6/30/2013

Google Reader Verimi Nasıl İndirebilirim

Google Reader Verileri indir
Google Reader bugün gece yarısından sonra 1 Temmuz 2013 tarihinde emekli işlemlerine başlıyor. Şu ana kadar Google Reader indirmedi iseniz Google Paket aracılığıyla verilerinizi indirmeye başlayabilirsiniz.
Hemen konuya geriş yapmak istiyorum.
1. Google Reader verilerinizi indirmek için Tıklayın  
2. Karşınıza şu şekilde bir sayfa gelecek
 
Google paket servisi

 
3. Numaralı kısımlara tıklayarak seçimlerinizi belirleyebilirsiniz (1,2,3)
4. Alt kısımda Ürün seçin kısmından seçimlerinizi belirleyebilirsiniz.
5. Seçiminizi tamamladıktan sonra Arşiv Oluştur tıklayın ve karşıma çıkan sayfa şu şekilde geliyor.
 


6. Arşiv oluştur seçeneğinden sonra Google Reader’ ı zip dosya olarak sıkıştırılıp size hazır hale getiriliyor.
7. Açılan pencere üstündeki notu okuyarak bilgi edinebilirsiniz.
8. İndir seçeneği ile seçimini yaptığımız Google Reader’ı indiriyoruz.Artık dosyanız yedeğinizde ve gereken araştırmayı yaptıktan sonra hangi site çalışmaları hoşunuza gidiyorsa verilerinizi oraya aktarabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Google Reader Kapanıyor Ya Sonra

Google Reader
Google Reader’ın kapanmasına bir gün kala piyasalar kızıştı. Çok doğal olarak da bu pastanın büyük bir kısmını almak isteyenler olacaktır. Konuya farklı bir açıdan bakacak olursak,  Google Reader’ı kapamakta haklı mı ? Birçok kullanıcının bu servisden yararlandığı biliyoruz. Bu hizmeti bizler, kullanıcı olarak gereği gibi kullandık mı ?
Yoksa arada sırada bir bakim ne var ne yok mantığı ile mi kullandık. Eminim bu hizmeti gerektiği gibi hiç kimse kullanmadı. Daha önce Google Reader’ı inceledi iseniz kullanıcı kullanımını özetleyen bir veri merkezinin olduğunu bilmeniz gerekir. Günlük, aylık ve yıllık bazda grafiksel bir bildirim aracının sağ tarafda gösterildiğini fark etmişsinizdir.
 
Google sonuç olarak bir şirkettir. hiçbir şirket fayda sağlamadığı bir hizmet için uzun zaman boşa para harcamaz. Tüm kullanıcı verilerinin bir sunucuda barındırıldığı düşündüğümüzde ; bugün ki piyasa değeri ile en basit bir sunucu fiatının 20, 40 milyar olduğu dönemde, dünya verilerini (trilyon değerindeki sunucular)  kazanç sağlamadan devam ettirecek bir şirket göremiyorum. Ancak yazımın başında da belirttiğim gibi bu büyük pastayı almak isteyenler olacaktır. Hatta bu bulut hizmetini başlatanlar olduğu kadar, beta aşamasında çalışma yapanlarda bulunmaktadır. Yazımda dikkat ederseniz şu yada bu site diye sizleri yönlendirmek istemedim.


Google Reader verilerinizi aktarma konusunda önerilerim ;

→ 30.06.2013 tarih itibari ile Türkiye saati ile gece 24,00, Dünya saati ile gece 03,00 sularında reader hizmeti durdurulacaktır.
Son dakikaya kadar bekleyin.
→ Google Reader kapanıyor diye şahsi verilerinizi bilmediğiniz bir siteye aktarmayın.
→ Önümüzdeki bu süreyi araştırarak geçirin ve alternatif site bilgilerini bir yere not alın.
Google Drive uygulamasını bilgisayarınıza kurun. Ücretsiz bulut servislerinden birini kurmak isterseniz buradan faydalanabilirsiniz.
→ Bilgisayarını açmamış konu hakkında tam bilgisi olmayanlar için, Google’un Google Reader verilerini Google hesabı olan herkes için Google Drive’ kullanarak verileri aktaracağını düşünüyorum. Google Drive aktarım olmasa bile Google Gmail 15 GB bir barındırma hizmeti sunduğundan büyük ihtimalle bu verileri hesap sahiplerinin Gmail hesabına da aktarabilir.
→ Google’un düşüncesizce bir iş yaptığı hiç görmedim. Mutlaka bir çözüm yolu tasarlamıştır.
Gelişmeler hakkında tekrar buluşmak üzere..

6/29/2013

CCleaner V4.03.4151 Yeni Sürüm

CCleaner  Yeni Sürüm İndir
Bilgisayarınızda bakım proğramı  CCleaner V4.03.4151 temizlik sürümünü güncelleyin.
Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.

6/28/2013

Google+ Çevreye Eklenmeyi Anlama

Google+ profil görünümü

Google+ ürününde birinin sizinle bağlantı kurmak istediğini bildirim alarak anlayabilirsiniz. Ancak gelen bildirimleri sildiğinizi düşünürsek Google+ da gezerken herhangi birinin çevrenizde olup olmadığını anlamanız güçleşir.Daha önceden çevrenize eklemediğiniz o kişiyi çevrenizde olup olmadığını anlamanın basit bir yolu vardır.

Bu yazımda sizlere tanıdığınız yada tanımadığınız kişilerin sizi çevrelerine ekleyip eklemediğini anlamak için yapılacak işlemleri aşağıda adım adım anlatıyorum.

1. Yukarıda gördüğünüz Google+ Profil resmimde ismimin yanında hiç bir işaret olmadığını göreceksiniz. Profil sekmesinden baktığımdan ismimin yanında bir işaret yoktur. Ancak farklı baktığımda ismimin yanında daire ve okları göreceksiniz.

2. Google+ çevrelere eklenmiş bir arkadaşımın profil resminin yanındaki daire ve okları göreceksiniz. Daire içindeki oklar, sol ve sağ birbirinin zıt yönlerini göstermektedir. Bunun anlamı her iki kişide birbirini Google+ da eklediğidir.

Aşağıdaki resimde saygıdeğer arkadaşım +İbrahim AKKAYA 'nın profilini görüyorsunuz.

Yani her ikimizde birbirimizi kendimizin belirlediği bir çevre ismine eklemiş bulunuyoruz. Daire'i lütfen inceleyin.

Google+ oklar

3. Google plus sayfalarında gezerken birinin sizi ekleyip eklemediğini mutlaka merak etmişsinizdir. Aşağıda verdiğim resimde daire içindeki ok sol tarafı gösteriyorsa karşıdaki kişi sizi eklemiş olduğunu anlayabilirsiniz.

Google+ çevre eklenti göstergesi

4. Eğer siz birini ekledi iseniz karşı taraf sizi ekleyene kadar hiçbir ok göremeyeceksiniz. Ancak karşı taraf yukarıda anlattığım şekilde sizin sayfanıza baktığında ok işaretini sol tarafa dönük olarak görecektir. O kişi de sizi eklediğinde her iki taraf da karşılıklı zıt okları görecektir.Karşılıklı zıt okların görünümü aşağıda verilmektedir ;

Google+ çevreler

Bir kullanıcı sizi bir çevreye eklediğinde, bu işlem kullanıcıya profil bilgileriniz için ek bir erişim sağlamaz. Ancak bu, kullanıcının sizin için bildirimler oluşturacak işlemler (yayınlarınız hakkında yorum yapma veya doğrudan sizinle paylaşımda bulunma) gerçekleştirmesini kolaylaştırabilir. Çok fazla bildirim alıyorsanız istediğiniz zaman bildirim ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Bir kullanıcının sizinle Google+ ürününde iletişim kurmasını sınırlamak isterseniz, söz konusu kullanıcıyı engelleyebilirsiniz.

Google Penguen 2.0 Güncelleme Etkileri

Google Penguen
Google, Matt Cutts yaptığı açıklamada Google Penguen 2.0 Güncelleme çalışmaların bittiğini ve sistemin devreye girdiğini belirtmiştir. Google arama motoru üzerinden yapılan İngilizce sorgulamalarının yaklaşık %2,3 civarında fark yaratabileceğini, diğer dillerdeki sorgulamanın da tamamlandığını webspam’ın diğer dillerde daha çok etkili olabileceği açıklamasında bulunmuş.

6/27/2013

Wifi Ağ Güvenliği

Wifi Ağ Güvenliği
Wifi Ağ Güvenliği, kablosuz web internet güvenliğiniz için önemlidir. Dünya üzerinde Wifi Ağ internet kullanıcılarının yoğun olduğunu düşünürsek, konunun çok önemli olduğunu farkedeceksiniz. Wifi Ağ Güvenliği hakkında, Google 27 Haziran 2013 08:22 PDT zaman diliminde yaptığı açıklamayı büyük ihtimalle bilmiyor olabilirsiniz. Sizlerin de konudan haberdar olmanız gerektiğini düşünerek yapılan açıklamayı aşağıda veriyorum. Yazı ingilizce çeviri olduğundan bazı kelimelerde zorlanabilirsiniz. Size önderlik edecek bağlantılara tıklayarak konu hakkında daha geniş bilgi edinin. Veri Güvenli olmayan bir WiFi ağ üzerinden transit olduğunda, Gönderdiğiniz veya aldığınız konum bilgileri yakın kişi tarafından ele geçirilebilir. Evinizde WiFi güvenlik konusu ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki açıklamalar ev ağı kullanımını daha güvenli hale getirmenizde size yardımcı olabilir.
1. WiFi güvenlik :
Evinizde kullandığınız modem wifi için şifre girişi yapmadı iseniz ağınız güvenli değil demektir. Mutlaka modeminizin girişine bir şifre girmelisiniz. Ağ güvenliğiniz için birkaç farklı seçenek vardır. Bunlar WEP, WPA veya WPA2 gibi kullanım seçenekleridir. WEP en eski kablosuz güvenlik protokolüdür ve oldukça zayıfdır. WPA ve WEP daha iyidir, ancak WPA2 en iyisidir.
2. WPA2 için ağ güvenlik ayarlarını değiştirin :
Kablosuz yönlendiriciniz WiFi ağı oluşturan bir makinedir. Ev ağ yapılandırmanızda WPA2 güvenliğini oluşturmak için yönlendirici ayarlar sayfasına erişmeniz gerekir. WPA2 güvenlik sayfasına ulaşmak için gerekli bilgiye sahip değilseniz modeminizi aldığınızda size verilen el kitapcığındaki çevrimiçi yönergelerine bakabilirsiniz.
Günümüz koşullarında modeminiz eski ve WPA2 desteklemiyorsa mutlaka yeni teknolojiyi destekleyen bir modem alınız. Sisteminiz hem hızlı hemde güvende olacaktır.
3. WiFi ağınız için güçlü bir parola oluşturun :
WPA2 ile ağ güvenliğini sağlamak için güçlü şifre oluşturmanız gerekir. Bu durum internet güvenliğiniz için çok önemlidir. Hiçkimsenin tahmin edemeyeceği Benzersiz bir şifre oluşturun Oluşturacağınız şifre, rakamlar, harfler veya sembollerden oluşsun. Şifrenizi mutlaka bir yere kaydedin. Wifi parolanızı güvendiğiniz kişilere verin.
4. Çoklu yönlendirici güvenlik, router ayarları :
Yönlendirici ağınızdaki güvenliğini sağlamak için router ayarları sayfasından şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Daha önceden oluşturduğunuz şifrenizin yenisini oluşturarak güvenlik seviyenizi kontrol altında tutun.
5. Yardıma ihtiyaç duyarsanız :
Yönlendirici kılavuzunu kaybederseniz internette yönlendirici modem ve kitapcığını pdf dosyası olarak bilgisayarınıza indirip saklayın. İnternetten model numarısını yazarak ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. İnternette çevrimiçi kendinizi ve ailenizi korumak için nasıl daha fazla tavsiye alabileceğiniz hakkında Google Güvenlik Merkezini ziyaret edin.
Daha fazlası için ilgili linkler :

6/25/2013

PHP Konferansı 6 Temmuz’da İstanbul’da Tartışılacak

PHP Konferansı

Birinci PHP yazılım konferansı 6 Temmuz 2013 tarihin de İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde toplanarak tartışmaya başlanacak.
Toplantıda PHP yazılım dünyasındaki son gelişmeleri, en yeni teknolojileri konuşacak ve tartışacaklar.
Framework (yapısal sistem) test ve kalite araçları konusunda yapılacak konferans’ın oldukca ilgi çekiceği bir gerçek.
PHP ne olduğunu merak edenler için yüksek kalitede bir yazılım dili olarak açıklama yapmamız yeterli olacaktır. PHP yazılımına vereceğimiz en iyi örnek, hepimizin bildiği Blogger gibi ücretsiz olarak da hizmet veren Wordpress blog’udur. Wordpress blog PHP yazılım dilini kullanmaktadır.
(Php-İst) Istanbul PHP Topluluğu’nun düzenlediği İstanbul PHP Konferansı.
6 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek olan etkinliğe, Yıldız Teknik Üniversitesi (Beşiktaş Kampüsü) ev sahipliği yapıyor.
Webrazzi  sitesininde medya sponsorlarından biri olduğu Etkinliğin, Github, Zend ve Opera gibi oldukça güçlü yabancı sponsorları da bulunuyor. Bu isimler haricinde Türkiye’den Tasit.com, Sonsuzdöngü, lab2023 ve Netinternet de sponsorlar arasında.
Etkinlik programında şu an için belli olmayan bazı oturumlar bulunuyor. Bu durum tamamen yabancı konuşmacıların henüz netlik kazanmayan programlarıyla ilgili. Ayrıca sponsorlar arasına yurtdışından önemli bazı şirketlerde katılacaklar.
Organizasyon ekibinin yaklaşık 400 katılımcı beklediği ve ücretsiz olarak düzenlenen bu etkinliğe şu adresten kayıt olabilirsiniz. Etkinliğin tanıtım sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.
Etkinlik Programı:
09.00 – 09.20: Açılış Konuşması, Türker İnce
09.30 – 10.15: Tasarım Desenleri ve PHP İmplementasyonları,
İbrahim Gündüz
10.30 – 11.15: Symfony Framework, Osman Üngür
11.30 – 12.15: Kodlama Standartları ve Kod Kalite Araçları, Adil İlhan
12.30 – 14.00: Yemek Arası
14.00 – 14.45: PHP Unit, Mustafa İleri
15.00 – 15.45: Büyük Kamu Projelerinde PHP Kullanımı, Hüseyin Mert
16.00 – 16.45: Daha sonra açıklanacak
17.00 – 18.00: Teknik Sohbet

YENİ SİTEME DAVETLİSİNİZ..

6/24/2013

Blogger Blog Kütüphanesi

Blog Kütüphanesi
Aradığımız yazı, resim görsel, ilginç eklentiler, gadgetler, nasıl yapılırlar ile dolu Blogger, Blog Kütüphanesi kulaga hoş gelen bir isim değil mi ?Web internet teknolojisinin gelişim sağladı bir ortamda kütüphaneler eskisi kadar rağbet gören yerler maalesef değiller. Tabi bu da üzücü bir konu.Okuma, araştırma, test etme, geliştirme ve arge yani geriye dönük iyileştirme proje adımlarını bilmemek rasgale çalışma yöntemi ve sistem ile konulara bakarak yürümek başarısızlığı baştan kabul etmek olsa gerek.

Hayatınızda yaptığımız tüm işler bu adımlar ve uygulamalar ile doludur. Bir çay yapmak istediğimizde çay suyunu ısıtmadan çayı koyup ısıtmaya mı çalışırsınız ? Yoksa önce suyu ısıtır, demliğe çayı koyar, su ısındıktan sonra çay demliğine sıcak suyu koyar ve demlenmesi için birkaç dakika bekler misiniz ? Dikkat ederseniz herkesin seçimi ikinci anlattığım adımlardır. bunun aksini yapmak başarısızlığı baştan yaşamaktır.  Dünya üzerinde tüm yapılan faaliyetler toplumsal olayları da kapsayacağından dolayı bir sistem ve hiyerarşi içinde gerçekleşir.


Kısaca bu konuları neden yazma geregini duydum ve yazdım. Bunlar bilinmiyor mu ? Maalesef birçok konu ezberden biliniyor ve uygulanıyor. Yine maalesef bayanlar, doğası gereği günlük yaşama en sistematik yaklaşım ve olgularla başlayan arkadaşlarımız.
Şimdi de konuya, Blogger ile blog kurmak isteyen arkadaşların genel yaşam şekline bakalım.
Yeni blog kurmak isteyen arkadaşlarımızın ilk düşündükleri sizce 
nelerdir  ?

1. Biran önce blog açmak
2. Temanın tam anlam ve kullanımını bilmeden en güzel ve zor tema ile işe başlamak
3. Blogunu açtıktan sonra 3. günden sonra arayışlara girerek en üstlerde olmak
4. Blogun da yazım kuralları ve web kriterlerini bilmeden rasgele büyük harfler ile yazılar yazarak piyasada gördüğü işaretleri kullanmak
5. En son gelişmiş kodlamalar içinde ne olduğunu bilmediği kodları kullanarak blog'un da gadgetler ve eklentileri kurmak.
6. Arayacağı konuyu tarayıcıya düşünmeden ve rasgele bir yazı yazarak çıkan sonuçlarda aramak ve çıkan sonuçları da tahlil etmeden kendi düşünce mantığına göre en kolay olanını incelemeden blog'una adabte etmek.
7. Eklenti ve Gadget kodları hakkında daha “html” kelimesini bilmeden uygulamalara girişerek tüm şablonu bozmak ve blog'unu çökertmek.

Yaptığı bu yanlış sistem üzerindeki çalışmalardan dolayı al baştan yeniden arayış ve kurtuluş çareleri aramak ve bulduğunu uygulamak. Tabi sonuç yine hüsran, bıtkınlık, bozgunlık ve yapılan işten alınmayan sonucun sonuç gereği blog kurmayı ve çalışmayı bırakmak yada zaman zaman bakmak. Tüm bu konuları çok uzun sayarak sıralayabiliriz. Ancak herhalde anlatılmak istenen bu kısa anlatımda anlaşılmıştır.
Başarılı olmanın sırrı nedir ?
1. Sistemli bir çalışma sergilemek başarılı olmanın ilk kuralıdır.
2. Sistem derken ne yapılacağını biraz açalım. Yapacağınız iş öncelikle blog kurmaksa bir blog temelini oluşturacak konuları bilmek lazımdır.
Bu temeller nelerdir derseniz, blog çalışmasını en iyi duruma getirecek ayarlardır. Direksiyonsuz bir araç rasgele gider ve bir yere çarparak hasar verir. Blog'unuzu bir araç gibi düşleyin, bu aracın direksiyonu ayarlardır. İşin başında ayarlarınızı yaparsanız ne yaparsanız yapın kontrol sizde olur.
3. Bir blog açılımından başlayarak ayarların nasıl olması gerektiğini tema kurulum, gadget ve eklenti bilgilerini sizler için blog menü kısmında Blog Yol Haritası başlığı altında yazmaya başladım. Sıfır bir blog açtım ve adım adım konuları yeniliyor aynı zamanda da sıralı olarak yapılması gerekenleri liste halinde çıkarıyorum. Arkadaşlar olması gerekenden farklı bir yazı yoktur. Blog budur ve bundan başkada blog yoktur.

4. En büyük yanlışlarımızın başında arama penceresinde neyi nasıl arayacağımızı bilmeyişimizdir. Dinamik blog aramaları için yazdığım yazı ve aramalar hakkında ki bilgileri bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Belirli kişiler haricinde kimsenin bu bağlantıları incelemediğini çok iyi biliyorum. Yapılan soru ve sorgulamalar açıkca bu eksikliği gösteriyor.
5. Maalesef yorum yazmayı ve adabını da bilmiyoruz. Bizlere bu zul geliyor. Ancak ilerleyen zamanda yorumların blogların üzerindeki etkilerini fark ettiğinizde bu defada amaçlı yorum yazarak gönderiyoruz. Google Aptal ve Akılsız değildir. Google’un büyüklüğünü henüz anlayamayan kendini dev aynada gören kişiler her zaman kaybetmeye mahkumdur.
1998 senesinde, Google Dünya genelinde işe başladığından beri onun ürün ve gelişimlerini elimden geldiğince ve fırsat buldukca inceliyor ve araştırıyorum. Bildiklerimin bir kısmı da zaman zaman sizlerle paylaşıyorum.
6. İnsanların hangi konuyu ön planda tuttuğunu neye daha önem verdiğini kendi sistemim ile ölçekleyebiliyorum.

Basit bir örnek vermekle işe başlayalım. Blogumda IOS7 hakkında bir yazı görebilir misiniz?Bu konuda çok fazla yazı yazmıyorum. Bu sistemi kullanacak kesim parası olan kesimdir. Zaten ticaret haneler bu konuda yarışıyorlar. Neden bunu yazim ? Benim yazacağım artı ve eksi taraflarıdır. Blog'umun, konu ve amacı bu tür teknoloji için yapılandırılmamıştır. Blog'umun belirli bir çizgisi vardır ve bu çizgide aşırıya gitmeden yazmaya devam ediyorum. 

Friend Connect İzleyici Gadget Kurulumu Videolu Anlatım

Friend Connect İzleyici Gadget Kur
Google Friend Connect kapanıyor. Birçok blog kullanıcıları ne yapacağını düşünmeye başladı. Bu konu ile ilgili anlatımı çözecek ipuçlarını Friend Connect emekli başlıklı yazımda belirtmiştim.Konuyu tekrar yeniliyorum. Temmuz 2013 de Google Friend Connect kapanıyor ve gadgetleri çalışmayacak duruma gelecek. Yukarıda verdiğim link bağlantısından konuyu inceleyerek uygulamayı kullanabilirsiniz. 

6/23/2013

Friend Connect Blogger İzleyiciler Gadgeti Emekli Çözüm

Friend Connect
Google Friend Connect Temmuz 2013 tarihinde emekli oluyor. Peki şimdi ne olacak. Sizlere daha öncede bahsettiğim Google Friend Connect kapanıyor, başlıklı yazımda ne yapmamız gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştum. Konuyu kısaca özetlersek Google Plus diğer adı ile Google+ uzun zamandır bu gelişimin sürecini tamamladı.

6/22/2013

Blogger Blog Ayarlarınız İle Oynamayın

Blogger Blog  ayarları
Bugün 22.06.2013 tarih ve saat 20,00 den itibaren blog ana sayfa açılışında ve bazı CSS kodlarının çalışmadığını gördüm. Daha önce alışık olduğunuz blog ana sayfanız da sayfaları gezerken farklı görüntüler ve kaymalar yaşayabilirsiniz. Blog’unuzdaki bu değişimler nedeni ile blog ayarları ile oynamayın ! Büyük ihtimalle blogger geliştiricileri çalışmalar yapmakta. Bu çalışmaların sonucunda blog görselliğinde zaman zaman değişimler yaşanıyor.

Google Chrome 28.0.1500.52 m Güncelle

Google Chrome  Güncelle

Google Chrome 28.0.1500.52 m güncellemesine geçti. Bilgisayarınız da Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız ve otomatik güncellemenizi henüz yapmadıysanız, Google Chrome tarayıcınızı 28.0.1500.52 m sürümüne hemen güncelleyebilirsiniz.


Google chrome özellikleri ve kullanımı başlıklı yazımdan, Google Chrome’u kurduktan sonra en verimli kullanım ve güncelleme hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz. Tasarımı sade, hızlı, güvenilir, ücretsiz kendi sitesinden ;


Google Chrome 28.0.1500.52 m  İNDİR6/20/2013

Adsense Puan Kartı Nedir

Google Adsense Ana Sayfanızda, Puan Kartı ismi ile eklenen yeni bir modüldür.Bu modül, web sayfalarınızın ve içeriğinizin reklam ayarlarınızın nasıl performans gösterdiğinin bir özeti sizlere sunar.
Modül üç kategoriden oluşmaktadır ;
1. Gelir optimizasyonu
Önerilen reklam biçimleri
Metin ve resim reklamlar etkin
Tarayıcı hataları
2. Site sağlığı
Sayfa hızı performansı
3. Google+
+1 düğmesi eklendi
Kategorilerin açıklamaları :
1. Puan kartınız farklı kategoriler (gelir optimizasyonu, site sağlığı vb.) halinde düzenlenmiştir ve bu kategorilerin her biri için bir ile beş mavi nokta arasında bir puan alırsınız.
2. Her puan, ilgili kategoride diğer yayıncılara göre sıralamanızı gösterir. Bir kategorinin düşük puana sahip olması, gelişme potansiyeline sahip alanlarınızın bulunduğu anlamına gelir. Düşük puanın nedenini öğrenmek için, sağ yönlü oku tıklayarak kategoriyi genişletin ve bu kategorideki öğelerin durumunu kontrol edin.
Öğelerin açıklamaları :
Puan kartınızdaki kategoriler bir veya daha fazla öğeden oluşur. Örneğin, "Gelir optimizasyonu" kategorisini genişletirseniz, bu kategoride "Önerilen reklam biçimleri" öğesinin bulunduğunu görürsünüz.

Her öğe aşağıdaki puanlardan birini alır:
1. Kırmızı veya sarı ünlem işaretinin bulunduğu tüm öğeleri incelemenizi öneririz. Bu öğelerdeki sorunları gidermeniz, trafiğinizin ve/veya gelirinizin artmasına yardımcı olabilir.
2. Bir öğedeki sorunların giderilmesiyle ilgili yardım almak için, sağ yönlü oku tıklayarak öğeyi genişletin. Burada öğenin açıklaması ve sorunu gidermek veya sorunla ilgili daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceğiniz bir bağlantı bulunur.
3. Puanlar günlük olarak hesaplanır. Ancak yaptığınız bir değişikliğin etkisinin puanınıza yansıması birkaç gün alabilir.
Puan kartınızdaki puan değişikliklerini görüntüleme
Puan kartınızda belirtilen sorunları giderdiğinizde, puanlarınızın arttığını görürsünüz. Bir kategorinin puanı arttığında, yeni puanın yanında yukarı yönlü yeşil bir ok gösterilir. Puanların düşebileceğini de unutmayın. Örneğin, önerilmeyen reklam biçimlerini veya yalnızca metin reklam birimlerini kullanmaya geri dönerseniz, bu durum "Gelir optimizasyonu" puanınızı etkileyebilir. Bir kategorinin puanı düştüğünde, yeni puanın yanında aşağı yönlü kırmızı bir ok gösterilir. Oklar, değişiklikten sonraki yeni gün boyunca puan kartınızda görünür kalacaktır.

Aşağıda bazı puan değişikliği örnekleri verilmiştir:
Yukarıda anlatılan konular Google Adsense Puan Kartı hesabımdan alınarak sizlere bilgi amaçlı sunulmuştur.Tüm Site kullanıcılarının sonuçları farklı olacağını unutmayınız.

Google Adsense Optimizasyonu Nedir

Google Adsense Optimizasyonu Nedir
Google Adsense, Blogger/Site kullanıcıları olan bizlerin içeriklerimizde gösterilen reklamlarda kalitenin en üst seviyede olabilmesi için bizlere sunduğu bir dizi hizmet ve yeniliklerden oluşan Optimizasyon çalışmalarından oluşmaktadır. 10. yılını kutlayan Google Adsense sitesin de birçok yenilikler yapmıştır. 

Bu yeniliklerin temelini de optimizasyonlar oluşturmaktadır. Bir sonraki yazımızda yenilikler hakkında açıklamalarımız olacaktır. Öncelikle bilmemiz gereken konulardan başlayarak diğer konulara kucak açalım.

Optimizasyon nedir?

1. Sitenizin kalitesi
2. Sitenize gelen okuyucu trafiği
3. AdSense reklam performansını iyileştirmek için, Blog/sitenizdeki reklamları değiştirme işlemidir.
4. Blog/sitenizdeki reklamları hedeflerinize bağlı olarak, yapacağınız iyileştirme değişimi ile optimize etmenizi kapsamaktadır.

Neden optimizasyon yapmalısınız?

Hedeflerinizin başarılı olması için , Google AdSense reklam uygulamalarını ve blog/sitenizi optimize etmeniz başarılı olabilmeniz için çok önemlidir.
AdSense gelirinizin artması blog/sitenizin Optimizasyonu sayesinde başarıya ulaşır.  AdSense reklam performansınızı geliştirerek daha fazla trafik elde edebilir, diğer hedeflerinize çok kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

VLC Media Player İndir 2.0.7 - Ücretsiz Medya Oynatıcı

VLC Media Player İndir - Ücretsiz Medya Oynatıcı
Bilgisayarınıza eklediğiniz şarkı, video görsellerini oynatabilecek codek yapısına sahip, ücretsiz VLC Media Player 2.0.7 proğramını kullanabilirsiniz.

VLC (Açılımı VideoLAN Client) tam işinize yarayacak ücretsiz bir medya oynatıcı. Program en popüler ses ve video formatlarını MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, ve OGG, hatta DVD ve VCD’leri bile hiçbir sorun çıkarmadan oynatabilme özelliğine sahip.

Google Chrome 27.0.1453.116 m İndir

Google Chrome İndir
Google Chrome 27.0.1453.116 m güncellemesine geçti. Bilgisayarınız da Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız ve otomatik güncellemenizi henüz yapmadıysanız, Google Chrome tarayıcınızı 27.0.1453.116 m sürümüne hemen güncelleyebilirsiniz.

6/19/2013

Myspace Site Arayüzünü Değişti

Myspace siteden bir görünüm


Myspace kısa süre önce site arayüzünü değiştirdi. Ses, video, görüntü, topluluk,insanlar, keşif ve yaratıcılık üzerine kendi hedeflerini belirleyerek kitlesini ayakta tutmaya çalışmakta.
Site tanıtım meta (description) tanımlama açıklamalarında bunu açıkca belirtmekte.


Description açıklamaları şu şekilde :
( Keşfetmek paylaşmak ve kültür ile bağlantı, yaratıcılık, ses, görüntü ve insanlar)


Merak ettim bu tanımlama sonrasında (keywords) anahtar kelimeleri ne olabilir diye
sitedeki tanım ve anahtar kelimeleri tam bir uyum içinde SEO değerlerini taşımakta olduğunu gördüm.


Keywords açıklamaları şu şekilde :
(Yeni myspace, myspace, sosyal eğlence, sanatçı araçları, sosyal medya, sosyal keşif, yaratıcı topluluk, güçlendirici ifade, müzik akışı, müzik videoları, müzik, paylaşmak müzik, çalma listeleri, karışımları, profiller, keşif, keşfetmek)


Çok eskiden beri takip ettiğim, zaman zaman giriş yaparak yazılarımı paylaştığım ama hiçbir faydasınıda görmediğim bir site konumundaydı. Birçok yazımı post ederek üzerinde test yaptığım zamanlarım çok olmuştur. Bu yazılarımı, aramalarda yaptığım sonuçlarda incelediğimde hiçbir işe yaramadığını görüyordum. Yeni arayüzde yazılarım yok olmuş boş bir alan ile karşılaştım. Hemen yine araştırma yaparak yazılarımı nasıl gönderebileceğimi ve bu arayüzde nasıl görüldüğünü incelemek istedim. Şahsi düşüncem yine boş bir çalışma olmuş.
Site arayüz değişimi ve birkaç görsel güzellik katmak ile insanlara bir değer katmıyor onları birazda olsun ön plana alıp, aramalarda kendinilerini görmelerini sağlayamıyorsanız bu insanların sitenizde olmasını gerektiren bir özelliğiniz yok demektir.


Myspace’in Türkiyede bir şubesi olduğunuda biliyoruz. Yazımı okuma şansına sahip olabilirlerse kapalı bir dünyadan çıkmaları gerektiğini, paylaşım yapan insanların paylaşımlarına değer vermeyi ve sunmayı belki anlayabilirler.
Zaten yapmaya çalıştıkları uygulamada bu teorimi doğrular niteliktedir. Büyük düşünmek, güçlü olmak demektir. Site düzen ve güvenliği, sunucuların güçlüğü atakların önünün kesilmesi bir ekip ve çalışma işidir.
Kısa bir tur attığımızda gördüğüm konular şunlardan ibaret ;
1. Myspace Ana Sayfa, tıkladığınızda daha önceden post yazınız varsa sağ tarafda görülür yoksa tek ana sayfa içerik olarak görülür
2. Siteye giriş isminiz, kişisel tüm ayarları yapabileceğiniz bölüm. Sol tarafda ayarlar ve sayfayı sağa kaydırdığınızda içerikleriniz varsa görülür. Tıpkı Dinamik Blogger görünüm kullanıma sahip
3. En önemli kısım olan kalem şeklindeki post alanı. Buraya tıklayarak blog/site içerik linkini yapıştırdığınızda, resim ve yazınız görülmekte.Sizin kullanacağınız bu kısımdır.
4. Diğer alanlar müzik Playlist yapmak gibi işlemler için kullanabilirsiniz
5. Sağ tarafda sinyal işaretine tıklayarak radyo kanalını açabilirsiniz. Şu anda rasgele bir müzik açarak yazımı yazıyorum. En altta yardım dosyasını açarak birçok konuyu inceleyin.
Ve sonuç olarak Myspace sitesine hayırlı olması dileklerimi sunuyorum. Umarım yazımda verdiğim mesaj alınmıştır.

Hepinize mutlu bir gelecek ve yönetim dileklerimle..