3/31/2012

Ücretsiz Son Sitem (Google Sites)

Google Sites
2 Gündür uğraştığım ama sonunda bir şekle soktuğum son sistemden sizlere bahsetmek isterim.Daha öncede yazımda belirtmiştim. Daha öncede anlattığım gibi sabır, azim insanı sonuca götürüyor. Dilerseniz anlatmim.Anlatma işini siz inceledikten sonra yapmayı planladım.Hem de rahat rahat detaylara girerim.Şu anda sabahın 06,43 ve başarının nedeni olacak herhalde hiç uykum gelmedi ve zevkle kurdum.
Beğeni ve takdirlerinize sunuyorum. Bir sonraki konumda bahsetmek üzere.

https://sites.google.com/site/guney59paylasim/
Ve yeni eklene sitem

https://sites.google.com/site/adnanguney59/

Resim bayağı büyük.Açılırken biraz bunaltabilir.Şimdilik küçültmeyeceğim.Ama yarın küçük boy haline gelecek haliyle. Bir önceki yazımı inceleyebilirsiniz.Çok daha detaylı anlatım mutlaka yapılacaktır. 
Google Sites Kurulumu (Devam Edecek)

3/30/2012

Bloggerda yeni kurulan blog ayarları nasıl yapılır

Blogunuzu yeni kurdunuz, yazınızı yazdınız. Blog kumanda paneli ayarlarınızı nasıl yapacaksınız? Blogger ile blog oluşturmak, kullanmak hem kolay hemde çok zevklidir. Blogger ile blog oluşturduktan sonra önce blog ayarlarını yapmanız gerekir. Bu ayarları yapmazsanız blogunuz çerçevesiz bir tablo görünümüne girer. Google gmail ile bir hesap açtıysanız zaten blogunuza da giriş yapabiliyorsunuz demektir.
Blogger ayarlar
Gmail hesabınız yoksa google hesabı nasıl açılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
Adımları takip ederek blogunuzun ayarlarını yapın.
1. Başlık ve açıklamalar :
Kontrol paneli (Tasarım) → Ayarlar → Başlık/Açıklamalar

Başlık ve blog açıklamalarının yapılandırması
2.Gizlilik (Blogunuz arama motorları tarafından görünür olacağı kısımdır. Kesin evet diyeceğiz.)Bu kısım çok önemlidir.Evet işaretli değilse arama motorları tarafından blogunuz dizine eklenmez.
Arama motorları gizlilik ayarı uygulaması nasıl yapılır
3.Blog ana sayfasında gösterilecek yazı adedini belirtiyorsunuz.
Ayarlar → Yayınlar ve yorumlar → Kayıtlar (Ad)

Kayıt adedi belirleme
4.Blog ana sayfasında yayınlanacak yazı sayısının belirlenmesi
Ayarlar → Yayınlar ve yorumlar → Kayıtlar
Blog ana sayfanızda kaç adet yazınzın gösterileceğini yazı yazma sıklığına göre belirleyebilirsiniz. Genalde bloggerda otomatik olaraka (7) sayısı gelir.Ancak yazılarınızı sık yazmayacaksanız ana sayfa görünümünü 3 ile 5 adet yazı olarak belirtebilirsiniz.Yazılarınızın uzunluğu zamanla bu sayıyı yazmanızı belirleyecektir. Bloggerda uygulanmakta olan yazı kesme aracını da kullandığınızı düşünerek ana sayfa görselini ayarlayabilirsiniz.
5.Resimleri Lightbox ile gösterin
Blogger blogunuzda görsel eklediğinizde bunların görünüm ayarlamasını yapan bir eklentidir.
Resimleri Lightbox ile gösterin yazımızı inceleyebilirsiniz.
6.Google+'da paylaş
Hemen alt kısımda bulunan Google+'da paylaş yazısındanda anlayacağınız gibi, yazılarınızı yazdıktan sonra yayınla butonuna tıkladığınızda yazılarınız yayınlanır.Aynı anda g+ paylaşım sekmeside açılırarak hemen paylaşım yapmanızı sağlayacak yeni uygulamaya alınan çok şık ve kullanışlı bir eklentidir.Sizin bu eklentiyi kullanabilmeniz için her iki kutucuktaki “EVET” seçeneğini aktif etmeniz gerekmektedir.

Resimleri Lightbox ile gösterin ve google + da paylaş
7.Yorumlar
Kimler yorum yapabilir
Yorumlar kısmını herkese açık olarak işaretleyin.
Yorum denetleme
Yorumlarınızı her zaman denetleyin.Her zaman yazan kısmı işaretleyin.
Kelime doğrulamasını göster
Bu kısmıda işaretleyerek spamlara karşı önlem almış alacaksınız.Bazı insanlar yorum kısmını farklı amaçlı kullanmakta olduğunu unutmayın.Yorumlarına link bırakarak blog ziyaretcilerinizi farklı yöne çekerek virüslü bir siteyede yönlendirme yapabilirler.Bu kısımda bir kurnazlık da yapabilirsiniz.Bırakılan linke güvenmiyorsanız link bağlantısını pasif hale getirerek baclink olayını gerçekleştirmenizde mümkün.
Kelime doğrulama
Yorum yapan kişinin insan yada robot olup olmadığını denetleyen bir mekanizmadır.
Geri bağlantıları göster
Yapılan yorumlarda bağlantıları görmenizi sağlar.Gösteri işaretliyoruz.
Yorum formu iletisi
Blogunuza yorum yapan insanlara birkaç güzel sunuş yapabilirsiniz.
Örneğin :Yorumlarından dolayı teşekkür edebilirsiniz

Denetleme isteklerini şu adrese gönder.Sizin email adresinizdir.                                                    Yorum açıklamaları

8. Saat Dilimini Ayarlayın
Yazılarınızın doğru şekilde yayınlanması için saat dilimi ayarlarınızı mutlaka yapmalısınız.
Saat Dilimi ayarınızı Türkiye saat dilimine göre (GMT+02:00) olarak ayarlamayı unutmayın.

Saat dilimi açıklamaları

3/29/2012

Sites sitenize bunlarda ilginizi çekebilir gadgeti ekleyin

Google Sites, yazı sayfanızda iken, önceden eklediğiniz yazıları sidebar alanında benzer yazılar veya ilgili mesajları resimsiz format biçimi ile gösterebileceğiniz linklerden oluşan Sayfa Listeleme eklentisi. Resimsiz linklerden oluşturacağımız, Sayfa listelemesi eklentisini Google sites sidebar alanına nasıl kuracağımız ile ilgili anlatılanları takip ederek adım adım sizde sitenize uygulamaya çalışın. Örnek olması açısından, yatay menü çubuğumuza eklediğimiz yazıları sidebar köşemize Sayfa Listesi oluşturmak için ilgili açıklamalar ;
Takip edilecek uygulama için açıklamalar :
Örnek uygulamamız :
→ Moda adında yatay menü çubuğunda bir yazı başlığı oluşturduğunuz farz edelim.
→ Moda yazı başlığınızda ; etek, buluz, iç çamaşırı, takı, aksesuar, ayakkabı gibi yazılarınızın var olduğunu düşünelim. Tüm bu yazılarınız, yatay menü çubuğu başlık ismi altında saralandığını farz edelim.
→ Yatay menü çubuğu yazı başlığı altında açtığınız tüm yazıları link olarak sidebarda sayfa listelemesi yapmamız mümkün olacaktır. Yapmaya çalıştığımız işlemin uygulama sonucunu resimde kırmızı çerçeve içinde “Bunlarda ilginizi çekebilir” ismi ile görüyorsunuz. Şimdi uygulama aşamasına geçelim. Şu konuyu unutmayın, yaptığınız her işlemi yeni bir yazı sayfası  açtığınızda yeniden yapılması gerekir.
1. Uygulamayı yapacağınız sayfayı açın.
2. Düzen kısmından sayfanızın biçimini belirleyin. Örneğin ; ben bu anlatımda düzen olarak “Sağ kenar çubuğu” seçeneğiniz seçtim. Siz faklı bir görünüm seçebilirsiniz.  
3. Sayfa düzeninde iken sağ taraftaki sidebar dikey alan içinde bir yere tıklayın.
4. Yukarıdaki menüden, →  Ekle → Alt sayfa listesi → seçeneğini açın. En üst kısma (Bunlarda ilginizi çekebilir) → Şu sayfanın alt sayfalarını göster, seçenek başlığında bulunan 3 ad. farklı seçeneklerinden, Sayfa seç mavi renkli isme tıklıyorsunuz.
5. Açılan kısımda hangi menü başlığını seçecekseniz onu seçiyorsunuz.
6. Düzeyleri göster : 5 ad seçim ve Tüm isim seçeneği mevcuttur. İsteğinize bağlı olarak birini belirleyin. Sonradan değiştirebilirsiniz.
7. Hemen alt kısımda Genişlik : Genelde 250 px.olarak sabir bir rakam gelir sidebar genişliğinize göre değiştirip gerçek genişliği deneyerek ayarlayın.

8. Diğer seçenek Görünüm : Bu kısımda seçebileceğiniz 2 seçenek mevcut beğendiğinizi deneyerek kullanabilirsiniz. Son olarak, Tamam’a tıklıyoruz ve sayfamızı kaydediyoruz. İşlemlerimiz bitti yaptığımız işlemin bir örneğini inceleme linki ile kontrol edebilir aşağıda ayrıca resmini de görebilirsiniz.
Google sites alt sayfa

3/28/2012

Google Chrome 18 sürümünü güncelledinizmi

Google chrome 18.0.1025.142 m güncellemesi

Google Chrome 18.0.1025.142 m güncellemesine geçti.

Bilgisayarınızda Chrome tarayıcı kullanıyorsanız ve otomatik güncelleme henüz yapılmamıssa Chrome tarayıcınızı 18 sürümüne hemen güncelleyebilirsiniz.

Blogunuza Popüler yayınlar ekleyin

Popüler Yayınlar ismini birçok sitede görmüşsünüzdür. En çok izlenen yazılarınıza verilen bir link bağlantısıdır. Blog’unuza oldukça şık bir görünüm verdiği gibi, aynı zamanda yazılarınıza bağlantı oluşturması  nedeni ile okuyucu kitleniz için, ana sayfanızın bir bölümünde 10 ad. yazı bağlantıları görülür. Okuyucuların ilgisini çeken konulara bakması sizin okuyucu kitlenizin artmasını sağlayabilir. Blogger bu eklentisi oldukca dikkat çekicidir. LinkWithin gibi benzer sayfalar oluşturmaya yarayan araçlar grubunda olup, Blog kurulumunda ilk akla gelen eklentilerdendir. Popüler Yayınlar gadget’ini çok basit bir şekilde blogger blog’unuza kurabilmeniz için ilgi adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Yeni blog açan yazarlar için önerilen gadgetler arasındadır.
Popüler Yayınlar gadget’ini kurmak için ;
1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Yerleşim sekmesine tıklayın.
3. Gadget ekle seçeneğini açın ve pencere içindeki Popüler Yayınlar ismine tıklayın.
Eklentinin görüntüsünden de anlaşıldığı gibi birçok seçenekleri mevcuttur. Yazınızın yan tarafına resim ekleyebilir veya yazılarınızı parçalanmış şekilde gösterebilirsiniz. (snippet)
Görüntü üzerinde denemeler yaparak beğendiğiniz görüntüyü kaydetmeniz yeterli olacaktır. Snippet seçimi ile yazılarınızın kısa görünümü sağlanır. Snippet kaldırırsanız yazınızın sadece linki görülür. Tüm seçimlerinizi tamamladığınızda, gadget’inizi kaydedin ve yerleşim panelinde maus ile sürükleyerek görülmesi gereken yerde konumlandırın.
 Popüler yayınlar ekleyin

3/27/2012

TeamViewer 7.0.12799 TR ücretsiz indir

TeamViewer 7.0.12799 TR Uzaktan bağlantı

TeamViewer 7.0.12799 TR ücretsiz bilgisayarınıza kurun

Ücretsiz ve en başarılı uzak masaüstü yöneticilerinden olan TeamViewer'ın müşterileriyle uzaktan bağlantı kurmak isteyenler için geliştirdiği sürümüdür. Oldukça kompakt bir müşteri modülü olarak kullanıcılara hizmet veren yazılım kurulum ve yönetici yetkisine ihtiyaç duymuyor.

Gmail hesaplarında posta rehber görevler ne işe yarar (Resimli Anlatım)

Gmail
Google Gmail hesabımızda posta, rehber, görevler kısımları nedir ? Ne işe yarar ? Google gmail hesabımızı açtık. Şimdi Google gmail hesabımızdaki şablonda görülen eklentilerin neler olduğunu aşağıda sırası ile inceleyelim. Bugüne kadar Google gmail hesabınızda yapılandırılmamış kısımları, eksik olan yerleri yapılandırıp Google gmail'i daha esnek ve güzel bir şekilde kullanmaya başlayın.
Eklentiler :
1. Posta 2. Rehber 3. Görevler
1. Posta :
Google Gmail olarak aldığımız emaile gelen postaların en yeninin en üste sıralandığı gövde kısmında olan bir eklentidir.Tüm maillerimiz bu kısımda toplanır.İlk olarak mail geldiğinde gelen yazının görüntüsü koyudur.Emailinizi açıp okuduğunuzda ve ana sayfaya geri döndüğünüzde yazı soluk bir renk alır.Bu mailinizi okuduğunuz anlamını taşımaktadır.
Resim : 2 Gelen yazının okunmuş , okunmamış gölgeli ve soluk görüntüsü
Gmail
Sol başta Gönderilmiş postalar, hemen yanında gönderilen yerin adı, bitişiğinde mailin içeriğini anlatan link, ve bitiminde mailin geldiği tarih görülmektedir. Gelen maillerden birine tıkladığımızda açılan sayfa görüntüsü aşağıda resimde görülmektedir
Resim : 3 Gelen mailinizin açılmış görünümü.
                                          Gmail
Yukarıda bahsettiğimiz gibi başlık linki, yazı içeriği, geldiği tarih ve içerik görülmektedir.
Gelen mailinizin hemen üst kısmında resimde görülen, sola dönük ok işareti önceki sayfaya dön, hemen yanında arşivle, spam bildir, çöp kutusu gibi olanda sil seçenekleridir. Diğer yazan kutucuğun solunda olan menülerde gelen mailleri etiket oluşturarak taşıyacağımız yerin belirleneceği menü bağlantısı, gelen maillere yada sizin özel olarak hazırlayacağınız etiket seçenekleri bulunmaktadır.
Resim : 4 Gelen mesaj üst menü görüntüsü
                                Gelen mesaj üst menü görüntüsü
2. Rehber : Rehber kayıt kısmı resimde görülmektedir.
Rehber kayıt
Gmail altında posta açılır menüye tıkladığımızda seçeneklerden Rehber kısmını görürüz. Rehbere tıkladığımızda yukarıda resimlediğim görüntü çıkar. Bu görüntülere bakalım.
Yeni kişi : Ekleyeceğiniz yeni kişinin posta adresinin yazıldığı alandır.
Rehber : Rehbere tıkladığımızda karşımıza çıkan kutucukta (adam resmi +) ekleyeceğimiz kişinin mail adresini yazıyoruz.Resim örneğinde : adnan@gmail.com yazdım. 

Enterlediğinizde kişi rehbere kydediliyor. Ancak o anda siz göremiyorsunuz. Yukarıdaki arama kutusuna eklediğiniz kişinin mailini yazıp kişilerde ara dediğinizde karşınıza kişi profilini yapılandıracağınız şablon geliyor. Aynı işlemi farklı bir uygulama ile yapabiliyoruz ve çok daha kolay olacağına inanıyorum.

Soldaki Yeni kişiye tıklayın. Ekleyeceğiniz kişinin şablon profili geliyor yazacaklarınızı bu alanda tek kalemde tamamlayabilirsiniz. İlk anlatım acil işiniz olduğunda benim çok çabuk olarak uyguladığım bir yoldur. Sonradan işim bittiğinde rehbere dönüp gerekli alanları dolduruyorum. Diğer anlattığım ise rahat rahat tüm bilgileri dolduracağınız bir alandır. Her iki şekildede kullanılabiliyor.
Resim : 5 Ekleyeceğiniz kişi şablonu görüntüsü
kişi şablonu
3. Görevler :
Görevlere tıkladığınızda gmail sayfanızın sol alt kenarında çıkar.Bu kısma günlük hayatınızda yapacağınız herşeyi not alabilir ajanda gibi kullanabilirsiniz.Uyarıcı koyabilir.Siz çalışırken unuttuğunuz bir konuyu hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Örnek görevler şablonuna bugün yapacağınız konuların listesi yazdım.İstediğiniz kadar görev ekleyebilirsiniz. Yazdıktan sonra enterlemeniz yeterli, bir sonraki satıra geçer.
Resim : 6 Görevler görseli
Görevler

Gmail Labs Nedir

Google Gmail Labs nedir ? Gmail Labs, henüz kullanıcılara sunulmaya tam olarak hazır olmayan deneysel özelliklerin denemelerinin tamamlandığı çalışma alanıdır. Bu özellikler her an değişebilir, düzgün çalışmayabilir veya kaybolabilir. Gördüğünüz gibi labs deneysel bir kullanım alanı. Ben 1998 senesinden beri kullanıyorum. Hatasına raslamadım.Bu bilgilerde gmail labs kısmında yer almaktadır. Gmail labs uygulamalrını şimdiye kadar kullanmadı iseniz kullanmanızı tavsiye ederim. Google Gmail Labs’ı nasıl kullanacaksınız ile ilgili aşağıda yapılan açıklamaları inceleyin.
1. Google Gmail’e giriş yapın.
2. Gmail profiliniz altındaki dişliye tıklayın.
Gmail Labs ;
Gmail kullanan birçok kişi bu ayarlardan Labs kısmını görmüştür. Bu yazımı labs’ı görmeyen arkadaşlar için bilgi paylaşımı olarak anlatmak istiyorum.
Gmail labs
Peki kısaca labs ne işler yapar :
Akıllı Etiketler, Arama Otomatik Tamamlama, Başlık Değiştirme, Birden Fazla Gelen Kutusu, Doküman Oluştur, E-posta gönderen doğrulanmış kullanıcılar için kimlik doğrulama simgesi, Ekstra Emoji, Filtre içe aktarma/dışa aktarma, Gelen Kutusunu önizleme, Gezinme çubuğu sürükle ve bırak özelliği, Google Apps Arama, Google Dokümanlar Gadget'ı, Google Takvim Gadget'ı, Gönderenin Bulunduğu Saat Dilimi, Göndermeyi Geri Al, Görüntülü sohbet geliştirmeleri, Hızlı Bağlantılar, İleti çevirisi, İletiye Hızlı Göz At, İmzanızı düzenleyin, Okunan Olarak İşaretle Düğmesi, Okunmuş ileti simgesi, Posta Google Dokümanlar önizleme görünümleri, Postada Flickr önizlemeleri, Postada Google Haritalar önizlemesi, Postada Picasa önizlemeleri, Resim ekleme, Seçili metni alıntı olarak biçimlendirin, Simge Sütununu Taşı, Sohbet gadget'ında SMS, Sohbet kutusu sağ tarafta, Sohbette resimler, Sohbette SMS (kısa mesaj), Son Kullanılan Emoji, Tüm gadget'ları URL yoluyla ekle, Varsayılan Metin Biçimlendirme, Yeşil Robot!, Özel tarih biçimleri, Akıllı yoksay, Arka Planda Gönderme, Etikete git, Fare hareketleri, Gönder ve Arşivle, Hazır Yanıtlar, Koruyucu Posta Gözlüğü, Okunmayan Öğelerin Sayısını Gizle, Old Snakey, Otomatik ilerle, POP hesaplarını yenile, Postada Google Voice oynatıcısı, Postada Yelp önizlemeleri, Varsayılan 'Yanıtı tüm alıcılara gönder', Önizleme Bölmesi, Özel klavye kısayolları.
Gmail labs
Herhalde bu kadar güzel uygulamaları incelemek istersiniz. Zaten Google gmail kullanıcısı iseniz, bunlara bakmadıysanız bakmanızı öneririm. Tüm araştırmalar alt alta yazılmış ve karşılarında sadece etkinleştir, devre dışı bırak yazılı. Size sadece kutuyu seçmek düşüyor.
Bu kadar harika birşey olamaz. Tamamen özgün ve sade. İnsanlığın hizmetine sunulmuş ve ücretsiz uygulamalar başka ne diyeyim. Diyecek söz bulamıyorum. Benim yazdığım şu yazı bile orada yapılanların yanında okyanus da bir damla dahi değil.
Ben bir altın buldum sizlerle paylaşıyorum. Hepsi bu. Sizde yararlanın .Elimizin altında daha neler neler var bunları da zaman içinde devamlı yayınlayacağım.
Ve çok ilginçtir alttaki not çok hoşuma gitti. Sizin de  hoşunuza gittimi acaba ? Yazı şöyle. Bağlantısını vermeyeceğim incelediğinizde göreceksiniz.
Burada olmayan bir şeyi mi arıyorsunuz ?  (Labs için bir özellik önerin.)
Buradaki bağlantıyı vermedim. Merak edenler kendi gmail’lerinden giriş yaparak baksınlar lütfen.

Henüz Blogger ile bir blog kurmadı iseniz hemen başlayın ? Hiçbir ücret ödemeden alan adı, host, ve google yardım, forumlardan yararlanmak istemez misiniz ? Hadi sizde bugün bir başlangıç yapın. Gmail hesabınız yoksa buradan başlayın. → Google gmail hesabı nasıl açılır

3/26/2012

Alexa Banner kodunu google sites sitene ekle (Resimli Anlatım)

Alexa widget kod ekleme nasıl yapılır

Google Sites Sitemizde Alexa tanılama (doğrulama) kodu nasıl alınır ? Almış olduğumuz doğrulama kodunu sitemizde nereye koyacağız.Sitemizle Alexa sitesi arasındaki veri akış uygulama şekli nedir ? Bir önceki yazımızda sitenizi Alexa sitesine kaydedin başlığımızla incelemiştik.

Blog yazılarınızı epostanızla gönderin


Blogger, çok sevdiğiniz blog'unuza e-posta aracılığı ile blog'unuzun başında olmasanız bile yazılarınızı gönderebilirsiniz. Çalıştığınız işyerinden Facebook da veya herhangi bir internet sitesinde sörf yaparken blogunuz ile birlikte olmadığınız bir zamanda Gmail gibi e-posta işlemciniz açıksa beğendiğiniz konuyu e-postanızla direk blog’unuza gördermeniz mümkün.

Zaman zaman, blog'unuzun başında olmayabilirsiniz, çalıştığınız işyerinde internet sınırlı olabilir gibi faktörler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Blog’unuza yazılarınızı gönderebilmek için blog e-posta ayarlarının düzenlenmesi gerekir. Blog’unuzun, E-posta ayarları gerektiği gibi hazırlamak için ; Blogger, Kumanda panelinde→ Ayarlar → Mobil ve e-posta kısmını giriş yapın.
Kumanda paneli ayarlar mabil eposta ayarları uygulaması
Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi ayarlarınızı düzenleyin. Resimde gözükmeyen hatta sildiğim özel bir ayarımız mevcut. Okla gösterdiğim yer çok önemli olup, blog'unuzun gizlilik ayarları için bu alana sizin unutmayacağınız bir isim girmeniz gerekmektedir. 

Unutmayacağınız bir isim (takma ad) buraya giriyorsunuz. Hemen alt kısımda bulunan (E-postaları yayın taslağı ile kaydet) seçeneğini işaretleyin. Bu seçenek bize daha sonra biçimlendirme yapabilme imkanını tanımlıyor. Yazılarınızı tam hazırladığınızdan eminseniz hemen yayınlayabilirsiniz. 

Yazınızı hemen yayınlamak istediğiniz de bir üst seçenek olan E-postayı hemen yayınla ibaresini seçmeniz yeterli olacaktır. Bu seçenek seçildiğinde, yazınız hemen yayınlanmaya başlar. Ayarlarınızı yaptınız. Peki size yorum yazan okuyucularınızın bildirimi hangi e-posta adresine gelecek. Hemen alt kısımda görülen (Yorum Bildirimi E-postası) seçeneği ile yorumlarınızın hangi posta adresinize gelmesini istiyorsanız o posta adresini yazıyorsunuz.

Resimde görülen Örnekte blog posta adresiniz ;

adnan.guney59.su@blogger.com 
su: Burada benim belirlediğim bir takma isimdir. Takma isminizi siz kendiniz belirleyeceksiniz.

Blog'unuzda İletişim Formu Oluşturun

Google dökümanlarla kendi iletişim formunuzu nasıl oluştururuz. Site kurarken hepimizin araştırdığı konulardan biride İletişim sayfasıdır. Benimde sitemde iletişim sayfası olmasına rağmen bu sayfayı değiştirmeyi düşündüm. Nedeni ne gelince Google'un blog'larını bedava kullanıyoruz. Sitemizde ise farklı bir firmanın iletişim formunu kullanıyoruz. Bu durum bana garip geldiğinden Google dökümanlarda iletişim formunu oluşturmayı ve sizlerle paylaşmayı düşündüm. Şimdi sırası ile yapılan işlemleri takip edelim. Gayet sade bir tasarım üzerinde Blog'umuza oluşturduğumuz kodları eklememiz yeterli olacaktır.

Sırası ile bu konuları inceleyelim ;

1. Henüz ana Sayfanızda iletişim adında bir sayfa açmadıysanız önce sayfa oluşturmadan başlayalım. Blogger, Yerleşim, Sayfalar sekmesine gelin. Yeni sayfa yazan yere tıklayarak, boş bir sayfa açalım.Açılan düzenlemede sayfa başlığı adına İletişim yazalın ve kaydedin.
Dökümanlarda sayfa açma
Yeni sayfa yanındaki okla işaret edilen yer boş sayfayı açacağımız kısım. Burada da İletişim olarak kaydedilmiş görünüm
Dökümanlarda yeni sayfa açılması okla  belirtiliyor
2. Goggle hesabınız ile otum açtıktan sonra, sayfanız ingilizce çıkabilir. Bu durumda sağ kısımda dişliye tıkladığınızda setting (ayarlar) yazan yer, karşımıza çıkan dil ayarlarını Türkçe olarak seçin kaydedin. Artık sayfamız Türkçe olacaktır. İngilizce olarak kullananlar zaten böyle bir ayara gerek duymayacaklarından biz ayarları değiştirmek zorundayız.
3. Google dökümanlar sayfasında Drive'im, Yeni Dosya, Google forumlar ismine tıklayın. Açılan yeni menüde form yazan yere tıklayın.
Google forumlar

Şimdi karşımıza ham sayfa olarak aşağıdaki görüntü geldi
Dökümanlarda hazırlanan iletişimin boş ham sayfa görünümü
Resmi büyütmek için tıklayın: Bilgisayarınızda Picasa kurulu ise tüm resimleri sıralı izleyebilirsiniz
Döküman ham sayfa ayarları okla gösterilmiş görseli
Yeni açılan sayfada sağ üstte çift sayfa ikonuna tıklayarak iletişim formunuza istediğiniz kadar yeni bölüm ekleyebilir ve bu bölümleri yine kalem ikonuna tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Kalem ikonuna tıkladıktan sonra belirginleşen bölümde soru başlığı yazan bölümün karşısına hangi bilgiyi yazmak istiyorsanız onu yazıp diğer bölümleri düzenlemeye geçebilirsiniz. Örnek: İlk bölümde soru başlığı yazan bölüme Adınız yazıp diğer bölümü düzenlemeye geçiyorum ve Tüm bölümlerimi oluşturduktan sonra sağ üst köşede bulunan kaydet yazan butona basıyorum. Oluşturduğum formu görüntülemek için sayfanın en altında bulunan bağlantıya tıklamanız yeterli. Sayfanızın görüntüsü bu şekilde olacak. Siz ilaveler yapabilirsiniz.Şimdi sayfa başında anlattığımız gibi sayfamızı oluşturmuştuk. Aldığımız kodu, HTML tıklayarak genişletiyoruz. Kodumuzu yapıştırıyoruz. Oluştur diyoruz. HTM iframe kodu nasıl alacağız:
İletişim sayfasında formu web sayfasına göm anlatımı
Forum--> Formu web sayfasına göm tıkla. Formu web sayfasına göm iframe kod görünümü için resmi inceleyiniz ;
Forum kodu
İletişim panelinde iken menüde form yazan yere tıklıyoruz. Formu Web sayfasına göm tıklayarak açılan sayfadaki kodu alıyoruz. Burada şöyle bir konu önünüze çıkabilir. Sayfanız normal ebatlarından daha geniş gözükebilir. Bu konuyu önüzleme ile kontrol edebilirsiniz. Böyle bir olayla karşılaşırsanız, HTML tekrar genişletin ve width="460" ayarına almanız yeterli olacaktır. İstediğiniz ölçülere alabilir değiştirerek uygun olanı kullanabilirsiniz. Son olarak yapmanız gereken işlemse Google Dökümanlara geri dönerek size mesaj gönderildiğinde bunun e-posta adresinize bir mail olarak haber verilmesi için gerekli ayarları yapmak bunun içinde sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın.
Araçlar-->Bildirim kuralları tıklayın
Dökümanlar araçlar otomatik tamamlamayı etkinleştir uygulaması
Açılan pencerede Herhangi bir değişiklik yapıldığında ve E-posta – hemen yazan seçenekleri işaretlemeniz yeterli.
Bildirim kurallarında işaretlenmesi gereken alanların  okla gösterimi
Google'un bizlere sunduğu sınırsız iletişim forumundan yararlanın.

Blogger yayın kayıtlarında paylaşım ayarlarının eklenmesi

Blog kayıtlarında g+ puanlama görünümü
Blogger bloglarımızda g+ puanlarınızı artık görebiliyorsunuz.G+'ya tıkladığınızda kaç kişi sizi +1' lediyse resimleri ile görmeniz mümkün.Bu blog uygulamacıları için hazırlanmış güzel bir gelişme.Bu gelişmeler hızla devam ediyor.Bakalım yeni uygulamalar neler çalışmalar devam ediyor.Süprizler olacaktır kesin.Blog kayıtlar kısmından yazılarınızı ayrıca paylaşma olanağınız da var.Yeni bir yazı yazdınız ve kayıtlar kısmındasınız anasayfa’yı açmadan yazınızın altında bulunan paylaş düğmesine tıklayarak yazınızı g+ ya gönderebiliyorsunuz.Sisteminizde paylaşım düğmeleri görülmüyorsa şu adımları izleyerek paylaşımları aktif hale getirebilirsiniz.Not:Öncelikle dişli kısmında bulunan google+ profiline döndür kısmını aktif ediyoruz.
Kontrol paneli (Tasarım) → Ayarlar → Yayınlar ve yorumlar → Google +’da paylaş → Açılan kutuya tıkla → Evet seçeneğini seç → Yapılan işlemleri kaydet.

Bu yolu takip ettiğinizde artık kayıtlarınızın alt kısmında paylaşım yazısını göreceksiniz.İster ana sayfadan isterseniz kayıtlar kısmından paylaşım yapma şansınız mevcut.Benim hoşuma gitti sizde seveceksiniz eminim.
Blogger kayıtlar kısmından yazıların paylaşıma açılması
Bu seçeneği aktif ettiğinizde, yazınızı yazdıktan sonra yayınla kısmına tıkladığınızda aynı anda paylaşım aracıda açılıyor.Aynı anda hem yazınızı yayınlıyor hemde g+ butonuna basmadan direk paylaşım yapabiliyorsunuz.

3/25/2012

Blogunuza google translate (web sitesi çevirmeni) ekleyin

Dil seçimi gadget görüntüsü

Google Dil Çeviri'yi web sitenize ekleyin

Google translate, web dil çevirisi, web sitesi çevirmeni olarakta adlandırılan google ürünlerinden web sitesi çevirmeni uygulamasını blog web sayfanıza eklemek için Google çeviri sayfasına gidiyoruz.

3/23/2012

Blogger yazı panelinde arama açıklaması nasıl yapılır

Blog Panelinde Arama Tercihleri Nasıl Yapılandırılır; Blogunuzda aramatercihleri'ni yapılandırdıysanız, yazılarınızı yazdığınız kısımda bulunan "Arama açıklaması" kısmınıda otomatikman yapılandırmış olarak karşımıza çıkıyor. Arama açıklamaları :Yazı panelinizde yazılarınız için kısa bir açıklama yapabileceğiniz yeni eklenti. Bu yazımı yazarken kullandığım bir açıklama Örnek :Blogger arama motoru SEO arama tercihleri adında yeni modül uygulamasını başlattı.Yeni uygulamaya dikkat ettiğimizde bayağı kullanışlı SEO dostu haline getirilmiş olarak karşımıza çıkmakta.

1.Blogunuzun tanım açıklamaları (Meta etiketleri)

2.Hatalar ve yönlendirmeler (Hatalı sayfa için bir yazı ve resimli bir yönlendirme)

3.Özel olarak yapacağınız link yönlendirme bölümü

4.Gezginler ve Dizin oluşturma özel Robot.txt dosya yönlendirmesi

5. Blog yazılarınızda yazınızın tanıtımı yapabileceğiniz (Arama açıklaması)

6.Resimlerinizi etiketleyerek arama motorlarına tanıtma(Resim açıklamaları)

Yukarıdaki yazılara bağlantı verdiğim “Arama açıklamaları” ve “SEO” linkleri açtığınızda, blogunuz için ilk SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) oluşturmuş olacaksınız. Yazıda size bir şey ifade etmiyenilir, ancak yazılardaki bağlantılar yazıyı anlatan unsurlardır. Bu bağlantıları izlemenizi ve kendinizi yapılandırmanızı öneririm.

3/22/2012

Blog’unuzu arama motorlarında uyumlu hale getirin

Blog ayarlarınızı yapılandırın Seo
Blog’unuz arama motorlarında çıksın ; Blog'unuzu oluşturdunuz , tanıdıklarınıza blog adresini verdiniz. Sizi bulmasını sağladınız. İşiniz bittimi hayır. Blog'unuzun ziyaretçi sayısını nasıl arttıracaksınız. Şimdi neler yapabiliriz onları inceleyelim. Arama motorları, blogunuzu bir şekilde bulacaklardır. Ancak bu işlem uzun bir zaman alabilir. Sabırlı olarak bu zamanı kısaltabilirsiniz. Blog'unuzun arama sonuçlarında çıkması için sizin de yapabileceğiniz ve bu süreci hızlandırabileceğiniz bazı konular mevcuttur.

Blog'unuza içerik eklediğinizde yayında olduğu sürece arama motorları tarafından ziyaret edilecektir. Bundan kuşkunuz olmasın. Ancak bu süreci beklememiz gerekmemektedir. Blog'unuzu Google, MSN, Yahoo gibi tanınmış arama motorlarına kendinizde kaydedebilirsiniz.

Başlık Kısmını ve Meta Etiketlerini düzenleyerek başlayalım ;

Başlığınızı uygun hale getirmeniz arama motorları tarafından daha iyi indexlenmesini sağlayacaktır. Sitenizin başlığı web tarayıcısın sol kenarında gösterilen kısımdır. Başlık sayfaları < title> etiketi ile belirlenir.  Ayrıca blog'unuzu küçük bir tanıtım ile de gösterebilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki etiketleri bulalım. Bu etiketi sildikten sonra;

<title><data:blog.pageTitle/></title>
Buradaki bu kodu demin sildiğimiz etiketin olduğu yere yapıştıralım. (iç kısımdaki yazıları kendinize göre yazmayı unutmayın.)

<b:if cond='data:blog.pageType != "item"'>
<title> Net Ek İş | Network marketing uygulamaları hakkında yazılar</title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageTitle/></title>
</b:if>

Bir müddet sonra yazı yazıp, uygulama ekledikçe arama motorlarında görülmeye başlayacaksınız. Blogu’unuzu arama motorlarına mutlaka kaydedin. Arama motoru denince ilk akla gelen ve dünyacada tanınan Google akla gelmektedir. Bu nedenle aramalarda üst sıralarda yer almak için sitemizi kayıt etmeliyiz.

Google’ a kayıt yaptırın:

Google de üst sıralara çıkabilmek için ilk etapta blog'unuzu Google tanıtabilirsiniz. İşe ilk olarak blog'unuzun URL'sini Google ye tanıtarak başlayın.
Buradan http://www.google.com.tr/add_url.html adresine girerek blog'unuzun URL adresini girin isterseniz blogunuz hakkında kısa birde açıklama yazabilirsiniz.

Msn ve Binge kayıt:

Buraya blog'unuzun veya sitenizin URL adresini girerek kaydedebilirsiniz.
Yahoo’ya kayıt: buradan Yahoo hesabınız ile giriş yaptıktan sonra kaydedebilirsiniz.

3/19/2012

Web siteleri için twitter uygulamaları

Web siteleri için twitter
Twitter'in web siteleri için uygulamasını bloglarınız da kullanabilirsiniz.Twitter hesabınızla giriş yaparak web siteleri için twitter uygulaması bölümüne gitmeniz yeterli. Nelermi var? Blogunuza uygulamak istediğiniz seçenekler çok, hangisini uygulamak istiyorsanız uygulamaya sitenizin URL sini yazmanız yönergeleri takip etmeniz yeterli.
1. Twitter düğmesi
2. Folow twitter
3. Tweet#letsfly
4. Tweet to twitterapi
Twitter düğmesi

3/16/2012

Google Chrome çerez nasıl temizlenir

Çerez nasıl kaldırılır

Google Chrome ve farklı  internet tarayıcısı kullanıyorsanız, zaman zaman tarayıcınızda çok fazla sörf yapmaktan dolayı bilgisayarınızda ağırlaşma olabilir.Bilgisayarınızdaki bu çerezler bilgisayarınızın ağırlaşmasına, internet sayfalarının geç açılmasına neden olan faktörlerdir.İnternet sayfalarına her girdiğinizde açılan sayfanın virgülüne kadar her bilgiyi bilgisayarınız önbelleğinde saklar.Va zamanla bilgisayar işe yaramayan bir çöp yığını haline gelir.Tarayıcılarınızda  çerez ve diğer bilgi atıklarını  nasıl temizleriz bu konu ile ilgili kısa bir anlatım yaparak bilgisayarınızın biraz hızlandırmak ve çöplükten kurtarmak için ilk adımlar.

1. Chrome için sağ üstte anahtar simgesine tıklayın 
2. Seçenekler--> Gelişmiş seçenekler -- Tarama verilerini temizle
3. Açılan sayfada açılır menüyü tıklayın En baştan seçeneğini seçin
4. Alt kısımda Tarama verileri temizle tıklayın
5. hemen temizlendiğini göreceksiniz.

CCleanerDiğer atıkları temizlemenin bir farklı yoluda ve çok kişi tarafından kullanılmakta olup, ücretsiz bir temizleme aracı olan CCleaner Windows PC'nizde temizlik için bir numaralı aracıdır. Bu online gizliliğinizi korur ve bilgisayarınızı daha hızlı ve daha güvenli hale getirir. 


Ücretsiz CCleaner v3.25 Sürümü kendi sitesinden indirin

bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
Internet Explorer
Geçici dosyaları, geçmişi, çerezleri, Otomatik form tamamlama geçmişi, index.dat.
Firefox
Geçici dosyaları, geçmişi, çerezler, indirme geçmişi, form geçmişi.
Google Chrome
Geçici dosyaları, geçmişi, çerezler, indirme geçmişi, form geçmişi.
Opera
Geçici dosyaları, geçmişi, çerezleri.
Safari
Geçici dosyaları, geçmişi, çerezleri, form geçmişini.
Windows
Geri Dönüşüm Kutusu, Son Belgeler, Geçici dosyalar ve Log dosyaları.
Registry Cleaner
Gelişmiş özellikler kullanılmayan ve eski kayıt defteri girdilerini kaldırın.
Proğramın yeni sürümünü kendi sitesinden indirebilirsiniz.