4/30/2012

Ping nedir

Bir servisin (örneğin bir dizin servisinin) güncellemelerinizi fark etmesi için blog’unuzu kontrol etmesini sağlama işlemidir. Genellikle bu tip servislerde bulunan formlara blog (veya feed) adresinizi girerek blog’unuza bir ziyarette bulunmaları sağlanır ya da birkaç servise birden ping atmaya yarayan hizmetlerden faydalanılır. Dizin servisleri ping aracılığı ile blog’unuzdaki yeni gönderileri tarar ve indekslerine dahil ederler.

pingomaticYaptığınız her güncellemeden sonra mutlaka dizin servislerine ping atın. Sürekli güncellenen bloglara çoğu dizin servisi tarafından öncelik tanınmaktadır. Ayrıca bu dizin servislerinin arama motorlarının robotları tarafından sıklıkla ziyaret edildiği de göz önüne alınacak olursa, her gün yapacağınız güncellemelerle arama motorlarındaki sayfa sayınız sürekli artacak ve buna bağlı olarak blog’unuza yönlendirilecek okur sayısı da çoğalacaktır. Aşağıdaki ping servis aracılığı ile birçok dizine aynı anda zahmetsizce ping atabilirsiniz;
Ping-O-Matic (pingomatic.com)
Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da her iki servisi aynı anda kullanmamak. Her iki aracın da ping attıkları dizin servisleri birbiri ile hemen hemen aynı. Bazı servisler ardı ardına çekilen (ve herhangi bir güncelleme içermeyen) pingleri servisin suistimali olarak değerlendirip blog’unuzu sansürleyebilirler. Eğer iki servisi de kullanacaksanız, ilk kullandığınız serviste ping attığınız seçenekleri ikinci kullanacağınız serviste mutlaka iptal edin.

Windows 7 Bilgisayarım simgesi nerededir

Bilgisayarım simgesi
Teknoloji geliştikce işleriniz dolayısı ile yeniliklere yetişmeniz zorlaşıyor.Windows 95, 98, 2000, xp, W7, vs işletim sistemleri de günden güne değişim gösteriyor. Bende eski bir xp, kullanıcısı olduğumdan aklıma geldi ve masa üstünde xp kullanırken gördüğümüz Bilgisayarım simgesi hakkında biraz karalim dedim. Windows7 kullanıcıları çoktan bu simgeyi buldular kullanıyorlar. Peki yeni bilgisayar alanlar ne yapacaklar? Bazen arkadaşlarımın bilgisayarına baktığımda Bilgisayarım simgesi ya yok, yada kısa yol yapmış kullanıyor. Bende bu tür konulara hassas olduğumdan hemen gerekeni yapıp simgeyi masa üstüne getiriyorum. Kısa yoluda siliyorum. Yeni aldığınız bilgisayarınızda Bilgisayarım simgesi yoksa takip edeceğiniz yol

Başlat ⇒ Bilgisayar simgesi üzerinde ⇒ Sağ maus tıkla ⇒ Masa üstünde göster seçeneğini tıklayın hepsi bu kadar basit arkadaşlar. Artık Bilgisayar Simgeniz masa üstünde.

Bilgisayarım Masa Üstünde Göster

Google Drive Dökümanları Blog Editörü Olarak Kullanmak

Sınırsız site blok editörü kullanmak ister misiniz ? Uzun zamandır araştırdığım, ancak gözümün ucunda duran beni neden keşfetmiyorsun diye bağıran kullanışlı basit, istediğiniz dil seçeneği sunan, hemen hemen tüm site işlerinde kullanabileceğiniz, Yazı editörünüzün olduğunu biliyor muydunuz ? Belki siz benden önce keşfettiniz. Ancak bireysel değil, toplumsal olarak yapılan keşifleri paylaşmadınız, paylaşamadınız.

Google Drive Dökümanlar ile yaptığınız tüm işlemleri istediğiniz ebatlarda büyütüp, şekillendirebilirsiniz. İster uzatın, ister kısaltın, isterseniz sabitleyin. Çalışma sistemi ( Crtl+C), Crtl+V) şeklinde kullanıyorsunuz.
Gmail Yazı editörü
Şimdi gelelim bu sistemin adına herkesin bildiği ancak bakmadığı Google Drive ile oluşturulan dökümanlar ismi ile anılan bir dosya biçiminden ibaret. Bu dosyayı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tıklayarak açıp kullanabilirsiniz. Bunun için google hesabınızın olması gerektiğini unutmayın. Kategoriler seçeneğinden Google Drive ile ilgili tüm yazıları inceleyebilirsiniz.
Dökümanlar

Blog Sayfalarla Menü Butonu nasıl yapılır

 
Blogger, Sayfalar ile Menü Butonu nasıl yapılır? Blog kumanda yönetim panelimize geçiyoruz. Sayfalar > Yeni sayfa, sekmesi ile sayfamızı oluşturuyoruz. Yukarıda gördüğünüz menü butonları gibi yaklaşık 20 menü açabilirsiniz. Blogger sayfalar menüsünü daha önceleri 10 ad. olarak açabiliyorduk. Şimdi bu sayı 20 ad.'e kadar yükseltilmiş. Yerleşim sayfalar bölümünde artık harici bağlantı ekle ile yeni sayfa oluşturabiliyoruz. Not: İlgili yazı 01.02.2016 tarihinde Blogger tasarımının değişiminden dolayı yenilenmiştir. İlgili video ile yazılanlar arasında farklılıklar vardır. Ancak işlemler aynıdır.
Blogger Sayfalar görünümü

Şimdi yapmamız gereken açılan sayfamıza vereceğimiz isim. Yukarıdaki menüde örneğin ben Hakkında yada Hakkımda diye bir menü oluşturmak ve bu menü içerisinde kendimi tanıtmak istiyorum. Sizde bu şekilde sayfalar açarak bir menü yaratabilir farklı isimlerde verebilirsiniz. Önce Hakkımda ismi ile bir menü başlığı oluşturalım.

Yeni sayfa seçeneğine tıklıyoruz, içerik editörümüz açılıyor. Başlık kısmına Hakkımda yazıyoruz. İç kısmına da daha önceden hazırlamış olduğum kendi hakkımdaki yazıyı buraya kopyalayıp, yapıştırıyorum. Diğeri de Videolar ismi ile açtığımız sayfa menüsüydü. Bu kısmı daha önce anlatmıştık.

Embed kodunu nasıl koymamız gerektiği videoyu nasıl eklememiz gerektiği hakkındaki yazımıza bakabilirsiniz. Blog'a Video Nasıl Eklenir Buraya kadar yaptığımız işlem statik bir sayfa oluşturmadan ibaretti. Statik sayfalar ile diğer yazılara bağlantı vermeniz mümkün değildir. Statik sayfalara sadece hakkında, iletişim, gibi sabit okunabilir sayfalar yapabilirsiniz.

Şimdi bu uygulamamızın farklı bir alternatifine bakalım :

Yine sayfalar sekmesini kullanacağız. Ancak bu defa statik bir sayfa değil, diğer yazılara bağlantı veren ve tıklandığında aynı etikete sahip yazılarında görülmesini sağlayan bir uygulama olacak. Diğer anlatımla etiketlerimizi Kategori olarak hazırlama gibi düşünebilirsiniz. İlk okuduğunuzda biraz zor gelebilir ancak yapmaya çalışırsanız hemen anlayacaksınız.

1. Yerleşim > Sayfalar gadget'ini açın.
2. Gadget içinde harici bağlantıya tıklayın.
Açılan pencerede üst kısma bir isim veriyoruz. Bu isim altında ne kadar konu varsa toplamamız için. Örnek benim ana sitemde (Bu deneysel sitem) Blog sitesi kurulumu diye başlık ismi yazdım. Başlık ismini yazarken yazım hatası için bir sorunumuz yok. Ancak alt kısımdaki link ekleme penceresine eksiksiz linkimizi eklememiz gerekiyor. Bu nedenle harflerden biri hatalı olduğunda etiketimiz çalışmayacak ve sayfamızda açılmayacaktır.

Menümüzün Başlığını yazalım : Blog sitesi kurulumu ( Burada istediğim gibi aralık veriyorum. Web adresi kısmında bu aralık verilmeyecek bitişik olacak. Şimdi her ikisini de görelim.
Blog sitesi kurulumu ( başlık Kısmı)

http://guney59.blogspot.com/search/label/Blog sitesi kurulumu

Web adresine yazdığımız kısım. Son olarak ben blog sitesi kurulumu yazdım, siz moda, resim, heykeltraş gibi konular yazabilirsiniz. Başlık kısmına vereceğiniz etiket ne ise aynısı olmak kaydı ile yazdığınız yada yüklediğiniz videolarda veya resimlerde yazı içerik etiketleme kısmına yukarıdaki başlığı yazdığınızda tüm yazılarınız bu etiket altında toplanmış olacaktır. Yani etikete link vererek kategori yapmış olacağız. Aşağıda yapılan videolu anlatım 2012 senesindeki Blogger uygulamalarını kapsadığından size fikir vermesi açısından inceleyebilirsiniz.
İlgili videonun resimli anlatımını incelemek için tıklayın. Daha yeni anlatımları incelemenizi tavsiye ederim. Menü Oluşturma kategorisindeki diğer yazıları da inceleyebilirsiniz.

AddThis Sosyal İmleme Gadgedi Ekleme

AddThis Sosyal imleme
AddThis Sosyal imleme butonunu Gadged olarak ekleme Site, forum, blog sahipleri, kurmuş oldukları sitelerine yazdıkları içeriklerlerden dolayı sadece (Seo) arama motorlarından ziyaretçi almıyorlar. Sosyal çevrelerin genişlemesi teknolojinin hızla büyümesi nedeni ile güncel hale gelen sosyal imleme servisleri sayesin de bloglarına, sitelerine, daha çok ziyaretçi çekebiliyorlar.İşte bu noktadan sonra Blogunuza eklediğiniz yazıların içeriklerin bu yazılarınızı okuyan kullanıcılar tarafından sosyal imleme sitelerine paylaşımda bulunmak yazı içeriklerini duyurabilmek için kullanabilecekleri eklentiler ön plana çıkıyor.Bu imleve servislerinden Add This! de en iyilerinden birisi olarak yerini alıyor.Bu imleme servisleri gibi birçok servislerde mevcut.Teknoloji geliştikçe bu servislere paralel olarak imleme servisleride çoğalıyor.Bu imleme servislerinde üyelik kayıtları yaptıktan sonra html kod'u adı altında alacağımız kod ile blogunuzun şablonunda bu HTML kodlarını ekleyerek paylaşıım yapacağınız alt yapıyı oluşturmuş oluyorsunuz.Almış olduğumuz bu kod parçasında, paylaşım yapabileceğiniz birçok sosyal paylaşım sitelerinin küçük iconları mevcut olmakla beraber bu iconlardan dilediğinizi seçerek paylaşım yapabilme şansına tek bir tıklama ile sahip olmak sizi hem mutlu etmiş oluyor, hemde sitenizin okuyucu kitlesinin çoğalmasına katgıda bulunmuş olmanız sizi, yaptığınız işe daha çok bağlıyor.Yukarıdaki iconların yanında bulunan küçük seçim kutucuklarına dikkat edin.Dilerseniz bloğu'nuzun html şablonuna girmedende direk gadged olarak bloğunuza gönderebilirsiniz.Aşağıda konu hakkında bilgi verilecektir.Lütfen izlemeye devam edelim.Burada görülen, içeriğinizle ilgili veriler, ülkelere göre dağılımı yapılmış görüntülerdir.
Ülkeler
Tabi AddThis servisinin işlemi bu kadar sınırlı değil.Yapmış olduğunuz paylaşımların istatiklerini görme şansınızda mevcut.Zaten girişte üye olduğunuz için size özel açılan panelde tüm verilerinizi, tıklamaları, paylaşımların nerden geldiği gibi geniş bir raporlama sistemi ile size sunuyor.Bu uygulamayı blogu'nuzda kullanabilmeni için Buradan ana sayfasına giriş yaparak aşağıdaki yönergeleri takip ediyoruz.
1.Sağ üstte şimdi katılın yazan yere tıklayıp üye oluyoruz.
2.Yukarıda bahsettiğim gibi, burada blogunuzun amlemi hangisi ise seçiyoruz.Farklı bir site ise ilk sıradaki işinizi hallediyor.
3.Biz blogger'u seçiyoruz.Dikkat edin bakın sağ tarafda bulunan kod değişecek.Devam ediyoruz alt kısımda hangi bağlantı kümesi hoşumuza gidiyorsa ordaki kutuyuda seçiyoruz.
4.Seçmiş olduğunuz bağlantı sitenin en üstünde önizleme halinde görülmektedir.Lütfen bakın.
5.Install Blogger Widget yazan yere tıkladığımızda ,aşağıdaki resme verilen uyarı mesajıdır bu tıklıyoruz.

AddThis
6.Direk bizi yönetim panelimize götürüyor, sayfa öğesini ekle diye soruyor.Bizde zaten sayfamıza böyle bir eklentiyi eklemek istediğimizden evet diyoruz.
Blogger sayfa öğeleri
7.Blogumuzun yerleşim bölümü açılıyor.Sağ tarafda html yazan yerde en üste görülüyor.Biz mausumuzu sol tıklama alanını bırakmadan bu gadged'i tutarak blog kayıtları, düzenle yazan yere tam hizalı olarak taşıyoruz ve bırakıyoruz.İşlemimiz tamamlandı.Kaydet demeyi unutmayın.
Blogger kayıtlar
Ve sonuç Facebook, Twitter, Friendfeed, Digg, Delicious gibi sosyal paylaşım ağlarında başkalarına da öneride bulunabilecekler, paylaşabilecek hatta beğenide bulunabilecekler.Tabi ilk beğenen siz olun başlayın.Hayırlı olsun.
Paylaşım butonu
Bir sonraki anlatım da yapılan işlem aynı html şablonumuza nasıl yerleştireceğimiz konusu.Şunu kesinlikle unutmayın şablonunuzun yedeğini aldıktan sonra istediğiniz kadar yanlış yapın sonuçda düzeltme şansınız var.Ve daha önemlisi de şablonu varsayılan ayarlara al dediğinizde eski konumuna almış oluyorsunuz.Yedek olmayı sakın unutmayın.
Not: Google picasa proğramını sitenize kurarsanız resimlere, tıladığınızda daha büyük boyda görme, izleme ve anlama şansına sahip olursunuz.Picasa kurmak için tıklayın.

Blogger Blogspot meta tag eklemek

Blogspot meta tag eklemek
İlk olarak meta tag nedir? Sorusu ile başlayalım ve sonra blogger yani blogspot uzantılı subdomain alt domain için nasıl meta tag eklenir ondan söz edelim. Meta taglar arama motorlarının web sitelerinize gönderdikleri örümceklerin (spider) okuduğu kodlardır. Web sitenize gelen ziyaretçileriniz bu html tag’ları görmezler. Bunları görmeleri için siteniz üzerindeyken tarayıcıların kaynağını görüntülemesi gerekmektedir.

Description, keywords, author, distribution, content-language, robots, revisit-after v.s. gibi birçok meta tag bulunmaktadır.

Description ve Keywords meta tag etiketleri, Blogger blog'unuza nasıl ekleyeceksiniz aşağıda inceleyelim. Meta tag, sayfalarınızın Ana şablonunda <head>ve</head> kodları arasına eklenir.
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Şablon → Html'yi Düzenle→ CTRL+F ile aşağıdaki satırı bulun. Aradığınız etiketin hemen üst kısımda olduğunu göreceksiniz.

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>
Bulduğunuz bu etiketin hemen altına aşağıdaki kodlarımızı ekliyoruz. Tırnaklara dikkat edelim açık kalırsa hata verir.
<meta content='Açıklamanızı buraya ekleyin' name='description'/>
İlk etiket ile sonraki etiket aynı değildir. Lütfen farklılığa dikkat edin.
<meta content='Anahtar kelimeleri buraya ekleyin' name='keywords'/>
Aşağıda yaptığımız işlemin sonuçları görülmektedir inceleyelim
Resim 1 :
Meta taglar

Resim 2 :

Meta taglar
Description: Web sitenizin tanımıdır.
Keywords: Web sitenizi arama motorlarına anlatan anahtar kelimelerdir. Aralarına virgül koyarak ekleyin. 20 taneden fazla kelime eklememeye dikkat edin. 
Blogger blog’unuza Description meta tag’ı eklemediğinizde info:siteniz.blogspot.com türü sorgularda google'un verdiği karşılığı görürsünüz. Genellikle ilk yazdığınız post'a ait satırları alıyor. Fakat bu Description tag’ını eklerseniz sitenize ait tanım çıkmaktadır. Yukarıdaki resimden ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada /> şeklinde görülen etiketlerin kapatılmış olmasıdır. Çünkü blogger'a meta tag eklenerken karışılaşılan sorunların başında tag kapama hatası gelmektedir.

Windows 7 resim ve dosya nasıl kaydedilir resimli anlatım

Günlük hayatta kullandığımız Windows7 bilgisayarınızda dosya ve resim nasıl kaydedilir ile ilgili adımlara başlamak için, önce masa üstüne maus'unuzun sağ düğmesine tıklayın. Yeni yazan yere mausu yaklaştırıp sağda açılan Klasörü şeçin ve klasöre tıklayın. Dosyamız masa üstüne açıldı Yeni isim yazan yer koyu bir renkte, bu kısma dosya adı vereceğiz. Örnek Yılbaşı resimleri. Dosyamızın içindeki resimlerin görüntüsü tabi bu örnek resimler burada sizin kendi resimleriniz olacak.
Dosya kayıt
Üsteki okta yazan yerde dosyaya verdiğimiz isim yazılı. bir alt kısımda dosyamısın masa üstünde olduğunu gösteriyor.Sağdaki oktada resimlerimiz dosyamızın içinde gözüküyor.
Şimdi yukarıdaki (X) den dosyamızı kapatıyoruz.
Bu dosyayı bilgisayarınızın sürücüsüne taşımak isteyebilirsiniz.Yapmamız gerekenler.
1. Bilgisayarımızdan sürücüyü seçiyoruz.Bilgisayarım iconuna tıkladığınızda açılan sürücü görüntüleri.
Windowds driver
C: Ana sürücümüz
D: yedek sürücümüz
E: DVD CD kayıt cihazımız
2. Masa üstünde daha önce yaptığımız resim dosyası olan Yılbaşı resimli dosyamızı sağ düğmeye tıklayarak kopyalayıp, (D) sürücümüze taşıyacağız.

Kopyalama
3.Dosyaları kopyaladık ve D sürücümüzü seçtik boş bir kısma gelerek mausumuzun sag düğmesine tıklıyoruz ve yapıştır diyoruz.
Yapıştır
NOT: Komple resimleri seçmk için kısa yollar:
Ctrl Basılı tutularak (+) Basılı tut anlamındadır. (A) basılsdığında seçilen yer komple kararır
Ctrl + A : Evraklarınızı kople seçen bir seçim uygulamasıdır.
Ctrl + C : Seçilen kısmı kopyalayan komut
Ctrl + V : Seçilen yani kopyalan yerleri yapıştırmanıza yarar.

Google Dökümanlarla yapılan örnekler

Blogger resim uygulaması

Blog'una yan yana 4 resim koy, Yazılarını ayrı ayrı yaz, Uygulamaya bakman yeterli; Google dokümanları kullanarak, örneklerde görüldüğü gibi sıralı tablolara resimleri koyabilirsiniz.

Yapılan tablolara yazı içerikleri ekleyerek bağlantılarda vermeniz mümkün. Google dökümanlarda blogger blog yazılarınızı çok değişik alternatiflerle yazarak blog şeklini değiştirin.

Bu konular haricinde birçok işlem yapabileceğiniz Google dökümanlar ile ilgili yazıları inceleyebilirsiniz. Google Dokümanlar ile Blog'unuza İletişim formu da yapabilirsiniz.

➩ , ⇖,  ⇧,  ↹,  ⇄,  Bu karakterleri blog yazılarınızda göstermek ister misiniz?


AYRICA ALTERNATİF BAŞLIKLARI BELİRTİN..


4/29/2012

Windows Disk Birleştirme nasıl yapılır

Defrag
Windows İşletim Sistemlerinde Disk Birleştirme nasıl yapılır? Windows işletim sistemlerinin değişmeyen araçlarından Disk Birleştirme ile Bilgisayarınızı proğramlayarak birleştirme işlemini yapın. Birleştirme işlemi neden yapılır ? İşletim sistemlerinde kullandığımız veriler zaman içerisinde dağınık bir hal alacağından çalışma hızında bir yavaşlama söz konusu olur. İşlemcinin verileri okuması gecikeceğinden bazı proğramların çalışma hızında gecikmeler yaşanacaktır.

Disk birleştirme yapmadığınızda bilgisayarınızın ısısı da daha fazla veri okuduğundan yükselecektir. Bazı garip sesler dahi duymanız mümkündür. Bilgisayarınızın sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bilgisayarınızda bulunan Disk Birleştiriciyi kullanabilirsiniz. Alternatif birçok ücretsiz ve ücretli proğramlar mevcuttur. Benim tavsiyem Windows'un kendi birleştiricisini kullanmanız yönündedir. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde farkı anlayacaksınız. Çok değişken proğramlar kullanmak bilgi akışınızdaki (Proğramlar) bazı verileride yok edebileceğini unutmayın.

Diğer yardımcı ücretsiz proğram olan CCleaner' de kullanarak internette gezinirken çöplük tabir ettiğimiz atıkları temizleyerek bilgisayarınızın bakımını yapmanız mümkün olabilir.
Gerçekten bu güne kadar hiçbir hatasını görmediğim bir program olan CCleaner'ı yıllardır kullanıyorum ve doslarımın bilgisayarınada kuruyorum. Kurulumda problem yaşarsanız lütfen yorum yazın yardımcı olayım.

Bu yazımdan dolayı bilgisarı kullanmasını bilen arkadaşlarım gülebilir ancak, unutmayın halen klavyeden A harfini arayan birçok yaş grubu insan var. Blog'umu kurarken bu amaçla kurdum ve adını da Guney59 Paylaşım olarak belirledim.
Haydi şimdi uygulamaya başlayalım;
Başlat ⇒ “Açılan kutuya” Disk birleşticisi yazın
Aşağıdaki resimde görülen bir pencere ile karşılaşacaksınız. En üstte işaretli olan Birleştirme yazısına tıklıyoruz.
Başlat Disk Birleştiricisi

Yeni bir pencere açılıcak. Zamanlamayı yapılandır : Bu alana tıkladığınızda gün, ay, hafta ve saat gibi ayarları seçerek istediğiniz bir gün ve saatte bakım yapmasını belirliyoruz.
Disk : Disk yazan yerde (C) sürücüsünü seçiyorum. Nedeni (D) sürücüsünde yedeklenmiş proğramların var. Zaten sizi "Hiçbir zaman çalıştırma" diye uyarıyor.
Disk Çözümle : İlk yapacağınız işlem bu yazıya tıklamak. İlk olarak bilgisayarınızı analiz edecek kısım bu buton. Bu işlem bittikten sonra yan tarafta bulunan;
Disk Birleştiricisi : Bu butona tıklıyoruz ve Diskimizin Birleştirmesi başlıyor. Bilgisayarınızın hızına göre yaklaşık bir saat yada 0,5 dk. sürebilir.
Sonuç : İşlem bittiğinde parçalanmış alan görülerek size bilgi verecektir. Tüm bu ayarları yaptığınızda artık bu Disk Birleştiriciyi tekrar açmanız gerekmiyor. Çünki ayarlarınızı yaptınız. O yaptığınız ayarlar ile günü saati geldiğinde çalışmaya başlayacak, bakımını yapacaktır. Resimlerin üzerine tıklayıp "Bağlantıyı Yeni Sekmede Aç" komutunu vererek izleyebilirsiniz. Konu hakkında fikirleriniz varsa lütfen yorum kısmından paylaşınız.
Windows7 Disk Birleştirme

YouTube SketchUp kullanımı

Model çalışması
YouTube - SketchUp ile gerçek Fikirler SketcUp Kullanmayı anlamak için uygulamaya gidip inceleyin.Paylaşın.Lütfen google + ile paylaşın, facebook da arkadaşlarınıza iletin.Dünya ile bağlantıda olun.Teknoloji çok hızlı ilerliyor, bizlerinde ondan yararlanması mutlak suretle gerekli.Tüm güncel araştırmalarla konuları sizlerle paylaşacağım.Mutlaka sizde paylaşmayı unutmayın.Hayat paylaştıkca değerlidir.
İzleyin ; http://youtu.be/jb23enMOHyc

Bakmak ile Görmek arasındaki Fark

Duygularımızın resmi
Duygularımızın resmi olurmu? Yazıyı okuduğunuzda cevaplayabilirsiniz.Yukarıdaki resmi inceleyin ve aşağıdaki yazıyı okuyun. Artık cevaplarınızı verebilirsiniz. İtfaiye eri onu az önce yangından kurtarmış ve ön bahçeye bırakmış, işine devam etmiş. Yangın söndükten sonra ise soluklanmak üzere oturmuş.
Bu fotoğrafı çeken yerel bir gazeteci köpeğin uzaktan itfaiye erine bakmakta olduğunu fark ediyor. 
Daha sonra köpek, az önce kendisini ve yavrularını kurtarmış olan yorgun itfaiye erine yaklaşıyor, gazeteci onun ne yapacağını merak ederek kamerasını hazırlıyor ve "o" anda deklanşöre basıyor.

Ücretsiz 13 popüler bulut depolama servisi

Veri depolama
Son dönemde bulut bilişim oldukça popüler oldu. Mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması ile de popüleriteside gittikçe artıyor. Bulut depolama servisleri ile dosyalarınıza internet bağlantısı üzerinden her yerden ulaşabildiğiniz gibi dosyalarınızı paylaşabilme imkanınada sahipsiniz. Aşağıda en popüler bulut depolama servislerini inceleyebilirsiniz.

Dropbox :2 GB ücretsiz bulut depolama alanı sunuyor. Referansınız ile üye olanlar ile kişi başına 250 MB alan, en fazla toplamda 8 GB alan sunuyor.
Microsoft, Windows Live SkyDrive :15 GB ücretsiz çevrimiçi depolama alanı sunuyor .
Box :5 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor .
Google Dokümanlar : 15 GB 
ücretsiz depolama alanı sunuyor .
Amazon Cloud Drive : 5 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor .
ZumoDrive : 2 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor
Symform :Ücretsiz 200 GB depolama alanı sunuyor. 10 GB ile başlıyor ve referansınız ile üyeliğer göre 200 GB'a kadar alan sunuyor
ADrive :50 GB ücretsiz çevrimiçi depolama alanı sunuyor.
OpenDrive :Ücretsiz 5 GB depolama alanı sunuyor. Bu dosya transferi, günlük 1 GB bant genişliği ile sınırlı
TeamDrive :2 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor. Referansınız ile üye olanlar ile kişi başına 250 MB alan, en fazla toplamda 8 GB alan sunuyor.
Asus WebStorage :5 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor
Oxygen Cloud: 5 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor

Ücretsiz 5 GB alana Google Drive ile sahip olun


Google Drive, bulunduğunuz her yerde; web'de, evinizde, iş yerinizde ve hareket halindeyken yanınızda. Siz neredeyseniz, dosyalarınız da tam orada. Harekete ve paylaşmaya hazır. Ücretsiz 5 GB alanı kullanmaya başlayın.

Dosyalarınızı güvenli bir yerde depolayın.

Kazalar olur. Telefonunuz denize girebilir. Dizüstü bilgisayarınız sonsuz bir uykuya dalabilir. Cihazlarınızın başına ne gelirse gelsin, Google Drive'da depolanan dosyalarınız güvendedir.Konuya Bağlantı: https://drive.google.com/start

4/28/2012

Sevdiğiniz blogları takibinize alın

Hoşunuza giden site/blogları gadgetler yardımı ile takip etmek artık çok kolay.Hiçbir kod eklentisi kullanmadan “URL” ve Blog başlıklarını yazmanız yeterli. Blogunuzu açtığınızda kumanda panelinde alt kısımda artık sevdiğiniz blogun en son yayınını okuyabilirsiniz. Diğer bir alternatif de anasayfada izleyeceğiniz blogun başlık ismine tek tıklama ile ulaşabilmeniz. Uygulamayı klasik bloglarda ve Dinamik bloglarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Yapılacak işlemler :
Yerleşim ⇒  Gadget ekle ⇒  Blog listesi ⇒ Blog listesini yapılandır
Seçeneklerinden gadgetinizi açın.Yazdığım yolu takip ettiğinizde aşağıda resimlediğim blog listesi görüntüsüne ulaşacaksınız.  

Blog listesi gadgeti
Blog listesindeki + işaretine tıklayın.Açılan pencerede karşınıza Blog listesini yapılandır yazan yeni bir pencere açılacak, tıklayın.Henüz öğe yok, Listenize bir Blog ekleyin yazan kısma tıklayın.Aşağıda resimde çerçeve içine alınan kısım.
Henüz öğe yok bir blog ekleyin
Hoşunuza giden blogun URL'sini yazın ve ekleye tıklayın.
Blog listesi URL'sini ekleyin
Aşagıdaki resimde aynı yolu izleterek ben 3 ad URL ekledim.Resmi inceleyiniz.
Eklediğim URL'lere verdiğim isimler ; AdnanGuney59, Guney59 Paylaşım, adlarından ibaret. Siz istediğiniz bir isim yazabilirsiniz. Sonuç olarak yaptığımız işlemde blog ana sayfamızdaki yaptıgınız işlemin görüntüsü.
Ana Sayfada Blog listesi

4/27/2012

Reklamın Böylesi İlginç

Özel Reklam
Buda Google reklamının ilginci. Sizcede öyle değilmi ?
Kızlar iyi düşünmüşler.Fanaticlik bu olsa gerek.
Açılımı
G O O gle

4/25/2012

Blog tasarım düzenleme araçları

CoolText
Blog tasarım ve temalarınızda muhtelif değişiklikler yapabileceğiniz uygulamalar.Cool Text ÜCRETSİZ web sayfaları için grafik,logo, düğme, font, tasarım çalışmaları yapabileceğiniz bir servis.Şirketinizin logosunu,blog/sitenizin başlık yazılarını, blogunuzun menu düğmelerini, yazı fontlarını değiştirebileceğiniz uygulamalar sunmakta.Siteye üyelik işlemini gerçekleştirdiğinizde yapmış olduğunuz uygulama kodunu email ile gönderdiği gibi hemen alıp kullanma imkanıda sağlıyor.Bu tür siteler hakkındaki düşüncemi sorarsanız, webmastırların yan sanayisi diye cevap veririm.Blogger blog yazarlığına yeni başlayan arkadaşların eli ayağı olabilecek bu tür faydalı sitelerden zaman zaman yazılarımda bahsedeceğim.Yazılarımdan haberdar olabilmek için sidebarda bulunan g+ butonu veya Google+ Badge'yi kullanarak takip edebilirsiniz. Blogunuzda birçok uygulamayı rahatlıkla çekinmeden kullanabilir arkadaşlarınızla yazımızı paylaşarak öneride bulunabilirsiniz.İlgili siteye Colltex yazısından ulaşabilirsiniz.
Yazı fontlarından örnekler:
Yazı fontları

Kendime yaptığım örnekler :
Yazı örnekleri
Düğme örneği :
Düğme örnekleri

HTML bilginizi seveceğiniz testlerle geliştirin

HTML Eğitimi
W3schools.com sitesi ismindende anlaşıldığı gibi kod eğitimi ve sertifika veren bir platforum. Vermiş olduğu hizmetler ; (HTML ,CSS ,XML ,JavaScript, HTML DOM , XML DOM ,DHTML , Ajax ,ASP ,ASP.NET, Razor, SVG) kullanım dilleri ile kullanışlı editöründe yapacağınız testlerle kendinizi deneyebilirsiniz. İlgi alanınızdaki kodlarla denemeler yaparak kendinizi geliştirerek sertifika dahi almanız mümkün.Eminim bunların ücretsiz olduğunu duymanız iştahınızı biraz daha kabartacaktır. Uzun zamandır kod konusunda benimde yararlandığım bir site. W3schools.com size bir web sitesi nasıl yapıldığını, site içi kullanılan kodlama ve Html dillerini anlatan alt yapısı ile karşınıza çıkıyor.
Örnek Resim 1 : Henüz yapılandırılmamış Html ile düzenlenmiş bir kod görünümü

Yapılandırılmamış Html kod örneği
Örnek Resim 2 : Sol tarafdaki Kodların içine yazı yazdığımızda sağ tarafda görülen yazımızın görüntüsü.
Yapılandırılmış kod örneği
Anlattığım konu binlerce örnek ve çalışmalardan sadece biri. Başlık resminde gördüğünüz gibi bir okul dersem yalan olmaz herhalde. Ben çok seviyorum. Uzun zamandır siteye gitmemiştim. Bu yazımla beraber hatırlayarak uğradım. Boş zamanlarımda burada denemeler yapmayı çok seviyorum. Sizde web dünyasında bir şeyleri anlamak, anlayarak sitenizde , blog'unuzda uygulamayı bilerek düzenlemenin zevkini yaşayın. Nasıl beğendinizmi ? Ben seviyorum sizinde seveceğinizi tahmin ediyorum.

4/24/2012

Tumblr ile blog açmak

Tumblr Guney59 Paylaşım blogu
Tumblr ile bir blog’um olsun diyorsanız araştırıp yazdığım yazı tam size göre. Tumblr henüz Türkiye'de pek bilenen bir servis değil. Birçok blog site paylaşımlarında bu ismi görmüş olabilirsiniz. Benimde dikkatimi çekti ve araştırdığımda Twitter, Msn, Likedin türevinde paylaşım ve blog sitesi kurabileceğiniz bir servis hizmeti vermekte. Hatta merakımı dahada ileri götürerek bir blog bile yaptım. Hemen aklınıza şu soru gelebilir. Bu kadar blogla nasıl uğraşırım. Kendi blog'uma tam yazamıyorum. Birde bu blog'umu açıp uğraşayım. Düşünce olarak bende aynı düşüncedeyim ancak blog'unuzun geniş bir alanda okunması ve okuyucu kitlenizi geliştirme amacımız farklı alanlara yönelmelere neden olabiliyor. Diğer konu da Tumblr’de blog yazabildiğiniz gibi, blogunuzuda bir paylaşım iconu ile kendi blogunuzdan yazınızın aynısını gönderme şansınıza sahipsiniz. İşte benimde hoşuma giden tarafı bu oldu. Sizde inceleyerek kendi alanınızı geliştirmek isterseniz Tumblr sitesine giriş yapıyorsunuz. Siteye üyelik işlemlerinizi bitirdiğinizde, artık blog'lamaya başlayabilir veya blog'unuzdaki yazınızı post edebilirsiniz.
Yapılacak işlemler ;
1. Siteye giriş için üyelik işlemleri
2. Blogunuzun “Başlık ismi, sizin belirleyeceğiniz blog URL’si

Resimde blog oluşturma kısmı örnek olarak görülmektedir.
Tumblr blog oluşturma
Blog da öne çıkan temaları inceleyebilir, Görünümü özelleştirebilirsiniz.Varsayılan olarak geri alabilir ve birçok değişiklik yapmanız mümkün. Benim en çok hoşuma giden tarafı size verdiği sürükle bırak ile tarayıcınıza kopyaladığınız kısa yol ile blog'unuzdan yazılarınızın aynısını gönderebilmeniz. Ek bir uğraş gerektirmeyen bu özelliği ile paylaşım yapabiliyorsunuz.
Kumanda panelinden bir görüntü
Tumblr kumanda paneli
Guney59 Paylaşım adı ile açtığım blogumu inceleyebilirsiniz.