 1; 
  padding: 0px 3px 1px 20px; 
  width: 60px; 
  margin-bottom:0px; 
    margin-left:5px;}
#other-social-bar .other-follow li.my-rss a, #other-social-bar .other-follow li.my-linkedin a, #other-social-bar .other-follow li.my-gplus a{ 
text-decoration:none; 
}
#other-social-bar .other-follow li.my-rss a:hover, #other-social-bar .other-follow li.my-linkedin a:hover, #other-social-bar .other-follow li.my-gplus a:hover{ 
text-decoration:underline; 
}
#other-social-bar .other-follow li.my-linkedin { 
  background: url('http://4.bp.blogspot.com/-ht4UMG88lvM/TwHZFFgc-1I/AAAAAAAAFvs/BBmINSJhUsk/s400/linkedin-16x16.png') no-repeat transparent; 
  line-height: 1; 
  padding: 0px 3px 1px 20px; 
  width: 60px; 
  margin-bottom:0px;} 
#other-social-bar .other-follow li.my-gplus { 
  background: url(http://4.bp.blogspot.com/-cC729VpBxrk/TwHZE71ZgoI/AAAAAAAAFvk/_UMyIgA8vj8/s400/gplus-16x16.png) no-repeat transparent; 
  line-height: 1; 
  width: 60px; 
  padding: 0px 3px 1px 20px; 
  margin-bottom:0px;}

</style>

<!--[if IE]>
<style> 
#email-news-subscribe .email-box input.subscribe{ 
  background: #FFCA00; 
  } 
</style>
<![endif]-->
 
<!--begin of social widget--> <div style="margin-bottom:10px;"> <div id="MBT-mashable-bar" > <!-- Begin Widget --> <div class="fb-likebox"> <!-- Facebook --> <iframe src="//www.facebook.com/plugins/like.php?href=http://facebook.com/guney59paylasim&amp;send=false&amp;layout=standard&amp; width=200px&amp;show_faces=true&amp;action=like&amp;colorscheme=light&amp;
font&amp;height=100px&amp;appId=234513819928295" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; "></iframe> </div> <div class="googleplus"> <!-- Google --> <span>Google Tavsiye Edin!</span><div class="g-plusone" data-size="medium"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/plusone.js"></script> </div> <div class="twitter"> <!-- Twitter --> <iframe title="" style="width: 300px; height: 20px;" class="twitter-follow-button" src="http://platform.twitter.com/widgets/follow_button.html#_=1319978796351&amp;
align=&amp;button=blue&amp;id=twitter_tweet_button_0&amp;
lang=en&amp;link_color=&amp;screen_name=guney59&amp;show_count=&amp;
show_screen_name=&amp;text_color=" frameborder="0" scrolling="no"></iframe> </div> <div id="email-news-subscribe"> <!-- Email Subscribe --> <div class="email-box">
<form action="http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify" method="post" target="popupwindow" onsubmit="window.open('http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=guney59', 'popupwindow', 'scrollbars=yes,width=550,height=520');return true">  
    <input class="email" type="text" style="width: 150px; font-size: 12px;" id="email" name="email" value="Enter Your Email here.." onfocus="if(this.value==this.defaultValue)this.value=&#39;&#39;;" onblur="if(this.value==&#39;&#39;)this.value=this.defaultValue;" />    
    <input type="hidden" value="guney59" name="uri" /> 
    <input type="hidden" name="loc" value="en_US" /> 
    <input class="subscribe" name="commit" type="submit" value="Subscribe" />  
  </form> 
</div> </div> <div id="other-social-bar"> <!-- Other Social Bar --> <ul class="other-follow"> <li class="my-rss"> <a rel="nofollow" title="RSS" href="http://feeds.feedburner.com/guney59" target="_blank">RSS Feed</a> </li> <li class="my-linkedin"> <a rel="nofollow" title="linkedin" rel="author" href="http://www.linkedin.com/in/guney59" target="_blank">linkedin</a> </li> <li class="my-gplus"> <a rel="nofollow" title="Google Plus" rel="author" href="http://plus.google.com/114021536527450214647" target="_blank">Google Plus</a> </li> </ul> </div> <div id="mashable" style="background: #EBEBEB;border: 1px solid #CCC;border-top: 1px solid white;padding: 1px 8px 1px 3px;text-align: right;border-image: initial;font-size:10px;font-family: "arial","helvetica",sans-serif;"> <span class="author-credit" style="font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;"><a href="http://guney59.blogspot.com/2013/10/blogger-mashable-paylasm-gadget.html" target="_blank" >Blogger Widgets »</a></span></div></div>
<!-- End Widget --> </div> <!--end of social widget-->
1. Blog gadget genişlik iç ve dış width: 150px  ve width: 300px otomatik yapılandırılmıştır. Bir ayarı düşer veya çıkarsanız, düştüğünüz sayı kadar diğer rakamı düzenleyin. Örnek : 130px , 280px gibi
2. Sosyal paylaşımlarda kendi bağlantılarımı (guney59) kullandım siz kendi bağlantılarınız ile değiştirin.
3. Facebook bağlantısını bulmak için guney59
4. Twitter bağlantısını bulmak için guney59
5. Sizin Feedburner başlığı ile ile diğiştirin (guney59), Feedburner bağlantının sonuna eklenen kelimedir.
Örnek: http://feeds.feedburner.com/guney59
6. Sizin Feedburner bağlantısı ile değiştirin http://feeds.feedburner.com/guney59
7. Linedin bağlantısını sizinki ile değiştirin
http://www.linkedin.com/in/guney59
8. Google Plus bağlantınızı sizinki ile değiştirin
http://plus.google.com/114021536527450214647
Tüm özelleştirmeleri tamamladıktan sonra gadget’inizi ve Blog’unuzu kaydederek önizlem yapın ve bağlantıları kontorl edin. Eksik yaptığınız bir yer varsa tamamlayın.
Gadgeti yapılandırmak biraz zamanınızı alacaktır.Ancak bittikten sonra hoşunuza gideceğine inanıyorum.
İPUCU : Kod içinde CTRL+F arama biçimi ile, guney59 arattığınızda size birkaç sonucu bulacaktır. Sonuçları karşılaştırarak çok kısa zaman içinde eklentiyi yapılandırabilirsiniz.
Kaynak : Mybloggertricks

10/28/2013

Blogger Açılır Menü Oluşturma

Blogger Açılır Menü Nasıl Oluşturulur

Blogger, Blog’larınıza iki adımda açılır menü nasıl oluştururuz ? Açılır menüyü biçimlendirme veya yeni menü eklemek için yapılması gereken işlemler nelerdir ? Klasik Blogger kullanan birçok arkaşımıza yardımcı olmak ve arayış çabalarını biraz olsun hafifletmek için blog’unuza iki adımda açılır menü ekleyebileceğiniz çok basit iki kod veriyorum. Şimdi açılır menü kategorimizi nasıl yapacağız adım adım bakalım. Kodları blog’larınıza eklediğinizde manuel ayarlar yapabildiğiniz gibi Blogger’un özelleştirme seçeneklerini de kullanarak menünün arka plan renklerini, sekme renklerini, yazı renklerini değiştirme şansına sahipsiniz. Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken, yeni blog'cuların açılır menü oluşturarak bloglarını güzelleştirmeleri ve bloglarını severek yazılarına devam etmeleridir.

Açılır Menü nasıl oluşturulur ?

1. Blogger → YerleşimHTML/JavaScript Gadget’ini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.
HTML JavaScript gadgetini açarak menü kodumuzu ekliyoruz

<div id='gpnavbar'> 
   <ul id='gpnav'> 
    <li> 
     <a href='#'>Home</a> 
    </li> 
    <li> 
     <a href='#'>About</a> 
    </li> 
    <li> 
     <a href='#'>Contact</a> 
    </li> 
 <li> 
      <a href='#'>Sitemap</a>
      <ul> 
        <li><a href='#'>Sub Page #1</a></li> 
        <li><a href='#'>Sub Page #2</a></li> 
        <li><a href='#'>Sub Page #3</a></li> 
       </ul> 
    </li>
   </ul> 
  </div>

 2. Sayfa bağlantıları ve sayfa isimlerini kalın metin ile # değiştirin.
⇒ Sarı renk ile vurgulanan kod açılır menü’i belirlemektedir.

<li> ile başlayan ve </li> ile biten kodu kopyalayıp altına yapıştırarak ikinci bir menü yapabilir/çoğaltabilirsiniz.

<ul> ile başlayan ve </ul> ile biten kod açılır menüdür. Kodu kopyalayıp ikinci bir açılır menü ekleyebilirsiniz.


<li> 
     <a href='#'>Home</a> 
    </li>

3. Her zaman kod eklemeden yapılan işlem olarak blog yedeğinizi alın.
4. Blog şablon → HTML Düzenle açın ve aşağıdaki kod bulun (Ctrl+F)

]]></b:skin>
5. Bulduğunuz bu kodun üstüne gelecek şekilde aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın.
6. Şablon kullanmadan CSS kodunu farklı bir şekildede kullanabiliriz.
→ Şablon → Özelleştir → Gelişmiş → CSS ekle yolunu takip edin ve kodu yapıştırdıktan sonra } bu işaretten sonra enterleyin. Blog’u kaydedin. Her iki şekilde de aynı işlemi yapmış olursunuz./*----- GP Drop Down Menu ----*/

#gpnavbar { 
  background: #060505; 
  width: 960px; 
  color: #FFF; 
    margin: 0px; 
    padding: 0; 
    position: relative; 
    border-top:0px solid #960100; 
    height:35px;
}

#gpnav { 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#gpnav ul { 
  float: left; 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#gpnav li { 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
    border-left:1px solid #333; 
    border-right:1px solid #333; 
    height:35px; 
} 
#gpnav li a, #gpnav li a:link, #gpnav li a:visited { 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif;  margin: 0; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    text-decoration: none; 
    
} 
#gpnav li a:hover, #gpnav li a:active { 
  background: #BF0100; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  text-decoration: none; 
    margin: 0; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    
  
    
}
#gpnav li { 
  float: left; 
  padding: 0; 
} 
#gpnav li ul { 
  z-index: 9999; 
  position: absolute; 
  left: -999em; 
  height: auto; 
  width: 160px; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#gpnav li ul a { 
  width: 140px; 
} 
#gpnav li ul ul { 
  margin: -25px 0 0 161px; 
} 
#gpnav li:hover ul ul, #gpnav li:hover ul ul ul, #gpnav li.sfhover ul ul, #gpnav li.sfhover ul ul ul { 
  left: -999em; 
} 
#gpnav li:hover ul, #gpnav li li:hover ul, #gpnav li li li:hover ul, #gpnav li.sfhover ul, #gpnav li li.sfhover ul, #gpnav li li li.sfhover ul { 
  left: auto; 
} 
#gpnav li:hover, #gpnav li.sfhover { 
  position: static; 
}
#gpnav li li a, #gpnav li li a:link, #gpnav li li a:visited { 
  background: #BF0100; 
  width: 120px; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif; 
  margin: 0; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    text-decoration: none; 
z-index:9999; 
border-bottom:1px dotted #333;
  
} 
#gpnav li li a:hover, #gpnavli li a:active { 
  background: #060505; 
  color: #FFF; 
  display: block;   margin: 0; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    text-decoration: none; 
}

Manuel değişiklik için :
#060505 Kodu Ana menü arka plan rengi değişimi için
⇒ Yazı tipi renk, boyut ailesini değiştirmek için sarı vurgular
# BF0100 Fare ile sekme üzerine gelince arka plan değişimi için
# BF0100 Açılır menü arka plan rengini değiştirmek için
#060505 Fare üzerine gelince açılır arka plan rengi değişimi için
Son işlemi yaptık.Ancak bu işin bir kısmını sekme biçimleme kısmından da yapabilirsiniz.
Kendi Blog açılır menü’nü ücretsiz proğramla yapmayı düşünür müsünüz ?

Blogger Menü Oluşturucu - Ücretsiz Türkçe İndir

Önemli Not: Blogger temanızın özelliğine göre, menu çubuğu açılır olarak görülmüyorsa lütfen aşağıdaki açıklayıcı bağlantı linkini takip ederek " /* Tabs " ayarlarınızı yapılandırın.

10/27/2013

Blogger Lovebirds Şablonu

İngilizce bir kelimeden oluşan Lovebirds, Muhabbet kuşları, kumrular, aşk kuşu, çifte kumrular anlamını ifade etmekte.
Blogger Lovebirds, Bayan Blogger yazarlarının beğeneceğini düşündüğüm wordpress alt yapılı duyarlı minimalist şablonunu severek kullanabilirsiniz.İngilizce bir kelimeden oluşan Lovebirds, Muhabbet kuşları, kumrular, aşk kuşu, çifte kumrular anlamını ifade etmekte. Blogger şablon renkleri çok sade sıcak dokulardan oluşmakta. İçerik başlık linkleri Google font ailesi ile düzenlenmiş. Yazı başlığının hemen sağ tarafında kalp şeklinde yorum icon’u bulunmakta. Yorum sayısal değerleri kalp icon’u içinde görülüyor. Sol tarafta bulunan Sidebar da bir kafes ve iki muhabet kuşu banneri yer almakta.

Yazımın başında bayanların hoşuna gidebileceği bir tasarım olarak bahsetmiştim. Ancak şahsen beylerin de zevkle kullanabileceği harika bir tasarım olmuş. Benim notumu sorarsanız 10 numara bir tema. Tema hakkındaki düşüncelerinizi sizde belirtirseniz sevinirim.

Lovebirds Blogger Şablon hakkında bilgi :

 1. Lovebirds 2 Sütundan oluşmakta
 2. Bir kenar çubuğu Sidebar sol tarafta yer almakta
 3. Tasarımcı 2 açılır menü yazmış ancak kontrol ettiğimde 3 açılır menü çubuğu görülmekte.
 4. Küçük ekran kullanıcıları için duyarlı
 5. Wordpress alt yapısı kullanılarak tasarlanmış, sabit genişlikte ve duyarlı
 6. Web sürümü 2.0
 7. Web yayın tarihi : 26 Ekim 2013 henüz yeni bir tasarım
DEMO Şablon İndirme link Not: Demo’u incelediğinizde tasarımcının sitesinden de indirebilirsiniz. Şablonun nasıl yüklenmesi gerektiği hakkında bilgi

Demoya tıklayarak incelediğinizde açılır menünün nasıl yapılacağı, resmin nasıl değiştirileceği ve ebatları hakkında gereken bilgiler verilmiş.

Blogger özel şablon üzerindeki ingilizce kelimeleri nasıl Türkçe yapılacağı anlatılmadığından, ilgili bağlantı linkinden inceleyerek temada gerekli yerlerin Türkçe çevirisini yapabilirsiniz. Ayrıca Tema Tasarımı hakkındaki tüm sorunlarınızı bağlantı linkinden inceleyebilirsiniz.

Sitem Adsense için uygun mu

Adsense
Google Adsense içerik reklam gösterimleri için, Site ve Blog’unuzun Adsense’e uygun olup olmadığını anlamak için, aşağıda yazılan bilgileri okuyarak kendinizi test edebilirsiniz.
Adsense reklam'ı için yaptığınız talep'in uygunluk durumunu kontrol edip, Adsense müracatınızdaki olumsuzluğu analiz ederek sorunları çözmeniz mümkündür. Aşağıda açıklamaya çalıştığım konular birçok blog yazarlarının problemi olan ve sıkca sorulan, soruların en son güncellemeleri ile sizlere mümkün olduğunca yardımcı olacaktır.

1. Öncelikle Web Site/Blog sahibi olmanız gerekir. Blogger kullanarak web sitesi oluşturabilir, Blog Yol haritası kategorisindeki yazılarımı inceleyerek blog’unuzu kısa zamanda yapılandırabilirsiniz.

2. Web siteniz de kaliteli içerik oluşturmanız gerekir. Mümkün olduğunca yazım kuralları, sayısal rakam kullanımı, telif haklarına uyma (resim, video, film) konusu çok önemlidir.

3. İçerikler neden önemlidir ; İçerikleriniz zengin ve etkileyici olmalıdır, metin tabanlı tanımlayıcı bilgiler içermelidir. Hedef tanımlayıcı bilgiler yazınızı açıklayan tanımlardır. Google Adsense tarayıcıları içeriklerinizi taradığında reklam özelliği taşıyan içerik yayınlarınızı belirleyebilmelidir. Sayfalarınızda reklam yayınlayan reklam verenlerin sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu saptamasına yardımcı olarak reklam verenleri Site/Blog’unuza çekebilmelisiniz. Yazınız ilgi çekici, hedeflenebilir ve düzenli ise, Adsense tarayıcılarının sizi bulmaları ve onay vermemeleri için bir neden yoktur.

4. Adsense tarayıcıları haftalık bir çalışma sergiler. Adsense tarayıcı Örümceklerin topladığı bilgiler, veri işleme merkezinde otomatik analiz edilerek sonuçlanırlar. Sonuçların cevaplarını e-mail hesabınızda olumlu yada olumsuz olarak görebilirsiniz. Adsense’e müracat ettiğinizde cevapların bir hafta on gün gibi geç gelmesinin nedeni de budur.

5. Adsense reklamı alabilmeniz için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir.

6. Adsense başarı durumunu bir formülle şu şekilde ifade ediyor.
İçerik açısından zengin bir sayfa = Hedefi iyi belirlenmiş reklamlar
Hedefi iyi belirlenmiş reklamlar + İlgili kullanıcılar = Sağlıklı tıklama ve dönüşüm oranları
Sağlıklı tıklama ve dönüşüm oranları = Başarı!
7. 18 yaşını doldurmuş büyük kullanıcıları kabul eden Adsense, “Şartlar ve KOŞULLAR faturalandırma adresinizin bulundugu ülkeye göre degisir. Lütfen Uygun Şartlar ve Koşulları Görmek için faturalandırma adresinizin bulundugu ülkeyi secin.” açıklamasını okuyun.
Şartlar ve Koşullarımız hakkında yapılan açıklamalar, okunmadığından birçok blog kullanıcısı, Reklamlarım neden görülmüyor ? Adsense beni neden onaylamadı ? sorusunu sıkca soruyor.

8. Adsense başvurularınızı göndermeden önce sitenizin, Adsense politikalarına uygun olup olmadığını mutlaka aşağıdaki linkten kontrol edin.

Adsense Politikaları

9. Blogger (Blogspot) ve Blogspot uzantısını yeni Domain alarak değiştiren, farklı uzantı kullanan blog yazarlarımız mevcuttur. Birçok blog, site, forumlarda, Blogger Adsense reklam onayını 6 ay sonra veriyor şeklinde yorumlara rastlamaktayım. Bu anlatımlar yanlış bilgilendirmedir. Doğruluğu teyit edilmemiş ondan bundan duyarak yazılan ve yazılanlara ekleme yaparak anlatılan konulardır.

Adsense reklamları için 6 ay beklemek mi gerekir?

Adsense, resmi sitesinde bu sorunun cevabını şu şekilde açıklamaktadır.
"Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere bazı yerlerde, yayıncıların en az 6 aydır o sitenin sahibi olması gerekir. Bu önlemi, reklam ağımızın kaliteli olmasını sağlamak ve reklam verenlerimizin ve mevcut yayıncılarımızın çıkarlarını korumak için aldık."
Sonuç olarak yapılan açıklamada, Türkiye de Adsense reklamlarını kullanabilmek için 6 ay bekleme gibi bir anlatım söz konusu değildir. Yapılan bu açıklama maddesi daha önce yoktu. Ancak zaman zaman bu tür maddelerin değişebileceğini ve arada bir kontrol etmek gerektiğini hatırlatmak isterim.

10. Blogger Blog veya Sitenizin yukarıda anlatılan özellikleri kapsadığını düşünüyor iseniz,
üç adımdan oluşan, Google Adsense başvurunuzu buradan yapabilirsiniz. Başvurunuz incelendikten sonra yaklaşık bir hafta içinde size olumlu veya olumsuz bilgi e-posta yoluyla gönderilir.

11. Lütfen bu yazıya dikkat edin. Adsense kayıt sırasında pek çok kişinin okumadan geçtiği satır olma ihtimali yüksektir.

“Mevcut Google Hesabınızı AdSense ile kullanmak, hesabınızla ilişkili diğer Google hizmetlerini (ör. Gmail, AdWords, Orkut) etkilemez.
Bu bilgileri daha sonra değiştirmeniz mümkün olmayacağı için, lütfen AdSense oturum açma kimlik bilgilerinizi dikkatlice seçin.”
12. Blogger hesabınızı oluşturduğunuz Gmail bilgileriniz ile, Adsense hesap bilgileriniz Adsense hesap kayıt sisteminde aynı olsun.

10/26/2013

Wordpress 3.7 Sürümünü Çıkardı

Wordpress 3.7
Wordpress ücretsiz içerik yönetim sistemi 24.10.2013 tarihinde 3.7 Count Basie ismi ile yeni sürümünü çıkardı. Ağustos ayında 3.6 sürümünü yenileyen wordpress’in resmi site sayfasında, Aralık ayında 3.8 sürümünü çıkaracağını belirtmekte. Yeni sürüm bilgisinin verildiği yazıda, Aralık 2013 ayı içinde diğer yeni sürümün çıkacağı bilgisi ister istemez biraz kafaları karıştırıcı nitelikte.

10/25/2013

CCleaner İndir - PC Optimizasyonu

CCleaner Yükle - PC Optimizasyonu
Bilgisayar bakım proğramı  CCleaner 4.07.4369 veri temizlik sürümünü güncelleyin. Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale
gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.