1/31/2013

Google Drive Döküman Çevrim Dışı Uygulaması

Google Drive Dökümanlar
Google Drive 05.02.2013 tarihinden itibaren, Google Dökümanları çevrim dışı kullanabileceği hakkında resmi sitesinden duyuru yaptı.İnternet bağlantısı olmadan kullanıcılar slayt ve bazı dökümanlar üzerinden çalışmaları sürdürebilecekler. Uygulama başladığında sunumlar için çevrim dışı kullanım erişimine Chrome ve Chrome OS cihazlar üzerinden ulaşarak kullanabilecekler.Artık belge ve sunumları çevrimdışı olarakta düzenleyebileceksiniz.

Google Chrome 24.0.1312.57 Güncellemesi

Google Chrome 24.0.1312.57 m Güncellemesi
Bilgisayar tarayıcınızda Google Chrome kullanıyorsanız, sürüm 24.0.1312.57 m web tarayıcınızı hemen güncelleyebilirsiniz. Güncelleme her ülke diline göre otomatik algılama yapacaktır. Google tarayıcı güncellemesi neden önemlidir? Güncellemeler, yeni eklentiler ve iyileştirmelerin habercisidir. Bir önceki sürüm içindeki eksiklikler ve çağın gerektirdiği kodlamalar yeni sürüme aklenerek tarayıcınızın sağlıklı çalışmasına yardımcı olan faktörlerdir.

Google Gmail Çöp Kutusunu Boşalt

Gmail çöp kutusunu şimdi boşalt seçeneği
Google Gmail, gelen kutunuzda, istenmeyen postaları sildiğiniz de, bu postalar çöp kutusunda bekler. Sildiğiniz bu postaları çöp kutusundan tek tıklama ile yok edebilirsiniz.
Google Gmail, kullanımının yoğunlaştığı bu dönemde, Gmail kullanıcılarına bilgi olması açısından gelen e-maillerini, çöp kutusundan nasıl boşaltacakları hakkında kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum.

1. Sildiğiniz tüm postalar Gmail çöp kutusunda birikir. Yanlışlıkla silseniz dahi çöp kutusundan geri alabilirsiniz. Çöp kutusundan geri alabileceğiniz bir süre mevcuttur. Bu süre 30 gündür. 30 gün içinde hiçbir işlem yapmazsanız, çöp kutunuz otomatikman boşalır.
2. Sildiğiniz dosyaları, çöp kutusundan belli bir süre içinde silmedi iseniz bunları tek tek silmek yerine topluca silebilirsiniz.

Gereksiz postaları sildikten sonra çöp kutusundan toplu olarak nasıl kaldıracaksınız?

  Gmail çöp kutusu postaları
 • Temanızın seçimine göre çöp kutunuza tıklayın 
 • Çöp kutusunun sol üst kısmında kare içine tıklayarak seçim yapın. Tüm postalar seçili konuma gelecektir. 
 • Diğer bir alternatif, kutunun yanında bulunan ok işaretine tıklayın Tümü seçeneğini işaretleyin 
 • Her iki seçenekle seçiminizi yaptı iseniz sol üst kısımda Kalıcı olarak sil seçeneğini kullanabilirsiniz. 
 • Hiçbir seçenek seçmeden tüm postaların tek tıklama ile silinmesi için silinmiş postaları üst kısmında mavi renkle belirtilmiş “Çöp Kutusu’nu şimdi boşaltın” yazısına tıkladığınızda Tüm iletiler silinmiş olacaktır.

1/30/2013

Klasik Blog Yorum Balon Eklentisi

Yorum Balonu Eklentisi
Blogger Blog, Yorumlar bölümünde yorum ve cevapları gösteren, sayısal balon eklentisini
ekleyerek blogunuza şık bir görünüm verebilirsiniz. Blog şablonunuza balon görünümlü CSS kodlarını eklemek çok kolaydır. CSS Kodlarını eklemek için yapılacak işlemleri aşağıdan takip ederek blogunuza ekleyebilirsiniz.

Blogger Blog Hataları ve Çözümü

Dynamic Blogger görünümlü blog arama kutusu (Search) ve blogunuza giriş yaptığınız gösterge paneli "Dashboard" iconları, çalışmıyor ise yazıyı takip ederek çözebilirsiniz. Bu arıza için Blogger yardım forumlarında yaptığım görüşme sonucunda bir neticeye varamamıştık.  Google aramalarda belki bir çözüm bulabilirim diye düşündüm ancak buda sonuçsuz kalmıştı. Bilgisayarımın bakımını yaparken bir veri kaybı olabileceği düşüncesi ile Google Chrome'u kaldırıp tekrar yüklemiştim ancak yine sonuç değişmemişti.

Tek çare kalmıştı oda sorunu kendim çözmeliydim. Önce Dynamic görünümlü test bloglarımdan biri ile işe başladım. Sorunu çözmek için yapılan çalışmaları aşağıda sırası ile belirtiyorum. Sizde aynı sorunu yaşadığınızda anlatılanları takip ederek bir sonuç elde edebilirsiniz.

Çözümler :

1. Test blogumdaki tüm girdileri, (CSS kod ve eklentileri) Google Drive doküman kullanarak yedek aldım. Siz herhangi bir metin editörü de kullanabilirsiniz.

İlgili yazılar :

  Blog CSS Kodunuz Silinmesin Çözümü
   Tema Değişiminde CSS Kodlarınız Kaybolmasın
   Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz

   2. Şablon Özelleştirme bölümünde bulunan dynamik görünümlü blog Temasını tekrar yükledim. Not: Yeni bir tema yüklendiğinizde tüm şablon verileriniz yok oluyor. Yeni bir tema ile başlıyorsunuz unutmayın. Bu nedenle kullandığımız eklenti kodlarını yedekliyoruz.
   3. Yeni tema şablonunuz yükledikten sonra blogunuzu ön izleme ile kontrol edin. Arama kutusunun çalıştığını göreceksiniz. Yalnız bir sorunumuz daha var henüz bitmedi. Diğer sorunuz ise blog giriş iconlarının gözükmemesi. Bu sorunu belki yaşamayabilirsiniz.
   4. Bloga giriş icon'ların veri alışverişi yapabileceği tek yer blog Ana Sayfasının olabileceği düşünürsek, Sayfalar sekmesine giriş yapın.

   Blogger Dashboard

   5. Sayfaları farklı göster sekmesi yanında açılır pencere kutusuna tıkladığınızda “üst sekmeler” ve “Göster” yazan seçenekleri göreceksiniz.
   6. Her iki sekme arasında birkaç kez seçim yaparak blogu kaydedip ön izleme ile kontrol edin.
   Sonuç ;
   Bloga giriş iconları ve Blog Arama kutusu, her ikiside çalışmaya başladı. O andaki mutluluğumu sizlere anlatmam mümkün değil.Yapılması gereken bir tek işlem kalmıştı
   Blog CSS kodları ve eklentilerin tekrar bloga yüklenmesiydi. Bunları yüklediğimde acaba hata verecek mi ? Diye kuşku duydum. Tüm CSS kod ve Eklentileri tek tek yükleyerek ve önizleme yaparak blog da hata durumlarını kontrol ettim.En son kodlarıda yüklediğimde blog da hiçbir hata olmadan çalıştığını gördüm. Bu konuyu hemen sizlerle paylaşmak istedim. Sizde bu tür bir hata ile karşılaşırsanız, yukarıda anlattığım konuları uygulayarak bir başarı sağlayabilirsiniz.

   Google+ Followers Gadget Eklentileri

   Google+ İzleyiciler Gadget yenilikleri
   Google+ Followers (Google+ İzleyiciler) Gadget'inde yakın zamanda bazı değişiklikler yapılarak, Gadget içinde Renk, boyut, başlık gibi eklentilerde seçiminizi değiştirebileceksiniz. Google+ Followers, Gadgetinizi artık özelleştirebilirsiniz.Blogger Geliştiricileri her nedense bir uygulamayı yaparken diğer çalışan uygulamalarda arızalar vermeye başladılar.Bir hafda önce bazı değişimlerin yapılacağını Blogumdaki değişimlerden anlayabiliyorum.

   1/29/2013

   Gmail Arşiv Özelliği Kullanımı

   Google Gmail ile Arşivleme
   Google Ürünlerinden olan, Gmail’in Arşiv özelliğini kullanıyor musunuz ? Gmail Arşiv Gelen bildirimleri saklayabileceğiniz bir dosya dolabıdır. Gelen kutunuzda ki postaları silmeden saklayabileceğiniz bu uygulamayı kullanarak size lazım olabilecek bir dosyaya daha sonradan ulaşabilirsiniz. Gmailin birçok özellikleri vardır. Bir mail kutusu gibi görülen bu uygulama, site kullanımı gibi birçok özelliklere sahiptir. Geliştiricilerin son zamanlarda yaptıkları birçok değişim ile kendisini yenilemiş, kullanım işlevselliğini geliştirmiştir. 

   Dinamik Blog Takip Eklentisi

   Diynamic blogger takip et eklentisi

   Dinamik Blogger, yazılarınızın alt kısmında her yazıdan sonra devamlı görülebilen “BİZİ TAKİP ET” eklentisini nasıl düzenleyip kullanabilirsiniz? Blog şablon kodlarınıza hiçbir kod eklemeden, sadece kumanda paneli ayarlar bölümünde yapacağınız küçük bir eklenti ile Dinamik Blogger, sosyal takip linklerinizi kullanabileceksiniz. Eklentiyi nasıl kuracaksınız önce bu konu hakkında size kısa bir bilgi verelim. 

   Daha önce AddThis Sosyal paylaşım sitesinden aldığım resimli Follow, Takip kodlarını Dinamik blogu'muz da uygulamıştım. Ancak Dinamik blog’un özel yapısı gereği başlık yazı link'ine tıkladığın da resimler görülmemeye başladı. Bu nedenle yapılan işlem anlamanı yitirdi. 
   Ancak, takip eklentisini de yapmak istiyordum. Kişisel araştırmalarım sonucu, kodları kendim oluşturdum. Kullanmış olduğum Dinamik bloglarım da bazı testler sonucunda sosyal takip kodlarını ekleyerek çalışıp çalışmadığını kontrol ettim ve sonuç başarılı bir şekilde tamamlandı.  Takip etme sistemi link olarak başarılı oldu fakat linklerin yanında küçük paylaşım icon'ları bulunmuyor. İlerleyen zaman içinde resimli sosyal paylaşım iconları üzerinde çalışma yaparak yeni yazı ile yayınlayacağım.

   Bizlerin amacı resim göstermek değil okuyucularımızın bizleri takip edebilecek sosyal işlevsel bir eklentinin olmasıdır. Yapılan işlem de yazıya tıklandığında sosyal takip siteniz, yeni sekmede açılarak okuyucuların sizi takip etmesini sağlıyor. Canlı yayın ile inceleyin.

   Uygulamayı nasıl yükleyeceksiniz ;

   Şablon'unuz da hiçbir değişiklik yapmadan, uygulayacağımız işlem sadece verilen kodu tarif ettiğim yere koyarak blogunuzu kaydetmenizdir.
   1. Blog'unuza giriş yapın
   2. AyarlarYayınlar ve yorumlar kısmını açın
   3. Kayıt şablonu 
   → Ekle, tıklayın, açılan pencere içine aşağıda verdiğim kodları yapıştırın ve blog'unuzu kaydedin. 
   Dinamik Blogger kayıt şablonu nerede bulunur


   <br>
   <span style="color: red; font-size: large;"><i>Bizi Takip Edin</i></span><br />
    
   <span style="font-size: medium;"><i><a href="https://pinterest.com/guney59/" target="_blank">Pinterest</a> <a href="https://www.facebook.com/guney59paylasim" target="_blank">Facebook</a> <a href="https://twitter.com/guney59" target="_blank">Twitter</a></i></span><br />
    
   <span style="font-size: xx-small;"></span>&nbsp;<span style="color: #cccccc; font-size: xx-small;">© by <a href="https://guney59.blogspot.com/" target="_blank">guney59</a></span><br />
    
   <span style="font-family: Georgia, Times New Roman, serif;"><i><span style="font-size: large;">Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın</span>.
   </i></span><br />
   

   4. Bu işlemlerden sonra artık her yazı yazdığınız da yazılarınızın altında bu eklenti görülecektir.
   5. Eklentiyi arzu ederseniz her yazı yazarken kendi imkanlarınızla elle yazarak da ilave edebilirsiniz. Tamamen sizin seçiminize dayalı bir çalışma şeklidir.
   Yeni bir yazı yazmak için yazı editörünü açtığınızda eklediğimiz kod otomatik çalıştığından karşınıza gelen sayfada sosyal paylaşım takip et eklentisini göreceksiniz.

   Kodları Özelleştir :

   6. Kod içinde bulunan “https://pinterest.com/guney59/” link'ini ve diğerlerini değiştirerek kendi sosyal paylaşım kodlarınızı yazmanızdır. Farklı bir Sosyal Takip URL’niz varsa URL isimlerini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Yapmanız gereken başka bir işlem yoktur.
   7. Kod altında şahsi site bilgim bulunmaktadır. Bu metni, silmeden kullanarak bana destek verebilirsiniz. Blogum da okumak istediğiniz bir konu olduğunda hiçbir yerde arama yapmak zorunda kalmadam bu linkten siteme hemen ulaşabileceğiniz. Şimdiden göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim.

   Konu hakkında anlayamadığınız bir bölüm olursa yorum yazarak yardım alabilir, blogumu takip edebilir, izleyici gadgetlerinize ekleyebilirsiniz. İzleyici Gadget'lerine katılmaktan çekinmeyin arkadaşlar. Eşinizi, dostunuzu, beğendiğiniz her konuyu bu tür faaliyetlerle kolayca takip altına alabilir, istediğinizde ayrılabilirsiniz. 

   Hiçbir bağlayıcı yanı yoktur. Ben bile üye olduğum site ve izleme Gadget'lerinin sayısını bilmiyorum. Zaman buldukça hepsine bakıyorum. Hiç bu güne kadar sizi rahatsız edici bir e-mail'ime karşılaştınız mı? Mümkün değil. Tamamen özgür bir irade ile takip ediyor ve ediliyorsunuz.

   1/28/2013

   Dinamik Blog Sidebar Gadget Kullanım Hataları   Klasik ve Dinamik olarak kullanılan bloglarınızda Sidebar (Kenar çubuğu) Gadget sayısını azaltın. Geliştiricilerin seçimlerinden oluşan Gadgetleri kullanın. Sidebar alanı yaklaşık ekran büyüklüğüne göre 10 adet gadget görülebilir. Bu Gadgetlerden sizlere önerecek olduklarımı kullanarak daha aktif bir bloga sahip olabilirsiniz. Gadgerler sekmesinde Dinamik bloglar da kullanacağınız Gadgetler kırmızı ile belirtilmiştir. Gadgetlerin tümünü kullanırsanız bazı önemli Gadgetleriniz görülmez. Anlattığım konunun özün de bu bilgiler yatmaktadır.

   Kullanmamanız gereken ve önerdiğim Gadget'ler nelerdir ;

   1. Anketler,
   2. Hakkında, zaten blogunuzda her alandan kişi, hakkınızda, yazınıza ulaşılabiliyor.
   3. Slaytlar, İstatistiklere bakın kaç kişi slayt'a bakmış.
   4. Metin dosyaları,
   5. Telif hakları gibi yazılar.

   Kesin olması gereken Gadgetler Nelerdir ;

   Okuyucularınıza güven vermek zorundasınız.
   1. İletişim formu, iletişim formu için yazdığım yazılardan faydalanabilirsiniz. İletişim formu nasıl yapılır inceleyiniz.

   2. Hakkında yazısı. Sizin kısa CV nizi anlatan konulardır. İnanmayacaksınız ama 500/800 kişi bu konuları inceler. Misafir hattı bölümü , yada istek hattı. Okuyucularınız aradıkları bulamadıklarında bu bölüme yazabilirler.
   3. En önemli konu Sağ tarafta açılan pencerede (pop-up) (Abone) gadgetinin konulmasıdır. Okuyucularınız sizle nasıl haberleşecek, yada abone olacak. Çok fazla gereksiz Gadget eklediğinizde Subscribe gözükmeyecek, alt kısımda kalacaktır. Birde küçük ekran kullanıyorsanız, büyük sorun olacaktır.

   Gerek duyarsanız ve bazı durumlarda lazım olabiliyor "DUYULAR" olarak gadget ekleyebilirsiniz. Nasıl yapacağınız konusunda buradan inceleyiniz. Duyuruları, kayan yazı soldan sağ giden yazı, aşağıdan yukarı kayan yazı şeklinde beğendiklerinizi kullanın.

   Alexa Toolbar ve Eklenti Kullanımı

   Alexa Toolbar
   Alexa Com Seo Trafik ve Önemi konusunu bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Alexa Toolbar ve Alexa Eklentisini tarayıcınızda istediğiniz zaman değiştirerek, kullabileceğiniz konusundaki açılmayı aynı sayfada kafanız karışmasın diye yazmadım.Aslında her iki şekilde de Alexa Trafik eklentilerini kullanabilirsiniz. Tarayınızda ki, Alexa İconuna tıkladığınızda, kaybolan bir özellikte olması da güzel bir uygulama. Tekrar tıkladığınızda görülür şekline geçebiliyor olması alternatif bir seçenek olarak karşımıza geliyor.Gayet güzel bir kullanım sunulmuş.

   Alexa Com Seo Trafik ve Önemi


   Alexa.com, 1996 yılında San Francisco California, şehrinde ABD Merkezli olarak kurulmuş, İnternet Bilgi Sağlayıcısı olarak görev yapan bir İnternet Şirketidir.Dünya genelinde Web ile ilgili bilgi veren bu işletme, Alexa istatistikleri adı altında birçok veriyi “Alexa Toolbar” yazılımı ile sağlar. Alexa ToolBar’ı bilgisayar tarayıcınıza yükleyerek Dünya genelindeki tüm sitelerin tarafik istatistiklerini görerek, siterin değeri hakkında karar verebilirsiniz. Bir siteniz olmayabilir. İnternette sörf yaparken, siteler hakkındaki, bu veriler sitenin Dünya genelindeki güveninirliliğini gösterir. 

   Bir sitenin Alexa verileri düşükse bu site en üst seviyede demektir. Kafanız karışmaması için basit bir açılama yapalım. Web de İlk defa bir blog açtınız. Bu blogun Dünya genelinde Alexa trafik başlangıç istatiği yaklaşık 27 milyon dan başlar. Blog yada Site ilerleyen günlerde, yazılarını yazıp, geri bağlantılar ve yorumlar da sağladıkca, belirli bir zaman içerisinde 27 milyondan geriye doğru düşmeye başlar. 

   Alexa Toolbar kurulumu

   Bu rakamın ilerleyen günlerde düşmesine neden olan birçok etken mevcuttur. Hepsinden önemlisi, yazıların özgün olması, Google kriterlerine uyulması, resim, video gibi görselleri tanımlayan alt etiketlerin yazılarak arama motorlarınca taranarak bir değer niteliği taşıması gibi birçok kurallar mevcuttur.
   Blog yazarları için 20 altın kural , isimli yazımda konuyu kısaca anlatmış, blog yazarları arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmıştım. Peki Sitesi/Blog’u olmayan normal internet kullanıcıları için ne ifade eder ? Bir web Site/Blog’un Alexa trafik istatistiklerini düşürmek çok kolay bir olay değildir. Bu işlem çalışma potansiyeline göre seneler alabilir.
   Bu nedenle İnternette sörf yaparken, baktığınız herhangi bir sitenin Alexa Trafik değerini görerek o sitenin önemi hakkında karar verebilir, güvenli bir şekilde gezebilirsiniz. Çünki o web sitesi o değerlere birçok kurala uyarak gelmiştir. Artık kurumsal bir değer taşımaktadır. Yanlış işlem yapamaz. Tabi verilen bu örnek konu tek Alexa için değil Google arama motorları ve diğer arama motorları içinde aynı özelliği taşır. 

   Tabi birde işin diğer bir boyutu vardır. İşin ticari rank kısmı. Dikkat edin Yahoo, Bing, Yandex de bir arama motorudur. Google aramalarda hiç birini görebiliyor musunuz? Hayır göremezsiniz. Anlattığım gibi işin ticari boyutu. Artık bu onların sorunu.Hayat ticari bir yarış zaten. Tabiy ki rakipler olacak ki, tekel oluşmasın. Gelelim Alexa Toolbar konusuna. Ben şahsen devamlı kullanıyor ve herhangi bir yerde internet açtığımda alışkanlık olsa gerek ilk baktığım Alexa Toolbar oluyor. 

   Tarayıcıda bu eklentiyi göremedim mi rahatsız oluyorum.Sörf den vaz geçiyorum.Tabi bu benim fikrim.Siz farklı düşünebilirsiniz.Alexa Toolbar’ı bilgisayarınıza yükleyerek, web sitenizin ziyaretci performansını devamlı izleyebilir, ziyaret ettiğiniz siteninde performansını anında izleyebilirsiniz. 

   Tool bardaki arama kutusu ve Google arama kutusu ile aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sitelerin PageRank değerlerini ve Alexa sıralamalarını takip edebilirsiniz. Alexa Tool bar kullanmıyorsanız size önereceğim, farklı bir eklenti mevcut. Chrome Web Store giriş yapın ve Alexa Trafik Rank eklentisini yükleyin. 

   Eklentiyi açtığınızda email bilgilerinizi giriyorsunuz, sizden kurulum için izin isteyecek kabul etdiğinizde yukarıdaki resimde görülen küçük kutu şeklindeki eklentiyi kurmuş oluyorsunuz. Anlaşılmayan bir konuda yardım alabilirsiniz.Yorumlar bu nedenle vardır.Bazen yazıyorum, yine yazmak istiyorum. Yazdığınız her bir yorum. Ormanda dikilen bir fidan kadar değerlidir.

   1/27/2013

   Blogger İçerik Politikaları

   Blogger İçerik Politikaları
   Google Ürünleri arasında yer alan blogger, blogspot uzantılı bir blog kullanıyorsanız, blogger İçerik Politikaları hakkında bazı konuları kesin bilmeniz gerekmektedir. Blogunuzun kaldırılmaması, Adsense tarafından reklamların iptalı, hatta Google hesabınızın iptaline kadar uzayan birçok konuyu yaşayabilirsiniz. Bazen üşenip de okumadığımız, ya sonra okurum düşüncesi ile unuttuğumuz birçok önemli konular vardır. Google insanların gelişimi, toplumsal kalkınma, sosyal medya alanları gibi birçok alanda ürünleri ile hizmet veren bir şirkettir. 

   Birçok kişi Google’u sadece bir arama motoru olarak bilir. Evet Google iş ve Web Dünyasına arama motorlarının Devi olarak başladı. Tıpkı diğer iş dünyası gibi, politikalarından ödün vermedi. Araştırma,  geliştirme ve test işlemlerinden sonra internet dünyasına çok büyük katkılar kazandırdı ve halen de kazandırmakta. 

   Bu nedenle Google’ı bazı insanlar basite alabilir. Bu konudaki benim düşüncem ise basite alan o insanların bilgisizliklerinden kaynaklanmaktadır. Konuyu daha fazla dağıtmadan Google’un Ürünlerinden Blogger Blogspot uzantılı Blog’larınız için okunması gereken, Blogger İçerik Politikaları ile ilgili konunun linkini veriyorum. 

   Yarın bir gün keşke okusaydım demeden bir sayfadan ibaret olan bu bölümü okumanızı ve konunun önemini anlamanızı tavsiye ediyorum.

   Ayrıca, Blogger Telik Hakkı ve DMCA hakkında bilinmesi gerekenler isimli yazımı inceleyerek de bazı konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Blagger İçerik Politikaları nelerdir? İnceleyiniz! http://www.blogger.com/content.g

   1/26/2013

   Klasik Blogda CSS Kodu Nereye Koyulur

   Klasik Blogda CSS Kodu
   Klasik Blogunuza CSS kodlarını iki şekilde ekleyebilirsiniz. Blogger Geliştiricilerinin, zaman zaman, yaptığı çalışmalardan dolayı Şablon Özelleştirme bazen çalışmıyor. Yemek tarifi gibi size verilen CSS kodunu şablonda özelleştirme kısmına ekleyin tarifinden sonra çalışmayan şablon, özelleştirme için, aşağıda anlatacağım uygulamayı yapabilirsiniz.

   CSS Kodu Nasıl Eklenir :

   1. Şablon → Özelleştir → Gelişmiş → CSS ekle (Dikey çubuğu aşağı kaydırın)
   CSS kodunu sağ tarafdaki şablona yapıştırın. ( } ), Çift kulaklı işaret alttakine mausunuz bir kez tıklayın ve şablonu kaydedin. Genelde sola dönük çift kulaklıdır. HTML karşılığı olan bu etiketleme sistemini 
   ( <...> ), ( ) açılış ve kapanış işaretlerinin karşılığı gibi algılayabilirsiniz.
   Hemen aşağıda anlatın konunun resimli görseli inceleyerek, anlatılanları netleştirin.
   CSS Kodu Şablon Görsel Açıklaması
   Resim 1. CSS kodunun Blogger Şablon da bulunduğu kısmın görsel açıklaması

   2. Blogger Geliştiricilerin zaman zaman yaptıkları çalışmalardan dolayı Temanız da bazı kısımlar çalışmayabilir. Blogunuzda CSS ekle kısmı çalışmadığında alternatif olarak CSS kodunu ekleyeceğiniz yer blogger şablonunuzdur.

   Blogger Şablonun da CSS Kodunu nereye ekleyebilirsiniz ;

   Şablon → HTML Düzenle → Widget Şablonlarını Genişlet → Aşağıdaki kodu aratın
   CTRL +F Klavye tuşlarını kullanabilirsiniz.
   CTRL +F Tuşları nasıl kullanılır : CTRL tuşuna basın ve basılı tutarak F tuşuna basın arama kutusu açılacaktır. (+) İşareti tuşun basılı tutulması anlamını ifade eder.

   ]]></b:skin>

   Yukarıdaki kodu bulduktan sonra CSS kodunu hemen üstüne yapıştırın ve şablonu kaydedin. CSS kodunuz çalışacaktır.
   Aşağıda anlatın konunun resimli görselini inceleyerek, anlatılanları uygulayın

   Klasik blog CSS kodları nereye koyulur

   Blog Açılış Hızınızı Kontrol Edin

   Blog Açılış Stopwatch kullanarak öğrenin
   Blogger bloglarda en çok dikkat ettiğim konulardan biri de, Blogun açılış süresidir. Blogunuz hızlı açılmıyorsa, Google arama motorları tarafından taranmadan, dizine eklenmeden pas geçilebilir.Arama örümceklerinin blogunuzu taramaması sizin dizine eklenmediğiniz anlamına gelir.Dizine eklenmeyen bir blog da, tarayıcılarda herhangi bir konuyu sorgulayan okuyucu kitlesinin blogunuzu bulamamasına neden olur. Blogunuzda yazdığınız yazıların blog

   1/25/2013

   Klasik Bloguna Dinamik Blog Kategorisi Ekle

   Dinamik Bloguna Kategori Ekle
   Klasik Blog kullanıcısı iseniz, blogunuzu dinamik blog görünümünde izleyebilir, klasik blogunuzu okuyucularınıza dinamik blog görseli olarak gösterebilirsiniz. Blogger’un Dinamik Tema, özelliklerinden faydalanarak, kenar çubuğunuzda (Sidebar) tema değişimi yapmadan, Kategori Gadget’i ekleyerek, klasik blogunuza renk katıp okuyucularınıza sunmanız da mümkündür.Yapacağınız birkaç küçük değişimle blogunuza bu uygulamayı eklemek için yapılacak işlemleri inceleyelim.

   Blogger Yazının Devamı İsmini Özelleştir

   Blogger Yazının Devamı Özelleştirmesi
   Blog Editörünüzde klasik olarak kullanılan, devamı yazısını özelleştirin. Yazınızı yazarak yazıyı kesmek istediğiniz yere, atlama aralığı kullanıldığında ana sayfada,yazılarınız altında“Devamı” ismini görürsünüz. Blogunuzda yapacağınız küçük bir değişimle bu yazıyı değiştirebilirsiniz. Bu konuda yazdığım yazı, blog konularının alt kısımlarında kaldığından dolayı, blogunu yeni kurmuş blogculara yardımcı olması açısından yazıları link olarak yazarak onlarında yararlanmasını istiyorum.

   CCleaner Proğramını Nasıl Kullanırım

   CCleaner V3.26.1888
   CCleaner sisteminizde kullanılmayan dosyaları silen Windows’u daha hızlı çalıştırmak için bilgisayarınızdaki sabit disk alanı boşaltarak, internet geçmişi gibi online faaliyetlerinin izlerini yok eder. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Evet arkadaşlar bencede haklılar. Proğramı kurmalarını öneriyorum ancak nasıl çalıştığı konusunda bilgi vermiyorum. Bende bazen unutarak bazı konularda hata yapabiliyorum.
   Tabi bu yanılgım aslında hata değildi. Proğramın her ülke dilinde yazılması ve kullanımı basit olmasından dolayı konuyu pas geçmem doğaldı. Arkadaşlarım ve okuyucularım arasında proğramı daha önceden kullanmamış, ilk defa kullanacak kişiler olabirdi. Bu düşünce ile proğramın kullanımı hakkında kısa bir açıklama yapıyorum. Öncelikle tekrar hatırlatma açısından proğram hakkında, kısa bir bilgi vererek başlayalım. “Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.”
   Platform: Windows Xp / Vista / 7
   Ücretsiz CCleaner v3.25 Sürümü kendi sitesinden indirin
   Bakım ile ilgili konular
   CCleaner programını nasıl kullanacaksınız :
   Proğramı indirip açtıktan sonra, İlk yapacağınız işlemler
   1. Resimde görülen 1 nol’lu seçeneğe tıklayın
   2. Hemen altta Analiz yazan sekmeye tıklayın.Tarama işlemi başlayacaktır.
   3. Tarama işlemi sonucunda Temizliğe başla sekmesine tıklayın.Bilgisayrınızdaki çöp dosyalar silinecektir.
   4. Kullandığınız tarayıcıya bağımlı olarak, sizden silmek için onay isteyecektir.Onayı verin. Silme işlemine devam edecektir.

   CCleaner 1 Nolu Seçenek
   İkinci seçenek kayıt defderi temizliği. Yapılacak işlemler
   1. Kayıt defderini tıklayın
   2. Alt sekmede Sorunlar için tara tıklayın.Tarama işlemi başlayacaktır.
   3. Tarama işlemi sonucunda seçili sorunları çöz tıklayın.Tüm sorunlu dosyalar bulunacaktır.Herhangi bir yanlışlık söz konusu olur diye de dosyaları yedekleminizi soracaktır.Belgelerimi seçin yedeklesin bari, kırmayın.Nede olsa sizin için çalışıyor.

   CCleaner 2 Nolu Seçenek
   Diğer ayarlarla oynamanıza gerek yok. Bu işlemleri yapsanız yeterli olacaktır.İleri derecede kullanım bilginiz varsa diğer araçları kullanabilirsiniz.

   1/24/2013

   Blogger İçin Bilinen Sorunlar


   Çok sevdiğiniz blogunuzun birçok sorununu, geri bildirimler, blogger yardım forumları gibi servislere yazarak çözümler arar dururuz. Oysaki, blog kumanda paneliniz de, bilinen sorunlar ile ilgili bir bölüm bulunur. Bugüne kadar hiç merak ettiniz mi bilmiyorum? Blog kumanda panelinde bulunan bu bölümün nerede olduğunu ve blogger için yapılan iyileştirme haberleri ile ilgili konuları incelemek için aşağıdan takibe devam edebilirsiniz.

   1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın
   2. Profil resminiz yanındaki dişliye tıklayın → Blogger yardım tıklayın
   3. Açılan sayfada, 
   Blogger Sorunlarını Giderme veya Bilinen Sorunlar sayfasını açın
   4. Blogunuz ile ilgili aldığınız hataları "Geri bildirim gönder" aracını kullanarak Blogger Geliştiricilerine bilgi aktarın.
   5. Blogunuzun, Yeni görünümü hakkında bilgi sahibi olun.


   1/23/2013

   Blogger Telif Hakkı ve DMCA Hakkında İpuçları

   Blogger Telif Hakkı ve DMCA
   Blogger Blog ve Web sitelerinde yazdığınız yazıların kopyalanması ve bilginiz dışında kaynak belirtmeden yayınlanması konularından rahatsız oluyorsanız bu yazıyı okuyarak bir çözüm sağlayabilirsiniz. “Google Şeffaflık raporu “ adlı resmi sayfasında birçok konuya açıklama getirmekte. Google şeffaflık konusunu, bir temel ilke olarak belirlemiştir. Şeffaflık konusunda bilgi akışının en üst düzeyde olmasını bir sorumluluk olarak görür.

   Dünya genelinde kendi araç ve gereçleri ile oluşturmuş olduğu, trafik bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sol taraftaki pencereden bulunduğunuz ülkeyi seçip, sağ taraftan da kategorileri belirleyerek birçok sonucu elde edebilirsiniz. URL kaldırılması ile ilgili talepleri bilgi istatistiklerine ulaşarak bilgi edinebilirsiniz. Konular hakkında resimler vermiyorum. 


   Gerçekten bu konularla ilgileniyor ve ihtiyaç duyuyorsanız vermiş olduğum linklerden ulaşarak birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Konunun biraz daha anlaşılması açısından geçen ay Google aramalarla ilgi olarak alınan telif hakkı ihlaline bağlı kaldırma taleplerinin özetini aşağıda veriyorum. Bu rakamlar her dakika değişebilir unutmayın.

   1. Kaldırılması talep edilen URL’ler : 13.166.256
   2. Belirtilen alan : 43.324
   3. Telif hakkı sahipleri : 2.130
   4. Rapor eden kuruluşlar : 1.341
   Bu veriler devamlı değişmekte olup, geniş bilgiyi inceleyebilirsiniz.

   Telif hakkı ile ilgili konular :

   • Telif hakkı kaldırma talebi nedir? 
   • Bu veriler kapsamlı mıdır? 
   • Bu bilgiler ne kadar doğrudur? 
   • Telif hakkı ihlaline bağlı kaldırma taleplerinin bir alanın ne kadarlık kısmını belirttiğine ilişkin yüzdeler sunuyorsunuz. Bu rakamlar nasıl hesaplanıyor? 
   • Bu taleplerden kaçını yerine getirdiniz? 
   • Talepte bulunulduktan sonra arama sonuçlarını kaldırmanız ne kadar zaman alır? 
   • Rapor eden kuruluş ile telif hakkı sahibi arasındaki fark nedir? 
   • Bir taleple ilgili işlem yapmadan önce kullanıcıları bilgilendiriyor musunuz? 
   • Neden bazı URL'leri kaldırıyorsunuz da, diğerlerini kaldırmıyorsunuz? 
   • Google, yanlış veya kötüye kullanım maksatlı telif hakkı ihlaline bağlı kaldırma talepleri alıyor mu? 
   • Üzerinde işlem yapmadığınız URL'lerin tümünü neden listelemiyorsunuz. 
   • Telif hakkı kaldırma taleplerine itiraz yolları var mı? 

   DMCA nedir?

   • Sadece DMCA ile uyumluluğu mu dikkate alıyorsunuz? Diğer telif hakkı yasalarıyla ilgili durum nedir? 
   • Chilling Effects nedir? 
   Yukarıda sıraladığım maddelerin her biri link içermekte olduğundan linkleri kaldırdım. Hangi konu istek alanınıza giriyorsa, inceleme yapmak için verdiğim bağlantılardan ulaşmanız mümkündür.

   Google’dan İçerik Çıkarma :

   Bu araç yasalara dayanarak Google'ın hizmetlerinden garanti kaldırılması, inandığınız bir içerikle raporlama süreci boyunca size rehberlik edecektir. Bu formu doldurarak biz özel soruşturma araştırmak ve mümkün olduğunca çabuk çözmek için gerekli tüm bilgileri sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

   İlgili konuya buradan ulaşabilirsiniz.
   Aşağıdan Blogger/Blogspot işaretleyerek devam edip, aşağıda açılan pencerede sizden istenilen bilgileri verdiğinizde gereken işlemleriniz ve istekleriniz incelemeye alınır.

   Blogger Telif Hakkı İddiası Raporu :

   Telif hakkı ihlalleri ile ilgili müracat edeceğiniz bölüme de buradan ulaşabilirsiniz.
   Bu alanda kişisel bilgileri, iddia ettiğiniz telif URL bilgileri, gibi bilgiler mevcuttur. En altta bulunan dil seçeneklerinden bağlı bulunduğunuz ülkeyi seçerseniz yazının anlamını daha iyi kavrarsınız.

   Yazınızı gönderdikten sonra size gelen cevapta Google Hizmet Şartları kavramını göreceksiniz. Bağlantı linkinden inceleyin. Bu sizi bilgilendirmek amaçlı yazılmış bir prosedürdür. Artık işlem başlamıştır. Kısa süre sonra size bilgi gelecektir. 


   Gelen bilgide Merhaba xxxxx Bize ulaştığınız için teşekkür ederiz, DMCA uyarınca (URL, xxxxxx) kaldırılmıştır. Size daha fazla yardımcı olmak için bize bildirin gibi bir yazı olacaktır.

   Evet arkadaşlar bu yazı birçok arkadaşın işine yarayacaktır eminim. Sizlere en azından hangi yerlere başvuracağınızı anlatan bağlantılı bir açıklamadır. Yazıyı beğendi iseniz yorumlar kısmından beğeninizi ifade edebilirsiniz. Konu hakkında bildiklerinizi paylaşırsanız, birçok arkadaşlarımızda sizlerin paylaşımlarından faydalanmasını sağlarsınız. Yeni konularda görüşmek üzere.

   Daha fazla seçeneğe ihtiyacınız mı var? Blogger Telif hakkı ihlali iddialarıyla raporlama seçeneklerine bakabilirsiniz. 

   Google Chrome 24.0.1312.56 Güncellemesi

   Google Chrome Tarayıcını Güncelle

   Bilgisayar tarayıcınızda Google Chrome kullanıyorsanız, sürüm 24.0.1312.56 m
   web tarayıcınızı hemen güncelleyebilirsiniz. Güncelleme her ülke diline göre otomatik algılama yapacaktır. Google tarayıcı güncellemesi neden önemlidir? Güncellemeler, yeni eklentiler ve iyileştirmelerin habercisidir. Bir önceki sürüm içindeki eksiklikler ve çağın gerektirdiği kodlamalar yeni sürüme aklenerek tarayıcınızın sağlıklı çalışmasına yardımcı olan faktörlerdir.

   Dinamik Blog Klavye Kullanımı


   Dinamik Blogger blogunuzu, bilgisayar klavye yardımı ile çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlarda maus kullanmayan birçok okuyucu mevcuttur. Maus kullanmadan dinamic blog sayfa geçişleri nasıl yapılabilir, hangi duşlar kullanılmalıdır. Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bu konuyu ancak ele alabildim. Hep yazmayı düşündüm. Ancak not almadığımdan unutttum. 

   Bu konuyu yazmama neden olan bir sebeb oldu. Mausum yere düşerek arıza vermesi, ve klavye kullanarak yazma gereksimi duymam en büyük etkendi. Mausu düzelttim. Ayrıcada, böyle bir yazı yazmama neden olduğu için, ona teşekkür ettim. 

   Düşündüm ki! Looptop kullanan birçok okuyucu var. Okuyucuların çoğunluğu klavye kullanmakta. Okuyucuya gerekli olan bazı küçük ipuçlarını aktarmam gerekiyordu. 


   Karar verdim ve sabahın 06,00 da bu yazıya başladım. Sizlere komik gelebilir ama, blog yazma sevdası demek ki bu. Dinamik blogun hangi görünüm stilini seçerseniz seçin anlatacağım klavye tuşları için geçerlidir. Sizde bu yazdıklarımı uygulayarak, hem pratik kazanmış olursunuz, hemde bir gün maussuz kalırsanız anlatılanları uygularsınız.

   Klavye tuşları ve işlevselliği :

   J : Eski yayın tuşu
   K: Yeni yayın tuşu
   Veya ok tuşlarınıda kullanmanız mümkün Yukarı okAşağı ok
   Esc : Farklı görselde eski yayınlara geri dön
   Home : Başa dön
   Pg Up : Sayfa başı
   Pg Dn : Bir alt sayfa
   End : Sayfa sonu
   X : Farklı görsellerde kullanacağınız eski görünüme dönme
   Pek çoğunuzun bildiği ama hatırlatmakta fayda bulduğum konular. Farklı düşünce ve fikirlerinizi sizde yansıtın lütfen. İnsanlar paylaşımları severler. Sizde paylaşın ve blogcu arkadaşlarımıza yardımcı olun. Koskoca ormanda bir fidan da size ait olsun.

   1/22/2013

   Blogger Şablon (Tema) Nasıl Yüklenir

   Blogger Tema Tasarımı

   Blogger, Blog kullanan birçok yazarın vazgeçemediği uğraşlardan biride, Blogunun Temasını (Şablon) değiştirmesidir. Blogunuzun görsel şekli olan şablon'u (temayı) nasıl değişeceksiniz? Yüklediğiniz şablonda, problem yaşadığınızda veya vazgeçtiğinizde, blogunuzun eski şablonunu geri nasıl yükleyeceksiniz? Unutulmaması gereken diğer konuda yeni tema kurdunuz. Asıl iş bundan sonra başlıyor. 

   Yeni kurduğunuz şablonu yapılandırmanız gerekiyor. Temanızı da bir süre sonra yapılandırdınız. Bunca emek ve zaman harcadınız. Bir gün çok hoşunuza giden bir tema daha gördünüz. Bu temayı yüklemek istediğinizde aynı emekleri tekrarlamanız gerekecektir. Sizce değer mi bilmem. Ancak benimde çok sevdiğim temalar zaman zaman oluyor, bu temayı bir kere seçmem gerektiğini biliyorum. 

   Bunca emeğin defalarca çöpe atılmasını istemiyorum. Henüz böyle bir karar vermedim. Sizde kararınızı verirken gerçekten seçtiğiniz tema üzerinde kesin karar verdikten sonra yükleyin. Bir daha değiştirmeyin. Yoksa temayla uğraşmaktan başka birşey yapamaz duruma gelebilirsiniz. Şimdi anlatacağım konuyu tam olarak çözümlerseniz hem yeni bir tema kurmasını, hemde en kötü ihtimali, göz önünde bulundurarak eski temanıza dönmenizi garantilemiş olursunuz.

   Tema ( Şablon ) kurulmadan önce yapılacak işlemler :

   Bu konuda daha önce yazdığım bir yazımı size önererek başlıyorum. Yazının adı Blogunuzu iki şekilde yedekleneceğini biliyormusunuz? Bu yazımı okumadan kesinlikle temanızı yüklemeyin. Yazının özünde blogunuzun tema yedeğinin yüklenmesi ve blogunuzun tam yüklenmesi konusu anlatılmakta.

   Yeni Blogger Teması nasıl yüklenir :

   1. İndireceğiniz tema büyük bir ihtimalle zip dosyası şeklindedir. İndir butonuna tıkladıktan sonra, indirme yeri olarak masa üstünü seçin.
   2. İndirdiğiniz dosyayı zipten çıkarın. Nasıl çıkaracaksınız? Verdiğim örnek resimde zip dosyasına, mausunuzla sağ tıklayın ve buraya çıkar'a tıklamanız yeterli olacaktır. Masa üstüne dosya çıkarılacaktır. Bu çıkardığınız dosyanın içinde bulunan (XML) uzantılı dosya sizin şablonunuzdur unutmayın.

   Zip dosyası

   3. Blogunuza giriş yapın → Şablon → Sağ üstte Yedekle/Geri Yükle tıklayın
   4. Açılan pencerede Dosya seç → Masa üstüne çıkardığınız dosyanın içindeki XML uzantılı dosyaya tıklayın → Hemen altında Yükle yazan sekmeye tıkladığınızda yeni şablonunuz yüklenmiş olacaktır.

   Blogger şablon yedekleme

   5. Tüm yapacağınız işlem bundan ibarettir. Tema ( Şablon ) kurulmadan önce yapılacak işlemler ile ilgili kısmı tam anlamadan temanızı değiştirmeyin. Sonradan problemler yaşar geriye denemezsiniz. 

   Artık tüm işlemler bundan sonra başlıyor. Yeni temanızda menüleri özelleştirecek, sosyal paylaşım URL’nizi yazacak. Yeni gadgetler ile süsleyeceksiniz. Slaytlar için arayış içine girecek nasıl yapılır soruları ile beraber yaşayacaksınız. 

   Bu tür sorunları yaşamamak için tema tasarımcının bu konuda ne gibi yardımları oluyor diye sitesini kesin araştırın. Gerekli bilgi ve destek verildiğine kanat getirdiğinizde artık temanızı rahatlıkla değişebilirsiniz. Temanızı tasarlamak için menü çubuğunda bulunan Tema Tasarım kategorisindeki yazılardan faydalanabilirsiniz.

   1/21/2013

   Blog Duyuru Kod Eklentisi


   Blogger Bloglarınız için kullanabileceğiniz birbirinden farklı kayan yazı kodları. Blog Gadget’ine ekleyeceğiniz birbirinden farklı kod stilleri ile, Duyurular, Blog yazı linklerinden sıralama yaparak aşağıdan yukarıya kayan Kategori listesi, Soldan ve Sağdan kayan spot haber başlıkları yapabilirsiniz. Yazımızı favorilerinize ekleyerek istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.Beğenip arkadaşlarınıza haber vererek onlarında kullanmaları sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken “Buraya Yazı” kısmını istediğiniz konuyu, linkleri, haberleri yazmanızdır. Blogger blogunuzda yapacağınız kısa bir çalışma ile blogunuza Gadget olarak ekleyip, eşsiz bir görsel hazırlayabilirsiniz.

   Yapabileceğiniz Gadget çalışma başlıkları nelerdir aşağıda inceleyelim.

   1. Sağdan Sola kayan yazı 2. Soldan Sağa kayan yazı 3. Sağdan sola, soldan sağa kayan yazı 4. Yukarıdan aşağı kayan yazı5. Aşağıdan yukarıya kayan yazı 6. Zaman ayarlı, Aşağıdan 
   yukarıya kayan yazı Zamanı ayarı :scrollamount="1" “ yazan kısımdaki “1” rakamını değişmeniz yeterlidir. En düşük ayar “1” dir. Hareketsiz yazı yapmak için “0” sıfır tuşu kullanabilirsiniz. Yazınız Buraya : Bu alana istediğinizi yazın Alternatif kod örneklerini canlı demodan inceleyebilirsiniz. CANLI DEMO

   Uygulayacağınız Kodlar : 

   1. Sağdan Sola kayan yazı


   2. Soldan Sağa kayan yazı

    

   3. Sağdan sola, soldan sağa kayan yazı   4. Yukarıdan aşağı kayan yazı   5. Aşağıdan yukarıya kayan yazı   6. Zaman ayarlı, Aşağıdan yukarıya kayan yazı

   Microsoft Office 2010 Starter Ücretsiz Yükle

   Microsoft Office 2010 Starter Ücretsiz yükle
   Microsoft Windows 7 ile Bilgisayar dünyasına yeni başlayan ve eski kullanıcılar için, dikkat etmeleri gereken bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Bilgisayarınızı ilk aldığınızda kuruluma hazır olarak Microsoft Starter 2010 Office proğramını demo diye, yanlışlıkla silebilirsiniz. 2010 Office proğramını ilk defa tıkladığınızda birkaç seçenek sunmakta. Bu seçenekleri tam anlamadı iseniz, aman boşver diyip proğramı silmeyin. Birçok yeni bilgisayar da kurulu olarak gelen Microsoft Office  2010 Starter demo değildir. Sizlere çok fazla bir seçenek sunmasada Word ve Exel dosyalarını kullanabileceğiniz bedava bir proğram olması yeterlidir.

   1/20/2013

   Sitelerde Yazılara Uygulanan Fare Engeli

   Site Sayfaları Fare kilidi

   İnernette gezerken birçok site/bloglarda, blogger yazıların üzerinde iken, fareye (maus) sağ tıklama engeli koyulduğunu görüyorum. Sitenize ekleyeceğiniz bir kod parçası ile yazılarınızın kopyalanmasını içeriklerinizin çözümlenmemesini engelleyebilirsiniz.Çağımızın, internet, bilgi paylaşım ve gelişimi olduğu bir dönemde bu tür engellemelerin çok hoş olmadığını düşünüyorum. 

   1/19/2013

   VLC Media Player 2.0.5

   VLC Media Player 2.0.5 Ücretsiz Yükle
   VLC Media Player 2.0.5 Yeni sürüm güncellemesi
   Blogger Bloglarınıza eklediğiniz şarkı, video görsellerini oynatabilecek codek yapısına sahip, ücretsiz VLC Media Player 2.0.5 proğramını kullanabilirsiniz.VLC (Açılımı VideoLAN Client) tam işinize yarayacak ücretsiz bir medya oynatıcı. Program en popüler ses ve video

   Google+ Topluluk Bildirimini Durdurma   Google Plus topluluk makale paylaşım maillerinden bunaldınız mı? Topluluktan çıkmadan yoğunlaşan mailleri durdurarak ilgi duyduğunuz makaleleri tekrar takip edebilirsiniz.


   Google Plus toplulukları, kullanıcıların bir araya gelerek ortak ilgi alanlarında paylaşım yaptıkları çevrelerdir. Çevreler beğenileri ve sunumlarını kendi bünyesinde oluşturulan kategoriler içerisinde sunabildikleri gibi, kategori olmadan genel olarak da yayın yapabilirler. Topluluğa üye olmayan kişiler bu alanlarda yayın ve yorum yapamazlar.

   Google Plus topluluk üyelerinin paylaşımları sonucu gelen maillerden bunalmış olabilirsiniz.

   Yoğun şekilde gelen bu mailleri almak istemiyor olmanız çok doğaldır. Böyle bir durum yaşarken topluluktan çıkmamayı da düşünebilirsiniz. 

   Daha önce çan olarak görülen bu resim şu anda üç nokta olarak karşınıza çıkıyor. Topluluktan çıkmadan, mail almadan, sadece istediğiniz anda ilgili makale akışını takip edebilirsiniz.

   Google Plus Topluluk Bildirimlerini Durdur:

   1. Katılım sağladığınız topluluk sayfasına giriş yapın

   2. Topluluk logo fotoğrafının sağ üst kısmında üç nokta simge göreceksiniz. Bu üç noktaya tıklayıp açın.


   3. Tercihler seçeneğine tıklayın. Yeni bir pencere açılacaktır. “Yeni yayınlarla ilgili bildirim alın” sağ tarafındaki kutucuğu sol tarafa çekin.


   4. Bir tıklama ile bildirimleri açabilir veya kapatabilirsiniz.

   Topluluk ile ilgili bildirim ayarlarından yapacağınız bu uygulama ile topluluktan ayrılmadan canınız istediğinde giriş yaparak kullanabilirsiniz.

   Bir mukayese yapın. Facebook da tanımadığınız birini eklerken Facebook neredeyse elimizi koparacak gibi ikaz ediyor. Bak tanımıyorsan ekleme. Aldırmayıp eklediğinizde birkaç gün içinde size farklı nedenlerden dolayı, günlük, haftalık kısıtlama cezası verebiliyor.

   Siz de çıldırıyorsunuz çareler arayarak birilerine çatmak istiyorsunuz. Ancak boşuna uğraşıyorsunuz. Sesinizi duyan olmuyor. Yönlendirdiği sayfa ingilizce ve bir şey anlamıyorsunuz.

   Suskun bir şekilde bekleyişe geçiyorsunuz. Allah’tan Google Translate var ve tüm sitelerde çeviri yapıyor. Bu bile büyük bir lütuftur.

   Bazı konuların değerini anlamak için konuyu yaşamak gerekir. Google’un neredeyse birçok ürününü kullanıyorum, bugüne kadar bana sopa göstermedi, ceza vermedi. Tam tersi yapıcı yol gösterdi. Google kullanımını bilmeyenler önceki alışkanlıklarından kurtulamıyorlar.

   Tek bir kalem üzerinden aynı konulara devam ediyorlar. Yapacak bir şey yok. Bir kişi direksiyon da, 10 kişi de onu takip ediyor. Biri kalkıp dön şuradan diyemiyor. 

   Korkularından mı? Hayır! Yapı meselesi. Araştırmacı olmak için araştırma duygularının gelişmiş olması gerekir. Bu kafa ile bir filmi 50 sene daha seyrederiz. Sahneler aynı kalır, sadece oyuncular değişir. Güncelleme tarihi: 18.12.2016

   1/18/2013

   Conduit Tool Bar Nasıl Kaldırılır

   Conduit Tool Bar uzun zaman önce kullandığım bir eklenti. Tarayıcınızın Tool Bar’ına kurularak birçok işlevi size sunmakta. Müzik, hava durumu, sosyal paylaşımlar, email, arama kutusu vs. gibi bulut tabanlı özellekler sergileyerek hoşca vakit geçirmenizi sağlar.
   Bu tür uygulamaları sevenler için tavsiye edebileceğim bir (Developer) geliştirici aracıdır.

   Hatta bloglarınızda istediğiniz özelleştirmeleri yaparak da kullanabilirsiniz. Bir çok siteye destek veren bir alt yapıya sahiptir. Wibiya Conduit sitesi için bu konuya örnek vermek mümkündür. Ancak birçok İnternet kullanıcısı istenmeyen Tool bar kurulumlarını sevmez ve istemez. Açıkcası bende İnternet kullanımında en çok kızdığım ve anında yok ettiğim kendi kendine kurulan bu tür eklentiler dir. İnternette beğendiğiniz proğramlar bir host barındırıcıya yüklenir. Birçok proğramlar' ın içinde (özel yapım) bu tür uygulamalar bulunur. Yandex Toolbar, Lilliwiti de bu tür uygulamalar arasında görebilirsiniz. Size önerim şu olabilir. Beğendiğiniz bir proğramı indirirken bir çok aldatmaca vardır, okumadan indirmeyin. İndirdiyseniz, kurulum aşamalarında kendinden onaylı gelen, ek proğramlar işaretlidir.

   Bu işaretleri kaldırarak indirdiğiniz proğramı kurun.Yoksa bu nerden geldi diye aranırsınız. Hatta indirdiğiniz proğramı dahi, istenmeyen kurulumlar için silersiniz. Birde kotalı bir internet kullanıyorsanız, yaptığınız tüm işlemler boşa gider. Kotanız dolar, boşa zaman harcamış olursunuz.
   Konunun başında da yazdığım gibi uzun zaman önce kullandığım bu proğram halen dil ayarlarını geliştirmemiş. Merak ediyorum koskoca Türkiyede bu eklenti, Google Translate olmasaydı kullanılabilecek miydi ? Kusara bakmasınlar artık Milliyetcilik duygularım bazen ön plana çıkıyor, hatta engelleyemiyorum. Ben Türkçe alt yapısı olmayan birçok proğramı siliyorum. Bilgisayarınızın Türkçe dil paketi olmasaydı, yazılar İngilizce görülseydi kullanırmıydınız ? Bilgisayar Dünyada bu kadar çok satılır mıydı ? Konuyu sadece kullanım olarak değil Ticari olarak da ele almak gerekiyor.
   İnanmıyorum ? Google Chrome tarayıcı görünümünün yerine geçmiş ve aynı kullanım tarzını almış. Bu kurulum şimdi benim özgür düşünceme aykırı bir yapı sergiliyor.
   Hemen ana konumuzun temasına geçerek ;
   İsteyerek yada istem dışı kurduğunuz, Conduit Toolbar’ı, Nasıl Kaldıracağız ?
   1. Conduit Toolbar sol baş kısımda kurulum sırasında sizin verdiğiniz bir isim yazar, resimde ben isim vermediğimden “Add Your Logo” yazmaktadır.Logonun yanında küçük bir ok göreceksiniz, Tıklayın. Açılan pencerede ;
   2. Uninstal yazısını göreceksiniz. → Tıklayın
   3. Size yeni pencerede tüm tarayıcılarda nasıl kaldırılması gerektiğini anlatan sayfa açılacaktır. Açılan sayfanın birebir kopyası aşağıda görülmektedir.
   Tool Bar’ı kurarken Guney59 ismini kullandığımdan açıklamalarda bu isimde görülmektedir.Siz kaldırmak istediğinizde hangi ismi kullandı iseniz o isim görülecektir.
   İlk seçenekte Chrome’den Tool Barın kaldırılması için verdiği yol bilgisi, Google Chrome Uzantılarını işaret etmektedir.
   chrome :/ / extensions
   extensions : Uzantılar
   Diğer tarayıcılarda Conduit Tool Bar'ı Nasıl Kaldıracaksınız ? Aşağıdan inceleyiniz.
   Chrome kullanıcıları
   Google Chrome tarayıcısında, gidin chrome :/ / extensions / .
   Bul guney59 listesinde.
   Tıklatın Kaldır .
   Firefox kullanıcıları
   Firefox tarayıcı menüsünde seçin Eklentiler> Eklentiler .
   Seçin guney59 Topluluk Araç Çubuğu.
   Click çıkarın .
   Safari kullanıcıları
   Finder uygulamasını açın ve gidin Uygulamaları .
   Gidin Çubukları ve guney59 tıklayın.
   "Kaldır" üzerine çift tıklayın.
   "Kullanıcı adı ve Şifre" doldurun ve tıklayın OK düğmesine basın.
   Internet Explorer kullanıcıları
   Tıklatın Başlat düğmesini seçin ve ardından Ayarlar> Denetim Masası> Program Ekle / Kaldır Programlar .
   Programlar listesinde, guney59 araç çubuğunu bulun, seçin ve ardından Değiştir / Kaldır
   4. Chrome Sayfa İco’una tıklıyoruz. → Araçlar → Uzantılar’ a tıklayın
   5. Conduit Toolbar için verdiğiniz ismi bulun. Örnekte benim ismim guney59 siz kendi isminizi bulacaksınız.
   6. Sol taraftan eklentiyi seçin → Sağ taraftan çöp yazısına tıklayın.
   7. Buraya kadar işimiz tamamlandı. Tarayıcı sayfanızı yenileyin ToolbBar’ın kalktığını göreceksiniz.
   Uzantılar Çöp Kaldır
   8. Gmail kısmına gidin, tarayıcıdaki yıldızın yanında, Google bu sayfanın kullanımı için izin isteyecektir.Tıklayın ve Google’un kullanmasına izin verin.
   9. Tüm işlemlerden sonra merak ediyor, kurulum tamamen kalktımı diye kontrol ediyorum.

   Sonuç ; Tüm bluging, eklentisi kalkmış izi dahi yok.

   Bilgisayarınızda CCleaner programı kurulu ise çalıştırın, kurulu değilse son sürümü kullanmak için bağlantıya tıklayarak ücretsiz kendi sitesinden indirin. Bilgisayardaki geride kalan artıkları temizletin.
   Yukarıda anlatılan konu hoşunuza gitti mi ? Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz. Konuyu arkadaşlarınızla paylaşarak onlara da yardımcı olabilirsiniz.