8/31/2013

Dinamik Blogger Arşiv Sayfası Nasıl Oluşturulur

Dinamik Blogger Arşiv Sayfası Oluştur
Dinamik blogunuza farklı bir yöntemle Arşiv sayfası oluşturmak ister misiniz? Dinamik bloglarda arşiv sayfasının yapılamadığını, dinamik tema kodlarının buna müsade etmediğini biliyoruz. Ancak Sayfalar sekmesinde kullanabileceğimiz bir araçla farklı bir uygulama yaparak Arşiv özelliğini kullanabiliriz. Dinamik blogunuza arşiv eklentisini uygulamak için öncelikle 2 blogunuz olmalı. Bloglardan biri dinamik blog, diğeri klasik blog. İki bloga sahipseniz işlemlerimizi yapmaya başlayalım.
Dinamik blogger arşiv sayfası oluştur
1. Blog arşiv sayfası nasıl oluşturulur yazımdaki kod’u kullanacağımızdan dolayı kodu almak için bağlantı verdiğim linkten tarayıcınızı yeni sekmede açın ve açtığınız sayfa dursun.
2. Klasik blogunuza giriş yapın
Sayfalar sekmesini aç → Yeni sayfa → Boş bir sayfa açın
3. Sayfa başlığına dinamik blogunuz için kısa bir isim girin.
Örnek benim verdiğim isim : Guney59 Arşiv
→ Açtığınız sayfayı HTML moduna getirin ve 1. maddede verilen linkten kodu alın.
→ HTML modunda iken yapıştırın mavi yazılı olan kısımdaki blog URL başlığını dinamik blog başlığınızla değiştirin. Oluştur tıklayın önizleme yapın. Dinamik blog yazı başlıklarınızdan oluşan arşiv sayfasını görmüş olmalısınız.
Klasik blogger arşiv eklentisi
Sonuç : Dinamik blogunuzu, klasik blog arşiv sayfasında göreceksiniz. Ancak yazı başındada yazdığım gibi şimdi farklı uygulamamıza geçeceğiz.
Klasik blogda yaptığımız arşiv sayfasının, Dinamik bloga bağlantı vererek aktarılması ve menüye eklenmesi için yapılacak işlemleri görelim :
→ Anlattığım isimleri siz kendi yaptığınız işlem olarak düşünün ve işleme başlayalım.
→ Klasik blogda Guney59 Arşiv sayfasına tıklayın sayfa açılsın. Sayfanın URL’sini tarayıcıdan alın
→ Dinamik blog kontrol panelini açın
→ Sayfalar sekmesi → Yeni sayfa → Web adresine tıklayın
Açılana kutuda üst kısma Guney59 Arşiv yazın, alt kısma biraz önce kopyaladığımız linki yapıştırın ve kaydedin. Blogunuzu kaydedin.
Önizleme yapın görülmediğini göreceksiniz. Yaptığımız işlemi görülür yapmak için şu adımları uygulayın.
→ Sayfayı farklı göster sekmesini açın Üst sekmeler seçeneği seçin blogu kaydedin. Sonra tekrar aynı kısmı açın ve gösterme seçin kaydedin. Aynı işlemi alt ve üst kısımları seçerek tekrarlayın ve kaydedin.
→ Sonuçda yaptığınız işlemi Dinamik blog kabul edecek ve menüdeki Guney59 Arşiv sekmesi görülecektir.
→ Guney59 Arşiv menüsüne tıkladığınızda klasik blog devreye girecek ve Dinamik blog yazı başlıklarından oluşan arşiviniz görülecektir.
Burada amaç yazılarınızın arşiv listesi şeklinde görülmesidir. okuyucularınıza yazılarınızdan oluşan bir 500 yazılık bir sunum ve seçim hakkı vermiş olursunuz. Bu işlem sonucunda birçok yazınız okunabilir, takip edilebilir.
Okuyucularınız Dinamik blogta iken Arşiv menüsüne tıkladığında klasik blogda arşivinizi inceleme fırsatı bulacak.Ancak burda sayfanın üst kısmına Dinamik bloga geçebilmesi için Dinamik blog URL bağlantısı verebilirsiniz.
Kod yapısı gereği  son 500 yayını desteklemektedir.

Blogger Arşiv
Konu hakkında anlaşılmayan kısımları yorumlarda belirtin. Artık Dinamik blog için neden Arşiv sayfamız yok diyemeyeceksiniz. İşte size güzel bir örnek.
Konuyu beğendi iseniz söz artık sizde !
NOT: İkinci bir blogunuz yoksa üzülmeyin. Yeni bir blog açın ve bu blogu bu tür işlemler için kullanın. Unutmamanız gereken Google Gmail hesabına sahip herkesin 100 ad blog açma hakkı vardır.Test amaçlı yada farklı kullanım için açabilirsiniz.

8/30/2013

Blogger Blog Arşiv Sayfası Nasıl Oluşturulur

Blogger Arşiv Sayfası Nasıl Oluşturulur
Blogger, blog yazılarınızın başlık linklerinden oluşan arşiv sayfasını küçük bir kod ile menü sayfanıza ekleyebilirsiniz. Blog’unuz da yazdığınız yazılara verdiğiniz başlıkları gösteren arşiv sayfası okuyucularınızın aradıklarını kolayca bulabilecek kütüphane niteliğinde bir eklenti den oluşur.Blogger geliştiricilerin sayfada yavaşlama olmaması için uygulamaya almadığı bu eklentiyi blog sayfalar sekmesine menü olarak nasıl ekleyeceğinizi aşağıda sizlere anlatacağım.

Blogger’un en büyük eksikliklerinden biride Wordpress blog'larda uygulanan Kategori uygulamasının olmayışıdır. Kategori uygulaması üzerinde bazı çalışmalar yapmaktayım. Çalışmalarım başarılı olursa, bu konuda yaptığım çalışmalardan bahsedeceğim.

Blogger da arşiv sayfaları gadget'inin olmayışı büyük bir eksiklik.Klasik blog'lar da kullanılan arşiv sayfaları maalesef henüz Dinamik blog temasında kullanılamıyor.Dinamik blog şablon kodlamaları bu eklentiyi kabul etmiyor.Bu konu üzerinde de araştırmalarım devam ediyor.

Arşiv sayfası kodlarını kendisi yazan, Blogger blog arkadaşım webseyyahi 
yazar ve yöneticisi +Levent Lord  beye teşekkür ederim.

Tüm blogger kullanıcıları için düzenlemiş olduğu, Türkçe, ücretsiz ve reklamsız arşiv sayfasını blogunuza nasıl ekleyeceksiniz ?

1. Blog kumanda paneline giriş yapın
2. Sayfalar sekmesini açın
3. Yeni bir sayfa açın ve başlık olarak Arşiv yazın
4. Aşağıdaki Kod’un içinde mavi ile işaretlediğim yere kendi blog isminizi yazın ve kaydedin. 

Blog yazılarınız artık bir arşiv görünümünde görülecektir. Kod yapısı gereği  son 500 yayını desteklemektedir.

Düzenlemeyi yapan arkadaşımız kodları açık bıraktığını ve isteyen kişinin arzu ettiği şekilde düzenleme yapabileceğini belirtmekte. İlgili JS kodu aşağıda verilmektedir.

http://arsivtr-webseyyahi.googlecode.com/files/arsivtr.js

Sayfalar sekmesine ekleyeceğiniz kodunuz

<div style="list-style-type: none;">
<script src="http://arsivtr-webseyyahi.googlecode.com/files/arsivtr.js" type="text/javascript">
</script>
<script src="http://webseyyahi.blogspot.com/feeds/posts/default?max-results=500&amp;alt=json-in-script&amp;callback=loadtoc">
</script></div>

Timeslide Dinamik Blogger Yazı Başlığını Tam Göster

Dinamik Blogger
Dinamik Blogger Timeslide görünümünde tam görülmeyen yazı başlığının tamamını gösterebilirsiniz. Dinamik blogger Timeslide görünümünde iken yazı başlıklarınızın görülmesini sağlamak için şablon özelleştirmeyi kullanarak küçük bir CSS kodunu eklemeniz başlık isimlerinin görülmesini sağlayacaktır.
Yeni Dinamik Blog kuran arkadaşların şablona eklemeleri gereken kodlarda yanlışlık yapmamaları için CSS kodumuzu farklı bir bir uygulama ile ekleyeceğiz.
Blogger şablon editörü özelleştirmesinden sonra birçok arkadaşımız şablona ekedikleri kodlarda yanlışlık yaparak temalarının bozulmasına neden oluyor.
Bu nedenle Timeslide tema görselinde Dinamik Blogger Yazı Başlığını Tam Göstermek için yapılacak işlemleri adım adım takip ederek blogunuzu özelleştirin.

Timeslide nedir : Timeslide Dinamik blogger görünüm seçeneklerinden biridir.
Timeslide nerde bulunur : Sidebar sol tarafda açılır menü içinde yer alır.
Timeslide görünümü için CSS kodu neden ekleyeceğiz :
Timeslide Dinamik Blogger görünüm kullanıyorsanız yazılarınıza verdiğiniz başlıkların yazım olarak çıktığını göreceksiniz. Blogunuza ekleyeceğiniz CSS Stil kodu ile yazı başlıklarınızın tam görülmesini sağlayacağız.

Timeslide görünümün de yazı başlığının tam görülmesi için ne yapmalıyız :
1. Blog kontrol paneline giriş yapın
2. Şablon ⇒ Özelleştir ⇒ Gelişmiş ⇒ CSS ekle seçeneğine tıklayın
3. Üst kısma aşağıdaki kodu kopyalarak yapıştırın.
4. Kodun hemen altında } işaretinden sonra enterleyin ve blogunuzu kaydedin
5. Timeslide Dinamik Blogger görünümünde yazı başlıklarınızın tam olarak okunduğunu göreceksiniz.
Yukarıda verilen resimde Timeslide Dinamik Blogger görünümünde yazı başlıklarının önceki ve sonraki görünümü görülmektedir. canlı demosunu sol üstte açılır menüde  Timeslide sekmesine tıkladığınızda görebilirsiniz.
Timeslide açılır görseli
Yukarıdaki konuyu sevdi iseniz yorum yazmaktan çekinmeyin. Konu hakkında düşüncelerinizi belirtin.
Ekleyeceğimiz CSS Kodumuz :

.timeslide #main .title a, .spk{
white-space: normal !important;
}

8/29/2013

YouTube Video Yanıt Özelliğini Kapatıyor

YouTube

Google, YouTube video yanıt özelliğini sona erdirme kararı aldı. Yapılan resmi açıklamasında 12 Eylül 2013’den sonra artık YouTube’da yüklenen video içeriğine yanıt yazmanın mümkün olmayacağı belirtiliyor.
Googel, YouTube’un bu konuda çok haklı bir gerekçesi mevcut.

YouTube, Google ürünleri arasında en iyi sıralamaya sahip bir yatırım. Google, 2005 senesinde kurulan YouTube’i, 2006 senesinde 1,6 milyar dolar satın aldı.
Google, YouTube satın aldıktan sonra önceki ve sonraki deneyimlerini de geliştirerek dünyanın en büyük ikinci arama motoru konumuna kadar getirdi.
Ancak Google ürünlerinde yaptığı gelişimlerin hepsinde düşündüğü başarı yakalayamadı.
Okuyucu kitlesinin çok değişken davranışları, okuma izleme yorum ve yanıt eksikliği YouTube sitesine de yansıdı.

YouTube sitesine çok düşük oranda tıklanması, yorum yanıt sisteminin azlığı
video yanıt özelliğini sona erdirme kararını almasına neden olan sebeblerden biri olarak görülüyor. 

YouTube video tıklanma oranı nedir ? Resmi sitede yapılan açıklamaya göre bu oran, % 0,0004 civarında. Bu şu anlama geliyor. Video yanıtına göre bir milyon kişiden sadece 4 kişinin yanıta tıklayarak izlemesi sitede en düşük tıklama oranına sahip olması anlamına gelmektedir.

Sonuç olarak 12 Eylül 2013 tarihinden sonra yanıtlama sistemi çalışmayacak. Ancak daha önceden girilmiş olan yanıtlar silinmeyecek ve görülecek.
YouTube bu değişim sonucu, kullanıcı etkileşimini devam ettirmek için farklı yöntemleri ön plana çıkartıyor. Hashtag’lar buna bir örnek. 

Bunun dışında YouTube, yanıt amaçlı yüklenmiş videoların başlıklarında hangi videoya yanıt olduğunun belirtilebileceğini ve sitenin arama özelliği ile bu videoların daha fazla ön plana çıkartılabileceğini belirtiyor.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

8/28/2013

CCleaner V4.05.4250 Yeni Sürüm İndir

CCleaner Yeni Sürüm İndir

Bilgisayarınızda bakım proğramı  CCleaner V4.05.4250 temizlik sürümünü güncelleyin. Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.


CCleaner gereksiz dosyaları silen, programı, bilgisayarına kuran birçok arkadaşlardan ve tanıdık doslarımdan aldığım email ve sözlü sorularına cevap olarak bu yazımı hazırladım. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğramın her ülke dilinde yazılması ve kullanımı basit olmasından dolayı fazlaca detaya girmiyorum.

CCleaner

Sürüm Açıklamaları

 • v4.05.4250 (26 Ağustos 2013)
 • - Windows Server 2012 R2 Önizleme desteği eklendi.
 • - Windows Olay günlüğü temizleme eklendi.
 • - Güncelleme Akıllı Cookie Tarama.
 • - Geliştirilmiş davranış kaldırarak Sistem Geri yükleme noktaları zaman.
 • - Geliştirilmiş Windows XP son indirme yeri temizleme.
 • - Geliştirilmiş File Finder fonksiyonu klavye gezinti.
 • - . Internet Explorer 11 (CCleaner Profesyonel) birden fazla kullanıcı için temizlik Geliştirilmiş gizlilik veri
 • - sistem izleme (CCleaner Profesyonel) için zaman aralığını seçenekleri Geliştirilmiş.
 • - mimarisi taşıma ve raporlama Güncelleme istisna.
 • - Adobe Premier Pro CC, OpenOffice 4, CuteFTP 9 Eklendi ve Directory Opus 10 temizlik.
 • - Geliştirilmiş Foxit Phantom PDF ve QuickTime temizlik.
 • - Küçük GUI iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri.

Platform: Windows Xp / Vista / 7
Ücretsiz CCleaner V4.05.4250 Sürümü kendi sitesinden İndirin

8/27/2013

Google Gmail Tehlikeli Spam İletisine Dikkat

Google Gmail Tehlikeli Spam İletisi

Dün, blog yazımda DİKKAT Gmail Hesabınıza Gelen Tehlikeli Spam İletisi başlıklı yazımda sizleri uyarmaya çalışmıştım. Aynı ileti şu anda devam etmekte.
İleti Gmail tarafından sakıncalı görüldüğünden Spam klasörüne düşüyor. Dün gelen bu iletiyi denemek için vermiş olduğu bağlantıya tıkladım ve test ettim.

DİKKAT Gmail Hesabınıza Gelen Tehlikeli Spam İletisi

DİKKAT Gmail Hesabınıza Gelen Tehlikeli İleti


Gmail hesabınıza gelen ve Spam klasörüne düşen kimlik avı email iletisine DİKKAT!! Bu 
ileti Google Gmail tarafından gönderilmemiştir.
27.08.2013 tarih ve 02,30 civarında gelen bu ileti Spam klasörüne düşmektedir. Farkında olmadan sizden istenen işlemleri yaparsanız, kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Internet Explorer 10 (Windows 7) İndir

Internet Explorer 10 İndir

Windows 8 işletim sisteminde varsayılan tarayıcı olarak kullanılan internet tarayıcısı Internet Explorer'ın Windows 7 kullanıcıları için hazırlanan final sürümüdür.
Windows 7 işletim sistemi kullanıcılarının hizmetine sunulan tarayıcı Internet Explorer 10 final sürümü ile birlikte geliştirme aşamasındayken karşılaşılan tüm eksiklikler ve hatalar giderilmiştir.
Hızlı
Speed ​​for tasarlanmış Bir tarayıcıyla web'de DAHA Hızlı gezinin. Internet Explorer 10 Ile siteler DAHA Hızlı Yüklenir ve Tarama DENEYİMİ DAHA sorunsuzdur.
Akıcı
Internet Explorer bilgisayarınızın kullanılmayan gücünden yararlanarak Canlı Grafikler, Göz Alıcı videolar ve etkileşimli içeriklerle dolu pages hızla Sunar.
Kullanışlı
Windows 7 Çalıştıran bilgisayarınız Ile sabitlenmiş siteler ve Sorunsuz tümleştirme sayesinde web deneyiminizi istediginiz Gibi Yaşayın.
DAHA guvenli
SmartScreen Filtresi Gibi geliştirilmiş Özellikler ve İzlenme korumasi bilgisayarınıza ve gizliliğinize yönelik tehditlere karsı DAHA hazırlıklı olmanızı Sağlar.

Internet Explorer 10'un bazı temel özellikleri:
 • GPU gücünü arkanıza alarak grafik ve JavaScript performansınızı arttırın.
 • HTML5 ve GT5 teknolojilerini destekler.
 • HTML ve CSS3 yeni nesil grafik deneyimini yaşayın.
 • Merkezli tarama ve site pinleme ile siteleriniz öne çıkacak.
Internet Explorer 10 Artı Yönleri
 • + Geliştirilmiş özellikler
 • + CSS ve HTML desteğinde büyük iyileştirmeler
Internet Explorer 10 Eksi Yönleri
 • - Windows 8'deki kadar etkin değil
"Internet Explorer 10'u edinin"e tıklayarak şunları kabul edersiniz: Internet Explorer Yazılım lisans koşulları


Sistem gereksinimleri :
Bilgisayarınızda Internet Explorer 10 çalıştırmak istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir;

 • Bir Windows 8 veya Windows RT bilgisayar.
 • İşlemci: PAE, NX ve SSE2 desteğiyle 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlısı
 • RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
 • Sabit disk alanı: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)
 • Grafik kartı: WDDM sürücülü Microsoft DirectX 9 grafik cihazı
 • Internet erişimi (ISP ücretleri uygulanabilir)


Lisans: Ücretsiz
Dil Desteği: Tüm dillerde seçim yapın
İşletim Sistemi: Win8/Win7
Üretici: Microsoft
Dosya Boyutu yaklaşık : 34.1 MB
Windows sürüm ve Dil seçeneklerini belirleyin ve İNDİRİN

CSS İle Yatay Açılır Menü Oluşturma Ders 4

Yatay Açılır Menü Oluşturma
Blog/Site Ana sayfa başlık (header) kısmında, CSS ile Yatay Açılır Menü nasıl yapılır. Yatay Açılır Menü yapımında kullanılan karakter seçenekleri nelerdir ? Hangi seçenekler kullanılarak Yatay Açılır Menü yapılır. Hazırladığınız Yatay Açılır Menü stil şekillendirmesi (CSS) nelerdir? Blogger yazarlarının uzun zamandır en çok merak ettikleri ve bir menü çubuğunda Yatay Açılır Menünün nasıl yapıldığı konusunu aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Konu hakkında fazla bir açıklama yapmayacağım. Ancak konuyu anlatan sesli video’u izlediğinizde şimdiye kadar aklınıza takılan birçok soruyu da çözdüğünüzü göreceksiniz. Video’u hazırlayan ve seslendiren +Mehmet Selçuk Batal bey’e bir kez daha teşekkür ederim.

CSS ile web sayfası tasarımı başlıklı yazımı bir önceki yazımda sizlere sunmuş ve tepkileri merak etmiştim. Maalesef gördüğüm tepki bomboş bir görünüm sergilemekten ileriye gidemedi. Menü kategorileri oluşturma hakkında CSS İle Dikey Menü Oluşturma Ders 1 anlatımı ile içeriğimize devam etmiştik. Konunun diğer bölümünü CSS İle Yatay Menü Oluşturma Ders 2 ve CSS İle Dikey Açılır Menü Oluşturma Ders 3 ile aktarıyorum. Blogger hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcılar arzu ettikleri zaman izleyebilirler.
Blogger blog yazarlığı kolay olduğu kadar, yazılanları okuma, araştırma ve anladıklarınızı uygulama seçeneklerini geliştirmeniz gereken bir konudur.Ben konuyu aktarıyorum kendini geliştirmek isteyenler anlatılan konuyu takip ederek bir yerlere gelebilir.
CSS İle Yatay Açılır Menü Oluşturma Ders 4
CSS İle Yatay Açılır Menü Nasıl Oluşturulur video’sunu inceleyelim :


8/26/2013

Adsense Blog En Başarılı Reklam Boyutları

Adsense En Başarılı Reklam Boyutları
Blogger blog, site ana sayfa ve içeriklerde kullanılan reklam gösterimlerinden daha iyi performans almanızı sağlayan genel kurallar mevcuttur. Genel kuralları incelediğimizde, daha kolay okunabilirlik sağlamak için geniş reklam ve uzun reklam boyutları en iyi performans gösteren kullanımlar olarak karşımıza çıktığını göreceksiniz. Blog okuyucuları sitede ki bilgileri bloglar halinde algılar. Bloglar olarak algılama,bilgilerin birkaç kez bakılması sırasında birkaç kelime olarak algılama anlamına gelmektedir.

Kullanıcılar içeriklerinizi birkaç kelime okuyarak satır atlayıp diğer satırlara geçmesi ve tekrar satır başına dönmesi döngüsü, dar küçük reklamların aksine geniş reklam boyutları, kullanıcıların bir bakışta daha fazla metni rahat bir şekilde okumasına olanak sağlar. 


Bu işlem sonucu reklamlar, çok daha net görülmesini ve okunmasını yardımcı olur. Reklam konumunuzu geniş reklam boyutları ile düzenleme yaptığınız da kazançlarınız önemli ölçüde artabilir. Adsense reklam konusunda çok gelişmiş Dünya markaları arasında yer alan bir Google ürünüdür. Reklam istatistikleri sonucu, en iyi sonuçlar aşağıda sıralanmıştır.

En iyi sonuç veren reklam boyutları ;
1. 336x280 Büyük Dikdörtgen,
2. 300x250 Orta Boy Dikdörtgen,
3. 728x90 Leaderboard
4. 160x600 Geniş Dikey

Yukarıda sıralanan reklam boyutları en iyi performansı gösterse de farklı sayfa türleri ve ayarları kullanıldığından en uygun olan boyutu seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Google Adsense içerik polikaları gereği 3 ad. reklama izin vermektedir.

Sayfalarınız için, reklam boyutlarıyla ilgili daha fazla bilgi için reklam boyutlarına ilişkin kılavuz listesini inceleyerek geniş bilgi alabilirsiniz. Bir tane önerilen reklam birimi eklemek, iki tane yan yana küçük reklam birimi eklemekten daha iyidir.


Reklam boyutlarına ilişkin kılavuz
En yüksek performansı gösteren reklam boyutları
Desteklenen diğer reklam boyutları

Aşağıdaki video, yüksek performans gösteren reklam birimlerine nasıl geçiş yapabileceğinizle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

CSS İle Dikey Açılır Menü Oluşturma Ders 3

Dikey Açılır Menü Oluşturma
Blog/Site Ana sayfa başlık (header) kısmında, CSS ile dikey açılır menü nasıl yapılır. Dikey açılır menü yapımında kullanılan karakter seçenekleri nelerdir ? Hangi seçenekler kullanılarak dikey açılır menü yapılır. Hazırladığınız dikey açılır menü stil şekillendirmesi (CSS) nelerdir? Blogger yazarlarının uzun zamandır en çok merak ettikleri ve bir menü çubuğunda dikey açılır menülerin nasıl yapıldığı konusunu aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Konu hakkında fazla bir açıklama yapmayacağım. Ancak konuyu anlatan sesli video’u izlediğinizde şimdiye kadar aklınıza takılan birçok soruyu da çözdüğünüzü göreceksiniz. Video’u hazırlayan ve seslendiren +Mehmet Selçuk Batal beye bir kez daha teşekkür ederim.
CSS ile web sayfası tasarımı başlıklı yazımı bir önceki yazımda sizlere sunmuş ve tepkileri merak etmiştim. Maalesef gördüğüm tepki bomboş bir görünüm sergilemekten ileriye gidemedi. Menü kategorileri oluşturma hakkında CSS İle Dikey Menü Oluşturma Ders 1 anlatımı ile içeriğimize devam etmiştik. Konunun diğer bölümünü CSS İle Yatay Menü Oluşturma Ders 2 ile aktarıyorum. Blogger hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcılar arzu ettikleri zaman izleyebilirler.
Blogger blog yazarlığı kolay olduğu kadar, yazılanları okuma, araştırma ve anladıklarınızı uygulama seçeneklerini geliştirmeniz gereken bir konudur.Ben konuyu aktarıyorum kendini geliştirmek isteyenler anlatılan konuyu takip ederek bir yerlere gelebilir.
CSS İle Dikey Açılır Menü Oluşturma Ders 3
CSS İle Dikey açılır Menü Nasıl Oluşturulur video’sunu inceleyelim :


Bloglovin İzleme Widgeti Bloga Nasıl Eklenir

Bloglovin İzleme Widgeti
Blogger klasik blog’unuza Bloglovin İzleme widgetlerinden birini ekleyerek izleyicilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Bloglovin widgetini blogunuza eklemek çok kolaydır.Blogunuza Bloglovin Widgetler seçeneklerinden beğendiğiniz widget’i eklemek için yapılması gereken adımları aşağıda takip ederek blogunuza ekleyin.
Bloglovin İzleme Widgetini Blog’unuza eklemek için ;
1. Bloglovin’e giriş yapın
2. Profil resminizin yanındaki açılır ok işaretine tıklayın
3. Bloglovin düğme sekmesine tıklayın

Bloglovin düğme sekmesi
4. Bloglovin widgetler penceresi açılacaktır.
5. Açılan pencere görseli aşağıdaki resimlerden oluşmaktadır
6. Bu resimlerden herhangi birine tıklayın
Bloglovin widgetler
7. Widget ekleme seçenekleri gelecektir.
8.  Widget ekle seçeneğine tıklarsanız direk blogunuza eklenecek seçenekler çıkacak, bu seçeneklerden blogunuzu bulun ve ekleye tıkladığınızda blog yerleşim paneline widget eklenecektir.
Bloglovin widget seçenekleri
9. Blogunuzda simgeyi nasıl koyacağınızı anlatan sekmesine tıkladığınızda ; Aşağıdaki seçenekler ile karşılaşacaksınız. Bilgi almak istediğiniz seçeneği seçin ve inceleyin.
Widget / Düğme Kılavuzu Blogger / Blogspot
Widget / Düğme Kılavuzu Tumblr
Widget / Düğme Kılavuzu Wordpress
Blogpost Kılavuzu Blogger / Blogspot altında Widget / Düğme
10. Hemen en alt seçeğini seçtiğinizde, bir arama kutusu açılacaktır.Bu seçenekle de kendi blog'unuzu bularak widget’i ekleyebilirsiniz.