Ana içeriğe atla

Blogger Mobil Telefon Tarama Hataları


Google Web Yönetici Araçları, Tarama, Tarama hataları, seçeneğinde web sitenizi sadece Masa üstü ayarlarına göre düzenledi iseniz Akıllı telefonlar ile uyumlu olmadığı sürece bu hataları sıkça görürsünüz.

Akıllı telefonlar için Sıkça yapılan yanlışları incelemenizi tavsiye ederim. Okuyacağınız bu makale başlık konuları hakkında daha detaylı bilgilere, “Engellenen JavaScript, CSS ve Resim Dosyaları, Oynatılamayan İçerik, Hatalı Yönlendirmeler, Yalnızca Mobil Cihazlar İçin 404'ler, Geçiş reklamlarından kaçınma, Alakasız Çapraz Bağlantılar, Yavaş Mobil Sayfalar, Görünümü doğru şekilde ayarlama, Küçük yazı tipi boyutu, Dokunma öğeleri çok yakın,” ulaşacaksınız.

Konuyu kısaca özetlersek, hatalar ile ilgili doğru bilgiye ulaşamaz ve hataları düzeltmezsek ilerleyen zaman içinde daha fazla fazla hatalı link sayısına ulaşırız. Çok fazla hatalı link sayısının olması daha fazla zaman harcamanız demektir. Bu nedenle zaman zaman kontrol ederek hatalı bağlantı linkleri düzeltmemiz kaçınılmaz bir gerçektir.

Akıllı telefonlar ile yapılacak bir arama sonucu, web sitenize giriş için uzun bekleme süreci Sayfa bulunamadı 404, 502, gibi URL hatası ile sonuçlanacaktır. Bu döngü sonucu Web Yönetici Araçlarında Akıllı telefonlar sekme ve sütunlarında bu dögüleri hata olarak göreceksiniz.

Hatalı URL’leleri test etmek için baktığınızda sayfanın açıldığını ancak hiçbir hatanın olmadığı sanacak ve sinirleneceksiniz. Oysa siz masa üstü bilgisayardan test yaptınız, bir de mobil telefonunuzdan aynı testi yaptığınızda sitenizdeki hatalı URL sayfasını görebilecek misiniz kontrol edin.

Web Yönetici Araçlarında Akıllı telefonlar Hataları:

1. İnternetin bant genişliğiniz zayıf ve düşük olması.

2. Sitelere eklenen bağlantı linkinin yönlendirdiği sitelerdeki optimizasyon hataları.

3. Yazılara eklenen bağlantıların çalışırlığının kontrol edilmeden yayınlanması.

4. Çok büyük boy videoların yayında olması ve açılamaması.

5. Kapasitesi düşük flash yüklü olmayan mobil telefonlar.

Ayrıca Google webmaster Central resmi blog’u bu konu hakkında geniş açıklamaları 11 Haziran 2013 tarihine yazmıştı. Sizlere verdiğim linki incelediğimde herhalde onlar da hatalı bir url kullanmışlar. URL açılımında yazı başlığı ile URL aynı değil.

Örnek yazı başlığı: “Changes in rankings of smartphone search results”

Örnek Yazı URL’si:

https://webmasters.googleblog.com/2013/06/changes-in-rankings-of-smartphone_11.html

Yukarıda verilen link mükerrer yazı tekrarı da olabilir, “11.html” hatalı bir URL işaretidir. Demek ki bu hatalar her yerde olabiliyor. Ancak bu hatalı URL’e dikkat edilmediğinde başınız çok ağrıyacağa benziyor. Akıllı telefon arama sonuçları, tarama hataları olarak Googlebot tarafından algılanan bu sorunların bazıları önemli, web sitenizin kullanıcı deneyimine zarar verebilecek nitelikte.

Web Yönetici Araçları, sayfanızda genişletilmiş Tarama Hataları sekmesinde bu tür sorunları gösteren hataları görerek gerekli düzenlemeleri yapabileceksiniz.

Sıkça Görülen Hataların Bazıları:

1. Birçok farklı kod vardır. Sunucu hata durum kodlarını Wiki inceleyin.

2. 404s Yumuşak hata bulundu: Bir sayfa bir HTTP 404 durum kodunu döndürerek ya da, Googlebot için bir "not found" mesajı gösteren sayfa olarak tespit edildiğinde yumuşak hata sayfası içermektedir.

3. Yanlış yönlendirmeler: Bir hatalı yönlendirme, bir masaüstü sayfası kendi sorgusu ile alakalı olmayan bir sayfaya akıllı telefon kullanıcılarını yönlendirerek oluşan bir hatadır.

4. Engellenen URL'ler: Engellenen URL sitenin açıkça robots.txt akıllı telefonlar için Googlebot tarafından taramaya izin vermeyen durumudur. Genellikle, bu tür akıllı telefon direktifleri özel robots.txt için yasaklanmış hatasıdır.

5. Web Yöneticisi Araçları bildirimlerini sık sık kontrol ederek engellenen URL'leri görmek ve sunucu yapılandırmasını araştırmak gerekir.

6. Konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, Akıllı telefon web siteleri oluşturmak.

Bu sorunların çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Tarama hataları Googlebot tarafından tespit edildiğinde web sitenizin kullanıcı deneyimi konusunda zarar verebilir. Çok yakın zamanda bu hatalar yüzünden sıralama değişiklikleri yaşayabilir ve siteniz ceza alabilir.

Okuduğunuz Makale Sonuçları:

  • Web sitenizi optimize edin. 
  • Hatalı URL’leri devamlı kontrol edin. Bu hataları düzeltmezseniz sıralamanızda değişimler yaşayabilirsiniz. Arama sonuçlarında en üst yerlerde gezerken hatalar nedeni ile en alt sıralara kadar düşme durumu yaşayabilirsiniz.
  • Büyük resim ve video kullanmayın. Mümkün olan her türlü aksaklıkları göz önünde bulundurun. 
  • İmla hatalarına, bağlantı linklerine dikkat edin hatta test etmeden makaleyi yayımlamayın. 
  • En düşük kapasitede çalıştığınızı düşünün ve yayınlarınızı ona göre organize edin. 
  • İnternet Teknolojisinin geleceği Mobil trafik üzerine tasarlanmış olduğunu unutmayın

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paint Net ile Resim arka plan Görüntüyü Şeffaf Yapma

Paint Net Resim editörü ile, Web sitenize yükleyeceğiniz resmin arka plan görüntüsünü görülmez şeffaf, transparan yaparak kullanabilirsiniz. Site başlık resmi, arka plan resmi, banner, logo, transparan resim ve çeşitli efekt araçlarını Paint.NET ücretsiz resim editörünü kullanarak yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza Paint.NET ücretsiz resim editör programını kurmadı iseniz aşağıda verilen bağlantı linki ile programı indirip ücretsiz kullanın. 
Paint.NET resim editör programını zip sıkıştırmasından çıkardıktan sonra kurdugunuzda, program Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Diğer zip dosyasını da kurarak Türkçe’e çevrilmiş olarak göreceksiniz. Paint.NET ücretsiz bir program olmasına rağmen çok fazla seçeneği sizlere sunuyor. Resimlerinizi istediğiniz gibi tanzim edebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü.

NOT: Programın kurulum ve çalışması için işletim sisteminizde, NET Framework 4.5 yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Lisans: Ücretsiz, İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Kurulu…

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki…

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Windows 10 işletim sistemi arama penceresine tıklayarak bulmak istediğiniz komut dosyalarını kısa yoldan bir tıklama ile erişim ve kullanma ile ilgili açıklamalar. Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini yeni kurdu iseniz denetim masasını bulmak için zorlanıyor olabilirsiniz. Denetim masasını arama çubuğuna yazarak bulabileceğiniz gibi daha kolay bir şekilde de ulaşmanız mümkündür. Denetim masasında bulunan komut dosyalarına kısa yoldan ulaşmak için ilgili adımları inceleyin.
Windows 10 Denetim masası kısayol komut dosyalarını açma :1. Sol köşede bulunan 4 ad. kareden oluşan Windows 10 İcon’una maus'unuzu getirin ve sağ düğmesine tıklayarak çalıştırın.
2. Karşınıza Windows 10 Denetim masası komut seçenekleri çıkacaktır.
3. Denetim masasında mevcut olan birçok komutları artık bir tıklama ile açıp kullanabilirsiniz.

Paint ile Resim Boyutlandırma Seo

Windows yazılımında bulunan ücretsiz Paint resim proğramı ile blog resimlerini boyutlandır. Her bilgisayarda Windows işletim sistemi yüklü olduğundan windows’un ücretsiz resim proğramı Paint bulunmaktadır. Dinamik blogger yazı çubuğuna resim yazı ekleme , Blogger Favicon’unu kendin tasarla ve Blogger özel tema şablonuna slayt resmi yükleme ile ilgili yazımda ücretsiz resim proğramı Paint kullanımından sizlere bahsetmiştim.Google, Seo (Arama motoru optimizasyonu) sistemine haddinden fazla önem vermektedir.
Çünki Google bu sistem içinde gelişimini devam ettirmektedir.Bizlere düşen en büyük görev, kullanmakta olduğumuz ücretsiz Google ürünü Blogger’u en iyi şekilde optimize ederek hem kendimize hemde Google destek vermektir.Blog’unuzu optimize etmeniz gereken birçok uygulama mevcuttur.Biz bugün yazı içeriklerimize eklediğimiz ve blog hızını etkileyen resimlerin boyutlandırılması konusunu inceleyeceğiz.
Resim uzantıları ve resim boyutlandırılması neden önemlidir?

1. Blog yazı tasarımınında

Facebook Candy Crush Saga Oyunu Çalışmıyor Çözüm

Candy Crush Saga, Facebook oyun platformunda 64 milyon kişinin beğenisini kazanmış ilgi çekici oyunu mutlaka biliyor ve oynuyorsunuzdur. Kişisel olarak oyunları pek sevmesem de aile içerisinde, Facebook oyunları çok sıkça oynanır. Sebeb her nedense 2 gündür Facebook Candy Crush oyunu açılmıyor Adobe Flash Player yüklenmesi gerektiği uyarısı veriyor. Evde mobil olarak açılan Candy Crush oyunu, farklı 2 bilgisayar da denendiğinde çalışmıyordu. IE, Firefox, Google Chrome tüm tarayıcılar da denendi mümkün değil oyunu açamadık.
Tarayıcılar silinip tekrar kuruldu, Adobe Flash Player 12 son sürüm yüklendi hayır oyun açılamıyor ısrarla Flash yüklenmesi gerektiği ekranda yazıyordu. Geliştirici sitesine yardımcı olmaları için yorum ve ileti yazdım. Yardımcı olabileceklerini düşündüm. Yazdığım yoruma verilen cevapta konunun en ilginç tarafıydı. Verilen cevapta dil desteklerinin olmadığı ve forumlara bakmam isteniyordu. Böyle bir cevaba güldüm. Google1998 senesinde arama motorlarına başladığında …