2/29/2012

Harika Ücretsiz Masaüstü Blog Editörleri

Harika Ücretsiz Masaüstü Blog Editörü .İnternette ücretsiz masaüstü blog editörlerini ararken şu yazı ile karşılaştım. Uygulamaların hemen hepsi taslak olarak kaydetme, resim yükleme, ping servislerini kullanma özelliklerine sahiptir. Sizde bu editörlerden birini tercih edebilirsiniz. Aşağıda 10 ad. olarak yayınlanan bazı uygulamalar artık internet ortamında çalışmadığından link ve öneriler yazıdan çıkarılarak güncellenmiştir. Günümüzün koşullarına göre ayakta durabilen yaşantısına devam ediyor. Duramayanlarda web internet hayatından silinip gidiyor. Umarım yazı editörleri ve kullanımı hoşunuza gider. Birçok orj windows işletim sistemlerinde bulunan Windows Live Writer en iyi uygulamalar arasında yerini alıyor. Ancak en büyük eksiği blog'unuza yazı resim gönderirken problem yaşatması. Ancak bilgisayarınızda internet yokken bile yazı yazabileceğiniz windows editörleri arasında yerini halen koruyor. 
1. Thingamablog

2. Windows Live Writer
Writer fotoğraflarınızı ve videolarınızı hemen tüm blog hizmetlerinde kolayca paylaşmanızı sağlar . Windows Live, WordPress, Blogger, Live Journal, TypePad, ve diğerleri.
3. BlogDesk
Blogdesk birçok bloglama hizmetinde kullanılıyor. Bunlardan bir kaçı; WordPress, MovableType , Drupal,Serendipity and ExpressionEngine.
4. Zoundry
Bu uygulamayı kullanmış ve çok memnun kalmıştım. Tavsiyelerim arasında yer alır. Editörü çok gelişmiş olmasada sonuçta blog yazdığımız için yeterli olacaktır.

Blogunuzu hızlandırın farkı yaşayın

Addthis eklentisi
Blogger blogspotlarda dinamik görünüm kullanmıyorsanız, blogunuzun açılışını ileri düzeyde hızlandırabilirsiniz. Addthis  sosyal imleme gadgeti yazımızda Addthis eklentisi hakkında açıklama yapmıştık. Dinamik blog kullanmıyorsanız aşağıda anlatacağım birkaç adımı takip ederek blogunuzun açılış hızını düzeltebilirsiniz. 

Bu açıklamalara paralel olarak blogunuza eklediğiniz güzel resimlerinizin boyutlarını küçülterek ek bir açılış hızı kazanmanızda mümkün. Mümkün olduğunca eklenti JS kodu kullanmamaya bakın. Blog barındırıcı serverlerde blogunuzun tüm verileri okunarak açılım yaptığından fazla eklenti blogunuzu yavaşlatan unsurlardan biridir.

Dinamik görünümlü bir sayfada sağ tıklayarak sayfa kaynağını göster dediğinizde açılan sayfayı inceleyin. Hiçbir gadget ve dış bağlantının olmadığını tamamen güç, sade bir tasarım ve hız yaşandığını hissedeceksiniz. Klasik görünümlü bloglar için sizlere küçük ipuçları vermek isterim. Lütfen adımları takip ediniz.

Tasarım--> Yerleşim--> Blog kayıtları-->Düzenle tıklayın.
Açılan pencerede Paylaşım düğmelerini göster seçeneğinin açık olduğunu yanındaki kutunun işaretli olup olmadığını kontrol edin. İşaretli değilse işaretleyin.
Resim : 1 Paylaşım düğmelerini göster eklentisi ;
Paylaşım düğmeleri
Bir sonraki adım ise blogunuza eklentiyi eklemeden internet tarayıcınıza Addthis eklentisini kurmanızdır. Bu işlemin faydası nedir. Zaten blogunuzda bir eklenti  mevcuttur. Diğer Addthis eklentisini kurarak JS kodlarını blog şablonunuza eklemiş oluyorsunuz. Görünüm güzel bir eklenti ancak açılış hızınızı yavaşlatan bir eklenti. Böyle bir eklentiyi kurduysanız blogunuz açılış anında sağ alt köşede açılışta bazı yazıların halen okunmaya çalışıldığını göreceksiniz. İşte blogunuzun zor açılmasına etki eden bu durum eklenti görüntüsüdür. Yani bu kodların okunmaya çalışılması için geçen süre sonucunda blog da geç açılacaktır.
Resim : 2 Kurmaya çalıştığınız diğer eklenti Addthis eklentisinin resimli görüntüsü
Addthis eklentisi
Şöyle bir soru aklınıza gelebilir bu eklentiyi kurmadan nasıl paylaşım yapacağım? Çok doğru bir soru ancak bu eklentiyi blogumuza değil, bilgisayarımızın tarayıcısına kurarak bilgisayarımızın gücünü kullanacağız. Dolayısı ile blogunuza yük bindirmemiş olacaksınız.
Bu eklenti nedir gibi sorunları duyuyorum. Merak etmeyin bu eklenin adı da Addthis eklentisidir.

Şimdi bu eklentiyi kuralım. Öncelikle, Google Chrome Web Mağazasına gidiyoruz. Chrome ekle butonuna tıklamanız yeterlidir. Sizden izin isteyecek, izni verdiğinizde tarayıcı sağ köşede eklentiyi göreceksiniz. İstediğiniz gibi ayarlar kısmından eklentiyi kurabilirsiniz. 

İnternette bilgi paylaşanlar dikkat

Sosyal paylaşım bilgi kaynakları
İnternette kaydedilen bilgiler, silseniz dahi tamamen yok olmaz. İnternette paylaşılan ve kaydedilen bilgilerin, kullanıcı daha sonra onu silse dahi tamamen yok edilemediği, bu nedenle internet kullanıcılarının herhangi bir bilgiyi sosyal ağlarda paylaşırken veya herhangi bir şeyi kayıt altına alırken dikkatli olması gerektiğini bildiriliyor.
Sosyal medyada paylaşılan bir bilginin artık kamuya mal olduğunu, bunu paylaşanın telif hakkı olmadığını ''Hazırlamakta olduğunuz bir yazınızı, bir eserinizi veya bir fikrinizi sosyal medyada paylaşmışsanız", telif hakkınızın olmayacağını bilmemiz gerekli,
''Sosyal ağlara kayıt olmak için, ad, soyad, e-posta adresi, doğum tarihi ve cinsiyet gerekli bilgilerdir. Bunun dışında paylaştığımız her bilgi bizim isteğimiz ve irademizle gerçekleşmektedir.

Kullanıcı, herkesle paylaşmayacağı bilgiyi sosyal medyada da paylaşmamaya dikkat etmeli. Sosyal ağlarda, kayıtların çok sayıda senkronize olmuş sunucular üzerinde tutulduğunu bilmeliyiz.

Ayrıca, sosyal medya kayıtlarının, devletlerin kontrolüne açık olduğunu, özellikle ABD yasalarına tabi olduğunu bilmekte fayda vardır. Maddi ve manevi anlamda ciddi zarara uğramış olsanız bile ABD yasalarına göre dava açıp kazanmış olsanız bile zararınızın sadece 100 dolara kadarının karşılanabileceğini unutmayınız.''
Konya Bilişim Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, sosyal ağlarda kayıtların çok sayıda senkronize olmuş sunucular üzerinde tutulduğunu belirterek, kullanıcıları bilgi paylaşırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Ahmet Öztürk, gelişen teknolojiyle birlikte internet kullanımının yaygınlaştığını, bunun da günümüzün en önemli toplumsal ihtiyaçlarının başında gelen bilişimin doğru ve verimli kullanılması konusunu gündeme getirdiğini bildirdi.

İnternette art niyetli kişilerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Öztürk, yetersiz güvenlik önlemleri ve gözden kaçırılan bazı detayların hırsızlara adeta davetiye çıkardığını vurguladı. ''Sosyal ağda paylaşılan her bilginin kaynağı biziz'' diyen Öztürk,ün açıklamalarını yukarıda yazdım.Yazının aslı bu farklı başlamakta. Gelişmelerin akışı, yazı dizimi, benim aktardığım biçimde yapılmamıştı. Ancak haberi biraz daha farklı anlatmak ve bloga uygulayarak vurgulamak için farklı bir kayıt içinde sunmak istedim. Haberin tam kaynağını izlemek isteyebilirsiniz.

Web İnternet üzerindeki en çekici servis


Web

İnternet üzerindeki en çekici servis

Web

Web servisleri
Merhaba: Sizler için yeni bir sayfa açtım.Kaynak olarak Başkent Üniversitesini 
(http://www.baskent.edu.tr) seçtim.Umarım bu değerli bilgilerden yararlanılır.
www Nedir?
İngilizce’de World Wide Web sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır. Dünyayı saran web diye açıklayabiliriz. Kısaca web sözcüğü ile de ifade edilir.

iGoogle Kullanmanın faydaları

Google'un  en çok beğendiğim hizmetlerinden biride iGoogle dur. İnsana sanki bir web sitesine girmiş hissi vermektedir.Aslında öyledirde.Konuya bakış açısı  önemlidir.Bakmak ve Görmek gibi.Hepimiz günlük hayatımızda bir şeylere bakarız.Çoğu insan bakar ama görmez, birçok insanda hem bakar hem de görür işte anlatmak istediğimiz fark da burada başlamaktadır.

2/28/2012

Twitter Gadgetini Blogunuza Ekleyin (Resimli Anlatım)

Twitter gadget
Twitter gadget’i ile Blogunuza yazılarınızın akışını ekleyin ;Bloglarınız yada sitelerinizde yazdığınız yazılarınızı, Twitter de paylaştığınızda blogunuzun kenar çubuğunda tüm akışları izleyebilirsiniz. Hemde tüm sitelerinizin bağlantı linkleri ile birlikte.Blogger blogspot gadgetlerinden Twitter Updates kullanarak tüm akışlarınızı izlemeniz mümkün.Hemde hiçbir kod uygulamadan, tek yapmanız gereken Twitter isminizi yazmak
Bu kadar basit ve hoş bir görüntü için ;
Twitter gadget
Gadgeti nasıl uygulayacağımızı adım adım izleyelim.
1. Blogunuzun Tasarım > Yerleşim> Gadget ekle seçeneklerini tıklayın.
2. Gadgetiniz açıkken sol tarafda Nitelikli kısmına tıklayın, yukarıdaki şekilde Twitter Updates yazan yerin yanındaki + tıklayın.Karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz bir kısım açılacak. (Twitter Updates) Resimde görülmekte. Twitter Username yazan yere sizin twitter adınızı yazın.
3. Nubber of updates to display yazan yere kaç adet bağlantınızın görülmesini istiyorsanız bir sayı yazın.Çok fazla sayı yazmayın blogunuzu kapamasın.Bence 5 ad yeterli. Önizle düğmesine tıklayın.
4. Karşınızda Twitter akışlarınızda olan son 5 ad gönderdiğiniz yazılar çıkacak.Bu yazılarınızda farklı sitelerden gönderdiklerinizde yer alabilir.
Twitter gadget

Sarı ile işaretlediğim iki ayrı sitemden giden postlardır İncelediğinizde farkedeceksiniz.Her gönderdiğiniz yazı akışınız bu kısımda görülür.

Blog'unuzdan Farklı Resim Yükleme Anlatımı


Blog'unuzdan Farklı Resim Yüklemek İsteyebilirsiniz. Blog'unuzdaki kotanızı fazla kullanmadan resim yükleyebileceğinizi biliyormuydunuz? Google Picasa proğramını bilgisayarınıza kurduysanız, tüm resimleriniz Picasa da yedeklenir.Tabi bu yedekleme işlemi sizin isteğinize kalmış bir işlemdir.İstemesseniz yüklemeyebilirsiniz.
Ancak blog editöründen yazılarınız için yüklediğiniz tüm resimlerin picasa da toplanabileceğini bilmemiz bizim aynı resimleri tekrar tekrar yükleyerek blog kotamızı aşmamızı engelleyecektir.Bu işlem işlerimizin daha hızlı olmasını, aradığımız resimlerin elimizin altında toplanmasına ve rahatca yazılarımıza eklememize yardımcı olacak etkinliklerdir.Bu etkinlikten faydalanmanızı tavsiye ederim.Google Picasa kurmak isteyebilirsiniz.Fotoğraflarınızı organize edin, düzenleyin ve paylaşınPicasa 3.9 – Artık Google+ paylaşım ve etiketleme özelliklerini içeriyorWindows XP/Vista/7 Aşağıdaki resimde yazı editörümüzde resim yüklerken kullanacağımız farklı bir alan gösterilmektedir.

Web albümleri
Picasa Web Albümlerinizden daha önce yüklenmiş olan tüm resimlerinizden istediğinizi seçerek yazınıza resim ekleyebilirsiniz.Tekrar tekrar yüklemenize gerek yoktur.Mükerrer yükleme yaparak blogunuzun kotasını yok etmeyin.

2/23/2012

Blogger Lightbox İle Resimlerinizi gösterin

Lightbox
Resimlerinizi Lightbox ile gösterin. Bir gün yazı yazmadım, İnanın rahatsız oluyorum. Hemen işlerimi hallettim ve Blog'uma yazı yazmak için bilgisayarıma oturdum. Aklıma gelmişken şu anda blog editöründen yazmıyorum. O kadar güzel ve kullanışlı olan Google dökümanlardan yazıyorum. Bu konuyu bir önceki yazımda anlatmıştım.O kadar yumuşak bir yazma hissi veriyor ki inanın zevkle yazıyorum.Hatta yazının başlığınıda değiştirdim.
Gelelim Lightbox arama motorlarında aradım ve bakın sonuçlardan iki örneği aşağıda veriyorum. "Lightbox bir basit, göze batmayan , geçerli sayfadaki görüntüleri bindirmek için kullanılan komut dosyası . Bu kurulum için ek bileşenini ile çalışan ve tüm modern tarayıcılarda ."LightBox, bir çoğunuzun bildiği ve belkide blogunda kullandığı ya da kullanmak istediği şık bir resim görüntüleme eklentisi."

Farklı bir arayış içerisinde olabilirsiniz diye Lightbox2 siteyi gezdim. Ancak hiç kullanmak istemeyeceksiniz.Nedenini aşağıda açıkladım. Bloglarımızda zaten bu eklenti var.Tekrar birçok kodu blogunuza taşıyarak kodlarla şişirmenizi istemem.Bloglarınıza çok miktarda kod eklentisi kurduğunuzda sitenizin, blog'unuzun yavaşladığını geç açıldığını farkedeceksiniz. Merak etmeyin virus yada farklı bir arıza değildir.Tamamen site açılım anında tüm kod parçacıkları okunduğundan geçikmelere neden olur. Sitenizin yavaş açılmasının sonucu olarak da okuyucu kitlesinin azalmasına, arama motorlarının sitenizi taraması esnasında zorlanması sonucu terk etmesi gibi sonuçlarla karşılabilirsiniz.
Artık neden siteme kimse gelmiyor gibi bir düşünceye kapıldıysanız, sitenizdeki kodları incelemenizi, yazdığınız yazıları kesmeyi deneyerek işe başlayabilirsiniz.Tabi bu anlattığım konulara resimler, bannerler, js kodlar dahildir.
Blog’unuzu eski arayüzle kullanıyorsanız. Blog ayarlarında ( Resimleri Lightbox ile gösterin ) seçeneği vardır. Ayarlar > yayınlar ve Yorumlar kısmına bakın göreceksiniz.Resimli görüntüsü aşağıda verilmiştir.
Blog’unuz Dinamik görünümde ise bu uygulama kodu zaten aktifdir. Herhalgi bir işlem yapmanıza yada eklentiyi aramanıza gerek yoktur. Ancak Dinamik görünümde çalışmaz.

Her iki resmide karşılıklı incelediğinizde eski tasarım ve yeni tasarım Dinamik görünüm arasındaki ayarları değerlendirebileceksiniz.
Resim 1: Eski tasarım görünümdeki ayarlar ve Resimleri Lightbox ile gösterin yazısı.
Kayıt şablonu
Resim 2: Dinamik tasarım ayarlar kısmında ( Resimleri Lightbox ile gösterin ) görülmemektedir.Ancak kodlar editörümüz içindedir.Yeniden yükleme ekleme yapmayınız.
Kayıt şablonu

2/22/2012

İnternet Hızınızı Artıran Taktikler

Eğer kablosuz interneti verimli olarak kullanmak istiyorsanız, hızlı bir ağa sahip olmanız şart. Ağınızdan en yüksek performansı alabilmek ‘optimizasyon’ olarak adlandırılıyor ve yapması hiç de zor bir iş değil. Bu yazımızda ev ağınızı tam potansiyeline ulaştıracak beş ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.
1. Router’ınızı taşıyın Bu kulağa akıllıca bir çözüm gibi gelmeyebilir, ancak router’ınızı merkez bir yere veya kalın duvarları olmayan bir odaya taşıyarak sinyal dağılımını çok daha iyi hale getirebilirsiniz..
2. Kablosuz telefonlara dikkat ablosuz telefonlardan bazıları, router’lar ile aynı kanaldan veri alış verişi yaptıklarından çakışmaya neden olabilirler. Bundan şüphe duyuyorsanız telefonunuzun veya router’ınızın kanalını değiştirmeyi deneyin ve bağlantınızı tekrar sınayın.
3. Bir genişletici satın alın Sizin için en önemli sorun ağınızın alanını genişletmekse ve router’ınızın konumunu değiştirmek işe yaramıyorsa çözümlerden biri alan genişletici satın almak. Bu tür cihazlar piyasada 100 doların altında satılıyor. Ancak bu tür cihazlar performansta bir miktar kayba yol açtıklarından çevrimiçi oyunlar gibi hızın önemli olduğu kullanımlarda önerilmez.
4. Elektrik hattını kullanın Evinizdeki elektrik hattını da kullanabilirsiniz. Powerline adlı cihazı kullanarak Wi-Fi sinyali yayınlamak yerine verileri evinizde veya iş yerinizde elektrik hattını kullanarak taşıyabilirsiniz.
5. Ağ donanımınızı değiştirin Router’ınızı taşımayı denemenize rağmen önemli bir performans artışı elde edemediyseniz, ağ donanımınızı yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir. Aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç nokta: – Wi-Fi standartları yıllar içerisinde değişti ve giderek hızlandı. 802.11b ve 802.11g artık çok eski. En son standart ise 802.11n. – Laptop’unuz yeniyse muhtemelen 802.11n standardını destekliyordur. Bu durumda routerınızın da bu standartları destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Router’ınızı yenilemek, laptop’unuzun içerisindeki ağ donanımını yenilemekten daha kolay ve ekonomiktir. – Ağınızdaki en yavaş nokta, geri kalanının hızını belirleyecektir.

Avast Free Antivirus 6 Final TR


Antivirus free


Avast! Free Antivirus (Bedava Antivirüs Programı) 6.0 sürümünün en çok dikkat çeken özelliği AutoSandbox. Sezgisel sandbox arka planda çalışan uygulamalardan şüpheli gördüklerini ayıklayarak işletim sisteminin düzgün çalıştığından emin oluyor. Bu işlemi güvenli görmediği uygulamaları oluşturduğu sanallaştırılmış bir alanda çalışmaya zorlayarak yapıyor.

Daha önceki sürümde çalışıp çalışmadığını bile anlayamadığımız program yeni sürümde yan bara yerleştirdiği sihirbazla hızlı yönetim ve kolay ulaşım sağlıyor.Avast! 5 ücretli sürümlerinde yer alan Web Shield (İnternet Koruması) özelliği bu sürümle beraber avast! Free Antivirus'e dahil edilmiş. Arama motorundayken sitelerin güvenlik durumunu bildiren özellik Internet Explorer (IE9 dahil) ve Firefox tarayıcılarıyla çalışıyor.Önemli! Avast Free Antivirus ücretsizdir. Ancak 30 günlük sürenin ardından sisteme kayıt olarak  Avast'ın ücretsiz olarak verdiği kişisel aktivasyon kodunu programa girmeniz gerekmektedir. Bu sayfadaki formu doldurarak e-posta adresinize gelecek lisans numarasıyla program ücretsiz kullanılabilir.

NOT: Diğer virüs proğramları ile ilgili yorum yapmayacağım aşağı yukarı hepsini denedim.Ancak bilgisayarı kasmaması ve görevini tam yapması benim için aranan bir nitelikti.Bedava olarak ev kullanıcılarına sunulması diğer olumlu tarafı.
Program hakkında Avast üretici sitesinden geniş bilgi alabilirsiniz.


İgoogle Nedir Nasıl Kullanılır

İgoogle

Google ürünlerinden İgoogle'i tarayıcınızın açılış sayfası yaparak kendinize ait bedava özel site yapabilir, günlük internet girişlerinizi tek sayfadan yönetmenin zevkine varabilirsiniz.

Konu ile ilgili anlatımları sonuna kadar inceleyin lütfen. Konumuz ;

İgoogle nedir ? İgoogle'i Ana Sayfanız yaptığınızda elinizin altında günlük kullanımlarınızın sizin özelleştirmelerinizle tek sayfadan tek tıkla aramadan ulaşabileceğiniz site görünümünde şık görsel ve temalarla geliştirilmiş bir Google ürünüdür.
Kısaca günlük yaşantımızın çoğu intenet sitelerinde geçmekte. Evimizde yada ofisimizde bilgisayar ve internet kullanmayan kalmadı dersem yalan olmaz. 
Nerede ise doğmamış cocuk bile ana karnında iken anne bana bilgisayar al diyecek duruma gelmiş durumda.

2/21/2012

Mustafa Kemal AtatürkMustafa Kemal Atatürk
Seni Unutmadık Unutmayacağız
Türk Milleti Gitmesinide Bilir Dönmesinide
https://sites.google.com/site/smsmusikicemiyeti/

Google Gmail şablon temanızı değiştirin

Google gmail şablon temanızı zevkinize göre değiştirin. Google de yenilikler bitmiyor. Devamlı araştırma ve geliştirmelerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Kullanmış olduğunuz gmail görüntüsünden sıkılmış farklı bir görüntü ile gmail'inizi kullanmak isteyebilirsiniz. Gmail çok işlevsel bir posta servisidir.Ancak posta servisi demek biraz az gelir. Bana göre gmail'in siteden bir farkı yoktur. Nereye el atsanız birçok eklendi ve yenilik görebilirsiniz. Gmail şablonunuza birçok farklı gadgetler ekleyerek te kullanmanız mümkündür. Bu eklentilerden biri olan Tema eklentisi nerededir ve Gmail ana sayfamızda bu eklentiyi nasıl kullanacağız bunu kısaca inceleyelim. Aslında çok basit iki tıklama ile görünüm yani temanızı özelleştirebiliyorsunuz. 
Hemen yapmanız gereken işlemleri anlatalım. Google gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra,
Google gmail şablon

Sağ üstte çark (Seçenekler) tıklayın -> Labs -> Temalar tıklayın.

Karşınıza birçok görsel çıkacak.Bu görsellerden birinin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Hemen tema görüntünüz değişecektir.Çok kullanışlı bir şeçenek tavsiye ederim.
Temalardan Örnekler

2/20/2012

Web Sitesi Yaratma Kılavuzu (W1)


W1
Kendinize Ait Web Sayfalarınızı ve Web Sitenizi Kendi Başınıza Kolayca İnşa Edin!!!

Elimde hazine gibi sakladığım ve benimde bu konuları okuyarak kendimi geliştirdiğim zamanlara geri dönerek.Aşağıdaki yazıları paylaşmak istedim. Sn.Mehmet Emin ARI'ya buradan şükranlarımı sunuyorum.Kendisine ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım.Ulaştığımda herhalde çok daha değişik konularda yazılarımız olacaktır.
Kendisine ve ailesine buradan saygılarımı sunuyorum.

İnternet tarayıcınızı nasıl hızlandıracaksınız ..

Tarayıcınızı yükseltme ve önbelleğinizle tanımlama bilgilerinizi temizleyerek bilgisayarınızdan nasıl verim alabiliriz.
1.Google choreme tarayıcısı görüntüsü ;
2.İnternet explorer tarayıcı görüntüsü :
3.Frefox tarayıcı görüntüsü :
4.Safari tarayıcı görüntüsü :
Tarayıcınızı yükseltme
Facebook deneyiminizi en iyi düzeye getirmek için lütfen internet tarayıcınızın en güncel sürümünü indirin. Aşağıdaki bağlantıları izlemeniz yeterlidir.
Ve en önemlisi! Neden Google Chrome kullanmalıyım?
Windows:
Internet Explorer
Firefox
Google Chrome
Mac OS:
Safari
Firefox
Google Chrome
Önbelleğinizi ve tanımlama bilgilerinizi temizleme
Bazen Facebook'ta karşılaştığınız sorunların kaynağı internet tarayıcınız olabilir. Sorununuzu çözmek için, tarayıcınızın önbelleğini ve tanımlama bilgilerini temizlemeniz gerekebilir. Lütfen aşağıdaki talimatları izleyin.
Internet Explorer 6,0
Araçlara, sonra da Internet Seçeneklerine tıklayın.
Genel sekmesinde, Geçici Internet Dosyaları kısmında, Dosyaları Sil düğmesine tıklayın.
Tanımlama Bilgisi Sili seçin.
Kapata tıklayın.
Tarayıcıdan çıkın.
Internet Explorer 7,0
Araçlara, sonra da Gözatma Geçmişini Sile tıklayın.
Geçici Internet Dosyaları kısmında, Dosyaları Sile tıklayın ve Eveti seçin.
Tanımlama Bilgileri kısmında, Tanımlama Bilgisi Sile tıklayın ve Eveti seçin.
Kapata tıklayın.
Tarayıcıdan çıkın.
Internet Explorer 8.0
Internet Explorer Araçlar menüsünde, Internet Seçeneklerine tıklayın.
Internet Seçenekleri kutusu Genel sekmesinde açılır.
Genel sekmesinde, Tarama Geçmişi kısmında, Sil... düğmesine tıklayın.
Açılan Tarama Geçmişini Sil penceresinde, Geçici Internet Dosyaları ve Tanımlama Bilgileri öğelerinin seçildiğinden emin olun.
Sil düğmesine tıklayın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
Safari 3.0 ve 4.0
Safari'yi açın.
Empty Cache öğesini seçin.
Are you sure? mesajı çıktığında, Empty öğesini seçin.
Preferences öğesini, sonra da sırayla Security sekmesini, Show Cookies öğesini ve Remove All öğesini seçin.
PC ve Mac için Firefox 3,0
Araçlara tıklayın ve Özel Verileri Temizleyi seçin.
Önbellek ve Çerezlerin seçili olduğundan emin olun.
Özel Verileri Şimdi Temizleye tıklayın.
Çıkın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
PC ve Mac için Firefox 3.5
Araçlara tıklayın ve Yakın Geçmişi Temizleyi seçin.
Önbellek ve Çerezlerin seçili olduğundan emin olun.
Şimdi Temizleye tıklayın.
Çıkın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
Mac için Google Chrome
Chrome kategorisine tıklayın ve Tarama Verilerini Temizleyi seçin.
Önbelleği boşalt ve Çerezleri ve diğer site verilerini sil öğelerinin seçili olduğundan emin olun.
Tarama verilerini temizleye tıklayın.
Çıkın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
PC için Google Chrome
Sağ üst köşedeki İngiliz anahtarı simgesine tıklayın ve Seçenekleri seçin.
Gelişmiş Seçenekler sekmesinde, Tarama verilerini temizle... düğmesine tıklayın.
Önbelleği boşalt ve Çerezleri ve diğer site verilerini sil öğelerinin seçili olduğundan emin olun.
Tarama verilerini temizleye tıklayın.
Çıkın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
Bu talimatlar sorununuzu çözmediği takdirde, tarayıcınızı en yeni sürümüne yükseltmenizi öneririz. Bu talimatları bu sayfanın en üst kısmında bulabilirsiniz.
Neden Google Chrome kullanmalıyım?

Web tarayıcısı muhtemelen bilgisayarınızdaki en önemli yazılımdır. Çevrimiçi olduğunuz zamanınızın çoğunu bir tarayıcıda geçirirsiniz: Arama yaparken, sohbet ederken, e-posta gönderirken, alışveriş ve bankacılık işlemleri yaparken, haberleri okurken ve çevrimiçi videoları izlerken genellikle bir tarayıcı kullanırsınız.
Genel Bakış
Özellikler
Hız
Güvenlik
Gizlilik
Web Mağazası
İndirin
Google Chrome »

2/18/2012

Google Politikalar ve İlkelerinde değişim sürecine başladı


Tek bir politika, tek bir Google deneyimi

Google genelindeki 60 değişik gizlilik politikasını kaldırıp bunların yerine çok daha kısa, okunması kolay tek bir politika getiriyor. Yeni politikalar çok sayıda ürün ve özelliği kapsıyor. Böylece, Google genelinde basit, sade ve kullanıcı dostu bir deneyim oluşturma düşüncesine daha uygun bir hale gelmiş oluyor.
Buradaki bilgiler önemlidir, bu yüzden birkaç dakikanızı ayırarak lütfen güncel Google Gizlilik Politikaları ve Hizmet Şartlarını okuyun. 
Bu değişiklikler 1 Mart 2012’den itibaren geçerli olacaktır.2/17/2012

AVG anti virüs free ücretsiz yükle

Avg anti virüs
Dünyanın en çok yüklenen ücretsiz Anti-Virüs proğramı, Facebook ve Twitter dahil Sosyal Ağ koruması. Olağanüstü koruma. Tamamen ücretsiz. Sonsuza dek. AVG'yi seçmek için 3 neden, 100 milyondan fazla insan güçlü korumaya güveniyor Bağımsız anti-virüs test laboratuvarlarında yapılan tehdit algılamasında bir numara. Kurulumu ve kullanımı kolay 
AVG Anti-Virus Free Yükle
AVG Internet Security, AV-Test Org tarafından Mayıs-Ağustos 2010 döneminde tehdit algılama konusunda bir numara seçilmiştir.
BİLGİSAYARINIZI HEMEN KORUYUN!
Sizi rahatsız etmeyecek ayrıcalıklı koruma
Kullanırken bilgisayarınızı yavaşlatmayacak
Kimlik koruması: Tüm kişisel verilerinizin korunması
AVG Anti-Virus Free Yükle

2/16/2012

Bilgisayar duvar resimleri (Wallpaper) Gecenin Rengi                                       Bilgisayar duvar resimleri (Wallpaper) Gecenin Rengi

Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir resim formatında olup, farklı kaydet ile kopyaladığınız resimleri  bilgisayarınızda C:/ >> Windows >> Web >> Wallpaper yolunu takip ederek, resim dosyalarından birene yapıştırarak duvar resmi olarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayar duvar resimleri (Wallpaper) Sörf

Bilgisayar duvar resimleri
                                               
                                                     Bilgisayar duvar resimleri (Wallpaper) Sörf


Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir resim formatında olup, farklı kaydet ile kopyaladığınız resimleri  bilgisayarınızda C:/ >> Windows >> Web >> Wallpaper yolunu takip ederek, resim dosyalarından birene yapıştırarak duvar resmi olarak kullanabilirsiniz.

2/14/2012

Sana bir buse ( Mücella Payaslı )

Beste: Sadettin Öktenay
(Sana bir buse) Mücella Payaslı2/13/2012

Google Servisleri

Herşeyden önce Google’ın nimetlerinden faydalanmak için illa ki Google hesabına sahip olmak durumundasınız. Zaten bu konuda hepimiz hem fikiriz sanırım. Sevgili Google’ın bir çok nimetinde! henüz Türkçe içeriğe sahip olmayışı; biz Turkmag ekibine, aşağıda gördüğünüz açıklamaların, sizlere sunacağımız hizmetlerin bir nişanesi olarak, verme fırsatını doğurmuş oldu.Dikkat yavaş sindirilmesi gerekir. hazımsızlık yapabilir.
Google AdSense
https://www.google.com/adsense/
Hepimizin bildiği Adsense. Para kazandıran, para kazanan… İleriki günlerde daha detaylı olarak ele alacağız…

Google AdWords
https://adwords.google.com/
Bütçeniz ne olursa olsun, reklamlarınızı Google`da ve reklamcılık ağımızda görüntüleyebilirsiniz. Yalnızca reklamlarınız tıklanırsa ödeme yapın.

Google Analytics
http://google.com/analytics/
Google Analytics, sizlere, ziyaretçileriniz hakkında bilgi edinebilmenizi sağlayan ücretsiz bir servistir. Ziyaretçilerinizin sitenize nasıl, nereden, ne şekilde ulaştığına dair bilgiler verir. Ayrıca Google Adwords servisi ile de ortak çalışma içerisinde kullanılabilir. Tabi ki yine ücretsiz olarak…

Google Answers
http://answers.google.com/
Ne yazık ki sizlere bu açıklamaları yazarken, bu servis hal-ı hazırda servis dışı idi. Artık başka soru kabul etmeyen sistemde, daha önce sorulmuş soruları ve yanıtları görmeniz mümkün.
Google Base
http://base.google.com/
“Haydi Google’a yapıştır. Ya da aradığını Google’da bul” gibi bir sloganla karşımıza çıkan serviste bir çok olanak mevcut.Dünya ile paylaşmak istediğiniz herhangi bir bilgiyi, veriyi, hatta yemek tarifini buradan paylaşabilirsiniz.
Dikkat ! Sadece Almanca ve ingilizce

Google Blog Search
http://blogsearch.google.com/
Hepimizin tahmin edeceği gibi, sadece bloglar arasında arama yapan ve sonuçlarını bizle paylaşan bir hizmet.

Dikkat: Türkçe karaterler arama satırında yer almıyor…

Google Bookmarks
http://www.google.com/bookmarks/
Çok kolay. Yine Google hesabınız olmaksızın kullanmanız mümkün değil. Aynı kullandığımız web browser’daki “Sık Kullanılanlar” gibi, ya da http://de.icio.us vb sitelerde olduğu gibi, sık kullanılan site listemizi düzenlememiz için Google’un sağladığı bir hizmet. Hepsi de bir tık ötenizde, Google hesabınızın altında. Hem de Türkçe …

Google Books Search
http://books.google.com/
Her ne kadar izmetin kullanımı ingilizce olsa da; Türkçe karakterler içeren kelimelerin aranması mümkün. Ayrıca Türkçe kitaplar da arama sonuçlarında geliyor. Hatta aradığınız terimlerin kitabın içinde kaç sayfada, resimleri ile birlikte göstermesi gerçekten tüm o aranan kitapların veritabanında olduğunu gösteriyor. Durmayın “Orhan Pamuk” ya da “Orhan Veli’yi aratın… Sonuçları bir de kendiniz görün.

Google Calendar
http://google.com/calendar/
Artık birebir Türkçe yayını da bulunan servis, Microsoft Outlook vb. programları kullananlara oldukça aşina gelecektir. İlk defa kullanacaklar için ise, günlük şeklinde yapacağım kısa açıklama sanırım kısmen de olsa yeterli olacaktır. Eee gerisi size kalmış davranın parmaklarınıza. Başarı da payı olan Planlama’nın tadına siz de Google Calendar ile varın…

Google Catalogs
http://catalogs.google.com/
Hmm yine güzel bir özellik Google’dan nedenine gelince,
aramalarınızı kataloglar üzerinde yapmak ister misiniz ? Hem de kategorilendirilmiş bir biçimde sizi beklerken… Buyrun o zaman linke tıklayın. Bu arada konu ile ilgili arkadaşlar için; kendi kataloğunuzu da ücretsiz olarak yayımlama fırsatınız var. Ne yazık ki, Google’ın bu hizmetinde de ingilizceye ihtiyacınız var.

Google Code
http://code.google.com/
Aman Yarabbi. İşte içinde kaybolacağınız bir bölüm. Özellik diyemiyorum çünkü sevgili Google, ne kadar kod’la uğraşan, çalışan, paylaşan kimse varsa hepsini bir çatı altına toplamış. Üzerine de kocaman Google Code diye yazmış. İngilizcem yok, kodlarla da bir alıp veremediğim yok diyorsanız… Durun bir kez daha düşünün, belki de web siteniz için gadget, belki de bir Google Map Api (Google harita eklentisi) belki de biricik Firefox’unuz üzerinde size gülümseyen Google Toolbar’ınıza bir iki eklenti daha yapacaksınız. Acele etmeyin, emin olun kodlar dünyasında da size düşecek parça vardır.


Google Earth
http://earth.google.com/

Abilerim, ablalarım şu elimde görmüş olduğunuz…
İnanın nerede ise böyle başlayacaktım yazıya. Son versiyonu (4.0) yakın zamanda çıkan programın 3 adet versiyonu var.
1.Ücretsiz
2. 20 $ olan Google Earth Plus
3. 400 $ olan Google Earth Pro
[Bu fiyatlar yıllıktır. Her sene ödenmesi gerekmektedir]
Çok güzel ücretsiz bir reklam aracı olabilecek bu programlarla ilgili ayrıntılı çalışmalarımız ileri ki günlerde yer alacak…

Google Finance
http://finance.google.com/
Finans, borsa… .Ama tabi ki Amerika piyasaları için.
PR’sinin 8 olduğunu hatırlatmama izin verin.

Google Groups
http://groups.google.com/
İşte Türkçe olmasına bir o kadar sevindiğim diğer bir servis. Yoksa hala bakmadınız mı kontrol etmediniz mi ?
İstediğiniz kategoride grup açın ya da gruplara katılın. Hmm ilginizi çekmedi mi ? Anlıyorum demek ki bir e-posta üzerinde hararetli bir biçimde tartışma deneyimini yaşamamışsınız! Peki ya oluşturduğunuz gruba ait bir web sayfası, dosyaları o sayfa üzerinden direk paylaşmak… Bu ve benzeri deneyimleri yaşamak için buyrun Google Groups’a üye olun. Ah ha, çok önce olmuştunuz zaten, sadece varolan hesabınızla Google Groups’a girş yapın ve gerisini Google’ın örneklerine açıklamalarına bırakın. E yukarıda söyledim ya, Türkçe tabi ki…

Google Images
http://images.google.com/
Kelimelere ne hacet. Hepimizin bildiği Resimlerde arama yapma hizmeti…

Google Labs
http://labs.google.com/
İşte Google’ın arka bahçesindeki oyun parkı. Proje aşamasında olan uygulamalardan tutun da, sonuçlanmış hizmete sunulmuş ve Google çatısı altında kendine yer edinmiş bir çok özelliği burada birarada görebilirsiniz.

Google Local & Google Maps
http://local.google.com/ & http://maps.google.com/
Ne yazık ki her ikisinin de gittiği yer aynı. Sizlere bun ugöstermek adına her iki bağlantıya da yer verdik.
İçeride ne mi var ? Tabi ki Google haritası, özellikle şehir aramalarınızda; şehir, maahlle, böle vs ismini yazdıktan sonra ülkeyi de (Alanya, Turkey) gibi yazarak aramanız daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Google Mars
http://www.google.com/mars/
Mars’ı keşfetmeye hazır mısnız ? 2000′li yıllarda artık insanlı MArs seferlerinin konuşulduğu zamanlardayız. Hatta bazı kraterlere Türk isimlerinin de verildiğini biliyor musunuz ? Hmm “Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.” atasözü ile birlikte “Google Mars” bağlantısına tıklamanızı bekliyoruz efem…

Google Mobile
http://mobile.google.com/
Cep telefonunuzdan Gmail servisine ulaşmanızı sağlamak amacı ile yapmanız gerekenlerin anlatıldığı servis. Eğer web tabanlı bir cep telefonunuz varsa, http://m.gmail.com yazmanız yeterli diyor üstad Google…
Bununla birlikte gördüğüm kafarı ile, Sony Ericsson Telefonlar direkt olarak Gmail adaptasyonu yapılmış olarak geliyor.

Google Movies
http://www.google.com/movies?q
Ne yazık ki sadece Amerika’daki sinema salonları ve oynayan filmlere dair bilgi veren bu hizmet bölümünün Türkçe olması ilginç. Kanımca, Türkçe’ye çevrilmesi gerekn öncelikli hizmetler varken, neden filmler bölümü diye düşünmüyor değil insan ? Neyse vardır bir bildiği Google’ın deyip bir sonraki servise geçiyoruz.

Google Music
http://www.google.com/musicsearch?q
Sadece albümler arası arama yapabileceğiniz servisin ne yazık ki Türkçe Dil desteği henüz mevcut değil. Aramalarınızda ı yerine i ö,ü,ş gibi harfler yerine de İngilizce karşılıklarını yazdığınız zaman Türkçe içerikli sonuçlara da ulaşabiliyorsunuz. Yalnız pek doyurucu değil sonuçlar.

Örneğin Sezen Aksu konulu bir aramamda sadece Goran Bregovic ile yaptığı albüm geldi ki, benjce bu Sezen Aksu’ya büyük bir haksızlık. ( ve benzer büyük sanatçıları da kasdederek söylüyorum…)

Google News
http://news.google.com/
Ah ah işte Türkçe olması aciliyet gerektiren bir hizmet daha. Tüm dünyadan haberler!
Peru, Küba, İsrail, Norveç, Kore… Bu ülkelerin kimisi haber yönünden çok çekici de olsa kimileri değil. Bu sebeple Türkiye olarak acilen bu ülkeler ve diller arasında “Google News” da yer almalı. Umarım bu dileklerimiz gerekli, yerlere ulaşır.

Google Page Creator
http://pages.google.com/
Adı üstünde, Google Sayfa Yapma Makinesi… Kendinize sayfa mı yapmak istiyorsunuz? E hazır Google hesabınız da var bir de bunu deneyin bakalım beğenecek misiniz? Bu hizmet de Google’ın Türkçe’ye çevirmekte acele etmesi gerektiğini düşündüğüm hizmetlerden biridir.

Google Personalized Home
http://www.google.com/ig
Google Kişisel Sayfanız. İşte Web 2.0′dan sonra İnternete yön verecek ikinci dalga. İşte bu kadar da iddialı konuşuyorum. Yerli, yabancı konuyla ilgili okuduğum bir çok kaynakta gelecekte Alexa vb… sitelerin yanısıra Widget, Gadget diye adlandırılan Kişiselleştirilmiş sayfalarınızı oluşturmanızı sağlayan servislerin de önemli rol alacağı söyleniyor. Haber gruplarını, sevdiğiniz masaüstü desen ve müzikleri, tekip ettiğiniz RSS‘leri ve aklınıza gelebilecek bir çok hizmeti tek bir sayfa da hem de sizin isteklerini doğrultusunda hazırlanmış bir sayfada görmek, izlemek, takip etmek isterseniz; Google Personalized Home‘a buyrun efem. Ha bu arada servis tamamen Türkçeleştirilmiş durumda hal-ı hazırda.

Google Reader
http://www.google.com/reader/
RSS okuyucusu. Sevgili Google’un bizler için hazırladığı nefis bir RSS okuyucusu. Öyle böyle diye bu sefer anlatmaya kalkmayacağım efem. Buyrun deneyin, kendiniz görün. (Bu kadar yazdıktan sonra, “Hala RSS’ye alışamadım, layıkıyla kullanmıyorum” desem; size karşı hıyanetlik etmiş olur muyum acaba ? Şaka bir yana hala sıcak sıcak sitenin içinden okuma taraftarı olanlardanım efem…

Google Scholar
http://scholar.google.com/
Ne yazık ki, Google’un kendi vatandaşlarını düşünerek hazırladığı servislerden biri daha. Ama eğer ingilizcenize güveniyorsanız, müthiş bir kaynak. Yazara göre, konuya göre kitap, deney, tez aramalarından tutun da; eklenti olarak sitenize koymaya kadar olanak mevcut. Ne yazık ki İngilizce. []Yabancı dilde olmalarına dair ah vah’larım, yabancı dil bilmeyen insanlar için. Şükür ki süper bir ingilizce hocamız (lise) sayesinde sizlere bu açıklamaları yapabiliyorum. Ne yazık ki herkes benim kadar şanslı değil. Amacım internette mümkün mertebe Türkçe içeriğe sahip sayfaların yer alması. Ayrıca yabancı ülkelerde açılan Türk okulları, Türkçe okuma yarışmaları ayrı bir övünç ve yazı konusu. Bunu da en kısa zamanda dile getireceğiz.[]

Google Search History
http://www.google.com/searchhistory/
Evet işte, Google ve hakkımızda bildikleri ile ilgili komplo teorilerinin en büyük destekçilerinden bir tanesi. Kayıt olduğunuz takdirde, Google üzerinde yaptığınız arama özgeçmişinizin kayıtlarını geriye dönük takip edebilirsiniz. Hatta Google daha da ileriye gidip bu arama sonuçlarına göre, size daha iyi sonuçlar getirebileceğini de iddia ediyor. Kendi gözlerimle henüz şahit olmadım, ben Google’ın yalancısıyım. Yine arama sonuçlarınız arasında Sık Kullanılanlar bölümünü de es geçmemenizi salık veririm.

Google Sms
http://www.google.com/sms/
Lütfen hemen atlamayın arkadaşlar. Siz sanıyor musunuz ki, Türkiye’deki Cep Hattı Servis Sağlayıcıları böyle bir kıyak yapsınlar Türk milletine. Efendim ne yazık ki sadece Amerika da geçerli olan sistem de “Weather NYC” dediğiniz takdirde; New York’da havadaki nem oranından tutun da rüzgarın hızına kadar her bilgiye “Dınk” diye ulaşabiliyorsunuz direkt olarak cep telefonunuzdan.


Google Talk
http://www.google.com/talk/intl/tr/
İşte Türkçe’ye çevrilmiş nefis bir hizmet daha. Msn Skype vb servislerdeki gibi internet bağlantınız sayesinde sesli görüşmenizi sağlayan bir hizmet. Hmm pardon Skype daki konferans hizmeti ne MSn’de ne de Gtalk’da bulunmamakta. Bu arada Gmail’deki kişiler listeniz otomatik olarak göüşme listeniz olarak hazır bir biçimde Gtalk’da karşınıza çıkıyor.

Google Toolbar
http://toolbar.google.com/
Ufak bir araştırma sonucunda Google Toolbar’ın versiyon atladığını farketmiş bulunmaktayım. Lakin Türkçe dil desteği henüz mevcut değil. Bu arada yardım sayfasında Google’ın bize söylediği üzere, versiyon yükseltme için harici bir şey yapmamıza gerek yokmuş efem. Kendileri bizzat, bu versiyon yükseltme meselesini zaten hallediyorlarmış. An itibarı ile

“Version 3.0.20061204 betaNow available in UK English, Greek, Arabic, and Bulgarian”

sadece bu dillerde mevcutmuş yeni versiyon. Umarız en kısa zamanda Türkçe versiyonu da çıkar.

Google Transit Trip Planner
http://www.google.com/transit
Ne yazık ki, burada da Amerika eyaletleri, şehirleri arasında düzenleyeceğiniz seyahatleri paylaşıyorsunuz. Ayrıca Google üzerinden bunun reklamını bedava yapıyor ve başka katılımcılar da dahil edebiliyorsunuz programınıza böylece.

Google Translate
http://www.google.com/translate_t
İşte olmazsa olmaz, en acil çevrilmesi gereken bir Google Hizmeti. Tabi ki çeviri sayfası efendim.
İnan BETA‘sına da şimdilik razıyız sevgili Google. Lütfen çeviri hizmetine Türkçe’yi de ekleyiniz.

Google Trends
http://www.google.com/trends
“Yahu acaba dünyada en çok aranan konular, başlıklar gruplar neler ?” diye merak mı ediyorsunuz ? Ya da Turizm kelimesi hangi illerde daha çok aranmış ? Aklınıza gelebilecek hemen her konuda bir nevi anket hizmeti, Google’un sağladığı…

Google Video
http://video.google.com/
Google’ın Youtube’ı almadan önce hal-ı hazırda sahip olduğu video hizmeti. An itibarı ile Google Video aramalarına Youtube videoları da dahil edilmiş. Bunun da haberini buradan vermiş olalım…

Google Web Accelerator
http://webaccelerator.google.com/
Google laboratuvarlarından çıkmış, bedava bir hizmet. Sayfa açılımını hızlandıran Google Accerelator. Kendim şahsen kullanıyorum. Kullanıcı bazında pek bir hız farkı hissedilmiyor. Lakin kendi sayfasına girip test yaptığınız zaman saniyelerle ölçülebilecek boyutta hız farkının olduğunu görüyorsunuz. Gününün 2/3′nü bilgisayar başında (benim gibi) geçiren biri için azımsanmayacak bir hizmet. Ufak bir ayrıntı daha, ne yazık ki Dial-up bağlantı sahipleri bu servisten faydalanamıyorlar.
Yalnız bilinmesi gereken bazı noktalar var. Mp3 vs büyük boyutlu dosyaların indirilmesinde bir işlevi yok. Ayrıca Https protokolünün olduğu sayfalar için de geçerli değil kullanımı. []Şu ana kadar toplam 5.8 saatlik gezinti yapmışım ve 20.8 dakika kazançlı imişim. Yani Accerelator sayesinde 20 dk öndeyim. Google abi öyle diyor…

Google Web API
http://www.google.com/apis/
Ajax, masaüstü, sayfanız için eklenti, kod geliştirimi vb… bir çok konuda yanıtlar bulabileceğiniz bir servis. Hatta servisler silsilesi demek daha doğru olur. Sayfanız yok, yapmak gibi bir derdiniz yok, o zaman buyrun masaüstünüz için birşeyler bakın. Eminim kullanmaktan hoşnut kalacağınız güzel uygulamalarla karşılaşacaksınız.

Farklı yaklaşımda bir videoFarklı bir yaklaşımda olan  bu videoyu izleyin.Java FX nedir

JavaFX zengin medya ve içerik sunarak Web deneyiminizi daha zevkli hale getirir. Kullanıcılar JavaFX uygulamalarını bir tarayıcıda çalıştırabilir veya sürükleyip bırakarak masaüstüne kopyalayabilir. JavaFX her zaman sorunsuz çalışan bir arabirimdir!

JavaFX gücünü Java'dan alır: JavaFX, yazılım geliştiricilerin JavaFX uygulamalarında istedikleri Java kitaplığını kullanmalarına olanak sağlayarak Java'nın gücünü artırır. Böylece yazılım geliştiriciler Java alanındaki becerilerini artırabilir ve etkileyici bir görsel deneyim sunmak için JavaFX'in sağladığı olağanüstü sunum teknolojisinden yararlanabilirler.
JavaFX'in başlıca özellikleri:
Kullanıcıların JavaFX uygulamalarını bir tarayıcıda veya tarayıcıya gerek kalmadan, masaüstüne sürükleyip bırakarak görüntülemelerini sağlar.
Project Nile sayesinde tasarımcı ile yazılım geliştirici arasında verimli bir iş akışına olanak verir: Tasarımcılar, JavaFX ve NetBeans IDE kullanan Web kodu yazarlarıyla birlikte çalışırken kendi seçtikleri araçları kullanabilirler.
JavaFX uygulamalarında her tür Java kitaplığının kullanılmasına olanak sağlayarak Java'nın gücünü artırır.
Yazılım geliştiricilerin zengin içerikli, etkileşimli ve etkileyici uygulamalara Web tabanlı vektör grafiği, animasyon, ses ve Video gibi öğeler yerleştirmelerine olanak verir.
JavaFX teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için javafx.com veya java.sun.com/javafx Web sitesini ziyaret edin.

Java nedir

Java yazılımı online oyun oynamanızı, dünyanın dört bir yanındaki insanlarla sohbet etmenizi, konut kredinizin faizini hesaplamanızı, resimleri üç boyutlu olarak görüntülemenizi ve daha pek çok şey yapmanızı sağlar. Ayrıca, şirketlerin bilgi işlem sistemlerinin temeli olan intranet uygulamalarının ve diğer e-iş çözümlerinin de ayrılmaz bir parçasıdır.
Java Hakkında Ayrıntılı Bilgi
Java'yı İndirin
Java yazılımını indirdikten sonra, Java'nın günlük yaşamınızdaki yerini görmek için java.com sitesini ziyaret ederek Java in Action (İngilizce) videosunu izleyin.
Java Teknolojisi ile İlgili Bilgi Edinin
Java platformu bugüne kadar 6,5 milyondan fazla yazılım geliştiricinin ilk tercihi oldu. Sektörün belli başlı tüm alanlarında kullanıldı ve sayısız aygıtta, bilgisayarda ve networkte kendine yer edindi.
Java teknolojisi, esnekliği, verimliliği, platformlar arasında taşınabilmesi ve güvenliği sayesinde ağ bilgi işlemi için ideal teknoloji durumuna geldi. Bugün Java teknolojisini dizüstü bilgisayarlardan veri merkezlerine, oyun konsollarından bilimsel amaçlı süper bilgisayarlara, cep telefonlarından Internet'e kadar her yerde bulabilirsiniz!
Java, günümüzde 4,5 milyarı aşkın aygıta güç katmaktadır; bu aygıtlar arasında şunları sayabiliriz:
800 milyonu aşkın PC
2,1 milyardan fazla cep telefonu ve mobil cihaz (kaynak: Ovum)
3,5 milyar akıllı kart
Dekoderler, yazıcılar, Web kameraları, oyunlar, araçlar için yol bilgisayarları, sayısal loto bayileri, tıbbi cihazlar, otopark ödeme noktaları ve diğerleri.
Java'nın günlük yaşamınızdaki yerini görmek için java.com sitesini ziyaret ederek Java in Action

Bilgisayar duvar resimleri arayış

Bilgisayar duvar resimleri

Bilgisayar duvar resimleri (Wallpaper)

Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir resim formatında olup, farklı kaydet ile kopyaladığınız resimleri  bilgisayarınızda C:/ >> Windows >> Web >> Wallpaper yolunu takip ederek, resim dosyalarından birene yapıştırarak duvar resmi olarak kullanabilirsiniz.

Gün doğuşu resmi

İlginç videolar

Görsel efeklerle hazırlanmış değişik açılardan yapılan çekimler ile videoya derinlik kazandırılmış.İlgi ile izleyeceğiniz bir video çekimi. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.


Dynamic Blooms from Tell No One on Vimeo.

Kaoma Lambada Müzik Video Klip


Kaoma - The Lambada geçmişten günümüze müzik severlerin hoşuna gideceğini düşündüğüm hareketli oynamayı sevenlerin yerinde duramayacağı güzel bir topluluğun şarkısı. Şarkının popüler olduğu dönemlerde, birazda erotik olması oldukca dikkat çekmişti. Dans ile vücudun bütünleşmesini sağlayan şarkıyı izleyerek biraz da olsun geçmişi hatırlayabilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

Bilgisayar duvar resimleri Sabah Vakti

Bilgisayar duvar resimleri (Wallpaper) Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir resim formatında olup, farklı kaydet ile kopyaladığınız resimleri  bilgisayarınızda C:/ >> Windows >> Web >> Wallpaper yolunu takip ederek, resim dosyalarından birene yapıştırarak duvar resmi olarak kullanabilirsiniz.
Resim linki :
http://2.bp.blogspot.com/-3tJVgQF8F8s/TzMTkqG06PI/AAAAAAAAD_Q/qCG_vISjDig/s1600/5.jpg

2/12/2012

Blog Kayıtlarını Yapılandırın

Blogger Ana Sayfa ve Ayarlarınızı yapılandırın. Bloglarımızda yazılarımızı yazıyor ve yayınlıyoruz.Blogumuzun ana sayfasında zaman zaman değiştirmek istediğimiz  farklı eklentilerin olmasını istemiş olabilirsiniz.Hatta bu eklentiler siz ayarlarını yapana kadar bloğunuzun ana sayfasında görülmeyebilir.İşte bu eklentileri bilmeyen blogunu yeni kurmuş arkadaşlarında yararlanması için aşağıda bu konulardan kısaca bahsedeceğim. Aşağıda gördüğünüz eklenti blogumuzun kayıt ayarları ve ana sayfada görülmesini yada görülmemesini istediğimiz bizlerin seçimleri ile aktif olacak kullanıcı panelimizdir.
Blog kayıt yapılandırması
Resim :1 Blog kayıt yapılandırması için resime tıklayarak büyük inceleyin.
 Resime tıklayarak büyük inceleyin
Yukarıdaki resimde gördüğünüz ayarlara ulaşmak için blogunuzun ;
Tasarım> Yerleşim > Blog kayıtları kısmına tıklayın. Yukarıda gördüğünüz ayarlar açılmış olacaktır.
Ana Sayfa Kayıt Sayısı : Blogunuzda yazdığınız yazıların ana sayfada kaç adet olarak görülmesini sağlar.
Bağlantı metni : Bağlantı metni ismine farklı ad da verilebiliyor.Blogger yazı kesme, atlama aralığı yazını devamı gibi.Blog ana sayfamızın kullanımında ve yazılarımızın blog edit ayarlarını kullanarak  farklı görüntü ve şekiller elde etmemiz mümkün.
Kayıt sayfası seçeneklerinde tarihi, gönderen olarak adınızı, gönderme saatinizi, yorum yayınlanma sayısını ve yorum denetimini, kaydınıza verilen bağlantıları, tepkileri vs. resimde gördüğünüz tüm işlemleri açabilir veya kapatabilirsiniz.Bu kısımdaki kutucukların işaretlenmesi ile eklentileri aktif hale getirmiş oluyorsunuz.
Örneğin sosyal paylaşım düğmesini aktif edebilirsiniz yada pasif hale getirip addthis.com'dan alabileceğiniz bir addthis sosyal paylaşım   kodunu  html şablonunuzda kullanmak isteyebilirsiniz. Blogger Draf tamamen özelleştirmelere izin veren özgün bir blog yapısına sahiptir.16x16 px ebadında favari iconu olarak kullanmak istediğiniz resmi favicon sitesinden temin edebilirsiniz.
Favico
Blogunuzda birçok uygulamaları kullanmanız mümkün.Örneğin blogunuza favico diye adlandırılan, blogunuzun  tarayıcısında  köşe kısmında görülen küçük resimden ibarattir.Yazılarınıza popüler yayınlar ekleyerek daha akıcı hale getirin.Hatta blogunuza sayaç ekleyerek okuyucu kitlenizi takip edebilir, Html şablonunuza ekleyeceğiniz küçük kod parçaları ile sayfanızın otomatik olarak tek tıklama ile yukarı çıkmasını, sağlayabilirsiniz.