5/31/2012

Blogger Blog Yazı Editörü kullanımı

yazı editörü
Blog nasıl kurulur yapılacak işlemler nelerdir , yazımızda blogger da blogların nasıl kuracağını, blog ayarlarını ve gadgetlerin nasıl kurulması gerektiğini anlatmıştık. Bu yazımıza paralel olarak Blog temel tasarımlarını yaptıktan sonraki en önemli kısım olan yazı editöründe yazılarınızı nasıl biçimlemeniz gerektiği ile ilgili bilgileri paylaşalım. Sonuç olarak her iki konuyu birleştirdiğimizde blogunuzu tanımış olacaksınız. Artık blogunuzdaki yazıları bilinçli bir şekilde yazabileceksiniz. Bu işlemler size ne kazandıracak.

Hepsinden önemlisi bilinçli bir web oluşturmanızı, arama motorları ile uyumlu ve sağlıklı bir blogunuzun olmasını sağlamış olacaktır. Birçok forum ve yorumlarda mutlaka raslamışsınızdır. Blogum arama motorlarında neden çıkmıyor ? Google blogumu dizine neden eklemiyor. Alexa sıralamam neden düşük. PR değerim neden değişti. 

Bloguma neden ziyaretcim gelmiyor vs gibi konuları uzatabilirsiniz. Eğer bu tür soruları görmedi iseniz sizlere önerim Web Yönetici Araçlarına giriş yaparak yapılan sorgulamaları incelemeniz hatta formun bir üyesi olarak katılım sağlamanızdır. Birçok soru sorabileceğiniz gibi, soracağınız sorularında daha önceden verilen cevaplarını inceleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Aşağıda size rehberlik edecek linkleri açarak ilgili bilgileri inceleyin.
1. Blog editör kısmındaki butonların ne anlama geldiğini incelemeye başlayın.
2.Blogunuza zaman zaman kod eklemek isteyebilirsiniz. Bu kodları nasıl çerçeve içine alacağınızı inceleyin. Google Drive dökümanında kod çerçevesi yapımı yazımızı takip edin.
3.Blog yazılarınızı Google Drive Dökümanlarda nasıl yazacağınızı ve menüleri nasıl kullanmanız gerektiğini inceleyin.
4.Google Drive hakkında bilgiler.
5.Google Drive Dökümanlarda yan yana nasıl resim eklenir.
6.Windows Live Writer’ı blog editörü olarak da kullanabilirsiniz.
7.Blog yazılarınıza devamı eklentisi nasıl yapılır.
8.Başarılı bir site için 10 kural nelerdir.
9.Blogger yayın edit ayarlarınızı kontrol edin.
Yukarıda verilen linkleri takip ederek anlamaya çalıştığınızda blogunuzu bitirmiş ve yazılarınızı rahatlıkla yazabileceğiniz konuma geleceksiniz. Bir önceki yazımızı okumak için linki takip edebilirisniz. Blog Nasıl Kurulur Yapılacak işlemler Nelerdir

5/30/2012

Bloglar Neden Ölmez

Bloglar
Son birkaç yıldır internet kullanıcıları blogculuğun ölüp ölmediğini sorgular oldu. Eğer şu anda siz bu blog'u okuyorsanız ve ben de bunu yazmak için vakit ayırdı isem bu düşünceyle aynı fikirde olmadığım çok açıktır. Bunun nedenlerine gelecek olursak; öncelikle gözden kaçan bir nokta var. İnsanlar genelde popülaritesini yitiren konulardan bahsederken analitik bakış açısından uzaklaşıp, doğal ilgi alanları ile görüş saptamasında bulunurlar.
Hepimiz zamanında aynı şeyi yapmatık mı? Kabul etmeliyiz ki her şeyi basitleştirmek gibi bir eğilimimiz var. Dolayısıyla biz de bloglara kendi gücünü ispatlaması için gerekli zamanı vermeden, kısa bir süre sonra “herkesin bir bloga ihtiyacı var” yerine “bloglar öldü” şeklinde saptamalar yaptık. Günümüzde pazarlama planları o kadar kısa vadeli ki olay ve durumlarını genel çerçeve içinde göremez olduk.

Bu yüzden facebook ve twitter güncellemeleri blogların birkaç yıl önce olduğundan daha önemli hale geldi. Avantajları elbette var örneğin ; Twitter ve Facebook üzerinden herhangi bir link paylaşmak veya durum güncellemesi yapmak artık daha kolay. İlerleyen zaman diliminde Blogger'un da kendi üstüne düşen gelişim çabaları ile Blogger ve kullanıcıların destekleri ile daha da ileriye gideceğini ümit ediyorum. Wordpress'in açık kaynaklı bir blog olması. Geliştirici desteğinin çok fazla olması çok çabuk ilerlemesine yol açmıştır. Bu durum ücretli veya ücretsiz kullanım imkanı sunan tüm Wordpress blogları için geçerlidir.  Blogger neden kaplumba gibi ilerlemesini sürdürüyor ? Neden daha fazla seçenek sunmuyor anlamakta insan güçlük çekiyor. Blogger bir Google ürünüdür. Google ürünü Blogger'u milyolarca insan severek kullanıyor. Google'un artık bu durumu görüp Blogger'u daha ileriye götürecek gelişimler için müdehale etmesi yada ettirmesi gerekliliğinin zamanının gelip de geçmekte olduğu söylemeden yapamayacağım. Blogger'un daha iyi konumlarda olmasını sabır ile bekliyoruz. Merdiven altında yapımına başlanılan Blogger'un artık günümüz teknolojik alt yapısı ile buluşarak kullanıcılarına yeni arayüz ile çıkıp merhaba demesi gerekir. Blogger sade ve herşeyi yapmaya açık bir yazılım. Sadece bir gülümseme ve sevgi bekliyor. Bugüne kadar Blogger kullanıcıları bu sevgi ve şevkati verdiler. Ancak Blogger'un da bir anne ve babasının ortaya çıkma zamanı gelmiştir. İşte o zaman Bloggerlar ölmeyecek yaşayacak ve yaşatılacaktır.

5/29/2012

Google Sites ile site nasıl yapılır

Google sites AdnanGuney59  ana sayfa görseli
Google Sites Kurulumu AdnanGuney59 adında oluşturduğum site görüntüsü
Bedava sitelerden biri olan google’dan site yapmak hepinizin hoşuna gidecektir . Bu kuşkusuz ve kesin. Kendi tasarınımızı yapabildiğiniz gibi hazır şablonlarıda kullanarak birçok tema seçmeniz mümkün.Kullanımı kolay ve kaliteli.Sanki word de bir dosya hazırlar gibi çalışabilirsiniz. Dil seçenekleri mevcut ve uygulama yapılan ülke dilinde görünümü var. Dikkat etmeniz gereken konu telif hakları ve gizlilik ilkeleri. Bunlarda her sitede ve ülkelerde mevcut olan normal konular.Şimdi adım adım Google Sites ile site nasıl yapılır konusunu çok kısa ve öz anlatmak istiyorum.
Google gmail kayıdınız varsa hemen giriş yapıyoruz. Yoksa hemen gmail hesabı almak için kayıt oluyoruz. Almış olduğumuz gmail'le Google Sites paneline giriş yapın.

Karşımıza Oluştur diye bir kısım çıkacak tıklıyoruz. Açılan sayfada site adını belirliyoruz, temamızı seçiyoruz. Hatta galeriden önizleme yaparak istediğiniz bir şablonuda kullanabildiğiniz gibi kendinizde şekillendirebilirsiniz.
Google sites şablon seçimi
Örnekte ben deneme amaçlı blog yazdım siz site adını kendiniz belirleyeceksiniz. Bundan sonraki aşamalar sayfa editör kısmına geçtiğinizde ve dil seçeneklerinden kendi dilinizi seçtiğinizde hayal gücünüzün arzuları ile baş başa kalıyorsunuz.
ÖRNEK SİTELER

Google sites anasayfa adnanguney59


5/28/2012

Wordpress bloguna sayac widgeti ekle

Wordpress bloguna sayac widgeti eklentisi nasıl kurulur ; Wordpress bloglarda, Blogger blogspot blogları gibi sistematik ve ve yardımlaşma çerçevesinde kendi yardım forumlarında hizmet vermektedir.Her türlü sorunuzun karşılığını bu yardım forumlarında bulabilirsiniz.
Wordpress blogunuza ziyaretci (sayaç) istatistikleri eklemek için takip edeceğiniz yol ;

Çalışma panelinize giriş yapmak için takip edilecek yol ;

Sağ üste köşe isminizin yazıldığı kısma gidin => açılan menüde blog isminizin üstüne farenizi götürün => Başlangıca tıklayın.
Başlangıc ile ilgili resmi inceleyin ;
Panelde sayac başlangıcı
1. Çalışma paneline giriş yapınız.
2. Solda tarafta [ Görünüm] üzerine gittiğinizde açılan menüden [Bileşenler = Widget'ine]
tıklayınız.
3. Açılan sayfada, sol taraftan [Blog Stas = Blog istatistikleri] modunu fareniz le tutarak sağ tarafa çekiniz ve istediğiniz sıralamaya yerleştiriniz.
4. Açılan bu menü içerisinde başlığınızı ister İngilizce olarak, isterseniz Türkçe olarak yazarak, hemen altta ki kaydet'i onaylayınız ve kapat komutuyla işlemi bitiriniz.
Sayfanıza döndüğünüzde sağ tarafta sayacınızı göreceksiniz.
Görünüm, bileşenlerin resimli görüntüsü
Bileşen ekleme

Blog Stas => Blog istatistikleri widget görüntüsü
Panelde wordpress istatistik görüntüsü
Ana sayfadaki Blog Stats => Blog istatistikleri widget görüntüsü

Ana sayfada istatistik görüntüsü

Blogunuza İzleme Sayaç Gadgeti Ekleme (Resimli Anlatım)

Web siteniz ya da blogunuz için gerçek zamanlı istatistik hizmeti. Bir web siteniz, blogunuz ya da sosyal ağ profiliniz mi var? Sahip olduğunuz okuyucu sayısını mı öğrenmek istiyorsunuz? Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini anlık olarak görmeye ne dersiniz? Belki de en çok ziyaretçinin ne zaman geldiğini merak ediyorsunuzdur? İstatistikleri görüntülemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Tamamen ücretsiz ve kayıt gerektirmiyor! Tek yapmanız gereken html kodunu blogunuza gadget olarak eklemek.

Eğer yukarıdaki sorularda sizinde cevabınız evet ise sizler için kullanılmakta olan güzel bir izleyici sayacı ve istatistikleri alabileceğiniz bir adres var. Whos amung bu linke tıkladığınızda sayaç kodunuzu şekillendiriyorsunuz. Yani sağa, sola,yukarı, aşağı yerleşim şekli gibi. Kodu alacağınız siteden görüntü aşağıda verilmiştir.
Web site sayacı
Dikkat ederseniz sol, alt, sağ diye üç adet bölüm ve yanlarında işaretleyebileceğiniz kutucuklar mevcut. Siz seçiminizi yapıyorsunuz, sol taraftanda seçimlerinizin şeklini aynı zamanda izleyebiliyorsunuz. Üst kısımda sarı rekli olan js yazan yerdeki kodu kopyalayarak sitenize dönüyorsunuz.

Ve herzamanki gibi izleyeceğimiz yol ;

Tasarım> Yerleşim> Gadget ekle> HTML/JavaScrip gadgeti seçip kodunuzu yapıştırıyor,
kaydediyor ve gadgeti blog kayıtları yazan yerin alt kısmına taşıyorsunuz. Düzenlemeleri kaydet dedikten sonra sayacınız hazır. Dilediğiniz zaman sayaca tıklayarak istatistikleri inceleyebilirsiniz. Anlık sitenize giriş yapmış kişi sayısını görebilirsiniz.
Adım 1: İzleme kodunu kopyalayın
İzleme kodu
Adım 2: Tasarım> Yerleşim> Gadget ekle tıkla>HTML/JavaScrip bul ve tıkla, kodu yapıştır.
İzleme kodu
Adım 3: Düzenlede kaydet tıkla ve ana sayfaya geç. Görüntü hemen gelebilir 10/15 Sn beklemeniz gerekebilir. Bu internetinizin gücü ile alakalı bir işlem. Uzun zaman alırsa beklemeyin aynı işlemi tekrar yapın eksik bir işlem yapmışsınızdır. Olmaması mümkün değil. En az 30 kez uygulanmıştır.
Not: HTML düzenle kısmına tıkladıktan sonra kodu yapıştırın ve HTML tıklaya tekrar tıklayın. Bu defa yazı Zengin metin şeklinde görülecektir. Kutu içinde bir görüntü gözükmez boşuna beklemeyin. Kaydet demeniz yeterli. Alt kısımda sarı renkli yere taşıyın ve üstte düzenlemeyi kaydet tıkladıktan sonra ana sayfaya geçin.

Blogunuza Facebook Hayran Kutusu Nasıl Eklenir

Facebook hayran kutusu
Daha önceden Blog’ uğunuza bir Facebook hayran sayfası açtıysanız bu uygulamayı kendi blog’ uğunuza taşıyabilirsiniz. Blog'unuza gelen ziyaretçilerinizin facebook sayfanıza üye olabilmelerini sağlamanın en kolay yollarından biridir. Buradan Facebook hesabınızla giriş yapıyoruz. Aşağıdaki resimde görülen ayarları anlattığım şekilde uygulayacağız.
Facebook hayran kutusu
Facebook Sayfası URL yazan yere; daha önceden oluşturduğunuz sayfanıza gidiyorsunuz. Sayfanızı açıp en üstte araç çubuğuna bakınız, orada benim sayfamdan verdiğim örneğe göre sizin sayfa ID numaranız link şeklinde gözükmektedir.
Sayfa numarası id
Örnek benim sayfa linkim.:
https://www.facebook.com/guney59paylasim
Sayfada gerekli ayarlarınızı yaparak kodu alın yazan yere tıklıyın
İframe kodu
İframe yazan yerdeki kodu komple seçip kopyalayalım. Blogunuzda tasarım> Yerleşim> Gadged ekle Tıklıyoruz. Açılan penceredeki HTML/Javascript ekle yazan seçeneğe tıklayıp uygulama sayfasından kopyaladığınız kodu açılan yeni pencereye yapıştırıp kaydedin. Resimde gösterilmektedir.
Facebook hayran kutusu
Gadged içerisindeki kodlardan genişlik ve yükseklik ayarlarını blogunuza göre tasarlayabilirsiniz.Yaptığımız işlemlerin sonunda Facebook hayran sayfanız aşağıdaki resimdeki gibi görülecektir.
Facebook hayran kutusu

Blogunuzun faviconunu değiştirin

Favico nasıl yapılır
Favicon dosya özellikleri Favicon terimi İngilizce " Favorites Icon " dan kısaltılmıştır. Bu favicon dosyası siteniz , blog'unuz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de site , blog adınızın baş kısmında görünecektir. Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında (.ico) uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern Web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler.
Yukarıdaki resime dikkat ederseniz, tarayıcıda 3 sayfa açılmış, bunlardan 1.olan blogger (blogspot) , 2. hemen altta büyütülmüş gözüken kovboy resmi içinde A ve G harfi yer almaktadır. Bu benim ismimin baş harfleridir. Resmin bir parçası gibi görülmekte, ancak dikkat ettiğinizde harflerden oluştuğunu anlaşılmaktadır. Resmi büyüttüğünüzde daha net anlaşılacaktır.

NOT: Ana Sayfa üzerinde görülen resim anlatılan konu ile alakalı değildir. Sadece görüntünün nasıl gözüktüğü için konulmuştur. Yapacağımız işlem diğer anlatımlarda uygulanmıştır. Bu kısma dikkat edelim lütfen.
Blogger da oluşturulan blogların faviconu Blogger’ın ( ) simgesi şeklinde görünür.Sizde biraz emek vererek kendi simgenizi hazırlayıp Firefox ve Google Chrome gibi tarayıcılarda gösterebilirsiniz.
Internet Explorer 'de Sekmelerde , Sık kullanılanlarda ve adres çubuğunda favicon gözüküyor. Hazırlıyacağınız Favikonun ölçüleri (16x16 piksel ) olmalıdır.Dikkat ederseniz aşağıdaki resimde gözükmektedir.
Favico icon nasıl yapılır
Favico sık kullanılanlardaki görünümü
(Guney59 Paylaşım) yazan yere dikkat ederseniz görülmektedir. Kendi simgeniz hazırsa herhangi bir resim hostuna Picasa, Flicker gibi servislere PNG formatında yükleyerek adres satırındaki linki kopyalayın.
Blogger şablon html düzenleme
Sağ üst köşede Yerleşim > Şablon> HTML'yi Düzenle> ve aşağıdaki etiketi bulun ; Bu etiketin üstüne yapıştırın.
</head>
<head>...... arasına gelmeli </head>
Başlangıç ve bitiş kodu anlamına gelmektedir. Daha fazla bilgi için HTML bilginizi geliştirin yazımızı inceleyiniz.
Bu işlemlere başlamadan önce Tam Şablonu Yükle yazan bağlantıyı kullanarak mevcut şablonunuzu yedekleyebilir ve her hangi bir aksiliğe karşı yapmış olduğunuz tüm işlemleri geri alabilirsiniz.
Örnek : Sizin Favicon linkini aşağıda renkli yazılan yere gelecek şekilde yapıştırın.Tırnakları yok etmemeye çalışın.
<link href=' http://img573.imageshack.us/img573/2278/animatedfavicon1rj.gif ' rel='shortcut icon' type='image/x-icon'</>
Uygulamanın sonucunu kendi tarayıcınızda sol üst köşeye baktığınızda canlı olarak görebilirsiniz. Görüntülerin tarayıcınızda daha büyük görmek için ( Fn + ( - ve +) tuşları ile kısa yolları kullanarak sitenizin görüntüsünü büyütüp, küçültebilirsiniz. Buradaki anlatım kullanılan bilgisayarlara göre değişim gösterebileceğini unutmayın. Sonradan eski ayarlarınıza aynı sistemle geri dönebilirsiniz. Blogunuzda hareketli favicon da kurabilirsiniz. 

Blogunuza farklı favico yükleyin

Guney59 Paylaşım Favico
Blogunuza hareketli favori iconları ekleyebilirsiniz. Blogger bloglarımız da eski klasik düzende favico yükleme konusunda zorluk çekiyorduk. Ancak yeni uygulamalarla kumanda paneli yerleşim kısmında yer alan favico aracı ile istediğiniz resmi bilgisayarınızdan yükleyebiliyorsunuz. Bu konuya paralel olarak sadece favori iconları ile çalışmalarını sürdüren favicon html kit adındaki site galerisinde birçok örnekler sunmakta.

Aşağıdaki resimde Klasik düzendeki favori iconlarınızı yapılandırdığınız kumanda panelindeki yerleşim alanı görülmekte.
Favico gadgeti
Farklı Favicon görüntüler yapmak istediğinizde favicon html kit adresini inceleyebilir,
Faviconunuzu duran bir resim görünümünde iken hareketli gezen bir görüntü haline dönüştürerek farklı kullanmak, bitmeyen isteklerimiz için bazen zevk haline dönüşebilir.
Siteyi incelediğinizde birçok seçenekle karşılaşacaksınız.Yapmanız gereken sadece seçiminizi yapmak ve kodu alıp, sitenizde HTML şablonunuza uygulamaktan ibarettir.
Sitede nasıl yapılacağı hakkında slaytlı anlatım ve yazılı konular mevcuttur.
Favico galeri

Dinamik bloguna sidebarda kategori ekle

Blogger Sidebar kenar çubuğu eklentisi nasıl yapılır
Blogger tasarımcılarının yeni uygulamaya aldıkları sidebar eklentisinde kategorilerinizi sizde uygulamaya alabilir ayrıca izleyici gadgeti ve blog arşivi gadgetlerinizde ekleyebilirsiniz. Bağlantıları tıklayarak ilgili blog yazılarına ulaşabilirsiniz. Kategori gadgetini eklemek için, hemen blogunuza giriş yaparak ilgili adımları takip edip, eklentiyi kuralım.

Dashboard (Kontrol paneli) --> Yerleşim --> Gadget ekle -->Etiketlere tıklayın
Etiketler
Açılan şablonda aşağıda resimde gördüğünüz şekilde ayarları yapılandıralım.
Kategori
Başlık : Kategoriler yazın.
Göster : Seçilen etiketlerden istediklerinizi seçiyorsunuz.
Sıralama : Her iki uygulamada olabilir.
Görüntüle : Her ikisinide deneyerek hangisi hoşunuza giderse onu kullanabilirsiniz.
Liste: Seçeneğini seçtiğinizde hiyaraşi içende bir görünün ile karşılacaksınız.
Bulut : Karıştırılmış bir görüntü verecektir.Benim tercihimde bulut olmuştu. Siz amacınıza hangisi uygunsa onu tercih edebilirsiniz.
Hemen altında kayıt sayısını göster seçeneği var. Bence sade olmasını istiyorsanız, seçeneği boş bırakın. Yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Sayfanızda uygun bir yere sürükleyerek taşıyın. Ana sayfanızı kaydedin. Dilerseniz bir önizleme yaparak kontrol edebilir ve blogunuz da yayınlayabilirsiniz.

Blog Edit Buton Açıklamaları

Blogger edit ayarları kullanımı
Blog'da Yayın (edit) Buton Açıklamaları nasıl yapılır, öncelikle burada yaptığımız açıklamalar Sayfa Menü'lerindeki sıralamaları en büyük rakamdan en küçük rakama göre olacağından incelemelerinizi en alt sıradan yapmanızı öneririm. Şimdilik blog da farklı bir kullanım alanı olmadığından böyle bir uygulama düşündüm.Sayfa sayıları çoğaldıkça bu sayfalar bir sıralama halinde sizlere sunulacak. Bu sıralamada link şeklinde olacak. İstediğinizi izleme kolaylığı sağlaması açısından böyle bir planlama yaptım.
Şimdi gelelim anlatımlarımıza; Resimde görülen yazıları tek tek anlatacağım. Aşağıda gördüğünüz resim bir yayın editörüdür. Tüm işlemlerimizi bu kısımda gerçekleştiririz. Resim içindede bundan kısaca bahsettim zaten. Şimdi resmi inceleyin lütfen, sonra aşağıdaki açıklamalarına bakınız.
Yayın Başlığı : Sitenize yazmak istediğiniz yazının başlık kısmıdır.Mutlaka olması gerekli bir alandır. Yazı editörü bu yazdığınız kısımdaki yazıyı linke dönüştürür. Arama motorlarında görülen link denilen kısım bu başlıkta yazılan yazıdır.
Orta kısımdaki yazı alanı : Bu kısımda yazılarınızı word de yazdığınızı düşünürseniz ondan hiçbir farkı yoktur.Bu kısma resim, video, yazı, şiir, filim, Html kodu gibi işlemlerini uygulayacağınız kısımdır.
HTML : Sitenizde yazılar haricinde, videolar,resimler ve özel karakterler içeren kodlar koymanız gerektiğinde koymuş olduğunuz kodu yorumlayan butondur.
Oluştur : Yazılarımız içerisine bir kod koyduğumuzda Html onu yorumlaması için yan tarafdaki arkadaşı olan oluştur butonuna görevi devreder. Kodumuzu yapıştırıyoruz, sonra oluştur diyoruz.Bu esnada kodumuz yorumlanarak gerçek görünüme dönüşüyor. Yani kod parçası bir anda video görüntüsüne dönüşüyor.İzlediğiniz filimler, videolar aslında hepsi bir barındırıcıda (Host) firmalarında saklanır.Bu kodlar yardımı ile görüntülere dönüşür. Bu konuya da Bilgisayarda İnternet kullanımında HTML yazı dili diyoruz.
Sağ ve Sola Dönük Oklar : Sol ok işlemi geri almaya, sağ ok da ileri almaya yarar.
F Butonu : Yazılarımızı hangi fontta yazmamızı seçmemize yarar. Üstüne tıkladığınızda birçok yazı tipi görülecektir.Herhangi birini seçtiğinizde yazınızın şekli değişir.
I Butonu : Yazınızın yatık olmasını sağlar.
U Butonu : Yazacağınız yazıda alt vurgu anlamındadır. Özel alanları altı çizgili olarak vurgulayabilirsiniz.
ABC Butonu : Zaman aşımına uğramış bazı yazılarda ve geçersiz linklerin vurgulanmasında kullanılır. Sitenizdeki izleyici kitlesinin bu işaretle uyarır ve yayının kullanılmayacağı anlamını taşır.
A Altı çizgili Buton : Metin renklendirme şemasıdır.
Kalem butonu: Metinlerinizin arka planını reklendirmenize yarar. Örnek
Bağla Butonu : Yazılan yazılara bağlantı ekleme/kaldırma işine yarar. Örnek: Aşağıda yazdığım yazıya bağlantı oluşturacağım. Buraya (Buraya kelimesine tıkladığınızda şu andaki benim sitemin ana sayfasını açmış olacaksınız. Bir anlamda yönlendirme görevi görür.
Resim şeklinde gözüken kısım : Resim eklemenizi sağlar.Şimdi her ikisinide bir resimde görelim.Resim ekle yazan yere tıklıyorum ve resmi buraya ekliyorum.
Dosya seçimi resim yükleme şekilleri
Burada gördüğünüz resimde resim ekleyi seçtim ve dosya seç kısmına tıkladım, daha önceden masa üstüne eklediğim resmi tıklayarak yazı yazdığım kısma gelmesini sağladım.
Resimleri blog dan, Picasa Web albümlerinizden ve Url (link) den ekleme şansına da sahipsiniz. Ne kadar güzel bir uygulama değilmi? Diğer resmimizde bağlantı ile ilgiliydi o da aşağıdaki resimde.
Yazınıza link verme şekli
Bu resimde biraz önce yazdığım "Buraya" kelimesine bir aşağıda Web adresi olarak sitemin ana sayfasına giden linki yazdım. " http://guney59.blogspot.com/  " bir altındada "bu bağlantıyı yeni pencerede açı tikledim.Sonuç: Siz Buraya kelimesine tıkladığınızda direk gidilecek sayfa benim sitenin ana sayfası , aynı sayfada değil ayrı bir sayfa açarak gösterek.Deneyin anlayacaksınız.
Video Ekle butonu : Videoları eklememiz gereken aynı resim yükleme yaptığımız araç gibi kullandığımız bir seçenek.Resmi inceleyin.
Blogger Video yükleme
Atlama aralığı : Sitelerde yazı okurken görmüssünüzdür.Devamı diye yazar işte bu butonla yazımızın nerede kesilmesini istiyorsak o kısma gelip yukarıdan tıkladığımızda yazımızın yanına Devamı ibaresini koyar ve yazıyı orada keser.Devamına tıkladığınızda yazının kalan kısmını okursunuz.
Hizalama : İsmi üzerinde ortala, sağa hizala, sola hizala işlemlerini yapar.
Numara ve madde işareti : Bunlarda yazılarımıza numara ve madde işareti koymamıza yarar.
Çift virgülleme : Yazımızın alıntı olunduğunu belirtir. Yazınız size ait olmayabilir bunu vurgular.
Biçimlendirmeyi kaldır : Yazınızdaki belli bir alanı yada seçersenin tüm sayfayı tüm alandaki linkleri ve kodları yok ederek düz yazı haline çevirir.
Yazım denetimi : Açıklamaya gerek yok. İsmi üzerinde denetim.
Tanımlama çeviri: Translate yani çeviri yapan bir bölümdür. İngilizceden Türkçeye çeviri gibi.
Sonuç :  Şimdi içeriğimizi yazdık, yazılarımızı düzenledik. Yukarıda Kaydet yazan yere tıkladık ve sayfadan çıktığımızda, yazdığımız içeriğimiz taslak olarak bekler. Yayınlanmaz ve görülmez. Sizin onu yayınla diye tıklamanızı bekler. Bence bekletmeyin. Gerekli son düzenlemeleri kontrol edin ve yayınlayın.

İnternette bedava müzikleri bulun indirmeden dinleyin

Free Müzik Playlists
Bilgisayarınızda binlerce şarkıyı tutmadan internet ortamında dinleyebileceğiniz müzik servislerinden FreeMake' de bedava müzikleri bulup, indirmeden dinleyebileceğiniz, playlist seçimlerinizi düzene koymanızı sağlayan FreeMake.com sitesindeki proğramı denemenizi tavsiye ederim. Blog, site, ofisiniz de çalışırken rahatlıkla dinleyebileceğiniz bir uygulama. Programın kurulum amacı kısaca telif haklarına uyumluluk ve yasal bedava müzik dinleyebilmenizi sağlamak. Bu düşünce ile sitenin isminden de anlayacağınız gibi ücretsiz müzik kutunuzu oluşturarak playlistlerinizi indirmeden direk internet ortamından dinleyebilmenizi sağlıyor.
Freemake Dosyalar
Sitenin sağladığı kolaylıkları incelediğimizde ;
1. Yüzlerce şarkı indirmek yerine, dinlerken tek tıkla kategori oluşturma ve şarkıları gruplara ayırarak listeleme yapabilme.
2. Telif hakları ile ilgili korkunuz kalmıyor. Çünki sitenin filitreleme özelliği bu işlemi sizin için yapıyor.
3. İndirdiğiniz şarkıların küçük kliplerini izleyebiliyor veya kapatarak sadece şarkı dinleme seçenekleri seçebiliyorsunuz.
4. Bilgisayarınızda binlerce şarkıyı indirmeden, cd, dvd yakmadan dinleyebilirsiniz.
5. Şarkılarınızı dinleyerek seçiminizi yapın listenizi oluşturun kategori ekleyin. Listenizi değiştirin, indirmek için beklemeyin.
6. Sitede videolarınızı ve şarkılarınızı canvert edebileceğiniz uygulamalar mevcut. Convert için özel bir proğram indirmeniz gerekmiyor. Yapmak istediğiniz herşey düşünülmüş.
7. Nasıl yapılır ? Menüsü ile video'lu anlatım yapılarak sizlere kolaylık sağlanmış.
Dosya kullanım bilgi videolarını izleyin
8. Sizin tek yapmanız gereken e mail bilgilerinizle üyelik sistemi. Mailinize aktivasyon doğrulaması yaptığınızda artık rahatça istediğiniz yerde interneti kullanarak kendinize ait şarkıları dinleyebilirsiniz.
9. Bu siteyi araştırmamın nedeni blog'umuza, kod yardımı ile playlist uygulamasını başlatmaktı. Siz şimdiden playlists oluşturmaya başlayabilirsiniz.
10. Downloads kısmından (Dosyalar) istediğinizi indirerek yapılandırabilirsiniz.
Freemake playlists uygulaması
11. Şirket Amerikan ve Rus ekiplerince organize edilmekte olup, daha öncede yazdığım gibi şirketin misyonu popüler ücretli yazılımları ücretsiz olarak sunması.
12. Hakkında kısmını incelediğinizde sitenin içeriklerinin nasıl korunduğu hakkında bilgi alabilir referanslarına bakabilirsiniz.
13. Gizlilik ve kullanım koşullarını okursanız, öne çıkan tek konunun Ticari kullanımın yasaklamış olduğunu görebilirsiniz.
14. Hakkında yazısının en altında tüm sorunlar ve yardım için gerekli linkler bulunmaktadır. Problemlerinizi iletebileceğiniz servisler mevcut.

Google Analytics hesabı blogda nasıl yapılır

Google Analytics
Yeni kurduğunuz blog'unuza Google Analytics Hesabı oluşturmak vereceğiniz en doğru karardır. Google da bir blogunuz varsa gmail hesabları ile ilgili bir sorununuz yok demektir. Tüm işlemlere yeni başlıyorsanız bir blog açmak için gmail hesabına ihtiyacınız olacaktır. Google gmail hesabı nasıl açılır başlıklı yazımızı inceleyerek hesap işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Google Analytics web tabanlı bir sistem yapısına sahip olup, blog'unuzun tüm verilerinin işlendiği bir sayaç sistemi olarak düşünebilirsiniz.

Google'un ücretsiz sunduğu bu hizmetler nelerdir ?

Günlük ziyaretci, Tekil ve çoğul ziyaretciler, Tarayıcı bilgileri, nerden geldiği, bilgisayar donanım bilgileri özeti ve birçok kapsamlı veri bilgisini kapsıyor (Ülkeler, haritalar v.s)
Bu uygulamayı kullanabilmeniz için blog'unuz veya sitenize Google tarafından hazırlanan küçük bir "Javascript" kodunu blog'unuza eklemek. Şimdi sırası ile bu konuyu inceleyelim.

1. Google analytics hesabınızı oluşturun

Google hesabınıza giriş yapın. Hesap yönetimi --> Yeni hesap oluştur bağlantısına tıklayarak açılan sayfada blog yada sitenizin adını (Farklı site ve bloglar açtığınızda ayırt edebilmeniz için gerekli) yazıyorsunuz. (Örnek : Guney59 Paylaşım)
Hemen altında yer alan Web sitenin URL'si kısmına "kutuyu açılır konuma getirin ve
(http:// ) seçiminizi yapın. Altta örnekte gördüğünüz gibi blogunuzun/sitenizin linkini yazın;
örnek : http://www.guney59.blogspot.com
Diğer ayarları ellemeden sözleşmeyi kabul edip işaretleyin ;

Hesap yönetimi
Hesap oluştur tıklayın.Açılan pencerede, aşağıda resimdei gördüğünüz verilen kodu sitenize yapıştırabilirsiniz. Ancak yeni blogger uygulamalarında bu işlem basitleştirildi. Resmin üstünde gördüğünüz izleme kimliğini kopyalayıp sitenizin ; Kumanda panelinde, Diğer -> Google Analytics web mülkü -> yazan kısmına yapıştırıp ayarlarınızı kaydedin.
Google Analytics İzleme kimliği
Google Analytics sayfasına dönerek Alt kısımda kaydedin. Kod, Html Şablonunuz da </head> kapanış etiketinin üstüne ekleneceğini unutmayın.

Chrome Yeni sürüm ve Tarayıcı Bilgileri

Chrome Tarayıcı Bilgileri
Google Chrome, Yeni sürüm değişimi ile birlikte, Ayarlar görüntüsünü de değiştirilerek görünüm küçültmüş. Tarayıcınızda arka plan uygulaması aktifse geçmiş sekmesinde internete giriş yaptığınız tüm linkler dakikasına kadar işlenmiş durumdadır. İsteğe bağlı bu linkleri kaldırabilir veya unuttuğunuz bir sayfaya tekrar giriş yapabilme seçeneği olarak kullanabilirsiniz. Google’un arka planda çalışma isteğine onay vermenizin bir faydası da, kendi server’lerinde linkleriniz kayıtlı olmasından dolayı ön bellekten çok hızlı olarak tarayıcınızı açabilme özelliğini taşımasıdır. Dilediğiniz zaman Chrome hakkında kısmından giriş yapıp geçmiş alanında bulunan saatin yanındaki kutuları işaretleyerek istemediğiniz linkleri kaldırabilir yada tüm tarama verilerinizi temizleyebilirsiniz.
Ayarlar hesap özeti kısmını açtığınızda “Güvenlik amaçlı tekrar şifre girmeniz gerekli” Google hesabınız ile ilgili tüm verilerinize ulaşmanız mümkün. Bu kısımda birçok ayarları değiştirebilir veya inceleyebilirsiniz. Bu bölüm özel bilgiler kapsadığında olduğundan dolayı resimlemeyi uygun bulmadım. Siz kendi bilgilerinizi inceleyebilirsiniz.
Aşağıdaki resimde hesap ayarları (1) madde no’su ve (2) madde no’su ile de yer imlerinizi senkronize edebileceğiniz alan gösterilmektedir.

Chrome Ayarlar
Hemen alt kısımda, Gelişmiş ayarlarlar göster yazısına tıkladığınızda diğer ayarlara ulaşabilirsiniz. Google Chrome'u kurduktan sonra yapılması gereken ayarlar, hakkındaki yazımı inceleyerek güncel kalmaya çalışmanızı size önemle tavsiye edebileceğim bir konudur. Tarayıcınız, Google Chrome henüz kurmadı iseniz Google Chrome kurulum ve özellikleri yazımızı okuyarak farklı eklentileri de kurmanız mümkündür. Google Chrome tarayıcınızda devamlı kullandığınız site iconlarını ekleyerek kolay ulaşım için tarayıcınızı yapılandırın.
 site iconları
Zaman zaman tarayıcınızın ön belleği çok fazla bilgi depolaması yaptığında tarayıcınızdaki çerezleri silmek isteyebilirsiniz. Goole plus kullanıyorsanız ! Birçok ülke dillerini translate (çeviri) yapabilen eklentiyi bilgisayarınıza kurarak “çin, japon, ibranice, vs.” değişik ülke dillerini kendi dilinizde okuyabilir, hatta gmail mesaj servisinde yazışmalarda yapmanız mümkündür. Eklentinin adı Google+ için Google Çeviri linkten giriş yaparak bilgisayarınıza kurun.

Tarayıcınızda firefox kullanıyorsunuz. Bazı resimleri videoları açamadığınız mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle. Nerde ne yapacağınızı da bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyor musunuz? Firefox yan uygulamanızı denetleyin başlıklı yazımı incelemenizi neler yapabileceklerini görün.
 Firefox Yan Uygulamalar
Burada anlatılanlar ve verilen bağlantı linkleri, bilgisayarınızı ve tarayıcınızı en iyi konuma getirmeniz için hazırlanmıştır. Umarım beğenirsiniz. Farklı bir fikriniz varsa lütfen yorum kısmından bilgi geçin. 

Blogger Attribution Atfı Aktifleştirme

Telif hakkı açıklamaları
Blogger gadgetleriniz arasında bulunan, Attribution diğer adı ile Telif hakkı gadget eklentisi zaman zaman kilitli konuma geçerek kaldırılmıyor veya diğer Gadget'lar gibi başka bir yere sürükleyip bırakılamıyordu. Blog'unuz da sizde böyle bir sorun yaşayarak çözüm yolu aradığınızda aşağıdaki adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz. 
Sırasıyla, Yerleşim⇒ Şablon HTML'yi Düzenle, yolunu izleyerek Klavyeden Ctrl+F tuşları ile arama kutusuna Attribution yazıp aratıyoruz.
attribution
Not: Bazen Attribution kelimesi kopyala yapıştır olarak aratıldığında bulunamayabilir. Yazının üzerinde değişiklik yapmanız gerekebilir. Yazıyı yapıştırdıktan sonra aradaki boşlukların giderilmesi için ileri geri kelimeyi hareket ettirin. Attribution yazısını bulduğunuzda karşınıza şu şekilde bir görüntü gelecektir.
Attribution
Resimde belirtilen true yazan bölümü silin yerine alttaki örnekteki gibi false yazın.
false
Eski temalarda mevcut olan ancak yeni temalarda bulunmayan şu yazıyı görürseniz "outside of the include in order to lock Attribution widget" yazısını silin. Sildikten sonra Şablonu kaydedin. Kaydedildikten sonra Sayfa Öğeleri bölümüne dönün. Dikkat ederseniz Attribution alttaki örnekteki gibi bir görüntüye dönüşüyor yani sürükleyip başka bir yere bırakabilirsiniz. Önceki ve sonraki resmi inceleyin.
Düzenleye tıklayarak açılan sayfadan Kaldır'a tıklayarak Attribution gadget'ini artık ister kaldırın isterseniz kullanın karar size aittir.