11/30/2012

Webmasterlar İçin Altın Değerinde Açıklamalar

Google Developers

Bir Web kullanıcı iseniz, (Site, Blog, Forum) Temeller, Arama, Gelişmiş konularını bilmek zorundasınız. HTML, Kod bilmenize gerek yok. Tamamen konu içerik anlatımları ile zenginleştirilmiş her yazar’ın bilmesi gereken Altın değerindeki bu başlıkları inceleyecek olduğunuzda zamanınızı alabilir. Bu nedenle bu yazımı favorilerinize ekleyebilir veya bir link olarak bir kenarınızda saklamanızı önemle tavsiye ederim.

Blogger Ücretsiz Resim Barındırıcısı Hakkında


Blogger bloglarınızda yazdığınız yazılara eklediğiniz resimlerin URL lerini kullanabileceğinizi hiç düşündünüz mü ? Google’un Ürünlerinden biri olan blogger’a eklediğiniz resimlerin linklerini, istediğiniz alanda kullanma şansına sahipsiniz. Bu şu anlama gelmektedir.Bedava Bandwidth Host kullanımı. Diğer bir anlatımla Blog URL sonunda blogspot kullanımı ile bu hizmet size ücretsiz sunulmakta. Host parası vermenize gerek yok. Şahsi fikrim com uzantısı olsa ne değişecek.

Google Plus Profil Resim Linkini Bloguna Ekle

Google Plus Profil oluşturma
Google Authorship, Yazarlık” hesabınızı oluşturduysanız, fotoğraf profilinizin bir bağlantısı, artık içeriğinizin yanında görüleceği anlamına gelmektedir.

11/29/2012

404 Link Hatalarını Blogunuza Yönlendirin

Blogger Hatalar ve Yönlendirmeler

Blogger bloglarınız da 404 URL hatalarından dolayı okuyucularınız blogunuzdan ayrılmasın. Birçok nedenlerden dolayı blog yazılarımızda link hatası olabilir. Hatalı linklerden dolayı açılan sayfada size ait bir resminiz ve blogunuza bağlantı veren bir linkiniz olması SEO açısından çok önemlidir.Blogger bloglarımızda hatalı URL’ler ile, blog ana sayfanıza geri dönüşü sağlayan blogunuzun linkini, halen eklemedi iseniz, yazımızı dikkatlice okuyarak uygulamayı blogunuza ekleyin.

11/28/2012

Google + Followers Gadget Kurulumu

Google+ Followers Gadgeti
Bir önceki yazımda, Klasik Bloglar için Google+ Followers Gadgetini yüklemenizi yazmış, Dinamik bloglarımız içinde Google Followers Gadget kurulma isteği temennisinde bulunmuştum. Kalbim temizmiş ki bu sabah 05,25 de Dinamik bloguma bu Gadgeti kurabildim.Bu sevincimi sizlere de hemen duyurmak istedim.

11/27/2012

Popüler yayınlar Gadgetini Dinamik Bloguna Ekle

Popüler Yayınlar

Dinamik Blogger Blogunuza, Popüler yayınlar Gadget uygulamasını ekleyin.
Dinamik bloglarımız nihayet bir bloga benzemeye başladı. Yapılan bu yeniliklerden dolayı emeği geçenlere teşekkür ederim. En kısa zamanda Kategori uygulamasını bekliyoruz. Sesimizi duyacağınıza eminim.

Toplam Sayfa Görünümünü Dinamik Bloguna Ekle


Blogger’un varsayılan şablon görünümü olan, Dinamik Blogger’un, gadgetler serisinde bulunan günlük, aylık, haftalık ve yıllık istatistikleri gösteren Blog istatistikleri Toplam sayfa görüntüleme Gadget’ni ekleme. Blog istatistikleri, Toplam sayfa görüntüleme Gadget’ini eklediğinizde kendi tıklamalarınız ve okuyucularınızın tıklamalarının toplamı olan günlük, aylık, haftalık ve yıllık istatistikleri görürsünüz. 

Toplam sayfa görüntüleme Gadget’i 2012 yılında gadget serilerinin arası eklenen oldukca kullanışlı bir eklentidir. Ancak tekil ve çoğul blog girişlerinizi en doğru gösteren araç ise, Google’un, Google Analytics sitesidir. Google Analytics sitesine giriş yaparak gerçek zamanlı tekil ve çoğul blog girişlerinizi takip edebilirsiniz. Blogger gadgetleri arasında yer alan Toplam sayfa görüntüleme eklentisini nasıl ekeleyeceğinizi aşağıdan takip edebilirsiniz.

Dinamik Blogger, Blog istatistikleri görünümünü inceleyin.


Blog istatistikleri gadgeti

Blog istatistikleri Gadget’ini Dinamik bloga ekleme ;

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın

2. Yerleşim ⇒ Gadget ekle


Blog istatistikleri, Toplam sayfa görüntüleme Gadget’i

3. Blog istatistikleri, Gadgetine tıklayarak ekleyin. Blog istatistikleri, Toplam sayfa görünüm Gadgetini sürükleyerek görülmesini istediğiniz yere konumlandırın ve blogunuzu kaydedin. Blog istatistikleriniz artık ana sayfanızda ve eliniz altındadır.

Google+ Followers’u Klasik Bloguna Ekle

Çevreler
Blogger Klasik blogcular Google+ Followers uygulamasını blogunuza ekleyebilirsiniz. Henüz yeni uygulamaya başlayan bu Gadgeti çok seveceksiniz.Herhalde Dinamik bloglar içinde devreye girecektir. Ümit ediyorum.Uygulama çok güzel bir görsel teşkil ediyor. Facebook uygulamasına benzer bir uygulama olan bu Gadgeti klasik bloglarınıza eklemek için ;
İzlenecek yol :

URL Hatalarını Blogunuzdan Kaldırın

Web Yönetici Araçları
Blogger bloglarınızda yazılarınıza verdiğiniz başlık veya yazı bağlantı linklerinde yapılan hataları Web Yönetici Araçları’ndan kaldırmanız gerekmektedir. Web Yönetici Araçları’nda yapılan açıklama, “Sitenize zarar vermez, deneyim kazanırsınız” şeklinde olsada, Arama motorlarınca tanınamayan linkler bence sitenize zarar verir.  Konuyu biraz daha açalım.
Okuyucu bir arama terimi yazdı, bu terim de sizin sitenizi işaret edecek nitelikte. 

11/26/2012

Blog Yazı İçeriğinize Kalıcı Kategoriler Ekleyin

Windows Live Writer
Blog yazılarınızın alt kısmında “Bunlarda İlginizi Çekebilir” LinkWithin benzeri yazıları kalıcı olarak ekleyebilirsiniz. Kısa başlıklarla birçok yazıya bu uygulama ile, bağlantı vererek blog okuyucu kitlenizi genişletin. Okuyucularınız kategorilerinize bakmıyorlar mı? Beğenilen yazılarınızı okuyucularınızla tek sayfada paylaşmak onlara sunmak mı istiyorsunuz ? 

Çok basit bir şekilde bu anlatıklarımı yazılarınızda devamlı eklemeden yapabilirsiniz.
Evet Sihirli sözcük kelime “ETİKETLER”. Etiketler Blogunuzda en çok kullanılan öğelerdir. Onları doğru kullanabilirsek çok işler başarırlar.

Aşağıda anlatacağım konu etiketlerin ne kadar önemli olduğunu size gösterecektir.
Windows Live Writer HTML Editörünü kullanarak, yazdığımız etiketlere (kategorilere) vereceğimiz bağlantı linkleri ile, tıklandığında aynı etikete sahip birçok yazınızın da izlendiğini göreceksiniz.

Yapılacak işlemleri görelim ;
Windows Live Writer hepimizin duyduğu ama kullanmadığı bir yazı editörü olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Çok değerli olan bu editör Windows kullanan tüm bilgisayarlarda hemen hemen mevcuttur. Özel para vererek almanıza gerek yoktur.Kaçak kullanmanızda gerekmiyor. Tek yapmanız gereken kurulumdur.

Windows Live Writer’ı kurabilmek için verdiğim bağlantıya tıklayın. Kurulumu resimli olarak anlattım. Ayrıca videolu izleyerekte okuduklarınızı pekiştirebilirsiniz.

Verdiğim bağlantıyı okuduysanız artık yapacağımız işleme geçebiliriz.

Yapılacak işlemler ;
1. Bilgisayarımızdan Windows Live Writer’ı başlatıyoruz. Sayfayı küçültüp alt satırda bekletiyoruz.
2. Google Drive Dökümanlardan açacağınız bir sayfa yada word sayafası ile etiketlerimizi yapılandıracağız.Her ikiside olur.Aynı işlemi Windows Live Writer ilede yapabilirsiniz. Seçim size kalmış.
Ben, bir belge açarak yapılacak işlemlere başlıyorum. Sizde kendi etiketlerinizi örnekteki gibi oluşturun.

ÖRNEKLER :
Etiketimiz : Blog ipuçları
Etiketimize verdiğimiz ham Bağlantıda aşağıdaki olsun

http://guney59.blogspot.com/search/label/Blog ipuçları?max-results=10

Blog Linki : http://guney59.blogspot.com/search/label
Etiketimiz : Blog ipuçları
Max Gösterilecek sayfa ad. : ?max-results=10
Etiketimizi Seçip aşağıdaki bağlantı linkini ekliyoruz ve sonuç Blog ipuçlarına tıkladığınızda o etikete ait tüm sayfalar çıkmış oluyor.
Deneyin. Blog ipuçları

http://guney59.blogspot.com/search/label/Blog ipuçları?max-results=10

Şu anda okuduğunuz yazının en altında canlı örneği görülmektedir.
Etiketlerinizden beğendiğiniz kategorilerinizi, hazırladı iseniz artık diğer işleme geçebiliriz.
3. Biraz önce açtığınız Windows Live Writer’ a tıklayın.
4. Oluşturduğunuz şablonu, Windows Live Writer’ a yapıştırın.
5. Biçimleyerek gereken görünümü verin. (Küçültebilirsiniz)
6. Windows Live Writer’ın en alt satırında üç ad seçenek göreceksiniz.
Düzenle, Önizleme, Kaynak
7. Kaynak yazan kısma tıklayın. Aşağıdaki gibi bir görünüm elde edeceksiniz.Resmi yeni sekmede açarak inceleyin.
 Windows Live Writer Kaynak
Son İşlemler :
8. Windows Live Writer’dan kopyaladığınız kodu yapıştırmak için Blogger panelinize giriş yapın.
9. Ayarlar ⇒ Yayınlar ve Yorumlar ⇒ Kayıt şablonunu açın ve biraz önceki kodu yapıştırın.
10. Resimde gördüğünüz gibi
HTML kodundan vermek istediğiniz aralık kadar alt alta yapıştırın.
Örnek :
Ben üç adet gösterdim siz vereceğiniz boşluk kadar yapıştırın. Blogunuzu kaydedin. Artık yeni yazı yazmak için sayfa açtığınızda bu görüntüyü göreceksiniz.Dolayısı ile devamlı yazmak zorunda kalmayacaksınız.
Diğer bir faydasıda etiket aramanıza gerek kalmadan buradan kopyalayarak etiket kısmına yapıştırabilirsiniz. “Kopyalama anında linklerin bozulmamasına özen gösterin.”
11. Yeni yazı sekmesini açtığınızda şu şekilde bir görüntü ile karşılaşacaksınız.

Blogger Yeni Yazılar Sekmesi
Yukarıda anlatılanlarla ilgili sizlerde bildiklerinizi yazabilirsiniz. Düşünceleriniz bizle paylaşın. Problem yaşarsanız çekinmeyin yazın. 

Blog Ana Sayfa Menü Görünümünü Düzeltin

Blogger Menü Görünümü
Birçok blogu incelediğimde Ana Sayfada, Sayfa Menüleri görülmüyor. Menüler olarak kullanılan Sayfa Gadgetini blogunuza nasıl yerleştireceksiniz ?Blogunuzun başlık (header) kısmında yer alan menüler okuyucularınıza yol gösteren Navigasyonlardan ibarettir. Bu Navigasyon olmadığında okuyucularınız çok çabuk blogunuzu terkeder. Herhalde böyle bir izlenim yaşamak istemezsiniz ? Blog menülerini bilerek sidebarda bırakıyorsanız sorun yok.

11/25/2012

Site Değerlendirme İsteği Nedir

Sitenizi Denetimlerle Değerlendirin

Blogger Blogunuzun Google arama sonuçlarında görülmemesi, performasında düşüklük, Web Yönetici Kurallarını ihlal etmediğinizi düşünüyor ve eminseniz Sitenizin değerlendirmesini Google’dan isteyebilirsiniz.

Yapılacak işlemler :

Blog Yorum Geri Bildirimi Hakkında

Yorumlar ve Cevaplar
Blogger bloglarınızda yazılarınıza yapılan yorumlara, yorum cevabı verildiğinde okuyucuların birçogunun ulaşamadığı olmuştur.Okuyucular okudukları ile ilgili sorunları yazdıklarında kendilerine cevap verilmediği sanarak, sordukları sorunun cevabını emaillerine geleceğini düşünürler. Sonuç olarakda kendilerinin gale alınmadıklarını sanırlar. Aslında konunun özü çok farklıdır.

11/24/2012

Tumblr Blog Site Doğrulaması Nasıl Yapılır

guney59.tumblr.com
Tumblr Blogunuzu Web Yönetici Araçlarına ekleyerek siteniz hakkında geniş bilgi alabilirsiniz. Google Web Yönetici araçlarına Blogunuzu/Sitenizi nasıl ekleyeceksiniz ? Yeni kurduğunuz Blog/sitenizi eklemek için yapılacak işlemler nelerdir.

Tumblr Blog Pixel Teması

Tumblr Blog
Tumblr Pixel Blog Teması ile blog bağlantılarınızı genişletebilirsiniz. Görünümü çok şık bir tema. Blog oluşturduktan sonra ücretsiz temalar arasından seçim, blogunuza uygulayın.
Sidebar da Kurulumdan sonra gelen Sosyal Paylaşım gadgetleri , hakkında yazısı ve kategorilerinizin görünümü ile gerçekten de al benisi olan bir blog niteliği taşıyor.

Tumblr Blogunuzda Paylaşım Düğmelerini Oluşturun

Tumblr Sosyal Paylaşım Butonları
Tumblr Blog da Sosyal Paylaşım ayarları nasıl yapılır ? Tumblr blogunuzda Paylaşım düğmelerini yapılandırarak okuyucularınızın hizmetine sunmak için yapılacak işlemleri aşağıda inceleyelim. Yaptığımız işlem Pixel temasında uygulanmıştır. Bazı temalarda görsel farklılıklar görülebilir.
1. Tumblr Blogunuza giriş yapıyoruz.
2. Kişileştir sekmesine tıklayın
3. Açılan pencerede Sosyal Paylaşım sekmesine gelin (Dısgus ile başlayan kısım)
4. Sosyal Paylaşım Butanlarını yapılandıran URL’ kısmı kutucuklarının  hazır olduğunu göreceksiniz. Sizin paylaşım yaptığınız paylaşım URL nizi hemen kutuya tıklayarak yazıyorsunuz.
Örnek : Yazılı görülen metin : Twitter URL ( Kutuya yazılacak olan ⇒ )
http://twitter.com/guney59 olarak görülecektir.
5. Sosyal Paylaşım URL’lerinizi tamamladığınızda yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Sosyal Paylaşım Butonlarını görebileceksiniz.
6. Tüm işlemleriniz bittiğinde Tema yazan kısımdan kaydedin. Hemen sonrada kapa tıklamanız yeterli olacaktır. Birçok güzel temaya sahip bir blog olup, incelemenizi tavsiye ederim.Sosyal paylaşım düğme URL'si girilecek olan alan
Herzaman ki gibi yorum yazın demiyorum.Bu defa yorum yazmayın diyorum.
Neden diye şüphe ile düşündüğünüze eminim. Yorum yazdığınızda yorumların blogunuz üzerinde etkileri görürsünüz. Blogunuzun Alexa değerlerindeki değişimleri görürsünüz. Arama motorlarınca yazdıklarınızı görür blogunuza ulaşırsınız. Bu nedenle yazmayın.


Tumblr ile ilgili konular
Tumblr Bloguna Addthis paylaşım butonu ekle
Tumblr Bloguna Alexa trafik Widget ekle
Tumblr Bloguna  LinkWithin ekle
Tumblr Bloguna Histats sayaç ekle


YENİ SİTEME DAVETLİSİNİZ..

11/23/2012

Bedava Premium Blogger Şablon

Bedava Blogger Şablon

Blogger Blog Şablonunu özelleştirmek isteyenler için çok güzel tasarlanmış ücretsiz bedava olan bir şablon.Tasarımı sabit olarak kodlanmış. Öncelikle şablon bilgilerini kendi bilgilerinizle değiştirmeniz gerekiyor.Kendi sitesinden de yaptığı açıklamalarla çok rahat bir şekilde değişim yapabileceğiniz temaya sahip. 

11/22/2012

Blogger Bilgileri Nerede Bulunur

Blogger

Bloggger ile ilk Blog oluşturulduğunda, birçok blogcunun sorduğu ilk soruların başında gelen konu, Blogumun adı ne ? Blogumun URL’si nerede ? URL nasıl yazılır ? Blog başlığım nerededir ? Etiketler nedir ? Etiketler ne işe yarar ? Yazı nerede yazılır ? Bu ve buna benzer konuları kapsar.Bu soruları çoğaltabiliriz. Ancak ilk başlayanlara bilgi olması amacı ile konuyu

Bizi Takip Et Klasik Blog Gadget Eklentisi

Blogger Klasik Blogunuza Sidebar’da “Bizi Takip Et” Gadget’ini çok basit bir şekilde ekleyebeilirsiniz. Acemi blogcuların bile bu basit Gadgeti ekleyebileci bu eklentiyi kurmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli. Üye değilseniz hemen iki dk, da üyelik işlemlerinizi tamamlayın.

Bizi Takip Et, Gadgetini ekleyebilmeniz için yapılacak işlemler ;

1. AddThis sitesine giriş yapıyoruz.
2. Sol tarafda bulunan Stil , Başlık , Paylaşım URL ‘nizi girin ve yapılandırın
3. Sağ taraf da bulunan ön izleme de görülen paylaşım iconlara tıklayarak açılıp, açılmadığını kontrol edin.
4. Tüm bilgilerinizi girdiğinize emin olduktan sonra, alt kısımda “Grab It” yazan kısma tıklayarak kodu seçip kopyalayın.
5. Blog yönetimine giriş yapın ⇒ Yerleşim ⇒ Gadget ekle, tıklayın açılan pencerede HTML/Java scrip’i açın.
6. Biraz önce AddThis’den kopyaladığınız kodu yapıştırın ve kaydedin.
7. Gadgeti görülmesini istediğiniz yere taşıyın. Blogunuzu kaydedin.
Yeni Sosyal Organik paylaşım buton Gadgetiniz, artık okuyucularınızın tıklamasını ve blogunuzu takibe almasını bekliyor. Güle güle kullanın.

2012 Blogger Ücretsiz En İyi Şablonları

1.Pro Blogger Şablon
Blogger Bloglar için seçtiğim 2012 yılına ait en iyi ücretsiz şablonlardan 
birkaç örnek. Fleksör Magazine, İki Sütunlu devamını oku özellikli. Çoklu sekmeli Witget görünümü, kenar çubuğunda 125x125 banner reklam bölümü, içerik navigasyonlu dergi sitili şablon.

11/21/2012

Google Chrome Jam Müzik uygulaması

Google Chrome Jam Lab
Google Resmi Türkiye Sitesinde, çevrim içi müzik uygulaması hakkında verdiği bilgi ile Chrome JAM uygulamasını başlattığını duyurdu. Uygulamayı incelediğimizde oldukca 
dikkat çeken Enstrümanlarla birçok şarkı çalışması yapabiliyorsunuz.

Giriş karşılama ekranının hemen ardından bir kullanıcı adı seçerek, uygulamaya başlayabilirsiniz. Sizinde Müzikle ilgili bir grup çalışmanız oldu ise, uygulamayı 
seveceğinize eminim.

11/20/2012

İnternetime Dokunma (Take Action)

İnternetime Dokunma
Web Dünya’mızda “ÖZGÜRCE İNTERNET kullanabilmeniz için aşağıda yazılı kısa açıklamaları mutlaka okuyun. Belirtilen bağlantıdan giriş yaparak geniş bilgi alın. Gelip geçici Hükümetlerin, alacağı kişisel kararlarla WEB İnternet Dünyanızda özgürlük ve gelişimi engelleyen kararlar için bir adımda siz atarak, “Take Action” (Harekete Geç) konuya destek verin. Yarın hayatımızda olmayacak, Hükümetlerin İnternet konusunda kapalı kapılar arasında alacakları kararı şimdiden durdurmak için harekete geçin.

11/19/2012

Blog Yazılarımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz

Blog Yazarı
Blogger bloglarda yazdığımız yazılarda nelere dikkat etmemiz gerekiyor, neden dikkat etmemiz gerekiyor ? Blog'unuz da yazınızı yazdınız ve yayınladınız.
Peki, Sosyal Paylaşım sitelerine gönderiyormusunuz ? Yazınızı yayınladıktan sonra arama motorlarını bekliyormusunuz ? Yazılarınızı büyük harflerle mi yazıyorsunuz ?
Yukarıda belli konuları sıraladım. Çok detaya girmeden kısaca bloglarda gördüğüm yanlış olan konuları yazarak, yeni blogcu arkadaşlara bilgi aktarmak istiyorum.

Sidebarda RSS ile Yazı İçeriklerinizi Gösterin

İçerik Takibini Yapılandır Gadgeti
Klasik Bloglarınıza Sidebar da blogunuzun içeriklerini göstermek için Gadget ekleyebilirsiniz.Gadget’in özelliği en son yazılan beş adet yazınızı Sidebarda göstermek. Gadgetin adı “İçerik Takibini Yapılandır” Blog başlığınızı yazıp,
Göster kısmından gadget de istediğiniz verileri girebiliyorsunuz.
Bu veriler neler :
Yayınlanacak Öğe Sayısı
Öğe Kaynak Yazarları
Bağlantıyı yeni pencerede aç

Yukarıda yazılı verileri işaretlediğinizde Gadget’inizde görülmektedir.
İçerik takibini yapılandırma ile ilgili, Gadgetin Sidebardaki görseli aşağıda gösterilmektedir.Okuyucularınız blogunuzu incelerken yazdığınız yazıların linklerine sidebarda görerek okumak isteyebilirler.Gadgeti zevkinize göre tanzim edebilirsiniz. Hiçbir kod kullanmadan, sadece blogunuzun başlığını yazarak Gadget’i yapılandırabileceğiniz kullanımı kolay bir uygulamadır.
Tüm bilgileri blogunuz da çalışmakta olan FeedBurner den almaktadır.
FeedBurner nedir ? Blogumuz da nerede bulunur ? FeedBurner nasıl
kullanılır ? FeedBurner ile ilgili bilgileri inceleyiniz.
FeedBurner Blogunuzda Ayarlar ⇒ Diğer ⇒ Kayıt İçerik Takibini yeniden yapılandırma sekmesinde yer almaktadır.

FeedBurner İçerik Yapılandırması
Nasıl Kullanılır :
Blog yönetimine giriş yapın ⇒ Yerleşim ⇒ Gadget ekle ⇒ İçerik takibini yapılandır yazısını bulun ve yukarıda anlatıldığı şekilde yapılandırın.
Gadgetin görülmesini istediğiniz yere taşıyın. Blogunuzu kaydedin.

Blogunuzda Sidebarda yazıya bağlantı nasıl verilir, Hover efekli sosyal takip eklentisi, Popüler yazılarınızda kullanabileceğiniz haraketli Gifler, Yazılarınızda istediğiniz kategoriyi oluşturabileceğiniz Özel kategori Gadgetini, nasıl yapacağınız hakkındaki bilgilere bağlantı
linklerine tıklayarak ulaşabilir blogunuzda uygulayabilirsiniz. Bir blog için gerekli olan bilgilerden faydalanmanızı, blogunuza şık görünümler kazandırmanızı tavsiye ederim.

LinkWithin Widgetini Dinamik Bloguna Kur

Dinamik Blogda LinkWithin Witget Kurulumu
Blogger Dinamik bloglarınızda, Sayfa yazılarınızın altında LinkWithin benzer yazılar widgetini ekleyebilirsiniz.LinkWithin widgetini dinamik blogunuza ekleyerek yazı postlarınızı zenginleştirin. LinkWithin ile Beş bağlantı ekleyerek yazılarınız altında, Altı sayfa bağlantısına sahip olabilirsiniz. Blog okuyucuları bir sayfayı okuduklarında aynı anda diğer sayfa
bağlantılarına da ulaşabilme imkanını sağlamış olacaksınız.LinkWithin eklentisi ile Okuyucu sayısını arttırarak günlük okuyucu trafiğinizede katgıda bulunun. Bir müdted sonra Alexa değerleriniz deki sayı farkını da yaşayacak ve Dünya sıralama Trafiğinizin düştüğünü görerek üst sıralarda yer almanızı hızlandıracaksınız. Sonuç olarak (SEO) değerleriniz de yükselme sağlayarak, sayfa aramarında üst sıralara çıkabileceksiniz.
Uygulamayı Dinamik Bloglarınıza kurmak için yapılacak işlemleri takip edin ;
LinkWithin sitesine giriş yapıyoruz.
E-mail bilginizi, Blog linkinizi yazın.
Platforum kısmını iki şekilde kullanabilirsiniz.
1. Klasik blogunuzda daha önceden LinkWithin witgeti kurulu ise, kurulu olan gadgetten kodu alarak,
2.Widget kurulu değilse yeni LinkWithin witget kodunu alarak,
Her iki şekildede sonuç olarak kod alınacağı için ben kod almamış biri olarak konuyu sıfırdan anlatıyorum.
Platform :
1.Blogger seçip kodu blogunuza hiç kurmadı iseniz gönderebilirsiniz
2.Other seçeneğini seçerek direk kodu alıp uygulamaya geçebilirsiniz
Seçim size kalmış.Şimdi Blogumuza gadget olarak göndermeden Other seçeneği ile kodu alacağız.
Other tıklayın. Alttan Width tıklayarak 5 seçeneğini seçin.(Dinamik blog için uygun bir seçenektir)
Hemen altta ki seçenekten blogunuz koyu ise tıklayabilirsiniz.Koyu değilse boş bırakın. 
Yukarıda anlatılan konu, aşağıdaki resimde gösterilmektedir inceleyiniz.
LinkWithin'e Nasıl Kayıt Yapılır
Kayıt bilgilerimizi girdik ve Get Widget’e tıklıyarak kodumuzu kopyalıyoruz.
LinkWithin Widget Script Kodumuz
Blogumuza giriş yapıyoruz.
Ayarlar ⇒ Diğer ⇒ Kayıt İçerik Takibi Altbilgisini tıklayarak açın.
Biraz önce aldığımız kodu buraya yapıştırın ve blogu kaydedin.
Blogger Kayıt İçerik Takibi Altbilgisi

11/18/2012

Blog Yazılarınızdaki Hatalı Linkleri Kaldırın


Web sitenizdeki hatalı makale linklerini nasıl kaldıracaksınız? Web site editöründe makale başlığı olarak yazdığınız metin, bazı nedenlerden dolayı bağlantı link hatası verebilir.

Farkında olmadan silinen bu sayfalar arama sonuçlarında (Seo) halen takip edilen bir link olarak görevine devam etmektedir.

Arama sonuçlarına bağlantı veren bu linkler, web sitenize zarar vermez. Ancak, içeriklerin arama sonuçlarında çıkmaması sonucu okuyucu kitleniz etkilenir. Arama Sonucu web siteniz en alt sıralarda çıkmanıza hatta hiç çıkmamanıza neden olabilir. 

Bunun sonuçları olarak, okuyucu kitleniz azalır, web siteniz bir adım ileri gidemez. Böyle bir durum yaşadığınızda şunları kendinize sorabilirsiniz.
  • Bloguma kimse gelmiyor neden?
  • Hit'im artmıyor neden?
  • PR değerlerim düşük neden?
Tabi bu durum (SEO) konusuna girdiğinden çok fazla detaya girmeyeceğim. Yukarıda sıraladığım en basit maddeler dahi sizi etkileyen konular arasında yer almaktadır. 

Konuyu çok uzun uzun yazmadan kısa ve öz olarak anlatarak ne yapmanız gerektiğini, nasıl yapılacağını anlatmaya çalışalım. Bugüne kadar hiç giriş yapmayanlar için Web Yönetici Araçları  ile önce tanışın. Giriş yapanlar için devam edelim.

1. Web Yönetici Araçlarına Giriş yapın. Web sitenizin ismine tıklayın.

2. Açılan sayfada, TaramaTarama Hataları, satırına tıklayın. Yan tarafında URL Hataları yazan bölümü göreceksiniz. İki adet üst ve iki adet alt kısımda farklı alanlar hakkında bilgi veren bölümleri inceleyin. "Masa üstü, Akıllı telefon, Sunucu Hatası, Bulunamadı"

3. Her bir alanı açıp inceleyin. Her tıkladığınızda karşınıza farklı bilgiler gelecektir.

Aşağıya doğru hata sayısına göre bir alan açılacaktır.

Bu alanda URL hatası ve Bulunamadı gibi bilgi içeren kısımları göreceksiniz. Şuna benzer.


Hataları izlediğiniz alanın hemen alt kısmında bir grafik bulunur. Bu alanda hatalı link yapısını görürsünüz. Örneğin, çizelgede 13 Hatalar yazmaktadır. Hatalı hücre “Bulunamadı” yazısına tıklarsanız, hatalı linkler listesi açılır. 

Yapılması Gereken Düzenlemeler:

1. Hatalı linke tıklayın.

2. Açılan pencerede URL yazısının yanındaki linke tıklayın.

Resim 1: Hatalı URL'ler görülmektedir. Linke tıklayın.
  

3. Linkimizde hata olduğundan dolayı, tıkladığınızda daha önceden yapılandırma yaptı iseniz 404 hata sayfası çıkacaktır. Bu sayfada Home yazan kısma tıklandığında okuyucuyu blog ana sayfasına yönlendiren bir link vardır. Bu sayfa sayesinde okuyucunuz ana sayfanıza dönüş yapar. Hatalı sayfa resmini inceleyin;

Resim 2: Hatalı sayfa ve web sitenize giden link "Ana Sayfa"

                                 Blog 404 hatası

4. Web sitenizin hatalı açılan sayfa 
 linkini tarayıcı penceresinden kopyalayın.

5. Altta Google Bot gibi getir yazan yere tıklayın.

6. Açılan sayfa sol kısım da “Google Dizini” yazan yere tıklayın ve ardından URL'leri kaldır yazan kısma tıklayın. Linkin hatalı olduğundan emin olduktan sonra, açılan sayfada “Yeni kaldırma isteği oluştur” sekmesine tıklayın ve biraz önce kopyaladığınız linki yapıştırarak “Devam” ismi ile işlemi bitirin. Açılan sayfada Neden yazan kısmı açın bilgi olması açısından okuyun.

7. İstek göndere tıkladığınızda, Sayfayı arama sonuçlarından ve ön bellekten kaldıracak yeni pencere açılacaktır. Size sayfanın kaldırıldığını ve beklemede olduğunu ifade eden yazıları okuyarak bilgi edinin.

8. Resim 1 de anlattığımız kısma giderek “Bu sayfa sizde halen açık beklemektedir” Düzeltildi olarak işaretle” kısmını bularak tıklayın ve hata sayfasından kalktığını göreceksiniz. 

Değişik zamanlarda bu hatalı sayfaya bağlantı verdiyseniz bu hataları düzeltmediğiniz sürece bu hatalarla karşılaşacaksınız.

URL hatalı sayfalar penceresi


9. Son olarak sol tarafta Google Boot gibi getir yazısını ve Blog URl nizi göreceksiniz.Kutu içine bir şey yazmadan “Getir” tıklayın ve dizine tekrar gönderin.

Google Boot Getir, tıkladıktan sonra yeşil bir onay ile blogunuzu tekrar bootlar tarafından kontrol edilmesi isteği yapmış oluyorsunuz. 

11/16/2012

Yanlışlıkla Gönderdiğiniz Gmail Emailinizi Geri Alın

Google Gmail
Google Ürünleri kullanıyorsanız, Gmail’in E-mail servisinide kullanıyorsunuz demektir.Günlük yaşamda yoğun çalışmalar içirisinde gmail ile e-mail gönderirken son dakikada gönderi işleminden vazgeçebilirsiniz.Veya yanlışlıkla sildiğiniz bir iletiyi geri almak isteyebilirsiniz.Yaptığınız işlemi her zaman gmail çöp kutusunda bulamıyabilirsiniz. İşte böyle bir konu, yaşamamanız için yapmanız gereken bazı ipuçları vardır.

İletişim Formunda Yorumları Kapatın

Sayfalar İletişim formu yorumlar
Blogger bloglarınızda okuyucularınızla iletişim kurduğunuz forumların altında Yorumlar bölümünü kapatabilirsiniz.Uygulama şekli Dinamic ve Klasik bloglar için aynıdır.Okuyucularınız hem iletişim hemde yorum yapamayacaklarına göre bu alanın düzenleme zamanı gelmiş demektir.Yapılacak işlemler çok basit ayarlardan ibarettir.
Blog yönetim paneline giriş yapın.

Dinamik Bloguna Sayac Nasıl Eklenir

Dinamik Blogger Sayaç Uygulaması
Blogger Dinamic Görünüm (View), bloglarınıza sayaç eklentisi nasıl eklenir ? Hangi sayaç kodunu Dinamic Blogunuza ekleyebilirsiniz ? Dinamic Blogunuza ekleyeceğiniz bu kod ile günlük hit sayısını görebilecekmisiniz ? Blogunuzdan çıkmadan blog sayacınızı Ana Sayfada görmeniz mümkün mü ? Sayaç ile ilgili detayları alabilecekmisiniz ?

11/15/2012

Dinamik Classic görünümde Soldan açılan Gadget


Blogger Bloglarınızda, Dinamik Classic görünümünde sağdan açılan Gadget Dökümanlarını, Soldan açılan Gadget iDöküman olarak nasıl uygularız ? Dinamik blogunuzu Sidebar görünümünde kullanıyorsanız deneyin beğenirseniz kullanmaya devam edin. Farklı görünümlerde çok şık duran bu Gadget eklentisini nasıl ekleyeceğimizi aşağıda inceleyelim.

Yapılacak işlemler :

Yönetim ⇒ Şablonlar (Şablon yedeğini alın) ⇒ Özelleştir ⇒ Gelişmiş ⇒ CSS Ekle

Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın. ( } ) Yapıştırma işleminden sonra, koyu renkle belirttiğim tırnaklı parantezin olduğu kısmı seçin ve entere tıklayın, blogunuzu kaydedin. 

Yapılacak tüm işlem bu kadar kısa arkadaşlar. Uygulama hoşunuza gitti ise bize yorum bırakın. Yaptığınız işlem hakkında görüşlerinizi belirtin. Sizde farklı uygulamalarınızı yazın. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
.gadget-container {
-moz-transition: left 0.15s ease-in-out 0s, opacity 0.15s ease-in-out 0s !important;
-webkit-transition: left 0.15s ease-in-out 0s, opacity 0.15s ease-in-out 0s !important;
-ms-transition: left 0.15s ease-in-out 0s, opacity 0.15s ease-in-out 0s !important;
-o-transition: left 0.15s ease-in-out 0s, opacity 0.15s ease-in-out 0s !important;
margin-right: 100% !important;
right: -100px !important;
left: 0px !important;
}
.gadget-container:hover, .gadget-item.ss:hover, .gadget-item:hover .gadget-container, .gadget-selected .gadget-container {
right: auto !important;
}
#gadget-dock:hover, #gadget-dock.gadget-notifying, #gadget-dock.gadget-opening{
left: 0px !important;
}
#gadget-dock {
-moz-transition: left 0.15s ease-in-out 0s;
-webkit-transition: left 0.15s ease-in-out 0s;
-ms-transition: left 0.15s ease-in-out 0s;
-o-transition: left 0.15s ease-in-out 0s;
left: -40px;
}
 

Dinamik blogunuzda CSS alanına kod yapıştırdığınız halde kaydet çalışmaz ise yapılacak işlemler ;

1. HTML şablonuna girin

2. CTRL + F arama kutusu ile aşağıdaki kodu bulun.

3. CSS kodlarını eksiksiz kopyaladıktan sonra bu kod’un hemen altına yapıştırın. Şablonu kaydedin.

/* END CUT */

NOT: Temanızı değiştirdiğinizde CSS kodlarının da değiştiğini ve çalışmadığını unutmayın. Yeni tema seçiminden sonra CSS kodlarını yukarıda anlattığım gibi uygulayabilirsiniz.

11/14/2012

Google Gmail Ürün Yenilikleri

Google Gmail Yenilikleri

Google Gmail, yeniliklere doymuyor.Devamlı yeni araştırma geliştirmelerle bu defada karşımıza “Yeni ileti oluşturma deneyimini deneyin” yeni başlık ve uyarısı ile geliyor.
13.11.2012 tarihinde göremediğim bu iletiyi şu anda 14.11.2012 tarih ve 21,00 sularında karşılaştım.Herzaman olduğu gibi blog adıma yanaşır bir şekilde sizlerle paylaşmak istedim.

Dinamic Blog Sidebar Yazılar için Scrollbar


Blogger, Dinamik görünümünde Sidebar’a Dikey kaydırma çubuğuScrollbar”eklentisi nasıl düzenlenir? Dinamik blogunuz Sidebar görünümündeyken blog okuyucuları yazılarınızı mausla, kaydırarak okumak zorundadır. Benimde en çok sevdiğim görüntülerden biri de Sidebar görüntüsüdür. Sidebar da tüm yazılarınız görülürken içeriğini görüntülemenize olanak sağlar. Dinamik blogger Sidebar kullanıyorsanız sidebar’a Dikey kaydırma Çubuğu ekleyebilirsiniz. Şimdi bu Scrollbar uygulamasını nasıl yapacağınızı inceleyelim.

Dinamik Blogger Scrollbar Uygulama adımları :

1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın.
2. Yönetim ⇒ Şablonlar (Şablon yedeğini alın) ⇒ Özelleştir ⇒ Gelişmiş ⇒ CSS Ekle yolunu izleyerek, aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın ( } ) bu parantezin yanına tıklayın ve enter tuşuna basın, Blog’a uygula ile kayıt edin.


Eklediğimiz CSS kod görünümü
.sidebar #sidebar, .ss{
margin-top: 12px !important;
overflow-y: scroll !important;
} 

Blogger Dinamic Dikey çubuk hakkında düşüncelerinizi bildirin. Farklı bir uygulama biliyorsanız çekinmeden yazabilirsiniz. Bence güzel bir uygulama. Dinamik blogunuzda CSS alanına kod yapıştırdığınız halde kaydet çalışmaz ise yapılacak işlemler ;
1. HTML şablonuna girin
2. CTRL + F arama kutusu ile aşağıdaki kodu bulun.
3. CSS kodlarını eksiksiz kopyaladıktan sonra bu kod’un hemen altına yapıştırın. Şablonu kaydedin.
Test blogumda yaptığım çalışmalar sonucu tüm kodları kabul etmekte olduğunu göreceksiniz.


Sidebardaki tema değişimlerinde ayrıca denenmiştir. Hepsin de çalışmaktadır.

/* END CUT */

NOT: Temanızı değiştirdiğinizde CSS kodlarının da değiştiğini ve çalışmadığını unutmayın. Yeni tema seçiminden sonra CSS kodlarını yukarıda anlattığım gibi uygulayabilirsiniz.

Dinanik görünümlü diğer makaleleri bağlantı linkini açarak okuyabilirsiniz.

11/13/2012

AddThis Sosyal Paylaşım Eklentileri Hakkında

Dünya Devleri arasında yarışan Sosyal Paylaşım sitesi AddThis, site görünümünü değiştirmiş olarak karşımıza çıkıyor. Siteyi incelediğimizde, yeni Sosyal Eklentileri ile birçok farklılığı da beraberde getirdiğini görüyoruz. Bu yenilikleri incelediğimizde, neler mi var?
1.Paylaşım butonları

2.Hoşgeldiniz Bar

3.İçerik Eğilimleri

4.Takip Butonları

5.Birçok Sitenin Bireysel paylaşım Butonları

6.Sosyal paylaşım butonlarının istatistiki bilgileri

7.Sosyal +Kitlelerin tanıtımı

8.Hazır butonları (Tek tıkla blogunuza ekleyebilirsiniz) e-mail bilgilerinizi girip üyelik işlemlerinizi tamamladığınızda blogunuza gadget olarak gönderip kullanabilirsiniz.

Hatırlarsanız eskiler çok iyi bilir.Bu butonları bloglarımıza kod ekleyerek yerleştirebiliyordum.bayağı bir kolaylık sağlandı. Slogonumuzu veriyoruz.
“ Yaşasın Gadgetler, Widgetler”
Sosyal Paylaşım Butonlarını nasıl çalıştıracaksınız ? Kısaca çok basit bir uygulama ile blogunuza göndermek için ;

Yapılacak işlemler nelerdir :

1.AddThis Sosyal paylaşım sitesine giriş yapıyorsunuz.

2.Hemen üst kısımdan üyelik işlemlerinizi tamamlıyorsunuz.

3.”Get To kode” Kodu Al sekmesine tıklayın

4.Altta Blogger İconunu seçin

5.En altta beğendiğiniz paylaşım butonu yanındaki kutuyu seçin

6.Sağ taraf da Blogger’a yükle tıklayın.

7.Açılan sayfada Blogger yönetim panelinizde Gadget eklenmiş olarak göreceksiniz.

Size sadece gadgeti sürükleyerek taşıma işlemi kalmakta.

8.Gadgetinizi Blog kayıtlarının altına sürükleyerek bırakıyoruz.Blogunuzu kaydedin

9.Blogunuz İstatistiki bilgilerini alabilirsiniz.
Artık Ana Sayfanızı görüntülediğinizde AddThis Sosyal Paylaşım İconlarını görebileceksiniz.
Blogunuza Paylaşım Butonlarını Gadget olarak eklemeyi okudunuz.Bir problem yaşarsanız yorum yazmaktan çekinmeyin.