2/28/2013

Blogger Arşiv Özelliğini Kullanma

Blogger Arşiv Özelliği
Dinamik ve Klasik, Blog’unuzda Arşiv Gadget özellliğini kullanarak okuyucu kitlenizi artırabilirsiniz. İçeriklerinizi eskiden yeniye, yeniden eskiye sıralı gösterme seçenekleride mevcuttur.
1. Blogunuza Arşiv Gadgetini nasıl ekleyeceksiniz ;

2/27/2013

Blogger Abone Ol Gadgeti Kurulumu

Blogger Blog’larınızda Abone Ol Gadget’ini birkaç şekilde kullanabilirsiniz. RSS akışı ile popüler yayınlarınıza abonelik, E-Posta Gadgeti ile Abonelik veya özel hazırlanmış kodları Gadget'lerinize ekleyerek okuyucu aboneliği sağlayabilirsiniz.Okuyucularınız blogunuza abone olduklarında, yazdığınız yazıların özeti e-mail'lerine gönderilen bir yazı ile duyurulur. Okuyucu, Blog’unuza bakmadan yeni bir yazı yazıldığı bilgisini alarak blog'unuzu ziyaret eder. 
Blog abonelik Gadgetini nasıl kuracağız ;
1. Blog panelinize giriş yapın
2. Yerleşim → Gadget ekle → Abonelik bağlantılarını seçip kaydedin.

Gadgetin eklendikten sonraki görünümü “Abone Ol”
3. E-posta ile takip et Gadgeti
Yerleşim → Gadget ekle → E-posta ile takip et Gadgetinin ekleyin
Gadgetin eklendikten sonraki görünümü “E-posta ile takip et”

Follow by Email yazısını gadget içindeki başlıktan, “E-Posta İle Takip Et” olarak değiştirebilir, Posta aboneliği için özel bir Gadget de ekleyebilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz abonelik eklentisinin nasıl yapıldığını buradan inceleyerek Gadget olarak Blog'unuza kurabilirsiniz. İlgili yazıda gereken açıklamalar verilmiştir.

Blogger Tek Sayfada Dört İçerik Yayınlama

Google Drive
Google Drive, kullanarak tek sayfada dört, beş içeriklerinizi yayınlayarak okuyucularınıza daha fazla seçenek sunabilirsiniz. Bu işlemi yapmanız için Google Drive’in bilgisayarınıza yüklü olması gerekmektedir.Google Drive,ı henüz yüklemedi iseniz burdan yükleme işlemini yapabilirsiniz.Bu işlemi nasıl yapacaksınız.Çok basit iki yazımı okumanız ile işe başlayabilirsiniz.
1. Blog yazılarınızı Google Drive, dökümanlarla nasıl yazacaksınız
2. Blog yazılarınıza, yan yana sıralı resim nasıl ekleyeceksiniz
Yukarıda belirttiğim yazıları okuyarak aşağıda gördüğünüz şekilde alt alta resimli, olarak istediğiniz kadar yazı ekleyebilirsiniz. Yan yana, satır içinde blog genişliğiniz müsade ettiği kadar resim koymanızda mümkün. Bunları yaparken kod kullanmıyorsunuz. Maus’unuzla genişlik ayarı ve yazı kalınlıklarını belirlemeniz yeterli. Şu anda tüm yazılarımı bu forum içinde yazıyor ve şekillendiriyorum. Sizde kullanmaya başlayarak, kendinize blog yazı editörü yapabilirsiniz. Kafanıza takılan sorunuz mu var ? Hemen aşağıda yorum kısmından belirtin. Sorunuzun cevabını, yorum sağ tarafında bulunan e-posta yolu ile abone ol kısmına tıkladığınızda verilen cevap e-postanıza gelir. E-postayı almak istemediğinizde iptal sekmesini kullanmanız yeterli olacaktır. Şimdiden kolay gelsin diyorum.

Blog Profil Resmi Google Aramalarında Gözükmüyormu
Blogger Blog ile yazdığınız yazılarınızı, tarayıcıda arattığınızda yazınızın yanında resminiz görülmüyor mu ? Arama motorları tarafından endexlenen blog yazılarınız aramalar da çıkıyor ! Ama resmim neden yok ? Diye üzülüyor musunuz ? Bu ve benzeri soruların cevabı evet ise, hatayı arama motorlarında değil, kendiniz de aradınız mı ? Google Plus, profillerinizde bazı değişiklikler yapmadı iseniz arama motorlarında çıkan yazılarınızda resminiz görülmeyecektir.
Yazının Devamı >>

Klasik Bloguna Facebook Hayran Kutusu Ekle
Blogger Klasik Blogunuzda Facebook’un Sosyal eklentilerinden olan Hayran kutusunu ( Line Box) Gadget yardımı ile Blogunuza ekleyebilirsiniz. Hayranlarınızın Blog sayfanızı beğenmesi sonucu, Sosyal Medyada yer alabilmeniz için yapılacak kısa işlemler nelerdir inceleyelim.Facebook Hayran kutusunu (Like Box) eklemek için yapılacak işlemler :
Yazının Devamı >>

Blogunuzu Yeni Açtınız Ne Yapacaksınız
Blogunuzu kurdunuz iş bitti mi ? Hayır asıl bundan sonra Blogunuzu yapılandırma, tasarlama, vitrininizi düzenleme işlemlerinize devam edeceksiniz. Acele etmeyin. Önce blogunuzun tasarımını ayarlayın. Ama hepsinden önce, Blog ayarlarınızı yapmanız gerekmekte. Blogger İle Acemi Blog Kurulumu (1) yazımdan sonra, blogunuzda kurulum anında bir tema seçmediyseniz, ilk gelen tema Dinamik temasıdır.Yani klasik ve dinamik temalar farklı çalışırlar. Her iki görünümü bir önceki yazımda belirtmiştim.Yukarıda (1) ile belittiğim linke tıklayarak temalar arasındaki görüntüyü tekrar inceleyebilirsiniz.
Yazının Devamı >>

Blog Nasıl Kurulur Yapılacak işlemler Nelerdir
Blogger ile Blog Nasıl Kurulur.Blogunuzu kurduktan sonra hangi eklentileri kurmanız gerekmektedir. Kategori, Paylaşım düğmeleri, blog sayacı, izleyiciler, Alexa widgeti, blog ayarları, Benzer yazılar, Blog Web mülkü, Adsense reklamları, Favico, Dil çevirisi, G+1, Google+ Badge rozet, popüler yayınlar, müzik kutusu, Twitter takip et kuşu, Bağlantı listeleri ve birçok eklentilerin nasıl yapılacağını bu yazımda bir araya toplayarak yapılacak işlemleri kolaylaştırmayı düşündüm.Blog ile ilk tanışan insanlara kolaylık sağlayacak bu yazıda tüm konuları, adım adım takip ederek sıfırdan bir blog kuracak ve ne yapmanız gerektiğini birçok sitede ordan oraya koşturmadan blogunuzu hazır hale getirebileceksiniz.
Uygulamayı nasıl kullanacaksınız ;
Yazının Devamı >>

Google Drive ile içerik yayınlama
Google dökümanlar ile ilgili konuları inceleyerek daha fazla işlem yapın.

2/26/2013

Blog Gazete Yazarlığı Hakkında

 Blog Gazete Yazarlığı
Türkiyede, Blog yazarlığı adında başlatılan etkinlikleri maalesef saçmalık olarak niteliyorum. Bu işe ilk başlayan Hürriyet ve Milliyet gazeteleri. İlk baktığınızda çok güzel hemen kayıt yapıp bende katilim diyorsunuz. Ne olduğunu bilmediğimizden hemen Banner'lerini alıp Blog'larımıza koyuyoruz. Bize ne gibi bir katma değer veriyor hiç düşünmüyoruz. Şu kadar yazı yazarsan şurda olursun, arama motorları tarafından okuyucun artar falan, falan gibi söylevleri gale alıp koşturuyoruz.

2/25/2013

Dinamik Blog Arka Plan Resmi Değişimi

Dinamik Blog Arka Plan Resmi
Dinamik Blogger, Blog arka plan resmini değiştirmek isteyebilirsiniz. Zamanla blog temalarından sıkılır değişim yapmak isteriz. Sizde Blog temanızı değiştirmek istiyorsanız, tema değişimi için yapmanız gereken işlemler nelerdir aşağıda inceleyelim.

Dinamik Blogger arka plan resmi değişimi :

1. Blogger Paneline giriş yapın
2. Şablon → Özelleştir → Arka Plan → Arka Plan resmi yazısının üzerindeki ok simgesine tıklayın.
3. Açılan pencerede birçok kategoride resim galerisi bulabilirsiniz
→ En üst kısımda, kendi bilgisayarınızdan ekleyebileceğiniz resim ekleme seçenekleri mevcuttur.Tıklayın ve bilgisayarınızdan beğendiğiniz bir resmi ekleyin.
→ Hemen alt kısımda bulunan kategori galerisinden beğeneceğiniz arka plan resmini de ekleyebilirsiniz.
4. Resim ekleme işleminiz bittiğinde blogunuzu kaydedin ve Blog’u görüntüle sekmesi ile yaptığınız şahaseri inceleyin.
5. Resimleri beğenmezseniz aynı yöntemle seçimlerinizi yenileyebilirsiniz. 
Sonra
Arka plan resim örneği aşağıda verilmiştir inceleyiniz.

Önce
Dinamik Blog Arka Plan Resmi

Sonra
Dinamik Blog Arka Plan Resmi

2/24/2013

Drive Döküman Paylaşım Ayarları

Google Drive Paylaşım Ayarları
Google Drive ile tüm dökümanlarınızı (Exel, Word, Sunum, Çizim, Forum) istediğiniz kişilerle paylaşabilir, özel yetki verebilirsiniz. Proje oluşturarak grub yetkisi ile projenizi yetkilendirdiğiniz kişilerce ortak çalışma yapmanız da mümkündür. Paylaşım birkaç seçenekle gerçekleşiyor.Google Drive ile hazırladığınız projeyi nasıl paylaşacaksınız, yetkilendirmeyi nereden yapacaksınız.

2/23/2013

SEOMoz Hakkında

SeoMoz
SeoMoz Baclink açık site explorer (Open Site Explorer) aracı kullanarak, sitelerin SEO backlink sorgulamalarını anlatmaktadır. Kısaca Seo Backlink Sorgulama Teknikleri de diyebiliriz. Google Seo konusunda epey araştırma yapmıştım. Araştırmaya doymayan yapım gereği bugünde, SeoMoz sitesine giriş yapıp incelemek istedim. Gerçekten ileri teknolojilerin kullanıldığı bir topluluk ile karşılaştım. Favorilerime ekleyerek boş zamanlarımda okumaya devam edeceğim.

Google Chrome 25.0.1364.97 Güncellemesi

Google Chrome

Bilgisayar tarayıcınızda Google Chrome kullanıyorsanız, sürüm 25.0.1364.97 m web tarayıcınızı hemen güncelleyebilirsiniz. Güncelleme her ülke diline göre otomatik algılama yapacaktır. Google tarayıcı güncellemesi neden önemlidir? Güncellemeler, yeni eklentiler ve iyileştirmelerin habercisidir. Bir önceki sürüm içindeki eksiklikler ve çağın gerektirdiği kodlamalar yeni sürüme aklenerek tarayıcınızın sağlıklı çalışmasına yardımcı olan faktörlerdir.

Blogunuz İçin Kod Penceresi Uygulaması

Blogger Kod penceresi Eklentisi
Blogger Blog yazılarınızda eğitim, öğretim amaçlı kod örnekleri vermeyi düşünebilirsiniz. Yazılarınıza kod penceresi eklemenin en güzel yolu, formatmysourcecode bloguna giriş yaparak kod'unuzu eklemek ve bir alt pencereden kod'unuzun formatlanmış şeklini alarak blog'unuz da kullanmakdır.

2/22/2013

Münir Nureddin Selçuk Özel Konseri SMC


Münir Nureddin Selçuk
Merhaba Blogcu arkadaşlar.Her ne kadar blog yazı konusunu içermeyen bir yazı gibi görülse de, 25 senedir Samsun Musiki Cemiyetinde Ud icrası yapıyorum. Sosyal bir etkinlik olduğundan dolayı sizlerle paylaşmak istedim. 
Bir diğer konuda Samsun Musıki Cemiyetimizin kuruluşunda, emeği geçen ve kendisini de çok sevdiğim değerli sanatcımız , Sn. Orhan GENCEBAY'a ve diğer kurucularımıza ayrıca buradan teşekkür ederim.

1928 Yılında kurularak faaliyete geçen, “Samsun Müzik Cemiyeti”, 1970 yılında ismi değiştirilerek “Samsun Musıki Cemiyeti” olarak faaliyetlerini günümüze kadar sürdürmüştür.Kuruluş aşamalarında, çok değerli sanatçılarımızda katgıda bulunmuşlardır. Yukarıdaki bağlantıdan katgıda bulunanların listesine ulaşabilirsiniz.

Samsun Musıki Cemiyeti, 17 Mart 2013 Pazar günü, “ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ” 'inde, özel sürprizleri de içeren "MÜNİR NUREDDİN SELÇUK ÖZEL KONSERİ" ‘ni, Samsun Halkına takdim edecektir.

Münir Nureddin Selçuk Hakkında 

"SAMSUN MUSIKİ CEMİYETİ"mizin 21 Şubat 2013 Perşembe günü yapmış olduğu "MÜNİR NUREDDİN SELÇUK ÖZEL KONSERİ" olağan çalışmamızı Samsun/Bafra"BAKAV TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU" Şef Sn.Celalettin DEMİR öncülüğünde ziyaret ederek, desteklerini belirtmişlerdir. Müzik adına atılan bu sıcak kucaklaşmadan dolayı, kendilerine  teşekkür ederiz.
Tüm müzik sever dostlarımızın bu özel konseri kaçırmamaları dileklerimizle saygılarımızı sunarız.
SAMSUN MUSIKİ CEMİYETİ

Samsun/Bafra"BAKAV TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU misafirlerimiz

2/21/2013

Technorati Sitesine Kaydedilen Blog Sonucu

Technorati Sitesi
Birçok blog okuyucuların buluştuğu yer olan Technorati Sitesini ziyaret ettik. Sitede oturum açtık kayıt işlemlerimizi tamamladık. Blogumuzun iddiasında bulunduk. Ancak kayıt işlemleri yapılmadı. Peki blogumuzu nasıl kabul ettirdik.Blogunuzu Technorati Sitesine Kaydedin ismi ile bir yazı yazdım Bu yazımı okuyarak ne yapmanız gerektiğini inceleyebilirsiniz.

Blogunuzu Technorati Sitesine Kaydedin

Technorati Site Girişi
Birçok blog okuyucuların buluştuğu yer olan Technorati Sitesini ziyaret idin.
Sitede oturum açın ve kayıt işlemlerinizi tamamlayın. Blogunuz ile ilgili soruları tamamlayın. Blogunuzu tanıtın. Technorati bir dizin sitesidir. Atmasyon yazılar yazmamaya bakın.
Dünya üzerinde insanlar her gün blog içeriklerini okuyor.Bu okunan bloglar arasında sizin blogunuzda olabilir. Sizde Technorati listelerinde olabilir, okuyucu sayınızı artırabilirsiniz.

2/20/2013

Dinamik Blog Sidebarda Yazıya bağlantı Vererek Gadget Oluşturma


Sidebar Gadget Bağlantı listesi
Bir önceki yazımızda blogger klasik blog da sidebarda yazıya bağlantı vererek gadget eklemeyi görmüştük. Dinamik bloglarımızda klasik bloglarda yapabildiklerimizi maalesef yapamıyoruz. Önceki yazımı hazırlarken neden dinamik blogda da böyle bir bağlantı olmasın diye düşündüm. Kelimelerden oluşan bağlantılara kategori oluşturabiliyoruz. Ancak belirlediğimiz bir başlığa tıkladığımızda direk o yazımıza farklı bir bağlantı verilemez miydi? Denedik ve olabileceğini gördüm. 

Şimdi dinamik blog sidebar alanında (sağ yada sol köşede) seçeceğimiz bir gadget ile farklı bir bağlantı şeklinin nasıl yapıldığını aşağıda inceleyelim. Örnek;

Şu anda Yazdığım yazının başlığı:

Dinamik Blog Sidebarda Yazıya bağlantı Vererek Gadget Oluşturma

Yazımızın linki:

https://guney59.blogspot.com.tr/2012/10/dinamik-blog-sidebarda-yazya-baglant.html

Uygulanacak bölüm:

YerleşimGadget EkleBağlantı Listesini bulun ve açın.
Yeni Site URL’si yazan kısmayukarıda kırmızı ile belirtiğim yazıyı yapıştırın.

NOT: Unutmayın bu linki tarayıcınızdan kopyalayacaksınız.
Şimdi sıra yukarıdaki linkimize başlık eklemeye geldi. Başlığımız neydi?

Link Başlıgımız:

Dinamik Blog Sidebarda Yazıya bağlantı Vererek Gadget Oluşturma
Yeni site adı yazan yere bu başlığımızı yapıştırıyoruz. Ve son olarakta Bağlantıyı Ekle’ye tıklıyoruz.
Buna benzer istediğiniz kadar bağlantı yapabilirsiniz. Bağlantıların yanındaki oklarla yukarı, aşağıya taşıyabilirsiniz.
Ben başlık olarak “Ayın Konusu'nu” seçtim.
Bu tür işlemleri blogger yazı editörünü kullanarak yaparken zorlanırsınız. Ben Google Drive, Dökümanlar'ı kullanıyorum. Google Drive Dökümanları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Siz bu işlemleri kendi yazı ve başlığınızda uygulayacaksınız. Yukarıda anlatılanlar sadece size örnek olarak verilmiş olup, yazdığım bir yazı için uyarlanmıştır. Yaptığım çalışma sonucunu aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

Gmail Eposta İmza Ayarlarınızı Yapılandırın


Google Gmail, E-posta ayarları seçeneğinde, E-postanıza kişisel imza veya web site linkini ekleyerek, Google Gmail kullanım araçlarından daha fazla faydalanabilirsiniz. Günlük yaşantınız içinde birçok E-Posta alır ve gönderirsiniz. Google, Gmail E-Posta hizmetlerini yapılandırmak için ilgili adımları takip ederek daha fazla okuyucu kitlenize web site linkini ekleyip ulaşabilmeniz mümkündür.

Google Gmail'e E-Posta İmzanızı Ekleyin:

1. Google Gmail’e giriş yapın → Dişli simgesinde Ayarlara tıklayın açılan pencerede;
2. İmza sekmesine gelin → İsminizi yazarak seçin ve web sitenizin linkine bağlantı vererek alt kısımda bulunan ayarlardan kaydedin.


Örnek İsminiz şu olsun : Adnan Güney
İsminize bağlantı vereceğiniz web site URL’si de bu olsun: 

Yukarı verilen örnek isme tıklandığında, web sitenizin Url'sine yönlendirme olacaktır.
3. Yukarıda anlatılan şekilde, aynı işlemi isim yazmadan imzanızı resim olarak kaydedip uygulayabilirsiniz.
Bu işlemi yapabilmeniz için, İmzanız Yazı İçeriklerine Otomatik Eklensin başlıklı yazımı inceleyerek uygulamayı başlatabilirsiniz.

Yukarıda verilen resimde işlem yapacağınız ekran görselini inceleyin. Resimde imzanın resim olarak eklenmiş görüntüsü görülmekte. 

Resmi seçip, web site URL’nizi, üsteki bağlantıya tıklayarak ekleyecek ve yaptığınız ayarları kaydedeceksiniz. 

Anlaşılmayan konuda yorum yazarak bilgi almaktan çekinmeyin.

2/19/2013

Blog Yorum Denetimlerini Acil Yapılandırın

Blog Yorum Denetimlerini
Blogger, yapı gereği birçok ayarları özelleştirebileceğiniz seçenekleri sunmaktadır. Blogger’un bu özelliğini seviyorum. Bazı bloglarda yaptığım gezinti sonucunda birçok blog da, Yorumların açık olması dikkatimi çekti. Kötü düşüncelere sahip olmadığımızdan karşımızdaki insanları da kendimiz gibi kötü olmayacağını düşünüyoruz. Ancak Web bazen acımasız olabiliyor.

Blogunuzu Tanıtın

Blog’unuzu Tanıtın
Googe ürünlerinden, Blogger ile Blog açtı iseniz, yeni bir hayata başladığınızı söyleyebilirim. Artık bir arkadaşınız, sırdaşınız, yalnızlıktan sıkılmayacak bir dostunuz var demektir. Şu anda bu duyguları yaşamasanız da kısa bir süre sonra yaşayacağınızı garanti edebilirim. En sevdiğiniz arabanıza, nasıl ki en güzel aksesuar beğeniyorsunuz, blog'unuzun güzel görünmesi için de, aynı sevgi ile gadget ve eklentiler aramaya başlayacaksınız.

Blog yazılarınız fazlalaşacak, görünüm temanız güzelleşerek, ekleyeceğiniz yeni araçlarla web de insanlığın hizmetine sunacaksınız. Sonuç olarak blog’unuzu tanıyacaksınız. Blog’da yazı yazmak, tema değişmek, gadget ve eklentilerle blog’unuzu hazırlamak, blogunuzun tanınması için yeterli olacak mı? Hayır. Blogunuzun tanınması, duyulması için yapmanız gereken başka işleriniz de olacak.

Yazılarınızın tanınması için ipuçlar :

1. Blog’unuzu öncelikle, Google+‘ya bağlamanız çok önemlidir. Blogger profilinizi, Google+’ya bağlayarak blog topluluğu oluşturabilir, topluluklara girerek takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Blog'larınızı Google+ profilinize bağlamak, içeriğinizi çevrelerinizle ve herkesle paylaşmayı kolaylaştırır ve hedef kitlenizi genişletir.

Google+ profilinizde blog'larınıza ek olarak diğer çevrim içi içeriğinize bağlantı verebilir, bu şekilde diğer kullanıcıların web üzerindeki faaliyetlerinizi görmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Geçiş işleminin tamamen isteğe bağlı olduğunu unutmayın. Blogger profilinizi Blogger blog'larınızda kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu seçenek sadece blog'ları ile Google+ profillerini ilişkilendirmekte sakınca görmeyen kullanıcılar içindir. Google+ profilleri hakkında , geniş bilgiye mi ihtiyacınız var, inceleyin.

2.Her zaman yazdığınız ve önem verdiğim konuların başında gelen; Kaliteli ve özgün yazı yazarak kayıtlarınıza gereken özeni gösterin. Dil bilgisi hatası ve kötü yazılmış bir blog'u kimse okumaz.

3. Arama motorlarını unutmayın. Blogger’un Arama Tercihleri özelliklerini kullanarak içerik arayan kişilere kolaylık sağlayarak onlara makalenizi sunmaya yardımcı olun.

4. Dinamik blog da kullanamadığımız ancak klasik bloglar için kullanılır olan e-posta ilegönder özelliğini etkinleştirin. Bu özellik kullanıldığında, kişiler yayınlarınızı arkadaşlarınıza yönlendirerek önerebilir. Bu, blo'unuzun tanıtımını yapmanın farklı bir yoludur. Bu ayarlar;

Yerleşim → Blog Kayıtları → E-Posta ile gönderme bağlantılarını göster sekmesini işaretleyin. Eski ayarları kullananlar için Ayarlar → Temel sekmesi içinde bulunur.

5. Site içerik takibi kısmınızı açın. Ayarlar → Diğer → Site içerik takibi → Blog içerik takibine izin ver seçeneğinde tümü işaretleyin.

6. Blog'unuz arama listelerinde görülüyor mu kontrol edin. Ayarlar → Temel → Gizlilik sekmesinde “Düzenle” ismine tıklayarak evet'i seçin. Seçili değilse evet olarak ayarlayın ve blog'unuzu kaydedin. Blog’unuz arama motorlarınca taranmıyor, aramalarda yazılarınız çıkmıyorsa bu alanı kontrol etmenizi öneririm.

7. Belirli periyotlarda yazılarınızı düzenli olarak güncelleyerek yayınlayın. Göndereceğiniz blog yazılarınıza orantılı olarak okuyucu kitlenizde bir artış olur.

8. Hedef kitlenizi oluşturun. Hedef kitlenizi oluşturmanızın en iyi yolu, yazılarınızla belirli bir kitleye odaklanarak, o konuda yazılar yazın. Oluşturulan bu kitle ziyaretçi akışınızı değiştirerek, okuyucu kitlenizin artmasına neden olur.

9. Gün içinde e-mail aracı ile birçok e-posta göndeririz. Blog'unuzun URL’sini e-postanıza imza olarak ekleyin.

10. Adresinizi blog arama sitelerine ve dizinlere gönderin. İnsanlar her gün blog içeriklerine bakıyor. Siz de o liste içinde misiniz kontrol edin olmaya çalışın.

11. Aktif olarak yorum yapın. Yorumunuzu okuyup ilgilenen herkes profilinize tıklayarak blog'larınıza göz atabilir. Ancak yazı ile ilgisi olmayan ve sırf blog'unuza bakmaları için link bırakırsanız spam olarak algılanırsınız. Bu durumu yaşamak isteyeceğinizi düşünmüyorum. Kimse bile bile spam olarak anılmak veya ceza almak istemez.

2/18/2013

Blogger Kenar Çubuğunda Kategori Oluşturma

Sidebar da Kategori Oluşturma
Klasik ve Dinamik Blog, kenar çubunuza Gadget’lerinizle Kategori oluşturun. Yazı etiketinize bağlantı vererek, tüm yazılarınızı tek bir sayfada toplamanız mümkün. Uygulamayı Klasik ve Dinamik bloglarınız da kullanabilirsiniz. Yapılacak işlemin mantığını anlayabilmeniz için, konuyu çok basit bir anlatımla yazmaya çalışıyorum. Açıklamaları takip ederek yapmaya çalışın. Mantığı anladığınızda artık istediğinizi tasarlamanız sizin için cocuk oyuncağı olacaktır.

Blog Yorum Penceresi Gözükmüyor Çözümü

Yorumlar pencere ayarları
Blog’a yeni başlayan arkadaşların sıkca sordukları sorulardan biride, yazılarımızın altında çıkan yorumlar penceresinin görülmemesi sorusudur. Yorumlar sekmesi, Blog’unuzu ilk açtığınızda otomatik olarak gelen bir eklentidir. Ancak bazen ayarları kontrol ederken farkında olmadan yorumlar sekmesinin yanındaki işareti, pasif konumuna getirebiliriz. Yeni açtığınız, Blog’unuz da sizde böyle bir konu yaşarsanız aşağıda açıklanan ayarları kontrol ederek yorumlar sekmesini aktif hale getirebilirsiniz.

Yorum Penceresini görülür yapmak için yapılacak işlemler ;

1. Blog yönetim paneline giriş yapın
2. Yerleşim → Blog Kayıtları → Düzenle tıklayın
3. Açılan pencerede örnek, (5) Yorum, sekmesinin Onaylı olmasına dikkat edin.
Sekme onaylı değilse, yazılarınızın altında “Yorumlar’ı” göremezsiniz. Hemen sekmeyi işaretleyin. Ayarları kaydedin. Artık yorumlar pencereniz görülür olacaktır.
Blog Kayıt ayarlarında Yorum Hatalarının çözümü

Yorumlarla ilgili konular ;

Yorumların Blog ,üzerindeki etkileri nelerdir
→ Blog Yorum ve cevaplar, hakkında bilinmesi gerekenler
→ Blog Yorum denetimlerinizi yapılandırın
→ Yorum yazarken nelere dikkat etmeliyiz
→ Yorum cevaplama hataları nelerdir
→ Klasik ve Dinamik Blog, Yorum balonu eklentisi
→ Blog ayarlarınızı kontrol edin, sorun yaşamayın

2/17/2013

Blogger Arama Açıklamalarını Yapılandırın

Blogger Blog’unuz da arama açıklamaları ve Blog tanımlaması olan 500 karakterle sınırlı bilgiyi girdiniz mi? Bu işlemleri yapmadı iseniz, editörünüzdeki arama açıklamasının da etkin olmayacağını biliyormusunuz ? Yukarıda anlatılan konu birbiri ile bağlantı içeren yapıya sahiptir. Öncelikle blog’umuzun bu özelliklerini hemen kontrol ederek, bu pencerelerin ne işe yaradığını inceleyelim.

Arama açıklamaları penceresine giriş :

1. Ayarlar → Temel → Açıklamalar sekmesine gidin. Düzenle tıklayın ve blog yazılarınızı tanımlayan bir açıklama girin.

Örnek : “Sağlıklı, yemek tarifleri alabileceğiniz günlüğüm”
“Mobilya, koltuk takım ve dekarasyon üzerine tasarımlar”

Guney59 Paylaşım Blog’umdan bir örnek :
Blogger ve Google sites uygulama ve yenilikleri hakkında güncel haberler
Şimdide yaptığımız işlemin resimli örneğini görelim.

Yukarıdaki resimde görülen “Arama açıklamalarını” etkinleştirdiğiniz de, yazı editörünüzdeki “Arama açıklaması” ‘nıda etkinleştirmiş olacaksınız.
2. Ayarlar sekmesinde “Arama açıklaması” ‘nı etkinleştirdiğimizden, editörümüzdeki açıklama penceresi de aktif hale geldi. Blog’unuzda bu açıklamayı göremiyorsanız, anlatılanları uyguladığınızda açıklamalar etkin hale gelecektir.
Blog editörüne girin → Sağ taraf da → Konum yazısının hemen altındadır.
Arama Açıklaması” aşağıda gördüğünüz resimdeki pencereye benzer.
Ayarlar sekmesindeki “Arama Açıklamaları”, blog’unuzu, “Arama Motorlarına” tanıtmaya yarayan eşsiz meta etiketleridir. Bu kısma tanıtım yazısı yazmassanız, Blogger otomatikman blog’unuzu tanıtan bir etiket tanımlaması yaratır.
Şimdide bu yazının sayfa kaynağındaki görünümünü inceleyelim.
Ana sayfada iken sağ maus seçeneği → Sayfa kaynağını göster tıkladık ve yazdığımız açıklama şu şekilde karşımıza çıktı. Resim olarak buraya koymadım. Resim çok uzun bir yer kaplıyor. Buradan şunu anlıyoruz. Blogger da, şablona kod koymasanız da yapılan uygulamaları tatbik ettiğinizde, blogger bizlere yardımcı oluyor.
Örnek : Meta Tanıtım Etiketi
<meta content='Blogger ve Google sites uygulama ve yenilikleri hakkında güncel haberler' name='description'/>
3. Editörünüz de aktifleştirdiğimiz “Arama Açıklaması” hakkında :
Yazınızı yazdınız ve paylaşım yapacaksınız. Bu kısım yazınızın açıklamasını teşkil ettiği gibi arama motorlarına da yazınız hakkında bilgi sunuyor.
Editör panelimizdeki arama penceresi aktif olmasa yazınızda açıklama olmayacak mı Olacak tabi. Ancak bu yazıyı siz belirlemediğinizden, blogger belirleyecektir. Oysa siz yazınızın reklamını burada istediğiniz gibi yapabilirsiniz.
Blogger bu belirlemeyi, sizin en üstte yazdığınız yazının bir parağrafını alarak gösterime sunar. Yazınızın üst kısmında çarpıcı açıklamalar ve tanıtımlar yazmassanız, ne yazık ki yazınız fazla tanıtılmaz. Buraya kadar herhalde konu anlaşılmıştır. Anlamadığınız kısımları belirtin lütfen.
4. Etiket kullanımların da yazınızı içeren kelimeleri kullanmayı unutmayın. Birçok kişiye basit gibi gelen etiketleme, aslında tüm arama motorlarınca aranan ve okuyucuya yönlendirme yapan yer olduğundan önemi çok fazladır.
Sonuc olarak ;
 • Yazınızın özgünlüğü 
 • Yazı açıklamalarınızda ki verim 
 • Yazınızı etkileyen etiket seçimi 
 • Yazınızı besleyen görseller 
 • Görsel resim tanımları (öznitelikler) 
 • Dahili ve harici yazı bağlantı linkleri 
 • Resim ebatlarını yerinde ve uygun kullanma 
 • Yazım kuralları 
 • Blog açılış hızınız 
 • Bağlantı link (kırık) kontrolleri 
 • Yazılarınızı paylaşım şekliniz 
 • Okuyucuya, değer kazandıran içerikler 
Yaklaşık olarak anlattığım bu konular, blog’unuzun Arama Motorları Optimizsyonu kapsamı arasına girmekdedir. Yani kısaca (SEO)
Yukarıda anlatılanları ve bağlantıları incelediğiniz de, Bog yapılandırmanızın çoğunu tamamlamış olacaksınız. Fakat çok acıdır ki yazılan yazılardaki bağlantılara çok az kişi tıklıyor ve okuyor. İstatiklerden bunu çok rahat anlayabiliyoruz. Bu nedenle blog’unuz da yapmanız gerekenler bir ay da bitmesi gerekirken, bir yıl gibi uzun bir zaman alıyor. 

Arkadaşlar yorum yazmaktan çekinmeyin. Bağlantılara tıklayarak inceleyin. Benim blogum özgün ve sizi kötü amaçlar doğrultusunda yönlendirmez. İnsanlara zarar verecek bir blog olmaktansa blogu silerim. Bu konuda rahat olabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere. Herkese kolay gelsin.

2/16/2013

Arama Motoru Optimizasyonu


Merhaba Blog’cu arkadaşlar. Sizler için hazırladığım, Google SEO, Arama motoru optimizasyonu konusunu tek tek yazmıyorum. Google’un Webmastırlar için hazırladığı daha önce web de yayınlanmayan, sonradan yayınlanmasına karar verilen, SEO başlangıç yazılarının Türkçe sunumunun linkini veriyorum. Uzun süredir elimde İngilizce sürümü mevcuttu.

Anlaşılmayacağı için daha önece yazmda belirtmemiştim. Hatta yayımlamakta da tereddüt etmiştim. Açıkçası telif hakları içerebilir diye şüpheya düşmüştüm.

Bugün yayımlayabileceğime kanat getirip, sizlerinde bu bilgileri okumanızı ve faydalanmanızı istedim. Birçok format denedim. Ancak en uygun format'ın, Google Drive dökümanlar da olduğu gördüm. Bu nedenle bağlantıya tıkladığınızda 32 sayfadan oluşan yazıları arşivinize indirebilecek ve istediğiniz zaman okuyabileceksiniz.

Yazıyı sizlere iframe kodu ile verebilirdim. Ancak bu bencillik olurdu. Bu bilgileri kesin arşivinize alın. Başka bir yerde SEO araştırması yapmanıza gerek yok. SEO’ yu uygulayan insanların yazdığı kurallar bunlar. Bilmeyenler için SEO nedir? Aşağıdaki yazıdan okumalarını tavsiye ederim.

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. İngilizce kısaca SEO (Search Engine Optimisation) olarak ifade edilmektedir.

Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternet'in ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise siteye Backlink almaktır. Backlink sayınızı artırmak için çeşitli yollar kullanabilirsiniz. Başka sitelerle link değişimi yapmak, sitenizi dizin ve toplistlere eklemek, bloglardan yorum backlink almak, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde siteniz adına grup açarak makale veya içeriklerinizi tanıtmak ve sitenize link vermek, Yahoo! Answers gibi soru-cevap sitelerinde soruları olanlara yardımcı olmak ve referans olarak sitenizi göstermek bunlardan sadece birkaçıdır.

Düzenle sekmesinde, "yorum yap" seçeneğine tıklayarak, yorum yazabilirsiniz. Dosya → Paylaş sekmesi ile arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Sunuyu Web de açık olarak paylaştım. Bloglarına yeni başlayan arkadaşlar bu sunuyu izleyerek, bloglarını çok daha iyi optimize edebileceklerini umuyorum.

Sunum Link'i : http://goo.gl/1s0Y6

Alternatif olarak buradan ingilizce olarak inceleyebilirsiniz.


2/15/2013

Blog Yorumlarınızı Denetleyin

Blog yorumlar
Blogunuzda yazmış olduğunuz yazılarınıza zaman zaman yorum yapılır.Bu yorumları denetleme altına almanız blogunuzun sağlıklı çalışmasına ve spama girmemesine yardımcı olan kısa ama işlevi çok fazla olan yorum denetlemesidir.
Arama motorlarında kendi sitelerinin görünümünü üst sıralara çıkarmak amacı ile her tür siteden yorum bırakılabilir.

Blogger Site Haritası Gönderme

Blogger, Site Haritası (Sitemap) hakkında birçok yazıyı okuyoruz. Acaba bu yazılanlardan hangisi doğru diye zaman zaman ben bile kuşku duyuyorum.Birçok sitede farklı anlatımlar mevcut. Sitelerde, yazılar yazılıyor, yorumlar yapılıyor. Birçok yazı ve yorumları inceledim. İnanın benim bile kafam karıştı. Konuyu en basite indirgeyerek, kafaların karışmaması için bir yazıda ben yazim diye düşündüm. Bu yazıyı yazmamda ki amaç sizlerin, konu hakkında bilgi sahibi olması ve en uygun seçeneği ezberden değil bilerek yapmasını sağlamak. Umarım faydalı olur. Konuya hemen şurdan başlamayı düşündüm.

Sitemap Nedir : Bir web site haritasına verilen isimdir.

Güzelde bu ne işe yarar : Yazılarınızın arama motorlarınca hızlı taranma ve index'lenmesine yarayan, yazı hedefini belirleyen bilgisayar dilinde yazılmış, bir nevi yol göstericidir.
Blogumuzda ki (sitemap) Site haritaları nelerdir ;
Blog Ana Sayfa'nıza girin, maus’un sağ sekmesinde, sayfa kaynağını göstere tıklayın.

Aşağıda gördüğünüz gibi; Başlıklı ifadeler bulunmaktadır. Blog'unuzdaki Site haritanız bunlardır.

http://blogismi.blogspot.com/feeds/posts/default
http://blogismi.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss

Buraya kadar konunun anlaşıldığını sanıyorum. Blog'umuz, yapısı gereği site haritasını oluşturuyor. Ancak, yeterli olmadığını söyleyebilirim. Blogger yardım forum'larını incelediğiniz de, bu konuda tam bir açıklama olmadığını göreceksiniz. Sizi, Site Haritası hazırlamanız için bir siteye yönlendiriyor. Blog'a yeni başlayan birinin hiçbir şey anlayamacağı birçok bilgi mevcut.

Peki Blog'umuzun indexlenmesi için bir şey yapmayacak mıyız?
Benim de yaptığım araştırma bu soru üzerine kurulu. Ben acemi bir Blog'cu isem, Blog’umu yeni kurdum ve yazılarımı yazmaya başladım. Ancak arama motorlarınca Blog yazılarım indexlenmiyor. Aramalarda yazılarımı göremiyorum. Böyle bir soruyu kendinize soruyorsanız ?

Blog’unuzun index'lenmesi için yapılması gerekenlere göz atabilirsiniz ;
1. Blog yazılarınız kaç adet belirleyin
2. 1 ve 500 adet veya daha fazla yazınız mevcut ise, index’in beşyüz'lük dilimler halinde yükseldiğini düşünün. Bunu hemen bir örnekle belirleyelim. 1-500, 500-1000, 1500-2000 gibi beşyüz'lük artırımlar olarak algılayabilirsiniz. Zaten uygulanan işlemde budur.
Şimdi, aşağıda verdiğim listede kendi yazı aded’inizi belirleyip;
Web Yönetici Araçların da, Site Haritanızı gönderebilirsiniz. Kırmızı ile belirttiğim alan, bir ile beşyüz arasında yazısı olanlar içindir. Bu şekilde gönderin. Yazı sayınız beşyüz'ü geçince, ikinci sıradaki mavi alanı göndereceksiniz. Yazılarınız arttıkça bir alt seçenekleri göndermeniz gerekiyor.
atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=501&max-results=500
atom.xml?redirect=false&start-index=1001&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=1501&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=2001&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=2501&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=3001&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=3501&max-results=500

atom.xml?redirect=false&start-index=4001&max-results=500

Web Yönetici Araçları’na giriş yaparak site haritamızı gönderelim
1. Google Web Yönetici Araçlarına giriş yaparak oturumunuzu açın
2. Blogunuzu seçin ve açın
3. Sol menüde → Optimizasyon → Site Haritalarına tıklayın
Google Web Yönetici Araçları


4. Sağ tarafda bulunan SİTE HARİTASI EKLEME/TEST ETME tıklayın
Site Haritası açıldığında, ilk olarak test kısmından kontrol edin ve son olarak "Site Haritası Gönder" seçeneği ile, Blog'unuzun Site Haritasını gönderin.
Site Haritasını gönderin
5. Site Haritanızın gönderilme işlemi bitti. Dizine ne kadar yazınız eklendiğini belli bir süre sonra görebileceksiniz. Yazılarınız çoğaldıkca bu işlemi uygulayabilirsiniz.

2/14/2013

Dinamik Blog Tıklama Eklentisi

Dinamik Blog Tıklama Eklentisi
Blogger Geliştiricilerinin henüz daha tam yayına başlatmadığı bir eklenti. Sayfa linkine tıkladığınız da kalp şeklinde açılan bir görsel.Blogumda 15 sn süren bu kısa görüntüyü yakalayabildim.Ve tekrar elde edemedim.Tam videoya çekerken kayboldu. Sadece tek bir resim çekebildim.Sizlerle paylaşıyorum.

Blog Url Hataları Bildirim Ayarları

Blog Url Hataları Web Yönetici Araçları Bildirimi
Blog yazılarınızda, farklı nedenlerden dolayı link hatası yaşayabilirsiniz.
Web Yönetici Araçları yetkililerince, bugüne kadar hata ile ilgili bir e-posta uyarısı almadı iseniz, bu ayarlarınızı kontrol ediniz. Blog linklerinizde ki hatalardan haberdar olabilmeniz için Web Yönetici Araçlarına giriş yapın.
Blog’ hatalarınızı ve e-postanızın olup olmadığını kontrol edin ;
1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın
2. Ana sayfada iken sol tarafta bulunan “Tercihler” sekmesine tıklayın
3. Açılan pencerede Tercihler şuna benzer
İleti Dilinizi Seçin
E-Posta bildirimleri Notu : Hesabınızdaki sitelerle ilgili olası sorunlar hakkında günlük özetler alın. Genellikle günde bir taneden fazla ileti göndermeyiz.
E-Posta bildirimlerini etkinleştirin
Tür : Tüm sorunlar olarak belirtin
E-Posta : E-Posta bilginiz yoksa kesin yazın
Altta Kaydet’e tıklayarak işlemlerinizi tamamlayın.
4. Blog sayfa içeriklerinizi nasıl yapılandıracaksınız
5. (SEO) Arama motorları optimizasyonu için önemli bir unsur olan Blog hızınızı kontrol edin
6. Yazar hatalarından kaynaklanan sorunları teşhis edin
7. Blog yazarları için hazırladığım 20 maddeyi inceleyerek hatalarınızı kontrol edin.
8. Webmastırlar için kurallar
9. 404 Kırık linklerinizi yönetin
10. Blog yazılarında nelere dikkat etmeli
11. Google Profil yazarlık bilgilerinizi etkinleştirin
12. Blogger (SEO) için yapılması gerekenler
13. Blog yazılarınızı nasıl paylaşacaksınız inceleyin, video’lu anlatım


2/13/2013

Facebook da You Tube Videosu Paylaşma

You Tube Videosu Paylaşma
You Tube ve benzeri sitelerde, beğendiğiniz videoları, Facebook’a yüklemeden nasıl paylaşılır. Web hayatımız da, Blog ve siteleri olmayan birçok kullanıcı mevcuttur. Bu kullanıcılar büyük bir kitleyi oluştururlar. Video paylaşmayı bilen kullanıcılar için basit olan konu, hiç bilmeyenler için büyük bir sıkıntıdır.

Birde, Kotalı İnternet sağlayıcı kullanıyorsanız, Facebook veya farklı bir siteye yükleyeceğiniz video ile boşuna kotanızı yok etmiş olursunuz. Bununla da kalmayıp, video'nuzun yüklenme süresine göre boşa geçen bir zaman harcaması olacaktır.

Yukarıda anlattığım konulardan dolayı sizde rahatsız olup, bunalmış olabilirsiniz.
Bu nedenle Blog'um da sizlere yardımcı olabilecek bu yazımı mutlaka okuyun. Okumakla kalmayın, arkadaşlarınızla paylaşarak onları da bilinçlendirin. Blog yazılarını okumayan bir kitlenin, bu yazıları okumadığını düşünürsek, insanları bilinçlendirmek sizlere düşüyor. Ben üzerime düşün görevi yapıyorum. Lütfen sizde arkadaşlarınız ve yaşlı insanlarla bu konuyu paylaşın. Paylaşmaktan da ötede onlara nasıl yapıldığını gösterin. İnanın yaptığınız iyilikten büyük zevk alacaksınız bundan eminim.

1.You Tube üye değilseniz öncelikle üye olun. Bu farklı bir sitede olabilir. Hiç fark etmez. Önemli olan yapılacak işin mantığını algılamaktır.
2. Örnek teşkil etmesi açısından, YouTube kanalımdaki bir video üzerinden anlatım yapacağım. Arkadaşlar kendi kanalımı göstermek için örnek vermiyorum. Buna gönülden inanmanızı isterim. Siz isterseniz farklı bir video seçin ve o video üzerinden çalışma yapın.
3. Video kanalımda, Blog eğitim video playlist ’imi açıyorum.
Açılan pencerede, Blog Eğitim videolarımı göreceksiniz. Yüklediğim videolar aynı kategoride olduğundan hepsi sıralı olarak gösterime devam edecektir. Çün ki hazırladığım videolara bir isim ekleyerek kategori başlığında topladım. Yani Video Playlist oluşturdum. Şimdi video devam ediyor ise durdurun.
→ Paylaş yazısına tıklayın.
→ Mavi bir link göreceksiniz.
→  Bu linki kopyalayın . Facebook da paylaşım yapacağımız link budur.
4. Facebook sayfanıza giriş yapın. Paylaşım yapacağınız sayfanızı açın.
5. facebook paylaşım penceresine biraz önce aldığınız linki yapıştırın. Linkin yapıştırılması sonucu video resmi, açıklaması başlık ismi görülecektir.Birkaç kez video yükleme yaparak paylaşım yapmak için,İnternet Kotanızı ziyan etmeyin.
6. YouTube hesabınız ile paylaşım penceresindeki sosyal paylaşım düğmelerini kullanarak da videoları paylaşabilmeniz mümkündür.
7. Blog yazılarınıza video’nun nasıl ekleneceğini mi merak ediyorsunuz? Buradan  inceleyerek uygulamaya başlayabilirsiniz.

Google AdWords için Sohbet Desteği Başladı

Google AdWords
Google Adwords sorunların çözümü amaçlı, “Sohbet Desteği vermeye başladı.
Google Adwors çalışma ve ugulamalarda alınan geri bildirimler sonucunda, hizmetlerinde değişime giderek, sohbet desteği adı altında kitlesine daha da yakınlaşmayı hedefleyen projesini 13.02.2012 tarih ve saat 10,35’de Inside Adwors sitesinde duyuru yayınlayarak  açıkladı.

Blogger Seo İçin Yapılması Gerekenler

Blog'unuz, “Arama Motoru Optimizasyonu” (SEO) ile uyumlu mu? İçeriğiniz yayınladığında arama motorları tarafından index'leniyor mu? Yazı ve Görseller de, SEO konusuna gereken önemi veriyor musunuz? Yukarıda kısa başlıklarla açıkladığım konu, bir site için çok önemlidir. Geçmişte bu konular ile ilgili birçok yazılar yazıldı. Blog'unuz da, (SEO) için önemli olan konular hakkında, hatırlatma yapmak istiyorum. Bir blog'un can damarı olan blog içerik ve yayınlarda yapılması gereken konulardan bahsedeceğim.

İçerik Başlıkları :

→ İçerikleriniz, blog’unuzu temsil eden yazılardır. Yazılarınızı özetleyen en etkin kısımdır. Bu nedenle;
→ Başlık metnini çok uzun yazmamalısınız.
→ Başlık metin harfleri, hepsi büyük olmaması gerekir. Kelimenin ilk harfini büyük yazmanız yeterlidir.
→ Blog başlığı, yazılarınızı yazdığınız pencere genişliğini, geçmemesine özen gösterin. Uzun başlık metni yazısı bağlantının bir yerinden sonra (...) noktalama şeklinde görüntü verir ve yazınız anlaşılmayacak şekilde görülebilir.
→ Yazı metni penceresinde, 22 rakam ve dört (-) tire mevcuttur. Bu rakamı arttırırsanız,
uzun bir başlık oluşur. 60 karakteri geçmeyin. Yazınıza ön izleme ile baktığımızda, metin uzunluğunu anlayabilirsiniz. 

→ Her yazı yazdığınızda bu rakamları sayamayacağınıza göre, yaklaşık 30 rakam ve tire toplamından oluşan sayıyı, geçmemeniz en doğalıdır.

Yazı içeriğinin hazırlanması :

→ Yazı içeriğinizin birkaç cümlesi, yazınızı özetleyen kısım olmalı. Kalan kısmı açıklamalarla tamamlanabilir.
→ Yazılarınızı yazdıktan sonra, okuyarak eksikliklerinizi düzeltmelisiniz.
→ Yazılarınız içinde, bir önceki yazılarınızı kapsayan yazı bağlantısını, link olarak eklemeyi unutmayın. Zengin bir yazı Google’un en sevdiği konulardan biridir. Ayrıca Google seviyor diye değil, yazılarınızdaki bağlantılar, okuyucuya yol gösteren makaleleri hedefler.
→ Yazılarınızda, iç ve dış bağlantı linklerinizi koymayı unutmayın. İç bağlantılar sizin yazdığınız yazılara verilen link'lerdir. Dış bağlantılarda, içerik dışı sitelere vereceğiniz bağlantılardır.

Maddelerin açıklaması ;

1. Yazınızda bağlantı verilecek kelime öbeginiz
2. Bu kelimenin seçilmiş görseli
3. “Yazı” kelimesine verilen iç bağlantı
4. Kesinlikle kullanmamanızı tavsiye edeceğim sekme “rel=nofollow” sekmesidir. Burada şu anlatılıyor. Yazıyı takip etme veya resmi takip etme. Bizim amacımız zaten bir şeyler öğretmek ya da göstermekse neden takip edilmesin ki? Google’un da çok sıcak bakmadığı bir linktir. Bazen gerekli olabilir. Mümkün olduğunca gerek duymamaya bakın.
→ Yazıların yeni bir sekmede açılmasını istiyorsak, “bu bağlantıyı yeni pencerede aç” sekmesini işaretleyin. Bu sekmede çok amaçlı kullanılıyor. Örneğin yeni pencerede açılması, blog tıklama sayısını azaltır. Aynı pencerede açılması tıklama ve geri dönme konusunu çoğaltır. Ben genelde yeni sekmede aç seçeneğini seviyorum. Ancak zaman zaman bende bu sistemi kullanıyorum.

Resimleriniz de özellikler sekmesini kesin kullanın ;

→ Yazılarınızda, mutlaka içeriğiniz ile uyumlu bir resim bulunsun. Resimler, okuyucunuzun ilgisini çeken en büyük araçlardır.
→ Fazla resim eklemekten sakının. Aşırı resim, blog hızınızı etkiler.SEO açısındanda iyi değildir. Blogunuz taranmadan pas geçilir. Arama Motorlarının blogunuzu hızlı okuyabilmesi için maalesef bu kurala uymak zorundasınız. Bir yazınıza 10 resim koyabilirsiniz. Üçüncü resimden sonra, yazı kesme sekmesini kullanabilirsiniz. Okuyucunuz zaten blogunuza bakmak için geldi ise, ( >> ) Devamı (Read More) yazılarınızı okuyacaktır. Yazının Devamı >> nasıl kullanılır inceleyiniz.
→ Resimlerinize, resim alt açıklamaları eklemeniz çok önemlidir. Google Görsellerini duymayan kalmamıştır. Bu resimler görseller tarafından taranır ve (img) olarak dizine eklenerek arama sayfalarında okuyucuya sunulur. SEO olarak resim alt niteliği eklemenin de çok önemli olduğunu, hatırlatmak isterim.Okuyucu kitlenizin yaklaşık %10’u demektir. Görseller, Blog’unuza organik okuyucu taşırlar.

Resimde, Başlık metni : "Blogger SEO İçin Yapılması Gerekenler", yazısının hemen altında bulunan "Alternatif Metin" yazısında, dikkat ederseniz farklı bir açıklama mevcut.
Alternatif Metin : Seo hakkında bilinmesi gerekenler
Bu şekilde yazmamın nedeni, Google Görsel aramalarda iki alternatif seçenek sunmak istememdir. Her iki değişik açıklamadan birini arayan okuyucuyu, Blog'uma çekebilirim.Her halde anlatmak istediğim anlaşılmıştır.
Yazı Editörümüzün hemen sağında bulunan “Arama açıklaması” penceresi. Yazılarınız paylaşıldığında, içeriğinizin görüldüğü kısımdır. SEO olarak da büyük önem taşıyan alandır.
Bu pencereye, yazılarınızın içinde pasajlar seçip ekleyebilirsiniz. 

Her yazıda kullanmanızı tavsiye ederim. Siz kullanmazsanız Blogger otomatikman ilk yazı başlığınızdan bir pasaj seçer ve ekler. Sizin etkileyici reklam alanınız diyebilirim. Yazı içinden farklı alanlardan birkaç cümle seçin ve bu pencereye yapıştırın. Yazınız öz ve kısa olsun. İçerik konunuzu özetlesin. Aşağıda verdiğim açıklama örneğine bakın. Bu yazıyı ben belirliyorum, hemde yazı başlığımda, yazımın özünü anlatan kısmını oluşturuyor.

Yazılarınıza ekleyeceğiniz etiketler :

→ Blog yazılarınız özgün ve eşsiz olmalı. Kopya içerik sahipleri, her ne kadar aramalarda çıksa da, Google Panda ve Google Plus Yazar ve çevre, uygulamaları ile, her an! Bir tokat yiyerek, en alt sıralarda kendilerini bulabilirler. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Şu yazımı size 3 saatte yazıyorum. Beleşci blogcu arkadaş da 5 dk.'da kopyalayıp kendine pay biçiyor. Herhalde buna dur diyecek bir düzenin olmasını Google sağlamalı. Onlara tavsiyem tokat yemeden bir an önce blogunu yeniden tanzim edip düzenlemeleridir. 
→ Yazılarınız, etiketleriniz ile uyumlu olmalı. Etiketleri yazı içeriklerinden seçebilirsiniz. Etiket konusu çok önemli.
→ Hatta Google Web Yönetici Araçlarında en önemli etiketleriniz de mevcut. Yararlanabilirsiniz. Bu kadar yazı herhalde bir yerlere gelmenizi sağlar. Unuttuğum bir konu varsa lütfen bildirin. Yorum yazarak diğer arkadaşların da okumasını ve konudan yararlanmasına yardımcı olun. 

2/12/2013

Dinamik Blog Alexa Veri Kodunuzu Yedekleyin

Alexa Veri Kodunuzu Yedekleyin
Blog’unuz da, Alexa Trafik Veri Meta Kodu kullanıyorsanız, bu kodu bir metin dosyası veya Word dosyasına mutlaka yedeğini alın. Her hangi bir nedenden dolayı, blog verilerinizde problem yaşayabilirsiniz. Dinamik blogunuza, Alexa Trafik kodu eklediniz. Yakın bir zaman diliminde, dinamik kod temanızı değiştirmek istediniz ve değiştiniz. Alexa meta Etiketini bulamayacaksınız. Yukarıda anlattığım konunun henüz farkında olmayabilirsiniz  Böyle bir sorun yaşamamak için yapılması gerekenleri aşağıda açıklıyorum. Bir problem anında en

2/11/2013

Özel Kategori Widgetini Bloguna Ekle

Blogger bloglarınızda Popüler Yayınlar, görünümünde istediginiz Kategoriyi RSS akışınızdan çekebilen bu Widget eklentisi ile, Kenar da yazilarinizi istediginiz sayıda gösterebilirsiniz. Farklı bir kategori yazarak, o kategori Altındaki Tüm yazilarinizi listelemeniz mumkun. Bu Widget Ile Başka Neler goruluyor, Yazı Sayısı, yazı resim BOYUTU, ziyaretinde yazıda devamını oku , yorum Sayısı, tarih bilgilerini Görebilme Sansina sahipsiniz. Blogunuzda İSTERSENİZ Sidebarda 3 Değişik kategorinize 5 reklam. yazı ataması yaparak 15 reklam yazı çeşiti kurabilirsiniz. Tek yapmanız Gereken Linkdeki kategori bağlantısını Değiştirmek ziyaretinde Ayrı Bir gadgete kopyalamak.Uzun zamandir but? Bir kod araştırmasını yapıyorum. Portekizli Bir ​​Blogcu arkadaşımızın Uygulamaya Aldığı bu Widget hoşuma gitti. CSS kodlama Ile yapılmış.Yazar arkadaşımızın ifadesine Göre bu kodu yazan kisi Halen, bulunmuş degil. Kendisi de onu arıyor. Ben de denemek Witget'i yapılandırdım ziyaretinde sizlerinde hoşuna gidebileceğini düşünerek yayınlamaya Karar Verdim tıklayın. Konu Hakkında olumlu, OLUMSUZ yorumlarınızı belirtirseniz menun olurum.Hemen konumuza geçelim.

Google Sites Kategoriler
Blogunuza nasıl ekleyeceksiniz.
1. Blogger blogunuza giriş . Yapın
2.Yerleşim ⇒ Gadget Ekle Açın HTML / JavaScript Gadgeti ⇒
3.Aşağıdaki kodu yapıştırın İçindeki Bilgileri arzu ettiğiniz Gibi değiştirin Ettik.
4.Kaydedin
Kod İçerisindeki mavi Ile reklendirilmiş Alanları değiştirin.
var numposts 5 =: Yazı adedini belirler
Kendi Blog URL'nizi Girin: http://adnanguney.blogspot.com
var NUMCHARS = 85: Yazı alanındaki harf Sayısını belirler
Google Sites Kurulumu: Kategori etiketinizi Girin (Kendi etiketiniz olacak)
. (Uyumlu olmasina dikkat edin)
Devamı:. İstediğinizi yazabilirsiniz . Kısa Olması Gerekir
Konu Hakkında Bir yorum yapıldı yapıldı yaparak düşündüklerinizi belirtin.
Kodları indirme linki : Box

2/10/2013

Blogger Blog Yazar ve Yönetici Oluşturma

Blogger Blog Yazar ve Yönetici nasıl oluşturulur? Yazar, Yönetici yetkileri nelerdir? Blog ile ekip çalışması yapabilir miyim? Blog’uma Yazar ve Yönetici olarak kaç kişi ekleyebilirim, Yetkili kişileri blog’umdan kaldırabilir miyim? Oluşturduğum bu sistemin bana ne faydası var? Googel Hesabı, olmayan birini bloguma ekleyebilir miyim? Yukarıda anlatılan konular, sizi ilgilendiriyorsa, yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Blog Yazar ve Yönetici nasıl oluşturulur;

Blog'unuza Yazar ve Yönetici ekleyebilirsiniz. Bazı blog hatalarını düzeltmeniz için yönetici davetinde bulunmanız kaçınılmaz olabilir.

Bu işlemi gerçekleştirmeniz için;

1. Bloga giriş yapın

2. Ayarlar İzinlerBlog Yazarları sekmesinde, Yazar ekle sekmesini açın.

3. Ekleyeceğiniz kişinin e-mail'ini açılan pencereye girin. Hemen alt sekmede “Yazar davet et”, “Kişilerden seç” seçeneği ile ekleyeceğiniz kişiyi biliyorsanız e-mail’ini girerek davetiye gönderin.

E-mail’i hatırlamıyorsanız, kişilerden seç sekmesi sizin adres defteri ile entegreli olduğundan ilk harfleri yazdığınızda karşınıza gelen isimlerden seçebilirsiniz. Seçimden sonra davetiyeyi gönderin.

4. E-mail gönderilen kişiye bir ileti gider ve kişi davet edilir. Kişi daveti kabul ettiğinde, blogunuz da ilk yazar olarak eklenir.

5. Davet ettiğiniz kişiyi Yönetici olarak atamak istiyorsanız, yukarıda anlatılan işlem gibi kişinin yetkisini Yönetici olarak değiştirmeniz gerekir.

6. Yazar olarak eklenen kişinin, Yönetici olabilmesi için sizin ikinci bir kez işlem yaparak karşı tarafı Yönetici olarak atamanız gerekmektedir.

7. Yazar olarak eklenen kişinin yetkileri, sadece yazı yazıp yayınlamakla sınırlıdır. Ayarlarla ilgili hiçbir bilgiyi göremez ve işlem yapamaz.

8. Yönetici olarak eklenen kişinin yetkisi, sizin yetkilerinizle aynıdır. Kod ekleyebilir, blog ayarlarınızı düzenleyebilir, hatta blog’unuzu bile silebilir. Blog’unuz da bir hata oluştuğunda, güvendiğiniz kişileri Yönetici olarak ekleyerek yardım alabilirsiniz. İşleriniz bittiğinde kibarca teşekkür ederek, bu yetkileri iptal edip, ilerleyen zamanda, tekrar yetki verebilirsiniz. Blogunuz da tek bir yönetici varsa sahiplik konumunda olan yöneticiyi kaldırmanız mümkün değildir.

9. Blog’unuz da birçok yazar ekleyebilir, yönetici atayabilirsiniz. Ekleyeceğiniz kişi sayısı 100 adet ile ile sınırlıdır.

10. Yazar ve Yönetici sınırını geçmeden blog’unuzu bir proje, ekip çalışması alanına çevirmeniz mümkündür.

11. Blog’unuz da oluşturduğunuz kişilerin, gmail e-posta hesabı yoksa, önce kayıt olması için bir ileti alacağını kendisine söyleyerek arkadaşınızı bilgilendirin.

Davetiye ilgili sorunlar;

1. Davetiye sadece bir kez çalışır. Giden bağlantıya tıkladıysanız blog yöneticisinden tekrar davetiye almanız gerekir.

2. Tüm tarayıcıyı kapatın ve yeniden açarak davetiyenizi tekrar deneyin.

3. Bağlantıya tıklamak yerine, kopyalayıp yeni sekmede açın. Web tabanlı postaların çoğu geri bağlantı oluşturduğundan dolayı, bazı hatalar oluşabilir.

4. Posta gönderme hataları oluşursa, davetiyeyi farklı bir hesaptan göndermeyi deneyebilirsiniz.